Bouwverenigingen nu gedwongen tot fusie GRAAG&EPAAN. ;2~=Kas=r~ M5X«5ï*/ Chili-comité op fiets voor terugkeer gezin Jeugdland rekent op record GOP: Staf bibliotheek is te groot SW nu uit op Engelse spits 1 VLAARBINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT mm WATERWEG GBBIANT Voor toekomst van de familie Yanes Brouwer (PvdA) en Verhulsdonk (VVD): Steendijk- polder wil naar de rechter Tien mille gereedschap gestolen I HIm,. DINSDAG 17 JULI 1984 Vlaardingen - De Chileense familie Yanez zal een week- lang in spanning- zitten over de fietsers van het Vlaar dingse Chili-comité. Niet omdat zij bang is dat de tien verdwalen op hun weg naar Drachten» maar omdat de toekomst van het gezin in grote mate afhankelijk is van het geld dat met de fietstocht wordt verdiend. Daarmee wil de familie Ya- Eén van de tandems, drie fietsers en twee ieden van het gezin Yanes. nez een nieuw bestaan op bouwen in Chili. Zaterdag vertrekken tien ie den en sympathisanten van het Chili-comité van het Vlaardingse Van Schraven- dijkplein. Gehuld in rode overals fietsen ze langs andere comité's in het land om maan dag in het Friese Drachten te arriveren. Daar wacht een be vriend Cbili-comitê hen op. Het traject is verdeeld in zes tien stukjes en voor ieder stuk je wordt een sponsor gezocht. Deelneemster Jacqueline Du Mortier: „We hebben al een heleboel verkocht, maar er ontbreekt nog het een en an- dèr. Vóór zaterdag moeten we nog een paar sponsors zien te vinden." Florentino Yafiez zit er wat stil bij. In de zes jaar dat hij met zijn gezin in Nederland is, heeft hij zich de taal nie( eigen gemaakt. Zijn dochter Bernar- da, die wel Nederlands spreekt: „Kijk, we hebben vanaf het begin het idee gehad dat we niet in Nederland zou den blijven. Dat we terug wil den naar Chili en daarom is er van echte aanpassing nooit sprake geweest." Het gezin Yafiez moest acht jaar geleden de wijk nemen uit Chili. Niet omdat ze staatsge vaarlijke elementen waren, maar omdat ze het regime van generaal Pinochet niet welge vallig waren. Florentino Ya- hez werkte destijds als mijn werker in één van Chilis vele kopermijnen. Generaal Pino chet voelt nu onder druk van bevolking, schuldeisers en mensenrechtenorganisaties de behoefte minder verdachte mensen weer in het land toe te laten. Eén van hen is Florenti no Yanez. Werkloos Florentino geeft te kennen, dat het bewind wel versoepeld is, maar dat er nog veel on recht heerst in Chili. „Ach." zegt hij, „Het is een land om van te houden en daarom wil ik graag terug, ook al is Chili niet helemaal zoals ik het wil." Het land heeft hen weinig te bieden. De Yartes zitten als ze aankomen zonder huis, zonder spullen en zonder kans op werk. De werkloosheid be reikt in Chili tophoogten. Met de hulp van de Nederlandse Chilïbewegingen wil hij in de buurt van Antofagasta een ei gen bedrijfje opzetten. „Daar is veel geld voor nodig," zegt Jaqueline, „Eerst moeten ze een huis en huisraad heb ben. Dan is er geld nodig voor scholing en pas dan komt het eigen bedrijf aan de beurt." Per maand repatriëren zo'n acht Chileense gezinnen. De Chili-eomité's hebben handen vol werk. Met lien man vertrekt de Vlaardingse equipe zaterdag naar Drachten, Het is de be doeling dat ze geld genoeg bij elkaar fietsen om de familie Varies van een redelijk be staan te verzekeren. Koperen waterleiding geëist Maassluis De bewo ners van de Steendijk- polder in Maassluis overwegen naar de rechter te stappen, als de gemeente de water leidingen van kunststof in hun wijk niet ver vangt door koperen bui zen. Bovendien willen ze dat er vaker mon sters van het drinkwa ter worden genomen, omdat daarin onlangs sporen van de kanker verwekkende stof fenoi zijn aangetroffen Maas sluis weigert vooralsnog aan de eisen tegemoet te komen. Volgens wethouder Izaük van der Knaap is er geen aanleiding tol maatrege len. „De fenolverontrei- niging is volgens een voorlopig rapport van het KIWA (keuringsin- stïtuut van de waterlei dingsbedrijven) afkom stig van de binnenkant van de buizen en niet van het vervuilde haven- slib waarmee de wijk is opgehoogd." Hij baseert 2ich op hei advies van de inspecteur van de Volks gezondheid. ïn het drinkwater in de Steendijkpolder werd on langs verontreiniging ge meten, waaronder een sterk verhoogde concen tratie fenol, in een piek zelfs 18 maal de norm. Maassluis heeft, nadat was gebleken dat de lei dingen van kunststof waarschijnlijk de oorzaak waren van de verontrei niging, de waterleiding op sommige plaatsen in de gif wijk op eigen kos ten vervangen door ko peren buizen. Maassluis wil voordat verdere maatregelen worden genomen de defi nitieve rapportage van de KIWA afwachten. Die studie heeft al aangege ven, dat de grond veron treiniging vrijwel zeker uit het buismateriaal zelf afkomstig is. Fenol is een stof die slecht door mate rialen heendringt. De zaak is in de Vereni ging van Waterleidingbe drijven (Vewin) aan de orde gesteld. „Als inder daad blijkt dat de kunst stof buizen de vervuiling veroorzaken", zegt wet houder Van der Knaap, „kan dit tol een discussie over het gebruik ervan leiden. Bijna heel Neder land werkt immers met die buizen. We zullen ons dan moeten afvragen hoe veilig de toegepaste stof fen zijn." Met het rodeospel konden stoere jongens hun krachten meten. Wethouder Hafkamp vond het iets te gevaarlijk om als openingshandeling plaats te nemen op de kunststier. Schiedam De vijf Schiedamse woningbouwvere nigingen zullen tot een fusie gedwongen worden; zelfs nog dit jaar, als het aan PvdA-fractieleider Gé Brouwer ligt. Voor hem en zijn WD-collega Gerard Verhulsdonk is een fu sie zelfs een keiharde voor waarde: „Anders vertrouw ik ze de sociale woningbouw in Schiedam niet jneer toe," al dus Verhulsdonk. „Als ze het niet doen, verander ik mijn milde houding in een zeer kri tische: dan kan ik er geen ge sprekspartner meer in zien." De - fractieleiders van de PvdA/VVD-coalitie 2eiden dat desgevraagd gisteravond. Een fusie is volgens Brouwer en Verhulsdonk de les, die de bouwverenigingen moeten trekken uit de SSSW-affaire. Deze affaire sleept zich nu al een half jaar: de Nationale Woningraad signaleerde dat huurders benadeeld werden, omdat de SSSW onvoldoende toezag op de prijzen, die aan nemers voor renovatie reken den. De SSSW is de stichting, waar in de vijf bouwverenigingen Volkshuisvesting, Sint Jozef, Eendracht, Onze Woning en Schiedam Vooruit hun geza menlijke personeel en materi alen hebben ondergebracht. Voor het beheer van de wo ningen bleef elke vereniging echter zelf het beleid uitma ken. Brouwer betreurt dat hierdoor een werkelijk democratiseren in enkele corporaties niet van de grond komt. Een fusie kan Schiedam Met een dave rend feest op het stadserf achter het stadskantoor is gisteren de achtste editie van Jeugdland begonnen. Honderden gillende, dolent housiaste kinderen namen bezit van de kermisattrac ties en keken hun ogen uit naar de kampioenen van KRO's play-backshow die Jeugdland had laten opdra ven om de deelnemers aan de play-backwedstrijd te la ten zien hoe het moet. De imitator van Rod Stewart moest na zijn optreden tiental len handtekeningen uitdelen. Sommige meisjes lieten dolge lukkig hun arm zien, waarop de handtekening van nun idool prijkte. Naar schatting kwamen giste ren ruim vijfhonderd kinde ren, al of niet vergezeld van vader of moeder, af op de eer ste dag van Jeugdland, dat de komende drie weken de wij ken intrekt. De kinderen lie ten zieh door de regen niet af schrikken. Vanwege de harde wind moest het enorme springkussen extra worden verankerd, anders was het met kinderen en al de lucht inge vlogen. De met een Sherlock Holmes-hoedje uitgedoste or ganisator Joop van Broekho ven merkte op dat hij alles kan organiseren, behalve het weer. „Vorig jaar hield het op met regenen toen ik een hoed opzette. Maar dat schijnt dit jaar niet te werken." Van Broekhoven verwacht dit jaar een recordaantal deelne mers. „Als het weer mee werkt, denk ik dat we nog meer kinderen trekken dan in voorgaande jaren. Je kunt goed merken dat steeds min der mensen op vakantie gaan." Wethouder Luub Hafkamp had zich laten strikken cm Jeugdland 's morgens om elf uur te openen. Hij deed dat door een kunstkoe te melken. Maar in vergelijking met de tientallen kinderen die dat na hem deden, bracht hij er wei nig van terecht. Na een mi nuut met de kunstuiers bezig te zijn geweest had de wethou der slechts een bodempje 'melk' in zijn emmertje. Vlaardingen De staf van de gemeentebibliotheek van Vlaardingen is te groot- Dat is een van de conclusies uit een onderzoek, waar studen ten van de gemeenschappe lijke opleiding personeels dienst (GOP) van januari tot juni aan hebben gewerkt. Directeur John Lamens is het met die conclusie niet eens. Het vertrouwelijke GOP-rap- port werd eind juni aangebo den aan de centrale perso neelsdienst van de gemeente en aan burgemeester en wet houders. De bibliotheek komt personeel te kort, vinden de onderzoekers. Maar van de 32 medewerkers hebben er elf zitting in de staf, en dat vin den de GOP-studenten wat veeL Die staf zou, aldus een van de aanbevelingen, kleiner moeten worden. Directeur uamens ziet m ver kleining van de staf alleen maar nadelen. De directie en alle afdelingshoofden hebben nu zitting in de staf. „Als je die kleiner maakt worden de mensen zwaarder belast en dat mag niet meer in ons bedrijf", meent Lamens. „Iedereen is al overbelast." Wel blij is Lamens met de uil- spraak van de onderzoekers, dat de automatisering van de bibliotheek zo snel mogelijk moet worden doorgevoerd. Dat zou de dienstverlening ten goede komen, zo staat jn het rapport. Daar kan de directeur het mee eens zijn: „Het duurt toch al veel t? lang." De ge meenteraad neemt in septem ber een beslissing over de au tomatisering. Volgens de normen van het rijk komt de Vlaardingse bi bliotheek zo'n vijf man perso neel tekort. Als er geen men sen bij komen moeten er taken worden afgesloten, zo staat in het rapport. Er mag nooit wor den bezuinigd op personeel dat direct met het bibliotheek werk te maken heeft, want dan zou het bestaansrecht van de bibliotheek ter discussie ko men te staan. Slecht idee Van het afstoten van taken wil directeur Lamens niets weten. „Ik zal zeker geen sug gesties in die richting doen." De GOP-siudenten opperen het plan, om bij gebrek aan personeel niet langer rondlei dingen in de bibliotheek te verzorgen. Een slecht idee, vindt Lamens. „Het is onze taak om de mensen wegwijs te maken in de bibliotheek." De GOP-studenten deden eer der onderzoek naar de organi satie bij het bedrijf gemeente werken en de gemeentelijke energie- en waterleidingbe drijven. Het eerste onderzoek werd voortijdig afgebroken, het laatste leidde ertoe, dat de directeur van de GEWB min of meer onder curatele werd gesteld. Een gemeentelijke werkgroep moet met het GOP-rapport in de hand de knelpunten binnen de gemeentebibiotheek probe ren op te lossen. De studenten vinden dat de gemeenteraad een uitspraak moet doen over de vraag of de bibliotheek een hoge prioriteit heeft. Als dat zo is dan moeten daar ook vol doende middelen voor be schikbaar worden gesteld. John Lamens maakt zich daar echter geen illusies over: „Dat wordt dan in de politiek de be kende vraag: wat vinden we belangrijker, boeken of lanta renpalen. Ik denk dat de lan tarenpalen het winnen." dat volgens hem oplossen. Bo vendien acht hij diverse be- stuurskaders niet capabel. „Vijf besturen, dat komt neer op pakweg 35 bestuurders. Dat is niet rationeel. Daar is Schie dam te klein voor. Als je er één club van maakt met één bestuur, heb je een grotere kans dat je deskundige be stuursleden uitfiltert," aldus Brouwer. En Verhulsdonk: „Bij vijf maal zeven heb je een grotere kans op bestuursleden van het tweede garnituur dan bij één maal zeven." Volgens Brouwer wordt dit aangetoond door de ongewens te terugkeer van zijn fractiege noot Arie van Loenen in het SSSW-bestuur „Een noodop lossing omdat er vanuit Schie dam Vooruit te weinig be- stuurscapaciteit kwam." Gouden handdruk De zwakte van het bestuur is volgens de twee fractieleiders het grote dilemma van de SSSW. Verhulsdonk noemt het 'laakbaar' dat het SSSW- bestuur tracht om directeur Gerard Prins tot zondebok van de SSSW-affaire te be stempelen. Verhulsdonk: „Prins heeft niets illegaals ge daan- Maar hij kreeg in zijn werkwijze geen tegenspel." Brouwer: „Bovendien konden enkele bestuursleden hun be langen niet uiteenhouden. Als het dan misgaat, moet je een zondebok vinden. Dat werd Prins. En hoewel de kanton rechter hem vrijgepleit heeft, is hij nu wel in een onmogelij ke positie geraakt. De verhou dingen zijn gigantisch ver ziekt," Brouwer voorziet dan ook een gouden handdruk. Verhulsdonk: „Daar heb je het: de kwaliteit van dit be stuur is, dat als Prins handig is, het de huurder een tientje per maand kost. Dat is dan de schuld van het bestuur, niet van Prins, want die werd door de rechter in het gelijk ge steld." Steunend en kreunend gaven de spelers van SW tijdens de eerste training-gehoor aan de opdrachten van trainer Oick Buitelaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniikintiiiiiiiitniinuiitiiiiiiiimisttiBsiiimsiitiiiiiiiifimtiiit iiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiisiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiniiifiiui Schiedam Niet de eerste training van SVV stond gister avond centraal op een regen achtig Harga, maar de defeni- tieve komst van Chris Treling (24) en René van Delft. De be sturen van de Schiedamse eer ste divisieclub, bijgestaan door het sponsorcomitê, en van FC Den Haag bereikten na ander half uur telefonisch onderhan delen overeenstemming over Schiedam Bij een inbraak in het pand van Total Inter service aan de Cornells Hout manstraat hebben onbekenden gereedschap met een waarde van tienduizend gulden gesto len. De dieven kwamen bin nen door een ruit uit de spon ning te lichten. Vervolgens forceerden t& een deur naar het magazijn waar ze gereed schap van hun gading uitzoch ten. Ook werd een vrachtwa gen leeggehaald waarin ge reedschap lag. Na hun bezoek zetten de dieven de ruit weer in de sponning terug. „Oat moeten profs zijn geweest", al dus een" politiewoordvoerder. de transfersom. Treling en Van Delft tekenden eerder al een tweejarig contract bij SVV. Naar alle waarschijnlijkheid is FC Den Haag akkoord gegaan met een bedrag van 130.000 gulden, nadat het in eerste in stantie 30.000 gulden meer had gevraagd. De Haagse FC had voor Treling 120.000 gulden kunnen vragen en voor Van Delft 90.000 gulden- Met inbegrip van de 'nieuwe gezichten (Jan Mulder, Hans Neeskens, Peter van Velzen, Treling en Van Delft) bestaat de selectie thans uit zestien spelers. Vandaag neemt SVV opnieuw contact op met het Belgische Wimerslag over de Engelse spits Graig Norry. Nieuwe trainer Dick Buitelaar schotelde zijn spelersgroep gis teravond uitsluitend een loopt raining voor. De beroepsmili tair liet zesmaal een parcours van vijftienhonderd meier af werken. Alle spelers noteer den na afloop gewichtsverlies. Doelman Henk Dirven, met drie kilo, en Michael van Al phen, met 3 1/2 kilo waren op dat gebied de koplopers. Om dat SVV nog niet op het veld mag, is de voor dinsdag vast gesteld oefenwedstrijd tegen FC Den Haag verplaatst naar het Zuiderpark. Aanvang 19.30 uur. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven f Maanj; verandering in. m Adres, Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I Posten en goed beloond! Want voor die kleine» tyOQD e' mdfeite jkrijgt u een verzilverd nP'aals;_ öe° Ver7f?,.__ miniatuur van de Laurenskerk. r-, aufOiuali^r »ajet An/vu.g °onGe Urva« deL* "toaslcerl I ^aajn;__ A<Jres-^ f Postcode:,. I W°°apia,ta. f Slunrde bon -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1