g voor inbrekers Miljoenen transport: graantje voor haven Orpheus jubileert indrukwekkend VLAARD1NGS DAGBLAD SCDIEDAMSCHE GODBANT NIEUWE WATERWEG CflUBflWT Politiek in de defensie Weer brand inde Mozertlaan ter meulen Dwarsparkeren zit buurt dwars Maassluis legt roken aan banden Taemisto geplunderd Vechtpartij op iyiaardinger dij k Man in arm 'gestoken Prijsvraag Buizengat Mooi of lelijk, de tijd zal het leren5 Glimmerveen stoort Vlaardingers Overval op tankstation mp* MAANDAG 29 OKTOBER 1984 Schiedam Hoewei wijkcen trum West nog niet eens is ge opend hebben omwonenden er nu al last van. De plannen voor een nieuwe parkeersitua tie zijn de bewoners van de Jan van Avennestraat een doorn in het oog. En de bejaar- de! bewoners van het Hofje van Belois maken zich zorgen oyer de doorgang, die is ont staan tussen het in aanbouw zijnde wijkcentrum en het hofje met ouderenwoningen. „Het gaat ons echt niet om het wijkcentrum", legt Wout van der Schalie uit de Jan van Avennnestraat uit. „Dat kan best leuk worden," Waqjr het de bewoners wel om gaat zijn de gemeentelijke plannen om in een deel van de Jan van Avennestraat de parkeerplaat sen dwars op de rijweg aan te leggen, in plaats van in de lengterichting zoals momen teel het geval is. Daardoor ont staan meer parkeerplaatsen en dat is volgens de gemeente noodzakelijk als het wijkcen trum eenmaal is geopend. Protest Jaren geleden, toen de Jan van Avennestraat opnieuw werd ingericht, waren de be woners al fel cegen dwarspar keren. Ze vonden het niet no dig. omdat er in de straat meer dan voldoende parkeerplaat sen waren. Een ander argu ment was dat de brede trot toirs, een ideale speelplek voor de kinderen in de buurt, door dwarsparkeren gehalveerd zouden worden. Ook leveren haaks geparkeerde auto's meer gevaar op voor overstekende kinderen, zo is volgens de be woners uit onderzoeken geble ken. De kinderen uit de buurt heb ben indertijd ook al een pro testbrief naar de gemeente ge schreven, waarin zij klagen over de aantasting van hun speeldomeïn door de bouw van het wijkcentrum. Aanleg De bewoners waren dan ook .hevig verontwaardigd toen twee wekeni geleden een ge meen lelijke "brief-op de deur mat belandde,-waarin de ge meente aankondigde dat bin nenkort con begin zal worden gemaakt met de aanleg van parkeerplaatsen die haaks cp de rijweg staan. Om hun standpunt kracht bij te zetten inventariseerde een bewoners comité 's avonds de nog vrije parkeerplaatsen. Wout van de Schalie: „Wij zijn tot de conclusie gekomen dat er genoeg parkeerruimte is. Vergeet niet dat het om een wijkcentrum gaat. De meeste -mensen komen toch lopen." Bij het verzamelen van hand tekeningen tegen de gemeen telijke plannen werden Wout van der Schalie en mede- straatbewoner Hob Rroeren met een ander negatief gevolg van het wijkcentrum gecon fronteerd. „We wilden ook handtekeningen ophalen bij de bejaarden in het Hofje van Be lois. Bij dwarsparkeren komen de auto's op enkele meters van hun gevels te staan, zodat ze er zonder meer last van zullen krijgen. Maar 's avonds om ze ven uur durfden die mensen de deur al niet meer open te doen. Zo bang zijn ze!" Angst Wout van der Schalie ging la ter overdag nog eens bij de be jaarden langs en toen bleek dat ze ook verschrikkelijk aanhikten tegen de doorgang die is ontstaan tussen hei wijk centrum en het Hofje van Be lois. Voorheen was het hofje afgeschermd met bosjes. Nu staat er alleen eert hek. „Die mensen zijn doodsbang voor inbrekers", verklaart Van der Schalie. „Ook worden de zijmuren van hun huisjes gebruikt door de jeugd om een balletje te trappen. Dus die mensen zitten heel de tijd ;e schudden in hun bejaardenwo ninkje." De bewoners hebben hun be zwaren op schrift gesteld en naar de leden van de gemeen teraad gestuurd. De handteke ningenlijst willen ze van de week aan een van de wethou ders overhandigen. ..'t Is te hopen dat het wat helpt", zegt Wout van der Schalie. ..Want die beslissing van de gemeente tegen de wil van alle bewoners in is echt de druppel die de emmer doet overlopen." Maassluis Rokers moe- ten voortaan bij vergade ringen van gemeentelijke - commissies in Maassluis óp een houtje bijten. Was het tot nu toe gebruike lijk dat vooraf werd ge peild of er mensen be zwaar hebben tegen siga- retterook, nu komen bur gemeester en wethouders met het voorstel om het roken helemaal te ver bieden. Het al sinds 1978 gelden de anti-rokenbeleid van Maassluis moet ver scherpt worden, staat in de notitie die B en W aan de raad willen aanbie den. Op recepties van de gemeente werden geen rookwaren meer aange boden en de meisjes ach- .ter de balie van het stad huis hadden al besloten "onder werktijd niet te ro- 'ken. iOp alle vergaderingen 'die door de gemeente ^worden bijeengeroepen iZijn sigaretten, sigaren en 'pijpen voc. taan ook ta hoe, als de gemeenteraad •de plannen overneemt. "In de notitie wordt ge pleit voor een algemeen ..verbod. Schiedam Uit het plezier jacht Taemisto, dat bij de Jan van Riebeek op het droge lag, is voor ruim 12.000 gulden aan spullen gestolen. De buit om vatte een buitenboordmotor, kleüren-tv en diverse scheeps- ■benodigdheden. ^Inbrekers gingen in openbare •mavo Buiten de Veste met au- jdio-apparatuur aan de haal. Ook in een woning aan de Ju- lianalaan en een winkel aan ..de Vlaardingerdijk werd inge broken. tSehiedam Toen' na een 'vechtpartij op de Vlaardinger- wüjk zondagmorgen de rust was 'weergekeerd, besloot een 21- jjarige man uit Delft een taxi te .nemen en naar huis te gaan. "Dab schoot bij de eerdere riva- Jen kennelijk in het verkeerde riteélgat. Een 18-jarige Schie dammer koelde zijn woede Vervolgens op een zijraam van de taxi, dat aan diggelen ging. ï;De inmiddels gearriveerde po- »litie kon nog net zien hoe een ^groepje van drie veehtlustigen •zichj uit de voeten maakte en ieeh 'ipand aan de Slachthuis- daan binnenschoot. Even later hon het trio van 18, 19 en 21 jjaar in de kraag worden ge- kpakt l'Enkele van hen moesten aan -blauwe ogen en dikke lippen 3n het Nolet-ziekenhuis wor den behandeld. 'Schiedam Een 22-jarige -Schiedammer is vrijdagavond ;even na tien uur op het Broers veld in zijn arm gesto nken door een nog onbekende -man. De dader was juist bezig Son geparkeerde auto open te preken toen hij tijdens zijn Werkzaamheden door de ^Schiedammer werd gestoord. 3De betrapte man aarzelde geen ^moment en greep zijn mes. Na /behandeling in het Schieland- -ziekenhuis kon hij weer naar "huis. Alles ging zo snel in zijn werk dat het slachtoffer de po litie slechts een uiterst sum mier, nauwelijks bruikbaar signalement kon verschaffen. Welzijn vergadert in geheim over opbouwwerk Schiedam Achter gesloten deuren gaat wethou der Luub Hafkamp vanavond een confrontatie aan met zijn commissie voor welzijn en volksgezond heid. Het gaat over het opbouwwerk in de oude wij ken. Een plan, dat door de gemeentelijke afdeling cultuur, sport, jeugd (CSJ) is ontwikkeld, wordt echter met zoveel geheimzinnigheid omgeven, dat een actief lid van de bewonersvereniging Schiedam- Oost op het stadskantoor te horen kreeg dat er zelfs helemaal geen vergadering was. Om acht uur komt de welzijns- commissie echter bijeen in het stadhuis op de Grote Markt, maar ook de direct erbij be trokken opbouwwerkstichting SS WO mag daar niet bij zijn. De SSWO is uitgenodigd om donderdag in de namiddag in het stadskantoor te komen vernemen, wat de gemeente Schiedam met het opbouw werk in de oude wijken van plan is. In de vier oude wijken bestaai de indruk, dat wethou der Hafkamp hierbij zal afwij- ken van de"~CSJ-nota 'Op-' bouwwerk, van nu naar straks'. Ambtenaar Mulder kon van ochtend niet aangeven wat de gemeente van plan is: „Het is beleefder eerst onze gespreks partner donderdag -te informe ren." Wel beaamde hij dat de gemeente een initiatief geno men heeft orn de malaise in het opbouwwerk aan te pak ken. Er is sprake van dat het toch al beknotte opbouwwerk in Schiedam-Oost, -Centrum, - West en -Zuid organisatorisch gewijzigd wordt De gemeente heeft berekend dat admini stratieve krachten goedkoper zijn dan (beter geschoolde) op bouwwerkers. Vorig jaar werd daar in Schiedam-Noord ook toe overgegaan. Als de oude wijken nu dit om streden voorbeeld volgen, werpt dat allereerst de vraag op welke consequenties dat heeft voor de twee bestaande opbouwwerkers Anton van Bijnen en Armand van Puy- velde, terwijl bovendien in de wijken de vraag rijst of een aanvankelijk verworpen alter natief dan toch niet be ter is. De wijken zouden er Cen-' trum uitgezonderdmeer voor voelen om de ondersteu ning van de bewonersvereni- gingen te centraliseren dan aan kwaliteit in te boeten. In de praktijk betekent minder deskundigheid bij de wijken voor de gemeente minder op positie. Men-ziet dat in de oude wijken als" aantasting .van het inspraakbèginsel. Men vreest/ als alles in een be sloten commissievergadering wordt voorgekauwd, dat -dah de wensen van- de bewoners verenigingen .zullen onder sneeuwen in een anti-opbouw werk gericht beleid. Vlaardingen Ook de Vlaardingse haven pikt een graantje mee van de miljoe- nenorder, die Lensveld in de wacht heeft gesleept voor alle transportwerkzaamhe den voor de bouw van het boorplatform Brae B. De Deense coaster Platessa nam zaterdag in de Koningin Wilhelminahaven 400 ton buizen aan boord om ze te verschepen naar het Schotse Nigg, een van de bouwplaat sen van het platform dat in 1988 wordt ingezet bij de oliewinning op de Noordzee. Transportmanager Marcus Schippers van het Vlaardingse transportbedrijf verwacht bin nen een week weer een partij buizen, bestemd voor de bouw van het booreiland, te versche pen via de KW-haven. „En dat kan zich nog een aantal malen Vlaardïngen De grote uitdaging voor de stads vernieuwing in de nabije toekomst is de bebou wing van het Buizengat, zei wethouder Bas Gou- driaan btj de forumdis cussie in de Harmonie. Hij kondigde aan dat er teen prijsvraag zal wor- 'den uitgeschreven om aan een geschikt bouw plan te komen. Helemaal in de geest van de manifestatie over ste- debouw en architectuur kondigde Goudriaan aan, dat er over plannen voor de uitloper van de Oude Haven „met alle partijen overlegd moet worden." Hij vond dat de manifes tatie had bewezen dat Vlaardingers zich betrok ken voelen bij het bou wen in hun stad. herhalen", aldus de manager, die daaraan toevoegt dat zijn bedrijf de laatste jaren steeds meer gebruik maakt van de Vlaardingse havens, De order van Marathon Oil ter waarde van vijftien miljoen gulden is de grootste die het Vlaardingse transportbedrijf in het ruim tachtigjarig be staan heeft afgesloten. „De kans bestaat dat het'zelfs meer wordt dan 15 miljoen", zegt di recteur Van Herk. „Misschien wel 20 miljoen. Die vijftien miljoen is een minimum-be- drag. Bij de bouw van* zo'n enorm produktieplatform weet je het nooit. Het kan best zijn dat er veel meer te vervoeren is dan op dit moment wordt verondersteld." Voor de klus maakt Lensveld niet alleen gebruik van eigen materieel. Ook worden vracht wagens bij andere vervoerders gehuurd en vliegtuigen en bo ten gecharterd. Om de order te kunnen uitvoeren heeft het bedrijf het personeelsbestand met tien uitgebreid tot 102. Di recteur Van Herk acht het niet uitgesloten dat volgend jaar nog meer personeel moet worden aangetrokken als de bouw van het platform op vol le toeren draait. Het boorplatform, dat in hon derd meter diep water komt te staan, meet 207 meter vanaf de zeebodem tót het hoogste punt. De oppervlakte wordt 72 bij 60 meter en het gewicht is 58.500 ton. Er woi;dt op zes plaatsen gebouwd in Schotland, Enge land-, Spanje en -België. Lens veld zorgt voot de .aanvoer van alle benodigde materialen vanaf de leveranciers, die ver spreid zijn over heel Europa naar de bouwplaatsen. „We" re gelen het transport 'van een envelop tot -een compressor van zestig' ton, per vrachtwa gen, boot of vliegtuig", merkt transportmanagerSchippers op om aan te geven hoe veel omvattend de klus is, die ze ker tot midden 1987 duurt. Het boorplatform, dat nu wordt gebouwd, is de tweede in een serie van - vier. Het Vlaardingse bedrijf was-odk al betrokken bij het transport van bouwmaterialen .voor het eerste platfórm in de serie. „Dat had 'de oliemaatschappij aanvankelijk -uitbesteed aan een Britse vervoerder. Maar die maakte ér op zijn Hollands gezegd een' puinhoop van", stek directeur Van Herk. „Voor het"" staartje' van*' het werk zijn ze vervolgens bij ons terecht gekomen. Dat ging om vijf miljoen.- We .hébben toen zogezegd ons visitekaartje af kunnen geven, waardoor we ook de opdracht voor het tweede platform in de wacht konden slepen. We hopen'deze opdracht het zo goed te ver vullen; zodat we ook het trans port voor het derde en vierde platform mogen doen." Een goede keus van het jubilerende Orpheus. Een select gezelschap was in de Grote Kerk bijeen. - Vlaardingen Het 80-jarig jubileum van Vlaardings Mannenkoor Orpheus zal nog lang in menigeens herin nering blijven. Dat was ook onmiskenbaar de Bedoeling. Zelfs voor een leek was te horen dat er maanden van in tensief repeteren aan dit concert zijn vooraf gegaan. Er was zaterdagavond geen stoel meer onbezet in de Grote Kerk. Mannenkoor Orpheus had voor zijn. jubileumconcert het Engelse Reading Phoenix Choir, de CJV-Bazuingróep, een slagwerkersem bleep èn organist Aad van der Hoeven uitgenodigd. Orpheus had geen betere keus kunnen ma ken. Nadat de Engelse gasten het Vlaardingse publiek verrast hadden met een muzikale en tree, opende Orpheus de avond met een zestal gezan gen, waarvan voorat het motet 'In nomine Jesu' grote indruk maakte. Dat in het madrigaal 'Tanzen und Springen* af en toe te laat werd ingezet was eerder aan de gecompliceerde compositie dan aan de kwali teiten van het koor te wijten. Het Engelse koor stal de show met cen verbazend knap ge zongen Russische koraal. Bij de puntgaaf uitgevoerde Echo song was de Grote Kerk in merkbaar stille bewondering voor de Engelsen. Dirigent Norman Morris dankte het pu bliek voor zijn enthousiasme en voegde nog twee gezangen toe aan de zes geplande. Na nog enkele liederen van Orpheus liet de bazuingrocp van Bram Scbel zich horen. In afgewogen klankkleuren bege leidde de groep Orpheus bij een compositie van Schubert en Verdi. Frans Gort had aan het jubilerende koor een pas send geschenk aangeboden: een door hemzelf gecompo neerd Te Deuni. Bij de uitvoe ring daarvan werd het Vlaar dingse mannenkoor terzijde gestaan door het Engelse koor, de bazuingroep, de slagwer kers on de organist. Een impo nerend geheel, dal zeker in de ambiance van de Grote Kerk geheel tot zijn recht kwam. Vlaardingen „Nog een keer, Cees, nog een keer!" Wethouder Arij Maarleveld sprong bijna van enthou siasme van zijn stoel, toen ex-collega Cees Bot het pu bliek bij een forum over ste- debouw uitlegde, dat een be stuurder het toch nooit goed doet. Vlaardingse pofitici werden vrijdagavond in zaal de Harmonie geconfronteerd met kritiek van bewoners en deskundigen op hun stads vernieuwingsbeleid. „Ze hebben zich alleen maar ver dedigd", morde een teleurge steld publiek na afloop. Kunstichting, Historische Ver eniging' en bewonersgroep Centrum brachten'tot slot van hun manifestatie over stede- bouw drie deskundigen in stel ling, om de politiek-ervan te overtuigen dat er over bet vol- bouwén van de historische binnenstad meer met hen 'overlegd móet worden. Zittend vóór 'een decorstuk van gerenoveerde, huisjes en de molen, Aeolus aan de Kor- tedijk dat dwars door de prachtig - geornamenteerde wand van 'de Harmonie sneed— werd de politiek er van beschuldigd dat zij maar raak bouwt- v 1 Cees Bot kfegk, ak pijprokend hardnekkig naar.het 4ecor eri ook wethouder Mariétte Hoog- endijk (VVD) hield zich meestal afzijdig, zodat de taak om de politiek te verdedigen bijna uitsluitend op Bas Gou- dridan rustte. „Al zouden we het willen, we kunnen niet buiten de inspraak om iets doen", zei de PvdA-wethou- der. „Maar wij moeten wel de knopen doorhakken, rekening houdend met de begroting en de werkgelegenheid. Daar hebben insprekers weieens te weinig oog voor." „Wij hebben niets aan een kast vol mooie plannen", zo ver weerde Goudriaan zich tegen het verwijt dat hij alleen maar over geld en niet over mooie of lelijke gebouwen praatte. „Je bouwt iets, en of dat mooi of lelijk is moet de tijd leren", beweerde zijn collega Hoogen- dijk. Cees Bot wees er nog eens fijntjes op dat het nemen van een besluit ook weer niet te veel tijd in beslag mag ne men. „Het lijkt wel een monsterver bond van de drie grote partij en", verzuchtte een toehoor der. „Het CDA grijpt niet eens de kans om oppositie te voe ren." Goudriaan, Bot en Hoog- endijk waren het steeds roe rend met eikaar eens. Het pu bliek en de drie deskundigen slaagden er niet in de politici van hun stuk te brengen. De brand veroorzaakte vooral rook. De brandweer arriveert om de brand te be strijden. Schiedam De brandweer moest zaterdag wederom uit rukken voor cen kelderbox- brand in de Mozartlaan. Het was de vierde in betrekkelijk korte tijd. Tevens moest een brandje in de containerruimte worden geblust. De brandweer maakt zich zor gen over de frequentie waar mee uit de Mozartlaan brand meldingen binnenkomen. Vol gens een woordvoerder is er minimaal eenmaal per twee weken een brand in cen kel- dorbox of in de containerruim te. Zowel politic als brandweer achten het vrijwel zeker dat ook de twee branden van dit weekeinde zijn aangestoken. Vlaardingen Veel boze Vlaardingers belden zaterdag de politie, toen zij merkten dat de Hagenaar Joop Glimmer veen met een groepje jongeren pamfletten uitdeelde op het Veerplein, De actie van de voormalig voorman van de Nederlandse Volksunie stoorde veel winke lende Vlaardingers. De politie kon echter niet optreden. „We hebben overlegd met justitie, maar wat in die pamfletten staat valt niei onder de anti discriminatiebepalingen", al dus een woordvoerder. Schiedam Het Esso-tanksta- tion aan de Rotterdamsedijk is zaterdagmiddag om zes uur overvallen door twee gewa pende mannen. De twee, ver moedelijk rond 20 jaar oud, be dreigden de 16-jarige pompbe diende met een pistool en een stiletto. Nog voordat dat de pompbediende gehoor kon ge ven aan het verzoek geld te geven, had een van de man nen een stapeltje bankbiljetten uit de kassa gegrist. De politie vermoedt dal de daders ver volgens op de fiets zijn ver dwenen. De totaal verbouwe reerde pompbediende wist de politie slechts te zeggen dat beide jongens ongeveer 1.72 lang waren en dat zij cen spij kerbroek droegen. Eersteklas natuurzeem. Soepele traangelooide natuur zeem in een royale maat (±50 x 36 cm) en van een zeer goe de kwaliteit. Met optimale vochtopname. van iar9S" voor 5 schuursponzen. Van .1,95' voor O* o°*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1