Schiedam-W est zit met half gewonnen proces Kinderen vernielen schooldeurapplaus Woede over proef met verkeerslichten Atletiekbaan toch eerder v* VLAABDINGS DAGBLAS SCHIEBAMSGHE GOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Jury is er uit Ondanks positieve nota van ambtenaren: CARA-onderzoek krijgt vervolg - 'Bij alle ellende is 35 gulden niks Eis anderhalf jaar in hoger beroep 'Hinderlijke'installaties uitgeschakeld Sky Channel toch op kabel in Maassluis a Klaasse Klaasse in nieuw jasje Beelden van Scheveningen Anne Frank in Stadsgehoorzaal WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-West heeft een proefproces tegen woningbouwvereniging Sint Jozef over de volgens hen krakkemikkige renovatie van 213 huizen in de omgeving van de Houtmansstraat half gewonnen. De Schiedamse kantonrechter bepaalde, dat de 75 gulden huurverhoging die na de reno vatie is vastgesteld 35 gulden te hoog is. „Of die uitspraak correct is", zegt waarnemend- directeur Kamminga van de Samenwerkende Schiedamse Woningbouwcorporaties, „valt nog te betwijfelen." De SSSW denkt voorlopig niet aan te rugbetalen. „De deurwaarder staat in ie der geval niet meer elke keer op de stoep", hoopt een bewo ner die de huurverhoging tot nu toe geweigerd heeft. Vocht en schimmel zijn door de twee jaar geleden uitgevoerde reno vatie niet teruggedrongen. „Je zou hier onder de vloer cham pignons kunnen kweken, zo vochtig is het. Al het hout rot, je bent bang dat je door de vloer zakt." De bewoners wil den van de kantonrechter ho ren, dat de huizen helemaal niet gerenoveerd zijn. Maar daar is geen uitspraak over ge daan. Tevreden zijn de bewoners niet met de uitspraak. „Je houdt er een enorm katterig gevoel aan over", zegt Hans Koster. „Je kunt zeggen: Ach, die vijfendertig gulden is een leuk meenemertje. Maar wat betekent dat nou als je het af zet tegen alle ellende die de bewoners hebben? Over het vochtprobleem doet de rechter geen uitspraak." 'Bewoners en SSSW zijn met het proefproces niet veel ver der gekomen. Kamminga: „De rechter heeft geen van beide partijen gelijk gegeven. Wij moeten maar weer om de tafel gaan zitten met de bewoners en ons beraden op wat er nu moet gebeuren. Wij gaan niet aan alle bewoners de helft van de huurverhoging terugbeta len, want het zou best eens kunnen dat de rechtbank een andere uitspraak zou doen en dan kunnen de bewoners dat geld weer inleveren." Het onderzoek naar vochtten schimmel in de huizen, dat ge daan wordt door het Bouwcen trum uit Rotterdam is stopge zet tot het wat kouder wordt. Dan komen de problemen dui delijker naar voren. Den Haag Een 30-jarige Schiedammer en een 31-jarige Rotterdammer hoorden giste ren in hoger beroep voor de Haagse rechtbank beiden 18 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. In december vorig jaar luidde het vonnis 15 maanden. Beide mannen hebben in sep tember vorig jaar in Berkel en Rodenrijs twee vrachtauto's met diverse goederen ont vreemd. Eerder was ook in Spijkenïsse een oplegger met strontium een halfprodukt voor magne tengestolen. Met de diefstal len was enkele honderddui zenden guldens gemoeid. Hun verdedigers pleitten voor mildere straffen omdat het peuleschil was de auto's te ont vreemden. In een geval ston den zelfs de deuren open en zat de sleutel in het contacts lot. Uitspraak 16 oktober. Vlaardingen De jury zag zich voor een heel zware opgave geplaatst. Liefst 1500 inwoners van Vlaar dingen hadden de moeite genomen om een naam te verzinnen voor de nu nog naamloze bejaardenflat aan de Westhavenkade. De jury is er uit, maar de naam wordt pas vrijgegeven als het bestuur dat de flat in beheer heeft, haar fiat aan de naam heeft gegeven. De jury, bestaande uit Jan Maneij, Ruud van Houwe- lingen, Nel vader Linden, mevrouw Van Lier en Wout Groeneveld, had een hele middag nodig om alle inzendingen te Inventarise ren. De meeste mensen hadden een naam bedacht die sloeg op het fraaie uit- zicht van de flat. Veel in zendingen waren vergezeld van een gedichtje of een spreuk. „Er zaten heel originele op lossingen bij", aldus jury-lid Jan Maneij. „De mensen hebben ?rg hun best ge daan". De jury stond voor de zware taak om alle 1500 inzendingen te beoorde len. Inspraak op de helling Vlaardingen Burge meester en wethouders van Vlaardingen willen af van de uitgebreide en tijd rovende inspraak. De al gemene inspraakverorde ning (AIV) moet groten deels op de helling. De inspraak moet korter en zou In sommige gevallen zelfs beperkt moeten worden tot een enkele hoorzitting. Argu ment voor het 'uitkleden' van de inspraak is onder meer, dat deze manier van werken voor de burgerij minder frusterend is, maar vooral dat enorme tijdwinst kan worden geboekt, die financiële voordelen ople vert. Dat principebesluit van B en W is nog niet naar buiten ge bracht. Binnenkort krijgt de commissie naast een door het inspraakbureau samengesteld evaluatierapport ook een dis cussienota van het eollege, waarin wordt voorgesteld de hele inspraak anders aan te pakken dan de ambtenaren voorstellen. Het besluit staat haaks op de inspraak-analyse van vorig jaar en op de evaluatienota, die het inspraakbureau heeft samengesteld. Die evaluatieno ta is eveneens nog niet open baar gemaakt. In het stuk worden weliswaar kanttekeningen gemaakt bij het functioneren van de AI-V, maar in de ambtelijke nota wordt vastgehouden aan de structuur die tot nu toe is ge hanteerd. Wethouder Floor Quast, die toegeeft dat het college een volstrekt andere kant op wil dan de ambtenaren aangeven, zegt ervan: „De ambtenaren hebben goed werk geleverd. Songul Yilmaz en Marieke Vis slaan de deur in. De school is officieel heropend. Schiedam Songul Yilmaz en Marieke Vis, de oudste en jongste leerling van openbare lagere school Comenius en kleuterschool Het Draai tolle tje, hebben vanmorgen met vereende klachten de officië le heropening van het school gebouw aan de Singel voor hun rekening genomen. Achter de massieve voordeur van de school was een kar tonnen deur aangebracht die door de twee leerlingen on der applaus werd vernield. Die handeling was tevens het sein voor ouders en kinderen om een kijkje te nemen in het vernieuwde onderkomen. Echt verrassend was het voor de leerlingen allemaal niet meer. Na een periode van zes maanden behelpen zitten zij al weer ruim een maand in de nieuwe school. Even na ell uur vanmorgen Het schoolbestuur heeft flink wera een ballonnenwedstrijd moeten woekeren met de gehouden. Vanmiddag tussen ruimte om alle voorzieningen kwart over een en kwart in het schoolgebouw onder- over twee was er een reeep- dak te verschaffen. Zeer op- tig voor genodigden. Daarbij merkelijk is de manier waar- js tevens afscheid genomen op hoven de speelplaats een van j^gt schoolhoofd, de heer lokaal op poten is geplaatst. Van der Gaag. Op die manier is de nieuwe basisschool er in geslaagd de Vanavond lussen zeven uur speelplaats intact te laten. en half negen is er open huis. maar met hun nota zit je toch de oude AIV te polijsten. Wij hebben gezegd: gooi die hele zaak om, versimpel de proce dures, want pas dén kun je tijdwinst boeken en dat is voor iedereen het beste." Volgens Quast hoeft met die versimpeling de doelstelling van de inspraak niet te wor den afgekalfd. Niet slecht In de evaluatienota van het bureau inspraak wordt gecon stateerd, dat de inspraakveror dening voldoet aan de criteria die eraan gesteld zouden moe ten worden. Het inspraakbureau vindt dan ook dat de hoofdlijnen van het Vlaardingse inspraakmodel ook voor de toekomst 'gehand haafd kunnen worden. Gecon stateerd wordt verder dat het nog niet zo slecht gaat. Sinds 1979 zijn er over allerlei onderwerpen inspraakproce dures gehouden. Bij de meeste van die projecten leidde dat tot resultaten, waarmee alle be trokkenen tevreden konden zijn. Ook de ambtenaren ge ven mogelijkheden aan om tijd- en kostenbesparend te werken, maar dat gaat lang niet zo ver als de collegeplan- nen. Volgens het inspraakbureau mag "een kostenbewuste aan pak niet ten koste gaan van informatieverschaffing aan belanghebbenden en mag die aanpak zeker niet leiden tot een „verdergaande verklei ning van de inspraakmarges, omdat daarmee de doelen van de inspraak ondergraven zou den worden." Quast meent daarentegen: „Het is heel goed mogelijk verschillende inspraakbijeen komsten in elkaar te schuiven. Het moet bijvoorbeeld kunnen om het vaststellen van de draaiboeken (het zogenaamde extern vooroverleg - red.) en de eigenlijke inspraak zelf in één keer te behandelen." Ex tra frustratie bij insprekers hoeft door zo'n versimpelde procedure volgens het college niet op te treden. „Ook het functioneren van de inspraak valt of staat met de vraag of de mensen die eraan meedoen bereid zijn, volop mee te werken." In de ambtelijke evaluatienota wordt ook gesteld, dat het mo gelijk moet worden bepaalde projecten door het college aan de inspraak te laten onttrek ken. Dat kan nodig zijn als vooraf al duidelijk is dat er geen mo gelijkheden zijn om de in spraakresultaten over te ne men, of als het houden van in spraak als consequentie zou hebben dat een woningbouw- contingent niet zou kunnen worden gehaald. Voor dergelijke gevallen zou een ontsnappingsclausule moe ten worden gemaakt. Schiedam De proef van de gemeente Schiedam om op verschillende plaatsen in de stad de verkeerslichten per manent uit te schakelen heeft tot boze reacties geleid. Het experiment, dat duurt tot juli 1985, is een initiatief van wet houder Zijdeveld en is bedoeld om „onnodige hinder voor het (au to) ver keer te verminde ren". Een andere reden is dat de gemeente jaarlijks een klei ne dertigduizend gulden min der kwijt Is aan stroom- en on derhoudskosten. Het gaat om de verkeerslich- tep op het kruispunt Nieuwe Damlaan/Burgemeester Hon- nerlage G retelaan en de instal latie bij de Laan van Bol 'Es op de kruisingen met de Vale- riusstraat en de Eduard van Beinumlaan. Scholen en bejaardenhuizen in de omgeving van de Nieuwe Damlaan hebben in boze brie ven burgemeester en wethou ders al laten weten het onver antwoordelijk te vinden. Dat heeft er toe geleid dat de proef op de Nieuwe Damlaan niet, net als in Schiedam-Noord, maandag al is begonnen maar pas vandaag. Bovendien wor den de verkeerslichten ïn Nieuwland als tegemoetko ming aan de protesten niet 24 uur per dag buiten werking gesteld, maar zullen ze voor en na schooltijden normaal wer ken. Tijdens de weekenden en de schoolvakanties worden de installaties wel uitgeschakeld. Noodgang Johan Boven, hoofd van de Thorbeckeschool, noemt de huiijige regeling een kleine verbetering ten opzichte van de aanvankelijke plannen, maar is er verre van gelukkig mee. „Kinderen steken niet al leen over om naar school te gaan, maar ook om bij een vriendje te gaan spelen. Er zit ten hier in de buurt zeven scholen. Daaronder zitten nog al wat leerlingen van scholen voor moeilijk ieerende kinde ren en die hebben vaak min der verkeerslnzicht. Maandag stonden de lichten vanwege een storing enkele uren oranje te knipperen en als je dan ziet met wat voor een noodgang sommige auto's komen aan stormen." Directeur N.C. Kerkhoff van bejaard encenrum Thurlede is bang dat er op de kruising verkeersslachtoffers gaan val len bij het oversteken. Hij wijst er op dat in de bejaarden centra in de buurt zo'n acht honderd ouderen wonen. Bo vendien zit het dienstencen trum De Vier Molens aan het kruispunt van de Nieuwe Damlaan en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. „Daar komen ook honderden mensen per dag", zegt Kerkhoff. „Ik kan niets bewijzen, maar ik vrees het ergste. Ik begrijp werkelijk niet waarom de ge meente dit kruispunt heeft ge kozen voor die proef. Ik hoop niet dat ik achteraf moet zeg gen dat ik gelijk had." Gemis Woordvoerder Breedeveld van gemeentewerken stelt dat het met het huidige verkeersbeeld verantwoordelijk is om de lichten uit te schakelen,, „Al lerlei studies wijzen uit dat het aantal ongelukken niet dras tisch afneemt wanneer op ge vaarlijk plaatsen verkeerslich ten staan. Als je slecht ter been bent is het natuurlijk een gemis. Dat geef ik toe." Lea van der Valk, ieiaster van dienstencentrum De 4 Molens, begrijpt er niets van. „Dit is toch belachelijk. Ouderen heb ben al meer problemen met oversteken doordat ze minder hard lopen. Bovendien komen hier veel mensen die slecht ter been zijn. Nieuwland is de wijk waar het percentage be jaarden het hoogst is van de hele stad en dan nemen ze uit gerekend hier 20'ri proef." Het pleidooi voor een ontsnap pingsclausule komt niet uit de koker van de ambtenaren van het bureau zelf. Het opnemen van die clausule in het evaluatieverslag was het inspraakbureau door het colle ge van B en W nadrukkelijk opgedragen. Zie ook pagina 21. Maassluis Als de materialen op tijd worden geleverd, dan is medio december, gelijk met de verder uitbreiding van het ka belnet, de Engelse commercië le zender Sky Channel in Maassluis te ontvangen. De gemeenteraad van Maas sluis ging gisteren akkoord met het voorstel van burge meester en wethouders Het had echter met veel gescheeld of het voorstel had het niet ge haald. Het CDA was als geheel tegen, terwijl de PvdA ver deeld stemde De VVD was voor. Met 10 tegen 9 stemmen werd het voorstel uiteindelijk aangenomen. Sky Channel komt in plaats van de zender Belgie Frans-2. Door het neerstorten van de zendmast in Wavre zijn de programma's bijna niet meer te ontvangen. Om het kanaal toch volledig te benutten,*- is besloten om de CAI uit te brei den met Sky Channel. Vlaardingen Administratie- en belastingadviseurs Klaasse Klaasse hebben hun bedrijfspand aan de Schïedamseweg In Vlaardingen van een nieuw jasje voorzien. In korte tijd is een nieuwbouwvleugel gerealiseerd, waardoor de verschillende af delingen een ruimere behuizing hebben gekregen. Klaasse Klaasse heeft tevens de beschikking over moderne, elektroni sche hulpmiddelen. Vlaardingen Wethouder Floor Quast (sportzaken) gaf atletiekvereniging Fortuna toch nog enige hoop, Tijdens de jaarlijkse huldiging van sportkampioenen zegde hij de vereniging toe alles in het werk te zullen stellen om de aanleg van de nieuwe baan zo snel mogelijk van start te laten gaan. Ook burgemeester Fred van Lier liet zich in die rich ting uit. Door de bezuinigingsdrift van het college werd de aanleg van de baan, waar een bedrag van 1 miljoen gulden mee is ge moeid, steeds uitgesteld. De re novatie staat nu voor het jaar 1987 op het programma. Tot ontevredenheid van het be stuur van Fortuna, dat steeds meer leden ziet weglopen naar verenigingen met wel een vol waardige accommodatie. De uiterst geanimeerde bijeen komst in de kantine van het stadhuis kende vele hoogte punten, Caroline Vis zal zich de avond nog echter lang heu gen. De 14-jarige tennisster, nationaal kampioene in haar klasse, werd op voordracht van de regionale sportverslag gevers uitgeroepen tot sport vrouw van het jaar 1984. Vlaardingen In een bescheiden, stil hoekje van het Vlaardingse Visserijmuseum is ruimte gemaakt om het pu bliek aan de hand van foto 's kennis te laten maken met het oude Scheveningen. Het Visserijmuseum bezit een schat aan foto's en af en toe wordt daarmee een expositie ingericht. Zo kwamen onder werpen als klederdrachten, kuipers en schepen royaal aan bod en werd Maassluis ook al uitgebreid behandeld. De beelden van Scheveningen handelen over typisch Seheveningse zaken zoals het Kurhaus, de bomschuiten op het strand, de zeil- en motorloggers in de haven en niet te vergeten Vlaggetjesdag, Het Visserijmuseum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 17.0D uur en op zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 1,25 gulden voor volwassenen en 50 cent voor de jeugd lot 14 jaar. Vlaardingen In Vlaardin gen zal vanaf volgende week het bevolkingsonderzoek wor den voortgezet naar het voor komen en het vinden van de oorzaken van aandoeningen aan de luchtwegen (CARA). In 1965 werd al begonnen met het onderzoek bij de bevolking in Vlaardingen. Ook in Vlagt- wedde werd toen een onder zoek gestart. De onderzoeken worden nu iedere drie jaar herhaald. De vakgroep voor Sociale Ge neeskunde en Epïdemologie van de rijksuniversiteit in Groningen heeft het onder zoek momenteel in handen. Uit het onderzoek is tot nu toe gebleken dat CARA voorkomt Bij 10 procent van de mensen tussen de 15 en 64 jaar. Ruim 20 procent van hot werkver zuim is toe te schrijven aan CARA. Bij de bevolking in Vlaardingen daalt de long functie gemiddeld sneller bij het ouder worden in vergelij king met de bevolking van Vlagt wed de. In Vlaardingen hebben de inwoners door de luchtverontreining dan ook veel meer klachten. Voor het onderzoek bestaat nu ook buitenlandse belangstel ling, De afdeling Epidemiolo gie van de Groningse universi teit werkt sinds kort samen met epidemiologen, longartsen en statistici van de Harvard Medical School in Boston. Vlaardingen Het theaterstuk 'Het dagboek van Anne Frank* wordt zaterdag opgevoerd in de Stadsgehoorzaal. Wegens enor me belangstelling is het stuk voor dit seizoen geprolongeerd en zal dus ook volgend jaar, tijdens het Anne Frank Jaar. overal in het land op de planken worden gebracht. Het door Jeroen Krab bé geregiseerde stuk is door de critici met gejuich ontvangen vanwege de indringende manier waarop de angstige werkelijk heid van veertig jaar geleden werd nagebootst. Toegangskaarten kosten 17,50,.20 en 22,50 gulden. De voorstel ling begint om 20.15 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1