Schiedam-Zuid boycot wijkbezoek van B en W Vlaardingen legt accent op vrije sector Voor miljoenen guldens hasj de grens over Hoek-Loos wil cylinderpoot concentreren in Schiedam Minder geld9 schonere stad Ravage Opstandingskerk was werk van drie man Maassluis klaar met eenmalige uitkeringen Opkomst en ondergang van Rijn-Schelde-Verolme VLAAUDINGS DAGBIAD II I- COURANT HUW WATERWIG COURANT Uitbreiding met veertig arbeidsplaatsen r Tip uit bevolking gaf eerste aanzet Auto over de kop Eerste paal WNTEHWEG B en W begonnen hun be zoek aan Schiedam-Zuid vanochtend bij de provinciale bibliotheekcentrale aan de Westfrankelandsedijk. Schiedam Het wijkbezoek, waaraan burgemeester en wet houders van Schiedam van ochtend in de Gorzen begon nen zijn. is later op de dag ge boycot door de bewonersvere niging Schiedam-Zuid. Het college van B en W ging vanochtend de lunch in Jan Cram a's restaurant De Klok tegemoet in de wetenschap, dat de vertegenwoordigers van de bewoners vereniging daar niet bij zouden zijn. Wijkvere- niging Zuiderkwartier en de middenstandsvereniging ga ven wel acte de prsance. Ben W hadden de wijk verte genwoordigers informeel wil len ontmoeten aan de sfeervol le koffietafel op de hoek van Hoofdstraat en Willem Brou werstraat. Nadat er bezoekjes waren ge bracht aan de provinciale bi bliotheekcentrale, zuurstoffa- briek Hoek-Loos en een nieu we bejaardenwoning aan de Oude Maasstraat, toog het da gelijks bestuur met een boot van de havendienst op weg naar de Buitensluis om de laat ste meters naar Jan Crama te voet af te leggen. Daar ont brak echter de bewonersvere niging. Commentaar van se cretaris A. Bons is, dat een wijkbezoek van B en W op zichzelf een zinnige zaak is, maar dat het een merkwaardi ge en inconsequente gedaeh- tengang van de vroede vade ren Is om naar een wijk te ko men, die door hetzelfde college in onzekerheid wordt gelaten. Bons doelt hierbij op de „vol strekte mist" rond het op bouwwerk. Voor de bewonersvereniging speelt ook mee, dat B en W een erg ongelukkig tijdstip hebben gekozen voor de ont moeting met de wijkvertegen- woordigers. „Wie kan zich nou middag op de dag even vrij maken? De meesten van ons werken op dat moment of zit ten thuis vast met kinderen, die uit school komen om te eten," aldus Bons. „Jammer." aldus burgemeester Scheeres. Wethouder Luub Hafkamp vanochtend: „Ik denk dat het niet verstandig is van de bewonersvereniging. Zij laat een kans liggen het hele college te spreken. De volstrekte mist waarvan zij spreekt is er van haar kant. De bewonersverenigingen konden over het opbouwwerk tenslotte niet tol overeenstem ming komen. Ik heb een plan op tafel gelegd en dat laat aan duidelijkheid niets te wensen over." Schiedam De zuurstof- en machinefabriek Hoek-Loos is in onderhandeling met de ge meente Schiedam over een stuk grond, gelegen aan de Havenstraat, nabij het hoofd kantoor van het bedrijf. Direc teur De Jager-Bruyn deelde vanochtend mee dat het ter rein bestemd wordt voor het cylinder onüerhoudscentrum; dat heeft te maken met con trole van het gasflessenpark. Hoek-Loos doet dat nu ver spreid in vestigingen in Am- Sterdam, Dieren en Overschie. Met de concentratie in Schie-' idam is een uitbreiding van de werkgelegenheid van veertig arbeidsplaatsen gemoeid. De Jager-Bruyn zei dat van ochtend tijdens het wijkbezoek dat E en W aan Schiedam- Zuid brachten. Hij vertelde dat Hoek-Loos vorig jaar een om zet had van een kwart miljard gulden. Bij het bedrijf in Ne derland wérken 950 mensen. Samen met de vestigingen in Amerika en Curasao komt het op 1.100. „Hoek-Loos is op geen enkele markt weg te denken, "aldus De Jager-Bruyn, waarbij hij wees op fabricage van medi sche apparatuur, koelkasten, duikersuitrusting, vriestunnels en apparatuur ten behoeve van koolzuurbemesting in de tuinbouw en zelfs het fiinrna- len van nootmuskaat en pe perkorrels. Het wijkbezoek van B en W begon vanochtend bij de Pro vinciale Bibliotheek Centrale, waar directeur Hans Schouten snerend opmerkte: „Ik heb be grepen dat u op weg bent nar distilleerderij Nolet." Bekend is dat B en W hun wijkbezoek daar vanmiddag beeindigen en dat was Schou ten niet ontgaan. Schouten vertelde over Europa's groot ste geautomatiseerde biblio theekcentrale dat men in het begin wel erg trots was op het computersysteem, maar dat het in de praktijk niet altijd leuk is de eerste en de grootste te zijn, „want je hebt ook het eerst met alle problemen te maken." Schouten: „Het lijkt wel4 alsof de mensen in Zuid-Holland al lemaal tegelijk naar de biblio theek gaan, want soms moet onze computer 36.000 transac ties per uur verwerken. Zo'n piek in de uitleen van boeken kan ons systeem wel verwer ken, maar het personeel wordt er zo opgejaagd van." Schouten solliciteerde subtiel naar een rol van betekenis voor de gemeente Schiedam. Samenwerking met de plaatse lijke bibliotheek geniet zijn warme voorkeur. ■Vlaardingen Er zullen in Vlaardingen meer huizen in de vrije sector en minder in de sociale sector worden ge bouwd. Dat heeft de meerder heid van de gemeenteraad be sloten, daarmee de conclusies onderschrijvend die burge meester en weihouders hebben getrokken uit een onderzoek •naar de situatie op de woning markt. „Er zit niks anders op", Is de verzuchting van PvdA'er \VUlem Kwakkelstein. De gemeente .voelt zich door de teruglopende contingenten gedwongen de verhouding die tot nu toe voor nieuwbouw gold zestig procent in de vrije en veertig procent in de sociale sectorlos te laten. Vlaardingen wil daarmee ook 'de mensen met een modaal in komen of hoger aan zich bin den. Die zouden nu geen huis naar hun zin in Vlaardingen kunnen vinden. In het onderzoeksrapport wordt de weinig opzienbaren de conclusie gelrokken, dat veel mensen een benedenhuis met een tuintje willen hebben voor een huur van ongeveer vierhonderd gulden. Omdat die voor die prijs niet te bou wen zijn wordt op verzoek van Kwakkelstein een onderzoek gedaan naar de bereidheid van mensen om voor dat 'vrije' huis een paar centen meer op tafel te leggen. „Straks staat Vlaardingen vol biet vrije-sectorwoningen en ïs er geer* plaats meer voor socia le woningbouw", is de reactie Van SP'er Remi Poppe op het besluit. „We weten allemaal wat de inkomens zijn van de mensen die Ingeschreven Staan bij huisvesting. Die gaan nu nog verder het dal in.' 'Volgens Poppe laat het ge meentebestuur te snel de oren hangen naar de wensen van c3e rijksoverheid, die de subsi dies voor sociale woningbouw verlaagt. „Op die manier wor den we een loopjongen van Den Haag', er is geen eigen beleid meer." Een nogal over trokken reactie, vindt wethou- der Bas Goudriaan (stadsont wikkeling). Een motie van PSP'er Arnold van Kalken, waarin aan bur gemeester en weihouders werd gevraagd hij het ministe rie van volkshuisvesting aan te dringen op grotere contin genten, haalde het vrijdaga vond in de gemeenteraad met- Alle linkse partijen, inclusief de PvdA, steunden de motie, maar CDA en WD vonden het een zmloze actie. Vlaardingen Dan wordt Vlaardingen misschien toch nog een frisse, schone stad, dacht GPV'er W.G.van Veelen toen hij de gemeentebegroting las. Want het geld dat be steed wordt aan stratenvegen gaat omlaag naar het niveau van 1979. Toen was de stad schoner, weet Van Veelen nog. Maar de laatste jaren gaat het volgens de GPV'er alleen maar achteruit. De herfstbladeren blijven langer liggen, in voorjaar en zomer komt het gras op tussen de straatstenen en de burger klaagt steeds vaker over vuil. Vlaardingen heeft in den lande toch al niet zo'n beste naam als het om frisheid gaat. Iaat de stad er niet ook nog eens onfris uit gaan zien, vindt Van Veelen. „Als terugbrengen tot het niveau van 1979 betekent, dat de stad weer schoner en frisser wordt", schrijft de GPV'er in het partijblad De Burcht, „heb ik er vrede mee. Dan heeft een slechte financiële situatie toch nog zijn nut." Vervolg van voorpagina Vlaardingen Met het oprollen van de naar het buitenland opererende hasjbende heeft de Vlaar- dingse politie een voor het korps bijzondere zaak op gelost. „Qua manuren de grootste affaire uit de ge schiedenis van de politie uit onze stad", zei inspec teur Van der Zee tevre den. De inmiddels gearresteerde hoofdverdachten, twee Vlaar- dingers en een Rotterdammer, waren in de Vlaardingse hore- ca-wereld bekende figuren. Zij zijn inmiddels voor de officier van justitie geleid. De politie heeft in totaal 18 arrestaties verricht. Na een tip uit de bevolking kwam het onderzoek aan het eind van de zomer pas goed op gang. Ruim drie weken gele den werden de eerste arresta tie verricht. De politie van De nemarken arresteerde toen een 38-jarige Vlaardinger, die in gezelschap van twee even eens in Vlaardingen woonach tige vrouwen op reis was. Do politie vond in do geprepareer de gastank van de wagen 25 kilo hasj. Vervolgens kon de politie een 27-jarige Rotter dammer in de kraag vatten, die in Hoek van Holland op het punt stond te vertrekken naar Harwich. In zijn auto werd 32 kilogram hasj aange troffen. In Oslo werd de vol gende arrestaties verricht. De in Rotterdam wonende En gelsman werd in de Noorse hoofdstad gepakt met 15 kilo gram haq en twee kilo amfeta mine. Slachtoffers De politie wist inmiddels waar de gastanks geprepareerd wer den. In een loods nabij een boerderij in Moordrecht wer den de personenauto's voor vervoer gereed gemaakt. De hoofdverdachten bezochten de loods regelmatig. Bij het on derzoek in de loods vond de politie in de kofferruimte van een Mercedes nog eens een baal weed van 40 kilogram. In de loop van het onderzoek werden door de politie een groot aantal koeriers en geld schieters aangehouden. Zij kregen voor hun werk een vergoeding van 500Q gulden ïlus reis- en verblijfkosten. De toeriers waren werkloze jon geren. .Willoze slachtoffers .eigen lijk", aldus inspecteur Van der Zee. „Zij verdienden het geld natuurlijk op een heel simpele manier. Af en toe waren ze al na een dag weer terug uit De nemarken. En dan is 5000 gul- Rechercheur Vonk toont op het Vlaardingse politiebureau de hasj en de baal weed van 40 kilogram. Een collega kijkt over zijn schouder mee, terwijl inspecteur Van der Zee tevreden gaat zitten. den erg snel verdiend." De po litie heeft 20 transporten we ten te achterhalen. Voor mil joenen guldens is zo illegaal over de grens verdwenen. Hoe de hoofdverdachten in deze affaire aan de hasj kwa men is de politie nog een raad sel. Van der Zee: „Ze zeggen dat ze het uit koffiehuizen in Amsterdam en Rotterdam hebben gehaald, maar erg aan nemelijk is dat niet." Het onderzoek van de politie werd bemoeilijkt door het feit, dat hasjhonden bij het besnuf felen van de gastanks niet aansloegen door de aanwezige gaslucht in de tanks. „De geur van de hasj werd zo helemaal verdreven", aldus van der Zee. In totaal hebben zes recher cheurs van de Vlaardingse po litie zich met de zaak be2ig ge houden. Waterweg De gemeente Maassluis gaat nog de2e week over tot het uitbetalen van de eenmalige uitkeringen. De so ciale dienst van de gemeente "heeft 1650 aanvragen te ver werken gekregen. Een klein deel van de mensen die een uitkering hebben aange vraagd, moet nog even geduld hebben. De sociale dienst hoopt even wel alle aanvragen voor de kerst te hebben afgehandeld. Er wordt nu voor een bedrag van ruim 700.000 gulden uitbe taald. Het aantal aanvragen ligt hoger dan vorig jaar. In 1983 vroegen 1450 mensen een eenmalige uitkering aan. In Vlaardingen hoopt de ge meente voor de kerst alle aan vragen afgehandeld te hebben. „Maar zeker weten doen we niet. Ik heb er wel goede hoop op dat de mensen voor de kerst hun geld binnen hebben. Wij willen echter geen valse hoop wekker., want anders staat de telefoon hier rood gloeiend." In Vlaardingen hebben evenveel mensen als, het vorig jaar een uitkering aangevraagd. Ruim 5.000 men sen denken in aanmerking te komen, maar zeker een kwart valt af in Schiedam gaat het dit jaar soepel. Op 21 december denkt de sociale dienst tot uitbetaling over te kunnen gaan. Schiedam De Schiedamse politie is er inmiddels van overtuigd, dat de ravage die vorig weekeinde in de Opstan dingskerk is aangericht niet kan worden toegeschreven aan een fascistische organisa tie. Daaraan werd aanvanke lijk wel gedacht. Diverse, met viltstiften aangebrachte leu zen, wezen in die richting. Twee jongens van 19 jaar heb ben inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Er wordt nog een aanhouding verwacht. De politie heeft aanwijzingen dat slechts drie mensen de vernielingen hebben aange richt. Uit het verhaal van de jongens blijkt dat zij die avond flink hadden gedronken. Aanvan kelijk waren zij van plan ge woon naar huis te gaan. Toen zij langs de kerk kwamen, op perde één van hen om in te breken en te kijken of er nog iets van hun gading was. De jongens bekoelden hun woede vervolgens op alles wat zij aantroffen, zo vertelden zij de politie, omdat zij niets bruik baars vonden. v, Voorts vertelden zij de politie dat het toevallig was dat zij een bezoek aan de kerk brach ten. Ze hadden net zo goed in een school of woning kunnen inbreken. Het duo bekende tevens twee inbraken in sportkantines. (ADVERTENTIE) enquêtecommissie 2 banden 600 pagina's ISBN 90 12 04781 I Prijs tot I januari 1985 Daarna f 65,00 Tevensverschijnen*Werkwijze en procedures', 'Verhoren', 'Bijlagen bij het eindrapport', 'Financiële betrokkenheid van de Staat bij RSV 1967-1983', 'Hoofdlijnen ontwikkeling RSV en onderzoek speciale projecten RSV*. Nu in de boekhandel. f50,00 Of bestel telefonisch bij de Staatsuitgeverij 070-789911 Staatsuitgeverij Schiedam Een 37-jarige Schiedamse is gisteren met haar auto op rijksweg 19 twee maal over de kop gegaan. Dat gebeurde nadat zij door een andere weggebruiker was ge sneden. De vrouw schrok daar 20 van dat zij een flinke ruk aan het stuur gaf. In Holy-zïe- kenhuis werden geen noe menswaardige verwondingen geconstateerd. De brandweer moest er aan te pas komen om het wegdek te reinigen. De auto van een 20-jarige Schiedammer is gisteravond over een afstand van circa 150 meter meegesleurd door een vrachtwagen met aanhanger. Dat gebeurde op rijksweg 20 toen een 37-jarige vrachtwa genchauffeur uit Winterswijk de andere auto tijdens een in haalmanoeuvre raakte. De vrachtwagenchauffeur bleek zestien uur achter het stuur te hebben gezeten. Maassluis De bouw van 44 woningwetwoningen en 23 premiehuurwoningen in de Vertowijk in Maassluis gaat donderdag officieel van start. De eerste paal wordt geslagen door mevrouw A.Knop, voor zitter van de algemene wo ningstichting in Maassluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1