Stichting Dagverblijven wil bouwen in Schiedam GRAAGXUEPAAN. Ei Hoek van Dijke over energie-opwekking: VTM wil proef met blikbakken Streekmuseum nog steeds in de lift VTAARDINGS DAGB1AD SCHIEDAMSGHE OMAN! NIEUWE WATERWEG COURANT WtUWSBLAoj 'mmm Rode Kruis aast op geld van BB Oprichter van Kat ja begraven 'Bouw- en woningtoezicht deed geen dubbel werk' Bus 40 loopt ernstig gevaar Fikse kraak in rijwielzaak Op rooftocht in ziekenhuis Kattepislucht v I WA1ÏRWEG VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 ?Van Aardenne kan van Schiedam lesje leren Schiedam Minister Van Aardenne moet op basis van een Schiedams milieu-onderzoek meer rekening hou den met kleinschalige 'opwekking van energie. Dat vindt de Zuidhollandse gedeputeerde J. Hoek van Dijke. „Schiedam bewijst dat Van Aardenne ernaast zit, als hij alleen aan grootschalige energieplannen denkt", zei de provinciebestuurder giste ren ten kantore van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Daar werden de resultaten bekend gemaakt van een onderzoek, waaruit blijkt dat Schiedam met ge bruikmaking van warmtek racht-installaties aanzienlijk op aardgas kan besparen. „Goed voor de werkgelegen heid, goed voor het milieu en gOed voor de portemonnee van mensen met hoge woon lasten", aldus Hoek van Dijke, die de loftrompet stak over Schiedam en de ge meente een voorbeeld noem de voor alle andere in Ne derland. ,;Daar kan ook Van Aardenne nog een lesje van leren," zei hij. Ir. W. Kïrchner van de Ne derlandse Energie Ontwik kelingsmaatschappij NV (NEOM) te Heerlen brak eveneens een lans voor het opnemen van kleinschalige energie-opwekking in de plannen van de minister. Aan de Schiedamse studie hebben behalve de provincie Zuid-Holland en de NEOM ook meegewerkt het Cen trum voor Energiebesparing te Drift en een werkgroep van de stichting voor Indus trie- en Handelsontwikke ling (SIHO). Warmtekracht De studie leert, dat Schiedam elektriciteit op een rendabele manier kan opwekken door de hierbij vrijkomende warmte te verkopen. Warm te laat zich moeilijk trans porteren; daarom zal de warmtekracht-koppeling het meest doeltreffend zijn in grotere flatgebouwen en be drijven. Volgens ir. C.J. van Beek van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam is toepassing van warmtekracht het meest aantrekkelijk bij naoorlogse meergezinswoningen met collectieve gasverwarming, om te beginnen bij zestien grote flats in Groenoord en Nieuwland (totaal 2300 wo ningen). Uiteindelijk zal het echter kunnen gaan om 23 procent van het Schiedamse woningbestand. In de toekomst liggen er ook mogelijkheden voor warmte- levering bij renovatie- en nieuwbouwwoningen. Met de plaatselijke bedrijven gaat verantwoordelijk wethouder ir. Chr. Zijdeveld onderhan delen «over toepassing, waar voor enkele grote bedrijven reeds interesse hebben ge toond. Experimenten met warmtek racht werden in Schiedam al genomen bij het naast de ÓNS staande bedrijf Tevop- harm, waar het systeem in gebruik werd genomen door Van Aardenne's voorganger Terlouw, en bij een nieuw woningbouwproject aan de Westvest in de Schiedamse binnenstad. Windmolens Hoek van Dijke, die als gede- Maassluis Vooruitlo pend op de opheffing van de BB heeft het Maassluis- se Rode Kruis het ge meentebestuur verzocht een deel van de overblij vende BB-kas te mogen aanwenden voor haar nieuwe behuizing. Als de Tweede Kamer de Liqui- datiewet BB aanneemt worden de taken van die organisatie in het hele land verdeeld over leger, brandweer en Rode Kruis. In Maassluis kampt het Rode Kruis met problemen rond de huisvesting. Het pand aan de Veerstraat moet worden ontruimd en niemand weet nog waarheen verhuisd moet worden. Om het zoeken naar een nieuw onderkomen fi nancieel te vergemakkelij ken vraagt het Rode Kruis alvast een voorschot van het overblijvende BB-geld. De Maassluisse afdeling Be scherming Bevolking maakt deel uit van de A-kring- Zuid-Holland-C, een samen werking var» zeventien ge meenten waarvan Rotterdam de grootste is. Na de ophef fing van de afdeling blijft er misschien een batig saldo van enkele miljoenen over. Dat bedrag wordt op basis van het inwonertal verdeeld onder de gemeenten. Maassluis deelt dan natuur lijk mee en het plaatselijke Rode Kruis meent, dat zij in ruil voor de taakverzwaring ook een deel van dat geld zou moeten krijgen, Burgemeester en wethouders houden het rapport van de afdeling juridische zaken nog even in beraad. Deze afde ling heeft naar aanleiding van het Rode Kruisverzoek een onderzoekje ingesteld naar de preeiese procedure die volgt op het aannemen van de Liquidatïewet. De BB bestaat nog en het Rode Kruis heeft er nog geen ta ken bij. Vlaardingen - De Vereniging Tegen Milieubederf (VTM) wil dat in Vlaardingen een proef wordt gehou den met het inzamelen van blik, net zoals dat wordt gedaan met glas. Schiedams nieuwe energieplan werd gisteren gepresenteerd door wethouder ir. Chr. Zijdeveld (midden). Rechts van hem gedeputeerde J. Hoek van Dijke en ONS-directeur dr. ir. J. van Willigen, links van de wethouder NEOM-directeur ir. W. Kirchner en geheel links ONS-deskundige ir. C.J. van Beek. puteerde verantwoordelijk is hem onaanvaardbaar hoge voor het milieubeleid in vergoedingen berekent als Zuid-Holland, zei dat bin- gemeenten zelf energie wil- nenkort bovendien een on- len opwekken. Schiedam en Naaldwijk zijn daar ai eerder de dupe van geweest. De ge deputeerde pleitte ervoor de EZH-vergoedingen drastisch te verlagen, omdat anders milieuvriendelijke experi- derzoek wordt afgerond naar windmolenparken in de pro vincie. Voorts leverde hij kritiek op het Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland (EZH), dat volgens menten in de kiem gesmoord dreigen te worden. Die ver goeding lijkt wel een. 'straf' voor milieuvriendelijke acti viteiten, betoogde de Schie damse burgemeester Scheer- cs in het verleden al. Naar aanleiding hiervan hebben Schiedam, Naaldwijk en de NEOM zich verenigd in een stuurgroep, waarvan ook Heerlen, Sittard en De venter deel uitmaken. Deze stuurgroep wil minister Van Aardenne eveneens aanbe velingen doen over gedecen traliseerde opwekking van energie. Als ïn Vlaardingen blikbak ken worden geplaatst kan dat volgens VTM-voorzitter Hiep Boerma een bedrag van honderdduizend gulden ople veren door het te verkopen aan blikfabrikanten. Boven dien betekent het een bespa ring van vijftigduizend gul den, omdat het blik dan niet meer hoeft te worden ver brand bij de AVR. Ervan uitgaande dat het huisvuil circa drie procent metalen bevat; zou in Vlaar dingen zo'n vijfhonderd ton blik in. bakken kunnen wor den verzameld. Per ton brengt blik zo'n tweehon derd gulden op. De blikbak ken zouden kunnen worden neergezet naast de al enkele jaren in gebruik zijnde glas bakken. In Zeist is al een dergelijke proefnemening aan de gang en de berichten daarover zijn hoopgevend, aldus Boerma. Om te kijken of het .publiek bereid is blik net als glas in bakken te gooien, stelt de VTM voor om als proef enkele blikbak ken neer te zetten. Zijn de resultaten positief, dan zal naast iedere glasbak een blikbak kunnen worden ge zet. Ook vindt Boerma dat het ophalen van oud papier kan worden verbeterd. Hoewel veel mensen al papier inza melen, komt 'er nog steeds een flinke hoeveelheid te recht tussen het huisvuil. Mi lieuvriend Boerma vindt dat verspilling. Door de stad in districten te verdelen en ver enigingen en particulieren vergunningen te geven om oud papier op te halen kan daar een eind aan komen. Zie ook pagina 15. Vlaardingen Andere musea mogen te kampen hebben met een dalend bezoekersaantal, het streekmuseum Jan .Ander son zit nog steeds in de lift. In 1983 trok het mu seum aan de Kethelweg ruim drieduizend bezoe kers meer in dan het jaar daarvoor. Met de opslag van grote voorwerpen krijgt Anderson steeds nieer moeite. De collectie werd vorig jaar met ruim elfhonderd objecten uitge breid. Het streekmuseum mag zich sinds de opening in 1977 ver- heugen in een stijgende po pulariteit. In dat eerste jaar kwamen er 1320 bezoekers, vorig jaar was dat aantal al gestegen tot 8091, Alleen '80 en '81 waren voor Anders on's museum magere jaren. Vooral scholen maken regel matig gebruik van de moge lijkheid om aan het verleden van Vlaardingen te snuffe len. In '83 waren 26 klassen te gast in het museum. De tentoonstelling 'de 18 do den', over de verzetsgroep de Geuzen, was vorig jaar de grootste publiekstrekker. In iets meer dan een half jaar kwamen er ruim vijfduizend mensen kijken naar de expo sitie, die werd gehouden ter gelegenheid van de onthul ling van het geuzenmonu- ment op de Vlaardingse Markt. „Het museumwerk kwam er zelfs door in het ge drang", aldus Anderson, „De volgende expositie, over het Vlaardingse schoolleven, moest met een minimum aan voorbereidingen worden op gezet." Door de enorme toevloed van nieuwe objecten dreigt het streekmuseum in de ruimteproblemen te komen. Voorlopig is dat probleem opgelost door een aantal minder waardevolle voor werpen elders onder te bren gen. „Zo hebben we weer een paar jaar lucht", aldus Anderson. Schiedam Op de alge- jnene begraafplaats in Schiedam is vanochtend Bastïaan Goederond de jjaatste eer bewezen. Deze oprichter van kinderdag verblijf Katja aan de Lan ge Haven, die onder meer óok jarenlang actief was als secretaris van de bewo nersvereniging Schïedam- Centrum, kwam zondag op 62-jarige leeftijd te overlij den. De begrafenis van ochtend "werd voorafge gaan door een gezongen uitvaartdienst in de Sint Jarï dé Doperkerk. Hoewel rijn echtgenote, mevrouw A. Goederond- JMaes, directrice van Katja -was, werd de heer Goede rend gezien als Vader' van bet kindercentrum. Tot voor kort was hij nog druk doende met pogingen de bezuinigingsplannen van de gemeente Schiedam bij te stellen, voor zover deze op de kinderdagverblijven en peuterspeelzalen be trekking hadden. Goederond stond bekend als een eerlijke, «vriendelij ke man met een ernstige opvatting van rijn.levens taken. Vlaardingen Bouw- en wo ningtoezicht heeft met het on derzoek naar de funderingen van de huizen aan de Van Lennepplaats en omgeving geen dubbel werk gedaan. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van het oud-raadslid voor de CPN. Hans Polder vaart. De CPN'er stelde in zijn vra gen, dat bouw- en woningtoe zicht had kunnen volstaan met het plaatsen van kanttekenin gen bij onderzoeksrapporten van het bureau Van Pelt en Louter, die in opdracht van woningbouwvereniging Patri monium zijn gemaakt. Hij vond het bedenkelijk dat de bewoners, die met Patrimoni um in onderhandeling zijn over renovatie van dc huizen, een paar onderzoeken tegelijk 'over zich heen zagen komen'. Als de onderzoeken slecht op elkaar waren afgestemd, stel len B en W, dan lag dat aan Van Pelt en Louter. „Het had op de weg van dat bureau ge legen om zich met bouw- en woningtoezicht te verstaan", zo staat in de beantwoording, „Toen Van Pelt en Louter in november '83 opdracht kregen om de mogelijkheid tot reno vatie na te gaan, was het on derzoek van de gemeente al in volle gang", aldus B en W. „Van de zijde van de gemeente is er alles aan gedaan om tot een gecoördineerde aanpak te komen." Schiedam Wethouder Zijde veld heeft de bedrijven in het industriegebied 's-Graveland opgeroepen het gebruik van buslijn. 40 te bevorderen. Handhaving van de buslijn loopt namelijk ernstig gevaar, schrijft de wethouder aan de bedrijfshoofden. De route, die bus 40 sinds maart 1984 maakt door het in dustriegebied, geldt als een proef van de RET. Tellingen bij de haltes .wijzen echter uit, dat er nauwelijks reizigers binnen het industriegebied zijn. Zijdeveld meent, dat bij uit stek de bedrijven zelf hier iets aan kunnen doen. Hij vraagt van de bedrijfshoofden de bus te promoten. Zij zouden het bestaan ervan meer bekend heid kunnen geven onder het personeel en cliënten, ook zou den de werktijden beter afge stemd kunnen worden op de dienstregeling van bus 40. Voor zover er particulier per sonenvervoer is in 's-Grave- land (personeelsbusjes en der gelijke), zou overwogen kun nen worden om dit te beëindi gen ten gunste van buslijn 40. De verdere route van de bus lijn (via Oversehie) staat voor alsnog niet op het spel, alleen de 'lus' in het Schiedamse in dustriegebied. Maassluis Bij een inbraak in een rijwielzaak aan de Noord- vliet zijn goederen met een waarde van ongeveer twintig duizend gulden buitgemaakt. De eigenaar mist drie racefiet sen, alsmede de nodige dure onderdelen. Het slot van de winkeldeur werd geopend, na dat het was bewerkt met een boormachine. De bewoner van een huis in de Willem Pijperstraat heeft een inbreker op bezoek gehad die gek is op vissen. Na het ongewenste bezoek werden speciale dobbers en haken met een waarde van 140 gulden vermist. Vlaardingen Een 29-jarige man uit Dordrecht, die in het Vlaardingse Holyziekenhuis op rooftocht was gegaan, is gis teren door bezoekers aange houden en overgedragen aan de politie. De man ging in de lange gan gen deur voor deur af en stal van 2owel patiënten als perso neel geld en sieraden. Naar zijn wandaden wordt een on derzoek ingesteld. Vlaardingen De politie ont ving gisteren een reeks tele foontjes van Vlaardingers die klaagden over een 'kattepis lucht'. De dienst centraal mi lieubeheer Rijnmond onder zoekt de klachten. Schiedam De in Naaldwijk gevestigde stichting Dag verblijven Geestelijk Gehandicapten West-Zuid-Hol land verwacht eind volgende maand te kunnen begin nen met nieuwbouw aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan in Schiedam. Hierdoor wordt de. capaciteit uitgebreid van 30 naar 48 plaatsen. Tevens wil de stichting met een dergelijk dagverblijf in Rijswijk (32 plaatsen) van start gaan. Ge deputeerde Staten hebben al hun goedkeuring aan dit plan gegeven. De stichting Dagverblijven Geestelijk Gehandicapten West-Zuid-Hol land beheert in totaal twaalf dagverblij ven in negen plaatsen. De ze ven kinderdagverblijven he ten alle De Zonnehof en zijn gevestigd in Alphen aan de Rijn, Delft, Naaldwijk, Spij- kenisse, Vlaardingen, Voor burg en Wateringen. Het kinderdagverblijf in Naald wijk is tevens het enige er kende opvangcentrum in het Westland voor dubbel-gê- handicapten (ook lichame lijk) kinderen. - De vijf dagverblijven voor volwassenen zijn genoemd naar directeur Wouter van Geest en hebben De Wou tershof als naam. Deze zijn gevestigd in Alphen aan de Rijn, Monster, Schiedam, Vlaardingen en Spijkenisse. De stichting Philadelphia en de stichting dagverblijven hebben aan de Vlietweg in Naaldwijk gezamenlijk een centraal bureau, waarvan 's- Gravenzander Wouter van Geest (61) algemeen direc teur is. Hij heeft daar de lei ding overe tien mensen. Van Geest heeft zelf een geeste lijk gehandicapte zoon. Beide stichtingen hebben in totaal zo'n 350 mensen in dienst, die de zorg hebben over ongeveer 750 geestelijk gehandicapten. „In mijn jeugd woonde ik in Monster in een buurt roet veel geeste lijk gehandicapten," aldus Van Geest. „Die werden toen veelal niet ouder dan een jaar of dertig jaar. De gemid delde leeftijd is inmiddels wel zo ongeveer verdubbeld. Daardoor blijven die mensen ook veel langer van de voor zieningen gebruik maken dan men zich destijds heeft gerealiseerd," De knelpunten, die hieruit voortvloeien, acht Van Geest in het Westland niet alarme rend. „Als het tehuis in 's- Gravenzande er straks komt dan venvacht ik dat op dit gebied het verzadigingspunt is bereikt. En als de uitbrei- Algemeen directeur Wouter van Geest: „De situatie is wel snel veran derd." ding in Schiedam is voltooid én de vestiging in Rijswijk doorgaat, voorzie ik ook op het gebied van dagverblijven voor volwassenen geen grote problemen." 'r zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even Naam verandering in. m Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f Postc d en goed beloond! Want voor die kleine^ moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de "fandaijo" Laurenskerk. O Iru*°?atisch aai^bonnee va" deL aür««sfcei* AdreS: ^°Stcrod< I ^'uurdebn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1