P mm Maassluis verdeelt bijzondere geldpot Blauwe Brug maakt werk van open dag GRAAG .GEDAAN. ,'ÖON Omstreden bouwplannen 2705 Woningwel- in 1 Vo5 aan de orde VUARDINGS DAGBLAD SCHILDAMSCKE COURANT NIEUWE WAÏEBWE6 COURANT •--^ImUUSBLto! :VOP ligt weer in de él inch met •gemeente ROT JWWF.RK RFROFMHF. A Rf 'Beleid gemeente wekt irritatie op' Tasjesroof op Buitenhavenweg Uitslaande brand achter Hoogstraat aangestoken o"Zr *■>-»■- WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 *yfaardins«n De project- Tgroep - voor stadsvernieu wing in de Vettenoordsepol- -der is er niet in geslaagd ^voor tien buizen aan de Pie- vfpr, Karei Dróssaartstraat .een plan te ontwikkelen met ;ëien huur van 340 gulden. Burgemeester en wethou ders nemen nu het heft in -banden en zullen, zei Bas Goudriaan in de commissie -stadsontwikkeling, een nieuwbouwplan kiezen voor töe locatie, met huren die lig- 'JB?a rond de vierhonderd ^.gulden. Hij voorspelde gis- ""-teravond al, dat die beslis sing bij de projectgroep niet jjoed zou vallen. rDe tien hnizen aan de Dros- TS^artstraat waren oorspron kelijk opgenomen in de re- Cnovatieplannen. Vorig jaar -iïèsloot de gemeente echter, "Bat de huizen maar beter ge sloopt konden worden en vervangen door nieuwbouw. „Om onduidelijke redenen", zegt opbouwwerker Sjaak Sluiters. „Wij vinden eigen lijk nog steeds dat er ge streefd moet worden naar renovatie." De projectgroep l^eeft ver volgens een plan gemaakt om zo goedkoop mogelijk nieuwe huizen te bouwen op de bestaande funderingen. Maar de huur daarvan viel hoger uit dan de gewenste 340 gulden. De conclusie die burgemeester en wethouders daaruit hebben getrokken dat dan maar voor een duur der plan moet worden geko zen, noemt Sluiters voorba- rig- „Of de gemeente moet bij springen om de huur tot het gewenste bedrag te drukken, of we moeten in de project groep weer de mogelijkhe den van renovatie gaan be zien", vindt Sluiters. Vol gens wethouder Goudriaan kan dat niet, omdat alle nieuwbouw- en renovatie plannen voor 1 september voor goedkeuring bij het mi nisterie moeten liggen. „Die datum kan nooit een pro bleem zijn", meent Sluiters, „want de renovatieplannen liggen allang klaar." De pro jectgroep buigt zich morgen avond in een extra vergade- - ring over de problematiek. Meisje aangerand Schiedam De Sehiedamse politie heeft, in samenwerking met de Vlaardingse 'collega's, ,rond half twaalf vanmorgen de omgeving van het Harga- park uitgekamd op zpek naar een man, die even daarvoor een poging had gedaan een jong meisje aan te randen. Een aanvankelijk aangehou den man bleek niets met de aanranding te maken te heb ben. Het onderzoek is nog gaande. De villa Ary Prinslaan 14 wordt beschermd. 1AOr- woningen lot '89 Vlaardingen „Het Is waanzin om te berekenen wat we van 1985 tot '89 zul len bouwen", gaf wethouder Bas Goudriaan gisteravond bij de presentatie van de planningslijsten voor nieuwbouw, verbouw en ver betering van woningen toe. „Maar als we het niet doen vallen we uit de boot bij de verdeling van de contingen ten." Volgens de planning wil Vlaardingen tot 1989 in totaal 3131 huizen bouwen, waarvan 2705 in de sociale sector. „Maar alleen de cij fers voor 1985 zijn realis tisch", zei Maarten Ouwens, hoofd van de afdeling stads ontwikkeling. PvdA'er Kees van der Windt verbaasde 2ich er vooral over, dat er in de plannen voor 1985 weer 172 woningwetwoningen in de wijk Holy zijn opgeno men. Vorig jaar liepen bewo ners uit stadsvernieuwingsge bieden te hoop tegen de beslis sing van burgemeester en wet houders, om ondanks de prio riteit voor de oude wijken toch in Holy te bouwen. De bewo ners probeerden toen de toe zegging af te dwingen dat dat niet meer zou gebeuren, voor dat de stadsvernieuwing in de oude wijken is afgerond. „Bouwen in Holy was indertijd een noodoplossing, omdat we plannen voor de stadsvernieu wing niet ap tijd rond konden krijgen", aldus Goudriaan gis teravond. Als bouwen in de oude wijken weer problemen zou opleveren wijkt de ge meente ook m '85 uit naar •Holy, zei de wethouder. In de planning voor volgend jaar zijn de omstreden bouwplan nen voor de hoek Mark- t/Maassluissedijk, een gedeelte van de N jeu welaan. de Put en Dijkzigt opgenomen. Vlaardingen wil in '85 rond de vijfhonderd woningwetwonin gen bouwen, zo blijkt uit de cijfers. Dat is meer dan vorig jaar gebouwd moeh worden in de sociale sector. Vrijwel alle bouwlocaties die voor het vol gend jaar in de plannen wor den opgevoerd, hggen in Cen trum. Oostwijk en Vettenoord- sepolder. „Holy houden we vast voor als we in de proble men komen", zei Goudriaan. u„Die plannen liggen kant en klaar m de kast." In de planningslijsten staan ook cijfers over de woning voorraad en de woningbehoef te. Opvallend daarbij is dat, hoewel een groot aantal men sen op zoek is naar een huis. de leegstand in Vlaardingen het afgelopen jaar is gestegen van 812 naar 898 woningen. ïr Witte villa op monumentenlij st Vlaardingen De gemeente Vlaardingen voert een actief beleid om ambtenaren op 62- jarige leeftijd vervroegd te laten uittreden, maar wil wel het tijdelijk dienstverband van een gepensioneerd amb tenaar als administrateur bij het gemeentelijk woningbe drijf verlengen. De socialisti sche partij SP vindt dat, blij kens schriftelijke vragen, een vreemde zaak. „Dit beleid wekt verbazing en in sommi ge gevallen irritatie", aldus SP-raadslid Remi Poppe. Vlaardingen heeft in de functie van administrateur van het woningbedrijf via een uitzendbureau een ge pensioneerde ambtenaar aan gesteld. omdat niet op andere wijze in die vacature zou kunnen worden voorzien „Dat v/as indertijd al een om streden zaak", aldus Poppe, Dat het tijdelijke dienstver band wordt verlengd vindt de SP'er zo mogelijk nog vreemder. Poppe vraagt hoe dat te rijmen is met het actie ve VUT-beleïd dat de ge meente voert. Het beleid van de gemeente, dat tot doel heeft de loonkos ten te drukken, heeft er vol gens de SP'er tot nog toe al leen maar toe geleid dat het aantal mensen in lager be taalde functies terugloopt. Schiedam T>e witte villa op de hoek van Ary Prinslaan en Julianalaan, tegenwoordig eigendom van de distillateur Dirkzwager, krijgt een plaatsje op de lijst van beschermde monumenten. B en W van Schiedam vragen de gemeenteraad hiermee ak koord te gaan. De witgepleisterde villa werd in 1930 gebouwd naar een ont werp van de architecten, J.A. Brinkman en L.C. van der Vlugt, die wereldberoemd ge worden zijn met hun ontwerp voor de v&n Nelle-fabriek in de Spaanse Polder in Rotter dam. Die fabriek komt voor in zeer veel boeken over archi tectuur en mede om die reden wil minister Brinkman ook andere ontwerpen van Brink man en Van der Vlugt be schermen. Het pand Ary Prinslaan 14 is hun enige ontwerp in Schie dam, volgens het architecten- register in het boek 'Bouw kundig bezit van de stad Schiedam" van de Historische Vereniging. Andere ontwer pen staan bij museum Boy- mans-van Beuningen, aan de Kralingseplaslaan en in Blij- dorp, alle in .Rotterdam. Tot de bouw van. deze villa's, inclusief de Sehiedamse, werd destijds opdracht gegeven door Mat de Brmjn, procuratiehou der van de Erven Weduwe Van Welle. Na de Tweede We reldoorlog werd de witte villa in Schiedam verkocht aan dis tillateur Willem Melchers, bij-' genaamd 'de Pijp', die in Schiedam De Oliphant dreef en in Vlaardingen woonachtig was. Melchers heeft de villa zelf nooit bewoond. Hij ver kocht het gebouw in de jaren zestig aan Victor Marijnen, die voorzitter werd van de Rijn- mondraad en later minister. Marijnen tenslotte deed de vil la over aan de distillateurs Dirkzwager, van wie er één later kwam te overlijden. De villa aan de Ary Prinslaan heeft platte daken en terrassen en is in twee verdiepingen op getrokken, in kubistische vor men. Er ligt een enorme lap tuin omheen, kenmerkend voor dit gebiedje, waar vroe ger meer rijke distillateurs heboen gewoond. Maassluis De gemeenteraad van Maas sluis mag dinsdag een bedrag van tweeën eenhalf miljoen gulden verdelen voor al- 'lerleï leuke dingen in de gemeente. Het gaat om de pot 'bijzondere doeleinden' die 1,8 miljoen bevat, en waaraan nog eens zeven ton uit het garantiefonds voor Ver- olme Electra wordt toegevoegd. Het totale bedrag uit de pot kan door de raad vrij be steed worden. Het college heeft gisteren een definitief voorstel voor de verdeling van die miljoe nen vastgesteld. Een groot deel van het geld moet volgens het college besteed worden aan vervangende huisvesting voor de jongerencentra in de stad. B en W willen voor één miljoen gulden nieuw bouw plegen. Daarnaast worden zaken voorgesteld -als het verbeteren van de hoofdingang van het stadhuis, automatise ring van de administratie en het uitvoe ren van allerlei onderzoeken, waaronder een onderzoek naar de mogelijkheid van privatisering van overheidsdiensten en een studie naar alternatieve gebruiksmo gelijkheden van de haven. Ook zou uit de pot 460.000 gulden moeten worden gere serveerd om inwoners met een minimum inkomen financieel te kunnen steunen. Het college wil een deel van het geld ver der besteden voor het aantrekken van een part-time emancipatie werkster en voor extra onderhoud van het zwembad Dol fijn. •Tijdens de raadsvergadering van dinsdag zal door de raad waarschijnlijk getracht worden, een iets andere verdeling van het geld te krijgen. Vanuit de raad was al de wens te kennen gegeven, een deel van het beschikbare bedrag te besteden aan extra onderhoud van wegen en straten. Die post is in het voorstel wel opgevoerd, maar er is geen bedrag voor ingevuld, omdat alle wensen van B en W het beschikbare be drag al te boven gaan. Het fonds bijzondere doeleinden kan met zeven ton uit de VE-gelden worden ver groot, omdat de gemeente voor de garan tie die zij aan Verolme Electra verstrekt een hypotheek van 20 procent op de ge bouwen krijgt, als de werf niet aan zijn .verplichtingen kan voldoen. De gemeente is er op die manier van verzekerd dat de tegenwaarde van die hypotheek, zo'rt 700.000 gulden, in elk geval naar de ge meentekas vloeit als VE in de toekomst op de fles zou gaan. Daarom kan het garan tiefonds dat voor VE is gevormd met ze ven ton worden verlaagd, zodat dat geld vrij komt voor andere doeleinden. Gede puteerde staten zijn met die redenering akkoord gegaan. Schiedam Op de Buitenha venweg is een 51-jarige vrouw tegen de klinkers gesmakt, toen zij door de duopassagier van een bromfietser opzij werd geduwd nadat hij haar - handtas had weten te grijpen. De vrouw liep verwondingen •'aan haar been op. De jongens, in de leeftijd van 17 tot 21 jaar, gingen er vandoor, 615 gulden rijker, want zoveel zat er in de tas. Inspecteur van politie Rob Bocseling beaamt, dat deze tas jesroven telkens gepaard gaan met grof geweld. Tot nu toe gmg het steeds om vrouwen die beroofd werden, en allen hielden zij er verwondingen aan over. De politie hoopt op getuigen. Er kwam gisteren aan het bu reau ook een golf aangiften van diefstallen en inbraken binnen, In de NassaUlaan ver dween een wasrek met voor 700 gulden aan nog natte.kle ding. Uit een woning aan de Burgemeester Van Haarenlaan werd 450 gulden gestolen. Een complete boormachine werd gestolen uit de schaftkeet van Sint Willebrord aan de Gilde- weg in Woudhoek. Van een boot in de Voorhaven, eigen dom van een 43-jarige inwo ner van Willemstad, werd de marifoon ter waarde van 5400 gulden gestolen. En uit een auto in de Voltastraat ver dween een radiocassetterecor der met klokje, Het organisatieteam van de open dag: Hans Vertinde van de Trechter, Henk Ravens- bergen van de SSSN, de he ren J.A. van Vliet, J. van Zei len en F. Voogd van de acti viteitencommissie, Adrie No tenboom en Cees de Veld van de Blauwe Brug, en Ellen Frank, Magda Meijer en Henk Ewoldt van de biblio theek. Schiedam Opgezet als een 'coproductie' van de bibliotheek, de Trechter, de beheerscommissie en de activiteiteneommissie van de Blauwe Brug en de welzijnsstichting SSSN vindt aanstaande zaterdag een groots opgezette open dag plaats in het wijkcen trum van Schiedam-Noord, op het Bachpiein. De organisatoren hebben er werk van gemaakt. Dat is ook meteen het thema voor die dag, en dat heeft alles te ma ken met de betrokkenheid van de werklozenstichting Trech ter. Belangrijk doel van. de open dag is, om de talrijke in woners van Schiedam-Noord, die noodgedwongen veel vrije tijd hebben, erop te attenderen welke mogelijkheden er zijn om toch zinnig werk te doen, al is dat dan onbetaald. Maar ook andere wijkbewo ners behoren tot de doelgroep. Het moet druk worden, hoopt Henk Ravensbergen van de SSSN, die al eerder openlijk klaagde over zijn slaapwijk. „Als deze open dag niet aan slaat, dan slaat in Schiedam- Noord niets meer aan", zegt hij. „Dan kan je er net zo goed een bom op gooien." Er is van alles. De Blauwe Brug komt vol te staan met standjes: van Amnesty, van Greenpeace, de sociale dienst, VOS, Open School, het huis- werkcollectief Punt Uit, Ener gie Anders, en ook Buskruit komt: dat is de Rotterdamse organisatie, die mensen op weg helpt om vervangend- werkprojecten op te zetten. Bij de Trechter is Buskruit-mede- werker^ Eric van Emden gede tacheerd en hij zal informatie geven over wat er gedaan moet worden om zulke projec ten op te starten. Er is muziek, 's Ochtends ko men Bob en Bob, een gitarist en een bassist, s middags de Amazing Stroopwafels, onder broken door jazzdansen en stijldans van Barbara Fleise- hxnan, 's avonds met de big band van de muziekschool, de groep Visa Verca en het dans- orkest The MelJony's. En steeds is de toegang gratis. De 1 bibliotheek stalt boeken, diaseries en platen uit en wijdt een tentoonstelling aan wer ken en niet werken en aan boekenseries, die 'makkelijk' lezen. Samen met de andere filialen wordt er voorafgaande aan de kinderboekenweek een leesprogramma gehouden: kin deren kunnen meedoen aan het samenstellen van een Boe- ken-Top-10. Ook worden er oude boeken verkocht. De activiteiteneommissie laat zaterdag vooral zien wat er verder in het seizoen voor mo gelijkheden liggen: badminton, biljarten, ruilbeurzen, klaver jassen, yoga, jazzdance, foto grafie, schilderen, bloemschik ken, brooddeegfiguren en pop pen maken, tekenen, glasgra veren, volksdansen en werken met klei. Zaterdag kan ieder een hiervan wat uitproberen om te zien of het hem of haar ligt. Er komt bovendien een tentoonstelling van de waters nood in Kethel in 1903. De Trechter hoopt, dat er zich zoveel mogelijk vrijwilligers zullen melden om deel te ne men aan een fietsgra veer pro ject. Niet dat zaterdag al be- .gonnen wordt met het grave ren van fietsen, maar er wordt wel verteld waar het om «s, wat er voor komt kijken enzo voorts. De dag wordt geopend door of wethouder Hafkamp of wet houder Posthoorn. Dat wordt pas duidelijk na een wedstrijd je touwklimmen, tot slechts zes meter hoog, omdat een wet houder niet al te diep mag val len. De aanvang is om tien uur. Schiedam' Een "felle' ufit- slaande brand, die gistermid dag in zowat de halve Hoog straat voor tumult zorgde, is aangestoken. Dat concludeert de politie op basis van een tip van een getuige, Er is direct een onderzoek naar de brand stichting op gang gekomen. De brand sloeg om kwart over vier ineens uit één van de panden pal achter de platen zaak op de hoek van Hoog straat en Lange Achterweg. Winkeliers in de nabijheid alarmeerden onverwijld de po litie en de brandweer, maar vooral voor de rode wagens was het nog een hele toestand om de vuurhaard te bereiken. De politie zette veel mensen in om de Hoogstraat begaanbaar te krijgen. Een deel van de drukke winkelstraat moest worden ontruimd, winkeliers moesten hun uitgestalde wa ren en reclameborden aan de kant halen. Op weg naar de vuurzee reed de brandweer een fiets total-loss; die kwestie wordt vandaag verder door de politie afgehandeld. Er raakte niemand door gewond. Binnen tien minuten na aan komst had de brandweer de vlammen onder controle. Er was een enorme belangstelling voor het blussen en er werd door menigeen al gauw gespe culeerd, dat de brand wel aan gestoken zou zijn, want dat is in het verleden ook al enkele malen het geval geweest in dit deel van de Sehiedamse bir>- Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naam.-, verandering in. j AdzeS: Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f Postcoa en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een telefoonklapper °°np/aafs;. - of Ui n ?»'°Sh<£Zaee">°t naar. I AdreS;_^ Poslcode; telefoon; -I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1