danst in het Lido De Kuyper zet loodsbaas Kuitersin 'f zonnetje fHP - "■*11 -sg VLAARDIN6S DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Jenever Scyedam wordt populair Vlavoe doet het goed in Stockholm Brandstichters voor rechtbank in hoger beroep Computerprogramma niet afgestemd op de spits Van Es wil niet naar kraakpand Flinke buit in tennishal Vluchtheuvels als beveiliging Man (24) bedreigt jongeren inGoco Scheeres bij Radio Rijnmond DINSDAG SI AUGUSTUS 1984 Parijs Voor Vlaardingse Marianne Vo gel is een meisjesdroom in vervulling ge gaan. Sinds twee 'maanden danst zij tot diep in de nacht als Blue Bell in het Lido: het Walhalla van de Parijse showwereld dat slechts door een handjevol danseres sen mag worden betreden. Wie het tot het Lido, le Moulin Rouge of de Folies Bergè re weet te schoppen, heeft het gemaakt. Voor de 23-jarige Marianne Vogel is het succes snel gekomen. Drie jaar geleden nog was zij een van de vele eer stejaars op de Haagse Ballet Akademie van Peter Leoneff. Haar leraar voorspelde haar echter direct door Joop Breedveld verwende Parijse publiek voor de leeuwen gewor pen, „Ik -was bloednerveus, maar daar ber. je na een week overheen. Ik heb er nu helemaal geen last meer van." - een veelbelovende carrière als Blue Bell. „Hij zei toen al dat ik er met mijn 1,80 meter de ideale Omschakeling lengte voor had. Sindsdien heb ik daar naartoe ge- werkt" Marianne neemt wat balletoefeningen door. "sA- vonds Is het menens. Marianne is net uit bed als ze om half drie 's mid dags in haar Parijse studio wordt opgebeld. Hoe wel het stringente dagschema op dat moment een balletles voorschrijft, wil ze toch graag tijd vrij maken om over de eerste maanden van haar avontuur te vertellen. „De eerste weken waren loodzwaar. Ik moest elke dag repeteren voor de show en bovendien lessen nemen." Al na anderhalve week werd zij voor het De omschakeling van het geregelde Nederlandse leventje naar het turbulente nachtleven in Parijs is haar gemakkelijk afgegaan. „Da's juist het leuke van dit beroep", lacht ze aan de andere kant van de lijn, „overdag ben je vrij en 's nachts hoef je niet te slapen." Daar komt het inderdaad wel zo ongeveer op neer. Om negen uur 's avonds mel den de circa veertig meisjes zich in het Lido om zich in anderhalf uur tijd op te doffen voor de twee shows van die avond. Tot half drie duurt het spektakel. Vierentwintig slopende dansen zitten er dan op. De uitsluitend langbenige danseressen kunnen tijdens de vrije middagen nog balletlessen nemen, maar dat is niet verplicht, „Ik doe het een paar keer per week", zegt Marianne vol ambitie. In Parijs zal ze wat haar betreft nog jaren toeven. „Als het me blijft bevallen, kan ik hogerop in het Lido", daarmee doelend op de hiërarchische struc tuur, die voor het mondaine Lido is uitgedacht. Als Blue Bell staat ze, ook qua verdienste, onder aan de ladder. De volgende stap moet 2ijn de 'Nu des', de meisjes die topless over het podium gaan. Tenslotte ligt er nog een solo-carrière in het ver schiet. „Ik zie wel", weigert ze te veel aan carriè replanning te doen. Schreeuwend duur Over haar salaris heeft ze geen klagen. „Ik zeg liever niet hoeveel ik verdien, maar hou het er maar op dat het ongeveer twee keer zo veel is dan. wanneer ik dit werk in Nederland doe." Haastig voegt ze er aan toe „dat je dan wel moet bedenken dat het meest simpele studïootje hier al 700 tot 800 gulden per maand kost, terwijl het leven in Parijs verder ook schreeuwend duur is." Met haar gedachten zit Marianne ai in januari. 'Dan beginnen de voorbereidingen voor de nieuwe show. Met de oude hebben de meiqes het publiek al vier jaar lang vermaakt. Januari is ook het mo ment dat de beslissing valt of Marianne een con tract voor een vol jaar krijgt. „Ik hoop het maar. Ik doe in ieder geval mijn best", zegt ze nuchter. Ook voor de andere, over wegend Engelse Blue Bells, geldt de keiharde rea liteit dat in januari weer een flinke schifting plaatsvindt. Net als ieder jaar wordt een aantal meisjes dan de wacht aangezegd. Marianne zegt zich er niet druk om te maken. „Ik hoop hét jaren vol te houden. Nou dag, ik ga nu naar balletles." Vlaardingen De horlepiep, driekusman en hakke-tone. Slechts een greep uit het rijke aanbod aan traditionele Hol- ïandse dansen waarmee de - Vlaardingse volksdansclub '-Vlavoe' bijna een week lang furore heeft gemaakt tijdens ,het Zweeds volksdansfestival in Stockholm. Het was alweer de tweede keer dat Vlavoe zich in Zwe den presenteerde op' dit door vele landen bezochte festival. Door het succes in 1981 was het voor het bestuur vanzelf sprekend dat op de uitnodi ging voor deelname zou wor den ingegaan. Waarom deed Vlavoe het zo goed in Stockholm? Volgens Anja Bruijkers komt dat door het vurige tempo dat de groep er op nahoudt. „Wij hebben een gemiddelde leeftijd van zo'n 25 jaar. Andere groepen zitten tegen de 50 jaar. Om een contrast te vormen met de dansgroepen uit het noorden hebben we het tempo van onze dansen enigszins opgevoerd. Dat is enorm goed aangesla gen." Als gast van het 'Folkdansgil- let Kedjan* hebben de zestien dansers en danseressen, bege leid door een vier man sterk eigen orkest, vijf dagen lang- voorstellingen verzorgd in de Zweedse hoofdstad. Na een ga lavoorstelling waarbij verte genwoordigers van het Zweed se koningshuis aahwezig wa ren, werd gedanst in openlu chttheaters, parken en op dorpspleinen. „De dagen wa ren wel volledig volgepland. De groep had nauwelijks tijd om te eten, maar ja dat hoort er bij." Behalve Vlavoe deden ook groepen uit bijvoorbeeld Italië, Ierland, Estland, Frankrijk en Tjecboslowakije mee aan dit dansspektakel. Zondag werd de toemee afgesloten met een afscheidsavond in de Sofia- kerk in Stockholm. Vlaardingen Drie jongeren, die in oktober 1982 brand heb ben gesticht in een winkel aan het Veerplein en een school aan de Van Hogendorplaan, stonden gisteren terecht bij het hof v^n de Haagse rechtbank, nadat de Rotterdamse officier van justitie rar. De Wit in ho ger beroep was gegaan. In februari 1983 waren de 24- javrouw en de twee jonge mannen, respectievelijk 20 en 2L jaar oud, al veroordeeld, maar de officier had de straf te laag gevonden. De drie Vlaardingers waren toen door de meervoudige ka mer van de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met aftrek, plus bijzondere voorwaarden, bestaande uit 150 uur dienst verlenende uren en betaling van civiele varding. Mr, De Wit had bezwaar gemaakt te gen de voorgestelde dienstver-, lening. Procureur-generaal ror. B. de Hoogb eiste nu voor de 21-jari ge drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en voor de twee anderen twee maan den gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en betaling van de civiele vordering van ƒ323. De procureur-generaal constateer de; dat-het. drietal de 150 uur dienstverléning tot grote te vredenheid had verricht. Uitspraak 3 september. Verkeer muurvast Schiedam Er was geen beweging in te krijgen, in het verkeer dat vanochtend in de spits op de 's-Grave- landseweg stond. Het computerprogramma, dat de werking van de verkeerslichten op Plein 1940-1945 regelt, was in verband met de aanleg van de tram baan bijgesteld, maar niet berekend op het aanbod in de ochtend spits. Daardoor kwam het verkeer onwrikbaar vast te zitten. Voor het verkeer via de Bur gemeester Van Haarenlaan was het geen punt. Dat kon soepel doorstromen. Maar au torijders op de 's-Gravelandse- weg zagen tot hun ergernis hoe telkens de lichten drie mi nuten op rood stonden en twintig seconden op groen. Tussen half acht en acht uur kwam het voor, dat men een half uur lang in de file moest staan. Het Stationsplein leverde dan ook het vreemde beeld op, dat er geen enkele bus stond. Op weg naar het Stationsplein wa ren de RET-bussen op de 's- Gravelandseweg knel komen te zitten en ook hierdoor ver schenen veel mensen te laat op hun werk. Te gek „Op een gegeven moment werd het te gek, toen hebben wij met enkele verkeersagen ten moeten bijspringen, wan* het was onverantwoordelijk geweest niets aan die situatie te doen. Maar ja, je kunt niet de hele dag staan bijregelen", aldus inspecteur van politie Rob Besseling. Op het hoofdbureau kreeg men van de Openbare Nutsbe drijven Schiedam te horen dat er 'koortsachtig' gewerkt werd aan een beter computerpro gramma. ONS-voorl>chter Mari Dingenouts zei dat het een tijdelijke situatie is, want door de trambaan zal de rege ling van de verkeerslichten nog enkele malen aangepast moeten worden. Dat hoort vol gens Dingenouts te gebeuren op een moment, dat er een 'gunstig verkeersaanbod' is. Burgemeester Scheeres prikt Jan Kuiters de koninklijke onderscheiding op. De hoofdpoort van distilleerderij De Kuyper: talloze malen moet Kuiters hierdoor gegaan zijn en onge lofelijke hoeveelheden liters drank moeten onder zijn auspiciën de poort zijn gepasseerd. Schiedam De telegrammen uit het buitenland stroomden gisteren binnen, via de hoofd poort van distilleerderij Joh.s de Kuyper Zn aan de Buiten havenweg in Schiedam, Met de herdenking van het veertigja rig dienstverband van de 54-ja- rige Jan Kuiters is zelden de moderne ontwikkeling in een onderneming zo gekenschetst, als gisteren in het vier eeuwen Maassluis Burgemeester Hans van Es van Maassluis heeft een uitnodiging om eens een kijkje te komen nemen in het sinds enke le weken gekraakte pand aan de Goudsteen 3 afgewimpeld. Woordvoerder Jos van der Zee vroeg Van Es gisteren tijdens de spreekrechtbijeenkomst, vooraf gaand aan de vergadering van de commissie Algemene Zaken, zich ter plekke op de hoogte te komen stelien. Hij zou dsn kunnen zien hoe het pand wordt gebruikt en al ten dele is opgeknapt Ook Wil len de krakers hem dan vertellen over de plannen van hun stich ting in oprichting om te komen tot een nieuw ontmoetingscen trum. Van Es wuifde het veruoek weg met de woorden: „Ik ben al op de hoogte." oude Schiedamse bedrijf het ge val was. De periode-Kuiters zorgde voor doorslaggevende veranderingen bij De Kuyper, die er tegenwoor dig een computer op nahoudt voor de administratie, maar die niettemin de jenever en andere dranken nog op ambachtelijke wijze vervaardigt. Burgemeester Reun'er Scheeres reikte loodsbaas Kuiters de zil veren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uit „Die titel loodsbaas klinkt niet zo deftig, maar ik heb begrepen dat u zo'n beetje de meest verant woordelijke man van de onder neming bent", zei burgemeester Scheeres. Hij was blij een gezonde onderne ming binnen te stappen. „De be drijven, waar ik over de vloer kom, hebben meestal proble men", zei Scheeres. „Wilton-Fije- noord bijvoorbeeld, daar ben ik sinds een aantal maanden kind aan huis. Bij De Kuyper kom ik zelden. En dat betekent dus, dat het goed gaat met één van onze grotere bedrijven in de stad." Bij- de distilleerderij werken nu ze ventig mensen, daarnaast is er nog eenzelfde aantal in dienst in het buitenland, met name Cana da. „De meeste werknemers daarvan zijn jonger dan uw dienstverband is'J, zei Scheeres, die constateerde dat Jan Kuiters bij De Kuyper in dienst kwam in de week dat hij zelf geboren werd. Scheeres herinnerde eraan hoe Schiedam vroeger wel driehon derd distilleerderijen telde. „Te genwoordig zijn zij op de vingers van twee handen te tellen", aldus de burgemeester. Grijzend „Van een bedeesd joch, dat in zijn zondagse pak kwam sollicite ren met de aanbevelingsbrief van de pastoor op zak, is hij geworden tot een degelijke heer van onbe stemde leeftijd, grijzend aan de slapen en niet alleen daar, en wat voller rond het middel", zo be schreef De Kuyper-directielid S.W.A, van Oosten de lichamelij ke ontwikkeling van jubilaris J.M.Th. Kuiters. Op het dienstverband van de loodsbaas, die de hele zorg heeft voor de opgeslagen goederen en de expeditie, ging directeur Remy de Kuyper in. „Hij begon op zijn veertiende, en deed toen het buitenwerk, zoals bezorging van de post. Later stond hij aan de hobbelmachine, zo noemden wij die stotende spoel- en vulma- chine. Toen werd hij bijrijder, la ter chauffeur, en hij heeft nog een speldje gekregen van Veilig Verkeer wegens 23 jaar schade- vrij rijden. Dat doet niet ieder een", aldus Remy de Kuyper, met een kwinkslag naar een ei gen auto-ongeluk. „Toen volgde de expeditie bui tenland, die toen nog gescheiden van de vrachten binnen- WM lands, maar later na de water val van Schaffhausen' in onze loods samenging tot één afde ling. Vroeger zat Jan in een oud hokje, nu heeft hij een modern kantoor en dat is allemaal jouw werk geweest", aldus 'me neer Remy' tot de jubilaris. Al leen merkte endememingsraads- voorzitter Bert de Wit op, dat Kuiters daar weinig aanwezig' was. „Kennelijk heeft Jan geen zitvlees", zei hij. Kuiters werd overladen met complimenten („collegialiteit is de smeerolie van ons bedrijf") en met telegrammen, zoals van Mat thew Clark, die sinds 1814 de be langrijkste afnemer van De Kuy per in het buitenland is, zonder dat daarvoor een contract bestaat. Ook van Henri de Kuyper, broer van 'meneer Remy', kwam een telexbericht. Jan Kuiters werkte nooit met hem samen, maar moest de in 1933 naar Canada verhuisde directeur wel vaak af halen van Hilton of het Farkho- tel. De jubilaris werd door directielid Van Oosten geprezen om diens humor „het vermogen om te relativeren en de lichtzijde van alledag te zien, de glimlach ge temperd door ernst en de ernst getemperd door de glimlach", al dus Van Oosten. Dat maakte Jan Kuiters gisteren inderdaad waar: op het hoogtepunt van zijn feest- bïjeenkomst, die zaterdag al met een 'onvergetelijke' personeels-, bijeenkomst was gevierd, riep hij gisteren tegen een collega: „Mat- thijs, gefeliciteerd met je verjaar dag!" Schiedam De afname van het typisch Schiedamse jenevermerk 'Scyedam' neemt zienderogen toe, aldus een trotse burge meester Reinïer Scheeres. Want hoewel Schiedam milieustad is geworden, speelt het jeneververleden zo nu en dan nog flink mee. Distilleerderij De Kuyper, die het merk sinds enige tijd vervaardigt volgens een nagenoeg historisch recept, ziet dat wer kelijke liefhebbers van een Schiedamse borrel in toenemende mate overgaan tot het op ambachtelijke wijze uit moutwijn gedistilleerde produkt. „Er zit meer smaak aan dan. aan de door snee-jonge jenever", vindt Bob de Kuy per, van de elfde generatie De Kuypers. „Hij is alleen wel duurder, over de twin tig gulden per fles. Het is dus echt voor de jeneverkenners. Wij serveren die dan ook voornamelijk voor de proevers." De naam Scyedam is gekozen, omdat van het woord 'Schiedam' een beschermende functie uitgaat. Wie Schiedamse jenever produceert en daaraan de stadsnaam ver bindt, moet dat doen volgens traditionele eisen aan het recept en de vervaardiging. Maar varianten daarop, zoals Scyedam (zo heet ook het tijdschrift van de histori sche vereniging Schiedam), zijn wel toe gestaan. Althans, dat geldt voor het bin nenland. In de Belgische jeneverstad Hasselt wordt vrijelijk een jenever onder de naam Schiedam geprocudeerd, door de familie Wissels. Maassluis/Schiedam 1Inbre kers hebben een flinke slag geslagen in de tennishal aan de Dreef in Maassluis. De buit omvatte een •partij 'trainings jacks, rackets, T-shirts en jacks. De goederen vertegen woordigen een waarde van on geveer 5.000 gulden. Ook in de Margriethal in Schiedam werd ingebroken. Na twee nooddeuren te heb ben vernield ging men aan de haal met sigaretten en limona de ter waarde van 2200 gul den. Vlaardingen B en W van Vlaardingen willen met het aanleggen van enkele vlucht heuvels het oversteken van de Floris de Vijfdelaan voor schoolkinderen veiliger ma ken. Dat zou dan bij de kruising van de Flores de Vijfdelaan met de Blois van Treslong straat en de Karei de Grote laan moeten gebeuren én bij de kruising van de Floris de Vijfdelaan met de Philips de Goedestraat en de Jacoba van Beierenstraat. De overige kruisingen op de laan worden voorzien van ge markeerde vluchtheuvels. In totaal is hiervoor 16.500 gul den gereserveerd. De raadscommissie voor ver keer en vervoer buigt zich eerst vanavond nog over de plannen van het college. De vergadering begint om half acht- Maassluis Vannacht om half een is in de Lange Boonestraat in Maassluis een 24-jarige man gearresteerd die zowel enkele jongeren in jongerencentrum Coco als twee politieagenten met een pistool had bedreigd. Waarom de inwoner uit Maas sluis in Coco zijn Smith Wesson 45 had getrokken, kon de politie vanmorgen nog niet zeggen. De man zou tijdens een eerste verhoor vannacht weinig spraakzaam zijn ge weest. Na bedreiging met het met zes patronen geladen pistool, maakte de man zich in Coco uit de voeten. In het centrum kwam het dan ook niet tot schermutselingen. De politie kreeg de man te pakken in diens auto, die vlakbij het cen trum stond geparkeerd. Zijn aanhouding ging in de perso nenauto gepaard met een fikse worsteling, waarbij de Maas- sluisenaar erin slaagde het pistool onder de zitting van zijn stoel vandaan te halen en het wapen op de agenten te richten. De agenten slaagden er uiteindelijk toch in de man te overmeesteren. In de wagen werden nog 99 losse patronen aangetroffen. Schiedam Burgemeester drs. Reinier Scheeres wordt woensdag 29 augustus door Radio Rijnmond aan de tand gevoeld over een breed scala gevoelige en minder gevoelige Schiedamse 'items'. Dat ge beurt door Henk van Hoorn in een programma dat om half zes begint. Aansluitend kun nen de luisteraars tot kwart over zes vragen stellen aan Scheeres.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1