Paalman in de bres voor Schiedamse kunstenaars Toeristen weten Vlaardingse VVV niet te vinden mml Opnieuw bejaarde vrouw beroofd Ex-raadslid wacht nog op antwoord Vijftig vissertjes langs de Poldervaart VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Half Woudhoek jaloers: Schiedam breekt contracten niet open Veertig procent minder klanten Vierde slachtoffer Auto's over de kop Populieren ten prooi aan vandalisme Voorverkoop fietsvierdaagse van start Fietsers botsen Inbreker aan de haal met apparatuur WATERWEG MAANDAG 23 JULI 1984 erfpacht blijft beperkt Schiedam Veel huiseigenaren in Schiedam zijn ja loers op het feit, dat de toekomstige bew* van twee projecten in Woud hoek-Noord hun erfik. ht voor zestig jaar kunnen afkopen. De gemeente Schiedam is dat namelijk, zonder er rucht baarheid aan te geven, over eengekomen met het Bouw fonds Nederlandse Gemeen ten. en Eurowoningen NV. Van deze twee beleggings maatschappijen had Eurowo- nïnger» die eis al gesteld, voordat deze NV aan de bouw van 88 vrije-sectorwo- ningen aan de noordelijke rand van Woudhoek begon. Het Bouwfonds kwam het la ter met de gemeente Schie dam overeen. Er was voor andere, maar identieke wo ningen in hetzelfde deelplan rijkssubsidie afgekomen en dat schaadde de verkoop baarheid van de betreffende Bouwfonds-woningen. Al leen de clausule om erfpacht af te kunnen kopen zou de huizenverkoop weer kunnen stimuleren. ;Sjpheven ogen ;De regeling met het Bouw- fonds en met Eurowoningen ^heeft echter voor scheve ■<5gen gezorgd. In Schiedam izïilen alle huiseigenaren, die ;Sun pand op gemeentegrond ■hebben staan, vast aan erf- ;^4eh tscon tractenDaarin is steevast de mogelijkheid in gebouwd. dal de canon vijf jaarlijks herzien wordt. Zo dreigt in de Botenbuurt een verhoging van 25 procent van de woonlasten te ont staan, doordat de gemeente de canon mag bijstellen. Deze 'huurverhoging' voor de grond is volgens de con tracten toegestaan. Niettemin heeft de Botenbuurt via de bewonersvereniging actie ondernomen om de gemeen te te vermurwen slechts mild gebruik te maken van die mogelijkheid. In de Gilde-Kroniek, het wijkblad van de verderop gelegen Ambachtenbuurt, pleit bewoner J. Stoffelen er nu voor om ook in dergelijke gevallen de erfpacht af te la ten kopen. Het voordeel- van afkoop van erfpacht is namelijk, dat de eigenaar/bewoners zulke tussentijdse verhogingen niet meer hoeven te vrezen. In zekere zin komt het neer op aankoop van de grond, zij het dat die grond na zestig jaar weer in handen van de gemeente Schiedam terug keert. Televisie De fractieleiders van de in Schiedam regerende PvdA/VVD-coalitie, Gê Brouwer en Gerard Verhuls- donk, voelen er echter niets voor om de bestaande con tracten open te breken. Brouwer ontkent dat er rechtsongelijkheid is, als de ene bewoner wel erfpacht kan afkopen en de ander, die eerder een woning kocht, niet. „Gedane zaken nemen geen keer. Het is vergelijk baar met een televisietoestel. Als je nu een tv koopt, is die duurder dan tien jaar gele den," aldus Brouwer. „Zo gaan die dingen." Verhulsdonk: „De inflatie is niet in die mate gestegen, als bij de index berekend is. Dat valt de Botenbuurt nu tegen. Maar als de inflatie acht pro cent was geweest, hadden zij niet bij ons komen aanklop pen. Ik *"nd het een moeilij ke raai, oi.ï nu die ontrac- ten bij ',e sielien en om de af- koopmtgelijkheid in te bou wen. Je tekent iets en dan word je ge?r it bij zinnen te zijn. Mijn .tactiegenoat Prins is met hen gaan praten en zag dat hen het water tot aan de lippen steeg. Maar aan de andere kant moeten de be woners er oog voor hebben, dat zij 2elf een contract te kenden." Brouwer: „Alleen met Euro woningen en het Bouwfonds zijn wij er schoorvoetend mee akkoord gegaan, dat af koop van erfpacht mogelijk werd. Investeerders gaan in deze tijd eisen stellen en bo vendien, gemeenten om ons heen doen het ook. Dan kan je niet zeggen: de hele we reld doet zus en Schiedam wil zo. Verdedig dat dan maar eens." Maar voor de bestaande wo ningen zit afkoop van erf- Vlaardingen Achter haar bureau in een ■hoekje van het.Vlaar dingse stadhuis denkt VVV'ster Karianne de Graaff vaak met wee moed terug aan de tijd in de Visbank aan de Oude Haven. Net als vorig jaar heeft de Wv, die wegens be zuinigingen uit de Vis bank moest verhuizen, deze zomer in het stad huis veertig procent minder klanten- Bovendien is de VVV za terdags niet meer open. Ook tussen de middag kan men er niet meer terecht voor informatie, terwijl dat voorheen in de Visbank wel kon. De mensen weten de balie van de VVV nog nauwelijks te vinden. Vlaardingen heeft toeris tisch toch at weinig te bie den en razend druk had den ze Jiet bijna nooit, maar sinds de verhuizing naar het Westnieuwland heeft bij de drie overgeble ven informatrices van de VVV de verveling hele maal toegeslrgen. Van de paar mensen die nog aan de balie verschij nen is het merendeel Vlaardingers, die naar bui ten de stad willen. „Het omgekeerde komt bijna niet voor", verzucht Kari anne. „Er komen vooral mensen die eert paar daag jes naar Drenthe willen, of die in Limburg willen gaan fietsen." Han Spruijt, hoofd van de afdeling, denkt dat de enorme terugval van het aantal klanten vooral te maken heeft met de on gunstige plek die de VVV achter in het stadhuis heeft gekregen. „Op zich heeft het stadhuis niet zo'n hoge drempel, denk ik," Er wordt binnen het stadhuis gezocht naar een betere plek voor de WV, laat Spruijt weten. f pacht 'er niet in, aldus de twee fractieleiders, Een mil de bijstelling van de canon in de Botenbuurt wel? VVD-lei- der Verhulsdonk: „Alleen als het voor de gemeente beter zou 2ijn en dat is het na tuurlijk niet." Zijn PvdA- partner Brouwer: „Het is na delig voor de gemeente. Het is natuurlijk iedere keer zo: ais je een groep burgers spaart, gaat dat ten koste van andere burgers. Of het nu opbouwwerk is of gas naar Kethel, het is steeds een be perkte groep die er baat bij heeft. Daarom denk ik, dat als wij iets kunnen doen, het niet alleen omwille van een beperkt groepje_ mag zijn." Verhulsdonk: „Precies. Wij moeten de Botenbuurt niet bevoorrechten." In hoeverre erfpachters in het algemeen tegemoet kan worden gekomen, is evenwel nog een zaak die in het stadskantoor moet worden uitgezocht. Over de afkoop van erfpacht voor huiseige naren zegt Brouwer, dat het nog wel een strijdpunt in zijn eigen partij zal worden. Zelf is hij niet vóór, hoewel zijn standpunt niet zo hard is. Hij wil het met de grijze emi nentie van de PvdA, Jan Si mons, allemaal nog eens na rekenen wat op de lange ter mijn voor een gemeente gun stiger is. Schiedam Verrast dat ondanks de vakantie toch nog zo'n dertig mensen de weg naar Stedelijk Mu seum wisten te vinden opende directeur Hans Paalman zaterdagmiddag de tweede in een reeks van verkoopexposïties van het werk van Schiedamse kunstenaars. Schilderijen van Inge van Haastert en beelden van Pe ter Lindauer hangen en staan te kijk in de educatieve ruimte van het museum. Paalman's openingswoord liep over van kritiek op het beleid van het rijk, dat kuns tenaars dwingt steeds vaker te exposeren en steeds meer te verkopen. Beeldend kunstenaars moe ten voor drieduizend gulden aan werk verkopen willen zij niet buiten de BKR-regeling vallen en dat bedrag zal al leen maar hoger worden. Overleg tussen wethouder Herman Posthoorn (cultuur) en de Schiedamse kunste naars leidde tot het plan om in het Stedelijk Museum re gelmatig verkoopexposities te houden. „Want verder zijn de mogelijkheden tot expose ren beperkt", aldus de direc teur. Paalman denkt dat de toe komst voor beeldend kunste naars alleen maar somberder wordt. „Er gaan geruchten, dat BKR-kunstenaars vanaf volgend jaar verplicht wor den minstens twee keer per jaar te exposeren." Maar Paalman liet blijken dat hij niet voor één gat te vangen is. „Ik heb bedacht dat een expositie van drie dagen ook een expositie is", zei hij. „Dan. kunt u zelf uitrekenen hoeveel tentoonstellingen je per jaar kunt houden. Op die manier kunnen we een dam opwerpen tegen de absurde maatregèlen van de over heid." De schilderijen van Van Haastert en de beelden van Lindauer zijn niet drie da gen, maar drie weken te zien in het museum. De expositie van de kunstenaars, van wie Paalman vaststelde dat zij beiden in een periode van vernieuwing en bezinning zitten, duurt tot 15 augustus. Een beela van Petfer l an- dauer op de verkoopexposi tie in het Schiedamse mu seum. Schiedam Opnieuw is vrijdagavond een bejaarde Schiedamse vrouw het slachtoffer geworden van een tasjesrover. Een 75-ja rige vrouw werd rond elf uur door een ongeveer 20- jarige jongeman uit de lift van een flat aan het Al- bert van Raaltepiein ge sleurd en op haar gezicht geslagen. De politie ver moedt dat de dader de zelfde is, die vorige week in de omgeving van het Slriekledepark al drie be jaarde vrouwen van hun tasjes beroofde. Het slachtoffer stapte op de derde verdieping in de lift en gelijk stapte de tasjesrover in, die op de knop van de tweede verdieping drukte. Toen de lift daar stopte en de deuren open gingen trok hij de vrouw naar buiten, sloeg haar in het gezicht en trok het tasje van haar schouder. De oude vrouw bleef achter met verwondingen aan haar gezicht en een kapotte bril. De buit voor de dader, die door het slachtoffer werd omschreven als een kleine, tengere jongeman, was wei nig spectaculair. Behalve twintig gulden en wat papie ren zat er niets waardevols in het tasje. „Dat is dus het ergste niet", zegt adjudant Van Hemmen van de Schie- damsé politie. „Maar we be ginnen wel te balen van al die berovingen." Vlaardingen CPN'er Hans Poldervaart, die aan het begin van deze maand afscheid nam als raadslid, wacht nog altijd op beant woording van schriftelijke vragen die hij in juni stel de. Poldervaart wilde weten, waarom de huizen aan de Van Lennepplaats en omge ving door gemeentewerken op hun degelijkheid worden onderzocht, terwijl huiseige naar Patrimonium al een aantal onderzoeken heeft la ten doen. Burgemeester en wethouders zitten met die vragen in hun maag; ze zijn er niet in geslaagd ze binnen de gestelde termijn vadrie weken te beantwoorden. Git het onderzoek van ge meentewerken moet blijken of de funderingen van de oude huizen nog goed genoeg zijn om tot renovatie over te gaan. Poldervaart meent dat het onderzoek de gesprekken tussen de bewoners en Patri monium over de toekomst van de huizen onnodig ver traagt. Het ex-raadslid had uitdruk kelijk gevraagd om een snel le beantwoording, omdat hij vindt dat er met spoed een einde moet worden gemaakt aan, ,.de onderzoekscaprio- len, die de bewoners alleen maar gelaten over zich heen kunnen laten gaan." Hij vond dat gemeentewerken moest volstaan met het plaat sen van kanttekeningen bij de bestaande rapporten. Het onderzoek van gemeente werken is nu echter al bijna afgerond. Langs de Poldervaart gooiden zaterdagmiddag vijftig Schie damse kinderen een dobbertje uit voor de viswedstrijd van Jeugdland. Het weer was goed en de organisatoren konden terugzien op een geslaagde middag. Jacco Palte, die ruim vijf meter vis ving, kreeg uit handen van Joop Broekhoven de eerste prijs. De controleurs van hengalsportvereniging Schiedam en om streken hadden druk werk met heen en weer rennen langs de Poldervaart om de vissen te bekijken, want er werd heel wat gevangen. Voor de eerste drie was er een beker, alle andere vissertjes kregen een klein prijsje: een dobber of een doosje loodjes. Jeugdland kan al met al terugzien op een geslaagde eerste week. „Het is voor ons ideaal weer", aldus Broekhoven. „Niet te warm om binnen iets doen en niet te koud om bulten iets te organiseren." Hij meldt trots, dat al meer dan 2500 kinde ren het vakantie-evenement hebben bezocht. Schiedam Vermoedelijk door alcoholgebruik alsmede een ie hoge snelheid raakte een 25-jarige bestuurder uit Reeuwïjk zondagmiddag op rijksweg 20 de macht over het stuur kwijt. De wagen raakte van de weg raakte en sloeg en kele malen over de kop. Daar bij werden een 30-jarige passa gier uit Gouda en een liond uit de auto "geslingerd. De man is met verwondingen aan hoofd en schedel en een sleutelbeen fractuur in het Schielandzie- kenhuis opgenomen. De hond kwam er heel wat beter vanaf. Nadat het dier was behandeld door een dierenarts kon de be stuurder. die met de schrik was vrijgekomen, zijn huisdier mee naar huis nemen. Een derde inzittende, een achttien jarig meisje uit Gouda kwam er vanf met een gekneusde knie. De politie heeft de automobi list die in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn wagen over de kop sloeg op de afrit van rijksweg 19 bij de Harga- laan nog steeds niet weten te achterhalen. Toen de politie bij de ernstig beschadigde wa gen arriveerde wei er geen spoor van de bestuurder. Door de brandweer is nog gedregd in een sloot in de buurt, maar er werd niets gevonden. Via het kenteken kwam de politie erachter dat de eigenaar van de auto in Vlaardingen woont. Hoewei de politie daar enkele malen is geweest, leverde ook dat geen resultaat op. Vlaardingen Vandalen hebben vier Italiaanse po pulieren op een grasveld achter de Gijsbreeht van Amstelstraat zodanig toe getakeld, dat de bomen zeer waarschijnlijk ten dode opgeschreven zijn. De vier populieren wer den onder aan de stam ge deeltelijk ingezaagd. De vernielingen moeien al in juni zijn toegebracht. De plantsoenendienst bekijkt of de bomen nog te redden zijn, maar vermoedt dat ze zullen afsterven. Vlaardingen Bij de VVV, rijwielhandelaren en de kanto ren van de Bondsspaarbank is vandaag de voorverkoop be gonnen voor de vierde Vlaar dingse avondfietsvierdaagse, die tussen 20 en 23 augustus wordt verreden. Vier avonden lang worden er vanaf het Lijnbaaneomplex routes van vijfentwintig kilo meter gereden. Fietsers die de volle honderd kilometer heb ben afgelegd krijgen een me daille. Voor de slotavond is in de Lijnbaan hallen een groot feest gepland, met demonstraties van sportschool Hoogendïjk en een optreden van een boeren- kapel. Bovendien worden op een groot scherm video-opna men vertoond, die tijdens de vierdaagse zullen worden ge maakt. De kaartjes voor het fietseve- nement kosten in de voorver koop drieëneenhalve gulden. Op maandag 20 en dinsdag 21 augustus worden aan het start punt nog kaartjes verkocht voor vier gulden. Schiedam Een 56-jarige Schiedamse is vanmoigen met verwondingen in het Schie- landziekenhuis opgenomen, nadat zij door een andere fiet ser was aangereden. Ze reed over de Rozenburgsestraat toer» een vertienjarige fietser plotseling vanaf de stoep de straat opreed. De fietsers bot sten en de vrouw kwam ten val. Vlaardingen Uit een huis aan de Eijkmanstraat werd tassen vrijdag- en zondaga vond geluidsapparatuur gesto len ter waarde van ruim twee duizend gulden. De recherche, die een onder zoek instelt, kon niet ontdek ken hoe de daders het huis binnen zijn gekomen. Er wer den geen sporen van inbraak aangetroffen. Uit het huis ver dwenen een televisietoestel, een complete siereotoren en nog eens twee casettedeeks.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1