Bfurctt,* Veel belans el! ine voor patiowoningen Werkloze meisjes starten kledingwinkel No Problem ter meulen ÏSt V1MRDIN9S DAGBLAD SGHSEDAMSGHE COURANT UW WATERWEG COURANT Gronden in Maassluis verontreinigd Alleen begraven duurder Woonkamer in de fik Mijnenveger valt slecht bij comité GOUD Ministerie ligt dwars bij keuze woon- wagencentrum Fietsen weg Vooral jonge gezinnen zien - af wis kende bouwvorm riltvm Wee, sokken stoppen doen we niet Van Lier wil onderzoek naar verdwijning 'ri. Boete niet betaald Radio Lokaal gaat hardnekkig door WATERWEG DONDERDAG 25 OKTOBER 1984' Vlaardingen Het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu ligt dwars bij keuze van een loka- tie voor een woonwagencen trum in Holy-Noord. Aanvankelijk zag het er naar uit dal rijk en gemeente over eenstemming zouden bereiken, maar enkele weken geleden werd vanuit Dqn Haag meege deeld dat het woonwagencen trum te dicht bij de begraaf plaats komt te liggen. Binnen enkele weken wordt op het stadhuis het eindoordeel van de minister venvacht. Wet houder Goudriaan noemt de houding van het ministerie ongehoord; temeer daar de plannen al 20 ver zijn gevor derd dat morgen al begonnen zou kunnen worden met de aanleg. „Vlakbij de begraafplaats staan ook bungalows. Dat le vert geen enkel probleem op. Het woonwagencentrum komt nog verder te liggen dan de dichtstbijzijnde bungalows", aldus Goudriaan. Mocht het ministerie vasthouden aan de bezwaren, dan is Goudriaan van plan de vaste kamercom- missie in te schakelen. Vlaardinjen Uit een schuur in de Landstraat in Vlaardin gen namen dieven een heren- en een crossfiets mee. Door het slot van de deur te vernie len konden de onverlaten de schuur binnen komen. opmerkelijke bouwplan: huizen rug aan rug Vlaardingen Voor de patio woningen. die Van der Waal Projectontwikkeling BV aan de Platanendreef in Holy- Noord gaat bouwen en die ui terlijk veel meer lijken op de omringende bungalows dan de premie koopwoningen, die de aannemer iri de bliurt al heeft gebouwd, blijkt een grote be langstelling te bestaan. Meer dan de helft van de 34 prpmie- A-huizen is door geïnteres seerde kandidaten al gereser veerd. De aanvankelijke verwachting dat vooral kleinere gezinnen die een grotere eengezinswo ning bewonen interesse zou den hebben, is niet is uitgeko men. Vooral veel jonge gezin nen zien zo'n patiowoning, wellicht door de afwijkende bouwvorm, helemaal zitten, zo valt uit de eerste reacties af te leiden. De eerste reserverin gen voor de woningen kwa men al binnen nog voor de Vlaardingse makelaars, die met de verkoop belast zijn, hun advertentiecampagne op gang hadden gebracht. Het ontwerp van architect M.van Dorp blijkt velen aan te spreken. Het gaat inderdaad om een opmerkelijk bouwplan dat nog niet zo vaak is toege past; woningen die rug aan rug staan en dus aan de achterzijde niet over ramen beschikken, en die de belangrijkste slaap kamer en de badkamer op de begane grond hebben. Dat kon worden gerealiseerd door de woningen zeer breed van op zet te maken, en door de woonkamers naar voren te la ten uitspringen. Doordat de woningen telkens in hetzelfde type naast elkaar worden ge schakeld ontstaan patio-tui nen. die aan drie kanten ge heel omsloten zijn. Privacy is in die tuinen dus volledig ge garandeerd. De patiowoningen hebben in principe dezelfde grootte als een gemiddelde vierkamer- eengezinswoning. Naast de slaapkamer beneden zijn op de bovenverdieping nog twee kleinere slaapkamers gereali seerd. Om in de keuken en de hal, die achterin de woningen zijn gesitueerd, toch voldoende licht te krijgen worden op de daken lichtkoepels aange bracht. Mei de gemeente is een over eenkomst gesloten over de af koop van de erfpacht geduren de vijftig jaar. Inclusief die af koopsom komt de prijs van de woningen uit op ruim 140.000 gulden. De nieuwe premie-A- subsidieregeling is op de wo ningen van toepassing. De bedoeling is dat de bouw van de woningen nog dit jaar van start gaat. Indien de om wonenden tegen dit plan be zwaar zouden maken en schorsing van de Raad van State zouden verkrijgen, zoals al eerder gebeurde met het an dere project van Van der Waal aan de Platanendreef, dan zou de nodige vertraging optreden. Van der Waal rekent er echter op dat de bezwaren tegen dit type woning minder zullen zijn, omdat het uiterlijk veel meer aansluit op de omringen de woningbouw. De vijf jonge onderneemsters van kledingwinkel No Problem. Van links naar rechts Sonja Notenboom, Renata Ricciardi, Anneke Sarucco, Petra Zonneveld en Miranda Dingier. Schiedam Van schooi geko- men en nooit werk gehad: geen situatie om in te berus ten, In het clubhuis was wei nig voor meisjes van hun leef tijd te doen, want een hele dag flipperen of onder een brom mer liggen prutsen, dat lonkte niet zo. Dus zaten zij een beet- je aan de bar van hun clubhuis in Sehiedam-Zuid te kletsen, over van alles: kleding, siera- den, schoenen, mode en toen kwam er iemand op het idee: waarom gaan wij daar ons werk niet van maken? Zodoende is nu in oprichting de kledingwinkel No Problem. Als de gemeente Schiedam een beetje wil meewerken, kan het project in februari van start gaan. Anneke Sarucco (17), Renata Ricciardi (15), Miranda Dingier (18), Petra Zonneveld <19) en Sonja Notenboom (21) - zijn van plan om sieraden, rie men, schoenen, hoedjes, petjes •en andere kledingstukken te gaan ontwerpen, maar herstel- Ien en strijken van kleren zul- len zij ook doen. -1 Dolenthousiast zijn zij over het idee. Het is een leuk project voor werkloze meisjes om er- varing mee op te doen in de textiel en daarom hopen zij dat het in aanmerking komt voor subsidie. Lukt het, dan willen zij over een jaar of drie zelf standig gaan draaien of bij No Problem, of bij een andere kledingzaak, waar zij dan iets aan de opgedane ervaring ho pen te hebben, Knippen Er was een jongen in de wijk, Hans Pontos, die gezegd had: „Het Jukt jullie nooit." Hij zal het weten. Als in februari de winkel open kan gaan (er wordt nog een pandje gezocht, misschien in de Nieuwe Maas straat), dari zullen de meiden hem vragen om het pand te openen. „Dan mag hij met een heel klein schaartje een heel dik touw doorknippen," zeg gen zij belust op wraak. Van Eric van Emden van de organisatie Buskruit krijgen de vijf meisjes alle medewerking. Hij heeft hun ontwerpbegro ting gezien, gaf nog wat advie zen en zal No Problem bin nenkort voordragen bij de stuurgroep in het stadskan toor, die over dit soort subsi dieaanvragen voor vervan gend werk moet oordelen. „Ik heb nog nooit zo'n perfecte begroting gezien," zegt jonge renwerker Kees te Gussinklo, die blij is dat er een groep mei den uit zijn clubhuis in bewe ging komt. „Zij zijn zelfs naar Termeulen gegaan om te kij ken hoe duur de schroefjes zijn, waarmee de rekken en kasten vastgezet moeten wor den," zegt hij- Geen punk De vijf jonge onderneemsters hebben een startkapitaaltje van 14.000 gulden nodig, voor de inrichting van hun winkel: toonbank, naai- en breimachi nes, strijkplank en -ijzers, en hout. Alleen Miranda weet handig met een naaimachine om te gaan: zij haalde" op school haar diploma's. De an deren zijn enorm gemotiveerd om net te leren. Anneke: „Het moet bijzondere kleding wor den. die wij gaan maken. Mooie, nette kleding." Zij benadrukken dat het geen tweede Toontje wordt, de tweedehandszaak in de Haga- straat. Ook zal hei geen win kel wordc-n zoals Bellenea in de Lange Kerkstraat. „Dat is punk," zegt Miranda, „bah!" Wel willen zij hun spullen goedkoop van de hand doen. Kledingzaken zullen zij met hun ontwerp niet beconeurre- door Kor Kegel ren en ook de wasserij in de Pernissestraat hoeft niet bang te zijn, want hoewel zij hun kleren schoon en gewassen aanbieden, gaan zij niet voor elke Gorzenaor de vuile was doen. Wel zullen zij de wijkbewo- (A D VERTEN TIE) Warme en komfortabele huispakken en jumpsuits... die ook als pyjama te dragen zijn Keuze uit diverse modellen en vele kleuren Maten SI36/33I. MI40/42). Ü44/46S, XLI481 Van 80/20% katoen/BOlyamide, van A2r5tj,341&5,32 ré voor 'D lingerie' afdeiiny ners behulpzaam zijn, die aan hun kleren ritsen ingezet of knopen aangezet willen heb ben en dat zelf niet kunnen. Ook zullen zij kledingstukken op bestelling leveren. Nee, sokken stoppen doen zij niet, dat wordt ie gek. Om inspira tie te vinden zullen zij de no dige modeshows gaan bezoe ken, 2egt Petra. In hun brieven aan de ge meente schrijven de meisjes waarom zij het initiatief heb- ben genomen. Sonja: „Ik ben al vier jaar werkloos. Overal waar je solliciteert, krijg je te horen: Jammer, volgende keer beter. Toen dacht ik: ik ga iets met kleding proberen. Ik ben naar de Trechter gegaan en die bracht mij in contact met deze meisjes in Sehiedam- Zuid." Sonja zit er nu een week bij. De anderen zijn al een half jaar bezig om hun idee uit te werken. Vorige week zijn in de wijk folders huis aan huis gegaan, waarin gevraagd werd om oude kleding naar clubhuis Zuid te brengen. „Vuilniszak ken en dozen vol hebben wij al," zegt Anneke. Miranda: „Er zit van alles tussen, ook baby kleertjes." Renata. „En mijn oma had ook nog oude spulle tjes." Voorlopig kunnen zij dus vooruit, in afwachting van de goedkeuring van hun subsi dieaanvraag. ClanzerijTwijnerij en Lijnbaan Maassluis Een oriënterend onderzoek aan de Glanzerij, de Twijnerij en de Lijnbaan in Maassluis heeft aan het licht gebracht dat de bodem daar op Maassluis: tarieven niet hoger Maassluis De meeste gemeentelijke genvallers in geslaagd de gemeenteraad tarieven en heffingen in Maassluis wor- een sluitende begroting aan te bieden, den in 1985 niet verhoogd. Burgemeester Er is zoveel mogelijk-getracht de woon- en wethouders zijn er ondanks grote te- lasten in de hand te houden. Wel kunnen er flinke ver schuivingen optreden in de o nroerend-goed belasting. Dat zal voor de een een hogere, voor de ander een lagere aan slag betekenen. Een en ander is een gevolg van het feit, dat vanaf volgend jaar andere cor- rectiefaetoren worden gehan teerd bij het bepalen van de aanslag. Het verlaagde elektriciteitsta rief dat in 1984 werd toege past, blijft gehandhaafd. Ook de watertarieven worden niet verhoogd. Begraven wordt in Maassluis wel aanmerkelijk duurder. De raad wordt voor gesteld het begrafenisterief met twintig procent te verho gen, om op die manier het te kort dat daarop elk jaar wordt geleden wat terug te schroe ven. De gastarieven moeten natuurlijk wel worden aange past, omdat Maassluis zich heeft te houden aan de vari bovenaf opgelegde tarieven. Bodemonderzoek In de aanbiedingsnola bij de begroting laat het college be zorgdheid blijken over de aan slag, die bodemonderzoek en eventuele .sanering de komen de jaren zullen doen op de ge meentelijke portemonnee. Be halve de kredieten, die de raad voor dit doel al beschik baar stelde, is voor de onder zoeken geen geld gereser veerd. Volgens burgemeester en wethouders blijft er slechts één mogelijkheid om die toe komstige lasten te dekken: geld onttrekken aan de saldi- reserve. Als dal gebeurt zou de gemeente echter een verlies post aan rente op die reserve moeten boeken. Maassluis moet er ernstig re kening mee houden, dat de komende jaren een extra be drag moet worden betalen aan de Brandweergemeenschap Noordelijke Delta, waarvan het lidmaatschap inmiddels is opgezegd. Voor Maassluis bete kent dat waarschijnlijk een structurele last van 45.000 gul den, waarmee tot nu toe geen rekening was gehouden. Dekkingsplan Veel extra bezuinigingen heeft het college niet hoeven toepas sen. De opbrengst van grond zal voortaan niet meer in de reserves, maar rechtsstreeks in de gemeentekas worden ge stort- De verzekering, die is gesloten voor vier bruggen in de gemeente, wordt opgezegd. Schade aan de bruggen wordt voortaan uit een daarvoor in te stellen fonds betaald. Ver der wordt een restitutie van de AVR gebruikt om de begro ting sluitend te krijgen. Een kleine besparing is er tenslotte op de personeelslasten, omdat enkele vacatures niet zuilen worden vervuld. verschillende punten is ver ontreinigd. In het grondwater aan de Glanzerij ziin olie en aromaten aangetroffen, in de bodem stuitte de Dienst Cen traal Milieu Beheer Rijnmond (DCMR) op sulfaat en vetzure verbindingen. In de bodem van de Twijnerij en de Lijn baan zijn verontreinigingen van aromaten en plaatselijke lood geconstateerd. De Inspec tie Volksgezondheid heeft in middels het Drink waterlei dingbedrijf van de onderzoek resultaten op de hoogte ge steld. Dit bedrijf zal op korte termijn een onderzoek instel len naar de kwaliteit van het drinkwater. De thans beschikbare gege vens zijn volgens de DCMR nog te beperkt om verstrek kende conclusies hieraan te verbinden. Zo is nog niet be kend hoe het zit het het verti cale en horizontale versprei dingsgedrag van de kwalijke stoffen.. Ook de consequenties voor de volksgezondheid zegt de DCMR momenteel nog on voldoende te kunnen inschat ten. De verontreinigingen acht de dienst echter wel alarmerend genoeg om erbij minister Wiri- semius met spoed op aan te dringen dat een vervolgonder zoek wordt ingesteld. De drie verontreinigde plaat sen bevinden zich op een deel van een voormalig industrie terrein, waarvan ook het on bebouwde gedeelte Lange Boonestraat/Wagen straat ver ontreinigd is. Op dat laatste stuk start over enkele weken en nader onderzoek. Nieuwe navorsingen aan de Glanze rij /Twijn erij Lij n baan komen pas aan de orde als Winsemius groen licht geeft. De onlangs gerealiseerde wo ningbouw valt buiten deze lo caties. Brandweerlieden nemen de schade op na de brand in een woning aan de Van Wezem beekstraat. Vlaardingen Aan de Van Wezembeekstraat in Vlaardingen brandde gisteren de woonkamer van een van de woningen vol ledig uit. Een 10-jarige jongen had een 'stinklucifer' naar binnen gegooid, in de veronderstelling dat het dan 'lekker' zou gaan stinken in de huiskamer. Dat pakte echter anders uit. De gordijnen vatten vlam en de brandweer moest met groot materieel uitrukken om de brand te blussen. De schade aan de woning was aanzienlijk. Jongelui stichtten ook brand in Bavinekschool. De brandweer hoefde echter niet te komen om het beginnende brandje te blus sen. Het schoolpersoneel had het vuur al gedoofd. Vlaardingen Burgemeestei Van Lier heeft in een tele gram aan minister van bin nenlandse zaken Jarpa van Chili zijn bezorgdheid uitge sproken over het lot van een in 1976 Verdwenen* medische laborante en vakbondsleidster Het betreft Reinalda del Car men Pereira Plaza. Zij werd opgepakt vanwege haar activi teiten in de Chileense Com munistische Partij. Reinalda was op dat moment vijf maanden zwanger. Nie mand heeft ooit nog iets van haar vernomen. „Ik/verzoek u onmiddellijk een diepgaand en onafhankelijk onderzoek in te stelten naar haar verdwij ning". schrijft Van Lier in het telegram. Schiedam De gemeente moet voorkomen dat een mij nenveger wordt gelooid met de naam Schiedam. Dat vindt het comité 'Schiedam tegen kernbewapening'. De marine wil een serie mijnenvegers vernoemen naar Waterwegge- meenten. De eerste, de Maas sluis, wordt op 12 december opgeleverd. Er staan niet voor niets bord jes met het opschrift 'kernwa- penvrije gemeente' aan de stadsgrenzen, meent het comi té. Schiedam dient die titel uit te dragen, aldus de anti-kern wapenbeweging in een brief aan burgemeester en wethou ders en de gemeenteraad. „Een mijnenveger met de naam Schiedam versterkt de beweging voor de vrede niet. De gemeente moet dat dus af wijzen", schrijft Joüe Hakkert namens het comité. Ook over de mijnenveger Maassluis ontstond vorige maand enige opwinding. Het Maassluïsse PPR-raadslid Jaap van der Griend vond dat met dat schip niet gepronkt mocht worden op het jaarlijkse feest de Furieade, Zijn protesten haalden echter niet veel uit. Schiedam moei zich ook nog eens buigen over aankoop van grond rond de vliegbasis Woensdrecht. Daarmee zou, aldus het comité, de plaatsing van kernwapens vertraagd kunnen worden. Deze zomer wees de gemeente een derge lijk verzoek van Schiedam te gen kernbewapening af. omdat besluiten over kernwapens bij de rijksoverheid thuishoren. Het comité vindt echter dat de gemeente zich niet kan ver schuilen achter de centrale overheid, „Niet als het gaai over vragen die te maken heb ben met leven en dood." '(ADVERTENTIE) Voor 'n gouden sierraad komt u natuurlijk naar Brunott Van hangers mei collier lot de fijnsie oorknoppen Watüachi u van een Sm- slavenband"? Oude Bmnenweg 45. ROTTERDAM V Tel: 010-116615 Vlaardingen De Vlaarding se politie heeft een vrouw aan-, gehouden die een boete nog niet had betaald. De vrouw is. in afwachting van vervoer naar het Huis van Bewaring, ingesloten op het Vlaardingse politiebureau. Schiedam De illegale zen der Radio Lokaal is gistermid dag voor de zoveelste keer uit de lucht gehaaid. De Schie- damse politie nam bij een in val in een huis aan de Nieuwe Maasstraat voor vijfduizend gulden aan apparatuur in be slag. Het was de tweede keer deze week dat Lokaal werd opgerold. De inval in het huis aan de Nieuwe Maasstraat werd ge daan na herhaalde klachten van omwonenden over storing op video en televisie. Een hardhorende man klaagde, dat hij via zijn gehoorapparaat piekfijn op de hoogte werd ge houden van de laatste tophits. Het aantal keren dat zendap paratuur van Lokaal in beslag is genomen is volgens politie- inspecteur Jan van Hof nau welijks meer bij te houden. Eerder deze week nam de po litie uit een huis aan de Watt straat in Schiedam voor 1500 gulden aan apparatuur mee. De politie is er met de twee in vallen niet in geslaagd om Ld- kaal het zwijgen op te leggen. Gisteravond was de illegale zender alweer in Schiedam en Vlaardingen te beluisteren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1