'Xf SSSW- bestuur denkt aan adviesraad van bewoners Parochie wil schade van kermis vergoed hebben «3; IÜ& Mysterie Spring Grove verbaast ook gemeente Leegloop gaat gewoon door Nukken, V1MRDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COIRANT NIEUWE WATERWEG COURANT HELLEVOETSLU1S BLAAST STOOM tWÉ$g''-s- Hollandiaan moet met konijnen leven f V s: I ■TfO -- Werkloosheid weer gestegen Ongeval bij LPG- tankstation maar net afgewenteld Quast schiet9 fietsers weg VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1984 Vlaardingen De voetbalvereniging Hollandiaan en de andere gebruikers van het sportpark 't Nieuwelant in Vlaardingen zullen moeten leren le ven met de konijnen, die regelmatig - een bezoek brengen aan het complex. De Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie voelt er niets voor om iets tegen de beesten te doen. De voetbalvereniging had het VRSR ge meld dat het om een ware konijnen- plaag gaat en vroeg om bij voorkeur voor rekening van de VRSR een gaasafrastering rond het hoofdveld te mogen aanbrengen, dat anderhalve me ter boven en anderhalve meter onder de grond zou worden aangebracht. Volgens de dienst van gemeentewerken valt het met de overlast van de konij nen best mee en is de wildschade in het sportpark gering. Het aanbrengen van dat anti-konijnengaas zou volgens direc teur Gerritse van gemeentewerken ook een zee* dure aangelegenheid zijn. Het dagelijks Isestuur van de sportraad heeft dan ook besloten niet op het verzoek van De Hollandiaan in te gaan. Schiedam Noch Humanitas noch de Humanistische Stichting tot Huisves ting van Bejaarden zijn. bij de gemeen te Schiedam bekend als onderhande lingspartners van de chemische wasse rij Spring Grove Services BV. Martin Smit, ambtenaar van de afde ling openbare werken, kan geen spo ren vinden van onderhandelingen die zouden moeten leiden tot woningbouw aan de Warande en de Nieuwe Haven, op de plek waar Spring Grove thans nog gevestigd is. „De laatste contacten, die wij met de Humanistische Stich ting tot Huisvesting van Bejaarden uit Amsterdam hebben gehad, dateren van jaren geleden. Dat was met de bouw van Thurlede, waarvan die stichting de initiatiefnemer was. Daar van herinner ik mij de naam", aldus Smit. Maar van recente verwikkelingen weet hij niets. En Humanitas in Rot terdam had al bij monde van finan- cieel-economisch directeur Kraan ont kend plannen voor woningbouw in Schiedam te hebben. Zo blijft onopge helderd, hoe het komt dat de advocaat van Spring Grove, mr. H. Warners, de Raad van State verkeerde informatie heeft verstrekt. Warners had beweerd, dat Humanitas plannen voor sociale woningbouw had aan de Warande. In Schiedam-Zuid vermoedt men hier boze opzet achter. Men verdenkt de chemische wasserij van pure bluf om onder de verplichtingen van een hin derwetvergunning uit te komen. Spring Grove had namelijk de Raad van State verzocht de vergunningsver- eisten op te schorten, totdat meer over de grondtransactie met 'Humanitas* (volgens de advocaat) en bedrijfsver- plaatsing bekend zou zijn. Bij de gemeente Schiedam neemt men aan, dat als er woningbouwplannen zouden zijn voor de locatie-Spring Grove, er dan toch minstens informele contacten zouden moeten bestaan, om dat de plannenmaker wie dat ook is dan gepeild zal hebben of het be stemmingsplan ter plekke gewijzigd kan worden. Die bestemming is thans industrie. Geen instelling koopt in zo'n. geval bouwgrond voor woningen, als niet met de gemeente afspraken zijn gemaakt. Volgens advocaat Warners is verkoop van de grond voor Spring Grove van doorslaggevend belang, want daarvan hangt af of het bedrijf kan verhuizen. Hij verklaarde dat vorige week tijdens een hoorzitting- van staatsraad mr. Veldkamp. .tv-vjcvJAta I ease' r2-- t tiMf Schiedam/Maassluis Hoe Schiedam ook bouwt en bouwt, het inwoneraantal is wéér gedaald. Met ingang van het zomerseizoen stonden bij de burgerlijke stand 69,456 in woners geregistreerd. Juni had de stad een negatief saldo van 89 inwoners opgeleverd. Maassluis liep eveneens terug, in juli. Daardoor kwam die ge meente uit op 32.986 inwoners. Dit jaar was Maassluis begon nen met nog 33,107 mensen binnen de stadsgrenzen. Belangrijkste oorzaken van de leegloop in Schiedam zijn de jongere alleenstaanden, die er bij komen en zelfstandig wil len wonen, en het hoge per centage echtoetieidingen in Schiedam. Daardoor leveren de nieuwbouwhuizen nauwe lijks meer ingezetenen op. De verhouding tussen echtver binding en -scheiding is in Schiedam over de eerste helft van 1984 bijna twee op één: 46 huwelijken en 21 scheidingen. De derde stad aan de Water weg telde toen de zomer begon 35.579 vrouwen en 33.877 mannen. In Maassluis werden in juli 24 jongetjes geboren en 13 meis jes; 55 mannenen 59 vrouwen vestigden zich in de gemeente. Er overleden in totaal negen tien mensen, te weten twaalf mannen en zeven vrouwen. Het aantal vertrekkende in woners is echter beduidend groter dan het aantal personen dat naar Maassluis verhuisde. Naar een andere woonplaats vertrokken 82 mannen en 93 vrouwen. De Maassluisse be volking telt nu 16.459 mannen en 16.527 vrouwen. Waterweg-Noord De werkloosheid in de regio Nieuwe Waterweg-Noord is in de maand juli gestegen. In totaal meldden zich bij het arbeidsbureau 444 personen, die werk zochten, In totaal staan-nu 11.119 personen in geschreven. De stijging is re latief gezien in het Water weggebied veel sterker dan in de rest van het land, na melijk 4,2 procent tegen 0,3 procent. Uitgesplitst naar de gemeenten telt Schiedam 4574 werklozen; 3136 mannen en 1438 vrou wen. In Vlaardingen zoeken 4007 personen een baan, te we ten 2580 mannen en 1427 vrouwen. Maassluis heeft 1405 werklozen: 924 mannen en 481 vrouwen. Er werden in juni 822 nieuwe werklozen ingeschreven, ter wij] 378 personen zich lieten uitschrijven. Het aantal open staande vacatures bij het ar beidsbureau liep op van 125 naar 195. Er werden 185 perso- v nen gevraagd voor een baan - en in 115 gevallen werd een .^vacature voorzien. In totaal g zijn in de regio Waterweg S^Noord nu 7374 mannen zonder -tewerk en 3745 vrouwen. Uitge drukt in procenten zit 13,6 ^■procent van de mannelijke be roepsbevolking zonder baan en 15,4 procent van de vrou- Schiedam Door snel naar een blusapparaat te grijpen kon een man gisteren ter nauwernood voorkomen, dat er zich bij het LPG-tanksta- tion van Van Rijswijk in de 's-Gravelandsepolder een ernstig ongeluk voordeed. Tijdens het tanken kwam bij een zogenaamde snackwagen gas vrij, dat onmiddellijk vlam vatte. Een politiesvoordvoerder zegt bijna niet te durven filo soferen over de gevolgen, wanneer de al brandende wagen niet snel zou zijn ge blust. „De tank had kunnen exploderen. Wat daarvan het gevolg zou zijn geweest, daar durf ik niet aan te denken. Laten we maar blij zijn dat het goed is afgelopen." De politie gaat onderzoeken of de snackwagen, waarvan de tank onder de oven was gemonteerd, wel over een deugdelijke installatie be schikt Hoewel de weergoden de vakantiegangers niet echt gunstig gezind zijn, trekt zwembad Dol-fijn in Maassluis nog dagelijks flink wat schooljeugd, die zich prima vermaakt In en rond het water. Meer inte resse hebben de jongeren evenwel voor de vakantieactiviteiten die twee weken lang in de Koningshof worden gehouden. Al was het maar omdat ze daar niet afhankelijk zijn van de nukken die de weergoden deze zomer wel erg vaak hebben. Vlaardingen Het kerkbestuur van de Sint Willi- bordusparochïe in Vlaardingen-West wil een vergoe ding hebben voor de schade, die tijdens de najaars kermis op het Erasmusplein is veroorzaakt. Tijdens de kermis, die vorig jaar oktober op het plein in de westwijk werd, gooiden baldadige jonge ren enkele ruiten in van de kerk en werd het kerk gebouw beklad. Een eerste verzoek van het kerkbe stuur om de schade vergoed te krijgen werd door B en W niet gehonoreerd. In de brief wordt gesteld dat men hinder heeft ondervonden van de kermis, die werd georganiseerd door de Vlaardingse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk. „Wij vinden dat de ge meente de schade moet betalenzegt R. Liebrechts, lid van het kerkbestuur. „De gemeente organiseert die kermis en zorgt ervoor dat er een grote groep mensen bij de kerk rondloopt." De ruiten van het gebouw zijn niet verzekerd. „Dat is voor ons niet op te brengen. Elke keer als er een kermis wordt gehouden hebben we er last van en wordt er wel wat beschadigd. Vorig jaar liep het ech ter de spuigaten uit. Ze hadden op de ruiten zelfs schunnige taal geschreven. Dat was zelfs in de kerk te 2ien." Liebrechts klaagt ook over geluidsoverlast. „We wil len graag rustig een kerkdienst houden. We hebben op zaterdagavond een dienst, maar die kermis draait maar door. Daarvoor moet toch een oplossing kun nen worden gevonden?" Volgens Roel Blom van de afdeling verkeer van de gemeente Vlaardingen is de kans erg klein dat de 'gemeente over de brug komt. „Die schade is veroor zaakt door derden. Daar kan de gemeente niets aan doen. In de vergunning staat altijd vermeld, dat de gemeente niet aansprakelijk is. Bovendien... de ge meente geeft ook een vergunning aan winkeliers, die waren uitstallen op straat. Als je daarover valt, stel je de gemeente toch ook niet aansprakelijk om dat zij de verguning heeft gegeven?" Schiedam Een fusie van de vijf Schiedamse wo ningbouwverenigingen is niet de oplossing, waar het bestuur van de stichting Samenwerkende Schiedam se Woningcorporaties (SSSW) nu direct aan" denkt. Aan die wens van acht Schiedamse bewonersorgani saties zal het bestuur volgende week dan ook onge twijfeld niet tegemoetkomen. Of het bestuur zal af treden, is nog een open vraag. Men buigt zich er vol gende week over, mede op basis van een contouren nota die door waarnemend SSSW-directeur Cees Kamminga geschreven is. Deze contourennota wordt gezien als een stuk, dat tot de bestuursvergadering intern moet blijven, en Kamminga voelt er daarom niet zoveel voor zijn conclusies uit de nota prijs te geven. Wel signaleert hij: „Wij zijn eindelijk op weg echt een normaal werkende stichting te worden." Volgens Kamminga is er in het SSSW-bestuur veel lof voor de inzet van de bewonersorganisaties en prijzen de bestuursleden het feit, dat de bewoners medeverantwoordelijkheid hebben gevraagd voor het reilen en zeilen van de bouwverenigingen. Dat kan uitmonden in een structuur, waarin er naast het huidige overkoepelende bestuur van de SSSW een adviesraad komt, waarin de bewonersverenigingen zitting hebben. Het is de vraag, of de bewonersverenigingen daarmee tevreden gesteld zijn. Zij hadden enkele weken geleden geëist dat het bestuur zou aftreden om plaats te maken voor een interim-bestuur, waarin de bewonersorgani saties vertegenwoordigd zouden worden. Dit interim-bestuur had dan een fusie van de Volkshuisvesting, Eendracht, Sint Jozef, Schiedam Vooruit en Onze Woning moeten voorbereiden. Onvoldoende Een adviesraad naast het bestuur is volgens een woordvoerder van de bewonersclubs een onvol doende oplossing. Ten eerste zal het functione ren van zo'n adviesraad nader omschreven moeten worden; toetst de raad ook werkelijk het bestuurlijk functioneren of blijft de invloed beperkt tot een kennis nemen van bestuursbe sluiten? In de huidige situatie zou zo'n advies raad niet veel meer kunnen uitrichten dan de bewonersorganisaties nu trachten te doen. Kamminga zegt, dat zijn contourennota geba seerd is op interne en externe ontwikkelingen. Met de wensen van de bewGnereveremgingen is dus rekening gehouden, zegt hij, evenals met de wensen van de ondernemingsraad van de SSSW, die momenteel met vakantie is. Hij hoopt dat het bestuur groen licht zal geven, zo dat de nota naar buiten kan om verder bespro ken te worden. Kamminga spreekt van „te rechte en te waarderen verlangens van de be wonersorganisaties", maar zegt niet of hij hun wensen ook aanbeveelt aan het bestuur. Som mige aspecten moeten los gezien worden van zijn contourennota, zegt hii. Kamminga, die aan de SSSW 'uitgeleend' is door de Nationale Woningraad, zegt elders in het land ervaren te hebben dat een geforceerde fusie van bouwverenigingen niets oplost, „Als mensen niet rijp zijn voor zo'n proces, kan dat de verhoudingen eerder verscherpen dan ver zachten. Het voordeel in het geval van de SSSW is, dat een bestuurslaag verdwijnt" (de besturen van de bouwverenigingen afzonderlijk worden dan overbodig) „maar het gevaar is, dat als mensen noodgedwongen zo dicht op elkaar komen te zitten de conflicten dan vaak hoger oplopen dan ooit tevoren." Kamminga: <,;Dan blijft het doorwerken tot de laatste oude bestuurder is overleden. Dat is geen goede situatie. Dus fusie als zodanig vind ik een foute benadering van het probleem. Ja, het is een prachtig iets, als het maar oplevert wat je ervan verwacht. Maar op zichzelf lost het niets op. Elders heb ik het proces zien mis lukken." In Engeland zijn wellicht grotere stoommanifestaties gehouden, maar het staat vast dat de stoomshow van de Hellevoetse Vesting- dagen, die vandaag, morgen en zondag wordt gehouden de grootste van het Eu ropees vasteland is. Meer dan vijftig wer kende stoomappara- ten zijn er naar de stad aan het Haring vliet gekomen. Van een door stoom aan gedreven houtzaag- bank tot de schitte rende stoomcarrousel Callopers, van stoomfluiten tot stoompompen, van ploegmachines tot een echte stoomauto, van stoomwalsen tot stoombrandspuiten: alles hijgt, puft, kreunt en blaast In Hellevoelsluis stoom af. Concurrenten van het eerste uur, zoals dit autombiel uit ver vlogen dagen achter een sierlijke voertuig op stoom, zijn in Hel- levoetsluis tot en met zondag ook broeder lijk bijeen. Bij elkaar zo'n 250 historische voertuigen uit binnen- en buitenland. Mor gen wordt er in de oude marinestad een rijtest voor old-timers gehouden. Vlaardingen Na het start schot maandagavond om half zeven kunnen de deelnemers aan de vierde Vlaardingse avond-fietsvierdaagse zich op maken voor een tocht van in tulaal 96 kilometer, Het schot, dat om half zeven bij de Evene mentenhal aan de Baanstraat wordt gegeven door wethouder Floor Quast van sport en recre atie, is het sein voor de eerste 23 kilometers die voeren naar Maassluis. Op do eerste avond worden ook video-opnamen wordt gemaakt. Op de slota- vond wordt het resultaat daar van op een groot scherm ver toond. Dmsdag wordt Schiedam (26 kilometer) aangedaan. De deel nemers moeten die avond goed opletten. Over iets dat men te genkomt worden enkele vragen gesteld. Onder de goede oplos singen wordt een prijs verloot. Eveneens 23 kilometer lang is het traject dat woensdag wordt afgelegd naar Schipluiden. Donderdag tenslotte is een etappe van 24 kilometer naar Zestienhoven. Om ongeveer kwart voor acht wordt ver wacht dat de fietsers met een bloemenhulde kunnen worden binnengehaald. Aansluitend wordt het laatste deel van de route over de Westhavenkade gereden. Bij de finish bij de Evenementenhal wacht de deelnemers een muzikaal ont haal door de Boerenkapel 'De Knollentrekkers1. In de Evenementenhal wordt na afloop nog een demonstratie verzorgd door sportschool Tino Hoogendijk. Kaartjes voor deel name aan de avond-fietsvier daagse kunnen voor 3,50'gu]den worden gekocht"xby zéstien jvoorverkoop-adressen,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1