WATERWEG SPORT Het ei van Quast kraakt, maar wat eruit komt. IACHTERGROND Heijermansflat fel tegen alarmsysteem i Leo Ebeli kan het niet laten B 1. Wethouder start verbouwing Theo Thij ssenschool Raras Budaya in De Harmonie Boomhut in verval r SPORTAGENDA g Broeden op inspraak: 'Terug naar de jaren zestig' Bijna 20.000 J postcodes J: gegraveerd Populieren en wilgen wijken Zoutendijk- Van der Zwan Merwede pakt VZC record af Roy Boedhram moet nog even geduld hebben Mij Jeanet Stolk kan niet alles houden Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 4 december 3984 Vlaardingen Ze klin ken haast verontschuldi gend, de woorden die wethouder Floor Quast jicht tot de critici van 'zijn' discussienota over inspraak: „Je moet eens ergens een ei leggen." Een weinig imposant ver weer op de kritiek van bewoners, oppositiepartij CDA en zijn eigen partij genoot Jan Bulva. Dit WD-raadslid, nog niet zo lang geleden de bekendste in spreker van Vlaardingen, ij- veraar voor winkeliersbelan- gen, begrijpt niet veel van de nota. „Eerst wordt er geschre ven dat de inspraakverorde ning goed heeft gefunctio neerd en vervolgens blijft er 'van die verordening bijna niets meer over." Vooral de projectgroepen voor stadsvernieuwing voelen nat tigheid. Zij laten geen moge lijkheid onbenut om erop te wijzen dat het bekorten van de inspraakprocedure, wat wordt verkocht als een bezui nigingsmaatregel, de gemeen te juist in de portemonnee zal treffen. „De bewoners mogen straks niet meer meepraten over de grote lijnen van het beleid. Die gaan dan later hun scha de inhalen en tijdrovende be zwaarschriften en arob-proce- dures zullen het gevolg zijn", voorspelt. projectambtenaar Jan Landsheer. Ambtenaren en hun politieke bazen zullen de insprekers pas tegenkomen als de gemoederen al danig verhit zijn, als het te laat is, denkt Landsheer. Stroomlijnen Vijf jaar geleden liep Vlaar dingen nog voorop met zijn inspraakverordening. Of het nu ging over woningbouw, het inrichten van een speel- plaatsie of de verdeling van de subsidies in het welzijns werk: de burger mocht mee praten. Met gepaste trots werd er regelmatig herinnerd aan het feit, dat de Vlaardingse verordening model had ge staan in veel andere gemeen ten. Maar de tijden zijn veran derd: het gevleugelde woord is nu bezuinigen en dat doe je als politicus door procedures te stroomlijnen. De wijziging die in de nota wordt voorgesteld lijkt nietig: insprekers mogen niet meer meedoen aan het vooroverleg, waarin de grenzen van de in-, spraak worden vastgelegd. Maar dat is volgens de voor vechters van de inspraak nu juist het belangrijkste. Op bouwwerker Leo van Gerven: „Als bewoners niet meer mee mogen praten over het meest essentiële, de uitgangspunten en doelstellingen van het be leid. dan keer je terug naar de situatie van voor de jaren ze ventig." Na al die kritiek van ambte naren. insprekers en raadsle den deed wethouder Quast vorige week in de commissie voor inspraakbegeleiding steeds een stapje terug. De zo verfoeide vertraging is maar in tien procent van de in spraakprocedures opgetreden, zei Van Gerven. En de wet- antwoord schuldig. Maar toen hij een vol uur lang op bijna alle punten had toegegeven, zei Quast opeens geschrokken: „Ja, maar zo krijgen we ge woon de oude situatie terug." Knap verhaal De nota is voor het grootste deel tot stand gekomen onder door Aad Rietveld houder beaamde dat. De pro jectgroepen hebben, door snel met goede bouwplannen te komen, hun kwaliteit bewe zen, zei Landsheer. En de- wethouder ontkende niet. Waar blijft nog de motivatie van de mensen, als ze over veel dingen niet mee mogen praten, vroeg CDA-raadslid Nel van der Linden zich af. En de wethouder bleef het verantwoordelijkheid van de voorganger van Quast. de CDA'er Jeile Wijnstok. „Een knap verhaal", noemde Quast het. maar zijn verdediging was zwak. „Besparen, daar gaat het om. Wij wensen wei nig tijd te verliezen en dan moet je de inspraak stroomlij nen." Het is prachtig dat bur gers mee kunnen praten, maar „wij zitten wel in een tijd die verandert", aldus de wethouder. Quast legde zijn ei en liet de critici in onzeker heid: ..Wij hebben veel op merkingen gehoord en daar gaan we eens op zitten broe den." De inspraak zou volgens de voorstellen niet alleen korter worden. B en W zouden ook de mogelijkheid krijgen om in overleg met de gemeenteraad de inspraak aan de kant te schuiven. Quast, iri een po ging om de insprekers gerust te stellen: ..Die ontsnappings clausule zal vooral gehanteerd worden als het gaat over post zegelprojecten. Het moet niet kunnen dat een opgeklopte buurtbewoner de uitvoering van een onbeduidend planne tje eindeloos kan rekken." Óp de tribune vroeg iemand zich af of hij misschien doelde op het bouwplan voor de boek van Markt en Maassluissedijk, waar het passeren van de in spraak het PvdA/CDA-colle- ge noodlottig werd. De in spraak over dat 'postzegel- plan' bracht VVD'er Quast op de wethouderszetel. „Dat heeft hem in iedér geval geen windeieren gelegd." .'Vlaardingen De Vlaardtng- se politie verwacht dat het V fietsgraveerproject deze week •-.een voorlopig hoogtepunt be reikt met het voorzien van de 20.00(Je fiets van een postcode en huisnummer. De politie wil Sinterklaas vragen dat heuge lijke feit op te luisteren met zijn aanwezigheid. Deze en volgende week kan men weer op verschillende plaatsen in ae stad terecht. Voor de exacte plaats kan men informeren bij de afdeling ".'.wijkdienst, tel 342355, toestel ;,i3. Maassluis De plantsoenen dienst van Maassluis gebruikt het winterseizoen, evenals vo- J rig jaar, om in diverse wijken een groot deel van het popu lieren- en wi-genbestand te vervangen. De bomen maken plaats voor een keur aan ande- ,.re soorten, zoals de es, es doorn, linde, lijsterbes en kas- - tanje. De plantsoenendienst zal vooral actief zijn in de Burge- meeslerswijk, de Komponis- tenwijk, Sluispolder West- en Oost en de omgeving van het Willem Pijperplein. In deze wijken zijn destijds veel snelgroeiende boomsoor ten aangeplant om 2o in kort tijdsbestek een groene woon- omgeving te scheppen. De po- pulieren en wilgen hebben echter maar een korte levens duur. Binnenkort wordt ook een aantal bomen in Koningshoek '- verwijderd. Dit moet omdat anders de plannen voor het geheel overdekken van hei winkelcentrum niet kunnen .worden uitgevoerd. Ongeveer de helft wordt elders in de ge- meen te herplaatst. Schiedam Wethouder Va.. Tilborg geeft volgende week donderdag om vier uur het startsein voor de verbouwing van de Theo Thijssensehool - aan het Edisonplein in Schie- dam-Oost. In" een periode van anderhalf jaar moeten de veertien lokalen 2ijn omgeto verd in even zoveel kleine wo ningen in de woningwetsector. Het betreft wooneenheden voor 1 of 2 personen. De huur gaat rond 235 gulden per maand bedragen. Het is de eerste Schiedamse school, die een woonbestemming krijgt. In de gemeenschappelijke gan gen komen de bergingen en enkele fietsenstallingen. Aan gezien het hoge energiever bruik in oude schoolgebouwen vrijwel altijd een groot pro bleem is. zal daaraan tijdens de werkzaamheden bijzonder veel aandacht worden besteed. Zo komt er een speciale instal latie voor warmteterugwi fi ning en luchtverversing in de school. Het gymlokaal bij de school zal tijdens de bouw door de aan nemer als bouwkeet worden gebruikt. Daarna wordt het pand gesloopt. Het projectteam Oost zal zich over een nieuwe bestemming buigen. Vlaardingen In zaal De Harmonie geeft de groep Raras Budaya voor de tweede maal een voorstelling van de Javaanse Wayang Kulit, een poppen/schim menspel met gamelanmuziek. Het wordt vrijdag een heel 'bijzondere voorstelling. De essentie van het complete verhaal Subadra Larung wordt in een verkorte versie weergegeven. Het verhaal handelt over de fijnzinnige prinses Subadra, die liever haar leven opoffert, dan dat ze zich geeft aan de brute prins Burxsrawa. Door een list van de nobele, maar ook gekwiekste koning Kresna, komt dan de ware toedracht aan het licht. De groep heeft met de voorstelling al veel succes behaald. Tijdens festi vals in Saarbrücken en Darmstadt was hei publiek vol lof. Ook optredens in Ne derland ontlokten de aanwe zigen louter positieve reac ties. De voorstelling neemt ruim drie uur in beslag. Rien Baartmansen Elsje Plantema namen in 1979 het initiatief om de groep op te richten. Zij verzorgen het poppenspel en de muziek. De andere rol len worden vertolkt door een dertiental andere spelers. Maandenlang verscholen geweest onder het gebladerte van de bomen en ineens duikt ie op: een boomhut aan de rand van het Sterrebos in Schiedam, langs de Westfrankelandsedijk. Kinderen hebben de hut deze zomer in elkaar gezet en als leerling bouwvakkers hebben zij redelijk het vak verstaan. Toch is het niet alleen de kou van dit seizoen, waardoor de hut niet meer wordt gebruikt. Zij raakt gewoon in verval. Dat hoort in de herfst. In mei wordt het ding, wie weet, gerenoveerd. Kinderen zijn net vogels; die bouwen dan ook hun nestje... Schiedam De bewoners van de Heïjermansflat in Schiedam zijn woedend op de gemeente, omdat men nog steeds probeert hen een nieuw alarmeringssysteem te slijten. In een massaal onder tekende petitie hebben de flatbewoners enige tijd terug ai te kennen gegeven dat zij het huidige systeem willen houden. „Het voldoet prima en garandeert directe hulp", schrijven zij. Desondanks kregen zij don derdag weer een delegatie van de raad van het bejaarden- werk en de ONS op hun dak om voorlichting over het nieu we, goedkopere systeem te ge ven. „Wij voelen dit aan als betutteling, daar bij de ge meente bekend was. dat wij dit niet willen", staat even verderop in de brief. De inhoudelijke kritiek richt zich op de omslachtige aanpak die de gemeente voorstaat. Be woners. die een van de vier alarmconiacipunten in hun woning aanraken, laten daar mee een signaal in de centrale bij de ONS in werking gaan. Daar verschijnt op een beeld scherm de naam van de hulp vrager alsmede de namen van vier 'nabuurhulpen'. Eén van die vier wordt vervolgens op- gebeld en naar de woning ge stuurd. Eenmaal ter plekke wordt weer op een andere knop gedrukt ten teken dat de nabuurhulp is gearriveerd. Vervolgens wordt door hem of haar bepaald of hulp van een deskundige, bij voorbc-eld een arts, moet worden ingeroepen, „Wij raken zo onze zekerheid kwijt en zijn allang dood en begraven eer er een dokter is," verwoorden de bewoners hun grootste .bezwaar tegen het nieuwe systeem. Nu is het zo dat een druk op de knop vol doende is om de vrouw van de huismeester te laten komen. Het enige positieve vinden dat zij een nieuw systeem maande lijks 30 gulden in plaats van 48.40 gulden kost. De grieven over de 'dramme rige' houding van de gemeente staan niet op zichzelf. In de brief wordt tevens gewag ge maakt van de jarenlange te lage afstelling van de verwar ming en de moeite die zij zich moesten getroosten om te veel ingehouden geld van de ge meente terug te krijgen. Overigens noemt de ONS- voorlichter het inschakelen van nabuurhulp 'een prima sy steem'. Het echtpaar Zoutendijk-Van der Zwan viert op maandag 10 december het 60-jarig huwe lijksfeest. De gemeente Vlaar dingen laat deze dag zeker niet ongemerkt voorbij gaan. Bur gemeester Fred van Lier zal het bruidspaar met een bezoek vereren en enkele presentjes overhandigen. Johannes Zou tendijk werd op 13 juli 1902 in Vlaardingen geboren. Ook zijn vrouw, Adriana Van der Zwan zag het levenslicht in de Ha- ringstad. Het echtpaar trouw de op 10 december 1924. 'Een drama, die publieke belangstelling' Vlaardingen Vorig jaar nog. zo rond de dag. dat iedereen met een oranje speldje en het rood-wit-blauw over straat loopt, mocht Leo Ebeli het te nue van de reddende engel dragen. Gerard Tanis moest zijn biezen pakken bij de vol- levbaisters van Vlaardingen en Ebeli {weer hij) mocht red den wat er te redden viel. Niets dus. want trillend als een rietje zag hij in Oosizaan. dat de sfeer weliswaar weer goed was, degradatie naar de derde divisie was een feit. Zaterdag maakte Leo Ebeli zijn zoveelste rentree bij Vlaardingen. Op verzoek van Joop Tinkhof nam de zaken man bij de in de landelijke eerste divisie spelende heren plaats op het hardhouten ze nuwbankje. Weer hebben ze Leo Ebeli zover gekregen, dat zijn naam verbonden wordt aan Vlaardingen. Nu. ogen schijnlijk dan, onder veel bete re omstandigheden dan vorig seizoen bij de dames, waarover hij zegt. dat de tijd te kort was. De situatie lijkt beter, maar wie een beetje kijk op volley bal heeft, weet, dat een derby in de eerste divisie met een kleine veertig toeschouwers duidt op gevaar. Vlaardin genVC Schiedam is niets door Jan Dijkgraaf meer een niets minder dan één van de- 22 partijen en dal is een slechte zaak. Ebeli: „Een drama is het. niets anders. Man, een paar jaar geleden za ten hier vaak honderden men sen op de tribune. Een kwestie van organisatie, van kader. Er zijn bij Vlaardingen gewoon te weinig mensen echt goed met hun duppie bezig. De paar en thousiastelingen. die- er zijn. moeten veel teveel werk op knappen". Pleidooi Vandaar, dat Leo Ebeli nog maals een fel pleidooi houdt voor centralisatie. Voeg Vlaar dingen (dat talent heeft) en VC Schiedam (dat talent had) samen en je komt ver. „Het", berijdt Ebeli het stokpaardje van alle vergrijsde lieden uit district 17, „het is toch bela chelijk. dat je in de gehele re gio Rotterdam geen top volley bal meer hebt. Maak éen vere niging van Vlaardingen en VCS en je krijgt weer zuig kracht op de jeugd. Alleen op die manier heeft het toekomst. Natuurlijk, er komt ook geld bij kijken, bij ered i visie vol el y- Leo Ebeli. bal. Maar heb je één grote, goede vereniging, dan komen de geldschieters ook wel". Voorlopig richt Leo Ebeli zich met de inmiddels bijkans be jaarde trainer'speler Joop Tinkhof op de realiteit. Het Vlaardingen van nu dus. dal in de eerste divisie B vierde wordt. Achter Geldrop. DOS en Nijmegen moet die positie haalbaar zijn. „Verder ontwik kelen spelers als Mark Kors- loot en Te us Monhemius zich dit seizoen voortreffelijk. Mark is eigenlijk mijn derde spelverdeler, hij is een beetje klein. Maar heeft een hele goede techniek. En Teus is aanvallend een jongen van dik hout zaagt men planken. Scoort werkelijk bijna hon derd procent. Maar ook een speler, die in potentie mijn beste- verdediger is. Toch zit er vrijwel zeker niet meer dan die vierde plaats in". Dat is dé nieuwe frustratie van Leo Ebeli... VZC-doelman Ruud Suur- land speelde een prima wed strijd tegen Merwede, maar kon niet verhinderen dat de Vlaardlngers hun ongeslagen record kwijtraakten. Vlaardingen VZC is het trotse record kwijt. De Vlaar dingse waterpoloploeg. die nog zonder nederlaag was. ging te gen het derde team van Mer wede met 11-9 onderuit. Een terechte zege voor de Dor die naren, die meer lef toonden dan het door angst bevangen VZC. VZC en Merwede begonnen voorzichtig. Uit een achter waartse worp openden de be zoekers de score. De formatie van coach Frans van Beers was duidelijk zichzelf niet. zo onrustig spec-lde VZC. Arjan Ydo doelpuntte weliswaar na mens de thuisclub, maar Mer wede sloot de eerste periode af met een 4-1 voorsprong. Hoewel VZC al snel op 4-2 kwam, bleef het een chaoti sche indruk maken. Twee nu merieke meerderheden wer den dan ook simpel benut door Merwede (6-2). Vanaf dat mo ment herstelde VZC zich. Twee treffers van Cees Smit brachten de Vlaardlngers iels dichterbij (7-4), terwijl doel man Ruud Suuriand prima werk afleverde. VZC zette door en in veil eerde de achterstand zelfs: 7-7. Mer wede schrok wakker en dat betekende een 10-7 voorsprong voor de Dordtenaren, die door Paul Lang tol 10-8 werd terug gebracht. Rob Monster maakte er 10-9 van, zodat een gelijk spel binnen handbereik leek. Dat was inderdaad schijn. VZC miste nog een ideale kans (drie tegen twee aanval). Uit de daarop volgende tegenstoot .scoorde Merwede slim num mer elf, waardoor het niet al leen won, maar tevens de kop positie van VZC overnam. Vlaardingen De waterpolo- dames van WIK hadden moei te met het laag geklasseerde Rotterdam 2. Uiteindelijk werd het 6-1 voor WIK. De vrouwelijke editie van Shell won met 3-2 van RET. De be ren van WIK lieten WVH achter zich (8-7). Viking'60 ihoren) verloor met een doel punt verschil van SCOM: 7-6. De damt-svan dezelfde vereni ging haalden het volle pond binnen dooreen 11-2 overwin ning op RZPC. Viking'60 (h) begon tegen SCOM. dat een 2-0 voorsprong nam. niet agressief genoeg. Sjaak G iel es scoorde tegen, maar SCOM liep prompt weg naar 4-1. In het derde kwart werd hier een treffer aan toe gevoegd (5-1). zodat Viking"60 r! i 1 Schiedam Ondanks de de gradatie van het topteam en de promotie van de reserves, is de technische leiding van NO AD niet voornemens de teamopstelling te wijzigen. Zelfs nu beide tafeltennïstrio's uitkomen in de tweede divisie, wordt de voorkeur voor het keurkorps gegeven aan Jan Simons, Jan Landsbergen en Ron van der Wijk. Roy Boedhram, die het tweede van de Schiedammers vrijwel in z'n eentje naar de tweede- divisie loodste, komt dus ook in de vooijaarscompetitie niet uit de schaduw van de grote drie. Zijn prestatiereeks van de afgelopen cyclus liegt er niettemin niet om. Van de- dertig partijen won hij er liefst 28. Indien de persoonlijke resulta ten daartoe aanleiding geven, kan de bond evenwel een eventuele team wijziging ver plicht stellen. NOAD's team leider Leen de Ligt sprekt de verwachting uit, dat compel!- tieleïder René van Dijk NÓAD niet zal verplichten Boedhram in het eerste op te stellen. „Voor de derde divisie", aldus De Ligt. „is Roy inderdaad te sterk. Voor zijn ontwikkeling was deze promotie dan ook pure noodzaak. Of hij een ver sterking voor het eerste team zal zijn. weten we op dit mo ment nog rviet. Roy heeft nog niet eerder in de tweede divi sie gespeeld, dus moeten we zijn optreden nog even af wachten. De eindstanden: Eerste divisie: Shot Wageningen 10- 17, Odion 10-13, Middelburg Zuid 10- 12, JCV 10-11, Ouiclt*32 10-7, NOAD 10-0; Derde divisie: NOAD 10-17, Ire ne 10-16, Sjssrdema 2 10-12, Doeos 10-6, Onkyo 2 10-6, VVV 10-3; Vijfde divisie J: Avanti 4 10-19, TTVN 2 10- 12, Vriendenschaar 3 10-10, Phoenix 2 10-9, NOAD 3 10-6, Steeds Hoger 10-4; Vijfde divise K: SVE 10-19, De Treffers 10-13, FVT 2 10-18. Radio Molenaar 10-7, De Korenbeurs 3 10- 7, Rapidity 10-6; Vijfde divisie l; Ta- feltennishuis 10-18, De Korenbeurs 1 10-14, Taverzo 10-10, VDO 3 10-8, De - Burcht 10-7, SVN 10-3; Vijlde divisie H; Deso 10-18, Belcmm 10-18, 't Zand 2 10-12, Middelburg Zuid 9 10- 6, De Korenbeurs 2 10-5, Wilno 10-1. bijna ver luren was. Toch kwam het terug tol G-6. maar mei nog zeventien seconden te spelen, profiteerde SCOM van een Vlaardingse verdedigt ngs- fout. Frenklin Vintges wees WIK (h) de weg. Hii nam in dit ge lijk opgaande cluel vier van de acht Vlaardingse treffers voor zijn rekening. Shell (d) mocht doelvrouwe Jeanet Stolk dan ken. dat het tegen RET geen grotere nederlaag werd. De twee doelpunten van Shell werden gemaakt door Conny Vervoort en Astrid tic Goeij. WIK (d) onderschatte het zwakke Rotterdam. Pas in de derde en vooral in de vierde periode namen de Vlaardings- en afstand (6-lJ. Coach Fren- kitn Vintges hield het op de slechtste wedstrijd van het sei zoen. Viking'GO (d) had geen kind aan hekkesluiter RZPC. dat dank zij eer» niet kloppen de tactiek bij Viking'60 tut 3-2 in de buurt bleef. Daarna was het afgelopen (11-2). Topscoor- ster bij Viking'60 was Amme- reneia Goendendorp met acht treffers. DINSDAG 4 DECEMBER Biljarten; Ouderenloernooi De Griffi oen: De Vliet AKromme Keu 8. Emma BStricklede; Zaalkorfbal: KNKV-beker sporthal IJssetmonde: 19.00 SagittaSucces. DONDERDAG 6 DECEMBER Dammen: GONA—VDV; Volleybal: 20.15 Pendrecbt 3—Sunlight (h), 21.15 ShellSchovocomca 2 (d); Voetbal: 20.00 Onderlinge spelregel avond SSV in clubgebouw Schiedam op sportpark Harga; Biljarten: 19.30 Voorronde tweede klasse driebanden in 't Spinnewiel te Vlaardingen {poule 4). 19.30 Voorwedsirijden Kroon-bo- kaal in De Kroon te Vlaardingen (pou le 3): 19.30 Voorwedstrijden Tulip Holland-bokaal in De Kroon te Vlaar dingen (poule 3), 19.3Ü Voorwedstrij den Heto-bokaal in calè Van der Valk te Vlaardingen (poule 3).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2