Van der Louw opent nieuw donorcentrum EXTRA CONTINGENT VOOR SCHIEDAM RJJNMONDSCHOOL IN NIEUW jASjfc Wijnands krijgt geen ontheffing Woonwagenbewoners: niet naar Maasdijk VUARDMGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT AVRO niet welkom mm mam 'Geen verhoging veertarieven' Aantal leerlingen jöog verder terug Forse buit bij winkeli ubraak Diefstal uit bouwketen 'Dan slepen ze ons maar weg Gezondheids project voor migranten kan beginnen Muriel maakt beste opstel iniutti i inui iim»f ïiiiiiiiu niiiiiiiiiiiiiii n mii' Wapentuig iiiiiii iiiiiiinittiii ui Htm i Jiiuiiii ui iiif niirnm Minder inwoners Brug dicht MüËÉfÉ WflïïlWEG Vlaardingen André van der Louw, voorzitter van de Rijomondraad, opende gisteren in het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen het nieuwe donorcentrum van het Rode Kruis. Het Rode Kruis heeft nu de beschikking over een eigen gebouw, waar mensen de hele week terecht kun- neni om bloed te geven. In het verleden moesten de dono ren altijd in de avonduren naar het Holy-ziekenhuis ko men. Onder toeziend oog van Van der Louw (uiterst links) werd de vlag in top gehesen. Maassluis Na Rozenburg heeft ook Maassluis protest aangetekend tegen de voorge nomen verhoging van de ta rieven voor de veerverbinding tussen de beide gemeenten. Gedeputeerde staten van iZuid-Holland hebben voorge steld de tarieven voor 10-over- tochtskaarten en maandkaar- ten voor het langzame verkeer met 15 procent te verhogen. De prijzen voor het autover keer zouden in 1985 gelijk blij- "ven. -provinciale staten beslissen op t25 'oktober over de voorgeno men tariefsverhoging bij de veerdienst. Vlaardingen Het aantal leerlingen in het openbaar on derwijs in Vlaardingen loopt <og verder terug. Weliswaar is het aantal inschrijvingen van cïieuwe leerlingen voor de la gere school dit jaar iets geste gen,' maar voor het schooljaar 35/86 moet weer met een te ruggang rekening worden ge houden. Ook de daaropvolgen de'geboortegeneratie geeft een verdere teruggang te 2ien. Een en ander blijkt uit het jaarver slag van de gemeentelijke on derwijsinspectie. De cijfers in het jaarverslag geven uitsluitend een beeld van de situatie in het openbare onderwijs, maar de tendens is in het bijzonder onderwijs waarschijnlijk niet veel an ders. Ook het aantal anderstalige leerlingen in het openbare ba sisonderwijs loopt in geringe mate terug. Opvallend is met name een flinke daling van het aantal anderstaligen in de Oost wijk, zeker in vergelijking jmèt twee jaar geleden. Uit het cijfermateriaal in het jaarverslag blijkt verder, dat het algemeen vormend en het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs door leerlingen die naar het voortgezet onder - - wijs gaan vaker wordt geko zen dan het lager beroepson derwijs. Bij een vrijwel gelijk gebleven belangstelling voor het openbare voortgezet on derwijs in zijn geheel is het „aantal inschrijvingen in het •AVO/VWO relatief flink toe genomen. Die tijd is nu definitief voorbij. In de ochtend en in de middag is het centrum nu ook geo pend. „We hopen dan ook dat nog meer mensen actief zullen worden om bloed te geven", aldus een woordvoerder van het Rode Kruis. In het verleden moesten aspi rant-donoren eerst gekeurd worden. Na tien dagen volgde dan de oproep om bloed te ge ven. Met de opening van het nieuwe donorcentrum is ook daar een eind aan gekomen. Direct na de keuring kan, als de keuring positief uitvalt, bloed worden gegeven. Met de opening van het nieu-' we centrum in Vlaardingen is de vestiging in Schiedam ge sloten. Schiedammers die bloed af willen staan moet nu naar Vlaardingen. „En we ho pen dat dat voor de mensen geen probleem zal zijn", meent het personeel van de bloed bank. Dure renovatie Wattstraat gaat toch door Maassluis Garage Wijnands in Maassluis krijgt van burgemeester en wethouders vermoedelijk geen toestem ming om een LPG-installatie te realiseren als uitbrei ding van het tankstation aan de Mozartlaan. De inspec teur voor de volksgezondheid heeft een negatief advies uitgebracht en dat, zo is op het stadhuis de verwachting, wordt nu door het college overgenomen. Feestelijke optocht vanmorgen in Schiedam: de Rijnmond- school verhuist. Maassluis Bij een inbraak in een J eve nsmiddelenbed rijf in de' Rem br andtlaan is voor 15.000 gulden aan goederen ontvreemd. Men ging na het slot van de voordeur te hebben 'geforceerd met slagersmessen, vleeswaren en tabaksartikelen aan de haal. „Afwijzing zou voor ons be drijf een regelrechte ramp be tekenen", aldus de heer "Wij nands van het gelijknamige bedrijf. „Valt de beslissing in derdaad negatief uit dan kost dat werkgelegenheid voor een aantal mensen. Ik zou het echt onbegrijpelijk vinden als wij geen toestemming zouden krij gen." De bewoners van de Chopjp straat in Maassluis hadden in een eerder stadium bezwaar aangetekend tegen de uitbrei ding van het tankstation. „Veel te gevaarlijk", aldus de bewoners, die pal achter het bedrijf wonen. Zij dienden dan ook een bezwaarschrift in. Niet het bezwaarschrift echter heeft de doorslag gegeven; het advies van de inspectie woog zwaarder, „Onder de bezwa ren van de bewoners kunnen we wel uitkomen", aldus woordvoerder Van der Burg van de gemeente. De inspectie oordeelde echter dat de LPG-installatie niet op de route gevaarlijke stoffen gesitueerd is en bracht daarom een negatief advies uit. „En zo'n advies weegt nu eenmaal erg zwaar", aldus Van der Burg. „Onzin", aldus Wijnands, „De inspecteur geeft altijd een ne gatief advies over het vervoer van gas. Wij moeten een ont heffing hebben voor een klein stukje weg. Elementum, dat nog geen honderd meter van ons vandaan zit, heeft wel zo'n ontheffing. Waarom zouden iwij die dan niet krijgen?" De bewoners van de Chopin- straat liggen met het garagebe drijf over een andere kwestie ook al overhoop. De tuinen van de bewoners grenzen di rect aan de autowasinstallatie. „In de zomer is het echt geen doen", aldus Henk Koudijzer, één van de bewoners die al herhaaldelijk bij het bedrijf en de gemeente aan de bel over deze kwestie heeft getrokken. „Als iemand zijn wagen aan hei wassen is, dan genieten wij volop mee. Als we in de tuin zitten lijkt hei net of we een douche krijgen, Ook de herrie is afschuwelijk, Er is niets te gen te doen. Wijnands weigert door Chris Woerts eenvoudig maatregelen te ne men. Het is allemaal niet erg, maar ik zit wel in een hard- stikke dure woning. Op het wonen is niets aan te merken, maar die wasinstallatie komt ons nu wel de neus uit", zegt Koudijzer verontwaardigd, Wijnands weet van de proble men, maar volgens hem ligt de schuld bij het gemeentebe stuur. „De gemeente heeft het bestemmingsplan gewijzigd. Er zouden eerst helemaal geen huizen rond ons bedrijf ko men. Wie zit er dan fout; niet wij. De bewoners wisten dat ze overlast zouden krijgen van ons bedriif. Wij hebben onge vraagd al een extra investe- ring gedaan door een hele rij coniferen rond het bedrijf te zettenwaardoor de overlast al minder is geworden. Meer kunnen wij er ook niet aan doen." Schiedam De optocht had een ui terst feestelijk ka rakter. De kinde ren van de Rijn- mondschool in Schiedam waren maar wat blij met het nieuwe onder komen aan de Dr, Visserlaan. De oude school aan de Warande is nu de finitief gesloten en na de herfstvakan tie kunnen de leer lingen van de school terecht in een fonkelnieuw gebouw. Verkleed als heuse verhuizers trokken de kinderen van morgen in optocht naar de nieuwe school. Daar was het de jongste leer ling van de school, Freddy Snijders, die met een ferme trap de nooddeur verbrijzelde. De kinderen zongen uit volle borst het verhuïsli^d en stapten trots naar binnen. Na rond gekeken te hebben gingen de kinderen voldaan naar-huïs. De leerkrachten bleven echter. Zij zijn direct gestart met de inrichting van het gebouw en werken ook tijdens de herfstvakantie door. Op 7 november volgt de officiële opening. Op 10 no vember is er ver volgens een fancy- fair en op 23 no vember een reünie van oud-leerlingen en leerkrachten. Schiedam/Vlaardingen Bij twee inbraken in Schiedam is in de nacht van woensdag op donderdag voor ruim zeven duizend gulden aan lood en gereedschap gestolen. Uit een huis in aanbouw aap de Nieu we Mathenesserstraat verdwe nen plakken lood ter waarde van vijfduizend gulden. Een dure compressor werd ont vreemd uit een bouwkeet op de Hoofdstraat in Schiedam. Met een breekijzer opende een inbreker in Vlaardingen de deur van een bouwkeet aan de Churchillsingel. Dat gebeurde ook in de nacht van woensdag op donderdag. Er verdween voor 4500 gulden aan gereed schap. Schiedam Wethouder Cor van Tilborg durft zijn gezicht weer te verto nen in de Wattstraat. De renovatie stond lan ge tijd op losse schroe ven, maar door een inge wikkelde overeenkomst met het ministerie is het benodigde geld toch op tafel gekomen. Die rege ling betekent ook voor deel voor de Huismans straat, waar een vier jaar oud plan voor de re novatie van 27 huizen nu ook doorgang kan vin den. „Dit is een gelukkige afloop van het drama", oordeelt Van Tilborg. In de Watt straat zouden 92 oude wonin gen worden samengevoegd tot 69 moderne, als tweede fase in de renovatie van 305 woningen in Sehiedam-Oost. Het ministerie stelt voor Zuid-Holland echter, dat een renovatie niet duurder mag zijn dan ongeveer zestigdui zend gulden. Het prijskaartje bij het renovatieplan in de Wattstraat zat daar met 77.000 gulden ver boven. Door een extra contingent te geven voor een aanzienlijk goedkopere renovatie van 27 woningen aan de Huismans straat heeft het ministerie dat probleem nu opgelost. Daar door wordt de gemiddelde prijs van renovaties in Schie dam lager. De huisjes in de Huismansstraat worden voor 36.000 gulden opgeknapt. Van Tilborg: „Het ministerie heeft de kast leeggehaald en gezegd: Schiedam, wordt er maar rijk mee." Er komt een half miljoen gulden meer op tafel voor de dure renovatie in de Wattstraat. „Waar dat van daan komt? Dat wil ik niet eens weten", zegt de wethou der. „Waar het ons om gaat is dat zo het vertrouwen in de stadsvernieuwing tenminste niet geschaad wordt. Wat je beloofd hebt moet je proberen waar te maken en dat kan Het vier jaar oude en al twee keer afgewezen plan voor re novatie in de Huismansstraat moet nu razendsnel aan de veranderde voorschriften wor den aangepast. Ook aan het plan voor de Wattstraat moet nog wat gesleuteld worden. „Dat wordt weer geen vrij weekeinde", zucht Cees Kam- minga van de SSSW. De be woners en de raadsleden zijn inmiddels per brief geïnfor meerd van de voor Schiedam zo gelukkige ontwikkeling. Maassluis De woonwa genbewoners die zijn neergestreken in Maas sluis weigeren gebruik te maken van dc tijdelijke standplaats aan de Maas dijk. De woonwagenbe woners eisen van de ge meente betere faciliteiten voor hun gezinnen. De gemeenteraad van Maas sluis ging gisteravond tijdens een extra raadsvergadering unaniem met het voorstel van burgemeester en wet houders akkoord, om aan de Maasdijk een tijdelijke stand plaats in te richten. Met de inrichting is een bedrag van 18.000 gulden gemoeid. De bewoners krijgen er de be schikking over twee toilet groepen, water en electrici- teit. Het terrein zal echter niet worden verhard, zoals de woonwagenbewoners en een aantal raadsleden graag zouden zien. De woonwagenbewoners mo gen tot 1 april 1985 van het terrein gebruik maken. Het college heeft toestemming gegeven voor zes woonwa- gens. Komen er meer. dan kunnen B en W gebruik ma ken van de wegsleepregelïng. De woonwagenbewoners toonden zich weinig content met de oplossing van de ge meente. „Wij hebben geen enkele keus gehad. Alles was al geregeld toen wij bij de wethouder moesten komen. Een douche en wasruimte krijgen wij niet, maar wij willen ons in de winter toch ook op een fatsoenlijke ma nier wassen. En hoe moeten onze vrouwen dat doen? Dit voorstel is echt waanzin", al dus woordvoerder Hennie Descendre van de woonwa genbewoners. Wethouder Mees Duïmelaar: „Het gaat hier duidelijk om rondtrekkende mensen. Die hebben al een aantal voorzie ningen in de woonwagen. Je moet niet vergeten; zij zijn neergestreken in een plaats zonder voorzieningen. In an dere plaatsen waar wel voor zieningen zijn, is het waar schijnlijk beter. Wij hebben deze mensen toch op een zo goed mogelijke manier pro beren te helpen." ■Daar denben de woonwagen bewoners echter heel anders over. Hennie Descendre: „Ik blijf liever staan op onze huidge standplaats. Het ter rein van De Koningshoek is tenminste verlicht. Echt, on der deze voorwaarden ga ik niet aan de Maasdijk staan. Dan slepen ons maar weg. Dit kan toch niet. Deze ge meente heeft echt niets voor ons gedaan. Inspraak was niet mogelijk, we hadden overal maar 'ja' op te zeg gen." Mees Duimelaar: „We heb ben naar andere locaties ge keken, maar er was niets an ders mogelijk. Over de ver harding van het terrein kan ik verder cveinig zeggen. Daar moeten de bewoners maar over praten met ge meentewerken." Vlaardingen Het project ge zondheidsvoorlichting voor buitenlandse vrouwen in Vlaardingen kan in november beginnen. De gemeente heeft mevrouw E.G.M. Petterson- Derks aangetrokken als pro jectmedewerkster. Zij wordt op 22 oktober voorgesteld aan de groep die haar moet onder steunen. Over de sollicitatieprocedure ontstond enige maanden gele den onenigheid in het overleg orgaan migranten, omdat de gemeente geen voorkeur uit sprak voor een buitenlandse medewerkster. „Een gemiste kans", oordeelde voorzitter Ed Klüte en de gemeente beloofde beterschap. Voortaan zouden voor soortgelijke functies bij voorkeur migranten worden aangenomen, Maar bij het project gezond heidsvoorlichting was de pro cedure al in gang gezet. Me vrouw Petterson, die op 1 no vember in dienst treedt, moet met een groep vrijwilligers buitenlandse vrouwen voor lichting gaan geven over de gezondheidszorg in Nederland. Zij wordt daarbij geholpen door een projectgroep, waarin organisaties van buitenlanders, instellingen voor gezondheids zorg en de gemeente. Maassluis De AVRO krijgt geen toestemming om volgend jaar juni in Maassluis een controlepost neer te zetten voor haar jaarlijkse autorally. Een •verzoek van de omroep dat via Knegjens BV Maassluis heeft bereikt, is afgewezen vanwege de 'commerciële, milieuaan tastende aard* van het ge beuren. In 1978 liet Maassluis in een brief al een soortgelijk geluid horen. Daaraan ge koppeld was een verzoek om voortaan geen aanvra gen meer tn te dienen. Vijf jaar lang heeft de AVRO Maassluis daarop links la ten liggen. Dit jaar is de gemeente voor het eerst weer gepolst. De principië le bezwaren blijken eenter nog steeds te gelden. Den Haag Muriel Steen- me ijer uit Maassluis heeft van middag uit handen van minis ter Braks (Landbouw en Vis serij) de eerste prijs gekregen voor een landelijke opstelwed strijd over Wereldvoedseldag. De prijsuitreiking vond plaats in de Kelderzaal van het Bin nenhof in Den Haag. De li-ja rige Maassluisse scholiere van de John F. Kennedy schooi werd door de minister verrast met tal van cadeau's. Joost Smit van de Rehoboth- school uit Naaldwijk kreeg de tweede prijs. Een eervolle ver melding was er nog voor Quintus Bonnet, eveneens van de John F. Kennedysehoo! uit Maassluis. Vlaardingen Een 21-jarige Vlaardinger is aangehouden omdat hij wurgstokjes en ploertendoders te koop aan bood. Het wapentuig werd in beslag genomen. Tegen de man werd proces-verbaal op gemaakt wegens het overtre den van de wei wering onge wenste handwapens. Maassluis Het inwoneraan tal van Maassluis daalt lang zaam. Sinds begin van dit jaat dat met 182 afgenomen. Eind september stonden nog 32,295 mensen als Maassluize- naar te boek. Gemiddeld gaat het inwonertal maandelijks met zo'n 35 naar beneden. Schiedam De Korte Haven- brug is vooV een periode van 14 dagen afgesloten voor alle verkeer. Dat gebeurt in ver band met grondwerkzaamhe den aan kabels. De omlei- dingsroutes worden met bor den aangegeven. Tfiti i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1