m Deltadijk komt de hoek om 7lé. daar gaat de brommer van mijn broer... VLAARBIN6S DASREAD SGHlEDAMSCHi GDURANÏ NIEUWE WATERWEB COURANT Strengere bepalingen bij gemeentegarantie Hartrevalidatie ook voor Waterweg-Noord Eerste paal Kinsbergen Huurders kunnen zich melden voor Stationsstraat Dronken Zwitser beklimt Koemarkt Centrum Delft werkt ook voor deze regio OPLOSSING VOOR PRINS MAURITSSTRAAT Trotse wethouder 'onthult' begroting llilUIIIIIIIII Weinig ideeën om woonwijken op te fleuren Vrouw en politiek' Toch twee soorten subsidies Sieraden gestolen Inbraak an school DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 Als rijk akkoord gaat: Vlaardingen Het Vlaarding- se gemeentebestuur voelt er veel voor, strenger te letten op de waarde van een. woning, voordat een gemeente-garantie wordt afgegeven. Voor strin gentere bepalingen worden in gevoerd wordt echter eerst het oordeel' van het rijk over deze zaak afgewacht. De gemeente lijdt steeds grote re verliezen als gevolg van executie- of gedwongen ver koop van woningen, die door de bewoners zijn gekocht met gemeentegarantie. Voor 1985 wordt erop gerekend, dat de gemeente Vlaardingen een Vlaardingen Kijn- mond-gecommïfteerde A.P. van der Jagt slaat donderdag de eerste paal voor de nieuwbouw aan de Van Kinsbergen- plaats. Opmerkelijk, want het was Rijnmond, dat vanwege een moge lijk te hoge geluidsbelas ting heel lang de bouw plannen voor de Van Kinsbergenplaats blok keerde. De afsluiting van de Schiedamseweg, die in het programma van de nieuwe coalitie van VVD en PvdA werd geschrapt, was het grote breekpunt bij Rijnmond. Vlaardin gen mag nu bouwen op voorwaarde dat, als de geluidsoverlast toch te groot mocht blijken, er alsnog maatregelen wor den genomen. Dat com promis werd enige maan den geleden bereikt. De huizen worden in op dracht van de woning bouwvereniging Samen werking '77 gebouwd door de bouwmaatschap pij Elementum uit Maas sluis. De.eerste paal gaat dondermiddag om half vijf de grond in. Schiedam Toekomstige be woners, omwonenden in het betreffende deel van de Oost- wijk en andere geïnteresseer den zijn vanavond welkom op een informatie-avond over de bouwplannen voor de Sta tionsstraat. In de Kohnstamm- school aan de Fahrenheitstraat wordt aan de hand van teke ningen uitgelegd, hoe de 82 portiekwoningen in het bouw plan eruit gaan zien. Ook de vervolgfase, die uit nog eens 92 woningen zal bestaan, komt aan de orde. Aan het bouwplan voor de Stationsstraat wordt al gerui me tijd gewerkt. Een van de problemen die daarbij moesten worden overwonnen was het niveauverschil op het bouw terrein. Op het stadskantoor is los van het bouwplan zelf ook al ge werkt aan ideeën voor de in richting van de woonomge ving. Ook daarover kunnen inlichtingen worden verstrekt. Tijdens de informatie-avond, die om acht uur begint, kun nen geïnteresseerden zich nog als kandidaat-huurder aan melden. Nog niet alle wonin gen in de eerste fase zijn toe gewezen. Schiedam De politie heeft op het hoofdbureau een 47-ja- rige Zwitser laten ontnuchte ren, nadat de man de Koe markt had beschouwd als de bergen in zijn thuisland. Hij was -op muurtjes geklauterd, danste volgens een ooggetuige over bloembakken en beklom Uiteindelijk ook een personen wagen, die even vcor het stop licht stilstond. De Zwitser bi vakkeert tijdelijk in Vlaardin gen, maar hij had zich vol en thousiasme op de Schiedamse 'feestweek gestort miljoen gulden moet bijpassen, 'als zo'n woning bij verkoop minder oplevert dan de hypo theek die erop rust De helft van dat bedrag wordt door het rijk bijgepast. Het is de afgelopen jaren ge bleken, dat vooral bij de(. ge dwongen verkoop van appar tementen van mensen, die niet meer aan hun verplichtingen kunnen voldoen, grote waar dedalingen zijn te constateren. Waterweg Hartpatiënten uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis kunnen sinds enkele dagen voor speciale revalidatie terecht in het Revalidatiecentrum in Delft, dat met hartrevalida tie van start is gegaan. Tot nu toe bestond voor patiën ten uit de regio die moge lijkheid niet. Na een acute hartaanval konden patiënten uitslui tend in een gewoon zieken huis worden opgenomen, waar van revalidatie na de eerste hulp geen sprake is. Echte hartrevalïdatiecentra bestaan pas op dertig plaat sen in het land. Het Revalidatiecentrum in Delft heeft sinds kort er- kenning van de staatssecre taris voor volksgezondheid voor het geven van die ge specialiseerde vorm van na zorg. Het programma is be stemd voor patiënten die een hartinfarct hebben ge kregen, na een bypass-ope- ratie, of met andere diagno sen waarvoor de cardioloog een dergelijke behandeling voorschrijft. In beginsel duurt het complete pro gramma drie maanden- Da arnaast zijn er in Delft op vrijwillige basis aanvul lende mogelijkheden, zoals het deelnemen aan de acti viteiten van een speciale harttrimclub. Wethouder Van der Veldens 'stuntje' voor de fotograferen de pers bestond dit jaar uit het 'onthullen' van de begroting. Plan voor 54 huizen na sloop van school Vlaardingen Een trotse wethouder IJsbrand van der Velden (financiën) heeft giste ren de gemeentebegroting voor het komende jaar gepre senteerd. Trots, omdat de be groting sluit, terwijl de ge meentelijke tarieven en belas tingen voor de burgers vol gend jaar niet omhoog gaan. Om dat te benadrukken ont hulde de wethouder, die tij dens de presentatie voor de pers altijd iets 'aardigs' doet voor de fotografen, door het wegtrekken van de Vlaarding*- se vlag een bord met daarop de begroting in een notedop. Met forse letters stond erbo ven'. Tarieven 1985 niet om hoog. Er zijn enkele tarieven die worden verlaagd. Zo is een ge middeld gezin volgend jaar zo'n acht gulden per jaar min der kwijt aan water. En het huisvuiltarief wordt met een procent verlaagd, hetgeen een voordeeltje van 1,57 gulden per jaar betekent, ,,'t Is niet veel, maar wijs de gemeenten maar eens aan, waar de tarie- jMgrr:» De betonnen bak voor de Deltadijk is al voor meer dan de helft klaar. Schiedam De aanleg van de Deltadijk in Schiedam-Zuid is zover gevorderd, dat de beton nen constructie een draai kan gaan maken nabij het Hoofd- plein, waar vroeger het Total- terrein lag. De betonnen bak is aangelegd voor wat betreft het deel langs de Voorhaven. Aan de bedrijvigheid is te zien dat het restant, dat aansluiting geeft op de Ha vend ijk, niet lang op zich zal laten wachten. Volgens de gemeente zal de betonnen bak half november helemaal gereed zijn. Dat wil niet zeggen, dat het verkeer dan al van de Delta dijk gebruik kan maken. Het bedrijf Cultuurweg zal daarna nog een half jaar nodig hebben om het profiel aan te brengen. Bovendien moet er gezorgd worden voor een goede aan sluiting van de nieuwe dijk op de Buitensluis en de Lekstraat en die afwerking zal eerst in mei 1985 achter de rug zijn. Een aantal bewoners van het oudere deel van de Lekstraat kan sinds enkele weken de verrichtingen aan de Deltadijk goed volgen. Na de sloop van een restantje woningen aan de overkant kregen zij een riant uitzicht op het Rotterdamse havengebied. Dat verdwijnt overigens weer, als over enke le jaren de nieuwbouw begint op de kaalslag Schiedam Op de oproep van de gemeente Schiedam om ideeën voor muurschilderin gen in te zenden is matig gere ageerd. Welgeteld vier kunste naars, twee bewonersvereni gingen en twee bewoners heb ben suggesties gegeven om blinde muren in de wijken op te fleuren. Voor muurschilderingen in de wijken is onlangs tienduizend gulden uitgetrokken. De ge dachte daarachter is, de sfeer en de leefbaarheid te vergro ten, maar ook de lokale kuns tenaars, die in de BKR zitten, aan werk te helpen. Sinds be gin dit jaar dienen BKR-kuns- tenaars enkele opdrachten per jaar uit te voeren om in aan merking te blijven komen voor een uitkering. ,,'t Is niet veel, tienduizend gulden", beaamt Maria Cleven op het stadskantoor in Schie dam. „Het zal nog een pro bleem worden of we meer dan één muurschildering kunnen laten maken. Het ligt eraan wat de kunstenaars bereid zijn te doen voor welke prijs." Binnenkort zullen de inzen ders door de gemeente worden uitgenodigd om rond de tafel te gaan zitten teneinde een keus te maken uit de ideeën. Vervolgens zal de definitieve keus worden bepaald door burgemeester en wethouders. Volgens Maria Clevens moet dat erin resulteren dat een van de wijken nog voor eind van dit jaar wordt opgefleurd met een muurschildering. „Mis schien twee. De rest van de wijken, zal dan nog een paar jaar moeten wachten." MaassluisIn het vrou wenhuis wordt vanavond een themabijeenkomst gehouden met als onderwerp 'Vrouw en politiek'. Mevrouw Both-Don van de culturele raad Zuid- Holland zal hierover een inlei ding houden. Daarna is er ge legenheid om over dit onder werp met elkaar van gedach ten te wisselen. De organisatie van de avond is in handen van de educatieve sectie van de Maassluisse vrouwenraad. Naast deze bij- eekomst start deze organisatie op dinsdag 2 oktober aanstaan de een cursus politieke vor ming. Deze is bestemd voor vrouwen die meer duidelijk heid en inzicht willen krijgen in de warrige wereld van de politiek. De cursus omvat zes ochten den van negen uur tot kwart over elf. De kosten bedragen dertig gulden. Voor kinderop vang wordt gezorgd. Voor meer informatie over deze cursus kan men terecht bij Ria van der Burg, tel: 12385. De thema-avond in het vrouwenhuis begint om 20 uur. Het adres is Noordvliet 145. Schiedam Een 28-jarige ten nisser heeft het spelen van een partijtje bij Van Vliet aan de Stadhouderslaan even onder broken, omdat hij een 14-jari- ge Schiedammer langs zag rij den op de gestolen brommer van zijn broer. De tennisser ging er achteraan en wist de dief te achterhalen; hij heeft hem uitgeleverd aan de politie. Op de Eerste Tuinsingel kreeg de bewoner van een huis bijna een inbreker te pakken, toen hij onverwachts naar huis te rugkeerde. De insluiper schrok zich een hoedje en nam de kuierlatten. Later ontdekte de politie, dat enkele gestolen antieke sieraden, zilveren vin- ferhoedjes en Delftsblauwe roches in de tuin waren ach tergelaten. De politie beschikt over een summier signale ment. In de Prins Bernhardlaan bleef het tweemaal bij een po ging tot - inbraak. De dader wist wel een keukendeur en een raam te forceren, maar is kennelijk gehinderd in zijn be zigheden en nam de wijk. Bij distilleerderij Wanders BV aan de Hagastraat kwam ie mand binnen via dé lichtkoe pel op het dak, maar hij nam niets mee. Wel werden in de Colijnstraat de sierringen van een wagen gestolen en in de Mozartlaan zelfs een heel ach terwiel; van een voorwiel wa ren reeds drie moeren losge schroefd. Een sporttas met tennisrackets verdween uit een auto op de Oversehieseweg, radiocasette- recorders uit een auto in de J.C. van Markenstraat en op een parkeerterrein aan de 's- Gravelandseweg, een videore corder uit een woning aan de Copernicusstraat en vijf krat ten bier uit de kantine van Schiedamse Boys. Schiedam De gemeen te Schiedam is in onder handeling met een nog niet bij naam genoemd bouwbedrijf over nieuw bouw van 54 ongesubsi dieerde woningen aan de Prins Mauri tsstraat. Daar staan nu nog de leegstaande schoolge bouwen, die de omwo nenden al jarenlang een doorn in het oog adjn» omdat van hieruit vaak vandalen en inbrekers opereren. De bedoeling is, dat de ge meente Schiedam de relatief vrij dure gebouwen en grond aankoopt van de Rijksdomei nen, maar die aankoop zal ge koppeld zijn aan afspraken die met de bouwer kunnen wor den gemaakt, In principe be staat er reeds overeenstem ming, De grond zou aan de bouwer in erfpacht worden uitgegeven, tegen een canon evenwel die garandeert dat de hele transactje voor de ge meente Schiedam financieel glad verloopt. Het plan is, voor wat betreft het bouwtechnische gedeelte, reeds besproken in een beslo ten vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening. Wethouder Zijdeveld zei vanochtend dat ook andere commissies zich er nog over moeten buigen, alvorens het plan door B en W aan de ge meenteraad kan worden ge presenteerd. Het opzienbarende plan wordt echter met grote voorzichtig heid behandeld om de onder handelingen niet te verstoren en om de raadscommissies niet onder druk tezetten, aldus Zij develd. Hij was vanochtend bereid de gevraagde toelich ting te verstrekken, al toonde hij zich er ongelukkig mee dat de informatie zo vroegtijdig is uitgelekt. Als het plan slaagt, is er vol gens Zijdeveld nieuwe hóóp voor de stadsvernieuwingsge bieden, omdat dan blijkt dat in oude stedelijke structuren pas sende woningbouw kan wor den gerealiseerd buiten de door het ministerie toegewe zen contingenten om. De wet houder spreekt van een 'mooi plannetje' dat heel goed in de omgeving past. Het gaat om terrasachtige bebouwing. Zij develd denkt tussen nu en twee weken meer zekerheid omtrent het plan te hebben. De omwonenden hebben het plan nog niet ter inzage gekre gen. "Volgens de wethouder be schikt de gemeente zelf nog niet eens over een perspectief tekening. Dat de buurt in meerderheid enthousiast zal reageren op het sloopplan voor de vroegere huishoudschool en Rijnmond-mts, staat buiten kijf: daar hebben zij in het verleden meermalen zelf voor gepleit. ven gelijk blijver»", aldus wet- ier vai Zie verder pagina 17 houder Van der Velden. Vlaardingen Het is gisteravond tijdens de in spraakbijeenkomst over hst sociaal-cultureel pro gramma niet gelukt overeenstemming te krij gen over het invoeren van één subsidiemethode voor de beroepskrachten in het peuterspeelzaal- werk. Daarom zullen tegen de zin van vrijwel alle betrokkenen in—- ook in 1985 de twee ver schillende subsidies, die al jaren bestaan, worden gehandhaafd. „We hopen dat we er in de toekomst nog eens uit komen, want het is na tuurlijk een ongelukkige toestand", aldus een woordvoerder op het stadhuis. Het probleem is, dat de club- en buurthuizen verplicht zijn hun perso neel te betalen volgens de cao welzijnswerk. Dat geldt ook voor de leid sters van de peuterspeel zalen, die in de buurthui zen zijn ondergebracht. Bij de niet aan een buurt huis gebonden speelzalen wordt die cao niet gehan teerd, en dat levert on derling vervelende ver schillen op. Onlangs had het college van B en W concrete voorstellen gedaan om door middel van een har monisatie de verschillen weg te werken. Dat voor stel zou een bedrag van 4263 gulden aan extra lasten vergen, maar dat had het gemeentebestuur er voor over om tot een gelijkschakeling te kun nen komen. Die voorstellen werden door de instellingen in het peuterspeelzaal werk echter afgewezen. Ook gisteravond bleek het niet mogelijk, alle partij en op één lijn le krijgen. Schiedam/Maassluis Bij een inbraak in een woning aan het Bach plein in Schiedam hebben inbrekers sieraden, girobetaal kaarten en kascheques met een totale waarde van. onge veer 17000 gulden gestolen. Men kwam binnen door de voordeur te forceren. Ook uit twee woningen in Maassluis werden sieraden weggenomen. De buit op het Sparrendal en de Mauvelaan omvatte gouden tientjes, oor bellen en ringen. Vlaardingen Kleuterschool Dikkertje Dap is drie diaprojecto ren, een filmapparaat, een scherm en twee koffiezetapparaten kwijt. De inbraak in de school aan de Reigerlaan werd gisteren' ontdekt. Een bewoonster van de Johan de Winstraat vond een jurk, die zij aan de waslijn aan het balkon te drogen had gehangen, niet terug. De jurk was gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1