Angst voor uittocht meubelwinkels ■sill Buurt wil zelf clubhuis beheren Argwaan achtervolgt organisatoren Afval-expo ook naar Maassluis PglS h weans DAGBUD SGHIEDAMSCHE G08RAHT NIEUWE WATERWEG GOURANT Standpunt B en W over rijksweg 19 verbaast PvdA Kunst sneuvelt door trambaan WATERWEG Vlaardingen - De Kamer van Koophandel (KvK) is bang- voor het vertrek van meubel winkels uit Vlaardingen als de plannen voor een concentratie van meubelzaken op een bedri,ifsterreïn in Capelle aan den IJssel doorgaan. Schiedam De PvdA blijft onverkort tegenstander van rijksweg 19 door Midden-Delf land. Fractieleider Gé Brou wer wil het er dan ook „nog eens met wethouder Zijdeveld over hebben", hoe B en W kwamen tot het standpunt dat de rijksweg zo verantwoord mogelijk moet worden inge past- Dat heeft Brouwer verbaasd. Hij had liever gezien, dat B en W hun onaanvaardbaar over de* rijksweg nog eens uitge sproken hadden, toen Herman Noordegraaf (PSP/PPR) on- ■f* langs schriftelijke vragen stel de. In plaats echter van een keihard 'nee* te laten horen lieten B en W weten, dat zij er vertrouwen in hebben dat de critici van rijksweg 19 een aanvaardbare inpassing kun nen afdwingen. Brouwen „Dat heb ik niet he lemaal begrepen." Hij ontkent dat de PvdA haar mening over rijksweg 19 heeft bijge steld onder invloed van coali tiepartner VVD, die wèl voor verlenging van de rijksweg naar Rijswijk is. Brouwer ziet overigens wel een functie voor het zandli- chaam, dat destijds voor de rijksweg werd opgeworpen. Het lijkt hem reeel, als rijks waterstaat ermee wil instem men dat de dijk kan dienen voor een ontsluitïngsweg naar Woudhoek-Noord. Eventueel, om de Z-flats herrie te bespa ren, zou deze weg deels onder- tunneld kunnen worden, aldus Brouwer. Het eindpunt van de weg zou dan beslist ter hoogte van Woudhoek-Noord moeten liggen en niet noordelijker, dus niet in Midden-Delfland, vindt de PvdA-fractieleider. Springplankhangen in bad Croenoord Schiedam In het Sehiedam- se zwembad Groenoord wor den zondag 29 juli de kampi oenschappen springplankhan gen gehouden. Het is de bedoeling dat de deelnemers zo lang mogelijk aan armen of handen aan ae hoge duikplank blijven han gen. Gebruik van bescher mingsmateriaal is niet toege staan. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden per poging, exclu sief entree. Er zijn vier leef- tijdscategorien vanaf tien jaar. Inschrijven voor de kampioen schappen die de 29-ste van elf tot vier worden gehouden kan aan de kassa van het zwem bad. Schiedam Bij de aanleg van de trambaan over de V Gravelandseweg is een kunstwerk van Daan Pad mos, de Paperclip, flink E>e- schadigd. Er moet een nieuw stuk steen in worden gezet. Het is al het tweede kunst werk, dat door de voortva rende aanpak met de tram baan schade heeft opgelo pen. Het eerste was de Chi leense muurschildering op het Emmaplein, die overi gens toch al flink gehavend was, maar door het gema noeuvreer met tramrails verdere krassen opliep. Deze muurschildering wordt mo menteel gecopieerd door de Schiedamse kunstenaar Ad van Otterloo, zoals het RN gisteren meldde. Het beeldhouwwerk van Padmos staat voor de in gang van kantoorgebouw 's- G rave land. Langs het verde- re traject van de trambaan naar Woudhoek-Noord staan geen tcunstwerken meer. Volgens de KvK zullen meu belzaken in de Vlaardïngse binnenstad er in dat geval niet om heen kunnen om naar Capelle te verhuizen. Het gevolg zal zijn dat de binnenstad wordt geconfron teerd met een enorme leeg stand van winkels, die zeer moeilijk op te vullen is. Het zelfde geldt volgens de ka mer voor Rotterdam. Het gemeentebestuur van Capelle aan den IJssel stelt verwoede pogingen in het werk om nog meer meubel zaken te interesseren voor een vestiging langs de oude rijksweg naar Gouda. On langs hebben zich daar al en kele meubelzaken gevestigd en het ziet er naar uit dat nog meer zaken er toe over zullen gaan, „Uit concurrent! eo ver wegin gen kunnen sommige zaken in Vlaardingen dan niet an ders dan naar Capelle ver huizen", aldus woordvoerder Op de Weegh van de KvK. „Die zaken moeten wel, om dat de aantrekkelijkheid voor de consument van een hele serie meubelzaken bij elkaar natuurlijk enorm groot is. In Vlaardingen zit ten veel meubelzaken en als daarvan enkele weggaan, krijg je een enorme leegstand van winkels. De regio-func tie die Vlaardingen heeft voor het winkelend publiek wordt daardoor een stuk minder." De KvK is een fervent te genstander van meubelwin kels in industriegebieden. Omdat de zaken in de indus triegebieden met aanmerke lijk lagere huisvestingkosten te maken hebben, is er vol gens de KvK sprake van concurrentievervalsing. Enkele jaren geleden barstte in Vlaardingen ook een storm van kritiek los toen het gemeentebestuur meu belzaken toestemming gaf om zich in industriegebied Vergulde Hand te vestigen. Schiedam Bij de ge meente Schiedam noe men ze het uniek: buurt bewoners willen zelf een nieuw clubhuis beheren. Dat is nog nergens in Schiedam voorgekomen. Het bijzondere voorval doet zich voor m Schiedam-Oost, waar op de plaats van het vroegere buurthuis aan de Dr. Zamenhofstraat een nieuw clubgebouw met gymzaal in aanbouw is. Volgende maand wordt het complex opgeleverd. De maand erna gaat het open. Dit stadsdeel staat bekend als een moeilijke wijk, zegt de ini tiatiefgroep van omwonenden zelf, maar daar willen zij wat aan gaan doen. „Er is hier geen snars te doen. Nergens is een trapveldje voor de jeugd, dus hangen ze de hele dag ver deeld rond. Je kunt het zien aan ons zelf: ook wij staan de hele dag voor de deur, kijken met wie je een praatje kunt maken. Nergens is een ont moetingspunt," zegt Sjaan Beijer, De buurt is dus blij met het nieuwe clubhuis. Alleen: de bewoners zien er meer heil in. ais zij zelf de activiteiten kun nen ontwikkelen, dan wan neer do gemeente met een to taalprogramma komt. ..Want dan zit er toch weer dat dwangmatige achter," zegt Piet Verwiel, bijgenaamd de burgemeester van Schiedam- Oost. Die bijnaam hield hij over aan zijn vruchteloze solli citatie naar het burgemeester schap van Schiedam. Voorbeelden Verwiel noemt voorbeelden van hoe de gemeente het niet had moeten doen: „De kantine in het clubhuis wordt ver huurd aan twee sportclubs uit Schiedam terwijl er twee snackbarhouders in de wijk Oost failliet dreigen te gaan. Geef hen dan die kantine. Of moeten zij naar de soos?" Ton Spronk, een ander lid van de initiatiefgroep: „Wij hebben de gemeente erop aangevallen, dat de sportzaal te klein is. Er mag nu geen zaalvoetbal in. ^*>0yMM, f ï'f Af'X.. De "gemeente zegt: er is geen behoefte aan zaalvoetbal. Nou, er is juist vooral aan zaalvoet bal behoefte. En niet aan vol leybal of dat soort dingen." Hij onderbouwt zijn stelling met een opsomming van de voet balclubs in de buurt: de Rebel len., de Pinguin, FC Morse, de 3 Stars. Zij kunnen amper in de gymzaal terecht. „Hoewel het clubhuis is bedoeld voor Schiedam-Oost, hield de ge meente geen rekening met Oost," oordeelt Sjaan Beijer. Met het nieuwe clubhuis moet het dus anders, vindt de acht man sterke initiatiefgroep. Van de gemeentelijke afdeling CSJ (cultuur, sport, jeugd) kreeg de groep te horen, dat er 30.000 gulden beschikbaar is voor de inrichting, 5000 gul den voor geluidsbegrenzers en dat er een concierge kan wor den aangesteld, eventueel aan gevuld met een cultureel wer ker in deeltiidarheid. De initiatiefgroep gaat ervan uit dat de buurt zelf de activi teiten in het clubhuis moet kunnen bepalen, maar stelt voorop dat het gebouw voor elke wijkbewoner open moet staan, ongeacht leeftijd en ach tergronden. Zo kan het een bijdrage zijn aan een meer harmonische samenleving, en dat vinden de buurtbewoners vooral in de wijk tussen de Horvathweg en de Lorent- zlaan/Professor Kamerlïngh Onneslaan hard nodig. Via een enquête en een oproep aan de buurtbewoners wil men ko men tot een systematische in vulling van het programma. Als de nieuwbouw aan de Sta tionsstraat gerealiseerd is, wil men de toekomstige bewoners er ook bij betrekken. Opbouwwerker Anton van Bijnen en de medewerkers van de Sint Joris Doele staan de groep bij met adviezen. De initiatiefgroep wil vanwege de noodzaak van een rechls- persoonlijke status aan de slag als werkgroep van de be- De initiatiefgroep voor het nieuwe clubhuis in Schiedam- Oost. Van links naar rechts: John Kooy, opbouwwerker Anton van Bijnen, Coby Lau rens, 'burgemeester' Piet Verwiel, Anneke Droog, Sjaan Beijer, Ton Spronk en Jan de Jong. Op de foto ont breekt Elly Ouwendïjk, zij is met vakantie. wonersverenïging" Schiedam- Oost. Dat stuit niet op bezwaren van de gemeente en de Katholieke stichting voor Sociaal-Culture le Arbeid (KSCA), die al enke le clubhuizen in Schiedam on der haar hoede heeft en aan vankelijk ook dit nieuwe erbij zou krijgen. Volgens KSCA- voorzitter Armand van Puy- velde is het een uitstekende zaak, als de buurtbewoners al les zelfstandig willen doen. Dat strookt tenslotte met de principes van de KSCA, zegt De situatie rond J915 op het Beursplein wordt uitgebeeld op deze kleurenplaat van Pieter van den Doel; onver getelijk voor wie het trotse gebouw gekend heeft is de Koopmansbeurs uit de acht tiende eeuw, met de koepel torentjes en het klokkenspel. In een nis stond het Mcrcuri- usbeeld, dat in de nieuwe beurs een ereplaats heeft ge kregen. De oude Beurs was trouwens geen heilige tem pel van het geld en de han del, want de ruimte mocht ook gebruikt worden door zanggroepen en muziekkorp sen, die er oefenden voor uit voeringen op hoogtijdagen, zoals Koninginnedag. Links het minder fraai uitgevallen gebouw van de Posterijen. Het viaduct sneed deze om geving in later jaren door midden, maar wat bleef was de gezellige drukte van de trams, die daar een trefpunt hadden. Sierlijk waren dé ijzeren wachthuisjes en het Wallace- fonteintje, zoals dat nu nog op het Stadhuisplein staat. Die fonteintjes werden door de miljonair van die naam aan grote steden geschonken, toen hem in Parijs was opge vallen, dat aan dergelijke drinkwaterbronnen' grote behoefte bestond. Zoals altijd ontvangen we graag herinneringen aan die omgeving en aan de Koop mansbeurs. Het adres is RN, redactie Rotterdam Cen traal, postbus 959, 3000 AZ Rotterdam. Vlaardingen De organisa toren van de manifestatie over architectuur in Vlaar dingen, die in oktober uit mondt in de tentoonstelling van ontwerpen voor de hoek van de Markt en de Maas- sluissedijk, proberen uit alle macht de gemeente bij de discussie te betrekken. Vanaf 10 oktober worden plannen van architecten en beeldend kunstenaars tentoon gesteld. Het is dan ruim een jaar geleden dat het college van PvdA en CDA viel over een bouwplan voor de Markt „De politiek heeft er niet nog eens zijn vingers aan willen branden", zegt opbouwwerker Recordaantal fietsen gestolen Vlaardingen -In Vlaar dingen werd gisteren een record-aantal fietsen ge stolen. Verspreid over de gehele stad werden der tien fietsdiefstallen ge pleegd. Gemiddeld wisse len er in Vlaardingen per dag drie a vier fietsen van eigenaar. Behalve de dertien fietsen werd er ook nog een' bromfiets gestolen. De totale waar de van de ontvreemde tweewïelers bedroeg ruim vijfduizend gulden. iiiiifiiiiiiiifiitiiiiiJtiiiiiiiiiittiiiifjiiiiiiHiiiiiiiJiniiiitiiiiiiiiiiiniiimiiMiiiJiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiifiitifiJiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiriiiiiiimiiiiiiiii Maassluis De tentoonstel ling 'Afval, hoop voor de toe komst', die onlangs in de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen is gehouden, gaat ook naar Maassluis. In de periode van 19 oktober tot en met 4 no vember zal de door de Vereni ging tegen Milieubederf (VTM) georganiseerde exposi tie in ontmoetingscentrum Ko ningshof te zien zijn. Door middel van de tentoon stelling wordt getracht bij bre de lagen van de bevolking be langstelling te wekken voor pogingen de steeds groeiende stroom afval te verminderen. Ander aspecten zijn het doel matiger gebruik van afval en grondstoffen en kleinschalige oplossingen in de sfeer van hergebruik en kringloop van afval. Aan de tentoonstelling is me dewerking verleend door de Afval Verwerking Rijnmond, het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, de ge- delijk steunpunt Milieu Educa tie en diverse recyclingbedrij ven. VTM stelt een ieder die activi teiten ontplooit op" afval- of re- cyclinggebied in de gelegen heid aan de tentoonstelling in Maassluis een bijdtage te leve ren. Daarvoor kan men te recht bij VTM-consulent Dick Brand, tel.010-350696. meente Vlaardingen, het lan iiiiiiiiiitifiiitiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiitiiifiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiituiiuitiiiiitiiiitiiiiimiiiiiiiiiiiiiuiiifiiiniiiiiiiiiiiiiii[i(iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiii(iiiiiii(iiiiiii!iiiiiitfi(iiiii Leo van Gerven. Maar zonder die politiek, vindt hij, is een discussie over stedebouw in Vlaardingen zinloos. De organisatoren kunst stichting, historische vereni ging en bewonersgroep Cen trum mogen de beste bedoe lingen hebben, ze worden met achterdocht tegemoet getre den. „Ik kan niet zoveel tijd aan mijn persoonlijke hobby's besteden", liet wethouder Bas Goudriaan zich eens over hen ontvallen. Het was niet de eer ste en niet de laatste sneer over de architectuurmanifesta tie. „We hadden misschien niet zo duidelijk de hoek Markt/Maassluissedijk als middelpunt van de manifesta tie moeten kiezen", zegt Leo van Gerven. De bedoeling was kritiek te leveren op de ma nier waarop stadsvernieuwing jn Vlaardingen wordt aange pakt. „Door juist die plek te kiezen hebben we de politiek argwanend gemaakt." Want het gaat de organisato ren er niet om, zeggen zij na drukkelijk, achter de rug van het gemeentebestuur om kri tiek te leveren op de stadsver nieuwing in Vlaardingen. „Die moeten meedenken, want an ders heb je er niets aan," De mensen achter de manifes tatie vinden, dat heel veel kennis die over architectuur en stedebouw voorhanden is door de gemeente hardnekkig tiiet wordt gebruikt. Allerlei instanties, is hun klacht, wor den pas ingeschakeld als de plannen al klaar zijn en dan is het te laat. „Bewoners en om wonenden hebben vaak ook goede ideeën, maar zoals het nu gaat kunnen die mensen alleen achteraf nog schelden op wat er fout is gegaan. Scha kel ze in, zeggen wij." Bij voorgaande uitnodigingen lieten burgemeester en wet houders het afweten, maar voor de opening van de expo sitie op 10 oktober in de Stads gehoorzaal zijn ze weer uitge nodigd. „De data staan nu lang vantevoren vast, ze kunnen niet meer zeggen dat we de uitnodigingen te laat ver stuurd hebben", lacht Leo van Gerven. „Als we nu nog de smet van de locatie weten weg te nemen dan kan er mis schien een iets andere houding van het gemeentebestuur ont staan. Dan komen we mis schien wel tot een dialoog", zegt bewonersdeskundige Ka rin Schrederhof. Bij de opening van de exposi tie wordt ook een boek uitge reikt, aan burgemeester Van Lier als die bereid is het in ontvangst te nemen, waarin de ontwerpen en de kritieken daarop staan. Later staan nog discussies met de makers van de plannen, een video- cn filmavond en een gesprek met vertegenwoordigers van aller lei organisaties over het resul taat van de manifestatie op het programma.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1