Open dag geeft beeld Maassluisse politie Hafkamp dwingt SS WO tot liquidatie «MINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'k %De Bolder vanmiddag geopend Onvoorbereide feestjes slagen het best Conclusie onderzoeksrapport: Sociaal-cultureel werkster voor buitenlandse vrouwen Personeelsbeleid 'vrouwenprobleem' Meerpalen terecht Tien jaar Honki Ponk: Goedkope maaltijd in verkeerde keelgat Verbouwing bureau gereed WliVÏ£;ü£ - Emancipatieraad in advies: Voetbalclub mist bier Jongens betrapt Automobilist krijgt spijt Nog één poging om ontslagen te voorkomen Gig84dansen op muzikale tegenpolen WHERWEG VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 i p' ^.miniiiiiuinniiiiiiuiiiiiiiniiniiNimiifji Vlaardingen Wethouder Mariëtte Haogendijk heeft vanmiddag onder grote be langstelling de officiële ope- Ming verricht van de woonto- ren voor ouderen aan de West- dra venkade. Bij die gelegen- hèid werd ook letterlijk en figuurlijk de naam van de 'torenflat onthuld: De Bolder. Die naam kwam naar het oor- \deel van een jury onder lei ding van burgemeestersvrouw Van Lier-te Flierhaar als beste uit de bus bij de prijsvraag, die daarvoor was uitgeschreven. De naam van de torenflat was réén van de best bewaarde ge- 's* hei men van de afgelopen we- **ken. De naam werd door de tjvry, die alle inzendingen Heeft beoordeeldzeer toepas selijk gevonden. Een bolder is l<$nmers een grote klamp om jtrossen of kettingen aan vast i 'jé maken, en gezien de situe- uting van het woongebouw lijkt l *net er vanuit de lucht inaer- *%tead op, dat schepen vlak t maast de toren kunnen afme- fen en hun trossen eraan kun- Men bevestigen. woontoren is officieus al innige tijd door de Algemene *0tichtfhg voor Huisvesting en r ^Verzorging van Bejaarden in 1 -gebruik. Het gebouw werd ■- jont worpen door architecten- Bureau Geluk en Treurniet uit Vlaardingen en gebouwd door aannemingsbedrijf Van der Waal BV. mmiiiimiiiiMiiimiiiiiijiiiiiiiiiiiiimiEiii Vlaardingen Een 34-jarige inwoner van Capelle aan den IJssel is door de politie van Vlaardingen aangehouden op verdenking van het stelen van drie meerpalen. De man had aan de Westhavenkade de drie gietijzeren meerpalen wegge nomen. De meerpalen hadden een waarde van 7.500 gulden. Puntmutsen op: feest in Honki-Ponk. Binnenstad moet aantrekkelij ker Schiedam Zingen en wachten op de bus. Met feesthoedje, toeter en vlag naar een heus theater: de Film van Ome Willem. Kin derdagverblijf Honki Ponk bestond gisteren precies tien jaar en de kinderen vierden dat met een heleboel lol, een pannekoekmaaltijd en een bezoekje aan Ome Willem. „We doen niks met recepties en zo. Het gaat tenslotte om de kinderen en die zouden aan zo'n officiële vertoning niets hebben." Marja van Wolferen en Lissette Kamps zijn ook niet zo in de stemming voor een sjieke 'grote-mensen-ont vangst'. Marja: „Het is tenslot te feest, laten we dus maar niet al te veel klagen. Ik wil alleen maar dat de gemeente zich weinig van Honki Ponk aantrekt, of het moet de incas sering van de rijksbijdrage be treffen." Dagelijks zijn er gemiddeld 45 kinderen aan de zorg van de Honki-Ponkers toevertrouwd en er is inmiddels een wacht lijst van twee jaar. Lissette vindt dat het ondanks de ge ringe gemeentelijke medewer king met Honki Ponk de goe de kant uitgaat. „De behoefte aan kinderopvang wordt steeds groter. Steeds meer mensen blijken niet meer de hele dag voor de kinderen be schikbaar te hebben of vinden het beter als hun kind met an dere kinderen speelt." Naar de wens van de ouders kunnen kinderen alle doorde weekse dagen van acht tot zes uur terecht. Ook in de school vakanties. In Honki Ponk ver blijven kinderen van ander half tot dertien jaar. Honki Ponk zorgt indien gewenst voor eten, drinken, slapen, verschonen, halen en brengen naar school, spelletjes binnen en buiten, een zorgvuldig op gezette dagindeling; kortom, een tweede thuis. Het feest had eigenlijk alleen 'De Film van Ome Willem' als vaststaand onderdeel. Verder waren er alleen wat vage ideê- en. Marja, Lissette en hun col lega's hebben het maar van de stemming van het ogenblik la ten afhangen wat er van Hon ki Ponks tiende verjaardag te recht zou kamen. Dat is prima gelukt. Maassluis Het zal zaterdag druk worden in het politiebureau aan de Westïandseweg in Maassluis. De politie zet die dag van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags de deuren open voor elke Maassluiser, die interesse heeft in het functioneren van de politie. Met die open dag wil de korpsleiding vieren, dat de verbouwing van het bureau is afgerond. De verbouwde ge deelten werden gisteravond tijdens een bijeenkomst met geno- - Bigden officieel in gebruik genomen. Er is de afgelopen maanden heel wat verbeterd in het poli tiebureau. Het meest in het obg springend is de nieuwe in richting van de meldkamer, die direct tegenover de hoofd ingang ligt. De verbindingsap- paratuur in de meldkamer is geheel vernieuwd en aan de eisen des tijds aangepast. Ook de daarnaast gelegen agenten- wacht is opnieuw ingericht. Korpschef Van Nieuwkoop: „De oude wacht was vreselijk ongezellig. Eigenlijk was het een narigheid om daarin te moeten werken. Zoals de situ- 4 Vlaardingen 'Met enige •aarzeling' begeeft de contac- traad emancipatiezaken in, Vlaardingen zich op het ter- -rein van de emancipatie van de buitenlandse vrouwen. De 'contactraad heeft een aantal adviezen opgesteld om de emancipatie van de grootste .-groepen in een achterstand positie in Vlaardingen, de Turkse en Marokkaanse vrouwen met hun traditione le achtergrond te bevorde ren. Buitenlandse vrouwen be vinden zich nog steeds in een isolement. Om dat isolement ,te doorbreken geeft de ema- cipatieraad een aantal advie- *zen dat de vrouwen kan hel pen om het bestaande isole- :ment te doorbreken. T>oor onderlinge ontmoetin gen kan ondermeer het isole ment worden opgeheven. In Vlaardingen bestaat echter geen ontmoetingsruimte waar de buitenlandse vrou wen elkaar kunnen treffen. De emancipatieraad wil ver der dat de gemeente een parttime cultureel werkster in dienst neemt, speciaal voor de buitenlandse vrou wen. De contactraad pleit verder voor een activerende en sti mulerende rol van de ge meente om de media te be nutten voor sociaal-culturele en educatieve programma's voor vrouwen van buiten landse werknemers. Verder moet het taalonderwijs meer aandacht krijgen. Zowel het Ieren van de Ne derlandse taal als de alfabeti sering in de eigen taal is on misbaar. De contactraad dringt er verder op aan om werkgelegenheids- en wer kervaringsprojecten ook voor buitenlandse meisjes ge schikt te maken. atie nu is, is het een hele ver betering." Op de begane grond van het bureau en op de eerste verdieping de administra tiezijn nog diverse andere ruimten aangepakt en gemo derniseerd. Een daarvan is de relaxruimte, die in het geval van calamitei ten ook als crisiscentrum kan worden gebruikt. Daarom is er ook een rechtstreekse tele foonverbinding met het stad huis in aangebracht, waar bij calamiteiten het bestuurscen trum wordt ondergebracht. „Op een aantal punten is het bureau zeker functioneler ge worden", meent Van Nieuw koop. „Hoewel ik moet zeggen dat we In Maassluis er in ver gelijking met sommige andere gemeenten toch niet zo slecht bijzaten." Het politiebureau dateert uit 1970. De verbou wing, die in twee fases is uit gevoerd. heeft in totaal 680.000 gulden gekost. Tijdens de open dag van zater dag zijn de meldkamer en tal van andere ruimten voor het geïnteresseerde publiek toe gankelijk. In de schietbaan wordt een expositie ingericht die een beeld geeft van wat de politie in zijn algemeenheid al lemaal doet, en er zijn ook stands van Veilig Verkeer Ne derland, die bepaalde aspecten aan de orde wil stellen. VVN stelt onder andere een bots-si- mulator op. Uit Rotterdam wordt de reactietest-auto naar Maassluis overgebracht, waar mee het publiek kan zien hoe allert men op plotselinge ver keerssituaties reageert. Tijdens de open dag worden Maassluisers tevens voor de laatste maal in de gelegenheid gesteld, hun fiets te laten voorzien van de postcode. w i De actiegroep deponeert de 'Nibud-maaltijd' bij de sociale dienst op de stoep. Vlaardingen Het centrum van Vlaardin gen moet aantrekkelijker gemaakt worden door de bouw van meer winkels, woningen en andere voorzieningen. Daarmee kan de achteruitgang van het aantal inwoners in Vlaardingen tot stilstand worden gebracht, terwijl de concurrentiepositie met de groei kernen in de omgeving van de stad beter wordt. Dat is een van de conclusies, die zijn neergelegd in een onderzoek van het bureau 'Woonanaly- se' uit Leiden. Dat bureau heeft op verzoek van het gemeentebestuur een studie gemaakt naar de woningmarkt in Vlaardingen en de regio. Een yan de belangrijkste conclusies uit het rap port is, dat in de komende jaren veel meer dan tot nu toe is gebeurd de nadruk moet worden gelegd op het bouwen van eengezinswoningen. De enige wijk waar voor andere bouwvormen interesse is, is het centrum. Het probleem dat er te weinig contingent is voor de bouw van vol doende woningwet-woningen zal de komende jaren steeds sterker worden. Daardoor zal een verschuiving noodzakelijk zijn naar meer wo ningbouw in de Vrije sector. Dat heeft direct als consequentie, dat het merendeel van de huizen die de komende tijd gebouwd zullen worden duurder zal zijn dan in de afgelopen jaren ge middeld het geval was. Een uitzondering zal worden gemaakt voor de stadsvernieuwingsgebieden. Daar blijft het principe gehandhaafd, dat vooral gebouwd wordt voor woningzoekenden uit de lagere en midden-inkomensgroepen. Volgens het college van B en W zijn in Vlaar dingen- nog voldoende bouwlocaties waar de komende jaren flinke aantallen eengezinswo ningen kunnen worden gerealiseerd. Dat geldt bijvoorbeeld voor braakliggende delen van Holy, die gefaseerd zullen worden volgebouwd. Het college is van plan te gaan onderzoeken, of woningzoekenden die bij het bureau huisves ting geregistreerd staan en die hebben aangege ven een eengezinswoning te zoeken met een huur van zo'n 400 gulden per maand, bereid zijn een ander soort woningtype te accepteren, of wellicht interesse hebben in een andere wij ze van financiering. De uitkomsten van het onderzoek en de conclu sies, die het college eraan wil verbinden, zullen in december aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Schiedam Een groep van vijftien uitkeringsgerechtigden heeft vanmorgen bij de sociale dienst een bakfietslading met huisvuil op de stoep gedepo neerd. Op die manier bekoelden zij hun woede op een onlangs verschenen folder van het Ni bud, hei Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting. Daarin wordt uitgelegd hoe mensen met een minimum in komen een gezonde maaltijd voor slechts 2,50 gulden kun nen bereiden. Hoe veel uitke ringsgerechtigden daarover denken, werd duidelijk ge maakt met het spandoek dat de 'vuilstort' begeleidde. "No vember aanbieding, gratis Ni- bud maaltijd', stond er op te lezen. „Op die manier", wisten de ac tievoerders, „keert de tijd van Colijn en zijn viskoppen weer terug." Zij eisten van de socia le dienst dat de gewraakte fol der niet langer wordt uitge deeld. Woordvoerder Brink man van de dienst zegde hen toe dat de folder in ieder geval tot dinsdag 13 november in de kast blijft. „Op het ogenblik hebben we hem zelfs niet in huis. In twee dagen tijd waren we door onze voorraad heen. Er zijn dus kennelijk genoeg uitkeringsgerechtigden die er anders over denken", meende hij. Op dinsdag 13 november is er een gesprek tussen de dienst, de actievoerders en wethouder Posthoorn over het al dan niet doorgaan met de folder. De sociale dienst zal zich bij de uitkomsten van dat gesprek neerleggen. De kritiek van de actievoer ders heeft vooral betrekking op het ongezonde van de goed kope Nibud-maaltijd. „Öp den duur breekt het de weerstand van vooral oudere mensen", meende een van hen. Zelf gaan zij proberen het be stedingspatroon van de mini ma gunstig te beïnvloeden. De actiegroep wil vooral super markten ertoe bewegen voed sel ook in kleinere hoeveelhe den aan te bieden. Schiedam Voetbalveren! ging Schiedamse Boys kreeg bezoek van ongenode gasten. Door een ruit te vernielen kwamen de inbrekers bin nen. De inbrekers namen 10 kratten bier, enkele dozen frikandellen en gehakballen en flessen wijn mee. De buit had een waarde van ruim 800 gulden. Na een inbraak in het Zon- neeentrum in Schiedam wordt 100 gulden vermist. Ook hier kregen de dieven toegang door een ruit in te gooien. Vlaardingen Vier winke lende jongelui aan de Van Ho- gendorplaan wekten gister middag de argwaan van een winkelier. Toen de eigenaar van de zaak op onderzoek uit ging, werd al snel duidelijk dat de jongens goederen uit zijn winkel hadden ontvreemd. Drie knapen sloegen, de gesto len spullen achterlatend, di rect op de vlucht, maar de viörde kon dat pas doen na achterlating van zijn jas. Vlaardingen Een 20-jarige Vlaardinger was na een door hem veroorzaakte aanrijding doorgereden. Later kreeg hij toch spijt van zijn daad en meldde zich op het politiebu reau. Inspectie leerde dat de auto niet alleen beschadigd was, maar dat er ook goederen in het voertuig lagen waarvan de jongeman de herkomst niet kon verklaren. De politie ar resteerde daarop de man. Schiedam Het bestuur van de opbouwwerkstichting SS WO zal nog één poging doen om ontslag van haar op bouwwerkers Armand van Puyvelde en Anton van Bijnen te voorkomen. Gisteravond is besloten om juridisch te onder zoeken of de gemeente Schiedam wei bevoegd is de subsidie per 1 januari 1985 stop te zetten. Maassluis Here goes our Gig, het vorig jaar ten twaalf uur in jongerencentrum 'Dug Out' -voor- doop gehouden Maassluise popfestival, breekt heen Coco— op de planken staan, zijn qua woon- voleens de organisatoren met een traditie. Het plaats eerlijk verdeeld tussen Maassluis en de feit dat het Pop Overleg Maassluis (POM) voor 3 rest van Rijnmond. Hermans Denkmal (Cure- november wederom een 'Gig' heeft geprogram- achtige klanken), Here and Now (reggae-funk) meerd, zou namelijk strijdig zijn met de on ge- Glass (recht voor z n raap roek) spelen een thuis- schreven wet in Maassluis. „Het is in Maassluis wedstrijd. Yompin Cockroaches (rockabilly), bijna onmogelijk goede dingen méér dan een- ^oots Guide (reggae) en Dojoji (funk met Afri- maal te doen", verklaart Ron Mansveld van net invloeden) completeren het programma. ,POM die stelling- Eojofi geldt als publiekstrekker en maakt dan De formule van het vorig geslaagde festival 1 O0jt ajs Jaatste zijn opwachting. De groep heeft dan ook niet noemenswaardig gewijzigd. De sjncjs ex_Au Pairs-zangeres Lesley Woods in groepen die tussen acht uur s avonds tot ruim na gejetjerc.n_ Een subsidiestop zou het fail lissement van de SSWO bete kenen. Gistermiddag in het overleg met de SSWO dreigde wethouder Luub Hafkamp daartoe over te gaan, als de SSWO niet vrijwillig wil mee werken "aan liquidatie van de stichting. Onder die gegeven omstandigheden sprak het SSWO-bestuur met hem af de liquidatie samen met de ge meente voor te bereiden, waarbij de gemeente zo nodig financiële hand- en spandien sten wil verlenen. Een ont slagprocedure tegen de twee opbouwwerkers zal dan inge zet moeten worden. In 1985 wil Hafkamp dan overgaan tot een nieuwe structuur van het opbouwwerk. Maar er is nog één kans dat de SSWO afwijkt van de nu uit gestippelde lijn. Er ligt een meerjarenplan, zei vanochtend SSWO-bestuurslid Heieen Po- vel, en de gemeente is daarvan op de hoogte. Nadat het ge sprek met Hafkamp achter de rug was, vroeg de SSWO zich af of de gemeente wel bevoegd is om met subsidiestop te drei gen. Blijkt dat inderdaad on rechtmatig te zijn. dan zal de SSWO de poot stijf houden. Hafkamp is van dat voorne men nog niet op de hoogte. Blijkt de gemeente echter in haar recht te staan, dan werkt de SSWO zoals afgesproken aan haar eigen opheffing mee. Weinig keus „Ik heb het bestuur weinig keus gelaten", beaamde Haf kamp vanochtend in een toe lichting op de gemeentelijke plannen. De wethouder zei dat hij zelf enkele maanden gele den uitging van handhaving van de bestaande opbouwwer kers in een nieuwe structuur. Maar toen de vier oude wijken en de SSWO daar niet uitkwa men en met name Schiedam- Oost bleef dwars liggen, %vas voor de gemeente de maat vol. Hafkamp: „Aan de situatie, zo als die ontstaan was, moest een eind komen. Het aantal be stuursleden nam met de dag af, wij gingen ons afvragen wie daar nu eigenlijk nog ver antwoordelijk waren. Boven dien gingen enkele financiële zaken de verkeerde kant op." Volgens Hafkamp heeft men bij verlenging van het arbeids contract met de inmiddels ont slagen opbouwwerker Renê de Jongh „onvoldoende termij nen in acht genomen", waar door een tekort ontstond. Hafkamp staat nu voor ogen om komend jaar tot een nieuw opbouwwerkorgaan te komen, centraal in de stad, waardoor de afstandelijkheid tussen wij ken en opbouwwerkers enigs zins vergroot wordt Hafkamp meent, dat juist die afstand het werk ten goede komt, omdat opbouwwerkers anders aan de leiband van de wijkorganisa- ties komen te lopen. Hij kan met zeggen of de huidige op bouwwerkers weer in dat plaatje voor komen. Wat wel duidelijk is, is dat de SSWO daar geen enkele invloed op zal kunnen uitoefenen. Heieen Fovel vanochtend: ,.De wet houder heeft de touwtjes in handen. Hij zegt moet ik daar over praten met een club, die dan op het punt van opheffing staat?" Gisteravond tijdens de jaar vergadering van de PvdA pro beerde de socialist Jan Vlee senbeek een vinger achter de zaak te krijgen, maar het enige antwoord dat hij kreeg was: „Er zit een embargo op," Be stuurders noch fractieleden waren bereid de achterban in te lichten over de ontstane si tuatie in het opbouwwerk. Maassluis - Het blijft een hele opgave om bin nen het gemeentelijk personeelsbeleid vrou wen net zo veel kansen en mogelijkheden te ge ven als mannen. Dat blijkt uit de toelichting op de gemeentebegroting 1985 van Maassluis. Als er vacatures bij de gemeente zijn, krijgen jongeren en vrouwen ex tra aandacht. Maar het blijft moeilijk om de vrouwelijke ambtenaren, als ze eenmaal zijn aan genomen, te laten door stromen naar hogere functies. Want wil je bij de gemeente Maassluis hogerop komen, dan moet er gestudeerd wor den. En van de 48 stude rende ambtenaren zijn er maar 17 van het vrouwe lijk geslacht. Zij werken dan nog hoofdzakelijk bij de gemeentelijke sociale dienst en volgen oplei dingen die met dat werk te maken hebben. Bovendien geldt voor een meerderheid van de vrouwelijke ambtenaren dat zij werkzaam zijn in 'traditioneel vrouwelijke functies' en willen ze maar liever zo houden, melden burgemeester en wethouders.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1