WATERWEG Dissidenten in SG willen geen beroep SPORT IS Jeu de boule mag ook in Vlaardingen niet elitair zijn ia Galerie toont speelgoed voor gehandicapten Big band op punt van doorbreken V!aardingen maakt vandalen zwart VDV kan HMS niet de baas Kamman vervangt Keizer SPIRIAfiiNDA 'Ceen inbreng 'Om mensen op een idee te brengen' Actie tegen Krugerrand Sieraden en collages in 'i Koetshuys Warmtekracht bij Schiemond NJBB groeit snel Hoogerboord zes duels aan de kant l'Esprit staat er goed voor Bewoners blazen projectteams op Schiedam Uit onvrede met de manier waarop de gemeente met inspraak in de stadsvernieuwing om- "gaat, hebben de bewonersverenigingen van Schie- -dam-Zuid, -Oost en -West zich met onmiddellijke in- -gang teruggetrokken uit de projectteams. ^I)at hebben de drie verenigin- 'èen gisteravond in een brand- brief aan de gemeenteraad -kenbaar gemaakt. De bewo- "r nersorganisaties constateren» - dat de adviserende rol van de projectteams in 1984 stelselma- tig is uitgehold. Daardoor vin- den zij een inbreng in de be sluitvorming van de gemeen- teraad over de stadsvernieu wing niet meer mogelijk. Met het opblazen van de project- steams is sprake van een ver- trouwenscrisis tussen de oude Wijken en het gemeen tebe- stuur. 1 De bewonersverenigingen hebben hun kritiek gespuid een dag voordat vanavond om acht uur de raadscommissie stadsvernieuwing in het stad huis bijeenkomt om te praten -over de toekomst. De drie ver enigingen signaleren dat de 'projectteams, waarin ambtena ren en bewoners samen zitting hébben, geen centrale rol meer speelt in de stadsvernieuwing. Voor hen is meepraten in deze structuur dus min of meer tijd verspilling. De verenigingen doen de ge meenteraad een voorstel om een soort driehoeksoverleg te starten. Buiten de ambtelijke organisatie om zou er een rechtstreeks en regelmatig te rugkerend contact moeten zijn tussen de raadsleden en de be wonersverenigingen. De drie hoek wordt gesloten, doordat het stadskantoor vanzelf een contact heeft met de gemeen teraad. Secretarissen Koos Osterholt, Loes van Kampen en Hans Coster van de bewonersvere nigingen prikken alvast een datum voor dat noodzakelijk geachte overleg: woensdag avond 28 november. Zij kun nen zich niet voorstellen, dat het de raadsleden niet interes seert te horen wat er in de wij ken leeft en welke meningen daar bestaan. Vlaardingen Komen Vlaardingse jongelui over een poosje met zwart besmeurde handen en kleren thuis, dan laden zij de ernstige verdenking op zich dat zij op het dak van een school of turnzaal hebben gezeten. Antt-vandalen- vet heet de viezigheid, waarmee gemeentewerken dakran den en regenpijpen van een paar openbare gebouwen gaat insmeren. Vernielingen aan daken kosten de gemeente elk jaar enkele tienduizenden guldens. Het anti-vandalenvet, een mengsel van vet en afgewerkte motorolie, kost bijna niets en is een probaat middel tegen de hinderlijke vernielingen. Hef werd eerder al met veel succes toegepast in onder meer cp Voorne-Putten, het Zeeuwse Terneuzen en Hoogeveen m Drente. Vooral bij lage gebouwen is het heel erg met het vandalis me", vertelt een woordvoerder van gemeentewerken. „Als die jongens eenmaal op dak zijn worden bovenliehtjes en ventilatiekapjes kapot geschopt, er worden stenen in de re genpijpen gegooid en de dakbedekking gaat eraan. Alleen al bij turnzalen en openbare scholr n ligt de schade rond de driekwart ton. Daar zitten dan de christelijke scholen nog niet eens bij." De gemeente hoopt met het vet, dat bij wijze van proef bij een paar scholen wordt aangebracht, die schade te beper ken. De dakbeklimmers krijgen bij hun capriolen zwarte smeer aan handen en kleding, die er niet zo maar ïs af te wassen. „En dan hopen wij natuurlijk dat de ouders die die viezigheid zien hun kinderen op hun falie geven." De smeer aan de dakranden en de bovenkant van regen pijpen kost per school enkele honderden guldens en gaat jaren mee. Margreet van Beurden-de Munck tussen haar speelgoed voor gehandicapten. Maassluis In deze tijd van het jaar lijken de speel goedwinkels uit te puilen met allerlei soorten speelgoed. Voor baby's tot en met schoolkinderen. Binnen die groep bevindt zich een groot aantal gehandicapte kinderen, die zich net zoals hun leeftijdgenootjes spelend ontwikke len. Dat vraagt echter in veel gevallen ander of aange past speelgoed. Over die twee soorten speelgoed heeft men bij galerie De Munck aan de Dr. Kuyperkade 5 in Maassluis een informatieve tentoonstelling ingericht. Tal van voorbeelden zijn daar te zien en te proberen. Daar naast krijgt de bezoeker voor lichting in de vorm van fol dermateriaal over speciaal speelgoed voor gehandicapte kinderen en over adressen waar men die speeltjes kan ko pen. Verder zijn er dan ook nog adressen beschikbaar van organisaties, die zich bezighou den met hex ontwikkelen van aangepast speelgoed of daar over voorlichten. Bij galerij De Munck treft men onder meer puzzels aan waar van de stukjes voorzien zijn van nietjes. Een. kind, waar van bijvoorbeeld, de motoriek gestoord is, kan deze stukjes dan met een magneet op de juiste plaats liggen. Kralen rij gen gaat voor zulke kinderen ook beter met een draad waar door Annemïeke van der Houwen een ijzerdraadje omheen ge bonden is en dat is ook daar te zien. Sommige 'gewone speel tjes' zijn voorzien van een bel letje waardoor dove kinderen hiermee kunnen spelen. Eigenaresse van galerie De Munck, Margreet van Beur den-de Munck: „Er hoeft niet altijd speciaal, soms wat duur der. speelgoed aangeschaft te worden. Met slechts een paar kleine ingrepen kan veel speelgoed heel eenvoudig aan gepast worden aan de handi cap van het kind. En natuur lijk is er speciaal ontworpen speelmateriaal voor dove, blin de, motorisch gestoorde er geestelijk gehandicapte kinde ren. Wij bieden niet het gehele pakket, maar laten voorbeel den zien die mensen wellicht op een idee kunnen brengen. Niet alleen voor ouders van gehandicapte kinderen, maar ook voor familieleden of vrienden van die kinderen die hun kind graag een passend cadeautje willen geven." De tentoonstelling duurt tot en met 6 december en is tijdens de openingsuren van de kunst- nijverheidswinkei, waarboven de galerie zich bevindt, geo pend. De toegang is gratis. Vlaardingen De werk groep 'Vlaardingen te gen apartheid' heeft de Vlaardingse kerken, po litieke partijen en de dienstenbonden FNV en .CNV gevraagd de actie 'Boycot de Krugerrand' te ondersteunen. Bij een aantal banken in Vlaardingen is de Krugerrand verkrijgbaar. De Krugerrand is een Zuidafnkaanse gouden munt, waarvan de opbrengst naar de Zuidafrikaanse rege- -ring gaat. „En zo krijgt de re gering het benodigde kapitaal om de apartheid in stand te houden", aldus de werkgroep. •In de Zuidafrikaanse mijnen werken duizenden zwarte mensen onder miserabele om- standigheden en voor heel weinig geld. Zij wonen niet sa men met hun gezin, maar met tientallen mensen in barak ken. De Zuidafrikaanse mij nen zijn de meest onveilige van de wereld. Er gebeuren bovendien veel ongelukken en -het werk in de mijnen tast de .gezondheid van de mensen uit. -De "Vlaardingse vredesbewe gingen voeren ook deze keer weer actie tegen oorlogsspeel goed. Onder het motto 'Sinter klaas, maak van ons geen vechtersbaas', kunnen Vlaar dingse kinderen dit jaar mee- -doen aan een kleurwedstrijd. Vrijwel alle peuterspeelzalen *"Iri Vlaardingen werken aan de actie mee. De peuters krijgen een kleur- .piaat en de ouders een folder, 'waarin het onderwerp oorlogs speelgoed aan de orde komt tBB&jeld.. Ook in de Speel-o- tbeek liggen de kleurplaten en .de folders. Schiedam Er tekent zich binnen de Schiedamse Ge meenschap een groep dissiden te leden af, die het conflict met de gemeente Schiedam wil beeindigen. Hoewel het SG-bestuur op advies van di recteur Ruud Pillard al een keer bezwaar heeft aangete kend tegen de subsidiebeëindi ging per 1 januari 1985, voelen deze leden er niets voor in be roep te blijven gaan. Het uit stel van één jaar, dat de SG gekregen heeft, moet volgens de dissidenten voldoende zijn om tot een aanvaardbaar com promis te komen. Vanavond vergadert de stich- tingsraad van deze culturele organisatie achter gesloten deuren, want wethouder Post- hoorn mag met te horen krij gen welke plannen de SG uit broedt. Er is op 20 december een gesprek met Posthoorn ge pland en de SG wil dat gron dig voorbereiden. Daarom zijn deze keer ook alle leden van de stichtlngsraad met klem verzocht acte de presence te geven. Een voor de hand liggende veronderstelling is echter dat de groep, die zich wel tegen de gemeente wil blijven verzet ten, op die manier probeert de dissidenten in aantal te over treffen. Tot die dissidenten kunnen volgens een insider de SG-raadsleden Piet Smit, Henk Bonzet en Ria Warnik- de Ruuw worden gerekend, hoewel ook het vroegere raadslid Ton de Vos in dit ver band wordt genoemd. De beslotenheid, waarmee dit agendapunt behandeld moet worden, tekent overigens de vaak gehekelde proceduredrift van de Schiedamse Gemeen schap. Schuurkerk Vier teerlingen van het Rotterdams conservatorium geven vanavond een concert in Theater De Schuurkerk Het kwartet bestaat uit Peter van Oosten (piano). Jasper Blom (saxo foon!, Andy Formes «slagwerk) en Fr.-ns-Jan van der Hoeven (bas) speelt vanaf 20 00 lichte mu2iek. Quibus In Quibus wordt vanavond een Ian- denavond gehouden waarbij China en Taiwan centraal slaan Behalve voor muziek uit die tanden kan men er ook terecht voor specifiek Chinese en taiwanese gerechten. Twee avon den later js er een open podium, ter wijl zondagmiddag de Big Band van de strc-ekmuziekschool Nieuwe Wa terweg-Noord optreedt, "s Avonds kunnen rockliefhebbers aan hun trekken komen tijdens een optreden van Danny Lademaeher met band. Lebbink Ton Lebbink werkte jarenlang als portier van Paradiso, toen hij tijdens .Schiedam De kunstwerken van Frits Smits en Gerard van Soest hebben op het eerste ge zicht weinig gemeen. De een maakt sieraden van perspex en de ander collages van aller lei ruwe materialen- Behalve het feit dat beide kunstenaars tegelijk exposeren in het Koetshuys is er in hun werk wel degelijk iets gemeenschap pelijks. De liefde voor de rechtlijnigheid, de geometri sche vormen en de subtiele lichtinvallen en kleurnuances. De expositie wordt op 22 no vember geopend en duurt tot eind van het jaar. Galerie 't Koetshuys is gevestigd aan de Lange Haven 78. een talentenjacht werd ontdekt als dichter In café d'Oude Stoep kunnen de Vlaardtngers zieb donderdag avond overtuigen van de juistheid van de jury beslissing Lebbink ver zorgt een twee maal 35 minuten du rend optreden dat om 21 uur begint. Modeshow Ir, samenwerking met balletschool Demi Point houdt tweedehands-kle- dmgbeurs Adria Mode uit de Spiegel straat een modeshow m wijkcentrum De Heipaal aan de Meerkoetstraat in Holy. Het begint donderdagavond om 20 uur en na afloop kan de geshowde kleding worden gekocht. De entree bedraagt ƒ3,50 Dwaze Moeders De bekende kinderboekenschrijfster Mies Bouhuys spreekt donderdag m de Hoekstee aan de Mercaiorweg in Hoek van Holland op een bijeen komst van de SAAM (Steun Aan Ar gentijnse Moeders). Na de inleiding van Bouhuys is er volop gelegenheid vragen te stellen en te diseussiéren over de situatie van de 'Dwaze Moe ders' in Argentinië en do mogelijkhe den hen daarbij de steunen. Aanvang 20 uur. Sokkel In de Vlaardingse sociëteit De Sokkel aan de Van Maerlandlaan treden vrijdagavond v»er musici op, die een programma verzorgen van reggea en rock'n roll. Contaciavond De Turkse Sociale en Culturele Vere niging Maassluis (TSCVM) houdt vrijdag een internationale contacta- vond in ontmoetingscentrum Ko ningshof. Vanaf 20 uur kan er wor den gedanst en is er een optreden van een Turkse muziekgroep uit Nij megen. Vlaardingen Na zes jaar keihard werken staat de big band van de streekmuziek- school Nieuwe Waterweg- Noord aan de vooravond van een doorbraak naar succes. Vorige week maakte de NOS opnamen van de groep in de Blauwe Brug in Schiedam. Het resultaat is dinsdag 4 decem ber om 18,15 uur te beluisteren bij de NCRV-radio. Eerder, in december 1981, zond het NOS- prgramma Akkoord opnamen van de big band uit. De vage contouren voor de big band werden in 1978 zichtbaar toen Cees Matla, docent klari net en saxofoon op de streek school, een amusementscombo oprichtte. De gedachte daar achter was om leerlingen in de gelegenheid te stellen amuse mentsmuziek, hits en schlagers te produceren onder professio nele leiding. Twee jaar later kwam direc teur Hans Mulder van de streekmuziekschooi met het plan op de proppen het combo te laten uitdijen tot een heuse big band in de tradtie van mannen als Count Basie en Duke Ellington. Sindsdien ging het de leerlingen, in leef tijd variërend van 16 tot 40 jaar, voor de tvind. Ze traden regelmatig met avondvullende programma's op in de regio en ver daar buiten. De big band treedt zondagmiddag op in de Quibus in Schiedam. Schiedam De nieuwste milieuvriendelijke maatre gel van de gemeente Schie dam zal bestaan uit de plaatsing van een warm tekrachtinstallatie in de nieuwbouw van bedrijfsge- meenschap Schiemond. Het nieuwe pand voor de soci ale werkplaats aan de Nieuw- Mathenesserstraat is nog niet af, maar bij de aanbouw kan met de warmtekrachtkoppe ling rekening worden gehou den. De Nederlandse Energie- Ontwikkeling Maatschappij (NEOM) heeft er een subsidie van 13.270 gulden voor over. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) betaalt zelf 39.730 gulden. Warmtekracht is volgens een recent Schiedams rapport eco nomischer veel voordeliger dan minister Van Aardenne tot dusver aanneemt. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 21 november 1984 Vlaardingen Jeu de boule is een relatief goedkope sport Een drietal ballen kost onge veer 85 gulden en in feite zijn dat, naast het kleine houten balletje (but), de enige benodig de materialen. Ook de aanleg van een eigen veld behoeft niet veel te kosten, zoals in Schiedam door l'Esprit werd bewezen. Een vereniging moet jaarlijks hondedvijftig gulden betalen aan de Nederlandse Jeu de Boule Bond (NJBB). Het persoonlijke lid maatschap van de NJBB kost twaalf gulden per jaar en om in het bezit van een licentie, waardoor men aan alle officiële nationale wedstrijden kan deelnemen, moet jaarlijks acht gulden op tafel worden gelegd. De NJBB. die in 1972 vanuit een studentikoze sfeer werd opgericht en in korte tijd is uitge- groeid naar een hond met 130 clubs en 4.00C leden, organiseert diverse nationale competi ties. Deze zijn onderverdeeld in hoofd-, eer ste, tweede en derde klasse. Bovendien'is er nog de boule d'or-cyclus, die uitsluitend in de grote steden wordt gespeeld. Aan een speelveld worden weinig concrete eisen gesteld. De toplaag van een boulcdri\ê mag echter nooit van gras zijn, zoals er ook niet aan echt afgebakende terreintjes mag worden gedacht. Bondsofficial Ben Claase: „Een boulodróme mag ook niet te mooi en té vlak zijn. Zorg er voor, dat er altijd welvin gen en wat obstakels op het terrein zijn". Vlaardingen Er zijn twee sporten die in mijn ogen niet losgekoppeld kunnen worden van een heerlijk ouderwets bruin café. Binnen biljarten en buiten jeu de boule, de laatste tak overgewaaid uit la douce France naar het meestentijds onher bergzame, winderige Hol land. Ik liep er zo'n vier jaar geleden bij stom toe val tegenaan. Een pleintje op het lie de la Cité, de door Donald Bax oase van rust in de turbu lente metropool die Parijs heet, en plotseling het plok, plok van tegen el kaar ketsende metalen ballen. Driftig gesticule rende Parijzenaars, zonder uitzondering voorzien van een opkrullende mousta che en onvermijdelijke al pinopet. Wellicht typerend voor de re latieve onbekendheid van deze tak van sport, was het aehter- afzuahje ergens in Vlaardin gen, waar begin deze week dertig Francofielen in Vlaar dingen het sein op groen zet ten. Hans van Ekelenburg, die samen met Ida Baaima, Will Stolk en Mar de Baan het ini tiatief nam om tot de oprich ting van een dergelijke club te komen, ontving aldus de te rechte beloning voor zijn in spanningen. Na de pauze bleek het toekomstige Petanque Neerlandia, dat zich met de werknaam Flardinga Boulers naar buiten zal presenteren, al meer dan twintig potentiele le den te tellen, waaraan de hel dere bijdrage van Ben Claase (pr-vertegenwoordiger van de Nederlandse Jeu de Boule Bond) beslist niet vreemd was. Vlaardingens nieuwste sport vereniging hoopt nog voor de start van het seizoen, voorjaar 1985, over een eigen locatie te kunnen beschikken. Van Eke lenburg heeft hierover contact gehad met onder anderen sportwethouder Floor Quust en leden van de raadscommis- Pijnacker Het eerste dam- tiental van VDV ging tegen hekkesluiter HMS verrassend onderuit. De Pijnackerse for matie boekte met een 9-7 score de eerste seizoenzege. Voor VDV zit de eerste helft van de competitie er op. Van de vijf gespeelde wedstrijden slaagde iet er slechts tweemaal in de volle buit te veroveren. Wim Niestadt en Coen Biel wonnen hun partijen, Gerrit van Ma- strigt, Ton Burgerhout en Dick van den Kerkhof remiseerden en Wim Heuvelman, Dirk Tamboer en Dik Mast verlo ren. Schiedam Niet Jan Keizer, maar Hans Kamman is mor genavond te gast bij' de Schie damse Scheidsrechter Vereni ging. De voorzitter van de KNVB afdeling Rotterdam werd op de valreep bereid ge vonden de plaats in te nemen van de verhinderde fluitist. Plaats van handeling blijft het clubgebouw van Schiedam op sportpark Harga, aanvang 20,30 uur. Hans van Ekelenburg, de initiatiefnemer van een jeu de boule vereniging in Vlaardin gen, wordt geflankeerd door Ida Baaima en Mar de Baan. sie sport en recreatie. Gedacht wordt aan een terreintje naast het complex van handbalvere niging De Hollandiaan, waar de tiveurs, poirttears en all- rounders zich kunnen laven in het nabij gelegen clubgebouw. Een tweede mogelijkheid is naast de wegrottende atletiek baan van Fortuna, waar de le den van Petanque Neerlandia (die naam zal overigens pas tij dens de eerste officiële leden vergadering worden goedge keurd, DB) eveneens gebruik kunnen maken van de aanwe zige kantine. moeten, vooral om de opstart- kosten te kunnen dekken, tien gulden inschrijfgeld betalen. De verenigingscontributie, die vanaf 1 januari wordt gehe ven, is bepaald op vijf gulden per maand. „Want", zegt Van Eklenburg, ,jeu de boule of petanque ts een sport, waaraan iedereen kan meedoen, van. chirurg tot timmerman. Deze' sport mag geen elitair etiket' hebben. Het gaat ons alleen om de boules en het but". Zwaluwen Zolang over een defmtieve lo catie geen beslising is gevallen, kan de vereniging op zaterda gen terecht op het half verhar de trainingsveld van de voet balvereniging Zwaluwen. Op zondagen wordt gekozen voor de wandelpaden in Het Hof, vlakbij het schapenweitje. „Die belangeloze medewer king", zo sprak Van Ekelen burg, „is voor ons de push ge weest om er mee door te gaan. Natuurlijk streven we naar een eigen boulodróme, maar de gemeente heeft ons niet de garantie kunnen geven, dat die er op korte termijn komt". Het voorlopige bestuur van de Flardinga Boulers bestaat naast Hans van Ekelenburg uit Ida Baaima, Will Stolk, Mar de Baan en de heer Chodzynskï. Dit vijftal zal zich bezighouden mei de rechtsgeldigheid van de vereniging. Nieuwe leden Vlaardingen Herman Hoog- erbi.vd komt tot de winter stop niet meer in aktie. De steunpilaar van de vierdeklas ser Vlaardingen, die tegen MVV*27 voor de derde maal werd geboekt, is door de KNVB voor zes wedstrijden geschorst. Omdat Hoogerboord eerste vorige week bericht ontving, zit hij zaterdag tegen Rijnmond z'n eerste wedstrijd uit. Zonder Hoogerboord oefende de formatie van scheidende trainer Roon Schleurholz Boerma (Joop Molendijk sr~ WCR, Dick Beek-Germinal. Wim Koppelaar, John Corver- Ursus en Jan van der Hoek- Excelsior P hebben inmiddels informeel van hun belangstel ling laten blijken) gisteravond tegen Zwaluwen. De één klas se hoger spelende plaatsgenoot won met 1-0. Doelpuntmaker was Harry Boekholt. Schiedam Met TEsprit gaat het uitstekend. De Schiedamse petanque-ver eniging, die in november 1981 werd opgericht, tim mert zowel prestatief als qua ledental aan de weg. Begonnen met ongeveer vijftien enthousiaste jeu de boule fanaten, telt l'Esprit thans 51 leden. Het komt mei één tri plette uit in de hoofdklasse, twee de eerste en zeven n de tweede klasse. l'Esprit heeft ondf rdak ge vonden bij de achter het Novotel gesitueerde hoe- keyverenigïng Spirit. Het beschikt daar over zes vol wassen banen, die dank zij een imponerende zelf werkzaamheid slechts drieduizend gulden heb ben gekost, waarmee het achtduizend gulden onder de prijs van een aannemer is gebleven. De Schiedam se boulodróme is tevens voorzien van een lichtin stallatie, die de leden eveneens zelf hebben ge ïnstalleerd. WOENSDAG 21 NOVEMBER Biljarten: 19-30 Voorwedstrijden.. Harm Knol-bokaal in De Griffioen te Vlaardingen; C3-klasse: 19.30 Dei Bie- relier—Tonegido A: C5-kiasse- 19 30 Avanti B—De cockpit; B-kiasse drie banden- 19.30 DVK'73Apollo 75," 19 30 Wilskracht—'l Oosten A. 19.30 Voorwedstrijden Kroon-bokaal in Da Oude Markt te Vlaardingen (poule 2), 19,30 Voorwedstrijden Tulip Holland^, bokaal in Corry en Dick te Schiedam (poule 2), 19.30 Voorwedstrijden Helo-bokaal in De Cockpit te Vlaar*^ dingen (poule 2), Zaalvoetbal: WesI-« wijk hal: 21.00 VSV—Vlaardingen. 21.50 DVO'32—SFC. DONDERDAG 22 NOVEMBER Tafeltennis: 20.00 Schiedam—FVt s! (h), 20.00 Smashing Maasland—Sorryi 7 (h); Voetbal: 20.30 Lezing RVB-; voorzitter Hans Kamman bij SSV in. clubgebouw Schiedam op sportpark Harga; Biljarten: 19.30 Voorwedstnjt, den Kroon-bokaal in De Kroon tej Vlaardingen (poule 3), 19,30 Voor-: wedstrijden Tulip Holland-bokaal De Kroon te Vlaardingen (poule 3k 19.30 Voorwedstrijden Heto-bokaal cafe Van der Valk te Vlaardingen^ (poule 3).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2