Ravage in Opstandingskerk Première van Utile Dulci goed ontvangen Journalisten met pistool bedreigd Ds. De Ru: 'Alleen Luther bleef hangen' Knokpartij bij clubhuis De Dijk Een op acht gaat naar ander land VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT jPolitie moet •verdachte laten gaan 'n Glaasje na afloop Echt zwart gestoord Glas-in- loodramen vernield Maasland zegt notaris gedag door tv- kijkers Legpenning voor Van der Kraan Doorgereden na aanrijding Bedreigde agent trekt pistool Dakloze man dringt oude huis binnen Automobilist uit Maassluis zwaar gewond Overval in Zwaansteeg WATERWEG MAANDAG 3 DECEMBER 1984 Gaardingen Achter een diefstal van truien uit kleding zaak Witteveen op het Lies veld vermoedt de politie een 41-jarige Rotterdammer, die al vaker met de sterke arm in aanraking is gekomen. Maar men heeft de man noodge dwongen moeten laten gaan, wegens gebrek aan bewijs. Zaterdagmiddag zag een Vlaardinger, dat twee mannen er mei de truien vandoor gin gen en ze in een auto laadden. Hij noteerde het kenteken en gaf dat aan de politie door. Het spoor leidde naar de Rotter dammer, die in zijn woning gearresteerd werd, maar hard nekkig bleef ontkennen. Bram Uil leest voor uit ei gen werk. De Schiedamse dichter/kunstenaar hield za terdagmiddag een opvallen de performance in het Stede lijk Museum, met teksten die niet altijd even zachtzinnig waren over tegenwoordige kunst. Uil gebruikte de thea trale mogelijkheden van de museumaula handig, maar niet iedereen had er waarde ring voor en sommigen liepen al gauw weg. Toen na afloop applaus uitbleef, omdat het publiek zich wat ongemakke lijk voelde, stelde Uil voor een glaasje te drinken. Hier uit begreep men dat de voor stelling afgelopen was. Ze lijken toch niet echt op mij, lijkt het jongetje tussen de twee Zwarte Pieten te denken. Zijn kritisch gezicht spreekt boekdelen. Het tafereel deed zich zaterdagmiddag voor, tijdens de actie van Broersveld-winkeliers voor verbetering van het winkelklimaat in hun gebied. Vervolg van de voorpagina Schiedam De kerkdienst, waarin dominee L. de Eu voorging, kon zondagochtend doorgaan en nog wel in de Opstandingskerk zelf. „Zaterdagavond geloofde ik nog niet, dat dit zou kunnen. Want wat was het een vreselijke chaos", vertelde de dominee gisteren. De Ru: „On2e eerste reactie, toen wij de puinhopen zagen, wfis zaterdagmiddag: laten wij -gewoon weggaan en de deur dichtdoen en alles laten bezin ken. Maar toen kwamen er te lefoontjes van gemeenteleden, die hulp aanboden. Er kwa men ook vanuit Schiedam- Zuid vrijwiHigers.jEn. uitein delijk heeft een groep van der tig mensen gedurende de za- terdagavond alles zoveel mo gelijk opgeruimd. Alle leuzen zijn verwijderd en uitgepoetst, maar je blijft de vlekken zien. De kerk zal geheel opnieuw geschilderd moeten worden." Mevrouw Roodenburg was za terdagmiddag van plan sten cils te gaan draaien in de Op standingskerk. Vrijdagavond had koster W. Post de 'kerk opgeruimd en in orde gemaakt voor de dienst van zondagoch tend. Maar toen mevrouw Roodenburg de kerkdeur opendeed, geloofde zij haar ogen niet. In een mum van tijd was de hervormde gemeente op de hoogte van wat vermoe delijk neo-fascistische sympa thisanten hadden aangericht. Schiedam Behalve de Opstandingskerk moest ook het gebouw van de stichting Gereformeerde Jeugdraad aan de Schie het ontgelden. Vandalen sloegen in de nacht van zondag op maandag met een fietsket- ting drie dure glas-in-lood- ramen in scherven. Aan de Nieuwe Sluisstraat wer den met hetzelfde werk tuig twee ruiten van een personenauto ingeslagen. De gealarmeerde politieagen ten Van der Kooij en Konij nenburg dachten te komen voor een eenvoudig inbraakje, maar zij schrokken zich een hoedje. „Het moet een doelgerichte ac tie geweest zijn", denkt ds. De Ru. „De daders zijn zeer syste matisch te werk gegaan. Alles wat kapot-kon, ging kapot-.-Hêl enige, wat ongemoeid bleef, was een portret van Luther, maar dat was immers ook het enige dat Duits was. En je zou bijna gaan geloven dat het daarom ging. Er waren haken kruizen geschilderd, er waren leuzen gericht tegen de Cy prus-Joden en nu vraag ik je: welke jonge vandaal is nu zo ingevoerd dat hij weet wat Cyprus-joden zijn? Er zit dus meer achter. Boze opzet. Aan één muur hingen de tien gebo den; die waren ook nog heel, maar allemaal omgedraaid. Dat lijkt toch een symbolische daad." Dominee De Ru spreekt van „een zwarte dag voor her vormd Schiedam". Volgens hem zal de opbrengst van de recent gehouden Mevo-bazar, toch al bedoeld voor een klei ne vernieuwing van de Op standingskerk, nu helemaal opgaan aan het herstel van de schade. De kanselbijbel lag er ver scheurd bij. Het Avondmaal- stel is gestolen, alsmede de ge luidsinstallatie en kleine kost baarheden. Ook het doopvont was weg en het ging gisteroch tend nog wel om een doop- dienst. De stencilmachine en de kansel waren vernield. Ds. De Ru: „Deuren waren met behulp van koevoeten uit hun hengsels getrokken, houtwerk was doormidden gebroken. Een kolossale puinhoop. Je leest wel eens over inbraken en vandalisme in bedrijven, maar het is voor het eerst, dat ik hoor dat zoiets in een kerk gebeurt." Maasland Zijn eerste rondje gaf notaris W.B.H. de Jong bij zijn komst in Maasland, acht tien jaar geleden. Toen was het voor de bezoekers van een veiling, waarop een woning werd verkocht. „Vrijdag was het voor de mensen, die op zijn afscheidsreceptie kwamen. Want De Jong heeft zijn ambt als notaris neergelegd. Het echipaai De Jong mocht zich tijdens de receptie in een grote belangstelling verheu gen. Familie, vrienden, beken den en zeer veel zakenrelaties waren uit alle delen van het land naar Maasland gekomen. Maar ook vanuit de plaatselij ke gemeenschap was de op komst groot. Onder de bezoe kers was ook de voormalig af- slagmeester van de gemeente Maasland, de heer Exsel. Bur gemeester Bloemendaal verte genwoordigde het Maaslandse gemeentebestuur. Zij overhan digde De Jong. als blijk van bewezen diensten, een tinnen bord. „De receptie was bijzonder ge slaagd", kon de zichtbaar ver moeide notaris kort na afloop verheugd opmerken. „Mijn vrouw en ik vonden het een heel blij gebeuren." De 62-jari- ge oud-notaris nam voor ieder de tijd om een babbeltje te ma ken. Het gevolg was wel, dat er steeds een lange rij wach tenden stond. Het echtpaar De Jong heeft al een streep onder de lange Maaslandse periode gezet, want het is verhuisd naar Baarn. Vlaardingert Een uit Duitsland geïmporteerd televisietoestel, dat bij be woners van de Broekweg staat, stoort het mobilo- i foonverkeer van de J* Olitic Vlaardingse politie in ern- stige mate. „Als die men sen tv gaan kijken, krij gen wij een brom te ho ren, die alleswegdrukt," aldus inspecteur E. Meijer. Eerst begreep de politie niet waar -de storing aan lag en werd de eigen, apparatuur, aan inspectie onderworpen. Toen dat niets opteverde, schakelde men de opsporingsdienst van de PTT in en kwam men te recht aan de Broekweg, in een pand dat recht tegenover het politiebureau maar aan de an dere kant van -de Vlaardingse Vaart staat. „Als die tv lang aan staat, benadert de fre quentie de onze," aldus Meijer. De politieverbindingsdienst en de PTT zijn met de producent van het lv-toestel, Philips, gaan onderhandelen over te nemen maatregelen. Meijer: „Bij Nederlandse toestellen van dat merk komt het niet voor. maar Duitse zijn niet op Nederlandse situaties afge- PTT onderhandelt mei Philips stemd. Hoe dat ding hier komt, is ons een raadsel. Kennelijk heeft iemand een partij in Duitsland goedkoop op de kop getikt en er een paar doorver kocht. Wij vinden dat Philips daar wat aan moet* doen. Zij veroorzaken de narigheid ten slotte." De suggestie, dat de politie de bewoners gewoon een nieuwe televisie geeft, heeft Meijer op het bureau ook al gehoord. „Maar zover zijn wij nog niet," zegt hij. „Eerst willen wij van Philips een reactie." Schiedam Leen van der Kraan heeft zaterdagmiddag officieel afscheid genomen als directeur van de stichting Sporthal Margriet, ,Van der Kraan (55) werd in de boven zaal van de Schiedamse sport hal uitgebreid toegesproken door degenen, met wie hij in de voorbije zeventien jaar. in tensief heeft samengewerkt. Als dank voor zijn inzet in en voor de plaatselijke sportwe reld ontving Van der Kraan, die tevens voorzitter is ge weest van de min of meer >n de sportraad opgegane SBLO (Schiedamse Bond voor Licha melijke Opvoeding), uit han den van wethouder Luub Haf kamp de legpenning van de gemeente Schiedam. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiitiuiHuiimimumn Schiedam De Schiedamse toneelgroep Utile Duici had zaterdagavond alle reden in café 't Sterretje een geslaagde voorstelling te vieren. In het Passagetheater had men de première uitgevoerd van 'Mirandolina', een eeuwenoud maar nog zeker niet stoffig stuk, dat de ruim 400 toeschouwers veel plezier bezorgde. De eerste uitvoering van dit door Goldoni geschreven stuk werd in 1753 in Venetie onder de titel 'La locardiera' op de planken gezet. Tijd van han deling: ongeveer 1700. Een herbergierster wordt voortdu rend door twee mannelijke gasten belaagd, terwijl een derde ronduit vrouwenhater ''genoemd mag worden. Als een uitdaging neemt zij een wed denschap aan met het vrouwe lijke personeel, dat zij die gast wel eens echt zal laten zien hoe een vrouw is. De twee heren. Piet Waals als de markies van Forlipopoli en Carel van Lynden ais de graaf van Albafiorita, speelden res pectievelijk een straatarme en een steenrijke edelman, die zeer overtuigend doch ver geefse pogingen deden om Mi randolina het hof te maken, Maar zij heeft slechts aandacht voor de baron, zijne excellen tie Ripafratta, knap gespeeld door Leonard Verburg, die juist op het moment dat hij be zwijkt voor haar vrouwelijke charmes ziet dat zij een totaal andere houding aanneemt en uiteindelijk trouwt met haar bediende. Dejanira (Tilly van Traa) doet alspf zij van adel is en laat zich inschrijven bij herbergbedien- de Fabrizio (Robert Noiet), ter wijl Pirro (Jan Lieuwen), be diende van de baron van Ripa fratta, haar aandachtig obser veert. Vlaardingen Dankzij een tip van een ooggetuige heeft dc politie een 26-jarige Vlaar- dinger kunnen aanhouden, die op de hoek van de Van Maan- enstraat en de Van de Spiegel straat eon aanrijding zou heb- tmiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiinHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiUsiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiciiiiiii ben veroorzaakt- De automobilist knalde tegen een geparkeerde wagen op, maar reed door. De getuige noteerde het kenteken. Daar door kon de politie het adres van de autorijder achterhalen. Ter plekke gekomen bleek de man zwaar naar alcohol te rui ken. De politie maakte proces verbaal op. Vlaardingen Een 36-jarige Vla ar dinger, die zijn huis was uitgezet wegens huurschuld, is zondagochtend om kwart voor X vier de woning aan de Van Bleiswijkstraat binnengedron gen. Hij was op zoek geweest naar een slaapplaats en herinnerde zich zijn oude huis, dat nog niet opnieuw bewoond was. Buren hoorden dat hij de toe gangsdeur vernielde en waar schuwden de politie. Schiedam Een Schiedamse agent voelde zich zater dagavond bij een vechtpartij bij clubhuis De Dijk zo be dreigd door zo'n twintig jongeren, dat hij zijn dienstpis tool trok. Toen pas kon de politie een 18-jarige jongen^aanhouden, die een brandweerman met een bierfles op zijn hoofd had geslagen. De acht agenten moesten links en rechts klap pen uitdelen om zich de jeug dige meute van het lijf te hou den. Er werden twee arresta ties verrieht. De vechtpartij begon toen de brandweer bij het clubhuis aan de Westfrankelandsedijk kwam om een door de bezoe kers aangestoken vuurtje te blussen. De 18-jarige Schie dammer, die flink aangescho ten was, wilde een brandweer man met een bierfles te lijf gaan. De spuitgast wist zich de belager echter van het lij^. te houden door de brandslang op hem te richten. Toen de politie ingreep, richtte de brandweerman zijn aan dacht weer op het vuur en dat werd hem noodlottig. De aan geschoten jongen sprong hem op de nek en gaf hem een paar klappen met het flesje. De po litie overmeesterde de wilde man en sleepte hem naar het poiitiebusje. De jongen, die zich heftig verzette. liep daar bij een paar klappen op. De agenten kregen bierflesjes naar hun hoofd geslingerd en moesten de jongen laten gaan. Na een vechtpartij, waarbij de bezoekers van De Dijk hevig verzet noden, werd de jongen alsnog gearresteerd. Behalve de jeugdige Schiedammer werd ook de jongerenwerker, een 31-jarige Hagenaar, mee genomen naar het bureau. Vlissingen Een automobilist uit Maassluis is vrijdagavond zwaar gewond geraakt bij een verkeersongeval op de provin ciale weg van Zierïkzee naar Haamstede, waarbij een 23-ja- rige inwoner van Bruinisse om het leven is gekomen. De verongelukte man botste frontaal op de wagen van de inwoner van Maassluis, wiens twee passagiers eveneens zwaar gewond raakten. Maassluis De laatste jaren verhuizen telkens zo'n tweehonderd inwoners van Maassluis naar het buiten land. Het buitenland is beduidend meer in trek als nieuwe woonbestemming dan welke provincie dan ook. Alleen Zuid-Holland vormt hierop een uitzonde ring. In totaal verlieten vorig jaar 1.695 mensen Maas sluis om elders te gaan wonen. Daarvan kozen 184 in woners voor het buitenland. Dat betekent ongeveer 1 op elke 8. Een en ander blijkt uit de jongste statistische gegevens die het gemeentebestuur heeft verstrekt. Binnen de gemeente verhuisden 1.982 mensen. Op vallend daarbij was de relatief hoge 'verhuisbeweging' in de laatste vijf maanden: 1.156. De staatjes geven tevens een inzicht in het aantal misdrij ven in 1983. Van de 1.243 gere gistreerde misdrijven, had een groot deel betrekking op gesto len fietsen (254) en inbraken (279), Het aantal inbraken is daarmee in twee jaar met 81 gestegen. Het beroep dal is gedaan op de Gemeentelijke Volkskrediet bank heeft in 1983 een enorme vlucht genomen. Er werd door 184 mensen in totaal maar liefst zes ton geleend tegen 380.000 gulden in 1982. Schiedam Vlakbij hun redactie zijn twee journalis ten in de nacht van vrijdag op zaterdag overvallen door twee potige knapen van ongeveer twintig jaar, die hen met-een pistool bedreigden. Daarmee kwam een bruusk eind aan wat verder een ont spannen dagje was geweest: op de redactie had 's middags een party voor relaties plaatsgevonden en daarna was mennog-gezellig uit ge gaan in de Schiedamse bin nenstad. In een uitgelaten stemming derhalve begaven de journalisten zich. verge zeld van een medewerkster en een fotograaf, de Zwaan- steeg in op weg naar de auto, maar daar hielden de twee overvallers het groepje aan. De jongste journalist had de tegenwoordigheid van geest zich op één der overvallers te storten. Hij kreeg hem op de grond en juist toen de fo tograaf de helpende hand wilde toesteken, trok de an dere overvaller zijn pistool en drukte dat de andere journalist tegen de keel. Hierop zag men af van ver der verzet. De overvallers waren kennelijk ook aange daan door het tumult, want zij namen genoegen met ne gentig gulden uit de zak van de 25-jarige journalist; de ou dere, van 37 jaar, kon in de consternatie zijn portemon nee niet vinden en daar wachtten de twee overvallers verder ook niet op. Zij gin gen er vandoor. De journalisten hebben dé politie een vaag signalement kunnen geven: - de- beide -- mannen waren ongeveer éen meter tachtig lang, twintig jaar oud en zij droegen alle bei een spijkerbroek en een blauw jack. „Maar ja, daar loopt half Nederland in," al dus adjudant Van Hemmen van de Schiedamse politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1