OVO krijgt steun jvan werkgroep I Ja, weinj I aldus, dus 1 Zwervers in café GRAAG .GEDAAN. bon ^waardigheid Sjop en Trechter: PPapieren tijger' ONDERWIJS MENGT ZICH IN VERKEER Schiedam-Zuid boos dat PvdA meedoet aan 'spelletje' VLMRDMGS fMSBMD SGHIEDAMSGHf COURANT NIEUWE WATERWEG G0U1ANT 'Geen forse uitbreiding Loper' Ook informatie weg Zwarte Piet of kerkhaan Minister steunt Vlaardingen Ongeluk in scène gezet Jeneverboek in Schiedam Ouderavond verstoord: politie pakt wapenstok l* WHERWEG DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 f Schiedam Het project De ^ismaats zal, ondanks een in tie praktijk voelbare achter stelling van stichting Sjop bij Ue Trechter, vermoedelijk hlsnog in aanmerking komen poor het predikaat vervan- fend werkproject'. Dat bete ent dat bij de stichting Sjop aan de Lange Kerkstraat binnenkort werklozen met pehoud van uitkering vis hengels kunnen vervaardi gen, repareren en wat al niet meer. Een zucht van verlich ting slakend gingen de be rokkenen gisteravond heen, toen de commissie sociale za ken van wethouder Post hoorn dit agendapunt gepas seerd was. Kort tevoren was Vismaat' René Wolffers weinig gerust geweest of er wel een posi tief advies uit zou rollen. De stichting voor alternatief Werk Sjop was naar het stad huis gekomen omdat de me dewerkers zich door de ge meente in de steek gelaten poelen. Werklozen, die een project vervangend werk uit denken, worden door de ge meente steevast verwezen haar de Trechter, waardoor Üeze werklozenstiehting een merkbare voorkeurs behan - peling krijgt aldus de kri tiek van Sjop. De Trechter liet gisteravond geen tegen geluid horen. De Sjop-kritiek werd gedeeld door commissieleden van de oppositie. Bart de Leede (PSP/PPR) noemde de ge lijkwaardigheid tussen Sjop en Trechter „een papieren tijger". Eef CoÜé (CPN) vond dat Sjop in de dagelijkse praktijk vaker bereidwillig ïs om mensen te ontvangen dan de Trechter en dat de so ciale dienst bij doorverwij zing daarmee rekening moet houden. Riet van Lambalgen (CDA) vond het gek dat ie mand van een Rotterdamse organisatie, Buskruit, de Trechter assisteert. Wethouder Posthoorn sprak een voorkeursbehandeling van de Trechter onder meer tegen met het argument, dat een pand aan de Boterstraat, dat vroeger aan Sjop was be loofd, nu aan projecten wordt toegewezen die via de Trechter aan vervangend werk doen „en niet aan de Trechter zelf, dus dat maakt op zichzelf niks uit," aldus Posthoorn. Ook ontkende de wethouder kritiek van Sjop- mede werker Willem Lagen- daal (ex-Trechter) dat er on nodige kosten voor een ver bouwingsplan zijn gemaakt. Vi j f mil j oen voor verkeersplan Vlaardingen. De minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft bijna vijf miljoen uitgetrokken voor de uitvoering van verkeers maatregelen in het kader van het in 1982 door de ge meenteraad van Vlaardingen vastgestelde Verkeerscir culatieplan (VCP). Deze verkeersmaatregelen In ongeveer 120U woningen zal hebben een positieve invloed een aanzienlijke daling van op het milieu in de gemeente, het thans te hoge geluidsni veau optreden. Dit heelt een woordvoerder van de gemeen te bekend gemaakt. Vlaardingen komt in aanmer king voor een bijdrage op grond van de bijdrageregeling wegverkeerslavvaai. De totale kosten van de uitvoering van het VCP zullen zo'n elf mil joen gulden bedragen. Hiervan neemt het rijk dus bijna de helft voor zijn rekening. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden in de jaren 1984 tot en met 1988 zullen plaatsvinden. Concreet is voor 1984 en 1985 ruim 1,6 miljoen gulden toegekend, terwijl voor 1986, 1987 en 1988 jaarlijks een bedrag van één miljoen gulden gereserveerd wordt Alvast oefenen voor Zwarte Piet? Of was gewoon het dak lek? Maar waarom riepen die mensen dan steeds luidkeels 'Bèèóssie en Aahdriaan' van de daken, alsof zij aan een cir cusnummer bezig waren? Gewoon, uit meligheid. Als je je een kerkhaan gevoelt, ga je er ook naar kraaien, In feite ging het er louter om dat het fraaie torentje boven de verfhandel A. Vermeer Azn. op de hoek van de Westhavenkade en de Smal le Havenstraat in Vlaardingen gerepareerd moest worden. Schiedam De onderwijs commissie van wethouder Posthoorn zal een kritisch geluid laten horen over ver keersmaatregelen, zoals die vooral in wijk Nieuwland veel stof hebben doen op waaien. In een brief aan de commissie ruimtelijke orde ning van wethouder Zijde veld zal men eraan herinne ren, dat verkeersvraagstuk ken in een breder licht moe ten worden gezien. Als er gens een stoplicht wordt uit geschakeld, moet meer reke ning worden gehouden met schoolgaande kinderen of be- 'jaarde omwonenden, oor deelde de onderwijscommis sie gisteravond in het stad huis. De argumentën zijn nage noeg identiek aan verkeers- debatjes, die zich tien jaar ge- Leden al in Groenoord af speelden (Laan van Bol'es) en zeventien jaar geleden in Nieuwland (Burgemeester Van Haarenlaan). De discus sie krijgt een soort herhaling, nu de verkeerslichten op de hoek van de Nieuwe Dam- laan en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan zijn uitgeschakeld, De scholen Olleke Bolieke, Thorbecke, Prins Claus en Schieland hebben samene met het be jaardenhuis Thurlede, dien stencentrum 4 Molens, buurthuis Nieuwland en de werkgroep Wonen Leven in Nieuwland een brief ge schreven, waarin geklaagd wordt dat met de mensen die op deze drukke weg moeten oversteken geen rekening is gehouden. Die klacht vond gisteravond gehoor bij de onderwijscom missie. PvdA-raadslid Joop de Jong voegde er een voor beeld uit zijn eigen woonom geving aan toe om aan te to nen dat verkeerssituaties niet alleen op verkeerstech nische merites beoordeeld moeten worden. „Door de as faltering van de Zwaluwlaan gaat het er daar wel erg snel- weg-achtig uitzien," aldus De Jong. Daar had hij in Ke- thel-Oost al klachten over gehoord. Schoolhoofd Jacob Boven adviseerde om de verkeers lichten op zijn minst op be paalde tijdstippen weer in werking te stellen. Boven dien zwengelde hij de discus sie aan om vanuit de sector onderwijs meer bemoeienis te hebben met het verkeer in de stad. Het liefst zou Boven het experiment op de Nieu we Damlaan helemaal stop gezet zien. Vlaardingen De werk groep winkelvoorziening Vlaardingen heeft zich unaniem uitgesproken te gen het voorstel van de PvdA om winkelcentrum De Loper uit te breiden met 4100 vierkante meter. Niet alleen de Organisatie van Vlaardingse Onderne mers (OVO), maar ook de projectontwikkelaar, de rijksconsulent, de Kamer van Koophandel en het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond -Leerlingen van scholengemeenschap Beneden Maas heb- 'ben in opdracht van de OVO een enquête gehouden onder het winkelende publiek in Vlaardingen-Holy. In totaal werden 806 mensen bezocht. De gegevens van de enquête werden keurig uitgewerkt en opgeslagen in de computer van de school, Eén druk op de knop en alle gegevens zouden vrij komen. Zouden, want bij een inbraak in de scholengmeenschap namen dieven alle computers en printers mee. Dus ook de uitgewerkte enquête van de OVO. „De gegevens hebben we allemaal nog wel, maar we moeten natuurlijk eerst alles opnieuw uitwerken en dat kost toch allemaal tijd," aldus Harry Dijkman, de voorzitter van de OVO. De belangrijkste re sultaten van de enquête kon hij wel geven. Die had de on dernemer gewoon opgeschreven. jschiedam Twee autorijders {uit Lelystad en Dronten) heb ben de politie gisternacht be leend dat zij een botsing op de tramrails op de Rotterdamse- dxjk in scène hebben gezet 'om ae verzekering ie tillen', zoals hoofdinspecteur Van Hof het uitdrukt. De twee automobilisten waren vanuit hun woonplaats naar Schiedam komen rijden om hun stunt uit te halen. Het kwam de politie nogal ver dacht voor dat om twaalf uur 's nachts twee mensen van zo ver toevallig in Schiedam een aanrijding kregen. utiKiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiHitiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiEilitiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiliiiir Schiedam Als om aan H rie geven dat een gemeen- E teraadslid niet over on- nozele dingen moet zeu- ren, hebben B en W sne- dig geantwoord op t schriftelijke vragen van PvdA'er Hans van Kleef. Deze aankomend jurist S had aan een commissie- overzichtje van de ge- meente de indruk over- H gehouden, dat stadsver en nieuwing voortaan In &;een tweederangs com- 1 missie behandeld zou f worden. Van Kleef klom dus In E'de pen, maar voor zijn g ingewikkelde gedachten- structuur hebben Ben W slechts "ampel beraad' nodig gehad. De inspira tie van wethouder Zijde veld leidde tot antwoor den in de trant van wel ja; wel neen; aldus, dus; en twee liggende streep jes. De enige vraag, waai' B en W meer woorden aan vuil maken, is of zij met Van Kleef van me ning zijn dat voorlichting door de gemeente in de toekomst zorgvuldig(er) dient te geschieden. Het opvallend uitgebreide antwoord luidt „Ja, zorgvuldig." Van Kleef zal voorlopig geen schriftelijke vragen meer stellen. miuiiuiiiHHfliinmHUUiHiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiMiiiiiiiiiiiMiiiiiiuiuiüiiiiuiumuC zijn tegen de forse uitbrei ding. Harry Dijkman, de voorzitter de OVO is uiterst content met die stellingname, „Voor al het feit dat de projectont wikkelaar tegen is spreekt ons natuurlijk ontzettend aan," Het alternatieve plan van de VVD, om De Loper slechts met 1230 vierkante meter uit te breiden, lijkt nu meer kans van slagen te hebben. De werkgroep heeft ten aanzien van het voorstel van de libera len enkele kanttekeningen ge plaatst De belangrijkste is dat er niet over de (toekomstige) trambaan heen gebouwd mag worden. De uitbreiding moet op straathoogte geschieden. Harry Dijkman: „Anders cre ëer je twee winkelcentra. Als je over de trambaan heen gaat dan valt er een enorm gat en dan is bet eind helemaal zoek. Wij willen een aangesloten winkelcentrum met twee trek kers op de uiteinden." Enquête Als de hoogbouw uit het voor stel wegvalt en wordt gekozen voor laagbouw, dan moet het bestemmingsplan worden ge wijzigd. Een tijdrovende pro cedure. „Maar daar hebben wij ondernemers niets mee te ma ken", aldus een strijdlustige Harry Dijkman. Een enquête onder 806 bewo ners van de wijk Holy heeft inmiddels duidelijk gemaakt dat het winkelende publiek zit te springen om een grotere le vensmiddelenzaak, een textiel handel en een winkel voor huishoudelijke apparatuur. „Dat vinden wij ook terug in het voorstel van de WD. Wat wij altijd al dachten wordt nu nog eens bevestigd", aldus Dijkman. „Het liefst zouden wij natuurlijk helemaal geen uitbreiding van het winkel centrum zien. Maar als het dan toch moet gebeuren, kies dan voor de meest logische oplos sing. De plannen uit 1979 zijn al lang achterhaald. Dat moet de PvdA eens inzien." De WD-fractie heeft zich gis teravond met de kwestie be ziggehouden, Jan Bulva: ,;Onze fractie ziet geen reden om het voorstel terug te ne men. Wij houden vast a a en kleine uitbreiding". Ook Hoor Quast en Mariëtte Hoogendijk blijven achter het voorstel van de fractie staan. Zij nemen in het college een minderheids standpunt in. De twee wethou ders hebben hun standpunt nog eens benadrukt tijdens de wekelijkse collegevergadering. Schiedam Op initiatief van uitgeverij In den Toren en boekhandel Mercurius verschijnt deze week 'Het groot jeneverboekgeschre ven door Wim Verstraaten. De presentatie van het boek heeft indirect te maken met het verleden van de jene- verstad Schiedam- Alleen gaat het met over Schiedam, maar over soorten jenever. Waar beter dan in een café kan je een toneelspel opvoe ren van mensen, die eikaars jenever proberen te gappen? De sfeervolle ambiance van d'Oude Stoep in Vlaardingen was gisteravond het decor voor de toneelgroep Argus, die zich, drie man sterk, in leefde in het gedragspatroon van oude zwervers, slapend en wonend op een bankje. Dat deed Argus goed. Spreekbuis Cees Romers, wiens baard doorgaans niet zo stoffig is als van de zwer ver die hij gisteravond uit hing, laat zijn hond nogal eens uit in het Hof maar daar zal hij toch nooit slapers op een bankje als voorbeeld hebben aanschouwd? Nooit een lege jeneverfles gevon den ook. Nee, voor een bor rel ga je als respectabele to neelgroep naar een café. Schiedam Een ouderavond op de Jan Ligthartschool is gisteravond verstoord door jongelui, die rotjes naar binnen smeten en in hun overmoed tot op de bovenverdieping klommen om de knallen van hun vuurwerk te horen echoën. De politie moest eraan te pas komen om de rust te herstellen, maar dat lukte niet een-twee-drie. Pas toen de agenten hun wapenstok voor de dag haalden, vluchtte het groepje van vijftien jongeren. Maar één van hen zag op zijn hazepad een fietsbeugel over het hoofd, toen hij op het Frans Halsplein over een hou ten biels sprong. Hij kwam zo lelijk ten val, dat hij builen be wustzijn raakte. Een ambulan ce bracht hem naar het Schie- landziekenhuis. „Ik begrijp best dat die jongens het grappig vinden om rotjes in gebouwen te gooien," zegt schoolhoofd Ben Jeene, „en ik ben er ook niet zo ontdaan van. Maar voor de ouders is het natuurlijk niet prettig. Wij waren met een rapportbespre- king bezig. Daar waren onze leerkrachten uiteraard bij be trokken en wij hadden geen personeel over om de ingang te bewaken." Het groepje jongeren is wel vaker lawaaierig op het Frans Halspleïn. Nog steeds hoopt de jeugd uit dit deel van Schie- dam-West op ingebruikname van de brandweergarage als jongerencen t rum Waa/n Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Maak hem oi haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond.' Want voor die kleine# -^dres;_ 1 P°stcod, moeite krijgt u een telefoonklapper °Sfco de; '°Onk^PPBrn7n,0Glh f g°°»PUals:_ Teletoon: - - - .'öSSSfa—- Schiedam De bewoners vereniging Schiedam-Zuid is in de wijk een actie begon nen tegen het dreigende ont slag van opbouwwerker Ar- mand van Puyveide. De le den van de vereniging is ge vraagd raadsleden te bellen om te vragen wat de werke lijke reden is van de maatre gelen, die wethouder Haf kamp wil nemen. Het enige, wat de bewoners- vereniging zegt te kunnen bedenken, is dat Van Puy veide te lastig was voor de gemeente en daarom weg moet; „De gemeente vindt hem te kriliseh. En dat kan deze gemeente steeds minder hebben." „Helemaal triest is dat de PvdA aan dit spelletje mee doet," schrijft de vereniging in haar knipselkrant. „Dé VVD heeft nooit onder stöt- len of banken gestoken, dat 2ij het opbouwwerk niet ziet zitten. Maar van de PvdA, die twaalf jaar geleden onze vereniging mee heeft opge richt, hadden wij dit niet verwacht." De bewonersver eniging zal donderdagavond in het schoolgebouw Zwarte- waalsestraat 1$ een actieco mité oprichten en de verdere acties uitstippelen. De wijk bewoners worden verzocht massaal op te komen, omdat het welzijn in de wijk ermee gemoeid is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1