'Zwembad moet verdwijnen' Hirosj ima-herdenking met sober karakter Bedrij fsschade Wilton miniem SSSN vraagt advies bij jongeren De Dijk VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSÖHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Rapport werkgroep: S W gokt op Been en Norry Schiedam geeft extra duw aan opknapbeurten Werklozen aan de slag in buurthuizen Explosie was tegel wand je Schiedam-Zuid kreeg teveel voorschotten m Na brand in schakelstation; Radio Rijnmond in Vlaardingen Nieuwe stadsgids alweer oud Kroon puzzelt over bezwaar Maatschappelijk Werk Huis aan Hoogstraat uitgebrand DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 Vlaardingen De-sonore klanken van de twee grote trommels, die minutenlang een strak, dreigend ritme lieten horen, klonken haast angstaanjagend over de Vlaardingse Markt. Een zwijgende groep mensen, niet lettend op wat langsfietsende knaapjes die zich van het karakter van de demonstratie niets aantrokken, luis terde toe. Burgemeester Van Her kreeg een papieren kraanvogel, het Japanse symbool voor vrede Alleen een vrijend paartje, dat meer aandacht voor elkaar had dan voor de herdenking zelf, en een hond die zijn snuit niet wilde houden en daarom van zijn baasje een sissende vermaning kreeg, doorbraken het sombere karakter, van de bijeenkomst. De herdenking van de aanval op de Japanse stad Hirosjima met de eerste atoombom, op 8 augustus 1945, georganiseerd door Vlaardin gen tegen Kernwapens en de plaatselijke kernen van het IKV. De herdenking vond gisteren plaats aan het eind van de ochtend, met als centraal mo ment het tijdstip van twaalf uur. waarop de maandelijkse test van de BB-sirenes plaats vond. De klanken van die si renes, die volgden op het som bere getrommel, gaven de her denking een haast nog angsti ger karakter. „Wij willen niet alleen de ge beurtenissen in Hirosjima en Nagasaki herdenken, maar alle oorlogsdoden", stelde een van de mensen uit de vredes beweging in zijn toespraak. Hij hekelde het feit, dat in de af gelopen dagen vrijwel geen enkel medium enige aandacht aan de gebeurtenissen van 39 jaar geleden had besteed. De herdenking, die door bijna zes tig mensen werd bijgewoond, werd afgesloten met het voor lezen van het verhaal van een van de slachtoffers van Naga saki, en met het uitdelen van van papier gevouwen kraan vogels. In Japan is dal het symbool van de vrede. Ook burgemeester Van Lier, die de herdenking namens het ge meentebestuur bijwoonde, nam zo'n kraanvogel in ont vangst. Schiedam Terwijl brand weer en politie al met loei ende sirenes ap weg waren, kwamen de door een harde knal opgeschrikte Nisuwlan- ders er achter wat er nu werkelijk aan de hand was. „Een ontploffing!" hadden de bewoners van de Henri Polakstraat in de hoorn ge roepen, toen zij de brand weer alarmeerden. Keihard was gisterochtend om elf uur de knal geweest, dat kon niet anders dan een explosie zijn. Dachten ze. Maar toen de si renes de straat bereikten, was de paniek ai voorbij. Wat er gebeurd was, was dat in een trappenhuis alle te geltjes van een wand tegelijk voorover op de grond waren gekletterd. En de echo van het trappenhuis had die klap flink versterkt. „Wij hebben die tegeltjes rustig laten liggen en de op zichter gewaarschuwd,'" ver telde brandweerman Len stra later bedaard. Maassluis Het bijna twintigjarige 2wembad Dol-fijn aan de Sportlaan in Maassluis kan beter worden ver vangen door een ander zwembad. Dol-fijn is verouderd èri heeft nooit aan de verwachtingen kunnen voldoen. Dat schrijft de werkgroep stimulering zwembadbezoek vèn de Maassluisse sport- en recreatieraad in een rap- pprt, waarin de min of meer hopeloze situatie van het huidige"zwembad wordt aangetoond. Investeringen die ertoe zou den moeten leiden dat het bad aan de eisen van deze tijd kan voldoen worden om schreven als 'enorm' en 'in feite niet haalbaar'. Daarom heeft de werkgroep het col lege van B en W geadviseerd Dol-fijn te sluiten en elders in de stad een nieuw zwem bad te bouwen. De gronden van het huidige zwembad zouden dan beschikbaar kunnen komen voor woning bouw. Gorinchem In de loop van deze week moet blijken of de smeekbede van Dick Buite laar om een linkerspits kan worden beloond. In een ge sprek met het bestuur van de Stichting Betaald Voetbal Rijnmond (SBVR), de verza melde sponsors die de spe lersgroep van SVV kwalita tief naar een hoger peil moe ten tillen, heeft de trainer van SVV opnieuw aange drongen op snel zakendoen. Op het verlanglijstje van Buitelaar staan Mario Been (Feyenoord) en Greg Norry met stip genoteerd, terwijl hij voorts Silvio Dilliberto (Sparta) niet uit het oog heeft verloren. Voor wat betreft de komst van Been, voor wie men al èen werkkring zou hebben gevonden en die bij één van de sponsors op de loonlijst zou worden geplaatst, moet SVV waarschijnlijk wachten töt definitief bekend is, wan neer Simon Tahamata offi cieel speelgerechtigd is voor de landskampioen, Norry daarentegen schijnt voor een koopje aangeschaft te kun nen worden, mits SVV de schade wil vergoeden, die Norry in het Belgische Wa terschei in zijn door die club beschikbaar gestelde woning heeft aangericht. Schiedam De meest actieve instelling in Schiedam, de be wonersvereniging Schiedam- Zuid, moet over de jaren 1982 eh' 19B3 totaal 5113,83 terug betalen aan de gemeente. Het gaat om een teveel aan ver strekte voorschotten. Er is meer afgedragen aan de bewo nersvereniging dan het uitein delijk bepaalde subsidiebedrag vermeldde. Van de restitutie zal de ge meente Schiedam zelf al een derde deel verrekenen met het voorschot, dat over het vierde kwartaal van 1984 wordt ver strekt. De subsidiebedragen voor Schiedam-Zuid komen uil op ruim 5200 gulden voor 1983 en ruim 4200 gulden voor het jaar daarvoor. In de visie van de werkgroep zou de nieuw te bouwen voorziening een overdekt bad moeten zijn van onge veer 35 bij 25 meter, met een schuifwand aan de zuidzijde. Ook zou een instructiebad moeten worden opgenomen van 25 bij 12 meter, compleet met voorzieningen voor min der-validen en wedstrijd sport. De nieuwe accommo datie zou ruime zit- wandel en verpoosplaatsen, een whirlpool en een glijbaan moeten krijgen, alsmede een zonneweide met een kleuter- bad. De verlanglijst wordt af gesloten met een restaurant, diverse verkooppunten, goe de isolatie, een volautomati sche machinekamer en zon nebanken. De werkgroep noemt Steendijkpolder II en de hoek Jan Schoutenlaan- Burgemeester van Reestraat als mogelijke locaties voor het toekomstige bad. Zwembad Dol-fijn is al vanaf het begin een zorgenkind ge weest voer Maassluis. Het zwembad is gebouwd met als gedachte dat het een regio functie zou gaan vervullen voor Maassluis, Maasland, Rozenburg en het Botlek-ge bied. Op basis van de prog noses zouden er in 1980 300.000 bezoekers moeten ko men. In werkelijkheid waren dat er slechts 121.000 in 1982 en 128.130 in het afgelopen jaar. De regio-functie voor Rozenburg en het Botlek-ge bied is helemaal niet uit de verf gekomen. Al geruime tijd mankeert er veel aan Dol-fijn. Zo zijn de tegelpaden rond de bassins flink verzakt. De rioleringen en de pers- en zuigleidingen zijn door die verzakking in slechte staat. De buitenbaden zijn onderhevig aan lekkages en in de machinekamer die nen op korte termijn forse investeringen gedaan te wor den. Tenslotte is het noodza kelijk dat de muren van het binnenbad worden geïso leerd. De kosten die de drin gend gewenste verbeteringen met zich meebrengen zijn schrikbarend hoog. uur nadat de brand was uitgebroken brandweer schakel station Vervolg van voorpagina Schiedam Heel Wilton- Fijenoord zat vanaf drie uur zonder elektriciteit. Alle elektrische appara tuur en de verlichting de den het niet meer, waar door het werk volledig stil kwam te liggen. Stil staande klokken op het fcedijfsterrein herinnerden aan het tijdstip dat de stroomvoorziening was uitgevallen. De brand in het schakelsta tion werd pas ontdekt enkele minuten nadat de stroom was uitgevallen. „We zijn di rect naar het schakelstation, gegaan en zagen rook uit de ventilatieroosters komen", vertelt een elektromonteur. Op het moment was nie mand in het gebouw bij de poort aanwezig. „Een geluk, want we zijn er vaak bezig met onderhoudswerkzaam heden. Mijn brood en een thermosfles met koffie ston den nog binnen." Hoewel de brandweer vrij snel arriveerde werd na een uur pas begonnen met blus sen. De brandweer durfde het niet aan het schakelsta tion binnen te gaan, terwijl er nog stroom op de hoofdlei ding stond. Pas toen een werknemer .van het GEB uit Rotterdam de stroomvoorzie ning had stopgezet, werd de deur geopend en gingen vijf brandweermannen naar bin nen om het vuur met poe derblussers te bestrijden. Na twintig minuten kon het sein brand meester worden gege ven. De hele avond is een repara- tieploeg van tien man in de weer geweest de stroomvoor ziening te herstellen. De meeste tijd werd in beslag genomen met het schoonma ken van het interieur. De herstelwerkzaamheden duurden tot vannacht half twee. De «chade voor het bedrijf is miniem. Volgens de heer Roozendaal, chef van de be- drijfsdiensten, had het veel erger kunnen zijn als Wilton meer schepen in de reparatie had gehad. „Het is een geluk bij een ongeluk dat we niel zoveel schepen in de haven hebben liggen. De dagploeg heeft enkele uren niet kun nen werken en vannacht' zouden we toch maar een kleine ploeg hebben gehad. Het had veel erger geweest als er een paar haastklussen waren geweest. Maar leuk is het natuurlijk nooit. We zijn er net weer bovenop aan het krabbelen en dan kan je zo iets eigenlijk niet hebben." Vlaardingen De regionale zender Radio Rijnmond zal za terdag haar programma geheel vanaf de Vlaardingse Westha- venkade presenteren. De me dewerkers van de omroep richten, als het weer een beet je wil meewerken, een presen- tatiepost in voor de deur van het Visserijmuseum. Regent het, dan zal de uitzending van uit het museum zelf worden gerealiseerd- In het programma, dat wordt gepresenteerd door hoofdre- dacteur Nico Haasbroek, zal in elk geval aandacht worden be steed aan de vissersfunctie die Vlaardingen vroeger had, en aan wat daar r,u nog van over is. De muziekkeuze tijdens het programma wordt, in samen werking met de Zieken- en Bejaarden Omroep Vlaardin gen (ZBOV) samengesteld aan de hand van de keuze van pa- tienten op een van de afdelin gen in het Holyziekenhuis. Het programma, dat recht streeks wordt uitgezonden, duurt zaterdag van 10 tot 13 uur. Publiek is bij het pro gramma welkom.'Voor hen zal ook een informatiestand wor den ingericht over de regiona le omroep. Maassluis Een dezer da gen ontvangen alle Maasslui- zers de nieuwste editie van de stadsgids in de bus. De gids, die door drukkerij De Groot in Maassluis is ver vaardigd aan de hand van de gegevens, die door de ge meente zelf zijn verstrekt, moet binnen twee weken bij iedereen in de bus liggen. Het heeft wel een beetje te gen gezeten voor de nieuwe gids van de persen kon rol len. Het drukken en de ver spreiding heeft door bepaal de omstandigheden een ver traging van enkele maanden opgelopen. Wijzigingen die de laatste tijd aan de afdeling voorlichting zijn doorgege ven zijn in de nieuwe editie daarom niet opgenomen. Al te actueel is de nieuwe gids dus niet meer. Een angstaanjagende vredes-activist bij de herdenking van de atoombom op Hirosjima Schiedam Burgemeester en wethouders van Schiedam willen de particuliere woningverbetering in de oude wijken nog een extra stimulans geven door de bestaande subsidieregeling met 100.000 gulden uit te breiden. De aanvraag van burgers recht vaardigt dat, aldus B en W, De extra duw aan de particuliere opknapbeurten brengt de sub- sidiepot voor 1984 op totaal 225.000 gulden, want door een ver schuiving binnen de stimuleringsmaatregelen kon nog eens 25.000 gulden worden gevonden voor woningverbetering In de oude wijken. Het gaat om die stadsdelen, die binnen de zogehe ten ISR-grenzen vallen. De gemeenteraad moet overigens, voordat de subsïdiepot meer dan verdubbelt, in september wel toestemming geven. Schiedam De kroonproce- dure, die de slichting Maat schappelijk Werk Schiedam heeft aangespannen tegen de in 1982 opgelegde bezuinigin gen, gaat nog wat langer du ren dan al gevreesd werd. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft name lijk de gemeente Schiedam laten weten nog niet uit de puzzel te zijn. Het is een tijd rovende kwestie en daarom zal de datum, waarop uit spraak wordt gedaan, uitge steld worden. De uitspraak is voor de toe'-, komst van het maatschappe lijk werk van beleidsbepa lend belang. Een toegestane bezuiniging betekent inkrim ping van personeel en afsto ting van dienstverlenende taken. Schiedam Het gesloten clubhuis Playboy's Place in de bosjes van het Bachplein zal vermoedelijk wel lan ger dicht blijven dan de bedoeling was van de stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN). De streefdatum voor de heropening was 1 september, maar dat zal wel moeilijk worden, meldde vanochtend SSSN-woordvoerder Henk Ravensbergen. De afwezig heid wegens ziekte van jongerenwerker Edgar Kers- senberg heeft daar alles mee te maken. De SSSN wil nu een tijdelij ke vervanger zoeken voor Kerssenberg en zal over de situatie ook advies inwinnen bij het jongerenclubhuis De Dijk In Schiedam-Zuid. Daar aan de Westfrankelandsedijk draait het centrum van de Gorzense jeugd onder leiding van Kees te Gussinklo met zeer veel succes en enthou siasme. De SSSN wil best toegeven daar jaloers op te zijn en heeft Te Gussinklo bereid gevonden te advise ren. Playboy's Place werd enkele maanden geleden gesloten in verband met bedreiging van Kerssenberg door zijn pupil- len. De jongerenwerker werd laksheid verweten. De SSSN wil zich nog beraden over het dienstverband met hem. Gisteravond is verga derd over het dienstverband van coördinator Koos Gijs man. die de ontslagen op bouwwerker Jos van der Lugt opvolgde. In eerste in stantie leek Gijsmans positie twijfelachtig, maar een twee de vergadering gisteravond wees uit dat het dienstver band zal worden geconti nueerd. Schiedam Vannacht is een woning aan de Hoogstraat in vlammen opgegaan. Toen de brandweer arriveerde sloe gen de vlammen al naar bui ten. De eerste en tweede ver dieping van de woning, waar op het moment van de brand niemand aanwezig was, raakten volledig uitgebrand. De ondergelegen slagerij, als mede de woningen aan weerszijden liepen fikse wa ter- en rookschade op. Vlaardingen De Vlaarding se buurthuizen Oost en de Ha ven (centrum) mogen ieder een werkloze schoolverlater, met een diploma sociaal-cultu reel werk op zak. aantrekken. Een jaar lang kunnen de twee werklozen met behoud van een sociale uitkering aan de slag om werkervaring op te doen. De bedoeling is dat ze daardoor hun kansen op een echte baan vergroten. De twee buurthuizen worden in de gelegenheid gesteld door het Koningin Julianafonds dat ieder een subsidie van maxi maal tienduizend gulden heeft toegezegd. De regeling is ont worpen vanwege de schrikba rend hoge werkloosheidcijfers in de sociaal-culturele sector. Met het grootste deel van de bijdrage van het Julianafonds kunnen de verzekcrings- en organisatiekosten van de ex tra-krachten worden gedekt. Bovendien mogen ze ieder tij dens dat jaar voor een bedrag van maximaal duizend gulden cursussen volgen. Hoewel alle buurthuizen, als mede het open jongerencen trum, in aanmerking komen voor de regeling hebben uit sluitend de Haven en Oost een aanvraag ingediend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1