Tweede fase veel duurder Haring- en bierfeest drukker dan ooit Open dag in de Blauwe Brug ludiek geopend ViMRDINGS DAGBLAO SCKiEDAMSCl COURANT NIEUWE WATERWEG COÜRANÏ Renovatie Wattstraat Anders Aktieven opent 'onderkomen Mishandeling om Amsterdams accent Huren flink omhoog als WS karwei gegund krijgt Menselijke mierenkolonies in Vlaardingse binnenstad gïTr-pf OJC gesloten na vechtpartij RV dumpt linkse boeken Automobilist verdronken in vijver MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 ^Maassluis Jan -Mulder, een van de initiatiefnemers van de stichting Anders Aktieven in Maassluis, heeft zaterdag het eerste eigen onderkomen van 'deze organisatie geopend. -Het gebouw aan de Talmastraat in de- wijk Kapelpolder, dat door de leiden van de stichting grondig is opgeknapt en sfeer- -vol en praktisch is ingericht, is ■voortaan dagelijks geopend. De stichting Anders Aktieven werkt voor mensen die naast het arbeidsproces staan, maar die wel graag actief bezig wil len zijn en contacten willen hebben met anderen. In het ge bouw zit ook de vrijwil! igers- centrale. Deze bemiddelt voor vrijwilligers die willen werken voor zieken, bejaarden en voor niet commereiele instellingen. Anders Aktieven biedt elke dag van half tien tot vier uur een uitgebreid programma. Op dinsdagmorgen is er een soos- bijeenkomst en 's middags wordt kaart gespeeld. Op woensdagmorgen worden er naailessen gegeven en de don derdagmiddag is ingeruimd ,v,oor andere creatieve bezighe den. De stichting onderhoudt c'pntacten met het vormings centrum De Maaskant, de werkgroep Kerk en Samenle ving en de vrouwenraad. Schiedam De Sehle- damse politie heeft giste ren een jongen gearres teerd, die verdacht wordt samen met acht leeftijds genoten twee Amsterdam mers te hebben mishan deld. Dat moet in de nacht van vrijdag op za terdag zijn gebeurd. De Amsterdammers, respec tievelijk 21 en 23 jaar oud, kwamen om kwart over twaalf aan het hoofdbu reau aangifte doen van mishandeling op de Koe markt. In het Schieland- ziekenhuis moesten zij vervolgens behandeld worden; één van hen hield er een lichte hersen schudding aan over. De oorzaak was volgens de Amsterdammers, dat hun accent de jongeren niet aanstond. Toen om elf uur Van Dier en organisator Jan Brouwer op het met vlaggetjes versierde jacht de Bio Grande de Oude ■Haven binnen voeren en ie- door Aad Rietveld dereen zich blij maakte over het weer, dat in tegenstelling tot vorig jaar zo prachtig meewerkte, was het nog re delijk rustig in de stad. Een uurtje later leken de haven- "kades, de Hoogstraat en het Liesveld wel menselijke mie renkolonies. Bijna overal .stokten de voetgangersstro men wel eens.' Vooral waar cafébazen de straat tot een immens terras hadden omge toverd en bij demonstraties van dansen en vechtsporten -was er vaak geen doorkomen aan. A_1 voor elven stond iedereen vol bewondering het uit 1830 stammende kanon te bekij ken, waarmee de burgemees- De politie stelde een on derzoek in en kon zondag één van de vermoedelijk negen verdachten van bed lichten. Volgens hoofdin specteur Jan van Hof zul len meer arrestaties vol gen. In dezelfde nacht van vrij dag op zaterdag viel een groep jongeren en theo retisch kan dat dezelfde groep zijn zwemmers lastig die in bad Groenoord aan de nachtmarathon deelnamen. Het rumoerig gezelschap smeet bierblik jes en ander afval naar de zwemmers en naar aanlei ding hiervan ontstond een korte vechtpartij. De poli tie greep in en nam één van de oververhitte daders mee naar het bureau, waar hij een tijd later tot beda ren kwam. Op het Rubensplein trof de politie gisteravond om kwart over negen een Schiedammer aan, die he lemaal groggy op de grond lag. Hij bleek een gezwol len neus te hebben, maar was zo van de kaart dat hij de politie niet eens wist te vertellen of hij mishandeld was of gewoon gevallen was De politie denkt ech ter aan een gewelddadige oorzaak. Woningzoekenden: aantal neemt af Schiedam Het aantal wo ningzoekenden in Schiedam blijft afnemen. Er zijn tijden geweest dat de toenmalige wethouder Riet Taverne ver zuchtte dat het bureau huis vesting met bijna 9000 inge schrevenen het werk nauwe lijks aankon. En nog zijn het èr niet weinig, maar aan het aantal van 7611 woningzoe kenden was deze zomer al dui delijk af te lezen dat de massa le woningbouw in Woudhoek, de .binnenstad en Sehiedam- West vruchten begint af te Werpen.. Meer dan twintig-procent van de mensen, dié in .Schiedam een huis ^zoeken, komt van buiten de stad. Van de inge schreven Schiedammers is de helft» volgens de normen, vol- doende gehuisvest. Een sociale <jf medische urgentie hebben 510 mensen, dat is ook minder - dan het in het begin van de ja- ./feqjtachtig is geweest Schiedam De aannemers, die hebben meegedongen naar de tweede fase van de reno vatie aan de Wattstraat en omgeving in Schiedam-Oost, zijn met aanzienlijk hogere in schrijvingsbedragen gekomen dan waar het bestuur van de SSSW op had gerekend. Bij deze aanbesteding had het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal, die de eerste fase van de renovatie heeft uitgevoerd, niet mogen meedingen omdat deze aannemer volgens som migen bij de eerste fase een veel te hoge bouwprijs zou hebben bedongen. Vlaardingen Met een paar daverende knallen uit een an tiek kanon, waar de Oude Havenbrug van schudde, ope£de burgemeester Fred van Lier zaterdagmorgen het twaalfde haring- en bierfeest. De organisatie moest het dit keer zonder .Veerplein stellen, maar geen van de naar schatting meer dan honderdduizend feestgangers zal daar om getreurd hebben. Des te gezelliger was het om de Oude Haven, nu veel meer het hart van het Vlaardingse volksfeest, waar van heinde en ver mensen op af komen. Het feest van zaterdag was het drukste in de twaalf jaar oude 'haring- en biergeschiedenis Met een daverend kanonschot opende burgemeester Van Lier het haring- en Bierfeest. ter de deelnemers aan de eerste brunch-prestatieloop iets nieuws op het haring en bierfeest zou wegschie ten. Mensen met filmcame ra's probeerden zich naar vo ren te dringen, maar de kin deren waren niet van plan om opzij te gaan. Brouwer had iets meer succes, toen hij de kleintjes verzekerde dat zij het kanon op hun tenten zouden krijgen als ze niet een stapje achteruit deden. lïoze watjes Het burgemeestersechtpaar kreeg roze watjes, de om standers stopten hun vingers in hun oren om niet doof ie worden van de daverende klap. Toen de kruitdampen waren opgetrokken, renden de lopers al over de Hoflaan, langs de draaimolen en het crossparcours naar het park. Er volgden nog een paar knallen. De twaalfde editie van het haring- en bierfeest was begonnen. Het grootste Vlaardingse feest kan, bleek zaterdag, niet meer stuk. Het is een publiektrekker van formaat, waar voor iedereen wel iets te beleven valt. De jeugd kon zich op de Oosthavenkade, de Schiedamseweg en de Hoflaan vermaken met spel letjes en sportwedstrijden. De ouderen, die de hele middag door de stad schuifelden, vergaapten zich aan demon straties van de Vlaardingse reddingsbrigade, die een moeder met kinderwagen, een onfortuinlijk automobi list en een badgast op een luchtbed, die belaagd werd door een haai, nog juist op tijd uit het water van de Oude Haven sleepten. Op een ponton in de haven wer* den 's middags afwisselend! aerobic-dancing en karate aan het publiek getoond en bijna aan het slot van het feest sprongen, net als op ko ninginnedag, parachutisten op een ponton. De wandelaar De reddingsbrigade haaide een man op een luchtbed, die belaagd werd door een haai, uit de Oude Haven. drukte niet alleen in door gro te voorraden haring en bier in te slaan en allerwegen kraampjes neer te zetten, ook in de lucht leek het wel spits uur. Allerlei bedrijven buur den reclamevliegtuigjes, die achter elkaar aan om de toren van de Grote Kerk cirkelden. Rustpunten in de stad wat en het binnenplaatsje van Ton Stolks muziekmuseum, waar een enkeling kwam genieten van de fraaie klanken van een panvibrafoon, en de fototen toonstelling over oud Vlaar dingen in de hal van het stad huis. Koninginnedag Om overlast voor bewoners van de Vlaardingse binnenstad te voorkomen, maakt de orga nisatie altijd om vijf uur rigou reus een einde aan het feest. Maar echt afgelopen was het zaterdag om vijf uur niet. Veel terrasje bleven tot twee uur 's nachts staan en de sfeer bleef goed, afgezien van een paar kleine vechtpartijtjes en wat vliegende bierglazen, die geen doel troffen. „Het is per slot maar één keer per jaar konin ginnedag". brulde een enthou siaste cafébaas, die 's avonds nog dezelfde lage prijzen voor bier rekende, die traditioneel zijn voor de eerste zaterdag van september. Op de Hoogstraat werd een kinderwagen over de hoofden getild, zo druk was het. belandde van de ene muztek- golf in de andere. De organisatie had dubbel geluk bij het mooie weer, want in tegenstelling tot de verwachting was de podium bouwer er niet in geslaagd alle podia overdekt te krij gen. „Had er een buitje ge vallen, dan was het natuur lijk mis geweest", zegt Brou wer, maar verder maalt hij er niet om. „Het was een heerlijke opsteker, dit feest. Vanaf half twaalf stroomden de treinen leeg op het Vlaar dingse station. De stations chef vertelde me, dat de trei nen al aan het begin van de middag tien minuten achter lagen op schema." De druKte was zo cmgenoora, dat kieme kinderen en hond jes vaak op de armen werden genomen, zodat ze niet onder de voet gelopen werden. Op de Hoogstraat kwamen ouders zelfs op het idee om de kinder wagen, waarmee zij door het gedrang geen centimeter voor uit kwamen, boven de hoofden van het publiek uit te tillen en op die ongewone manier hun weg te vervolgen. De middenstand speelde op die De laagste inschrijver tijdens de aanbesteding van vrijdag, het Rotterdamse bedrijf WS, blijkt nu zelfs bijna 10.000 gul- den per woning méér te vra gen dan waar Van der Waal de eerste 67 woningen voor had opgeknapt. VVS wil de 69 huizen uit de tweede fase op knappen voor vier miljoen gulden. Andere inschrijvers als Bontebal, Bredero, Volker en de SSN, kwamen zelfs nog met hogere bouwprijs uit de bus. Voor Van der Waal zijn de resultaten van die aanbeste ding het bewijs, dat dit bedrijf niet teveel heeft gerekend voor de eerste fase. Uitvoerder Josef van Aardenne: Steeds weer is ons verweten, dat we tijdens het werk geprobeerd hebben er tienduizend gulden per woning bij te fietsen. On zin: dat bewijst deze aanbeste ding wel." En bedrijfsleider Van Rij: „Tot nu toe zijn we niet naar buiten getreden om die beschuldigingen te weer leggen. We dachten: laten we gewoon zorgen dat dat werk goed wordt opgeleverd; dat is immers het belang van de be woners. Maar de bedragen waar nu voor is ingeschreven tonen aan, dat we een normale bouwprijs hebben gerekend. Deskundigen weten dat, op drachtgever SSSW ^weet- dat ook, alleen de bewoners schijnt dat te zijn wijsge maakt." Slecht beleid Volgens Van Rij is het verhaal grotendeels veroorzaakt door het slechte beleid van de SSSW zelf. „We hebben eerst vier proef woningen gedaan, om een beeld te krijgen hoe de zaak aangepakt moest worden. Maar die woningen waren vol strekt niet representatief voor het werk: ze waren kleiner, ze hadden geen dakopbouw: er zat minder werk aan en dus werden ze goedkoper, dat is een logische zaak. Daar heb ben we de SSSW ook voor ge waarschuwd, maar men wilde blijkbaar niet luisteren." De aannemer heeft tijdens de re novatie zelf ook nog de nodige problemen ondervonden van het falende beleid van de sa menwerkende woningbouw corporaties. „Er zijn hier en daar knelpunten opgetreden, omdat we niet over de juiste informatie beschikten. De SSSW heeft fout op fout ge maakt: dan raak je als aanne mer ook in de problemen. Vooral de administratieve cha os bij de SSSW is rampzalig. We hebben bijvoorbeeld nog steeds geen contractstuk. Al in januari hadden we er op aan gedrongen dat dat er snel moest komen. We zitten er nog steeds op te wachten." Maar zijn de bewoners tevre den over de renovatie, zoals die door Van der Waal is uit gevoerd? „De mensen zijn ui terst tevreden over hoe de wo ningen er nu uitzien: daar ste ken ze de loftrompet over. Wat alleen niet te verhelpen is: de SSSW beloofde de bewo ners koeien met gouden ho rens, maar die waren ons niet opgedragen. Die horens ston den ook niet in het bestek." Huren hoger Als de laagste inschrijver op de vervolgrenovatïe het werk nu gegund zou krijgen, dan is het onvermijdelijk dat de hu ren in de tweede renovatiefase aanzienlijk hoger worden dan in de eerste. Het Is echter, ge zien het grote verschil in prijs, niet onmogelijk dat de op drachtgever er na die aanbe steding alsnog toe besluit de tweede fase ook door Van der Waal te laten doen. Dat zou wel hoogst ongebruikelijk zijn. In de bouwwereld is het usan ce dat de laagste inschrijver het karwei gegund krijgt. Ook al rekent die een prijs die aan zienlijk hoger is dan waar een ander bedrijf eerder voor heeft gebouwd. Hooguit wordt doorgaans bekeken, op welke wijze op de bouwkosten kan worden bezuinigd. SSSW-directeur Cees _Kam- minga zat vanochtend in een vergadering en *con geen com mentaar geven op de ontwik kelingen in Schiedam-Oost, Herman Posthoorn hangt nog hulpeloos laag in het touw. Collega-wethouder Lub Hafkamp heeft het hoogste punt ,al bereikt. Schiedam Hij had geen schijn van kans, de Schie- damse wethouder Herman Posthoorn, zaterdag in het wedstrijd/C touwklimmen te gen zijn collega Lub Haf kamp. De organisatoren van Vlaardingen De conciöige van het OJC aan de Zomer straat moest zaterdag aan het einde van de middag in het Holyziekenhuis worden be handeld aan een lelijk bloe dende hoofdwond, gevolg van een uit de hand gelopen me ningsverschil. Het OJC had ter gelegenheid van het haring- en bierfeest een paar popgroepen uitgeno digd, die op een vrachtauto in de Zomerstraat speelden. Het publiek zat op het trottoir en op straat. Een bezoeker wilde tegen het einde van de happe ning, toen de Groningse for matie Social Security op het podium stond, door het raam het OJC binnen gaan. Toen hem dat niet werd toegestaan, begon hij links en rechts klap pen uit te delen. De politie kwam nog wel naar het centrum, maar hoefde de gemoederen niet meer te beda ren. Die waren toen al be koeld. Gevolg was wel dat het OJC 's avonds gesloten bleef en het concert van de groep Line niet door ging. Vlaardingen De stichting Rood Vlaardingen houdt uit verkoop. In het pandje aan het Weeshuis is de voorraad linkse boeken elke zaterdagmiddag tegen dumpprijzen te koop. De stichting wil er vanaf, om schoon schip te kunnen ma ken: het bestuur heeft het bijl tje er bij neergegooid omdat er de laatste jaren te weinig be langstelling voor de activitei ten van de stichting was. Ook donateurs zijn er nauwelijks meer. Sinds 1971 vervulde de stichting, die nauw geliéerd is met de PSP, een belangrijke rol in Vlaardingen. Vooral in de periode dat de stichting haar veel te kleine maar erg gezellige pandje in de School straat had, werden er veel ac tiviteiten voor links-Vlaardin- gen georganiseerd. De belang stelling voor de films, voor de boekenverkoop en voor ande re politieke en culturele zaken is echter steeds meer afgeno men. De doodsteek is waar schijnlijk het feit geweest, dat de gemeente RV in het kader van de bezuinigingen niet meer wil subsidiëren. Dona teurs worden in de gelegen heid gesteld tegen extra kor ting van de boekenopruiming te profiteren. Wie niets van zijn gading vindt, kan ook de helft van zijn donatie terug krijgen. de open dag in de Blauwe Brug hadden die wedstrijd bedacht om een ludiek tintje aan het geheel te geven. En de beide wethouders vonden de open dag belangrijk ge noeg om zich over hun aan vankelijke bedenkingen heen te zetten. De winnaar van de wedstrijd zou de eer ten deel vallen om de officiële opening te ver richten. Het leek of secreta ris Henk Ravensbergen van de SSSN de voorkeur aan Posthoorn gaf hij hielp -de wat buikiger wethouder ten minste met een 'kontje', maar ook dat mocht niet ba ten. Toen Hafkamp al boven in het touw zat was Post hoorn nog niet halverwege.; De SSSN, de aeüviteiteneom- missie van de Blauwe Brug en het werkiozenproject De Trechter heten tijdens dc groots opgezette open dag aan het publiek zien, wat zij het komende seizoen alle maal te bieden hebben. „Ik hoop dat u daar een keuze uit maakt", zei Hafkamp in zijn openingswoord. „Er is genoeg te doen." Overal in de Blauwe Breig stonden kraampjes, waar in formatie werd gegeven over allerlei cursussen. De biblio theek verkocht voor een prikje oude boeken en De Trechter probeerde werklo zen te interesseren om mee te doen aan een fietsgraveer- project. Het duo Bob Bob en de onvermijdelijke Ama zing Stroopwafels zorgden voor de muziek. Op een vaas Op het kraampje van de cursus glasgraveren was, versierd met een bloe metje, in een spreuk precies de bedoeling van de open dag verwoord: 'Moedig elk gedurfd begin aan', stond er. Maassluis In een personen auto, die op zijn kop in een vij ver aan de Rozenlaan in Maas sluis dreef, is zaterdagmorgen het stoffelijk overschot geven- den van de 24-Jarige Enk-Jan Qverbeek- Over de oorzaak van het ongeval, waarbij het slachtoffer met zijn auto te water raakte, tast de politie in het duister. De Maassluizer moet in de nacht van vrijdag op zaterdag van de rijbaan geraakt zijn. Zijn auto heeft vervolgens een lantaarnpaal en twee bomen geraakt en is daarna over de kop gevlogen en onderstebo ven in de vijver bij de Rozen- laan, tegenover de sporthal, te recht gekomen. De politie m Maassluis zoekt getuigen die omtrent het dodelijke ongeval iets kunnen vertellen of cue Erik-Jan Qverbeek op vrijdag avond of -nacht nog hebben gezien. v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1