'Goudriaan handelt weer onbehoorlijk" T oetsingscommissie voor herschikkingen Rel in opbouwwerk door bezuinigingen EEN UIT DUIZENDEN DIERGAARDE BLUDORP VLAARDINGSDAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Avondje inspraak: 10 mensen SSWO- bestuurders Bakker en Hagendoorn stappen geïrriteerd op PPR/PSP fel tegen komst mijnenveger f Pardoes te water met schrik vrij Projectgroep maakt stampij Vlaardingen huldigt kampioenen IDEFIKS GESTOPT Overvaller maakt geldcassette buit VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 Schiedam De bezuini gingen door de gemeen te Schiedam hebben het opbouwwerk in de oude wijken in zulke proble men gebracht, dat er fi nancieel haast niet meer uit te komen is. De spanningen zijn zo hoog opgelopen, dat Hans Bakker en Jan Hagen doorn uit het bestuur van de opbouwwerk stichting SSWO zijn ge stapt. Bovendien is er sprake van, dat de twee overgebleven opbouwwerkers, Anton van Bijnen en Armand van Puy- velde, in hun arbeidstijd en dus salaris geknot gaan wor den en sommigen zijn er van overtuigd dat deze twee' ervaren krachten dan snel naar een ander baantje zul len uitkijken. Die ontwikke ling wordt als funest tege moet gezien. Schiedam-Oost en -Zuid raken dan beroeps krachten kwijt, die een ja renlange ervaring met hun wijk hebben. West en Cen trum zitten al zonder. De financiële problemen zijn vergroot door de ontslagpro cedure rond René de Jongh, die als opbouwwerker in Schiedam-West actief was en voor wie de SSWO een tijdelijke verlenging van het arbeidscontract wist los te krijgen. Er is eehter niet aan gedacht, aldus bestuurslid Heieen Povel, dat dat gevol- - gen voor de begroting zou hebben: „Er is nu een gat van vier maanden salaris," zei,zij vanochtend. Voor een kleine stichting als de SSWO is dat veel- En omdat de vier oude wijken het onderling niet eens konden worden over de manier, waarop dat gat gedekt moest worden, ontstonden er flinke irrita ties. De opgestapte Jan Ha gendoorn wil daar niets over kwijt. Er zijn de laatste tijd de meest onmogelijke varianten bedacht om uit de proble men te komen. Zo is er zelfs gedacht aan het schrappen van één opbouwwerker. (Van Bijnen of Van. Puyvel de), waarna de overblijver zou gaan fungeren voor vier wijken tegelijk. Voor goed opbouwwerk wordt dat als een idiote situatie omschre ven. Maar er is nog geen duidelijkheid over. Komen de week steken de bewo nersverenigingen de koppen bij elkaar. Het was begin dit jaar ook een nadrukkelijke eis van de Anton van Bijnen SSWO, dat de bewonersver enigingen eerst op één lijn zouden komen wat de nieu we structuur betreft, alvo- Armand van Puyvelde rens verder te gaan met be- sturen. Vooral Hans Bakker g heeft het om die reden voor gezien gehouden. Maassluis Het PPR/PSP ge- - meenteraadslid Jaap van de Griend heeft zich in schrifte lijke vragen aan het college van B en W fel gekant tegen ae Komst van de mijnenveger 'Maassluis* naar de Furiade, die 6 oktober in Maassluis wordt gehouden. Van de Griend vindt dat het tentoonstellen van wapen ma terieel vermeden moet wor den. „Zeker om waardering van dit materieel op niet rele vante gronden te voorkomen". Het raadslid doelt daarbij op techniek en vormgeving van de mijnenveger. Hij verlangt van l?ct college van B en W dat zij zich inzet om het bezoek te verijdelen. Wanneer B en W daarvoor weinig voelen, wil hij weten waarom. Standwerker Prins uit Lelystad: „Van mijn firma krijg je er een slangenleren draagtas bij cadeau Vlaardingen Hr moet 'een onafhankelijke toet singscommissie worden T ingesteld, die wordt inge- schakeld als problemen -1 ontstaan bij het herschik- deen van beroepskrachten >;in het sociaal cultureel '-f werk en de maatschappe lijke, dienstverlening. ".Die commissie moet. als over ^een voorgenomen herplaatsing geen overeenkomst wordt ver- kregen, een advies uitbrengen dat door het college van B en W als bindend zal worden be- schouwd. Die toetsingscommissie wordt als instrument in de herschik kingsprocedure genoemd in 'ben gedragscode, die het eolle- 'ge voor *it doel heeft opge- steld. In die gedragscode v wordt geregeld, op welke wijze de herschikkingen in het wel- zijns werk moeten worden uit gevoerd. De- verwachting is "-"dat er de komende tijd, in het ...kader van dé bezuinigingen, diverse van die min of meer gedwongen overplaatsingen van beroepskrachten zullen voorkomen. Geen subsidie Een beroepskracht die voor herschikking in aanmerking komt, maar die zelf weigert hieraan mee te werken, komt na zes maanden op straat te staan. Ha die zes maanden zai door de gemeente aan de in stelling waar de werknemer in dienst is namelijk geen subsi die meer verstrekken voor de betreffende formatieplaats. Zou dat er toe leiden, dat aan de weigerachtige werknemer wachtgeld moet worden be taald, dan zou de vacature waar de werknemer naar had moeten worden overgeplaatst pas worden vervuld na aftrek van die wachtgeldverplïchtin- gen. Ook voor de instelling waar de werknemer eigenlijk naar toe had gemoeten zou zo'n weigering dus .zeer nade lig zijn- In de gedragscode is onder meer vastgelegd, dat in de jaarlijkse programma's voor het sociaal cultureel werk en de maatschappelijke dienstver lening zo concreet mogelijk wordt aangegeven op welke wijze herschikkingen gereali seerd kunnen worden. Daar over moeten binnen het zoge naamde driepartijenoverleg, waarin ook de instellingen zelf vertegenwoordigd zijn, afspra ken worden gemaakt. De defi nitieve besluitvorming over de gesubsidieerde formatieplaat sen blijft echter bij het college van B en W. In de gedragscode wordt ge steld, dat hei gemeentebestuur gezien de financiële proble men van de gemeente niet in staat is, garanties te geven voor het aantal formatieplaat sen in het welzijnswerk. „Via een gedragscode bij herschik kingen wordt het gestelde doel van het zoveel mogelijk voor komen van gedwongen ontsla gen met extra waarborgen om kleed", zo wordt in het stuk wel gesteld. Op 25 september zal met de di verse instellingen weer ge sproken worden over de per sonele gevolgen van de voor nemens voor volgend jaar. Schiedam Bezorgd blikte marktopzichter Reuderink vanmorgen naar de lucht, ,,'t Is te hopen dat we het droog houden. Met het concours is er altijd extra veel publiek op de markt. Maar als het gaal rege nen is het zo leeg. Te warm is ook niet goed. Dan blijven de mensen ook weg. Vandaar het gezegde: vrouwen bloot, markt dood". Het negende Schiedarnse standwerkersconcours ging vanmorgen rond half tien van start. Nadat de plaatsen waren toegewezen, begonnen de veertien deelnemers hun kra men opp te bouwen. „Hei op bouwen is altijd het ergste," stelt de winnaar van het vori ge jaar. Jan Roodenburg uit Lelystad. „Alles is nog nat. Zondag stonden we te verrege nen op de jaarmarkt in Etter» - Leur en sindsdien is het niet droog geweest. In Schiedam is het traditie dat het regent. Vo rig jaar was er een fikse storm". Roodenburg, die pannen ver koopt, bluft tegen buurman Koos Pieters uit Halsteren (goochelkaarten) dat 'ie beter maar weer kan inpakken, om dat 'ie toch geen kans maakt. „Net als vorig jaar, neem ik de eerste prijs weer mee naar huis," schreeuwt Roodenburg over de Lange Kerkstraat, waar de standwerkers tussen de reguliere marktkramen staan opgesteld. Even later vertrouwt bij een omstander toe dat er voor hem maar één prijs bestaat. „Het geld dat de klanten me betalen. Aan zo'n beker heb je verder niets. Er is geen bakker die me er brood voor geeft". Standwerker Prins, eveneens uit Lelystad, is als een van de eersten" klaar met opbouwen en om kwart voor tien roept hij het marktpubliek al toe dat zijn blikken speelgoed het bes te ter wereld is. „Kijk, dat beest heeft absoluut geen lui zen," probeert hij een schare huisvrouwen te overtuigen, terwijl hij de vleugel van een blikken speelgoedeendje op licht „En je krijgt er van mijn firma een slangenleren draag tas bij cadeau", schreeuwt Prins, die voor een tientje speelgoed in een piastic draag tas stopt. Schiedam Een 24-jarige au tomobilist ts gisteravond om kwart over zes pardoes de Nieuwe Haven ingereden. De man schrok toen hij oog in oog kwam met een andere auto waaraan hij voorrang moest verlenen. In plaats van te remmen gaf hij gas en reed het talud af. Hij kwam met de schrik vrij en moest slechts ter observatie in het ziekenhuis worden opgenomen. Vlaardingen Niet voor het eerst heeft wethouder Bas 'Goudriaan een projectgroep voor de stadsvernieuwing in Vlaardingen tegen zich in het harnas gejaagd. De bewoners van de Vet- tenoordsepolder zijn woe dend omdat de wethouder buiten hen om bij het mi nisterie een nieuwbouw- plan heeft ingediend voor acht huizen aan de Fieter Karei Drossaartstfaat. „Voor ons een vernede rende manoeuvre", schrijft de wijkvereniging in een verklaring. De projectgroep heeft hard ge werkt om goedkope plannen vovm het rijtje huizen bij de Parallelweg te maken. De huur moest rond de 340 gulden liggen, maar de groep slaagde er niet in een dergelijk plan te ontwikkelen. „We hadden af gesproken", zegt Lode Dort- land, „dat we in dat geval we nog een keer zouden bekijken of renovatie van de huizen mogelijk was. Maar dat wilde Goudriaan niet". Affaire De affaire roept, aldus de pro jectgroep, herinneringen op aan een jaar geleden. Toen viel de PvdA/CDA-coalitie op een plan voor de hoek van de Markt en de Maassluissedijk. Ook toen klaagden de inspre kers dat zij gepasseerd waren. Opbouwwerker Sjaak Sluijter: „Wij hadden totaal geen weet van dit plan van Goudriaan, dat ook nog eens veel te duur is. Je vraagt je zo langzamer hand af of het nog wel zin heeft om mee te praten en mee te denken over de stads vernieuwing". „Het is gewoon dwarsheid van de wethouder", oordeelt Lode Dortiand. „Die huizen moeten, net als de rest van de Dros- saartstraat, gerenoveerd wor den. Dat kan ook wel, maar de gemeente doet er zijn best niet voor. Wij hebben van Goudri aan nog nooit argumenten ge hoord, waarom hij zich niet hard maakt voor renovatie". De projectgroep wil nu steun zoeken bij de raadsleden om Goudriaan alsnog terug te flui ten, .iDe wethouder heeft on behoorlijk gehandeld. Wij zijn aan de kant geschoven, hij be kommert zich er niet om wat wij doen". Als de commissie voor stadsvernieuwing in dit conflict de kant van Goudri aan kiest is de medezeggen schap van bewoners een was sen neus, vindt de groep. Vlaardingen De Vlaarding- se sportkampioenen worden op 2 oktober door het gemeen tebestuur in het zonnetje gezet. In de kantine van het stadhuis zullen dan zowel de individue le kampioenen als de teams worden gehuldigd. Evenals vorig jaar wordt een aanmoedingsprijs uitgereikt. De Vlaardingse journalisten zorgen voor de voordracht. Vorig jaar ging de bokaal naar wielrenster Connie Meijer, die in het daaropvolgende seizoen direct furore maakte. De Vlaardingse behaalde de nationale titel op de weg, reed tijdens de eerste Tour de Fran ce voor Vrouwen twee dagen in het geel en greep ook nog eens een aantal ritoverwinnin- gen. (ADVERTENTIE) Dahlia's, duizenden dahlia's zetten Blijdorp vierdagen !ang in bloei., Kom het tussen 13 en 16 september met eigen ogen zien als in de Rivièra hal en de van Reesema kassen de Nationale Dahlia Tentoon stelling wordt gehouden. Met inzendingen van kwekers èn amateurs. Openingstijden van 13t/m 16 september: dagelijks van 9.C0 tot 17.00 uur. Schiedam Niet meer dan tien Schiedammers hebben gisteren deelgenomen aan de inspraakavond in het Stedelijk Museum. En van die tien wa ren er maar twee, die hun mond open deden: de kunste naar Bram Uil en de oud-wet houder voor cultuur Truus Verweij-de Graaff. Bram had één opmerking, over de bibliotheek van kunst boeken in het museum. En verder was de oud-wethouder aan het woord. In feite was het het inspraaka vondje van Truus. En hoewel zij aardige spitsvondig was. le verde de inspraakavond een teleurstellend beeld op, hoewel het er drukker was dan door gaans in willekeurig welke museumzaal. Maar de ver wachtingen waren hoger ge spannen geweest. Vorig jaar zaten er bij de inspraakavond meer dan tachtig mensen, vooral ook van buiten Schie dam. Grappig detail was. dat er zich drie 'wethouders' tussen de tien aanwezigen bevonden, die cultuur en onderwijs hebben gedaan of nog doen: Truus Verweij, Clara Stroman on Herman Posthoorn. De laatste kwam alleen luisteren, want daarvoor heeft hij de in spraakverordening uitgedacht. „Wie zwijgt, stemt toe," zei museumdirecteur Hans Paal man op een gegeven moment, toen niemand meer iets aan te kaarten had, maar hij voegde er meteen aan toe dat gezegde te verfoeien. Dé kwaliteit van de opmerkin gen won het niet van ds gerin ge kwantiteit der aanwezigen, en de advocaat mr. A. Caljé hield het dan ook al gauw voor gezien. Na een half uur liep hij weg en toen waren er nog negen, met Truus onver minderd aan het woord. In een soms vinnig hcen-en- weer-debatje met Paalman klonk als haar voornaamste kritiek door, dat er te weinig kunstuurtjes zijn en dal de be leidsnota daar ook weinig aan dacht aan schenkt. Over de vraagstelling van een-enquête daarover zei zij, dat die niet deugde. „Iemand kan zo'n uurtje als geslaagd vinden, omdat de koffie lekker was. maar waar bet om gaat is oï uw doelstelling van du? uurtjes bereikt is," redeneerde zij. Ook vond mevrouw Verweij dat de 'Verschroeide aarde' van Constant in zo'n miezerig lijstje zat, waarvan Paalman nu juist vond dat het 20 tref fend was voor hot tijdsbeeld, want kunstenaars na de uorlog werkten noodgedwongen met smalle houtjes. „Ik lijk wel een veilingmees ter," mompelde Paalman, ter wijl hij de paginanummers van de beleidsnota opnoemde, zonder dat iemand reageerde Het bleef een lauwe vertoning. Er was niemand meer die vond dat de hele Cobra-collee- tie verkocht moet worden, zo als twee PvdA'ers in 1978. Schiedam De werk groep voor werkgelegen heid en gemeentepolitiek .Idéfiks heeft zichzelf deze week opgeheven. Op een evaluatie-avond bij coordinator Leo Herwig besloten de verder aanwe zige leden, Rob Wark en Armand van Puyvelde, om de activiteiten niet te continueren. Er ïs een degelijk rapport naar de gemeenteraad ge stuurd waarin aanbevelin gen staan, om te komen tot kleinschalige werkgele genheid. De verdere dis cussie hoort in de raad thuis, vinden Herwig, Wark en Van Puyvelde, die hun werkgroep in de afgelopen twee jaar heb ben zien slinken van tien leden naar in de prak tijk drie Schiedam Onder bedreiging van een vuurwapen is van een werknemer van Aad van der Laan gisteravond even na half tien een geldcassette met daar in tweeduizend gulden gesto len. De man stapte op dat tijdstip aan de Buitenhavenweg in zijn auto om deel van de dagop brengst van de zaak naar de bank te brengen. Een onge veer 25-jarige man stapte di rect na hem achterin de wagen en maande hem met het pistool op hem gericht weg te rijden. Op de Lange Haven stapte de overvaller niet z,Jn buit uit. De bestuurder bleek later niet bij machte de politie een signalement van de over valler te verschaffen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1