ALS REDDINGSPLAN WORDT AANGENOMEN: Al tienduizend fietsen met een postcode Gijzeling roept begrip en verontwaardiging op 'Geen garantie voor maatschappelijk werk' En toch 3000gulden per maand vrij opneembaar! VIAARDINGS DAGBLAD SCHIf DAMSCHE COURANT jjjDWj WATLBWLB EDBHAMT Moord Oostsingel: drie jaar en tbr Inval in distilleerderij College na overleg instellingen: verenigde spaarbank Voorwaardelijke straf na fraude Nog weinig kaartverkoop Horeca Gala '84 WATERWEG DONDERDAG S NOVEMBER 1984 Rotterdam Een 38-jarige Schiedammer heeft giste ren voor de Rotterdamse rechtbank drie jaar cel en tbr tegen zich horen eisen. De man bekende op 15 mei zijn plaatsgenoot en rivaal Hans Mensch met zeven pistoolschoten te hebben vermoord. De moord in de slaapkamer van het slaehtoffer droeg alle kenmerken van een door ja loezie buiten zichzelf geraakte ex-echtgenoot. Het drama op de Oostsingel, waarin de ex- vrouw van de dader een be seheiden rol had, begon in ja nuari van dit jaar. Na een echtscheiding in 1981 had de vrouw aanvankelijk nog zo'n goed contact met haar ex-man dat zij besloten twee woningen naast elkaar te betrekken. Op die manier zouden ook de con tacten met hun zoontje niet verwateren. Drie jaar lang ging dat goed. „We hadden ei genlijk nog steeds een normaal gezinsleven", zo beschreef de verdachte die periode. In juni '83 kwam de kentering. De vrouw bekroop meer en meer het gevoel dat zij geen kans kreeg een eigen leven uit te stippelen. Zij besloten per 1 ja nuari daadwerkelijk een eigen leven te gaan leiden. Die datum begon een ware martelgang voor verdachte. Toen zijn ex die dag van een vakantie met een vriend te rugkeerde, bleken zij meer dan vriendsehapelijke betrek kingen met elkaar te hebben aangeknoopt. „Ik zag hoe hij haar knie streelde. Ik was ver pletterd. Had het kunnen zien aankomen, maar was toch he lemaal overrompeld." Allerlei incidenten kweekten daarna de jaloezie die uiteindelijk uit mondde in het schieten op de weerloze, slapende Hans Mensch. De aanvankelijke sympathie die hij vo^r Hans koesterde, veranderde in een paar weken in diepe haat Als hij de twee gearmd over straat zag lopen, werd hij ziedend. Als Hans de opvoedersrol voor zijn zoon overnam, raakte hij ook buiten zinnen van woede. „Ik had steeds het gevoel dat ik er mee moest leren leven, maar het lukte me niet", vatte hij voor mr. Meeker in één zin de essentie van zijn daad sa men. Het besef dat zijn jaloers heid onterecht was, werd tel kens weer gevolgd door mo menten van blinde woede. Volgens raadsman mr. Spruit wees dat op een gespleten per soonlijkheid van zijn cliënt. Volgens verdachte had het drama voorkomen kunnen worden als de vrouw en Hans waren ingegaan op zijn her haaldelijk verzoek te verhui zen. „Hans had nog een flat in Rotterdam. Waren ze daar maar naar toe gegaan. Nu kon ik iedere dag zittend voor m'n raam zijn auto zien en hen ge armd over 'straat zien lopen. Toen ik Hans daarop aansprak zei hij: 'Dan doe je toch de gor dijnen dicht'. En hij had na tuurlijk nog gelijk ook." De incidenten en confrontaties stapelden zich maar op. Wer ken en slapen deed hij nog nauwelijks. De fel gekoesterde wens dat Hans tijdens zijn da gelijkse autorit naar Alkmaar iets zou overkomen, maakte geleidelijk aan plaats voor het moordplan, „Ik kocht een wa pen Eerst wilde ik Hans daar mee alleen een signaal geven. Ik heb ook nog een brief aan mijn ex-vrouw geschreven, waarin ik bedreigingen heb geuit. Die heb ik alleen nooit durven versturen. Had ik het maar gedaan." Die bewuste nacht van 14 op 15 mei sioegen de stoppen door. Hij klom naar het geo pende slaapkamerraam en schoot, eenmaal in het vertrek, zijn pistool leeg. Het meeste wrange was wel licht dat hij een dag ervoor op eigen verzoek een afspraak had gemaakt om te worden opgenomen in een psychiatri sche kliniek. Die opname kwam net te laat Uitspraak 21 november. Elementum voor 1985 gered Een verraste mevrouw Vley liet niets vermoedend haar fiets grave ren. Zij bleek de tienduizendste te zijn en werd door de wijkagent en de graveurs in het zonnetje gezet. Vlaardingen Feest op de weekmarkt in Vlaardin- gen. Mevrouw Vley uit de BaListraat had aanvanke lijk niets door. Ze wilde gewoon de postcode en het huisnummer in haar fiets laten graveren. Voor de zekerheid, je weet tenslotte maar nooit. Wijk agent Theo de Vree en de acht graveurs stonden mevrouw Vley glimlachend op te wach ten. Zij bleek de tienduizend ste inwoner van Vlaardingen te zijn die haar fiets liet grave ren. Een fraaie bos bloemen werd haar deel. Na een moeizame start gaat het nu meer dan goed met de actie. „Het is af en toe echt een gekkenhuis", aldus wijkagent Theo de Vree. „De graveurs krijgen amper de tijd om uit te rusten. Een hapje eten schiet er vrijwel altijd bij in. Vorige week in De Loper hebben we een record gebroken. Liefst 1400 fietsen zijn toen gegra veerd. Wachtende mensen moesten zelfs teleurgeteld worden De graveurs waren zo uitgeput, dat 2e er laat in de middag mee zijn gestopt." Gisteren op de weekmarkt lie ten opnieuw vijfhonderd Vlaardingen de postcode in hun fiets graveren. Theo de Vree: „We zitten nu royaal over de tienduizend fietsen heen. Het moet toch mogelijk zijn om vijftigduizend fietsen te graveren. De mensen zien het nut van de actie duidelijk in. Natuurlijk, fietsen, worden er nog steeds gestolen, maar de kans dat de fiets bij de eige naar terugkomt schat ik zeker op vijftig procent. Vroeger was dat misschien twee procent." Museum brengt 18.000 flesjes in veiligheid Schiedam Met assistentie van de Schiedamse politie heeft de Fiscale Inlichten- en Opsporingsdienst (Fiod) giste ren een inval gedaan in distil leerderij P. Melchers BV aan de Lange Haven 74-76. Alle papieren zijn in beslag geno men. Er lag al een bodembe- slag door de fiscus, wat te ma ken had met een achterstand in gegevens over accijnzen en omzetbelasting. Dat is kenne lijk niet genoeg geweest, want gisteren deed de Fiod een in val en werd het pand leegge ruimd- De goederen zullen vermoedelijk geexecuteerd worden. De inval door de Fiod ging ge paard met chaotische tafere len. In allerijl moest het Stede- Schiedam De politieke partijen in de gemeente raad van Schiedam hebben met gemengde gevoelens gereageerd op de gijzeling van burgemeester Scheer- es, eergisteren. Hevige ver ontwaardiging bij VVD en CDA, koele afkeuring bij PvdA en D'66 en instem ming bij de CPN. De frac tievoorzitters reageerden verder als volgt. Gerard Verhulsdonk (VVD): „De bewoners hebben de voor zitter van de raad gegijzeld. In wezen hebben zij de raad ge- ik Museum de 18.000 flesjes gijzeld, want de voorzitter is uit het Likeurmuseum uit handen van de belastingamb tenaren redden. Formeel heeft deze beroemde verzameling flesjes geen binding met de distilleerderij en is zij eigen dom van de vroegere directeur Rein J. Melchers, die in 1981 uit het bedrijf werd gezet. Bij de inbeslagname van goe deren door de Fiod dreigde ook de flesjesverzameling be trokken te worden, maar om dat de duizenden flesjes voor bestemd zijn in het Stedelijk Museum geëxposeerd te gaan worden, slaagde het museum erin de collectie mee te krijgen naar de Hoogstraat 112. „Ge lukkig kregen wij toestem ming de verzameling in veilig heid te brengen", aldus mu seumsecretaresse Clara Stro man. „Het was een hectische dag," volgens haar. De hele dag waren museummedewer kers bezig met honderd ver huisdozen en nog wat ander klein spul, dat vanaf april vol gend jaar tentoongesteld zal worden, als ook het Nationaal Gedistilleerd Museum-nieuwe- stijl geopend zal worden. Directeur van de distilleerderij aan de Lange Haven is de wijnhandelaar P.A. Vonk uit Driebergen. daar een exponent van. De be stuurskracht van de stad is dus feitelijk onmogelijk gemaakt door middel van vrijheidsbe roving, Dan is het gebeurd met de democratie, dan gaat straks weer het recht van de sterkste gelden. Waar moet dat naartoe? Straks wordt de di recteur van de sociale dienst gegijzeld, want daar hebben ze ook een hekel aan. Ik vind dat de raad zich ernstig moet be zinnen welke marsroute geno men moet worden bij herha ling van dit soort voorvallen. Als de weg wordt vrijgemaakt voor dit soort methoden, ben je nergens meer." Piet Roosen (CDA): „De demo cratie wordt inderdaad geweld aan gedaan. Wat de bewoners gedaan hebben, is niet toie- reerbaar. Dit is geen manier om met de gemeente te com municeren. Zo praat je niet met een burgemeester. Ik heb wel begrip voor de problemen, waarmee de bewoners zich ge confronteerd zien en het raadsbesluit van twee jaar ge leden moet snel effectuering krijgen, maar dat mag niet op zo'n manier worden afge dwongen. Daar doen de bewo ners hun eigen zaak geen goed mee. Ze weten dat de raad zich loyaal heeft opgesteld bij de aanwijzing van een andere locatie voor het kamp. Ik hoop dat zij nu binnenkort locaties krijgen." Gé Brouwer (PvdA): Wij hebben het er nog nauwelijks over gehad. Ik begrijp van Scheeres dat hij het niet als een gijzeling heeft ervaren. Het valt dus allemaal wel mee. Anderzijds mogen dit soort middelen geen gewoonte wor den. De actie ging wel heel ver. Ik denk dat Scheeres ver standig heeft gehandeld." Ulfred Bruseker (CPN): „Een blunder van de eerste orde van het college is nu afge straft. Het college heeft dit door de afhandeling van de bezwaarschriften voor de Koe koekslaan zo lang te frustre ren over zichzelf afgeroepen. Ik keur de actie goed. Dat Scheeres onder extreme druk is gezwicht kun je constateren, verder niet. De volgende stap moet zijn dal er nu snel een oplossing voor de woonwagen bewoners komt." De grond wordt in een vrachtwagen gestort. De verwijdering van de vervuilde grond bij het woonwagenkamp is in volle gang. Adri Reijnhout (D'66): „Zo'n actie moet je afkeuren, maar ik vind het een wijs besluit dat de grond daar wordt wegge haald. De oorzaken van de ac tie liggen natuurlijk veel die per. Die mensen voelen zich al jaren aan de rand van de sa menleving staan. Het college heeft onvoldoende ingeschat dat nu al een klein vonkje de vlam in de pan kon doen slaan. Ik geloof overigens niet dat actiegroepen zich vaker van dit soort pressiemiddelen gaan bedienen. Daarvoor was de verontwaardiging van de kampbewoners te oprecht." Inmiddels is een begin ge maakt met het afgraven van de grond. Het zal enkele dagen duren voordat de 600 vracht wagenladingen die bij het kamp zijn gestort, zijn overge bracht naar een stortgebied langs de Waterweg. Vlaardingen De werkgelegenheid voor de 148 overgebleven werknemers van het Maassluise bouwbedrijf Elementum is voor het jaar 1985 gega randeerd. Na overleg tussen het rijk, de gemeente Vlaardingen, Rijnmond en de vakbonden is er een reddingsplan opgesteld. Vlaardingen gaat proberen een aantal nieuwbouwplannen versneld uit te voe ren, waardoor de werkgelegenheid binnen het be drijf voorlopig is veilig gesteld. De vakbonden zijn redelijk tevreden over het nu bereik te comprc.nis. Piet Ermerins (CNV): „Het is alleen jam mer dat we vast moeten hou den aan het aantal ontslagen. Die 152 mensen moeten er hoe dan ook uit. Wij hadden de hoop dat door dc plannen dertig tot veertig arbeids plaatsen extra behouden zou den worden. Dat is niet het geval en dat is toch een beet je teleurstellend." Vorige week heeft de directie van Elementum met een aan tal gemeenten contact gehad om het bedrijf te helpen. Al leen Vlaardingen bleek daad werkelijk bereid om hel nood- door Chris Woerts lijdende bedrijf de helpende hand toe te steken. „Maar het is ook gewoon moeilijk om ie helpen. In de sociale woning bouw kun je niet zomaar din gen naar voren schuiven. Er valt gewoon weinig te ritse len." Een jaar lang heeft het bedrijf nu de tijd om extra orders in de wacht te slepen om de werkgelegenheid ook na 1985 zeker te stellen. Piet Ermerins: „De oplossing die er nu is uit gekomen is de beste. Was Vlaardingen niet te hulp ge schoten, dan hadden we in maart weer met de directie om de tafel gezeten om ie praten over de volgende golf van ont slagen. De raad van bestuur van Elementum heeft in ieder geval voor 1985 financiële ga ranties gegeven." De ondernemingsraad van het bedrijf heeft zich inmiddels ook achter het reddingsplan opgesteld. Lemson, voorzitter van de ondernemingsraad: „Wij verwachten zelfs dat de werkgelegenheid in 1985 toch weer iets zal aantrekken en dat het aantal ontslagen be perkt kan blijven. Er is een hoop mensen met een lange opzegtermijn en als er in die tijd een oplossing komt, dan kunnen die mensen gewoon bij ons in dienst blijven." Ook het management van he* bedrijf heeft een wijziging on dergaan. Directeur Breukel is met onmiddellijke ingang op gestapt en de komende maan den zullen er nog meer wijzi gingen in de top komen. „En daar zijn we zeer tevreden over", aldus Lemson. In een extra besloten vergade ring van de commissie stads ontwikkeling in Vlaardingen wordt vanavond gepraat over het reddingsplan. Morgen ko men de gemeente Vlaardin gen, het rijk, Rijnmond en de vakbonden met een verkla ring. (ADVERTENTIE) Vlaardingen Hoewel het colle ge van B en W nadrukkelijk de intentie heeft in de komende ja ren geen nieuwe bezuinigingen op bet maatschappelijk werk door te voeren, kan dit op geen enkele wijze worden gegarandeerd. Met nieuwe bezuinigingen van het rijk moet ernstig rekening worden gehou den. Daarnaast zullen rijksmaatregelen die in bet verleden al zijn getroffen in de begrotingen voor 1986 en later moe ten. doorwerken. Het college van B en W heeft een en ander nog eens in een brief aan de ge meenteraad laten weten. Dat is ge beurd naar aanleiding van het overleg, dat onlangs met de instellingen in de maatschappelijke dienstverlening is gevoerd. In dat overleg eisten de in stellingen dat een dergelijke garantie voor de toekomst zou worden afgege ven, als het inderdaad tot een bepaalde vorm van samenwerking zou komen. Ook zou de gemeente niet verder moe ten gaan dan die samenwerking: van een fusie zou definitief moeten worden afgezien. Voor 1985 en later moet al 120.000 gul den per jaar worden bespaard op het maatschappelijk werk. Het Centrum voor Maatschappelijke Dienstverle ning, Pro Juventute, het JAC en de Burgerraadslieden hebben daar veel moeite mee. Met de door de gemeente voorgestane samenwerking, in de vorm van een gezamenlijke huisves ting. zouden de instellingen met veel tegenzin akkoord willen gaan, als het daar dan ook bij blijft. Afgezien van het feit dat de financiële middelen voor de toekomst niet te ga randeren zijn heeft het college nog om een andere reden moeite met het afge ven van zo'n verklaring. Daarmee zou een precedent voor andere sectoren worden geschapen, „Dit staan wij niet voor", aldus het college in de medede ling aan de raad. Volgens het college hebben de instel lingen in het overleg geen argumenten aangedragen op grond waarvan het voornemen tot samenvoeging moot worden bijgesteld. Op dit moment wordt een echte fusie door et rijk nog met toegestaan. Voor het maatschap pelijk werk worden allerlei nieuwe re gelingen gemaakt. Het college schrijft daar echter over: „Wij zijn niet bereid vooruit te lopen op discussies, die wel licht met de betrokken instellingen ge voerd dienen te worden als gevolg van wettelijke regelingen die nog tot stand dienen te komen." Nu sparen op een Girospsciaai-rekemng bij deVeremgdeSpaarbarik betekent een hoge rente, momenteel 5"/:%. En de mogelijkheid om f 3000- per maand zonder kosten op te nemen Meer opnemen kan natuurlijk ook, maar dan betaalt u 1% opnamekosten over het meerbedrag Bij aankoop van een eigen huis is uw spaartegoed helemaal vrij opneembaar Wij Zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt INLICHTINGEN: REGKTHjXffBKSRTÜBffBBTTESBAM" ""BOTËKSlOOT 25. TEL- OHTSTBlI Den Haag/Maassluis Een 50-jarige Maassluizer is gister middag door de Haagse politie rechter mevrouw mr. A.P.G Leijnse-Kolk veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De man werd ervan beschuldigd vorig jaar vijf girobetaalkaar ten te hebben gestolen en te hebben verzilverd. De verdachte formuleerde zijn daad als 'een noodzaak'. „Maar ik ben nu bezig die duizend gulden terug te betalen." De politierechter sprak van een persoonlijk drama. De Maas- sluizenaar had tot het bekend worden van de frauduleuze handelingen een rijksbetrek king en is nu ontslagen. Schiedam Rinus van der Most. de voorzitter van dc ver eniging van horeca-onderne- mers in Schiedam (HOS), ge looft nog steeds in het Horeca Gala '84, dat komend week einde in Klaverstede wordt gehouden. De kaartverkoop verloopt tot op heden echter weinig spectaculair. De uitba ters hebben 1200 bezoekers no- d'g om uit de kosten te komen. De organisatie van het Horeca Gala kost de HOS ruim 30.000 gulden. „De mensen nemen een af wachtende houding aan", ai- dus Rinus van der Most, eige naar van café Centrum West. „Toch heb ik er het volste ver trouwen in dat het allemaal goed komt. Reken maar dat het druk wordt zondag. Kijk, het is net als bij een voetbal wedstrijd. Als Feyenoord te gen Ajax speelt, dan is een voorverkoop wel nodig. Speelt Feyenoord tegen Go Ahead Eagles, dan loopt het in de voorverkoop ook niet storm. Nee hoor, de mensen wachten gewoon tot zondag en dan zal Klaverslede best vollopen. We hebben immers een goed pro gramma" In totaal zijn er nu 250 kaarten verkocht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1