Schiedam wil vooruit in de Stationsstraat DRIES Nieuwe wegwijzers m Vlaardingen 'Lokale radio Schiedam tot vier uur beperken' Bewoners in actie tegen drug-overlast VIAARDINBS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CBBBANI Auto reclame Borden van bedrijven moeten weg Wethouder Posthoorn: De Trechter gaat in zee met politie Dodelijk ongeval op Maasdijk NS op de weekmarkt Man slaat buurvrouw Auto's bekrast m. m*i Boot in de tuin ■SMANSËPOtLDS? Dries heeft er kijk op Herdenking Hiroshima op de Markt Vervuiling van Zuidbuurt aangepakt 2!__L_ Schiedam Het werklozen- project de Trechter wil in het najaar samen met de politie starten met het graveren van fietsen. De bedoeling van het project is fietsdief stallen tegen te gaan. De rijwielen zijn mak kelijker herkenbaar als in het frame een nummer is gegra veerd. Het project gaat alleen door als er voldoende werkloze vrijwil ligers zijn die willen meewer ken. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Trech ter, tel. 265255. De politie in Vlaardingen heeft de grootste moeite met het vinden van vrijwilligers, die willen meedoen aan een soortgelijk graveerproject. De plaatselijke vereniging mensen zonder werk wil geen mede werking verlenen, omdat er geen enkele beloning tegen over staat. Bovendien wordt het project gezien als concur rentievervalsing tegenover rij wielhandelaren, die ook appa ratuur in huis hebben om fiet sen te graveren. 's-Gravenzande De 24-jari- ge passagier Maria Hoogvliet uit Vlaardingen is vanmorgen vroeg op de Maasdijk om het leven gekomen na een eenzij dig ongeval. Zij zat in de auto, bestuurd door een 31-jarige man uit Hoogvliet, die volgens de politie om nog onbekende redenen frontaal op een rechts van de weg staand ANWB- paal ter hoogte van de afslag Heenweg richting Hoek van Holland reed. Het slachtoffer overleed op weg naar het zie kenhuis. De bestuurder liep een kaak- fractuur en mogelijk inwendig letsel op. Hij werd naar het Holyziekenhuis in Vlaardin gen vervoerd. Bij hem Is een bloedploef afgenomen. De auto met de twee zwaarge wonden werd rond één uur aangetroffen door een passe rende automobilst. De politie zoekt naar getuigen van het ongeval en verzoekt hen zich te melden. Vlaardingen De Nederland se Spoorwegen staan volgende week woensdag met een infor matiewagen op de weekmarkt aan de Broekweg, Het publiek kan er terecht met allerhande vragen over tarieven en moge lijkheden van de Spoorwegen. De NS staat deze zomer voor het eerst met de info-wagen op markten en braderiën, nadat bleek dat het uitzoeken van het aantrekkelijkste kaartje voor veel mensen toch nog een hele puzzel is. In de auto, die van negen tot twaalf op de markt staat, is het hele informatiepakket aanwe zig: folders over treinprijzen, jaarabonnementen, autoslaapt- reinen, groepsreizen, 60+ en 65+kaarten, dagtrips en bui tenlandse treinreizen. Vlaardingen Een 22-jarige Vlaardinger uit de Van Aers- senstraat is gisteren aangehou den op verdenking van zware mishandeling. De man kreeg dinsdag ruzie met een bewoonster van de zelfde straat en dat liep zo uit c}e hand, datde vrouw met een ernstige hoofdwond in het Holyziekenhuis moest worden opgenomen. Vlaardingen Een onverlaat heeft gisteravond met een scherp voorwerp de koffer deksels van twee auto's toege takeld. De auto's stonden ge parkeerd aan de Johan de Winstraat. DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1384 Het uiterste puntje van de provincie, Hoek van Holland, mag dan aan zee liggen en een voor de contacten met Engeland belangrijke haven hebben. Maar het wordt toch wat kras als de inwoners van de Hoek een boot In hun achtertuin 'parkeren'. Of zou Sint Nicolaas overdreven vroeg op pad zijn gegaan? Niets van dat alles. Fotograaf Richard Hoo- geveen legde in de Schoolstraat met een 300 millimeter-lens dit staal tje van optisch bedrog vast. De veerboot St. Nicolas ligt gewoon aan de kade afgemeerd, maar is zo hoog dat het bovenste dek en de schoorsteen boven de daken uitsteken. - - Schiedam Vooruitlopend op de goedkeuring, die Rijn mond moet geven aan de bouwplannen voor de Stations straat. wil de gemeente Schiedam alvast daadwerkelijk aan de slag. Daarom is de artikel 19-procedure gestart. Dit artikel van de wet op de ruimtelijke ordening maakt woningbouw mogelijk, nog voordat bestemmingsplan nen voor bet betreffende gebied zijn goedgekeurd. Schiedam wil dat niet afwach ten, bang dat er anders contin genten verspeeld zullen wor den. Haast is tegenwoordig ge boden bij de uitvoering van bouwprojecten, anders is het rijk onverbiddelijk. Overigens treedt op 1 januari de wet op de stads- en dorps vernieuwing in werking en dat maakt, dat gemeenten weer andere wegen moeten bewandelen om hun plannen erdoor te krijgen. Dat is een ingewikkelde materie, die in Schiedam in ieder geval voor de oude wijken gevolgen zal hebben. Tot dusver gold voor Schïedam-Oost, -West, -Zuid en Schienoko de interim-sal doregeling (ISR), maar daar voor komt de nieuwe wet in de plaats. Dat maakt ook stadsvernieuwing buiten de huidige ISR-grenzen mogelijk. Studiedag Zonder de discussie hierover te willen beïnvloeden hebben de zeven bewonersdeskundi gen uit de Schiedamse oude ADVERTENTIE Dries gaat graag artistiek te werk om uw bedrijfswagen(s) te beletteren en/of te illustreren. Volgens üw of Dries z'n ontwerp. Vakkundig én snel. Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam, tel. 010-.154540. wijken iets aardigs bedacht voor zowel gemeenteraadsle den als bewonersverenigingen. Het heeft iets weg van êen"*bij- spijkercursus: op 15 september komt er een studiedag over stads vern Leu wing. Deze wordt georganiseerd door Carol Berg en Nicolette van Weizen van Schiedam- Zuid, Bea Visser en Bert van Kan van Schiedam-West en Patrick Boel, Jacques Freijee en Clé Moormann van Schie- dam-Oost. Het contactpunt ligt bij de bewoners vereniging Schïedam-Oost. De bedoeling is om raadsleden en actieve bewoners voor te lichten over onderwerpen zo als onteigening, bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden, de overgang van bestemmings plannen naar stadsvernieu wingsplannen, het SV-fonds en het leefmilieu. De studie dag lijkt de bewonersadviseurs zinvol, omdat Schiedam vóór 1 januari een 'stappenplan' moet maken voor de stadsvernieu wing. Vlaardingen Het comité Vlaardingen tegen de kern bewapening en het IKV doen een beroep op de bevol king om maandag in grote getale naar het centrum te komen om daar te herden ken dat op 6 augustus 1945 de eerste atoombom viel op Hiroshima. Vorig jaar heeft de Vlaar- dingse vredesbeweging voor het eerst een herdenking ge houden met een stille tocht door het centrum. Ditmaal is gekozen voor een herden king op de Markt. Om half twaalf wordt verza meld bij de Visbank, van waar naar het stadhuis wordt gelopen, De stoet zal worden opgewacht door burgemees ter Van Lier. Op de markt zullen papieren kraanvogels worden opgehangen. Volgens een Japans bijgeloof ontkomt iemand aan de dood als hij of zij duizend kraanvogels heeft gevouwen. In Hiroshima en Nagasaki gebeurde dat op grote schaal nadat beide ste den door een atoomaanval werden getroffen. Het ver haal gaat dat het meisje Sa- dako na het vouwen van 999 papieren vogels overleed aan de gevolgen van radio-actie ve straling. De herdenking wordt beslo ten met enkele minuten stil te. De stilteperiode gaat in als om twaalf uur de sirenes van de BB gaan loeien tij dens de maandelijkse test op de eerste maandag van de maand. Vlaardingen/Maassluis Het openbaar lichaam Rijnmond heeft TNO op dracht gegeven om te on derzoeken, waar de ver vuiling van de Zuidbuurt met fluor vandaan komt. Ds boeren in het weidege bied tussen Vlaardingen en Maassluis klagen al ja ren over de 'fluorisering' van hun gebied. Bij een enkele jaren geleden ge houden onderzoek werden zelfs te hoge concentraties fluor gevonden in de melk van koeien die in het ge bied grazen. Rijnmond beaamt dat er veel te hoge fluorconcentraties voorko men. TNO zal nu door middel van metingen bij de Geul haven aan de overkant van de Waterweg onder zoeken, wat de bijdrage van verschillende bronnen is aan de totale fluor-emis- 'sie. Eind van dit jaar hoopt Rijnmond daar inzicht in te hebben. Op basis daar van zullen beleidsmaatre gelen getroffen worden, zodat de Zuidbuurt in 1985 wat schoner kan worden. De overslag van tapioca- meel bij de GEM in Hoek van Holland blijft voor stofoverlast zorgen, zij het iets minder dan in vorige jaren, aldus Rijnmond in een nieuwsbulletin, dat aan het jaarverslag 1983 is gekoppeld. Rijnmond streeft ernaar om overslag van slecht of niet verpakt materiaal bij de Graan Elevator sterk terug te brengen. Vlaardingen Een nieuw bewegwijzeringssysteem, ge baseerd op de indeling in postcodegebieden zoals die door de PTT is gemaakt, moet in 1985 de verkeersafwik keling in Vlaardingen soepeler laten verlopen. Gemeen tewerken heeft dat plan nu eindelijk klaar. Vooral het bedrijfsleven drong al jaren aan op zo'n systeem, dat ïn veel andere plaatsen lang geleden is ingevoerd. Gebrek aan geld en de verwikkelingen rond het verkeerscircula tieplan (VCP) hielden de uitwerking van het nieuwe wegwïjzerplan op. De meeste druk om eindelijk met een goed systeem van be wegwijzering te komen werd uitgeoefend door het Vlaar- dingse bedrijfsleven. Er werd veelvuldig geklaagd dat klan ten en leveranciers de bedrij ven slechts met de grootst mo gelijke moeite konden vinden. Her en der langs de wegen verschenen legale en illegale verwijzingsborden in alle soor ten en maten. De meeste van die borden moeten, als het nieuwe systeem in werking is gelreden, worden verwijderd, Alleen in de buurt van ae be drijven mogen ze in sommige gevallen blijven staan, maar dat moet nog nader worden bekeken. „Er bestonden al jaren plan nen om een systeem op basis van de postcodegebieden te maken", vertelt verkeersdes- kundige M. Eliasberg. Dat sy steem, waar een paar jaar gele den de gemeente Delft als eer ste mee kwam, is in veel plaat sen al ingevoerd. „Door de fi nanciële situatie is het er bij ons nooit van gekomen. Bo vendien is het nogal vertraagd door het VCP. Maar Vlaardin gen wordt nu, zij het een beet je laat, toch opgestuwd m de vaart der volkeren." Het plan, waarvoor de komen de jaren steeds 25000 gulden op de begroting van de ge meente staat, wordt in fasen uitgevoerd. Aan het einde van dit jaar worden de twaalf kast jes met wijkplattegronden op de invalswegen van de zeven wijken geplaatst. De stadsplat tegronden op de invalsroutes worden pas volgend jaar, ver spreid over het hele jaar. ge plaatst. „Dan moet er ook een einde komen", zegt Eliasberg, „aa n hel gee ross door allerlei kleine straatjes. Want dat is hoogst irritant, zowel voor de chauffeur als voor de bewo- Schiedam De stichting: Lokale Omroep Schie dam/Boemerang en wet houder Posthoorn zijn elkaar een eind tege moet gekomen wat be treft de realisering van een aparte zender op het kabelnet, maar er blij ven meningsverschillen bestaan over de inhoude lijke vorm. De wethouder is niet meer zo fel anti-lokale radio, als hij enkele maanden geleden op Boemerang overkwam, kort nadat hij de post voorlichting erbij had gekregen. Hij moet toen gezegd hebben, dat Ra dio Rijnmond best enige tijd kon inruimen voor plaatselij ke omroepen. De stichting is toen in de pen geklommen en heeft inmiddels overleg gehad met de wethouder, dat niet negatief is uitgevallen. Voorwaarde van Posthoorn is, dat Boemerang geheel uit de naam verdwijnt Er moet spra ke zijn van een lokale radio- omroep, die op geen enkele manier meer doet denken aan het piratenverleden van de initiatiefnemers. Boemerang noemde zich de laatste tijd reeds SLOS, 'maar handhaafde haar oorspronkelijke naam wel in de stichtingsacte. Het spreekt Posthoorn aan, dat de SLOS een breed platform aan het vormen is, waarvan talrijke Schiedamse organisa ties deel kunnen gaan uitma ken. Als het draagvlak derma te groot wordt dat de SLOS een afspiegeling betekent van het sociaai-cultureel actieve Schiedam, is Posthoorn bereid verdere medewerking te ge ven, zegt hij. Vorm Prooleem is alleen nog de i Posthoorn: geen totaalprogramma. vorm, waarin de uitzendingen van een lokale omroep gego ten moeten worden. Vanzelf sprekend moet er veel lokaal nieuws in zitten, maar Post hoorn voelt niets voor een mu zikale omlijsting. „Ze willen een groter aantal uren, com pleet met muziek, echt een to taalprogramma dus, maar daar voel ik niets voor," aldus de wethouder. Zelf zegt hij te denken aan drie, vier uur per week met uitsluitend een lo kaal gericht programma, dus met veel nieuws over activitei ten in dc stad. Eventueel kan dat gekoppeld worden aan een beeldkrant, zoals de Openbare Nutsbedrijven Schiedam nu al in beperkte vorm verzorgt. Dat heeft iets weg van het Journaal voor Doven en Ge hoorgestoorden en van Viditel Posthoorn ziet dergelijke initi atieven met ais concurrentie voor de in Schiedam verschij nende kranten. „Kijk naar Ra dio Rijnmond. Ik geloof niet dat door Radio Rijnmond men sen hun abonnement op een krant zijn gaan opzeggen Hij denkt integendeel, dat nieuws over Schiedam in diverse vor men de interesse voor het ge beuren in eigen stad gestimu leerd zal worden. „Bovendien: radio is een ding en dat moei je toch op vaste lijden gehoord hebben, anders heb je t niks aan. Een krant kan je altijd nog eens naslaan," zegt hij. Zelf luistert hij geregeld naar Radio Rijnmond. Popgroepen Toch sluit Posthoorn muziek op een lokale omroep niet ge heel en al uit. Er zijn bijvoor beeld mogeiijkh eden voor plaatselijke muziekgroepen om via de lokale radio een bredei gehoor te krijgen. In het denk beeldige geval, dat het ko ninklijk Schiedams mannen koor Orpheus in een uitzen ding zou komen, ziet Post hoorn echter weer problemen van andere aard opdoemen. „Dan kom je weer met au teursrechten te zitten, name lijk voor de composities die Orpheus vertolkt," zegt hij. Hij onderkent een zeker automa tisme, waardoor Schiedamse popgroepen een grotere kans zullen hebben op de lokale ra dio te komen „Dan betaal je de Buma en ben je klaar," zegt hij. Technisch is het creëren van de lokale radio geen punt, want de ruimte op de centrale antenne-inrichting (CAI) is er. Alleen over de financiële en eventueel personele conse quenties moet nog gesproken worden, Hij heeft hierover siukken van de SLOS ontvan gen, maar zal deze pas in zijn vakantie lezen. „Die neem ik mee. Ik heb tenslotte geen he kel aan mijn werk," zegt hij. Schiedam In de Schiedamse wijk, die het dichtst tegen Rot terdam aan ligt, vormt zich een groep buurtbe woners, die actie wil gaan ondernemen tegen de toenemende overlast van drugsgebruikers. Weliswaar zijn de toestan den nog niet zo erg als in sommige Rotterdamse buurten de politie is het probleem namelijk als zoda nig onbekend maar de aan drugsgebruik gepaard gaande diefstallen nemen de laatste tijd hapd over hand toe. Dat geeft soms schrijnende sociale conflicten. Zo stal pas een jongen uit Schie dam-Oost de televisie van zijn eigen moeder en ver kocht die om aan geld voor drugs te komen. Sommige moeders moeten hun porte monnee de hele dag bewa ken, omdat anders de kin deren ermee vandoor gaan, zo weet een lid van de buurtgroep te vertellen. Volgens hoofdinspecteur van politie Van Hof kent Schiedam geen echte drug sproblematiek en is de situ atie in Schiedam-Oost niet opvallend anders dan in an dere wijken. Wel is er veel sprake van diefstallen, maar daarbij is niet direct het drugsgebruik als oor zaak aan te wijzen, aldus Van Hof. „Het kan zijn, maar dan hebben wij toch meer concrete aanwijzingen nodig. En het is goed moge lijk, dat wij niet alles ho ren." Zo is het de vraag, of een bestolen moeder wel aangifte komt doen bij de politie. De buurtgroep noemt het drugsgebruik als één der problemen, die in de wijk 'leven'. Andere actuele kwesties zijn de huisvesting en vragen op sociaal en maatschappelijk gebied.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1