Spieringshoek viert afscheid van rector Ook ontslagen in Vlaardingen Auteur Jeneverboek kan niet om 'Beauj oluimonade' heen College verdeeld over kerncentrale WEER MINDER WERKLOZEN MliDliSS DAGBLAD SGHliOAItnSGHE COURANT NIBIWE mi mCOURANT Inbraak Vevevo Solarium gestolen IMeergeld voor Vlaardingen Rijnmondband op de plaat Vrouw aangereden: hersenschudding Over de kop Steiger begeeft het, man gewond Het regende lekke banden VVD bezorgd over de woonlasten WATERWEG VEIIDAG 16 NOVEMBER 1984 M' Schiedam Directeur E,H.E. Wolfs van de GGD- Nieuwe Waterweg ontkent met feiten in de hand, dat is ambulances deze week tot tweemaal toe pas laat aan- kwamen op de Hogenbanweg in Schiedam, waar zich 1 ^het drama afspeelde van de vader, die uit het raam j= sprong, nadat zijn zoontje de wiegedood was gestorven. I H' Hoewel omstanders zich hardop afvroegen waar de ambulance toch bleef en de politieagenten bij het hoofdbureau op meer spoed aandrongen, laat Wolfs I aan de hand van de genoteerde tijdstippen zien dat zijn dienst geen enkele blaam treft. 3 Zes minuten na de eerste melding, die bij de Centrale s Post Ambulancedienst (CPA) binnenkwam, arriveerde s de ziekenauto met wagennummer 66 op de Hogenban- 3' weÊ- De huisarts had toen de wiegedood van de twee- g ëneenhalve maanden oude Angereau Norman Felicia 3 geconstateerd, maar omdat de vader wanhopig was, i H had de GGD een sociale indicatie om het lichaam toch J in de ambulance mee te nemen, 1 Vader Felicia kreeg een kalmerende injectie, maar J sprong een half uur later alsnog uit het raam. Deze 1 keer was de ambulance met nummer 6? er na zeven minuten, aldus GGD-directeur Wolfs, S *5 „Beide wagens hebben zo snel mogelijk gereden en alle i risico's daaraan verbonden genomen, zoals tegen het verkeer ïn rijden, door rood licht etcetera/1 zei hij van- j£ ochtend. j «S" Het vermoeden bestaat, dat door de tijd, die tussen bei- 3 1 Ig", de voorvallen verstreken is, en doordat wachten soms ff *s een eeuwigheid lijkt te duren, de onterechte indruk s ontstond bij politie en publiek, dat de GGD lang weg- f 5 bleef. "^iiiiiHHiinniiiiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiniimimiinimiiifiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiniiiimniiiimniiiili *3^» «Schiedam Bij de olie- en vèttenfabriek Vevevo aan de «/Algerastraat hebben inbrekers voor ongeveer 3.400 gulden aan goederen gestolen. Zij gin gen met sehuurmaehines, siga retten en koffie aan de haal. Men kwam binnen door een deur te forceren. Alfa-Lava! krimpt in Vlaardingen De Vlaardingse vestiging van het Zweedse bedrijf Alfa-Lava hoeft vrijwel niet in te j gevolg van de reorganisatie van het be- drijf Bij het bedrijf, dat de activiteiten richt op de melkveehouderij en de daarmee verbonden industriële activiteiten, moeten op korte termijn 50 arbeidsplaat sen vervallen en in de toekomst nog eens 35. Schiedam Op de Grote Markt brachten ongenode gas ten een bezoek aan een win kelpand. Nadat een steen door de ruit was gegooid, verdween men met een solarium. Er werd voor ongeveer 5.000 gul den schade aangericht. „In Vlaardingen kost het een minimum aan ontslagen", al dus algemeen directeur Theo de Kimpe, „Die zijn zeker op de vingers van één hand te tellen." De reorganisatie binnen is no dig nu de superheffing, opge legd door de EEG, een sterk negatieve invloed heeft op de investeringen van de boeren. De helft van de omzet van Alfa-Laval komt uit de vee houderij en de zuivelindustrie. De produktieeapaciteit van melkkoeltanks wordt terugge bracht, De agrarische activitei ten worden geconcentreerd in Groningen, terwijl de indus trietechniek in het Westen wordt gevestigd. De vakbon den zijn akkoord met het soci aal plan dat door de directie is opgesteld. Ook de onderne mingsraad heeft een, unaniem, positief advies uitgebracht. In de vestiging in Vlaardingen werken momenteel 45 mensen. \,We weten nog niet %vaar we in het westen onze activiteiten zullen concentreren. Is het in de buurt van Vlaardingen dan is er weinig aan de hand, wordt echter gekozen voor een andere plaats, dan heeft dat natuurlijk wel gevolgen voor het perso neel. De mensen moeten dan meeverhuizen en het is nog maar de vraag of ze dat willen," aldus De Kimpe. lUllltlllllllllllllllllllilllllllIllililllllillllllllUl >«*Wim Verstraaten overhandigt het eerste exemplaar van zijn Groot Jeneverboek aan de ^Schiedamse burgemeester Scheeres. Schiedam Wim Verstraa- -ten, hoofdredacteur van het ''-Horeca Vakblad, kon gister avond bij de presentatie van het door hem geschreven Groot Jeneverboek niet om <3e Beaujolais Primeur heen. In talloze cafés werd de jon- "1 ge wijn tenslotte al gekeurd en om dan op zo'n dag alleen over jenever te praten, ging de horeca-expert te ver. ge aicohoi voor terugkrijgt en kwam uiteindelijk tot de con clusie, dat je met wijn twee maal zo duur uit bent om te komen aan een zelfde aleohol- tax als in één fles jenever zit. „Daaruit blijkt dus, dat het de Nederlanders er niet om te doen is zoveel mogelijk alcohol voor een zo laag mogelijke prijs te krijgen," zei hij, ,,want er wordt wijn te over geschon ken." Toen hij het eerste exem-- Het was een feestelijke verto- plaar van zijn boek overhan- ninghïj boekhandel Mercurius dlgde aan burgemeester in het Schiedamse winkelcen- Scheeres van de jeneverstad trum Hof van Spaland. Daar Schiedam, maakte Verstraa- was, samen met uitgeverij In ten dan ook wat vergelijkin- "en ^oref1 en bet reclamebu- »-gen tussen de oude borrel en reau Asjoburo, de aanzet gege ide 'Beaujoluimonade', zoals v.en 19* boek, „Omdat, zo- Jfyj de .schreef. wijn ironisch om- Hij vergeleek prijzen en bere- 1 kende wat je er voor pereenta- als directeur J.H. Been van Asjoburo zei, „het eigenlijk gek is dat er veel over eten en drinken geschreven is, maar nog nooit specifiek over jene ver." Zijn bureau geeft onder Vlaardingen Het Vlaar dingse college van B en W jheeft zich gisteravond ver deeld opgesteld over een mo tie, die door de CPN/PSP- .fractie is ingediend tegen de .eventuele bouw van een kerncentrale op de Maas vlakte. De Pvd A-wethouders ,khebben geen moeite met de "motie, maar de WD-leden in* het college hebben zich /ertegen verklaard. 'Tm de motie,' die behalve door -de WD door alle fracties is •ondersteund, wordt de veront- /rusting uitgesproken over de /plannen om de Maasvlakte als ^mogelijke locatie voor de bouw van een kerncentrale achter /de hand, te houden. De bevol- ikmg van Rijnmond, en van Vlaardingen in het bijzonder, fös -vanuit het gezichtspunt van volksgezondheid en om mi lieutechnische redenen 'al welhaast overbelast'. In de motie wordt het 'volstrekt on logisch en onverantwoord' ge noemd om een kerncentrale in zo'n dichtbevolkt gebied te plaatsen- De verdeeldheid binnen het college over dit onderwerp komt niet als een verrassing. In het beleidsprogramma is de bouw van kerncentrales als een zogenaamde 'vrije kwestie' opgenomen, omdat de beide fracties op dit punt geen over eenstem mirig konden berei ken. De VVD is van oordeel dat zo'n beslissing niet in de plaatselijke, maar in de lande lijke politiek thuishoort, maar de PvdA vindt dat de Vlaar dingse gemeenteraad zich over die kwestie wel degelijk mag uitspreken. andere culinaire boeken van Wina Born uit, ook alle publi caties van Alexander Pola. Het Groot Jeneverboek be schrijft niet alleen recepten, waarbij de drank eraan te pas komt, maar vertelt bijvoor beeld ook toepasselijk 'sterke verhalen'. Ook is Ver straaten redelijk uitgebreid op de geschiedenis van de jeneve rindustrie ingegaan, reden ook waarom Schiedamse distilla teurs bij de presentatie aanwe zig waren. Hij stak een beetje de draak met de waardering, die Schiedam opbrengt voor dat tijdvak, door de plaatsing van één stenen beeld te over wegen, terwijl de Belgische je neverstad Hasselt er een heel museum over heeft ingericht. Burgemeester Scheeres herin nerde aan de milieuvervuiling en de slechte arbeidsomstan digheden, die de jeneverindus trie de stad naast een grote bloeiheeft gebracht. Tegen woordig gaat het er allemaal wat beter aan toe en voldoen de distilleerderijen aan de voorschriften, zei hij. Dat nota bene de uit Schiedam vertrok ken firma Bols gisteren de drank verzorgde, ontlokte hem de kreet: „Dat is een dis sident." Aan de verschijning van het Jeneverboek was een wed strijd verbonden, waarvoor vijf mensen een verhaal had den ingestuurd dat met jene ver te maken moest hebben. De verhalen werden beoor deeld door een jury. waarin onder anderen de Schiedamse jeneverdeskundige Hans van der Sloot zitting had. Winnaar werd Henk van Vessem, eige naar van café The Pub op de Rotterdamsed ijk. Vlaardingen De ge- meente Vlaardingen 3 krijgt volgend jaar toch meer geld uitgekeerd van 3 het rijk, dan waar bij de 3 samenstelling van de be- £groting op was gerekend. Volgens de laatste berïch- ten uit Den Haag wordt £de uitkering uit het ge- meentefonds wat hoger EE dan was geraamd. 5 Dat komt vooral doordat meer geld wordt gegeven ter compensatie van het gemeentelijk aandeel in de bijstandskosten en door een tegemoetkoming in de extra apparaatskosten op de sociale dienst. Ook an- dere uitkeringen worden wat gewijzigd, waar ech- ter weer nieuwe bezuini- 2 gingen tegenover staan. Per saldo verwacht de ge- meente een voordeel van ruim 377.000 gulden ten EE opzichte van de rijksuit- S kering in de begroting. Dat voordeel betekent S niet dat Vlaardingen voorlopig uit de financiële S problemen is. Wethouder IJsbrand van der Velden (financiën) maakte de raad gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling duidelijk, dat volgens de =s nu bekende gegevens de s S begroting voor 1986 een S tekort te zien zal geven van 4,2 miljoen gulden. „Door wat meevallers zal S dat tekort nog wel iets te- S ruglopen, maar zeker niet beneden de drie miljoen. Dat betekent dat er vol- EE gend jaar weer flink be- S zuinigd zal moeten wor- den om de begroting slui- tend te krijgen", aldus de wethouder. Met tegenval- s Iers zal de raad overigens H altijd rekening moeten blijven houden. De wet- houder waarschuwde de s raad ervoor, dat er tal van posten in de begroting zit- 5 ien die uiteindelijk wel eens flink te laag inge- 5 schat kunnen blijken. Als voorbeeld noemde hij de omzet van de nutsbedrij- 5 S ven, het bezoek aan l§ S zwembaden en de proble- matiek rond de gemeente- garanties. „We begroten in Vlaar- 5 dingen altijd optimistisch. H Dat doen we bewust. Het is geen kunst veel pessi- mistischer te begroten; dan loop je minder risico. Maar dat heeft dan ook als consequentie dat je 5 veel meer moet bezuini- gen om de begroting slui- S tend te maken, en dat je S bijvoorbeeld tarieven S moet verhogen, terwijl na afloop van het jaar blijkt dat dat niet nodig was ge- weest." Die optimistische begrotingsmethode is dus volgens het college sterk S aan te bevelen, maar houdt wel het risico in dat j§ later blijkt dat bepaalde f[ posten tekorten opleve- ren. ifiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiT. Enkele docenten imiteerden Peter en z'n Rockets tijdens de play-backshow Schiedam Met een dave rende play-backshow zijn gisteren op scholengemeen schap Spieringshoek de acti viteiten ter gelegenheid van de pensionering van rector dr.J.P.J. Uyterwaal begon nen. Zowel leerlingen als do centen zetten hun beste beentje voor tijdens de show, waarna een tentoonstelling over Bolivia werd geopend. En vanmiddag ging na de ont hulling van een borstbeeld in w voelde niets voor een duur af- papier-maché van de bijna 65- scheidcadeau, waarna het idee jarige rector een fancy-fair ontstond om geld in te zame- van start, die ook in het teken len voor een ontwikkelings van het Zuidamerikaanse land project. In de afgelegen Bolivi- staat en waarvan de opbrengst aanse streek Yungas, waar col- is bestemd voor de aanschaf lega-paters van de rector van zend- en ontvangstappara- werkzaam zijn, bestaat grote tuur voor de streek Yungas. behoefte aan radio-apparatu^r De rector, een pater Augustijn, om bijvoorbeeld doktershulp in te roepen, Docent Han Raeijmaekers ver wacht dat de fancy-fair in Bo liviaanse sfeer een bedrag tus sen de twintig- en dertigdui zend gulden zal opleveren. „We wisten ons geen raad met alle spullen die we gaan ver kopen. De hele school staat vol. Tot in de klimrekken van de gymzaal hangen fietsen." Op de fancy-fair zullen ook sieraden, kleding en mjver- heidsprodukten, die zijn aan geschaft op de markt in de Bo liviaanse hoofdstad La Paz, worden verkocht. De fancy- fair Is morgen van twaaf tot vijf uur en zondag van een tot vijf uur voor publiek geopend. Schiedam Het aantal werklozen in het gewest Nieuwe Waterweg Noord blijft afnemen. In de maand oktober daalde het werklo zen cijfer met 494 tot 10.205; 6516 mannen en 3689 vrou wen. Volgens directeur Van Lent van het gewestelijk arbeids bureau in Schiedam zijn de belangrijkste redenen voor die daling het fikse aantal schoolverlaters dat een baan heeft gevonden en het af schaffen van de plicht voor werklozen van 57'A jaar en ouder om zich bij het ar beidsbureau te laten registre ren. In alle sectoren die het ar beidsbureau hanteert bouw, metaal, handel en kantoor— is het aantal werklozen in oktober ge daald. Ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar is de werkloosheid in de regio (Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg) met ruim zeven procent af genomen. Ook onder de jeugdigen jon ger dan 23 jaar valt opnieuw een daling van de werkloos heid waar te nemen. In okto ber vonden 92 van de 855 bij het arbeidsbureau ingeschre ven werkloze schoolverlaters een baan. Het percentage jeugdige werklozen was eind oktober 34,8 procent van het totaal; eind september was dat percentage 35,3. Schiedam Het tamboer- en trompetterkorps Rijnmond band heeft weer een langs peelplaat uitgebracht. Was de titel van de vorige plaat 'Een wereld van muziek', de nieu we langspeler heet 'Een zee van muziek'. Er is voor die ti tel gekozen vanwege het mari tieme beeld dat het Schiedam se korps met zijn muziek, show en uniformen probeert te scheppen. Op de plaat staan nummers zo als 'A life on the ocean wave, 'Sussex by the sea', de defi- leermars er. Ragtime. De plaat is te koop bij de firma Hakkert op de Hoogstraat. Telefonisch bestellen is ook mogelijk; tel .740533. Men kan de Rijnmondband overigens zaterdag in Schie dam aan het werk zien biji de intocht van sinterklaas. Schiedam Een 51-jarige Schiedamse is gisteren met een hersenschudding en diver se bloeduitstortingen In het Schielandziekenhuis opgeno men. De vrouw werd 's mid dags op de Gerrit Verboon- straat op haar fiets aangereden door een 17-jarige bromfietser- Zij had volgens getuigen zelf schuld aan het ongeluk, omdat zij naar links uitweek, terwijl de jongen haar passeerde. Een kwartier later werd bij het oversteken op de Boerhaa- velaan een 10-jarige jongen door een automobilist ge schept. Hij is met onbekend letsel naar het Schielandzie kenhuis gebracht. Een 21-jarige automobilist raakte om half acht op de Hargalaan in Schiedam in een slip waardoor zijn wagen over de kop sloeg en een Doom ramde. Hij kwam met de schrik vrij. De boom werd ontworteld. De politie ver moedt dat het ongeval de optelsom was van te hard rij den en een door de regen glad wegdek. Vlaardingen Een 44-jarige man is tijdens werkzaamheden aan een pand aan de Parallelweg in Vlaardingen van een hoogte van twee meter gevallen en op het trottoir terecht ge komen. In het Holyziekenhuïs werden een hoofdwond en een gecompliceerde onderarmbreuk geconstateerd. Het be drijfsongeval gebeurde nadat de steiger, waarop de man stond te werken, door onbekende oorzaak uiteen viel. Schiedam Diverse automo bilisten werden vannacht rond iwee uur in het Schiedamse centrum op onaangename wij ze verrast door vier plotseling leeglopende banden. De 'ge- 'uksvogels' constateerden dat r slechts een of twee banden waren gesneuveld. De politie kwam er al snel achter hoe die 'lekke-banden- regen' kon worden verklaard. Op het wegdek van vijf door gaande straten was kwistig met kopspijkers gestrooid. De ONS- werd opgetrommeld om het wegdek weer sptjkervrij te vegen. Volgens de politie zijn vele tientallen automobilisten gedupeerd. Vlaardingen De VVD in Vlaardingen heeft in een brief aan de eigen Tweede Kamerfractie bezorgdheid uitgesproken over de ont wikkeling van de woonlas- tenproblematiek. Bestuur en raadsfractie ma ken zich daar in toenemende mate bezorgd over, schrijft de Vlaardingse afdeling aan de partijgenoten in Den Haag. De Vlaardingse libera len schrijven te beseffen dat 'mede op grond van markt verhoudingen aanpassingen, ook in de sfeer van de woon lasten, onvermijdelijk zijn'. Ze vragen de Tweede Ka merleden van de VVD hun~ invloed aan te wenden om verdere stijgingen van de woonlasten te matigen. „Met name verzoeken wij u te bevorderen dat de voorge nomen aardgasprijsverho ging per 1 januari aanstaande zoveel mogelijk wordt be perkt", besluit de Vlaarding se VVD de brief, die op initi atief van raadslid Jaap Bar- nouw is geschreven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1