WATERWEG Vast' aan niéuwe bibliotheek m is 'Computer geen denkend ding' SPORT 13 formidabel John Beijer in voetsporen van Stolk en Van der Sloot 'Voorlichting aan de sociale minima faalt' ÉÉhv PvdA-raadslid Wim Oomen denkt aan stripverhalen Computerklas op Vlaardingse lts 'Wat is dat afzien Subsidie voor BUS Cricket krijgt in Schiedam de aandacht die het verdient DE CAPTAIN Cees Priem de sterkste T" OUDERKERK AAN DEN IJSSEL Jèugdweek De activiteitencommissie Jong en Oud biedt de jeugd deze week een uitgebreid program ma. Naast kinderspelen, le vend ganzebord, ringsteken op de fiets, bingo, fietscross en de bouw van een hutiendorp wordt in de tent langs de Vliet e£t op het veld voor de Kaas wetering in Lageweg ook een kjndermarkt gehouden, zendingsdag He zendingscommissie van de Ned, Hervormde kerk gaat donderdag 2 augustus naar de zéndïngsdag in Driebergen. Aan dit gebeuren, dat voor de 7§e keer wordt gehouden, neemt ook de commissie uit Capelle aan den iJssel deel. Informatie bij D. Geneugelïjk, 't Santpad 4, 01808-1648. LEKKERKERK Beurs In sporthal de Bakwetering wordt van woensdag 29 augus tus tot en met zaterdag 1 sep tember de gezinsbeurs Hanijmi gehouden. Op deze vijfjaarlijk se beurs van handel, nijver heid en middenstand presente ren zich ditmaal 35 plaatselijke middenstanders. Schiedam - Schiedam heeft sinds twee weken weer een bibliotheekdi recteur. Na drie jaar vruchteloos zoeken vond de gemeente in de 40-jari-! ge Henk Ewoldt uit Breda de opvolger van Willenf van der Blij. De zeven fili alen van de Schiedamse gemeentebibliotheek heb ben drie jaar betrekkelijk stuurloos rondgedobberd en dat is te merken. Dat wordt nu anders, want aan de komst van Ewoldt heeft het gemeentebestuur ex pliciet de toezegging gekop peld dat er een nieuw hoofd gebouw aan het Stadserf zal verrijzen. „Daar ga ik dus min of meer van uit," zegt Ewoldt. „En verder vindt ik dat acht vesti gingen een onnodige versnip pering zijn." Hij wil dat aantal op korte termijn terugbrengen tot vier; de hoofdvestiging aan het Stadserf en de filialen Wi- bautplein. Blauwe. Brug en de Leliestraat. De jeugdbiblio theek kan worden opgenomen in het nieuwe hoofdgebouw en de filialen Mgr. Nolens laan. Henk Ewoldt, de nieuwe directeur van de Schiedamse bi bliotheek; zoveel filialen, dat is te versnipperd." Lorentzlaan en Archimedes- straat kunnen verdwijnen. Met al die plannen is minstens een bedrag gemoeid van vijf miljoen gulden. De gemeente Schiedam heeft dat bedrag al jaren op de begroting staan en er ondanks alle bezuinigingen nog geen gulden van ge schrapt. „Misschien wel een bewijs dat het ons ernst is," al dus wethouder Herman Post hoorn. Henk Ewoldt begon zijn car rière met een opleiding aan de Amsterdamse Bibliotheekaca demie. Daarna was hij meer dan zes jaar directeur van de Amersfoortse gemeentebiblio theek en doceerde daarna ne gen jaar bibliotheekweten schappen in Tilburg. Ewoldt is gehuwd en blijft tot september in Breda wonen. Daarna ver huist hij naar Schiedam. Het bibliotheekwezen in Ne derland verkeert in een zorge lijk stadium. De regeringsplan- hen maken ieder vooruitzicht op beter onmogelijk terwijl ook de gemeenten de eindjes maar nauwelijks aan elkaar kunnen knopen. Wethouder Posthoorn: „De ge meente Schiedam moet l,f miljoen aan zijn bibliotheek bijdragen. Het rijk heeft zijn bijdrage teruggebracht tot 1,8 miljoen en aan opbrengsten komt er jaarlijks 3,5 miljoen binnen. Daar moeten we het mee doen. De rijksbijdrage zal alleen maar minder worden 'ondanks alle wijzigingen in de Bibliotheekwet. Daar hebben we in feite niets meer aan. want daar staan alleen nog wat loze regels in." Voor Ewoldt echter geen re den zijn toekomst somber in te zien. „Ik denk, dat als wij nou eerst eens over een goede ac commodatie beschikken, wij het bibliotheekbezoek in Schiedam in ieder geval op het landelijk peil kunnen brengen. Ik geloof niet dat Schiedam een uitzondering is wat dat be treft, want over het hele land maakt het biliotheekwezen zich zorgen." Lts'ers aan het beeldscherm. „Morgen is de wereld gecomputeriseerd." Vlaardingen „Iedere burger zal in de toekomst op de een of andere ma nier met de computer te maken krijgen. In feite is dat nu al zo, en dat zal al léén maar meer worden," profeteert lts-leraar Kees van Rooijen. „Veel men sen zien computers als in gewikkelde en machtige middelen waarmee hun door Mari Timmermans leven wordt geregeld zon der dat ze daar enige grip op hebben." Naime Wat heb ik giste ren verschrikkelijk moeten afzien. Toen we het par cours met de wagen gingen verkennen werd ik al niet goed. Deed ik halverwege mijn ogen al dicht met de gedachte: dat hoef ik niet meer te zien. Direct al in hei begin van de klim van de La Plagne ben ik mijn eigen tempo gaan rijden. Ik wilde me niet forceren. Op een gegeven moment kwam ik bij Hanneke Lievertse en samen zijn we toen omhoog gegaan. Ik verspeelde ruim negen minuten, maar ik was maar al te blij dat ik boven was. Langs de weg stonden wer kelijk duizenden Nederlan ders ons aan te moedigen Alleen herkenden ze mij niet in mijn kampioenstrui. Die is hetzelfde als die van de Fransen en de meeste mensen denken dan ook dat ik een Francaise ben. De Franse toeschouwers zaten maar te schreeuwen, terwijl de Nederlanders hun mond dicht hielden. Alleen dc in siders zeiden af en toe iets. Op de beklimming toch ook nog iets leuks mee gemaakt, Hanneke Lievertse heeft ontzettend last van slijm- vorming en toen hoorden we een hederlands meisje dat langs de kant stond roe pen: Kijk mama, die daar heeft hondsdolheid. Dat zijn toch ook leuke momenten. Maar voor de rest is het ontzettend afzien. Ver schrikkelijk zo zwaar als het was. Op een gegeven moment voel js niets meer, denk je alleen: maar ik moet naar boven, naar bo ven. Je hoort de mensen langs de kant niet meer schreeuwen, je krijgt pijn in je benen, je schouders, alles voel je op een gegeven mo ment. Echt, ik wist niet wat ik meemaakte. In zeventien kilometer hebben we 1350 meter geklommen. Ik heb een ontzettende bewonde ring voor de profs, want die f aan over drie, vier van die vlossen. Het is hier in de Alpen ove rigens verschrikkelijk mooi. Het appartement waarin we zitten is verschrikkelijk lu xueus, dat is gewoon onge looflijk. Ik geloof dat er hierin de winter ontzettend rijke mensen met vakantie gaan. Vandaag gelukkig de laatste bergetappe voor ons naar Morzine. Dan gaan we ge lukkig weer het vlakke op. Vanuit die gedachte begon het informatica-onderwijs zich een aantal jaren geleden te ont wikkelen. Schoorvoetend soms deed de computer zijn intrede in de school. De Technische School Vlaardingen begon een jaar geleden aan de eerste ver kenningen. „In vergelijking met andere technische scholen in de regio zijn we er wat dat betreft vlug bij." vertelt direc teur H. van der Mey. Een jaar lang heeft een team van zes leraren een beeld scherm met toebehoren in huis gehad en daar naar hartelust mee kunnen experimenteren. Twee maanden geleden werd met de inrichting van het computerlokaal begonnen. Directeur Van der Mey:„Dat moest allemaal tussen de les sen door en in de avonduren gebeuren. Maar we hebben het helemaal zelf gedaan; van het plafond witten tot aan het leg gen van de bedrading. We hebben overigens alles uit ei gen middelen bekostigd, zo'n 20.000 gulden." Er wordt nog geen subsidie voor gegeven, maar de Vlaardingse lts vond het te belangrijk om er mee te wachten. Angst „Het is niet zo dat de leerlin gen een heel programma moe ten kunnen opzetten. Wat we wel willen is dat onze leerlin gen kunnen omgaan met com puters, processen begrijpen en in ieder geval niet meer bang zijn voor automatisering", stelt Van der Mey. Kees van Rooijen vult aan; „De computer is geen denkend ding. Het is een dood stuk techniek dat alleen doet wat hem wordt opgedragen." In de maatschappij van mor gen moet een lts'er niet alleen een hamer en een schroeve- draaier kunnen hanteren. Hij moet behalve Engels ook de basisprincipes van do compu tertaal basic kennen. 3 Schiedam De Schie damse gemeenteraad stel de onlangs vijftigduizend gulden beschikbaar, om de sociale minima die het financieel niet kunnen bolwerken bij te springen. Voor volgend jaar is een ton opzij gelegd. „Dat is niet' veel", constateert PvdA-raadslid Wim Oo men. „We kunnen er een paar knelpunten mee wegnemen. Ik zie het vooral als experiment. Bij niets doen zijn de minima zeker niet gebaat." Oomen, adjunct-directeur van de Vlaardingse sociale dienst, was de indiener van de una niem ondersteunde motie, waarin nog verder korten op de sociale minima onaan vaardbaar wordt genoemd en gevraagd wordt om een nota over het minimabeleid. Beter voorlichting over de di verse regelingen om mensen met een laag inkomen tege moet te komen is volgens Oo men hard nodig. „De voorlich ting aan- de sociale minima faalt. Door het vaak lage oplei dingsniveau is de groep moei lijk te bereiken, Maar de fol ders zijn gericht op mensen met een gemiddeld opleidings niveau." Datzelfde vindt Oo men van al die „rottige formu lieren" die moeten worden in gevuld. Gekscherend merkt hij op dat iemand met een mi nimum-inkomen het best een adminïslratiekantoortje kan oprichten om uit de papier winkel te komen. „Het is om gek van te worden, al die ver schillende regelingen: huur subsidie, studiekostenregeling, kwijtschelding van belastin gen." Prullenbak Instanties als de sociale dienst, woningbeheer en de woning corporaties zouden zich veel meer'moeten bezighouden met hel duidelijk uitleggen van de regelingen. In zijn werk krijgt Onmen regelmatig folders op zijn bureau van hel ministerie die hij vervolgens in de prul lenbak gooit. „Ze zijn bestemd voor cliënten van de sociale dienst, maar ik begrijp ze am per. Laat staan een uitkerings gerechtigde. Misschien is het. beter als je die voorlichting in de vorm van een stripverhaal giet." Oomen noemt het onthutsend, dat van duizend ondervraag den met een uitkering veer tien procent geen huursubsidie aanvroeg, terwijl ze daar wel recht op hadden. „Het zijn toch een paar tientjes in de maand. Per jaar zijn dat pre cies de kosten van dat school kamp, die ze anders niet kun nen opbrengen." Het raadslid zegt zich al jaren kapot te ergeren aan school reisjes op middelbare scholen. „Londen, Parijs, Rome, noem maar op. Ze gaan steeds'ver der. Daar is al gauw een paar honderd gulden mee gemoeid. Mensen die van de bijstand moeten leven kunnen dat niet missen. Maar ze kunnen het ook niet maken om tegen hun kinderen te zeggen dat ze niet meemogen. Wij gingen vroe ger een week naar Rockanje. Ook leuk.'" V:|j Schiedam De Bond Uitkeringsgerechtigden Schiedam krijgt van de gemeente een eenmali ge subsidie van acht honderd gulden. Het geld is bestemd om de organisatie die vorig jaar is opgericht verder uit tc bouwen, up BUS is voortgeko men uit een groep uit keringsgerechtigden In Schiedam, die herhaal delijk in actie is geko men tegen de kortingen op de uitkeringen. Zo werden er hezettingsac- ties uitgevoerd op het stadskantoor, de socia le dienst en de Openba re Nutsbedrijven Schie dam. Stookkosten „De sociale minima zitten vaak in oude, goedkope hui zen. Meestal zijn dat slechte huizen, met hoge stookkosten Als je de minima goed geïso leerde woningwetwoningen geeft, dan kunnen ze na verre kening van huursubsidie voor deliger uit zijn. Ze zijn nu aan gewezen op slechte huisves ting. Dal is toch onrechtvaar dig? Woningwetwoningen worden voor de lagere inkO' mens gebouwd, maar die men sen komen er nauwelijks in te recht..." Oomen is er voorstander van kortingen te geven op bij voor beeld de toegangsprijs van zwembaden. „Kortingspaqes voor winkels zijn erg gewild. Dus waarom geen korting op zwembaden voor mensen met een minimum-inkomen. Er zijn er genoeg die het niet kunnen betalen om hun kin deren een paar maal per week te laten zwemmen. Het hoeft Je gemeente niets te kosten, want ik denk dat het zwem bad bezoek zal stijgen." Risico Volgens Oomen zal de ge meentelijke politiek zijn nek moeten uitsteken voor een goed minïma-beleïd. „De ge meenteraad moet erop aan dringen, dat er risico's worden genomen. In de bijstandswet zit veel speelruimte. Die moet de gemeente als uitvoerend or gaan in het voordeel van de minima zien te benutten. Met de kans dat de minister de ge meente later terugfluit; dat ri sico moeten we durven ne men." De sociale diensten in Rijn mond hebben bijstandsgezin nen met kinderen tussen de twaalf en zestien gedurende tien jaar een extra toeslag ge geven. Uiteindelijk heeft de minister dat verboden. „Voor veel gezinnen betekende dat jarenlang wel een extraatje. Als het de raad ernst is met een minima-beleid moet ze zo'n gevecht met de minister aangaan. Want als dat knabbe len aan de laagste uitkeringen doorgaat, vallen steeds meer mensen uit de boot." Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 18 juli. 1984 Schiedam Schiedam lever de een geweldig goede presta tie door Wassenaar, één van de favorieten voor een toppo sitie in de tweede klasse, met 4-2 te verslaan. Vlaardingen Holy deed het in Gouda ook goed. Het won met 3-5 van Braves. Gophers stelde teleur door met 12-6 van Hawks te verliezen. Braves-Vlaardingen Holy 5- 3 Holy béwees zichzelf een zeer goede dienst. Door zelf te winnen en door het verlies van de concurrenten Wasse naar en Euro Stars heeft het weer alle uitzicht op de titel in de tweede klasse. In de vijfde innings opende Holy definitief de wedstrijd door drie punten te scoren, via Piet van .der Mark, Danny Rossoni en Ro nald Tarmond. Braves kwam iri de zesde slagbèurt nog langszij, maar kreeg in de eer ste helft van de achtste in nings weer twee punten om de oren. Ab Bruinekool en Tim Donnelly zorgden voor de be- siisende punten. Werpcljfers Ronald Tarmond: 8-6-3-3. Schiedam-Wassenaar 4-2 Een sensationele overwinning van Schiedam, dat in Henk Meijer de onbetwiste uitblinker had. Hij gooide fo sterk dat hij slechts twee honkslagen hoef de te incasseren. In de tweede en derde innings kwamen voor Schiedam de punten op het bord door Maurice Reij- mer, Addie Brinkman, Fred Reijmer en Hans van Galen. Alleen in de vijfde innings kon Wassenaar iets terug doen en twee punten scoren. Wer- Cijfers Henk Meijer: 18-9-2-1. Hawks-Gophers 12-6 Gophers begon de wedstrijd tegen. Hawks zeer goed. In de der dg innings werd een 1-4 voor sprong genomen door ondeïCl meer een home-run van Lud?t wig Ascension. In de gelijkma-u kende beurt kwam Hawks_ echter weer terug tot 4-4. In de vierde en vijfde innings^ kreeg werper Carl Wigt echter een inzinking en hij moest toe-: zien hoe de slagploeg vaal Hawks zich uitleefde en voor" acht punten zorgde: 12-4. GopC hers kon slechts twee puntcrr aan het totaal toevoegen: 12-6." Werpcijfers Carl Wigt: 9-3"-~ 12-5, Ludwug Ascension: 3-1=- 1-0. John Beijer... Aandacht voor de jeugd'... Schiedam Er,zullen slechts weinig sporten zijn, waarmee John Beijer geen affiniteit heeft Het grootste gedeelte van zijn sportieve faam heeft de adjunct-directeur van de Schie damse scholengemeenschap Nieuwelant evenwel te danken aan cricket, in Schiedam met clubs als Hermes DVS, Excel- sior'20 en Asvïon. meer dan waar ook in Nederland 'the king of sports'. John Beijer praat in de vierde aflevering Van dé verhaienreeks over het honderdjarige Her mes - DVS nu eens niet uitslui- tend over het verleden. De captain van bet eerste cricketelftal, ai dertig.' jaar lid van de Schiedam- - se club, stelt het heden en de toekomst centraal, waarbij het zich laat ra den. dat een terugkeer in", de top van de vaderland- r se competitie een belang- rijke plaats inneemt. Vol-1 gende week ruimte voor de in leven al legendari- sche Manus Stolk. - .In Sebiedam", kan Beijer putten uit een ervaring van drie decennia, „krijgt de cric- ketsport de aandacht die het verdient. Zoals cricket in deze stad leeft, is dat nergens an ders het geval. Een club als Excelsior'20 is helemaal uniek. Alleen", betreurt hij dc gang van zaken, in de huidige com petitie, „is het jammer, dat door Donald Bax Hermes DVS en Excelsior'20 tegelijkertijd thuis spelen". Zoals het Beijer tevens stoort, dat hij uitsluitend als cricketer wordt gezien. „Terwijl", zegt hij niet zonder trots, „ik nog steeds voetbal en onlangs met het achtste als enige team van Hermes DVS kampioen ben geworden. Ik erger mij er aan, dat de mensen er zo over 'pra ten, zodra het cricketseizoen begint. Iedere sportvereniging met een cricket- en voetbalaf deling heeft daar last van". Achtergrond De captain van het eerste cric- ketelftal heeft overigens op beide fronten een imponeren de achtergrond. Zelfs hij, in vergelijking met legendarische namen als Guust Noiet, Jan Offerman en Manus Stolk nog maar een 'groentje', kan bogen op een 'Damlaan-verleden'. John Beijer, al dertig jaar lid van Hermes DVS, was wat dat betreft één van de voorlopers, was als juniortje al bezig op Harga, terwijl de senioren hun allerlaatste jaren sleten_op het onvergetelijke complex. Beijer debuteerde als zestienja rige in het eerste cricketteam ■en werd twee jaar later boven dien goed genoeg bevonden voor het hoogste voetbalelftal. Als semi-prof nog wel, maar dat was slechts van korte duur. Zijn knieën wilden niet meewerken aan een glanzende loopbaan. Waar de meesten een duik in het roemrijke verleden ne men, daar waakt John Beijer voor het ophalen van anecdo tes. „Ik moet er voor uitkij ken", glim'lacht hij. „dat ik op school geen slechte naam krijg. Maar, dat we wat heb ben afgelachen, is zeker". Vernederend „Ik speel nu al weer 22 jaar in het eerste elftal. Ik heb Manus Stolk en Willem van der Sloot nog als captain gehad. Ach, in die periode was je dag en Schiedam Cees Priem, Fred Rompelberg en Hennie Roovers zorgden voor spectakel op de Schiedamse wie lerbaan. De professional stayers maakten het elkaar zeer lastig. Na de eerste en tweede manche leek Fred Rompelberg met gangmaker Stakenburg op de overwin ning af te gaan, maar Cees Priem dacht er anders over en hij wist uiteindelijk als winnaar over de streep te gaan. Fred Rompelberg werd tweede en Hennie Rovers derde. Bij de nieuwelingen behaalde Louis de Koning het kam pioenschap van de Rijnmond, voor Hennie Bakker en Gerard de Man. nacht met Her mes DVS bezig.. Ik zat op school met Jaap van der Griend en de jonge Stout- handel. Het enige, dat telden- was Hermes DVS". „Vergis je niet, hoor. Hermes DVS is zeker op cricketgebied een aparte club. Het heeft-ja-, renlang in de hoofdklasse ge speeld, waarvan ik zelf maar twee seizoenen heb meege-. maakt. Hermes DVS heeft al*, ierlei prominenten voortge bracht, die later bijna allemaal, een bestuursfunktie hebben bekleed, hetzij binnen de veréj. niging, hetzij binnen decric,- ketbond. Cricket schept nu eenmaal een enorme 'ban.d, omdat je de hele dag met eU, kaar optrekt". De terugkeer in de hoofdklas se moet Hermes DVS derhalve dé positie verschaffen, die het toekomt. „Of we het dit se> zoen nog halen, ik betwijfel het. Het team is behoorlijk verzwakt door het wegvallen van Hennie van Wijk, J^n- Bart Vollebregt, Ronald Glansbeek en Ed en Paul ter Braak. Daarom besteden we nu 20 veel aandacht, aan de jeugd en hebben we bijvoor beeld bij de D-tjes zo'n ".30 knulletjes, een aantal waar menig voetbalclub op jaloers zou zijn". Oefenstof De verlenging van de over eenkomst van Garry Langrid- ge, voortbordurend op de door Keith Cooke en Mike Shrimp-, ton uitgezette lijn, heeft als achtergrond de doorbraak' van die jeugd. „Zijn oefenstof", complimenteert Beijer 2*n Nieuwzeelandse coach, „is een verrijking. Zij hebben het als professionele cricketer alléén moeilijk met de instelling van anderen. Wij werken bij Her mes DVS al vijftien jaar m.ei professionele coaches, we mo gen ze pas de laatste zes jaar als speler inzetten". „De laatste twee, drje seizoe nen is de nadruk steeds meer naar de jeugd verlegd. De kern van de van de jeugd wordt door de bekende Her mes-families aangedragen,-de Borrani's, de Geeratten, de Beijers en de Offermans. Daardoor moet de aantrek kingskracht steeds groter w#r- den..." Z

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2