Maassluis speelt in op abonnee-tv 'Ik ben een werkgroep en daar sta ik. Wat nu?' Vlaardingen gaat koolzaad telen VLAAHGINGS OABBIAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ritueel slachten nu 'gestroomlijnd' An ja van Gorsel verlaat VCW 'Daar maken we gelijk een toeristische route van' Van Koe- tot Appelmarkt is 'n volksfeest Hoofdstraat is maandag afgesloten Inspraak in het museum Pijpen van •Stelling gestolen Heropening Covert van Wijnhuis Wonen Leven ziet functie ondermijnd Verdachten inbraken aangehouden Bouw jachthaven kan beginnen Politie zoekt getuigen van roofoverval Arrestatie tasjesrover I^VHTOKWEG VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat de komen de jaren op een terrein van 35 hectare in de Broekpolder koolzaad telen. Burgemeester - en wethouders willen daar mee de rentelasten van de braakliggende grond druk ken. Het zaaien begint nog deze maand, vertelt ambte naar W.W.van der Hammen. De jaarlijkse opbrengst zal 'naar verwachting een ton bedragen. Vlaardïngen maakt zo van de (nood een deugd. De Kroon heeft onlangs, na een beroep van Rijnmond, Vlaardïngen verboden dit deel var» de Broekpolder te bebossen. Het terrein moet gereserveeid blij ven voor woningbouw na 1986. Rijnmond doet op dit moment een onderzoek naar de ernst van de bodemverontreiniging in de Broekpolder, waar tot 1973 door de gemeente Rotter dam op grote schaal zwaar verontreinigd havenslib is ge stort. Met het koolzaad kan het ge bied, dat in 1985 door Rotter dam wordt overgedragen aan Vlaardingen, nog wat geld op leveren. Het telen van voe dingsgewassen in de Broekpol der is verboden, maar kool zaad is een halffabrikaat dat door de industrie in olie wordt omgezet. Die olie wordt ver werkt in zeep en shampoo. Toeristisch De Vlaardmgse VVV ziet het besluit van de gemeente wel zitten. Wetend dat koolzaad velden prachtig geel zijn als het gewas in bloei staat, roept Kananne de Graaff uit: „Daar maken we gelijk een toeristi sche route van. Nu is dat natuurlijk een beetje overdreven. De gemeente is niet de eerste die op het idee is gekomen om het olierijke ge was op het giftige Rotterdamse havenslib te planten. Boer Van Woerden junior heeft in de polder al een koolzaadveld dat twee keer zo groot is als het gebied dat de gemeente in pro- duktie gaat nemen. Maar loswal 6 in het recreatie gebied, dat is hel terrein waar het koolzaad wordt gezaaid, zal er zeker niet op achteruit gaan. „De grond wordt er be ter van", zegt Van der Ham men, een van de mensen die het plan hebben bedacht. Na dat Rijnmond een streep had gehaald door de bebossings plannen voor ioswal 6 is op het stadhuis naarstig gezocht naar een ander winstgevend ge bruik van de grond. Tot nu toe betaalde de ge meente Rotterdam de rentelas ten voor het gebied. Vanaf het eind van de jaren zestig, toen de loswal met giftig havenslib werd volgespoten, was er een overeenkomst met Rotterdam dat die voor de kosten zou op draaien. Volgend jaar is die overeenkomst ten einde en zijn de rentelasten voor Vlaar dingen. Voor de bossen was toestem ming van Rijnmond nodig, maar tegen het koolzaadveld kan geen bezwaar bestaan. „Het koolzaad kan op elk ge wenst moment worden ge rooid", zegt Van der Hammen. Dat staat woningbouw dus met in de weg. Hel inzaaien en oogsten van het koolzaad svordt door de ge meente uitbesteed aan een loonbedrijf. „Wij kunnen wel een contract sluiten met een boer", zegt Van der Hammen, „maar als Rijnmond plotseling zou besluiten dat er huizen moeten worden gebouwd zit je daar aan vast. Dan loop je het gevaar van een schadeclaim, omdat je het contract zou moe ten beëindigen." Door het kar wei uit te besteden wordt dat gevaar omzeild. Schiedam Omdat café Quibus tien jaar bestaat èn omdat Schiedam weer eens toe is aan een ouderwets volksfeest, wordt za terdag en zondag het Van Koe- tot Appel markt-festival gehouden. Zaterdag om 13 uur wordt het feest, dat tot zondagavond gaat duren, geopend door 'de burgemees ter van de Lange Haven' Paul van Biel zen. Een drijvend ponton voor de deur van pand 54 zal het toneel worden van optredens van diverse muziekgezelschappen, van break- dancers. een mimespeler, een poppenspeel- ster en een theatergroep. Wie zin om ook iets theatraals te onderne men of wie mee wil doen aan de wedstrij den break-dance, boegsprietlopen of open podium kan die wens kenbaar maken bij de Schiedamse Kunststichting aan de Lange Haven 28. Schiedam De Hoofdstraat wordt maandag afgesloten voor alle verkeer, in verband met vernieuwing van leidin gen en het werk aan een hel- lingbaan naar de Buitensluis. Ook het eenrichtingverkeer Via de Willem Brouwerstraat is dan niet meer mogelijk. Öm het verkeer tussen de Gorzen en de binnenstad te verwerken gaat maandag de 'route via de Nieuwe Haven weer open. De brug, waarmee de gifgrond van het GTB-ter- rein naar de baggerschuiten werd getransporteerd, ver dwijnt en dat betekent een hernieuwde aansluiting van de Lange Nieuwstraat op de route Nieuwe Haven en Hagastraat, i'JSchiedam Het Stedelijk Mu- rseum Schiedam houdt donder- •'dag 13 september een in spraakavond over het werk plan voor 1985, dat vanaf van daag verkregen kan worden faan de balie van het museum 'aan de Hoogstraat 112. Direc teur Hans Paalman nodigt een ieder, die wil reageren, uit die ^üvond te komen. Aanvang: 1 acht uur. ^Schiedam Bij een controle, vannacht om één uur op de ,/Buitenhavenweg, heeft de po- •litie twee mannen van respec- ihleveJijk 28 en 34 jaar gearres- Heerd. Zij bleken in de Fullon- straat enkele stellingpijpen te heb ben gestolen. Ook de -•avond tevoren hadden zij al ergens pijpen weggenomen, zodat de politie de indruk kreeg, dat zij op die manier aan een wgen stelling wilden komen. Het tweetal werd mee genomen naar het politiebu reau, waar vandaag het onder zoek naar hun bedrijvigheid voortduurt. Bij bloemsjerkunst Dickhoff op de Broers vest verdween gisteren een stereo-toren en wat geld, nadat men het ruitje van de voordeur geforceerd had. Maassluis Het uit 1675 da terende Go ver t van Wijnhuis aan de Maassluise Noordvliet wordt zaterdag op feestelijke wijze heropend. Na een korte onderbreking wegens ver bouwing kunnen jiet her vormd jeugdwerk, Bijbel-In en de koffiebar van Youth for Christ in het gerenoveer de pand hun activiteiten voortzetten. Tussen twaalf en vier uur kunnen bezoekers onder het genot van een drankje en een hapje de resultaten van de verbouwing bekijken. Het eeuwenoude pand is eigen dom van de Govert van Wijnstichting. Vroeger was, «et in gebruik als weeshuis. De Mgr. Nolenslaan in Nieuwland: „Er gebeurt veel in deze wijk", zegt Jan Schlörmann. Zijn werkgroep Wonen Leven komt handen tekort. Schiedam De werkgroep Wonen Leven in wijk Nieuw land voelt zich behoorlijk door wethouder Hafkamp in de kou gezet. Voor de opbouwwerk-achtige activiteiten in de wijk zijn geen beroepskrachten beschikbaar en in verband met de bezuinigingen weigert de wethouder ook extra mid delen beschikbaar te stellen. is krankzinnig. Op dte manier ondermijnt de gemeente de functie, die de werkgroep Wo nen Leven in Nieuwland kan hebben." Als concreet voorbeeld noemt hij het plan van de gemeente om de voormalige Albertus Magnusschool aan de Parkweg te gaan gebruiken als sociaal- educatief centrum voor bui tenlanders. „Juist in een wijk als Nieuwland, waar steeds meer buitenlanders kwamen te wonen, ligt zoiets ontzettend gevoelig. En de werkgroep is niet tegen, maar zou wel graag door de gemeente op de hoogte worden gesteld om te brain stormen over hoe zoiets aan de wijkbevolking verteld kan worden. Want doe je niks, dan broeit het. Maar nee hoor, de gemeente stelt ons niet op de hoogte. Wij moeten het in de krant lezen", foetert Jan Schlarmann. Maar na ruim twintig jaar functioneren, vindt de werk groep eigenlijk wel, dat zij aan professioneel werk toe is. „Er gebeuren onzettend veel din gen in Nieuwland. Dat kost tijd en mankracht. Bovendien brengt de verhuizing van de Jeugdhaven Nieuwland naar de voormalige Mastenbroek- school ook veel poespas met zich mee, wat een enorme be lasting geeft van de vrijwilli gers. Dit speelt nu al vanaf 1980, maar van de gemeente worden wij niets wijzer," zei wijkbewoner Jan Schlarmann deze week in de welzijnscom- missie. Reshuffling Schlarmann vindt dat de ge meente, indien er geen uitbrei ding van het welzijnswerk in de wijk komt, een voorziening moet treffen die de aanwezige beroepskrachten anders in deelt: een soort reshuffling van werksoorten. „Want wij zijn als bewoners tenslotte niet bevoegd om iemand ander werk op te dragen dan waar voor hij is aangenomen", zegt Schlarmann, „En daardoor blijven er dingen liggen." Pathetisch riep Schlarmann uit „Ik ben een werkgroep en daar sta ik. Wat moet Ik de mensen nu zeggen? Er gebeurt van alles in de wijk en de ge meente iaat ons erbuiten.Dat hoeft volgens hem de wijk niet ingelicht te worden. Schlör mann laakt die opstelling en concludeert eruit, dat de ge meente nauwelijks beseft wat opbouwwerk inhoudt. Daar waren de oude wijken al eer der achtergekomen. Schlarmann: „De inspraak versobert. Ik ben maar een eenvoudig burger, hoor, en ik denk waarschijnlijk anders dan de wethouder, maar ik voel mij behoorlijk zoet gehou den. "Wonen Leven zit te springen om professionele on dersteuning. Nu gaat er in de wijk een welzijnswerker weg. waardoor twintig uur vrijko men en je tot een herverdeling van werk zou kunnen over gaan. Nee, moet je geloven, de vacature wordt ijskoud opge vuld." Waarmee de kans op verandering binnen de be staande mankracht volgens hem verkeken is. Beschikbaar Volgens wethouder Luub Haf kamp en ambtenaar Gert Mul der is alle gemeentelijke infor matie dienaangaande vrij be schikbaar. „Schlarmann weet op het stadskantoor heel goed de weg, hij kan dat zo navra gen", adviseerde Mulder. Haf kamp voegde daaraan toe, dat het plan voor de Parkweg geen typisch wijkgebonden voorziening betreft, maar een. stedelijke functie heeft. D^s Maassluis De Maassluisse politie heeft vier jongens aan gehouden op verdenking van een reeks diefstallen in win kels en woonhuizen. De eerste aanhouding werd in de nacht van woensdag op donderdag verricht in de Koningshoek. Een 17-jarige Maassluizer werd daar op heterdaad be trapt toen hij spullen wilde stelen uit een winkel, waarvan hij een ruit had ingeslagen. De andere drie, die 's nachts de politie nog wisten te ontvluch ten, werden gisteren aange houden Hoeveel inbraken de vier op hun geweten hebben onder zoekt de pohue nog. Ze heb ben zich waarschijnlijk hoofd zakelijk schuldig gemaakt aan diefstal van kleme bedragen en spullen zoals sloffen siga retten. De vier, 16, 18 en 19 jaar oud, komen allemaal uit Maassluis. Maassluis Het gemeen tebestuur van Maassluis gaat met wijzigingen, die worden doorgevoerd in het eai-systeem, nu al in spelen op de in aantocht zijnde abonnee-tv. De in deling van de diverse ka nalen, die op de Maas sluisse kabel worden doorgegeven, wordt dus danig gewijzigd dat tezij- nertijd het net met mini male kosten ook die nieu we tv-ontwikkeling kan worden ingepast. Het ge volg daarvan is dat de uit breiding van het aanbod op het kabelnet, waar al aan werd gewerkt, enige vertraging oploopt. Het omgooien van de kabelm- deling heeft als consequentie dat men vastzit aan de lever tijd van bepaalde materialen, die daarvoor nodig zijn De uitbreiding van het program mapakket zal daardoor onge veer twee maanden later kun nen plaatsvinden dan de be doeling was. In het nieuwe tijdschema wordt er vanuit ge gaan, dat de werkzaamheden voor de kerstdagen zijn afge rond. Ooi: de verhoging van het kabeltarief, die op de uit breiding van het tv-pakket zal volgen, gaat later in. Het hoge re tarief zal nu per 1 maart volgend jaar worden bere kend. Op de tv-kanalen van de Ne derlandse en de Vlaamse zen ders zullen tijdens de uitbrei dingswerkzaamheden buiten de normale uitzenduren mede delingen over de centrale an tenne inrichting worden door gegeven. Schiedam Watersport vereniging De Nieuwe Haven heeft haar bouw vergunning binnen voor een jachthaven met zes tig ligplaatsen, op het water tussen de Oranje- brug en de Willemsbrug. In de bouwvergunning zijn. onder meer de aan legsteigers opgenomen alsmede een clubhuis voor de watersportvere niging. Zo ziet de dader van de roofoverval op juwelier Van Roon er uit. Vlaardingen Hel recherche-onderzoek naar de roofover val, die op 27 augustus plaatsvond bij juwelier en CDA-ge- meenteraadslid Chns van Roon op de Hoogstraat, zit groten deels vast. De politic is de dader (volgens de juwelier 'een keurige man') nog met op het spoor Daarom heeft do politie de hulp van het publiek inge roepen. De recherche wil weten wie op maandag 27 augustus rond 18.00 uur een man uit de winkel van Van Roon heeft zien komen van ongeveer 35 tot 40 jaar, 1,75 meter lang, met een normaal postuur en een beginnend buikje. De dader had don kerblond glad netjes ver zorgd haar met een scheiding en sprak Nederlands met een enigszins zuidelijk accent Hij was gekleed in een donker blauw colbert met stropdas en een grijze broek. Hij had een zwart/grijze handkoffer bij zich, vermoedelijk van het merk Samsonite De politie wil tevens weten wie op de betreffende dag ie mand die aan het signale ment voldoet in het centrum van Vlaardingen m een auto heeft zien stappen. Aan de hand van de aanwij zingen van de juwelier heeft de recherche een portret- schets van de dader gemaakt De politie hoopt via die schets m contact te komen met mensen, die iemand kennen die aan het signale ment voldoet en die op het portret lijkt. Ook andere in formatie die kan leiden tot oplossing van de roofoverval is welkom. Wie de politie inlichtingen kan geven, wordt verzocht contact op te nemen met de afdeling recherche van de Vlaardmgse politie, tel. 342355. Tips worden zo nodig vertrouwelijk behandeld De juwelier »s inmiddels weer volledig hersteld van de verwonding, die hij tij dens de roofoverval opliep Hij kreeg van de dader een klap op zijn hoofd. In het slachthuis in Schiedam was gisteren ritueel slachten toegestaan. Het was er een drukte van belang. Schiedam/Vlaardingen In het slachthuis zijn gisteren 140 schapen op rituele wijze geslacht Schiedamse en Vlaardmgse Turken konden er terecht voor hel jaarlijkse islamitisch slachtfeest en vol gens de politie ging het ri tueel slachten deze keer meer 'gestroomlijnd' dan voorheen. Slechts eenmaal moest een agent een Turk vei manen, omdat deze een geslacht schaap op de achterbank van zijn auto wilde leggen: de man werd verplicht het vh-es eerst m te pakken in een vuilniszak. Het was deze keer mogelijk gemaakt om schapen op het slacht hu is terrein te kopen en verkopen Op een gegeven moment wilde Vlaai thngse Turken, die pas *s middags aan de beurt zouden komen, voor dringen voor Schiedamse isla mieten, maar daar werd een eind aan gemaakt door num mertjes uit te delen en kennis sen pas mc-t transport te laten helpen, als de schapen hele maal geslachi waren iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiifiiitiiKiiiuiiiimiiiiiiiiiiiiinmiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiKiiiiiiiiitiiiiiiiiiiHiiiiittiiiii Vlaardingen Anja van Gorsel verlaat per 1 oktober het Vlaardtngs Centrum voor Welzijnsplanning. Zij wordt met ingang van die datum overgeplaatst naar de centrale personeelsdienst van de gemeente, waar ze zich vooral gaat bezighouden met de uitvoering van de re organisatieplannen op de ge meentesecretarie. Ze had zelf intern naar de betreffende functie op de CPD gesollici teerd. Het vertrek van Anja op het VCW, het bureau van de commissie voor democrati sche planning, betekent voor dit orgaan een stukje onze kerheid over het functione ren in de nabije toekomst. Hoewel bij de verplaatsing van het VCW vanuit haar zelfstandige huisvesting aan de Oosthavenkade naar het stadhuis is afgesproken, dat zeker tot 1 januari 1986 geen wijzigingen in de opzet van het bureau zouden komen is het niet onmogelijk dat het gemeentebestuur besluit, de nu ontstane vacature niet op te vullen. „Het zou kunnen dal men het vertrek van Anja aan grijpt voor een eerdere dis cussie over de toekomst van het VCW, maar ik verwacht dat eerlijk gezegd met. Er zijn immers duidelijke toe zeggingen gedaan, en dat be tekent volgens mij ook dat het aantal personeelsleden niet kan verminderen", meent Wil den Hartogh van het VCW. „De toekomst van ons bu reau hangt sterk af van de verdere reorganisaties op ode secretarie, maar ook van de; ontwikkelingen die momen-i teel plaatsvinden in de wel-l zijns wetgeving. Daar gaat de! komende tijd nogal het een1 en ander in veranderen, en daar zal de gemeente toch op moeten insoelen." Den Hartogh gaat er daarom vooralsnog gewoon vanuiL. dat de vacature bij het VCW binnen afzienbare tijd ge woon wordt opgevuld. Bin nenkort za! de vacaturecom missie daar een advies over moeten uitbrengen. Dat hij Anja als medewerk ster kwijtraakt vindt Den Hartogh spijtig, „maar voor haar is het leuk, want het is een zeer aardige baan op de CPD; er zit veel uitdaging iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^iiiiiiiiiiiiiiiuiiiniHiiiiiiiiiiiiiiiiiHJiiitiiii Schiedam'De politie heeft gisteravond een ariestatie verricht na een nieuwe tas jesroof. deze keer op het Sem Dresdenplem in wijk G roe noord. Een 73-jarige vrouw kreeg daar zulke stompen m haar rug, dat zij later in het Schiclandziekenhuis behan deld moest worden aan een gebroken rib en enkele kneuzingen. Op grond van het signale ment dat zij verstrekte weid korte tijd later een jongeman van 20 jaar aangehouden. Dat gebeurde in de buurt van de overval, waarbij een tas met een ktein geldbedrag was buitgemaakt. De eerdere tasjesroven ind achtig verhoort de recherche vandaag de arrestant verder. Hoofdinspecteur Van Hof kon vanochtend nog geen j bijzonderheden verstrekken, f '1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1