Advocaat Spring Grove verbijstert Humanitas GRAAG £EDAAN 'Bom Popgroepen blij dat Posthoorn nu helpt VUUUIDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGNE GIUHANT NjEjjWt WMTFBWtB CBUBAHT Raad van State kreeg verkeerde informatie ismmmmm» Fietscrossers luiden noodklok Nieuwe weg knabbelt stuk van Volkspark af Krakers moeten woensdag weg Hl^WSBLAüi HELLEVOETSLUIS BLAAST STOOM AF OP 17,18 en 19 AUGUSTUS Enorme vernielingen in openbare gangen Schoollokalen beschikbaar m 4 motrweg WOENSDAG IS AUGUSTUS 1934 Schiedam/Rotterdam De advocaat van de chemische wasserij spring Grove Services BV, mr. H, Warners, heeft de Raad van State kennelijk verkeerde informa tie verstrekt over de toekomst van het bedrijf. Tegen staatsraad mr. Veld kamp, plaatsvervangend hoofd van de afdeling recht spraak van de Raad van Sta te, heeft mr. Warners op een hoorzitting eind vorige week verteld dat Hum&nitas in Rotterdam een bod heeft ge daan van 1,4 miljoen om de grond van Spring Grove aan de Warande in Schiedam te kopen. Humanitas zou er so ciale woningbouw willen plegen, heweerde advocaat Warners. Humanitas blijkt echter van niets te weten. Financieel-eco- nomisch directeur Kraan zei gistermiddag verbijsterd: „Wij weten van niets, U vertelt mij dat nu, maar tot twee secon den geleden kende ik zo'n plan helemaal niet. In Schie dam?^ Een bouwplan? Nee hoor, geen sprake van." De* advocaat van Spring Grove wilde met zijn mededeling aannemelijk maken, dat de wasserij, die in de omgeving oorzaak is van allerlei vormen van overlast, snel tot een be- drijfsverplaatsing wil over gaan, Dat zou alleen kunnen doorgaan, als de huidige loca tie verkocht kan worden, Warners noemde zeer nadruk- :^elijk Humanitas in Rotter- Wjtiers vroeg staatsraad jVemkamp om een nieuwe hinderwetvergunning van ^Rijnmond op te schorten, tot dat meer bekend is over de .grondtransactie. Zowel Rijn mond als de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid vindt echter, dat Spring Grove on middellijk aan enkele ver plichtingen uit de hinderwet vergunning moet gaan vol doen. Alleen met enkele investerin gen, die in feite uit milieu overwegingen wel noodzake lijk zijn, zou Spring Grove mo gen wachten, zolang er nog Portemonnee met 5000 gulden gerold Schiedam Een Ridderkerk- se- zakenman dacht dat het na het- doen van een zakentran sactie prettig was nog even en drankje in een café aan de Snelliusingel te nuttigen. De spijt kwam later. Zittend aan de bar werd namelijk zijn por temonnee met daarin ruim vijfduizend gulden gerold. reeei uitzicht op verplaatsing bestaat. Hierover weet Huma- nitas-directeur Kraan echter niets zinnigs te vertellen: „Ja, misschien gain zij ons nog be naderen. Maar een bod hebben wij dan nog zeker niet ge daan." Vraagtekens Heieen Povel van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid reageerde gistermiddag met te zeggen, dat de omwonenden zich al aan het lijntje voelden gehouden met de opmerkin gen van Spring Grove dat naar een bedrijfsverplaatsing wordt uitgekeken. „Telkens hebben zij wel een ander argu ment om onder de milieuvoor schriften uit te komen en nu is het die verhuizing weer. Wij hebben daar al een hoop vraagtekens bij gezet Het is triest, maar kennelijk zijn v/ij verkeerd ingelicht en de staatsraad dus ook. Kijk, dat ze ons wat op de mouw spelden, is zo erg niet, maar de Raad 'van State... nou, nou." Spring Grove kan ook geen opheldering geven. Directeur Lear is met vakantie, adjunct directeur George is 'en route'. En mr. Warners is onbereik baar. Bij Humanitas heeft directeur Kraan een idee: misschien heeft de advocaat een .andere instelling bedoeld, te weten de Humanistische Stichting tot Huisvesting van Bejaarden. Maar die huist in Amsterdam, en niet in Rotterdam, zoals ad vocaat Warners tegen staats raad Veldkamp zei. Bij deze stichting was degene, die over nieuwbouw gaat, de heer Van der Meulen, niet bereikbaar. Het was Heieen Povel van de bewonersvereniging Sehie- dam-Zuid wel opgevallen, dat mr. Warners zich ook op ande re punten vergiste. Zo zei de advocaat van Spring Grove, dat het bedrijf van de gemeen te Schiedam een nieuwe loca tie in erfpacht kan krijgen in de Spaanse Polder, maar dat blijkt het industriegebied 's- Graveland te moeten zijn. En voordat de zitting bij de Raad van State begon, vroeg hij He- leen Pövei om kopietjes van enkele papieren, maar nadat hij deze gekregen had, bleek hij beledigd te zijn omdat hij niet precies gekregen had wat hij eigenlijk bedoeld had te vragen. Advertentie Tijdens het Vestingdagen Stoomweekend. Een uniek nostalgisch gebeuren met o.a. 12 Engelse machines, waaronder een authentieke stoomcarrousei en een - antieke zaagbank; 10 stoomschepen, waaronder de "Furie" van Hollands Glorie, demonstraties met stoomwalsen, originele dorsmachines, alle vormen van historisch vervoer, modelbouw en nog veel meer. In totaal zijn er ruim 45 machines on-' r stoom te zien en meer dan 250 historische voertuigen. Op 16 augustus rijden de Engelse stoommachines onder stoom vanaf Townsend Thoresen complex in Europoort naar Hellevoetsluis. Het Vestingdagen Stoomweekend maakt deel uir van de Vestingdagen Hellevoetsluis met vele andere attrakties, o.a.: kermis, braderie, maritieme show etc. Het toegangsbewijs 5.- volwassenen. 3,- kinderen is verkrijgbaar aan het terrein Zuidfront bij de Vesting. Op 17 en 18 augustus is het terrein ook 's avonds geopend, toegangsprijs 's avonds ƒ3,- Coupon 95 van het Evenementen Paspoort geeft/2.- - korting op de toegangsprijs (dag) voor volwassenen (max. 2 personen). Gijs van Rij: Oefenruimten hard nodig. De deur, die dicht gaat'voor onbevoegden. Maassluis De vier woonge bouwen van het bejaardenwo ningcomplex aan De Vloot worden binnen afzienbare tijd afgesloten voor passanten. De bewoners voelen zich al gerui me tijd onveilig, doordat in de overdekte openbare gangen, waarmee de woningen onder ling en met het aangrenzende Gezondheidsgebouw verbon den zijn, vernielingen en dief stallen plaatsvinden. Niet al leen privé-eigendommen, zoals meubilair en dergelijke, maar ook gemeentelijke voorwerpen worden regelmatig besmeurd, vernield, in brand gestoken of weggenomen. Enige tijd gele den werd er brand gesticht in het kantoor van de huismees ter en ook werd de aanwezige winkel bezocht door dieven. De afsluiting van de openbare gangen voor onbevoegden kost 9500 gulden. Vanavond wordt over deze kredietaanvraag door de commissie voor ruim telijke ordening gesproken. De bewoners ervaren de onge- regeldheden in hun directe ■woonomgeving als een aanslag op hun privacy, zo schreven zij onlangs in een brief aan de le den van de commissie. Daarin vroegen zij een oplossing te zoeken voor het vandalisme rond hun huizer. Bij de bouw van het complex beeft de gemeente extra subsi die gekregen door een zogehe ten openbare doorgang te creë ren. Daar wordt door veel pas santen gebruik van gemaakt. En zoals in de praktijk blijkt zijn daarbij nogal wat onge wenste bezoekers. Bewoner en secretaris van de huurder vereniging De Vloot Cor Ammerlaan over de di verse 'ongemakken* bij de be- jaardenwaningen: „Dit com plex is bedoeld als beschermd woongebied. Er gebeuren hier dingen die niet alleen ontoe laatbaar zijn, maar die ook de oudere mensen schokken. Zo worden er niet alleen radiato ren vernield, maar ook meu beltjes van de bewoners, die zij in de gangen hebben gezet om het wat gezelliger te maken. Ze gaan aaar soms zitten om wat met elkaar te praten. Ook gebeurt het in de wintermaan den dat er onbekenden blijven slapen en dan 's morgens aan een van de bewoners vragen of ze zich mogen wassen, en of de koffie al bruin is!" De bewoners zagen liever dat de gemeente strengere maatre gelen zou nemen dan het af sluiten van de vier woonge bouwen. Zij geven er de voor keur aan om de gangen af te sluiten voor passanten. Deze ingreep is echter niet zo een voudig, omdat hier sprake is van een openbare weg. Boven dien zijn de kosten hiervan zeer hoog, en deze zouden naar verwachting door de be woners opgebracht moeten worden. De cjoor het college van B en W voorgestelde maatregel, het afsluiten van de woongebou wen, omvat het voorzien van een electrische deuropener op de tussendeur bij de hoofdtoe gangen. Om de afgesloten tus sendeur te openen kunnen de bewoners dan gebruik maken van de intercom. De toegangen tot de overdekte straat zullen zodanig afgeslo ten worden, dat deze vanuit de woongebouwen met een kruk zijn te openen en vanaf de straat met een sleutel. Om de postbode niet te hinderen in het uitvoeren van zijn werk zullen tenslotte de postboxen een ander plaatsje moeten krij gen. 'Als we weer een jaar moeten wachten stop ik' Vlaardingen Het bestuur van de fietscrossclub in Vlaardingen is de wanhoop nabij. Het aantal leden stijgt gestaag, maar er is nog steeds geen terrein voor handen waarop de fietscrossers zich intensief met hun hobby kunnen bezighouden. Het ter- reintje aan de James Wattweg, dat hen door het college was toegewezen, blijkt opnieuw ver huurd te zijn. ,we voelen ons duidelijk ge bruikt", zegt een teleurgestelde voorzitter L. Houtman. „We zijn nu meer dan een jaar bezig en worden van het kastje naar de muur gestuurd. Steeds ver zint de gemeente weer wat nieuws om de aanleg van een crossbaan tegen te houden. We Dak distilleerderij door brand vernield Schiedam Van het bedrijfs pand van distilleerderij De iCuyper aan de Buitenhaveweg in Schiedam is gisteren een deel van het dak door brand verlo ren gegaan. De brand is ont staan nadat men overdag bezig was geweest het dak te ver nieuwen, Daarbij moest de sta len dakconstructie worden ge demonteerd, waarvoor bouten moesten worden warm ge stookt. De temperatuur is daar bij zo hoog opgelopen dat het hout in het dak is gaan smeu len. De brand werd omstreeks half zes ontdekt. Omdat de brandweer snel ter plaatse was kon de schade aan het pand tot het dak beperkt blijven. voelen ons een speelbal van de politiek." Bert Hendriks van de afdeling Sport en Recreatie van de gemeente bestrijdt dat. Vol gens hem voert de gemeente onderhandelingen met de hui dige gebruiker van de grond zo dat de fietscrossclub alsnog ge bruik kan maken van het ter rein. „We kunnen de huidige gebruiker een nieuw stuk grond aanbieden tussen de Westlandseweg en de A20." Het besluit het terrein aan de fiets crossclub toe te wijzen is in juni genomen. „Het contract dat de gemeente met de huidige ge bruiker, Spuybroek, heeft loopt van september tot september en kent een opzegtermijn van drie maanden. Wordt er niet tijdig opgezegd, dan wordt het con tract steeds een jaar verlengd. In dit geval waren we gewoon te laat." De Vlaardingse fietscrossers moeten nu steeds naar Rijswijk om daar gebruik te maken van de crossbaan. „Dat is toch een rare zaak. Er zijn crossclubs, die nog geen half jaar bezig zijn en al over een eigen baan beschik ken. Waarom moet het hier dan 20 lang duren? We hebben, nu honderdvierenzeventig leden. We voorzien dan toch duidelijk in een behoefte?", zegt Hout man. „We hadden alles rond. We heben zelfs met een aanne mer drie crossbanen in Neder land bezocht. De tekeningen voor onze baan zijn helemaal klaar en nu dit weer. Als we nu weer een jaar moeten wachten stop ik." Hij noemt het een gro te teleurstelling, omdat de fiets crossclub vanmorgen een uitno diging ontving voor de Neder landse kampioenschappen op 8 september in Waalre. „Daaraan kunnen we niet meedoen, want we hebben geen baan om te oe fenen, terwijl we talent genoeg in huis hebben." Schiedam Enkele tientallen vierkante meters van het Volkspark zijn gesneuveld ten gevolge van de aanleg van de nieuwe weg, die tussen de Westfrankelandsedijk en de Vlaardingerdijk komt te lopen. Gisteren werden bomen en struiken uit de grond getrok ken om plaats te maken voor de nieuwe verkeerssituatie. Het gaat om een nog jong ge deelte van het Volkspark, daar waar de Rubenslaan uitkomt op de Westfrankelandsedijk, nabij de hoofdpoort van Wil- ton-Fijenoord. Op die plek be gonnen stratenmakers aan een betere aansluiting' van het weggedeelte, dat enkele maan den geleden werd aangelegd, maar nog steeds voor autover keer ontoegankelijk was. Fietser aangereden Schiedam Een 66-jarige man uit Schiedam Is gister avond om half acht met een hersenschudding, vleeswon den en enkele kneuzingen in het Schieland-ziekennuis ver zorgd, De man was kort daar voor op de kruising Parkweg- /Burg. van Haarenlaan op zijn fiets aangereden. De 24-jarige bestuurder van de auto had de fietser niet opgemerkt. Het slachtoffer kon na behande ling weer naar huis. Scniedam Gijs van Rij van het Popoverleg Schiedam (POS) is blij met de toezegging van wethouder Herman Post hoorn popgroepen te laten repeteren, in lege schoollokalen. „Daar hebben wij vijf jaar aan gewerkt", zegt hij tevreden. „Het is hard nodig dat dergelijke ruimten er komen, want van de veertig tot vijftig groepen die Schiedam in 1979 telde zijn er niet meer zoveel over. De groepen die nog spelen heb ben verspreid door de stad oefenruimte gevonden." Met de toezegging van de wethouder wordt tegemoet gekomen aan de wensen van de vele amateur-musici in de gemeente. In Schiedam ko men dit schooljaar door het teruglopen van het aantal leerlingen meer dan vijftig schoollokalen leeg. Een deel van de lokalen is echter al weer beloofd aan instanties. Volgens de afdeling CSJ van de gemeente maken de'pop groepen een goede kans op een onderkomen, „Er moet alleen wel een uurvergoe ding voor de lokalen worden betaald en uiteraard moet voor de gebruikte energie worden betaald." Vorig jaar produceerde de Zuidhollandse Popunie een nota waarin zij schreef dat het in het Waterweggebied treurig is gesteld met de oe fenruimte en studiefacilitei ten in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis. Vaak repe teren de groepen in vochtige kelders en moeten onevenre dig hoge huren worden be- Maassluis De krakers van het pand Goudsteen 3 hebben vanmiddag in een gesprek met vertegenwoordigers t van het gemeentebestuur móeten belo ven, woensdag 5 september vrijwillig het gebouw te ont ruimen. Wanneer zij dit niet doen, dan zullen ze desnoods op hardhandige wijze door de politie uit het gebouw worden gezet. Het gemeentebestuur wil de krakers de gelegenheid geven een brief naar de gemeente raad te sturen, waarin zij vra gen een oordeel te geven over de aanwezigheid van de leden van MARS (Multi-culturele Anti-Racistische Samenleving) in oprichting, waartoe de kra kers behoren, ïn het bezette pand. Het gebouw is eigendom van de gemeente, die het wil verkopen en daar 169.000 gul den voor vraagt. Afgelopen vrijdag besliste rechter mr. Ni- vard van de Rotterdamse rechtbank dat de gemeente Maassluis het recht heeft de krakers te laten verwijderen. De krakers zullen in de brief aan de gemeenteraad onder meer laten weten dat zij bereid zijn het pand te kopen. De gemeenteraad vergadert op 4 september. Doorgaans wor den ingekomen brieven niet meteen in de raad behandeld, maar eerst in handen van het college van B en W gesteld. Of de raad zich op die datum over de kraakactie zal uitspreken is dus niet duidelijk. Zie ook pagina 13 taald. Bovendien heeft er al tijd wel iemand in de omge ving last van de muziek. Kraakactie In het verleden heeft het te kort aan oefenruimte geleid tot het oprichten van het rau- ziekcollectief Het Slachthuis (genoemd naar het gelijknami ge boek van Kurt Vonnegut). Boze muzikanten kraakten de voormalige distilleerderij van Piet van Gent in de Noordmo- lenstraat. Die actie dreef toen. een wig in de fractie van de PvdA. Reinier Seheeres wilde dat de rebellerende amateur musici de leegstaande fabriek weer zouden verlaten, omdat er over verkoop het pand werd onderhandeld. De rest van de fractie geloofde dat niet. Uiteindelijk verlieten de groepen vong jaar september, omdat zij verstoken bleven van elektriciteit, het pand en verhuisden naar het Passage theater. Daar kregen zij na on derhandelingen met Connie Eggïnk de kelder onder hun beheer. Na een uitgebreide verbouwing is de ruimte nog steeds in gebruik bij de aange sloten bands. Popzolder De gemeente heeft'in het ver leden al eens eerder de hel pende hand toegestoken aan de popgroepen. De zolder van de Sint Joris Doele zou ge bruikt kunnen worden door de amateurbands. Er werd voor vele tienduizenden guldens aan verbouwd. Toen bleek dat voor de geluidsisolatie van de zolder nog eens duizenden gul dens moesten worden uitge trokken is de verbouwing stopgezet. Er heeft nooit een groep gerepeteerd. Gezien dat verleden is het op merkelijk dat wethouder Her man Posthoorn de groepen op nieuw een kans geeft door een schoolgebouw beschikbaar te stellen. Hij verwacht geen pro blemen bij het verdelen van de beschikbare oefenruimte tussen de bands en verwijst naar het popcollectief Sound studio The Note uit Hoogvliet, dat de beschikking heeft over een vleugel van een vroegere lagere school. Bij dat collectief zijn zevenentwintig plaatselij ke groepen aangesloten, die er repeteren en ook gebruik ma ken van studiofacililóiten. Het collectief heeft een startsubsi die van 40.000 gulden gehad van de deelgemeente Hoog vliet. Daarmee is het de ver bouwing van het gebouw be kostigd. Het collectief kan zichzelf bedruipen. Tegen een laag tarief kunnen de bands drie maanden lang repeteren voor honderddertig gulden. De stud ioprijzen liggen voor de aangesloten bands op vijf gul den per uur. „Ik verwacht dat het aantal groepen in Schiedam weer snel op het niveau van vijf jaar geleden ligt, als die repeti tieruimte er komt. Het is hard nodig", aldus Van Rij. Er zijn mensen die onze krant nog niet I lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst ff posf en goed beloond! Want voor die kleine» c°de.-^ moeite krijgt u een verzilverd ff °°aPJaafs;, miniatuur van de Laurenskerk. dabl V9n de "'enskerk Postcode- I Pl*ats: m hn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1