Leerlingbouwplaatsen aan Waterweg voorbij Hele maand feest rond de molens Veertien Vlaardingse huizen spoorloos Medailles voor elf spuitgasten Stankwolk boven Steendijkpolder Plan voor lege scholen SSWO-bestuur legt zich neer bij liquidatie Trio werkt Vlaardingse café uit VLAARDINBS UAGHLAO SCHIEDAMSCHE GOORAHT NIEUWE WATERWEG COURANT Via touw uit brandend buis Cheques uit brievenbus Jongen bij oversteken geschept Ravage in kantine Schiedammei volgend jaar: Ambtenaar in Sint-stemming niiniiiiiiiiiiii iim i ui hui til til iiiiiiui iDitiiitinitif ui ii min huh minui m ii in hui i ii imuuiiiiii^ "tan Huur een Funaï 3D Rotterdam wil stabiele kustlijn bij de Hoek VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 Vlaardingen Door de ver traging en de problemen, die zijn ontstaan rond het experi mentele bouwplan in de Landstraat is Vlaardingen 14 premiehuurwoningen uit het toegestane contingent voor dit jaar kwijtgeraakt. Aan- vankeliik waren het er 28, maar door interventie van Goudriaan op het ministerie zijn er daar alsnog 14 van ge red. Die 14 andere mag Vlaardingen echter niet meer bouwen. Die stellige bewering deed de Vlaardingse wethouder Bas Goudriaan in de raadscom missie voor stadsontwikke ling. Ondanks het feit dat zijn eigen ambtenaren in de vergaderzaal hun wenkbrau wen hoog optrokken, omdat dat verlies van contingent hen erg ongeloofwaardig overkwam, hield Goudriaan vol dat Vlaardingen er door de problemen huizen bij in schiet. „Die 14 woningen krijgen we niet meer terug: die zijn naar Oud-Beijerland l'\ hield hij vol. In Oud-Beijerland weet men echter van niets, zo blijkt na telefonische navraag. Ambte naar Blokland op de afdeling stadsontwikkeling bij de Hoekschewaardse gemeente reageert heel verbaasd, als gevraagd wordt wat voor wo ningen Oud-Beijerland uit dat Vlaardingse contingent mag gaan bouwen. „Uitgeslo ten meldt hij. „Als er al een gemeente is, die in de plaats van Vlaardingen die huizen mag bouwen, dan is dat zeker Oud-Beijerland niet. We heb ben van het ministerie al te verstaan gekregen dat we dit jaar teveel huizen gebouwd hebben, dus wij komen er ze ker niet voor in aanmer king." Schiedam Elf brandweerlie den hebben gisteren een vrij- willigersmedaille en jaarteken uitgereikt gekregen, omdat zij een groot aantal jaren in dienst zijn bij de gemeeme- brandweer. De versierselen kregen zij in het stadhuis uit handen van burgemeester Scheeres. Bouman was de enige die een kleinood ontving wegens zijn alweer 25-jange trouwe dienst. Vrijwilliger Bouman laat zich de medaille door burge meester Scheeres opspelden. De andere gelukkigen waren de heren: Van der Most (20 jaar), Seijkens, Van Geene en Van der Vlies (allen 15 jaar) en Boon, Breddels. Feldberg, Ketelaar, Van Meurs en Wit- berg (allen 10 jaar). Ook Van Meters (onderbrand meester) en Bols (onderbrand meester in beroepsdienst) kre gen een onderscheiding. Omdat zij twaalfenhalfjaar in dienst zijn werden zij doo** res pectievelijk de Koninklijke Nederlandse Brand wee rvere- mging en de Nederlandse Ver eniging van Brandweercom mandanten in het zonnetje ge- zei. Maassluis De bewoners van 1 de Steendijkpolder werden gisteravond tussen zes en ze- ven uur geplaagd door ernsti- ge stankoverlast. Een aantal had te kampen met benauwd heid. Vele tientallen wijkbewoners belden tevergeefs het alarm- 1 nummer van het openbaar H- chaam Rijnmond dat of in ge- I sprek was, of zich meldde met een antwoprdapparaat. Op het politiebureau in Maas' sluis moest een team van drie - agenten verontruste bewon-rs te woord staan. Zij kregen het advies om ramen en deuren te sluiten. De stankoverlast was afkomstig van het bedrijf 'Chemische Industrie. Rijn mond' uit Rozenburg. Door een storing daar kon een .wolk thermex ontsnappen, die -voor stankoverlast zorgde in ^Rozenburg, de Steendijkpolder en een deel van het Westland. Volgens woordvoerder J. Wie ling van dit bedrijf is thermex "een verwarmingsolie die niet -schadelijk is voor de volksge- zondheid, maar wel erg stinkt en prikkelend werkt. Een dergelijke storing bij dit bedrijf komt zelden voor, al dus Wïerink, Bij het alarmnummer van het Maassluis Bij een brand in een woning aan de Bilderdij- klaan hebben buurtbewoners vannacht zes bewoners vier kinderen en hun ouders met een touw vanaf het bal kon op de slaapverdieping naar beneden geholpen. Vol gens de brandweer hadden de bewoners normaal via de trap naar beneden kunnen komen. Dat durfden ze echter niet, omdat ze bang waren voor het vuur dat in de huiskamer om zich heen greep. Toen de brandweer even na half vier arriveerde waren alle. bewoners al uit de woning, waarvan de benedenverdie ping geheel uitbrandde. Vlaardingen Uit de brie venbus van een woning aan de Vettenoordsekade is een enve lop met daarin 20 eurocheques weggenomen. De bewoner kan met een flinke schadepost worden geconfronteerd. De cheques vertegenwoordigen een maximale waarde van 6.000 gulden. Schiedam Een 11-jarige jon gen uit Schiedam is gistermid dag om twaalf uur op de Lan ge Nïeuwstraat aangereden door een 21-jarige automobilist uit Den Haag. De knul, werd geschept door de wagen toen hij met zijn erbssfiets plotse ling de stoep verliet en de weg overstak. Het jongetje is met onbekend letsel naar - het Sehielandziekenhuis overge bracht. Schiedam Inbrekers hebben in de kantine van PPSC een enorme ravage achtergelaten. De vloer lag bezaaid met ver brijzeld glaswerk. Ook de voordeur en telefoon werden vernield. De beheerder trof 's morgens de diepvrieskïst open aan. De inbrekers gingen ove rigens slechts met sigaretten en snoep aan de haal. Ook elders in Schiedam waren inbrekers actief. Op het Ru bensplein werd een winkelruit vernield en voor 1.300 gulden aan goederen weggenomen. Uit een pakhuis aan de Edi- sonstraat werden twee wasau tomaten en een koelkast met een gezamenlijke waarde van 1.500 gulden gestolen. openbaar lichaam Rijnmond zijn in totaal 125 klachten ge noteerd over de stank. Deze waren behalve van inwoners uit Maassluis ook afkomstig uit Rozenburg, Maasdijk en 's Gravenzande. Een woordvoerder van de af deling voorlichting van het openbaar lichaam Rijnmond vertelde desgevraagd, dat er tegen een dergelijke golf van klachten geen telefooncentrale bestand is. Waterweg De gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hoeven er het komende jaar niet op te rekenen, dat Rijnmond leer lingbouwplaatsen helpt betalen. Dat is hun eigen schuld. Dat komt naar voren uit een brief van het openbaar lichaam. Rijnmond noemt het opval lend, dat de gemeenten op de noordelijke Maasoever zo wei nig projecten hebben aange meld. Bij de toekenning van contin genten woningen in 1986 honpt Rijnmond een betere spreiding tot stand te brengen. Schiedam kent twee bouwpro jecten, die door leerling-bouw vakkers zijn neergezet, de eer ste op de hoek van Singel en Emmastraat, aan de voet van het stadskantoor. Aan de andere wordt de laat ste hand gelegd: dit complex staat aan de Hoofdstraat, waar de nieuwe oprit naar de Bui- tensluis in de maak is. In Vlaardingen worden ook wel leerlingen en werkloze bouwvakkers ingeschakeld, zoals bij de renovatie van Muwi-I. maar niet in die mate dat van een leerlingbouw plaats kan worden gesproken Het lag in de bedoeling dat er wel meer van zulke bouwpro jecten ontwikkeld zouden worden. Het verbaast Rijnmond dan ook zeer, dat er niets is aange meld. De toegekende projecten be vinden zich in Overschie, Spij- kenisse, Bermsse, Ridderkerk en Rotterdam. Van de vier grote Schie-f damse molens springt De Drie Koornbloemen hetl meest in het oog, eenvou- f dig omdat die op e drukker punt staat: del molen staat in de steigers f wegens restauratie. De luchtfoto van Sijthoff-foto- graaf Henk van Westering f laat het verkeersknoop- f punt goed zien. Linksbo-f ven een stukje Schiedam-1 West met de Vlaardinger- f dijk en de Gordon straat, I de Nieuwe Haven en link- sonder een deel van de f Westvest en de Korte Ha- ven. Rechtsboven het buurtpark Stricklede en de gelijknamige bejaar denflat aan de Nieuwe l Damlaan. Rechtsonder, aan de voet van de molen, ligt de Vellevestgracht. Schiedam De vier overge bleven Schiedamse branders molens vormen volgend jaar mei het middelpunt van de feestmaand die dan wordt ge houden. De pretentieuze plan nen voor de Molenmaand, die publiek uit een wijde boog rondom Schiedam naar de je- neverstad moeten lokken, zijn in grote lijnen bekend ge maakt. De bedoeling is tweeërlei. Al lereerst willen de organiseren de stichtingen De Vrijheid en de Schiedamse Molens daar- giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii^ Schiedam Al rijmelend voor 5 december Is de Schie- |j damse ambtenaar Gus Schram flink in de stemming geko- men. Op zijn werk geeft hij daar blijk van. Schram, secre- taris van de commissie algemene en bestuurlijke zaken, 5 heeft de volgende uitnodiging voor de commissieleden be- dacht: S Het heeft de voorzitter kunnen behagen s om u voor een vergadering te vragen s van de commissie bestuurlijke zaken en aigemeen ter bespreking van enige punten één voor één. ff E De vergadering is op 4 december om klokke aehi ten stadhuize, waar u een kapje koffie wacht. s Dat zal wel een vergadering worden, waar flink wat pe- 5 pernoten worden gestrooid. s Maassluis De wethouder van onderwijs van Maassluis, Elly Coenen, komt binnenkort met een voorstel waarin de be stemming van leegkomende schoolgebouwen wordt gere geld. Het verenigingsleven in Maassluis heeft massaal inte resse getoond. De leegstand zal ontstaan als gevolg van de in voering van de wet op het ba sisonderwijs. Daarin is gere geld dat kleuter- en lagere scholen, die samen een basis school vormen, ondergebracht worden in één pand. Uok door het teruglopende leerlingen aantal komen scholen leeg te staan. „Die schoolcomplexen zullen echter niet zondermeer ge bruikt worden voor sociaal- culturele activiteiten," aldus wethouder Coenen. mee feestelijk stilstaan bij het tweehonderdjarig bestaan van De Vrijheid, die ai weer tien jaar als goed renderende bak kersmolen in gebruik is. Bo vendien wordt de Molen maand dus aangegrepen om Schiedam als toeristische stad van allure te promoten. Reinier Scheeres is bij beide doelstellingen direct betrok ken. Het eerste doel spreekt hem aan omdat hij voorzitter is van 'Schiedamse Molens'; het tweede omdat hij burge meester is. „Het moet niet zo maar een feest worden, maar een grote manifestatie," schetst hij de contouren van het gebeuren. Het voorlopige programma voorziet in een groot aantal doorlopende activiteiten. Het Stedelijk Museum herbergt in mei een expositie, %vaarbij de geschiedenis van De Vrijheid centraal staat. Aan het Schie dam van rond 18Q0 wordt eveneens ruimschoots aan dacht geschonken. Het draai boek vermeldt verder: een fo towedstrijd. een tentoonstel ling van zondagsschilders, een wedstrijd voor de schooljeugd en een historische stadswande ling. Alles heeft duidelijke lin ken met de vier molens. Jeneverdag De vier zaterdagen in mei krijgen telkens een specifiek thema mee. Op 4 mei wordt in De Vrijheid een broodbakwed strijd gehouden. Een week Ia- ter wordt uiteraard ingehaakt op de Nationale Molendag en de Landelijke Fietsdag. Zater dag 18 mei wordt gebombar deerd tot Jeneverdag, waarop het verband wordt gQlegd tus sen de brandersmolen en de jeneverindustrie. „En 25 mei wordt het grote klapstuk. Dan moeten we lan delijk belangstelling trekken," vindt Scheeres. Hoewel de in vulling van die manifestatie nog niet helemaal rond is, zal er weinig moeite worden ge spaard om Schiedam te promo ten, De voorlopige lijst: een viswedstrijd, straatmuzikan ten, muziekkorpsen, dia- en filmvertoning in de Noord mo len, een drijvend podium voor artiesten in de Noord vest en verlichte molens Sponsors Winkeliersvereniging Park weg bemoeit zich die dag eveneens met de feestelijkhe den met wat voorlopig heel een 'molen-braderie'. Hoe het Schiedamse verenigingsleven het best bij de molenmaand kan worden betrokken, wordt door het organisatiecomité nog bekeken. Alle plannen zullen echter pas kunnen worden uitgevoerd. als ook het bedrijfsleven daar voor gelden fourneert. Zonder sponsors krijgt de Molen maand een wal minder groots karakter. {ADVERTENTIE) Thuis films kijken wanneer het u uitkomt met een draagbare VHS-video-afspeler. Dubbele legitimatie verplicht en f200,-borg 1 dag f 10,- 3 dagen 25,- 7 dagen f50,- Een dtvisie vanT 1 ALL WAVE Burg. van Haarenlaan 512 Schiedam Telefoon 267775 Schiedam De opbouwwerkstichting SSWO heeft zich neergelegd bij de subsidiebeëindi ging, waartoe VVD-wethouder Hafkamp wil overgaan. Had de stichting zich verzet, dan zou de wachtgeldregeling van de twee opbouwwer kers. Arm and van Puy velde en Anton van Bij- nen, in gevaar zijn gekomen. Het SSWO-bestuur heeft nu de garantie gekre gen, dat de gemeente niet aan hel wachtgeld zal tornen. Toch is de liquidatie nog niet zeker, want het voornemen daartoe moet gefiatteerd worden door de wijkoverleggroepen. „En ik sluit met uit, dat een wijkoverleggroep een spaak in het wiel steekt," aldus SSwO-woord- voerster Heieen Povel „Maar laat die dan goed beseffen wat dat voor de opbouwwerkers bete kent. Ik zou het niet op mijn geweten willen hebben aan hun wachtgeld te zitten." De SSWO heeft van haar advocaat te horen ge kregen, dat verzet tegen de subsidiebeeindigmg waarschijnlijk een heilloze weg zou zijn. Dat gaf de doorslag om met de liquidatie akkoord te gaan. Po- vel: „Bovendien zou verzet al leen maar leiden tot trntade, rotzooi over en weer. en daar bewijs je niemand een dienst mee. Deze week hebben de bewo nersverenigingen een eerste gesprek gehad met de gemeen te over een nieuw te vormen organisatie voor het opbouw werk in de oude wijken en in Nieuwland. Die organisatie kan in een later stadium ook van betekenis worden voor de woonwagenbewoners en de buitenlanders Hafkamp streeft naar een centraal punt met administratieve krachten voor dat deel van hel opbouw werk, dat als minder gekwali ficeerd wordt beschouwd. De Hoek van Holland Deelraadsvoorzitter dr. ir. P, de Lint vindt dat maatregelen tegen de kustafslag met uitsluitend mogen afhangen van de vraag of alle kosten voor rekening van rijkswaterstaat komen. Hij pleit voor een kostenverde ling om m ieder geval iets te kunnen doen voor het te laat Het VVD-raadslid drs. G. W, van Gent staat eveneens op het standpunt, dat er nu beslissingen moeten worden geno men. Of Rotterdam houdt vast aan de nieuwe kustlijn dan moet er zand op het strand worden toegevoegd of Rot terdam kiest voor de oude kustlim en graaft een stuk be staand strand weg. Om een strand recreatie te ontwikkelen, moet die duidelijkheid er snel zijn. vindt Van Gent. Wethouder drs. J Laan houdt echter vast aan het afwente len van de kosten op rijkswaterstaat. Hij wil wachten tot midden volgend jaar als rijkswaterstaat komt met een stu die over de hele Nederlandse kust. Tijdelijke oplossingen door zand toevoegen ziet de wethouder niet zitten, omdat zoiets echt geld in het water gooien is. Hij vindt dat Rotter dam in elk geval moet kiezen voor een stabiele kustlijn. gemeente Schiedam hoopt, dat niemand van de SSwO-be- stuurders terugkeert in de nieuwe stichting. „Ik geloof dat ik zo ongeveer op de zwarte lijst van de ge meente sta," aldus Heieen Po- vel. „De gemeente ziet mij als een van de aanstichters van de moeilijke relatie die wij heb ben gehad." Niettemin is Hans Coster. SSWQ-bestuurder uit Schiedam-West, ook nu actief bezig met de vernieuwingen in het opbouwwerk. De afgetre den Hans Bakker houdt zich er deze keer buiten, zo niet zijn echtgenote Loes van Cam- pen die namens Schiedam- Oost optreedt. Het is de verenigingen deze week opgevallen, dat de verte genwoordiging van Sehiedam- Oost zich afwijkend opstelde. Hel is bepaald niet bevorder lijk voor de toch al bekoelde relatie tussen Oost en de ande re bewonersverenigingen. Schiedam De Schiedamse politie heeft gisteravond rond negen, uur de handen vol ge had aan een cafêruzie in de St. Liduinastraat, waarbij drie mannen een 23-jarige Vlaar dingse hardhandig de zaak uit werkten. Wat de aanleiding tot de ruzie was, kon niemand van de betrokkenen later op de avond vertellen. Zowel de 44-jarige Rotterdammer als de 25-jarige Schiedammer hiel den het tijdens verhoor op het politiebureau vaagjes op 'onge noegen'. De vrouw kon de aanleiding evenmin nader pre ciseren. Op het moment dat de man nen de vrouw de zaak 'uitsme ten' was een politiewagen ter plekke. Samen met enkele agenten ging de vrouw de kroeg weer in om haar spullen op te halen. Daar ontstond we derom een handgemeen. Eén agent kreeg daarbij een ferme klap in zijn gezicht. Aangezien de mannen verzet bleven bie den, riepen de agenten assis tentie van collega s in. Na, wat de politie noemt, en kele corrigerende tikken, wer den twee mannen ingerekend. Beide liepen tijdens de scher mutselingen snijwonden op als gevolg van een gesneuvelde

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1