Werklozen leren vak in garage ''Het zijn ego9 Commissie bodemonderzoek begint kort geding Horeca welkom in Groenendal Van Lier ontvangt Duitse gasten VIAAHDINBS DAGBLAD SCHiEOAMSCHE GUURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Tienduizend gulden voor leerlingwerkplaats Krakers verliezen kort geding Klei Kleur begint nieuw seizoen Om watertest af te dwingen: Bestuur wijkt .voor geweld Populieren Emaus moeten veld ruimen Geluid in Schienoko meer dan 50 decibel Joop Huismans boos op mede-werkgroepleden B en W voelt voor 'gratis' ambtenaren Zoon leent auto: in de brand ^iflnWIEG VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1984 iiEiiiiiiiiHiiiiiiriitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiEiiiiiimiuiiitiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiitimiiiiiiiiitiiiiiriiitiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijuiiiiiiiiifuiiiiitiimiJiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiinii Maassluis Het dagelijks bestuur van de Commissie Bodemonderzoek in de Steendijkpolder heeft be sloten een kort geding te gen de gemeente Maas sluis aan te spannen. De bestuursleden bekijken met hun advocaten hoe en wanneer ze - dit zullen doen. De verwachting is dat de commissie op korte termijn de nodige stappen, zal nemen. De commissie vindt dat de ge meente te laks is met het on derzoek van het leidingwater, waarvan onlangs bekend werd dat het is verontreinigd met fenolen. De leidingen van het drinkwater in de Steendijkpol der liggen in door havenslïb verontreinigde grond. De gemeente meent dat het onderzoek niet verder uitge breid hoeft te worden. De commissie is het daar echter niet mee eens. Zij vindt dat zo lang niet is vastgesteld welke soorten fenolen zijn aangetrof fen uitbreiding van de bemon stering noodzakelijk is. Verder zou onderzocht moeten wor den of er tolueen en polycycli sche aromaten in het leiding water voorkomen. De commissie stelt in een nieuwsbrief aan de bewoners dat het gemeentebestuur ver antwoordelijk is voor de kwa liteit van het drinkwater en daarom ook de plicht heeft al het mogelijke te doen om er voor te zorgen dat die kwali teit goed is. Bijna alle 800 bewoners heb ben inmiddels het college van B en W een brief geschreven waarin zij te kennen geven dat zij in aanmerking willen ko men voor bemonstering van het drinkwater. Verder willen zij dat de kunststof leidingen van de huisaansluitingen wor den vervangen door koperen. titiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiifiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiMiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiimiii Vlaardingen Rijnmond heeft een bijdrage van tien duizend gulden verleend voor het inrichten van een garage in Vlaardingen, waar kansarmen op de arbeids markt zullen worden opgeleid voor hulp-automonteur. Bedoeling van de cursus is het vergroten van de kan sen op werk of doorstroming naar vervolgopleidingen. De leerlingwerkplaats zal worden ingericht in een par ticulier garagebedrijf in de buurt van net plaatselijk educatief centrum (PEC) in Vlaardingen. De tienduizend gulden van Rijnmond zal worden gebruikt voor een verbouwing van degarage en voor de aanschaf van ge reedschap. De cursus voor hulpmonteur wordt gegeven in samenwerking met de er kende Vakopleiding voor Automonteurs. De cursisten, die afkomstig zijn uit Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis, volgen de erkende vak opleiding automonteurs. Naast praktijkonderricht in de garage, volgen ze theorie lessen in het PEC. Bedoeling is dat de cursus voor hulp- monteur in september van start gaat. In het educatief centrum worden ook andere cursus sen gegeven in het kader van het project beroepskwa- lificerende educatie (BKE). De opleiding voor hulpmon teur is een nieuwe activiteit, nadat daar vooral door bui tenlanders op aangedrongen is. Verder worden opleidin gen verzorgd voor beroepen in, de administratieve- en verzorgende sector, de indus trie, metaalnijverheid en elektrotechniek. Ook worden vrouwelijke werklozen, die Maassluis Het bestuur van de wijkvereniging Kapelpol der in Maassluis heeft besloten op te stappen. Opvolgers zijn er niet en daarmee lijkt het ze ker dat het wijkgebouw in het nieuwe seizoen dicht blijft. Vechtpartijen en relletjes in het wijkgebouw zijn er de oor zaak van dat het bestuur het bijltje erbij neer heeft gegooid. Het wijkgebouw werd in ver band met de gespannen sfeer eind juni al gesloten. De boek houding en andere belangrijke paperassen worden binnenkort aan de gemeente overgedra gen. zich willen bekwamen in technische beroepen, ge schoold. Enkele maanden ge leden is een groep van acht vrouwen van start gegaan. Het BKE-project voor het ge bied Nieuwe Waterweg- Noord is vorig jaar septem ber met negentig cursisten van start gegaan. Het richt zich op volwassenen vanaf achttien jaar die op school uit de boot zijn gevallen of zich na langdurige werkloosheid willen herscholen. Een groot deel van de cursisten heeft niet de Nederlandse nationa liteit. De opleiding duurt drie jaar. Gedurende twee tot vier da gen in de week volgen de leerlingen theorielessen, die worden afgewisseld met praktijkonderricht bij bedrij ven. Aan de begeleiding van deelnemers wordt veel tijd besteed. Wekelijks zijn edu catieve medewerkers onge veer drie uur bezig met per soonlijke begeleiding van cursisten. Volgens een woordvoerder van de gemeente Vlaardin gen is het project succesvol. „Een flink aantal mensen heeft een vaste baan gekre gen bij bedrijven waar ze sta ge liepen," De diverse cursussen zijn op gezet na grondig onderzoek van de situatie op de arbeids markt. Ook vanuit het be drijfsleven zijn adviezen ge geven. Zo is een cursus pro ces-operator van start gegaan omdat aan werknemers met een dergelijk diploma op zak een groeiende behoefte was. Ook het kunnen omgaan met computers, dat is toegevoegd aan de administratieve oplei dingen, is daarvan een voor beeld. Probleem is echter dat niemand echt goed zicht heeft op de vraag van het be drijfsleven in relatie tot de aantallen mensen die een ben roepsopleiding afsluiten. ,Wat een jaar geleden werd 'gege1 lu al 1 dan ook een van de conclu sies in een rapportage van het BKE-project. aangegeven als noodzakelijk is nu al weer achterhaald'" Vlaardingen De grote populieren op het braaklig gende terrein tegenover het gemeentelijk woning bedrijf aan het Emaus zul len binnenkort moeten worden gerooid. De bo men, die daar destijds tijde lijk zijn neergezet om het terreintje wat op te fleu ren, moeten het veld rui men voor de bouw van de Jan Ligthartschool, die binnen afzienbare tijd van start gaat. Bij de school worden ook enkele wonin gen gebouwd. Het Emaus krijgt ire t«£ toe komst wel nieuwe bomen terug. Als de afsluiting van de weg voor het autover keer, die in het kader van het verkeerscirculatieplan moet plaatsvinden, is afge rond wordt er een nieuwe straatboombeplanting aan gebracht. De huidige populieren worden niet overgebracht naar een andere plek. Ze ker aan populieren is in Vlaardingen geen gebrek: als ergens forse bomen no dig zijn kunnen die op een voudige wijze ook van an dere locaties worden aan gevoerd, laat de plantsoe nendienst weten. Schiedam De eerste de beste horeca-expioi- tant, die zich meldt om het Groenendal op te vijzelen, is welkom bij de gemeente Schiedam. Dat geldt ook voor middenstanders, die er boe tieks willen beginnen of soortgelijke winkeltjes. Het zou passen in het streven van de gemeente Schiedam om de afrol van Hoogstraat naar Broersveld op te peppen. Het Groenendal is hier een doodlopend zijstraatje van. Vroeger was dit een wandelpad, totdat vele jaren gele den café 't Vierkantje zijn serre aanbouwde. De gemeente Schiedam is aanvankelijk van plan geweest het Groenendal met de grond gelijk te maken. Dit hing samen met de nu verlaten plannen om de Passage te verlengen. Behalve een opknapbeurt van het Groenendal staat het college ook een soort Hoogstraat-be handeling van het Broersveld voor ogen. dit in samenhang met een renovatie van de Passage. Ook wordt overwogen de destijds door de ge meente aangekochte pandjes af te stoten voor renovatie door particulieren. Massale sloop is beslist niet meer de bedoeling. Wel zou verbreding van de Blauwe Steeg beter zijn voor het expeditieverkeer naar het Broers veld, dat dan zeif minder druk zal worden. Verantowoordelijk wethouder Zijdeveld meent dat dit soort stukken Schiedam anno 1990 zeer geapprecieerd zullen worden door bet grote pu bliek, „in tegenstelling tot winkelcentra die grootschalig zijn opgezet maar nooit afgemaakt werden, wat soms leidt tot viaducten met een blind einde." Zijdeveld doelt hier op het Lies veld in Vlaardingen. De wethouder is het niet eens met de fractielei ders van de PvdA/VVD-coalitie, Gé Brouwer en Gerard Verhulsdonk, dat het Broersveld als afgeschreven moet worden beschouwd. De Hema aan het eind van het Broersveld en eventueel een winkelfunctie op de localie-De Uitkijk kunnen een aantrekkelijk loopcircuit via het Broersveld in de hand werken, meent hij. Het Groenendal, alsnog voor rehabilitatie vatbaar. Burgemeester Fred van Lier heeft gistermiddag in het Vlaar- dingse stadhuis namens het ge meentebestuur de vrijwillige jeugdbrandweergroep uit Neu- reuth (bij Karlsruhe) ontvangen. De groep is sinds dit weekend in Vlaardingen te gast van de Vlaar- dingse jeugdbrandweer. Om de twee jaar vindt een uitwis seling plaats tussen de groepen van de beide steden. De Duitse gasten hebben deze week al een uitgebreid programma afgewerkt, waarbij diverse attracties in de omgeving zijn bekeken. Ook is in zicht gegeven in het functioneren van de jeugdbrandweer in Vlaar dingen. Komend weekend gaan de gasten naar Duitsland terug. Na de ontvangst in de kantine van het stadhuis, waarbij Van Lier de groep in een toespraak nog eens welkom heette en waarbij wat ge schenkjes werden uitgewisseld, volgde een rondleiding door het stadhuis. giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiaiiiiiiiuuiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiitf Rotterdam De krakers van het Maassluisse pand Goud steen 3 moeten binnen twee maal 24 uur hun onderkomen hebben verlaten. Voldoen ze daaraan niet, dan mag de ge meente Maassluis desnoods de politie inzetten. Deze uitspraak werd vanmorgen gedaan door rechter mr. Nivard van de Rotterdamse rechtbank in het kort geding dal de gemeente Maassluis tegen de krakers had aangespannen. Maassluis wil het pand, waar voorheen de creativi- teitsclub Klei Kleur was geves tigd, verkopen. Maar met de kra kers erin is er geen belangstelling voor het pand, waarvoor 169.000 gulden wordt gevraagd. Mochten de krakers, die evenals de gemeente Maassluis vanoch tend niet aanwezig waren bij de uitspraak, geen gehoor geven aan de uitkomst van het kort geding en het op een ontruiming door de politie laten aankomen, dan zul len zij volgens mr. Nivard voor de kosten moeten opdraaien. De drie krakers, die deel uit ma- ken van de Multiculturele Anti Rascistische Stichting in oprich ting, hebben enkele weken gele den het pand in de binnenstad bezet. Ze hebben al een verbou wing uitgevoerd en willen van het pand een ontmoetingscen- trum maken. Iedere dag worden j er tegen geringe prijzen ontbijten, i lunches en warme maaltijden verzorgd. De krakers zijn werk- j loos en willen door' hun werk sn het pand hun tijd nuttig maken en iets voor anderen doen. Eerder deze week verklaarden de j krakers dat zij zich niet uit het pand zuilen laten zetten. '„Mocht dat toch gebeuren dan komen we de dag erna gewoon terug". Mlillllüllllll[llllllJ||l|I![IIIH[|[|||||l[ll!Jtllll||||||fllllllllllllllllllllllllilllllIli(irilll!l!ijl!l!!nij!!j]IIIIf]llllllllllllllllllliiIII^ Schiedam Burgemeester en wethou ders van Schiedar.i hebben in een ad vertentie de wens te kennen gegeven de normen voor geluidsoverlast in Schienoko wat runner te interprete ren. Bij het maken van een beslemmings- plan voor de voormalige Branders- buurt is gebleken, dat de geluidshinder op diverse locaties de toegestane norm van 50 decibel overschrijdt. Et en W geven in de advertentie te kennen, dat er het voornemen is om Rijnmond te verzoeken een hogere grenswaarde toe te staan Met andere woorden, Schie noko zou meer herrie mogen maken dan gemiddeld aanvaardbaar is. Het verzoek van B en W aan Rijn mond ligt in concept ter inzage tot 6 september bij de afdeling Openbare Werken op de vijfde etage van het stadskantoor. Als er bezwaren zijn. zal daar op 29 augustus van half 2es tot zes uur een openbare hoorzitting aan wor den gewijd. In de advertentie vermeldt het college van B en W niet om welke geluidshin- derlijke locaties hel gaat, maar aan te nemen valt op grond van de nieuw- bouwplannen dat onder meer be doeld zijn café De Goudsbloem en dis tilleerderij Uto. Schiedam Joop Huis mans, lid van de werk groep Ruimtelijke Orde ning in Schiedam-Noord, heeft sterke bedenkingen tegen wat hij noemt „het eigenmachtig optreden" van twee andere leden van de werkgroep, te we ten Henk Ravensbergen en Aad Broxks. Huismans vindt het onbe hoorlijk, dat dit tweetal een visie op de toekomst van de Blauwe Brug haar buiten heeft gebracht zonder dat dit in de werkgroep besproken is. „Het zou pas in september aan de orde komen, maar on dertussen is het al op brief papier van de werkgroep naar de gemeente toege gaan", aldus Huismans. „Vragen zij zich dan nog af, waarom er zo weinig mensen in de werkgroep zitten? Ik heb leden zien komen en gaan, maar velen haakten af omdat zij het met die twee niet meer zagen zitten", al dus Huismans, die graag van de daken schreeuwt dat hij van 'egotripperij' van enkele werkgroepsleden allerminst gediend is. „Tegen mij hebben ze gezegd dat het advies voor de Blau we Brug als een persoonlijk voorstel moet worden gezien, maar dan vind ik dat het op een blanco A-4'tje moet wor den verwoord en niet onder briefhoofd van de werk groep", aldus Huismans. Hij heeft de stellige indruk, dat de bewonerscommissie Bach- plein grote bezwaren heeft tegen de vestiging van de open jongerencentrum (OJC) in zalen van de Blauwe Brug. „Niet alleen kost dat de wijk de nodige zaalruim te. maar bovendien vind ik dat een jongerencentrum be ter in een leegstaande school kan. Die staat anders toch maar leeg om vernield te worden en met jongeren erin gebeurt er nog iets zinnigs mee. Ik zeg dus: gemeente, bezint eer ge begint." Huismans ziet de huidige ontwikkeling als kenmer kend voor de eenzame ont wikkeling van de werkgroep RO, buiten het grootste deel van de wijkbevolking van Schiedam-Noord om. Maassluis Midden in een periode van luieren, zonnen en terraszitten presenteert het Kreatief en Edukatief Cen trum Klei Kleur in Maas sluis een uitgebreid program ma met cursussen, die in het najaar en de wintermaanden worden gehouden. Naast vaste onderdelen zoals tekenen, schilderen en bloemschikken kan men in het onderkomen van Klei Kleur aan de Burg. Wesselinkstraat 2 in de West- wijk ook terecht voor ver scheidene nieuwe activiteiten, waaronder kleding ontwerpen en ruimtelijke vormen. Al bijna twintig jaar achcereen verzorgt Klei &t Kleur de meest uiteenlopende cursus sen, die zonde: twijfel het eti ket 'voor elck wat wils' ver dienen. Aanvankelijk startte men uitsluitend met teken-, schilder- en kleicursussen. maar naarmate het inwonertal van Maassluis groeide nam de omvang en de veelzijdigheid van het aanbod toe. Een greep uit hel nieuwe cur- sussenpakket: tekenen/schil deren. volkssch ilderen, calli- graferen (mooi schrijven), V* glasgraveren, haken/breien, kinderclub, kantklossen, naai en, poppen maken, olieverf schilderen en werken met klei. Volgende week maandag en dinsdag kunnen belangstellen den zich inschrijven voor een of meerdere van de cursussen. Dat kan tussen 19 en 21 uur. Op zaterdag 1 september houdt men van 14 tot 16 uur in het onderkomen van Klei Kleur open huis, waar men kennis kan maken met docen ten en levens werkstukken van cursisten kan bekijken. Vlaardingen Burgemees ter en wethouders voelen er wel voor werklozen met be houd van hun sociale uitke ring bij de gemeente te laten werken. Het ziet er naar uit dat dat binnenkort mogelijk wordt als het plan van Rijn mond-voorzitter André van der Louw, het zogenaamde garantieplan, groen licht krijgt. Daarop vooruitlopend hebben alle diensthoofden van de ge meente opdracht gekregen om voor eind augustus een inven tarisatie te maken van arbeids plaatsen die door vrijwilligers met behoud van uitkering be zet kunnen worden. De mede- zeggensehapcom missie mag daarover ook meepraten. Ver volgens zal in overleg met Rijnmond worden bekeken voor welke arbeidsplaatsen in aanmerking komen voor werklozen, die met behoud van uitkering bij de gemeente aan de slag willen. B en W zijn vooral voor de in schakeling van werklozen, omdat binnenkort een eind komt aan de werkverruimen- de maatregel (WVM), waarbij werklozen gedurende een jaar ervaring konden opdoen om hun kansen op betaalde arbeid te vergroten. Bij de WVM werd het volle salaris betaald door het rijk. Bij het Rijnmond garantieplan is oat niet het ge val: de werkloze die een func tie vervult behoudt dan zijn sociale uitkering. Schiedam Een 21-jarige Schiedammer, die voor een boodschap even de auto van zijn vader mocht gebruiken, moest gisteravond lijdzaam toezien hoe de auto spontaan deels in vlammen opging. Na dat hij op de Oranjestraat voor een verkeerslicht was gestopt ontstond brand onder de mo torkap. In eerste instantie werden de vlammen bestreden door een chauffeur van de RET, die een poederblusser bij zich had. Even later nam de brandweer het werk van hem over. De oorzaak van de brand is onduidelijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1