Vervuilende wasserij: race tegen de klok Speelplaats wellicht volgend jaar opgeknapt Schiedam dwingt medewerking af van Kredietbank Sportieve recreatie gedoogt klein tekort Radio Rijnmond trekt weinig toekijkers HAAMMS DAGBLAD SGNlEDAMSEHi OSDRANI f"3HW WBgjjWtjj CDUBANT ter meulen Pieter van Vollenhoven op dreef ÉHBÊfetór"'/ Stiletto-steek ketst af op rib MUI!! Thema avonden van Idéfiks in boekvorm Vlaardingse tarieven aan de hoge kant Novotel bevolkt door poppen Islamieten tot eind '84 or.der de pannen Jongen met mes gestoken Café Mes tijdens ruzie 'verbouwd' MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 Mr. Pieter van Vollenhoven was zeer goed op dreef tij dens het pro-am-golftoernooi in de Broekpolder. Geïnvi teerd door het bestuur van de Vlaardingse golfvereniging bleef hij zes slagen onder zijn handicap, hetgeen wil zeggen dat hij het uitstekend deed. Pieter van Vollenhoven toon de zich na afloop van het vlekkeloos verlopen evene ment dan ook uiterst content. Het toernooi bij de professio nals werd een prooi voor Do nald Armour, die Cees Ben ders, de winnaar van het vo rige jaar, ruim voor bleef. Schiedam/Vlaardingen Het is nog niet alles koek en ei tussen de gemeenten Schiedam en Vlaardingen, waar het gaat om de Ge meentelijke Kredietbank. Eerst is er jaren overlegd over een regionale bank instelling voor kredietver lening aan mensen, die voor grote schulden staan. Toen dat niet lukte, begon de Kredietbank aan de Schie- damseweg in Vlaardingen, maar spreekuren in Schie dam waren er nog niet bij. Ook kreeg Schiedam geen waarnemer in de Commissie van Toezicht op de Gemeen telijke Kredietbank Vlaar dingen. Dat kwam weinig 'regionaal' over. Schiedam wil die laatste twee 'voorzieningen' nu af dwingen. Vlaardingen heeft Schiedam Het lot van de chemische wasserij Spring Grove Services BV in Schiedam lijkt bezegeld, als de ambtelijke molens van de gemeente Schiedam en het Openbaar Lichaam Rijnmond niet sneller gaan draai en. Voor het bedrijf, dat aan de Nieuwe Haven en de Waran de in Schiedam ooraaak is van geluidshinder, luchtver vuiling en bodemverontrei niging, wordt 1 januari 1985 een cruciale datum. Die con clusie trok staatsraad mr. Veldkamp vrijdag, toen bij dê Raad van State in Den Haag een schorsingsverzoek diende over een vrij gecom pliceerde kwestie- Rijnmond heeft het bedrijf een hinderwetvergunning verleend met daarin 120 voorschriften, waaraan Spring Grove moet voldoen. Tien daarvan zuilen zo'n grote investering vergen, dat het Engelse moederbedrijf van de Schiedamse wasserij er* niet over piekert om dat geld te steken in een verou derde locatie. Daarom is de gemeente Schiedam ge vraagd om een terrein achter in het industriegebied 's- GraveJand. Het rijk zal aan deze wijze van saneren een miljoen gulden bijdragen, als alles lukt voor 1 januari. „Het is to be or not to be", zei de advocaat van Spring Grove, mr.H. Warners, tegen staatsraad Veldkamp. „Als het niet lukt, gaat het bedrijf dicht." Een aantal factoren echter maakt de verplaatsing inge wikkelder dan het op het eerste gezicht lijkt. Al vele jaren klagen omwonenden over de milieuvervuiling van de wasserijen Noordhoek, Noordhoek Nijman, Nico Nijman en Spring Grove, die achtereenvolgens op die plek waren gehuisvest. Heieen Povel van de bewo nersvereniging Schiedaro- Zuid vouwde voor de staats raad een tafelkleed uit van Ada van Leeuwen, een buur vrouw van de wasserij. Het zat vol roetvlekken. Al vele jaren wordt over die vervui ling geklaagd. Intussen raak te ook de bodem verontrei nigd, waardoor enkele maan den geleden een verf af bijt middel de waterleiding bin nendrong en de gemeente Schiedam op stel en sprong moest overgaan tot aanleg van nieuwe leidingen. Die grond wil Spring Grove wel afgraven, als het bedrijf er tenminste in slaagt het terrein te verkopen aan Hu- manitas in Rotterdam, die er volgens mr.Warners sociale woningbouw wil plegen en die .een bod zou hebben ge daan van 1,4 miljoen gulden. Voor woningbouw is echter wijziging van het bestem mingsplan noodzakelijk en de snelheid waarmee dat kan is afhankelijk van de ge meente Schiedam, maar ook van Rijnmond. Blijft de bestemming onge wijzigd, dan gaat volgens mr. Warners de koop door Hu- man i tas niet door. En dat verstoort weer het financiële plaatje, dat Spring Grove heeft gemaakt voor de be- drijfsverplaatsing (kosten twee miljoen, ;tvaarvan drie kwart uit Engeland). Daar door komt de hele verhui zing zelfs op het spel te staan, met als neveneffect voor de buurtbewoners dat de vervuilde grond voorlopig niet meer afgegraven wordt en zij aankijken tegen een leegstaand bedrijfscomplex. Want dat het dan dichtgaat zit er dik in. In afwachting van dit alles wilde Spring Grove ontko men aan de verplichtingen, die de hinderwet oplegt. Rijnmond-ambtenaar Har- tholz zei vrijdag dat voor en kele voorschriften uitstel mogelijk is, maar alleen zo lang er reëel uitzicht bestaat op verplaatsing. Daarna zal Rijnmond het bedrijf aan de Warande desnoods dwingen lot milieumaatregelen. Over de vergunningsvereisten, die het bedrijf geschorst wilde zien, doet staatsraad Veld kamp binnen twee weken uitspraak. Vlaardingen De 29-jarige Vlaardïnger R- Rijnhout is zondagnacht even voor drie uur met een stiletto verschil lende malen in het bovenlijf en zijn arrr.cn gestoken. Een steek nabij cc hartstreek ket ste af op een rib, waardoor het hart net niet werd geraakt. De man moest zich In het Holy- ziekenbuis laten behandelen, maar kon na het aanbrengen van elf hechtingen weer snel naar^uis. (ADVERTENTIE) Grove pullover... Ruimvallende uni pullover in grove patentsteek gebreid. 100% Acryl Maten 36 t/m 44 in zwart, blauw, okergeel of van-35r 3or mmrnm een verdeelsleutel gemaakt, die bepaalt hoeveel geld de twee gemeenten bijdragen aan de bankinstelling en voor Schiedam komt dat met terugwerkende kracht tot 1 januari 1983 op 56,000 gulden per jaar. Op zichzelf hebben B en W daar geen moeite mee (goedkeuring is nog no dig van de raadscommissies voor sociale zaken en finan ciën) en dat geld kan worden geput uit de saldi-reserve en de post onvoorzien. Maar voor Schiedam over gaat tot betaling van die bij dragen, moet Vlaardingen eerst met de toezegging ko men dat op zo kort mogelijke termijn een spreekuur inge steld wordt van de Krediet- bank bij de sociale dienst in Schiedam. Bovendien moet Schiedam een waarnemer kunnen sturen, die toezicht houdt op de bank. Schiedam Onder de titel 'De gemeente en de werkge legenheid' is bij de Schie damse Federatie een boekje verschenen. Het is een weer gave van de vier gespreksa- vonden, die dit voorjaar in het Schiedamse stadhuis aan de Grote Markt zijn gehou den. Het besluit daarvoor werd vorig jaar genomen door de werkgroep Idéfiks. Leo Herwig, coördinator van de Schiedamse Federatie, was samensteller van het boekje. Ook de Gemeentelij ke Sociale Dienst van Schie dam werkte eraan mee. Er waren vijftig organisaties uitgenodigd. De deelname bleef echter beperkt tot en kele tientallen personen. De vier gehouden inleidin gen en discussies zijn opge nomen in het boekje. Ook zijn enkele artikelen opgeno men, die zijdelings met de besproken onderwerpen te maken hebben. Achter in het boekje zijn samenvattingen van de inleidingen opgeno men. Het werkje is verkrijgbaar bij de Schiedamse Federatie, Oversehiesestraat 42 in 1 Schiedam. Vlaardingen De begroting 1984 van de sportieve re creatie in Vlaardingen kan waarschijnlijk binnen het vorig jaar afgesproken nadelig saldo van 14.700 gulden blijven. Dat blijkt uit de tussentijdse balans die de af deling sport, recreatie en jeugdzaken heeft gemaakt. Slechts wanneer een aantal 'publiekstrekkers' (avondfiets- vierdaagse, windsurfcursussen en introductiecursussen tennis) minder deelnemers trekt dan is voorzien, wordt het tekort overschreden. Er zijn signalen die daarop wijzen. Zo zouden de cursussen tennis en wind surfen inmiddels een verzadi gingspunt hebben bereikt. Het nadelig saldo wordt ge doogd, omdat de doelstellingen voor sportieve recreatie in de knel komen als de tarieven worden opgeschroefd. De doel stellingen behelsen juist extra aandacht voor Vergeten groe pen1 (continue-arbeiders, ge handicapten, bejaarden, mi granten) en het scheppen van een ongedwongen karakter. Het Schiedamse Novotel was zaterdag 'bevolkt' door grote aantallen poppen. Het ging om de collectie van Ag nes Melger uit Vaassen, die regelmatig in het land te zien is om iedereen te tonen, op welke manier van het pop- penmaken een aardige lief hebberij te maken is. Oude poppen, waarbij veel antieke en honderden gul dens waard, maar ook nieu we exemplaren waren in het Schiedamse hotel te zien. En te koop, maar daar ging het niet in eerste instantie om. Het waren vooral de oude exemplaren, die de meeste belangstelling trokken. Pop pen van porcelein, met schit terende, kostbare kanten kleertjes in allerlei stijlen. Als daar ooit kinderen mee ge speeld hebben, dan moeten dat uiterst behoedzame en voorzichtige kinderen zijn ge weest. f/chiedam De Sociale en Culturele Islamitische Vereni ging is tot het eind van dit jaar verzekerd van goede huisves- Schiedam Een 18-jarige Vlaardinger is in de nacht van vrijdag op zaterdag met een scherp voorwerp gestoken, omdat hij niet snel genoeg op- zij ging. Hij zat in een abri te wachten op de nachtbus, toen er bij de halte op de Broersvest een jon gen kwam slaan die fiem vroeg iets op te schuiven. Hij wilde gaan zitten. Toen de Vlaardinger niet snel genoeg reageerde stak de jongen twee maal naar de Vlaardinger met een scherp voorwerp. Die werd geraakt en ging door zijn knieën. De onbekende jongen rende weg. De Vlaardinger liep hevig bloedend een eta blissement op de Broersvest binnen en werd even later door de politie naar het zie kenhuis gebracht. Hij bleek in de borst geraakt te zijn en in zijn bovenarm. De dader is nog voortvluchtig. ting. Burgemeester en wethou ders van Schiedam hebben be sloten de vereniging geduren de de rest van 1984 twee loka len ïn gebruik te geven van de voormalige dependance van de kleuterschool Kivéva (Kinde ren van één Vader) aan de Francois Haverschmidtlaan 15. gen W wijzen erop dat het om een tijdelijke bestemming gaat. Vlaardingen Het is niet uitgesloten, dat het speelter- reintje aan de Elzendreef in Holy-Noord in 1985 een kleine opknapbeurt krijgt. Dan wordt als de ge meenteraad de betreffende begrotingspost tenminste niet naar latere jaren doorschuiftde Elzendreef op gehoogd, Wellicht kan dan meteen iets aan het speel- terreintje worden gedaan. De speelwerktuigen zijn door jongelui grotendeels vernield; wat van enkele van die werk tuigen overbleef is door ge meentewerken inmiddels weg gehaald. De vereniging ver zocht de gemeente ook, hel terreintje dusdanig in te rich ten dat er door de jeugd niet meer gevoetbald kan worden, zodat kleine kinderen er zon der gevaar kunnen spelen. In de ontwerp-antwoordbrief, Dat schrijft het c allege van B en W van,/Vlaardingen in een antwoordbrief, die nog wel door de diverse commissies moet worden goedgekeurd, aan de vereniging van huisei genaren Eigen Woningbouw. De vereniging had enkele maanden geleden aan de raad gevraagd het speelterrein op te knappen, omdat htet er mo menteel zeer verwaarloosd uit ziet. die de vereniging na de va kantieperiode in de bus kan verwachten, ontneemt het col lege de bestuursleden de illusie dat er een grootscheepse re constructie kan plaatsvinden. Daar zijn voorlopig geen fi nanciële mogelijkheden voor. Als er volgend jaar tegelijker tijd met de ophoging inder daad iets aan verbetering zou kunnen worden gedaan, dan zal dat zeer beperkt kunnen zijn, laat het college doorsche meren. Ook dan zal het niet mogelijk zijn extra gelden voor reeon- structie van de speelplaats ter beschikking te stellen." Een kostendekkende begro ting impliceert volgens de af deling dat te veel activiteiten moeten worden opgezet, die de doelstelling niet of nauwelijks raken. Het gaat dan met name om de relatief dure en veelal winstgevende sportintroduc- tieeursussen. Bovendien blijkt uit een over zicht dat Vlaardingen met zijn deelnemersprijzen toch al aan de dure kant zit. Bewegen voor ouderen en sportinstui- ven voor de jeugd zijn in Schiedam gratis, maar kosten in Vlaardingen 1 gulden tot 1,30 per uur. Introductiecur sussen tennis kosten circa 5 gulden per uur. Rotterdam en Den Haag brengen daarvoor slechts I tot 3 gulden in reke ning. Ook met de tarieven voor sporti«stuiven voor oude ren kan Vlaardingen niet we dijveren met Schiedam en Den Haag. Vlaardingen Vrijwel het ge hele interieur van café Mes aan de Schiedamseweg is za terdagavond kort en klein ge slagen tijdens een ruzie met de café-eigenaar. Twee mannen, van 25 en 34 jaar, zijn later in café Westpoint aangehouden. Ze zitten nog steeds op hel po litiebureau vast. De 'verbouwing' van het café begon rond kwart voor acht 's avonds. De aanleiding was een al geruime tijd bestaande ruzie tussen een van de twee man nen en de uitbater. Een woor denwisseling liep zo hoog op, dat de mannen de inboedel tot gort begonnen te slaan. Er werd voor duizenden guldens vernield. Na die slooppartij vluchtten de verdachten het café uit. Burgemeester Fred van Lier (links) in discussie met de Vlaardingse journalisten Dick van der Lugt (HVV) en (rechts) Paul Houkes (RN). Presentator Petjir Schuiten luistert mee. Vlaardingen Niet veel Vlaardingers hebben zater dag de gelegenheid te baat genomen, om te komen kij ken hoe een radio-uitzending wordt gemaakt. Slechts een handjevol mensen kwam tus sen tien en één uur naar de Westhavenkade, waar vanaf de kade voor het Visserijmu seum het zaterdagse pro gramma van Radio Rijn mond werd uitgezonden. Het programma, gepresen teerd door Peter Schuiten, stond geheel in het teken van Vlaardingen. De haring en de manier waarop de Vlaardinger die pleegt te eten; het functioneren van het Visserijmuseum, het ge- meente-arehief en het'e- streekmuseum van Jan An derson en het komende Ha- ring- en Bierfeest waren de belangrijkste onderwerpen. Ook werd een discussie ge houden met burgemeester Fred van Lier en journalis ten van het Rotterdams Nieuwsblad en het Vrije Volk over het werk van de Vlaardingse pers en over an dere onderwerpen. Verslaggeefster Liesbeih van der Kruijt maakte intussen op diverse plekken in de stad sfeerbeeldjes met willekeuri ge Vlaardingers over de vraag, hoe ernstig de milieu verontreiniging in dit gebied is. De Vlaardingse Buiten band zorgde tussendoor voor sfeervolle muziek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1