Kinderen koude water op Warenhuis moet meebetalen aan verkeer in de binnenstad GRAAG £EDAAN ;®on Sspsir - SPORf 'Niet de club is apart, maar het Schiedamse publiek' Bestemmingsplan tien jaar oud ^mSBLAo! SVV heeft behoefte aan Greg Norry BESTUUR DREIGT MET AFTREDEN Drukte van belang bij sport- en spelweek Werkloze docent aan de slag bij Casimir o DE LEGENDE (I) Manus Stolkde rode draad, van Hermes DVS Vlaardingen Het was een geplons, een geschreeuw en een gebibber va n jewelste langs de Vlaardingse Vaart, waar de medewerkers van Sport en Recreatie gisteren naartoe gingen, met in hun kielzog zofn vijftig vakantievierende kinderen. Op de tweede dag van de sport- en spelweek voor de jeugd werd het koude wa ter opgezocht. i Van pallets, tonnen en louwen bouwden de kinderen vlotten. In het felrode busje van de ge meente werden 's ochtends pallets, plastic tonnen en tou wen meegenomen: alles wat nodig is om een vlol te bou wen. Na een poosje vlijtig wer ken en wat gesjor aan dikke touwen konden de kinderen de wankele vlotten, die schommelden dat het een aard had, te water laten. Een plons in het koude water schuwden de meesten niet Ze hadden toch een zwembroek bij zich. In het middagprogramma was spelevaren er nauwelijks meer bij. Terwijl een paar moeders in een meegebrachte klapstoel zich in het doorbrekende zon netje vermaakten met een boek of een breiwerkje stre den hun kinderen om de pun ten, Aangemoedigd door de per megafoon versterkte stem van een medewerker van Sport en Recreatie gingen zij om het hardst in een kano of zwemmend door het water. Maar degenen die niet aan de wedstrijd meededen vermaak ten zich ook uitstekend in de Vaart. Ze probeerden in de ka no's passerende kleine motor bootjes bij te houden, speelden in het gras of zwommen een stukje. De man in het busje had heel wat te stellen met de kinderen van acht jaar en ouder. „Jon gens, doe nou voorzichtig met die kano, ga cns uit het vaar water", klonk het. Nog veel vaker moest hij de kinderen die samendromden voor de bus wegjagen, omdat hij de wedstrijden niet kon volgen. „En nou zeg ik het voor de derde, wat zeg ik, misschien •wel voor de tachtigste keer; Ga nou voor het busje weg. Ik kan niks zien zo." Zijn collega aan de overkant van de Vaart had het een stuk gemakkelijker. Gekleed in een sportbroekje. liggend op vier plastic tonnen, deed hij, ge koesterd door de zon, dienst ais wedstrijdboei- Sport en Recreatie blijft nog drie dagen in touw om de schoolkinderen bezig te hou den. Morgen worden er op hei grasveld aan de Amsterdam laan in Holy spelletjes en wed strijden gedaan. Over belang stelling, zegt Max van der Does, heeft de sport- en speel - week niet te klagen. „De buurthuizen gaan pas iets voor de kinderen doen, als de mees ten terug zijn van vakantie. Wij hebben het nu behoorlijk druk." Schiedam Tien jaar gele den nam de gemeenteraad het bestemmingsplan Bin- nénstad Schiedam aan. De toenmalige wethouder voor stadsontwikkeling, Cor Bolmers, werd bedol ven onder felicitaties. Maar wie het laatst lacht, lacht het best De drie tegen stemmers van toen, Jacques Voorwald en Daaf Rensman van de PPR en PvdA'er Wjm de Visser, hebben van Vadertje Tijd gelijk gekre gen. De problemen, die zij voorzagen, zijn nog niet op gelost De drie belangrijkste knelpun ten in dat bestemmingsplan zijn uitgekauwde onderwerpen geweest, en niet zomaar, de hele binnenstad leek op zijn kop te worden gezet. Eén: de peperdure verlenging van de Passage, die doorgetrokken zou worden: helemaal tot aan de Lange Achterweg. Twee: de bestemming van internaat De Uitkijk, dat gesloopt moest worden om plaats te maken voor een warenhuis met in- en uitgangen zowel aan de Hoog straat als aan die verlengde Passage, En drie: de oostelijke toegang. Alles zou gerealiseerd worden door projeetontwikke- laar Empeo. Bij het derde punt ging het om een nieuwe verkeersader van af de Broers vest naar de nieuwbouw, uitkomend bij het geplande warenhuis en de achterzijde van de winkels aan de Hoogstraat. Een piepklein stukje hiervan kwam tot stand en het is alleen toegankelijk voor voetgangers: dat is de doorbraak tussen de panden van Lentefeest en de Trechter, spottend Bolmers Boulevard genoemd, naar de wethouder die er verantwoordelijk voor was. Het steegje loopt tussen Broersvest en Broersveld. Van de drie knelpunten van toen zijn er nog twee over. Eén verviel al snel: in 1976 al verbood toenmalig staatssecre taris Jan Schaefer om de Pas sage te verlengen. Het schrap pen van dit prestigieuze bol werk scheelde miljoenen. Daarmee was de lol voor 'be- tonboer' Empeo eraf. Maar er lag een ingewikkeld contract op tafel, dat beide partijen bond. Uiteindelijk slaagde Bol mers' opvolger, Chris Zijde veld, erin de bedreigde bin nenstad met Empeo te 'ruilen'. Een zusterbedrijf van deze Bredero-onderneming, Urbi- bouw BV, mocht in Woud- hoek-Noord zonnewoningen gaan realiseren. Gevrijwaard van de bouwgi gant kon de binnenstad rede lijk kleinschalig bebouwd gaan worden. De laatste jaren heeft Zijdeveld de woningbouw in één continue bouwstroom we ten te realiseren. Ook gaf Zij develd de aanzet tot restaura tie van de Lindenhof. Positie- ve punten. Wat gebeurt er -^gehter met die andere twee .►knelpunten van weleer, het •^warenhuis en de oostelijke ^doorbraak? PvdA kwam in die tien •jaar iets meer op de lijn van Gè Brouwer: „Warenhuis is geen filantropische instelling," Gerard Verhulsdonk: „Wa renhuis moet portie meebeta len aan verkeersafwikkeling." haar vroegere dissident De Visser te zitten, maar wat be tekent dat voor de relatie met de coalitiepartner, de VVD? Zijn de twee partijen, die de Schiedamse politiek zijn aan gezicht geven, het eens over de toekomst? VVD-fractieleider Gerard door Kor Kegei Verhulsdonk: „De betrokken wethouder (Zijdeveld) weet de oostelijke toegang aardig uit te stellen. Ik ben benieuwd hoe hij dat oplost, maar je mag een broedende kip niet storen. Hij werkt tenslotte aan een ver keerscirculatieplan. Ja, Vlaar dingen is daar al mee klaar, maar daar kostte het na veel ruzie bijna een coalitie." PvdA-fractieleider Gé Brou wer: „Je weet dat wij niet voor een oostelijke doorgang zijn, al is er al een hele tijd niet over gesproken. Een toegangsweg vanaf de Broersvest richting Gedempte Baansloot spreekt ons niet aan. Het irreële is dat er natuurlijk een samenhang bestaat met De Uitkijk. Als je kiest voor een publiekstrekker op die plaats, een warenhuis dus, moet je ook zorgen voor een opvang van de verkeers chaos." Verhulsdonk: „Dat is het punt. De PvdA wil niet streven naar uitbreiding van het winkelbe stand. Maar ik vind: je moet niet gewoon de oppervlaktes van alle winkels in de binnen stad bij elkaar optellen. Want er ïs een verschil in kwaliteit. Er is veel roulatie onder de winkeliers, vooral in bepaalde panden. Bovendien, het Broersveld is van een heel an dere kwaliteit dan de Broers vest." Brouwer: „Ja, met alle respect voor de winkeliers, ik zie het Broersveld nooit neer opbloei en. Je ziet daarentegen de om geving van de Hema wel op bloeien. Dat moet dus aan de andere kant van de binnen stad, bij De Uitkijk, ook kun nen. Een trekker kan daar de moeite waard zijn. En mis schien verhuist de Hema dan nog wel van schrik. Maar wat kost het? Hoeveel moeten wij toeleggen op aankoop van De Uitkijk? En wat betaalt een in vesteerder terug van onze aan koop? Kwamen er woningen op die plek, dan zouden wij het nooit doen, zo simpel is het." Waardeloos Door toedoen van de PvdA werd aankoop van De Uitkijk (Hoogstraat 44) vorige maand uitgesteld. Men vond 1,2 mil joen gulden te duur. De opstal len zijn weliswaar nog in tact, maar volgens het tien jaar oude bestemmingsplan staan zij in de weg, met andere woorden, zijn zij waardeloos. En dan is 1,2 miljoen veel. In september komt het opnieuw »n de raad. Verhulsdonk: „Ik wil die grond wel. Een terrein in on bruik laten is onmenselijk, zie het Gusto-terrein." Brouwer: „Htt is mij alleen, los van de twee expertiserap- porien, niet duidelijk waarom het zo veel moet kosten. Als een makelaar zegt: drie mil joen, doen wij het toch ook niet zomaar? We moeten geen kiekeboe spelen. Als je er ver lies op lijdt en er komt een grootwinkelbedrijf, dan subsi dieer je het kapitaal. Wij heb ben al verlies op de binnen stad. Moeten de woningen dan duurder worden?" Filantropisch Een grootwinkelbedrijf ken toch zelf De Uitkijk kopen.' Brouwer: „Het bestemmings plan laat dat toe: dat vermeldt 'winkeldoeieinden'. En de ge meente zal dan niet al te moei lijk doen, denk ik. Maar die prijs! Welke investeerder wil nu op zo'n hoge grondprijs gaan zitten? Dan zouden wij zelf die veer moeten laten? Dat doen- wij wel eens, maar verdikkie, een warenhuis as geen filantropische instelling." Verhulsdonk: „Die komt er om geld te verdienen, niet voor onze folklore. Maar als publiekstrekker, met een uit straling naar de omgeving, vind ik het interessant. Ik vind wel, dat als je een tweede trekker naast Bas van der Her den een kans geeft, hij dan wel zijn portie moet meebeta len aan de verkeersopvang eri -afwikkeling." Vlaardingen De openbare scholengemeenschap Profes sor Casimir mag een werk loze docent aantrekken, die met behoud van uitkering het docentenkorps komt ver sterken. Het is de bedoeling dat de kandidaat werkzaam heden gaat verrichten die buiten het normale werk van de vaste docenten lig gen. Het idee is afkomstig van de schooi zelf, waarna de ge meentelijke stuurgroep werk gelegenheidsprojecten toe stemming heeft verleend. Het gaat om een periode van een jaar. De werkloze docent kan ervaring opdoen en vergroot zo de kansen op een betaalde baan in het onderwijs. De on betaalde docent zal zich op de scholengemeenschap onder meer gaan bezighouden met het bijstaan van leerlingen bij het uitvoeren van opdrachten, het organiseren van buiten schoolse acuviteilen, het door nemen van het lesprogramma met de docenten, assistentie op technisch gebied en de bevor dering van de veiligheid in de school. Casimir heeft een afgestudeer de docent handvaardigheid met een tweede- of derde graads bevoegdheid op het oog, die na de zomervakantie kan beginnen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. - A<fces" Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0st en goed beloond! Want voor die kleinej yy Co^' kw*'t*<d^*Ischn,^ moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. °°nPfaats; dBUur<">3ke,] Adres P°slcode, telefoon; I Sfu urdeh nf.~l.r- ue« Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 25 juli 1984 Manus Stotk is in ieven ai een legende als het om de geschiede nis van Hermes D VS gaat. Als cricketer en als voetbalier heeft de oud-voorzitter een imposante bijdrage geleverd aan de succes sen van de Schiedamse vereniging. De nostalgie rondom Manus Stolk (66) staat derhalve centraal in de verhalenreeks over het honderdjarige Hermes DVS. Vandaag het eerste deel over en met Manus Stolk, volgende week deel twee. Schiedam De naam Manus Stolk loopt als een rode draad door de wat meer recente histo rie van Hermes DVS. Het geheugen heeft voor alsnog niet te lijden ge had onder het klimmen der jaren. Moeiteloos kan Stolk de juis te namen koppelen aan de door hem geschetste voorval len, die qua jaartal varteren van mei 1928 tot de dag van gisteren. Manus Stolk is Her mes DVS en andersom, al zal hij zelf de laatste ziin om zich achter een dergelijk hoog dravende conclusie te scha ren. „Hoe veel uren zal ik er in die 56 jaren, in hebben ge stopt1', denkt hij hardop. „Dat moeten er duizenden en duizenden zijn geweest, maar, ik heb het altijd met plezier gedaan". Praten met Manus Stolk, die op 28 september 1S73 tot erelid werd benoemd, over meer dan een halve eeuw Hermes DVS is een allerminst chronologi sche aaneenschakeling van fragmenten, anecdotes vooral. Het maakt hem tot een feeër iek figuur, waaraan zijn mara- kanie A*op —een diep gegroefd gelaat met een keurig in mo del zittende, weelderige haar doseen stevige bijdrage le vert. Zoals tevens zijn net zo met Hermes DVS verweven echtgenote Sjaan, met wie hij alweer 34 jaar lief en leed deelt, exact op de hoogte is van zijn handel en wandel. Manus Stolk, de voetballer, de cricketer, de bestuurder, ei genlijk is het een wonder, dat nooit iemand het idee heeft gehad zijn ervaringen in boek-, vorm te bundelen. Maar, ach, het is ook zo, dat een profeet nooit in eigen land wordt geëerd. Manus Stolk.,.'Die gezelligheid komt nooit meer terug...' Schrobbering Of het daar überhaupt ooit van zal komen, is een tweede. Bovenop zolder, moet nog er gens in één van die talloze, vergeelde plakboeken een oud clubblad zijn verwerkt, waarin de toen twaalfjarige Manus ge voelig om de oren wordt gesla gen. „In 1930, het eerste jaar, dat ik voetbalde, werd ik uit bet veld gestuurd. Ik was aan voerder van Cl en we speel den een uitwedstrijd tegen Xerxes. Moest ik er uit wegens praten. Daar heb ik in het clubblad een flinke schrobbe ring over gehad en ik moet zeggen, dat het me daarna ook nooit meer is gebeurd". De latere Stolk was een toon beeld van sportiviteit. Die ooit in Venlo tegen arbiter Dirk Nijs klaagde over de hardheid van VVV en als antwoord kreeg 'Ach, Manus, maak je niet druk, je wordt toch liever in Schiedam kampioen'. Want, meent Stolk, het is niet Her mes DVS, dat de aparte dub was, het is het Schiedamse pu bliek, dat die omschrijving toekomt. „Er kwam nergens in Nederland zo veel mensen naar een crick et wedstrijd kij ken als aan de Damlaan. Het publiek roerde zich ook, het leefde hardop mee. En er werd maar van éen kant gebowled. We speelden eens tegen ACC. We gaan naar Beijersbergen, zo hadden zij zich daarop ver heugd. Toen vroeg één van die jongere spelers: 'hoe bowlt die Beijersbergen?'. Prima toch". \ch". relativeert Stolk, ter ijl hij m een vluchtige oogop slag de nostalgie aan zich voorbij ziet trekken, „dte ge zelligheid komt niet meer te rug, dat hoorde bij die genera tie, die heeft dat allemaal mee gemaakt en dat gaat voorbij. Wij, die het hebben meege maakt. gaan het verafgoden, terwijl we vergeten, dat we nu toch mooiere sportparken heb ben, betere accommodaties, be tere velden. Het is er alleen minder gezellig, tenminste, dat vinden wij. Beijersbergen had er nu nog kunnen staan. Die zaak is vijfentwintig jaar gele den afgebroken, maar er is nog steeds niets anders neerge- door Donald Bax zet. Wat hadden wij in 1928? Er waren praktisch geen au to's en ik had zelfs niet eens een fiets. Het aantal jongens, dat lid was van Hermes was veel kleiner. Je leerde elkaar beter kennen". Betekenis Pratend over dat verleden ontkomt Stolk er niet aan vast te stellen, dat Hermes DVS toen zowel op cricket- als op voetbalgebied kwalitatief aan zienlijk beter was bedeeld. „Je had een eerste cricketelftal, dat veel en veel sterker was dan dat van nu. Met cracks als* Borrani en Molenaar. De laat ste was zonder meer de besté,' Nederlandse harde bowler", laat Stolk, die als twintigjarige al namens Hermes DVS optrad* als ceremoniemeester in het Passage Theater, zichzelf be-' scheiden uit dat rijtje onverge telijke namen weg. „Ook als voetbalclub hadden we landelijk een veel grotere betekenis. We speelden in de hoogste klasse van het ama teurvoetbal. tegen topclubs als" Eeyenoord en Ajax. Ze kwa-y men zelfs uil Spangen naar Hermes kijken, met de tram en dan uitstappen op de West- vest en naar de Damlaan lo- pen, pratend over de wed-' strijd". Er is slechts één over eenkomst met het heden- die grote groepen toeschouwers* zijn er nog steeds, met dien verstande, dat er vandaag dé" dag bijna altijd veertig mari'* Mobiele Eenheid omheen loopt.. y Den Haag Voorlopig mag en moet SVV het voordeel van de twijfel worden gegund. Derhalve mag ook nauwelijks waarde worden gehecht aan de 1-0 nederlaag die de Schie dammers gisteravond in hun eerste testmatch tegen FC Den Haag (doelpunt na rust van Karei Bouwens) incasseerden door Donald Bax Het begin, dat zal duidelijk zijn, is nog veel Ie pril om met een kritische beschouwing te komen. Het treffen met de al één week en twee oefenwedstrij den verder zijnde Haagse FC gaf SVV's'nieuwe tramer Dick Buitelaai in ieder geval meer dan voldoende inzicht over de beschikbare kwaliteiten. 2o constateerde ook hy, dat in het huidige SVV de kracht, de dy namiek. wellicht zelfs de doel punten in de middenlmie ge stalte moeten krijgen. Dat kan ook met anders nu hij slechts in Chris Treling (ex-FC Den Haag) en Peter van Velzen (ex-Ohveo) twee spitsen heeft. Het stichtingsbestuur doet er ■'goed aan zich de komende da-- gen nog eens achter het oor te- krabben en vervolgens vlie-- gem vlug naar België af te rei zen om de Engelse spits Greg - Norry aan ie trekken. De klei ne, getructe aanvaller vooral aan de linkerflank goed bruik baarmoet Buitelaar voorin meer soelaas bieden. Zeker als*,* en dat gebeurt onvermijdelijk,-* SVV in de competitie tegen een achterstand oploopt en er in de dug-out naar nieuwe im pulsen moet worden geput. Van de nieuwelingen volde-- den Jan Mulder (gehuurd van Telstar) en Van Velzen meer* dan goed. Treiing en René van Delft (ex-FC Den Haag) zoch- ten het, misschien als prestige- duel, meer in persoonnlijke"" succesje», terwijl Hans Nees*~ kens met name in deel twee doodgewoon muurvast zat, Da£ gold na de hervatting voor- heel SVV, dat over enkele da gen in Santpoort de knallende; zweep van Buitelaar lijdzaam over zich heen zal laten gaan. Opstelling SVV: Henk Dirven, Marcel van Ha item (Michael van Alphen)." Leen Warnaar, Henk Salarl, Jan Mul-.' der, Hans Neaskens, Rob Koever- mans (Mark Woite), René van Delft (Rick Westdijk), Harry van Kapel (Jef-* trey Oost). Peter van Velzen en Chris Treling. Vlaardingen Het bestuur van de Vlaardingse voetbalvereniging De Hollandiaan dreigt met aftreden als tijdens dc buitengewone algemene ledenvergader ing van morgen geen kandidaten zijn voor de vacatures van secretaris en wed strijdsecretaris Mari Struis (wedstrijd-secreta ris) en Herman Berkhout (secretaris) geven er, na jaren actief te zijn geweest, de brui aan. Inmiddels is er een tweetal kandidaten om de vacatures op te vullen. „Van "én kandidaat weet ik zeker dat hij wil en van de andere het zeer waarschijnlijk dat hij zich beschikbaar stelt. We zullen er donderdag dan ook wel uit komen, hoop en denk ik", aldus de aftredende secretaris Herman Berkhout. Het bestuur van De Hollandiaan is er in iedeiC geval wel in geslaagd om een terreinknecht aaiC te trekken. Arie van de Ende, een regelmatig- bezoeker van het sportpark, neemt de komendal competitie die taak op zich.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2