Goudriaan- variant fel bekritiseerd Robert in De Sprang KNOW-HOW Bfunott Uitkeringsberaad begint spreekuur Heimachine jaagt dame over H bord VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Grapjassen beheersen lèes- en lachmarkt Afval-expo in Maassluis BfULMNT Kermislui slaan er wild op los Aan de haal met strippenkaarten Grote buit bij inbraak in kelderbox DONDERDAG IS OKTOBER 2964 Meisje stift jongetje de tippen, of: hoe zo'n toneelstukje emanciperend werkt... Schiedam Muisstil moet het altijd zijn in een bibliotheek. Geen mens durft te neuriën, want lezers kijken dan verstoord |>p. Ze hadden gisteren eens naar Zaal Irene moeten komen. J3e bibliotheek had zijn post verlaten, dé meisjes van het filiaal Noord wa rén met kinderboeken en vooral veel scrips uitgerukt naar zaal Irene. Com pleet ander sfeertje: een gekkenhuis van kakefonieên. Zestig kinderen wisselden een spelletje kwartetten (riet professor Prlwytzkofskyen TjryphoiLus Zonnebloem af met mop pen tappen, toneelstukje opvoeren, tekenen, «"'akken en boekies lezen. Vorige week nog was de lees- en lachmarkt in de Blauwe Brug druk ker geweest, meer dan tweemaal zo veel kinderen, schatte bibliotheekdi- üècteur Henk Ewoldt. Maar toen was &t minder moeilijk. Richard van der ÏJorst. van het jeugdwerk in Schie- d^m-Noord waarmee de bibliotheek Samenwerkte, zei quasi-wanhopig: *pie kinderen in onze wijk kennen op^, dte weten dat zij naar je moeten luisteren, Maar nu is het heel anders. I|ier in Schiedam-West weten die kinderen niet wie je bent. Als je wat z$gt, kijken ze je aan met een gezicht Vuif*. waar bemoeit meneer zich mee?" iQus lieten ze de kinderen maar «huiven. Jeugdwerker Jaco Troost ziarmaskers Ce maken en nou ja, kin deren die het Leuk vonden deden ^ee. Maar als ze er ineens genoeg itón hadden en een toneelstukkie gilden doen, kon dat ook, dan liepen naar Ellen Frank en Magda Meij- ei;, de vrolijke meisjes van de biblio- ijjieek, en dan mochten ze zich schminken. verkleden en een geïm proviseerd podium op. Als het echt te tumultueus werd, dook Magda zelf (daar in de striphoek. Die hoek zat Vol trouwens. Vroeger waren strips ui "een bibliotheek ondenkbaar, maar gistermiddag bleek wel waar kinde- refh hun grootste interesse hebben. -De dames bij het standje voor meer verantwoorde jeugdliteratuur zaten er tamelijk vergeten bij. En of het nu daarmee te maken heeft maar aan de moppen kon je zien dat taalgebruik toch wel moeilijk schijnt tfe zijn. Kinderen schreven hun moppen op een gekleurd velletje papier, dat daarna aan de waslijn kwam te hangen en waarvan later een* boekje zou worden gemaakt, maar het wemelde van de taalfouten in. die moppenhoek. Konijnje kwam bij de bakker en vroeg naar wortelt jestaart. nee zij de bakker, die dagt: Iaat ik er een gaan maken. Vies hè, zei het konijntje. Een guide. Een vlooi. Sampie en Mossie. Er hing ook een mop tussen, dip wel door een van de begeleiders geschreven zal zijn: tJHoe maak je een biebjuf gek? Stop ze in een ronde kamer en zeg dat er in* de hoek iemand staat die boete moet betalen." Afgezien van het ant woord was de vraag wel toepasselijk, in die heibels Buiten de grote zaal tran Irene, bij het buffet, zat een vrouw een computerspelletje te doen. Ook om gek van te worden, maar Iekkrr rustig. Vlaardingen Vier ker misexploitanten hebben vannacht wild huisgehou den in een flat aan de Roemer Visserstraat. Eerst mishandelden ze twee be woners van de flat, die di verse bloedingen en een gebroken sleutelbeen op liepen. Vervolgens begon nen ze in te hakken op het interieur van de flat van de twee Vlaardingers, waardoor een fikse scha depost ontstond. Het kermiskwartet, in leeftijd variërend van 21 tot en met 28 jaar en af komstig uit Noord-Bra bant. is door de politie ge arresteerd wegens openlij ke geweldpleging. Het is nog onduidelijk wat de aanleiding van de knok partij is geweest. Vlaardingen Jongelui heb ben gisteravond kans gezien bij de fietsenstalling van het station Vlaardingen-Oosi 114 strippenkaarten achterover, te drukken en er mee vandoor te gaan. Op het GTB-terrein in Schïedam-Zuid staat nog één gebouw overeind: clubhuis Zuid, dat verbouwd zal worden. Linksonder op de foto is achter de nieuwbouw aan de Hoofdstraat te zien, waar de nieuwe gymzaal komt. Schiedam Als Karpov en Kasparov hun schaaktweekamp uitvochten bij 't Zwarte Paard, was zo'n wereldkampioenschap nog een aardige Comedy Capers geworden. De pionnen waren niet meer in de hand te houden, de dame ging trillend van de zenuwen paardesprongen over de 64 velden maken, en de koningen werden al omgelegd vpor- dat de schakers van plan waren om de partij op te geven. Want de schaakborden staan te swingen op tafel en de tafels schudden mee, op de eerste verdieping van club huis Zuid. Het is maar goed dat *t Zwarte Paard zijn bijeenkomsten houdt in de avonduren, des maandags, want er is overdag geen normale partij te spelen. De heimachine doet het gebouw daveren op zijn grondves ten. Het voormalige hoofdkantoor van de gemeentelij ke technische bedrijven (GTB), sinds drie jaar in ge bruik als clubhuis, heeft de afgraving van het veront reinigde gebied goed doorstaan. Maar het heien levert meer problemen op. Het komt goed uit, dat de gemeen te pas met de verbouwing begint, als vaststaat dat de heimachine geen scheurtjes heeft veroorzaakt. „Nee, het is nog niet zo erg dat de koffie uit de bekers zwiept," zegt clubhuisvrijwilligster Annebel Engles. „Eigenlijk was het een maand geleden erger, toen er in de muren werd gedrild." Het clubhuis zit, ondanks een verkort seizoen wegens de verbouwing, met een vol programma en overdag gaan de activiteiten dan ook gewoon door, met een eentonig rampestamp van de heimachine als muzikaal behang in 'elubhuihuihuis Zuihuihuid', zoals iemand spontaan bedacht toen de bouwvakkers aan het drillen waren. Eén van de meer opvallende activiteiten in het club huis aan^ de Dwarsstraat is zaterdag 15 december de laatste voorstelling, die theatergroep Diskus geeft van de voorstelling 'Kosten op het sterfhuis', een verhaal over oplossingen in crisistijd die eigenlijk geen oplos sineen zi|n. Vooraan, fangs het water van de Buitenhaven, is een keerlus in de weg gemaakt voor het toekomstige eindpunt van bus 54. Luchtfoto: Henk van Westering, copyright Sijthoff Pers. Vlaardingen 20-jarige Vlaardinger ltobertvan is dinsdag naar Jeugdgevan genis De Sprang in Scheve- pingen gegaan. Vorige week zag het er nog naar uit dat hij een straf van 47 dagen- vanwege een reeks verkeersovertredingen moest uitzitten in een Vlaardingse pqlitiecel, omdat de'gevange nissen overvol zitten. Robert, die psychisch m de knoei zit zag daar enorm te genop. „Ik wil best in een ge vangenis zitten, maar niet in een politiecel. Daar word ik gek van", zo verklaarde hij vorige week in een interview in deze krant. Ook zijn hutsarts was van me ning dat opsluiting in een poli tiecel, die niet is ingericht op een langdurig verblijf, niet goed is. De Vlaardingse politie zat eveneens met de zaak in de maag. Aanvankelijk zou Robert dins dag in een Vlaardingse politie cel - moeten doorbrengen, om woensdag te worden overge- plaats naar het huis van bewa ring in Rotterdam. Maar plot seling kwam in de jeugdge vangenis In Scheveningen een plaats vrij, zodat hij daar di rect terecht kon. Vanuit De Sprang heeft een opgeluchte Robert laten weten dat het goed met hem gaat. Vermoedelijk konden ze de strippenkaarten ie pakken krijgen doordat de beheerder werd afgeleid door enkelen van hen. De politie arresteerde even later acht jongens in een RET-bus Na ondervraging kwam de politie tot de conclu sie dat waarchijnlijk twee an dere jongens met de strippen kaarten aan de haal waren ge gaan. (ADVERTENTIE) Als u uw bankzaken onderbrengt bij Credit 1 onnai.-, Rank Nederland, krijgt u een op uw belangen afgestemde sen. ice. Omdat wij u mei raad cn daad ter/ijdc kunnen staan in zaken ais financiering, verzekeringen, leasing eh factoring. Maar er en goed in beleggingen, vermogensbeheer en vreemde valuta. l:n welke andere bank heeft onze know how op het gebied \an project-financiering, commodiucvfinanriering, internationale handelstransacties? Credit Lyonnais Bank Nederland 83 vestigingen. Hoofdkantoor: Coolsingel 63, Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-69 591!. Barenürecht, re Barendrechtseweg 170.Q1806-14411 Maassluis, Haven 15, 01699-22555 Rotterdam, Stadhuisplein 15. 010-695911, Nieuwe Binnen weg 165. 010-362955/362556, Mijnshereniaan 218-220, 010-842055. Straatweg 233a, 0/0-780345 Schiedam, Lange Nieuwstraal 101. 010-269255 Vlaardingen, Weslhavenptaat$40a, 010-352055 Zwijndrecht, Koninginneweg 62, 078-126668 Maassluis Bij een in braak in een kelderbox aan het Sparrendal heb ben inbrekers een flinke slag geslagen. De huurders biet een behalve twee fiet sen een groot deel van hun huisraad in de kelder box te hebben opgeslagen. Gestolen werden een glas service, een partij kleding en een stereo-install a tie. De buit vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 7 000 gulden. Vlaardingen Wethou der Bas Goudriaan zal binnenskamers nog een stevige robber moeten vechten om architecten voortaan als bewoners deskundigen bij stads vernieuwingsprojecten in te zetten. Goudriaans visie staat haaks op de gedachten die zijn col lega Arij Maarleveld daar over heeft. Ook de hoofden van dienst van openbare werken, algemene zaken en juridische en economische aangelegenheden zien rond uit niets tn de Goudriaan-va riant. Dat er een andere opzei van bewonersbegeleiding in de stadsvernieuwing moet komen is inmiddels een uitgemaakte zaak De huidige structuur met tijdelijke arbeidscontracten ge koppeld aan de duur van een project voldoet niet. Die is vol gens hoofd openbare werken, M. Ouwens, niet flexibel ge noeg. waardoor het bij voor beeld mogelijk is dat een des kundige nog maar voor acht uur werk heeft, maar voor de volle veertig wordt betaald Van diverse kanten is er nu voor gepleit met meer projek- len. maar een jaarlijks vast te stellen behoefte als uitgangs punt te nemen, Binnen dat denken past het inzetten van een gespecialiseerd burr au dat veel soepeler op veranderde omstandigheden kan inspelen, „Bovendien", meent Ouwens, „zijn in een bureau verschil lende disciplines vertegen woordigd. Het aanbod van des kundigheid wordt zodoende vergroot." Een derde voordeel is volgens Ouwens dat bij af wezigheid een vervanger kan worden ingezet. Nadeel is dat een 'eigen deskundige altijd aanspreekbaar is. Ouwens denkt dat gemis op te vangen door een wekelijks spreekuur in te lassen. Goudriaan gelooft er aWcniaal niet in. Hij zegt dat er pas sprake is van een maximale benutting van subsidies wan neer de architect zijn eigen re novatie- of nieuwbouwproject begeleidt „En dubbel werk xvordt voorkomen", meent Goudriaan Ouwens hekelt do Goudriaan- vanant m felle bexvoordmgen. „Twee heren dienen m een si tuatie waann veelal sprake ts van tegengestelde belangen zal veel conflicten oproepen." Ou wens wijst er op dat een archi tect zich sterk zal richten op zijn opdrachtgever en in si tuaties verzeild kan raken waarin zowel het vertrouwen van de gemeente als de bewo ners op het spel wordt gezet. Ook de andere hoofden van dienst en wethouder Maarle veld ontraden Goudriaans plan om die reden. Maassluis Morgen opent burgemeester Van Es de tentoonstelling 'Afval, hoop voor de toekomst' in ontmoetingscentrum Ko ningshof. Op de expositie wordt ingegaan op afvalbe- perliing en hergebruik van de grondstoffen. Het is de bedoeling van de sa menstellers om een bijdrage te leveren aan het anders, be wuster. denken over afval Enerzijds door minder afval te veroorzaken, anderzijds om in de toekomst intensiever bij zondere afvalstoffen apart te verzamelen en aan te bieden. De organisatie is in handen van de Vereniging tegen Mi lieubederf in en om het Nieu we Waterweg-gebied De ten toonstelling is niet een op zich zelf slaand regionaal project, maar wordt gehouden in het kader van het Landelijk Af val project De expositie, die enkele maanden geleden al in Vlaardingen werd gehouden, belicht zowel bestaande afval - verwerkingssystemen (storten, grootschalig com post eren en verbranden) als nieuwe ma nieren van afvalbeperking. af valinzameling en verwerking Aan 'Afval, hoop voor de toe-' komst' doet een groot aantal organisaties mee zoals bij voor beeld het Landelijk Steunpunt voor Milieu-educatie en het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Aandacht aan het vervoer en verwerking van afval geven de Vuil Afvoermaaischappij (VAM) en de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) Ook de gemeente Maassluis draagt haar steentje bij Door middel van fotomateriaal laat zij de bezoekers zien wat er voor komt kijken eer het huis vuil bij de AVR terecht komt. Diverse Maassluise bedrijven zijn eveneens vertegenwoor digd, zoals onder meer Bat- tra x. Laura, Oil Recycling, Poldervaart. Kubes en Buhr- mann Papier Ook zijn enkele milieu- en krmglooporgamsa- ties, zoals bij voorbeeld De Kleine Schaal: het Project Mi lieu cn Huishouden bij de ex positie betrokken en natuur lijk de organiserende Vereni ging tegen Milieubederf Hoewel afval zo langzamer hand een veelomvattend pro bleem geworden is» beperkt dc tentoonstelling tn Koningshof zich voornamelijk tot huishou delijk en klein chemisch afval, zoals bedrijfsafval, ziekenhm- safval. puin. zuiveringsslib, havenshb en radio-actief afval Naast een groot aantal particu lieren hoopt de organisatie ook schoolklassen te verwelkomen Voor de vijfde en vest ie klas sen van de basisscholen zijn er speciale lesprogramma's ver vaardigd. 'Afval, hoop voor de toekomst' duurt tot en met 4 november. De openingstijden zijn op werkdagen van 9 tot 12 en van 13 30 lot 16 uur 's Avonds en in hel weekeinde geldt een be perkte openstelling De toe gang is gratis. (ADVERTENTIE) Gfoetbnljanl, met garantfccert'teaa? omoeni kwaliteit en waardevastheid t»J inruil Vlaardingen Het Vlaardings Uitkeringsgerechtigden Be raad (VUB) begint volgende week met een spreekuur, waarop mensen met een sociale uitkering met hun proble men terecht kunnen. Ook is de bedoeling van de spreekuren, die iedere dinsdag en donderdag van 14 tot 16 uur worden gehouden bij het Siso (Van der Werfstraat 15) oplossingen te zoeken om de soera Je verworvenheden over eind te houden. Het VUB was de laatste tijd niet meer zo ac tief, nadat begin dit jaar nog diverse acties zijn gehouden tegen het julI-pakket. Maar nu wil het er weer hard tegenaan. Een andere nieuwe activiteit van het VUB is een informa tiebulletin, waarin onder meer wordt ingegaan op woonlasten, sociale verworvenheden, ver deling van arbeid en gehandi captenbeleid Ook heéfi het VUB onlangs bij de school besturen in Vlaardin gen geprotesteerd tegen dure schoolreisjes en soortgelijke kosten, waarmee ouders van schoolgaande kinderen wor den geconfronteerd. „Deze uit gaven kunnen uitkeringsge rechtigden niet bekostigen", aldus het VUB. Steunfondsen, die diverse scholen daarvoor in het leven hebben geroepen, worden door het VUB verne derend genoemd. „Het dank je wel moeten zeggen is voor deze mensen een nare. zelfs vernederende ervaring. Zij worden in een positie gedrukt, waar zij niet voor hebben ge kozen. Het is het beleid van de overheid dat dit veroorzaakt. Wij vinden dat de scholen, hoe goed bedoeld ook, niet op de goede weg zijn. Het is immers met de tank van scholen om de te lage uiiekeringen aan te vullen." Om tegemoet te komen aan de uitkenngi,h*.'rechtigden heeft het VUB de schoolbesturen voorgesteld alle extra kosten aan het begin van het school jaar bekend te maken of een collectief spaarplan op te stel len. „Kortom door mee te den ken en actief mee te werken aan het voorkomen dat kinde ren in een uitzonderingspositie terecht komen." De wethouder van onderwijs heeft inmiddels laten weten positief te staan tegenover de grieven van het VUB en toe gezegd de kwestie te bespre ken met de scholen en de be trokken raadscommissies.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1