Telefonische Hulpdienst: in nood door Rotterdam CDA lhakt CPN-houding: smet op fakkeloptocht Ispaargei Auto's geramd STUDIES NAAR VCP OP DE TOCHT UWI VLAARDINBS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATEBWEE COüHflWT PLUS WINSTDEUNG VERDIENÏ1 BITER I W oudhoekers willen geen melkkoe zijn Van Lier bezoekt 100-jarige Haags duo bedreigt automobilist Heilig Hartkerk zou kelder graag heropenen Armand: 'Ik deed gewoon mijn werk' CPN en PSP: VVD te passief Sociale dienst waarschijnlijk ook gedupeerd 11IÏRWI! WOENSDAG 12 DECEMBER, 1984 Schiedam - De huiseigenaren van Woudhoek-Noord kwa men gisteravond massaal naar de Blauwe Brug om zich te be raden over de erfpachtcanons in hun wijk. Hun verenigings bestuur had zich terdege op de hoogte gesteld van de nieuw ste inzichten in de plaatselijke politiek. Na een grondige in leiding van bestuurslid Marcel Hputkamp kon voorzitter Ben van Rooy kortweg drie stand punten formuleren, die de vereniging ten aanzien van de grondproblematiek inneemt. De vereniging verzet zich al jaren tegen het in haar ogen onrechtvaardige beleid van de gemeente ten aanzien van de erfpacht in haar wijk. Het feit dat er En Schiedam nog altijd van uitgegaan wordt, dat de prijs van grond gekoppeld is aan die van de dagelijkse le vensbehoeften (de zogenaamde prijsindex) roept bij de huiseï- genaren steeds meer weer stand op. De prijs van grond is immers dalende en, zo menen de Woudhoekbewoners, dat zou tot uitdrukking moeten komen in de hoogte van de erfpachtcanons. Het gemeentebestuur van Schiedam is daar nog niet van overtuigd. De huiseigenaren verdenken de gemeente, en met name de PvdA, ervan de erfpachten te beschouwen als een aardig melkkoetje en daar hebben ze moeite mee. De VVD voelt mee met hun ver driet, maar kan zich omwille "yan de coalitie niet uitspreken, menen de huiseigenaren. Sa- men met de PvdA lijkt de WD van mening te zijn dat iedereen die destijds een huis V,kocht wist wat ae financiële consequenties zouden zijn en L- nu niet moet zeuren over wij- - "zigingen in die contracten. T Bij monde van Ben van Rooy vinden de huiseigenaren, dat er wel degelijk gesleuteld kan worden aan die contracten. Voor eigenaars moet er de mo gelijkheid komen om de erf pacht af te kopen en als dat niet mogelijk is de canon te bevriezen. Dat er een loskop peling dient plaats te vinden met ae zogenaamde prijsindex, stond voor de Vereniging van Huiseigenaren Woudnoek- Noord in ieder geval als een Ëaal boven water- Ie hoop dat het gemeentebe stuur zich minder star zal gaan opstellen leeft weliswaar, maar de huiseigenaren van Woudhoek-Noord beseffen dat daar nog veel overredings kracht voor nodig is. Schiedam Door op de Bo- terstraat, waar eenrichtings verkeer geldt, tegen het ver keer in te rijden, heeft een 50- jarige Schiedammer gister avond om zeven uur twee au to's geramd. Een van de gedu peerde bestuurders reed hem vervolgens klem met de be doeling verhaal liSlÊfl. man stapte daa#$p ru; hg ui< en liep weg, Tfoeis de politie hem even latier in de kra^g vatte bleek das de man had ge dronken. Vlaardingen Sara Droppert, die gisteren 100 jaar werd, was maar wat blij toen bur gemeester Fred van Lier haar gis teren in hetver zorgingstehuis De Wetering opzocht. In De Wetering werd die mijlpaal uitbundig gevierd. Sara Droppert, op 11 december 1884 in Vlaardingen ge boren, kreeg van de eerste burger een reusachtige taart en nog wat andere presentjes. Ook de overige be woners hadden de jarige niet vergeten en kwamen "haar feliciteren. Met de burgemeester praatte de 100-jari- ge uitvoerig over baar leven. Sara Droppert in gesprek met eer ste burger Fred van Lier. Schiedam De politie van Schiedam heeft gister avond twee inwoners uit Den Haag aangehouden, die een paar minuten eer der de auto van een Schie dammer onder bedreiging van geweld hadden gesto len. De Schiedammer had het duo, een man en een vrouw, op de Laan van Bol'Els een lift gegeven. Toen zij hem met een ploertendoder bedreigden, zette hij zijn auto aan de kant van ae weg en nam de benen. Vervolgens alar meerde hij de politie, die het door Schiedam rijden de duo snel had getra ceerd. Schiedam Het bestuur van de CDA-afdeling Schiedam neemt het de CPN zeer kwalijk, dat deze een persbericht heeft ver spreid over het vandalisme in de Opstandingskerk, terwijl er een afspraak liep tussen de CPN en an dere organisaties dat er voor donderdagavond een fakkeloptocht wordt geor ganiseerd. Uit het feit, dat de CPN zich in een persbericht veront waardigd uitliet over de ver nielingen in de kerk, leidt CD A-bestuurslid Siem Ros- man af dat de communisten alle aandacht rond de te hou- WD in paniek Burgemeester Scheeres luidt in de toren van de Heilig Hartkerk de noodklok Over de Telefo- j, nische Hulpdienst Nieuwe Waterweg-Noord; althans, als zo symbolisch kon zijn daad glster- middag worden opgevat. Schiedam „Een maffe bedoening", met die woorden kwalificeert de Scbïedamse wethouder Posthoorn de handelwijze van de gemeente Rotterdam, die de Telefoni sche Hulpdienst Nieuwe Waterweg- Noord heeft laten weten de subsidiëring te beëindigen. De THD, gevestigd in de Heilig Hartkerk in Schiedam-Zuid, is hierdoor opnieuw in een noodsituatie te rechtgekomen. „Ons voortbestaan is opnieuw onzeker," aldus THD-medewerker Gerard Kerpels gistermiddag tegen het visiterend college yan B en W. Kerpels was akelig verrast door de houding van Rotterdam, te meer omdat de hulpvraag nog steeds stijgt- De Telefonische Hulpdienst nam onlangs nog enkele vrijwilligers aan die momen teel voor de hulpverlening geschoold worden. Wethouder Posthoorn vindt dat Rotter dam te ver gaat. Het rijk subsidieert deze vorm van hulpverlening, maar de bedoe ling is dat de gemeenten het hiervoor ontvangen geld doorsluizen naar waar het hoort volgens Posthoorn heeft Rot terdam zich nu tienduizenden guldens toegeeigend die in Schiedam terecht ho ren te komen. Hij gaat hierover onder handelen en dat luchtte de THD gisteren toch een beetje op. De visite in de Heilig Hartkerk, onder deel van het wijkbezoek van B en W aan Schiedam-Zuid, verliep in een prettige sfeer, waarbij een recentelijk misverstand over de toekomst van de fraaie kerk ge heel uit de wereld werd geholpen. Post hoorn onderstreepte, dat de gemeente nooit van de kerk af gewild heeft, inte- fendeel: de wethouder noemde het ker- eliik werk in Schiedam-Zuid voorbeeld- strekkend. Pastoor Van Zaal en secretaris Schellekens van het kerkbestuur signa leerden dat het kerkbezoek op zondag weer toeneemt, mogelijk als gevolg van geïntensiveerde contacten met gemeente leden doordeweeks Toen Posthoorn het roemrijke verleden van de kerkkelder ter sprake bracht (jon gerencentrum De Dukdalf zat er ooit, evenals een peuterspeelzaal), zei Schelle kens dat het kerkbestuur het liefst de kelders weer zou heropenen voor wijkac- tiviteiten. Op dit moment is daar alleen geen geld voon een ingrijpende renovatie van de catacomben zou nodig zijn. Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-Zuid was er gistermiddag niet, maar B en W keken er toch heel verbaasd van op dat wèl Armand van Puyvelde zich bij hen voegde aan de lunch in restaurant De Klok van Jan Crama. De bewonersvereniging had het wijkbezoek, zoals bekend, geboycot omdat er een mist zou zijn rond het opbouwwerk. Maar uitgerekend de opbouwwerker van de wijk kwam weL En hij had jongerenwerker Kees te Gussinklo bij zich. Vond Van Puyvelde dat zelf niet gek? „Nee, hoor. Ik heb toch niks te maken met wat de bewonersvereniging doet? Ik doe gewoon mijn werk. Ik heb hier wijkbe langen te behartigen. We moesten even proberen iets rond te maken met wethouder Zijde veld." r t Vlaardingen De Vlaardingse WD-fractie is in paniek. Het lijkt erop dat de afspraken die zij bij de onderhandelingen met de PvdA heeft gemaakt over het verkeerscirculatieplan waardeloos zijn. De liberalen gingen vorig jaar de coalitie in, op voorwaarde dat nadere studies werden gedaan naar wegafsluitingen die in het VCP zijn opgenomen. Maar nu het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer ruim vijf miljoen subsidie heeft toegezegd kan er aan het plan niets meer worden veranderd zonder die ka pitale bijdrage op het spel te zetten. De oppositie rook lont, toen Nel Kester (D'66) met het plan kwam om het verkeers lawaai op de Sehiedamseweg terug te brengen door er een richtingsverkeer in te stel len. Die weg moet volgens het VCP helemaal worden afgesloten en de VVD be vocht in de college-onder handelingen, dat ernaar een studie zou worden gedaan. „Maar de VVD is nu al negen maanden aan het studeren en er ligt nog niks", aldus Nel Kester. „Daarom ben ik met een eigen plan gekomen." En toen aat plan er lag kwam plotseling de vraag ter tafel, of er wel subsidie voor te krijgen was. Vlaardingen De CPN en PSP in Vlaardingen hebben in een open brief aan de ge meenteraadsfractie van de VVD fel uitgehaald naar die partij. Zij vinden dat de libe ralen veel te passief zijn ge weest, toen de verhoging van de aardgastarieven voor kleinverbruikers met drie cent per kubieke meter on langs in de raad aan de orde was. Volgens Jan Vons en Anja Hoogewerff, die namens bei de besturen de brief hebben geschreven, is het uitgangs punt dat de VVD zich niet met landelijke politiek wil inlaten, verkeerd. „De gren zen tussen landelijke, regio nale en lokale politiek zijn niet altijd duidelijk te trek ken," stellen zij. Bovendien voeren zij aan, dat zodra een voorstel in de gemeenteraad aan de orde komt, het mechanisme 'de minister beschikt en de raad slikt' niet van toepassing is. Ook huldigen zij net princi pe, dat plaatselijke politici wel degelijk de politieke verantwoordelijkheid heb ben, om in gevallen als deze protest aan te tekenen. CPN en PSP vinden dat een eerdere uitspraak van de VVD, dat de woonlasten on draaglijk zijn geworden, niet stroken met het kritiekloos accepteren van de tariefs verhoging. Gespannen „Is het wel haalbaar", vroeg zij gisteravond in de commissie verkeer aan VVD-wethouder Floor Quast, die zichtbaar ge spannen achter de college-ta fel zat. „Want als er geen sub sidie op kan worden verkre gen, kunnen alle andere stu dies en plannen ook wel in de vuilnisemmer." Ook CDA'er Chris van Roon beweerde, dat de toekenning van de subsidie alle wijzigin gen in het plan en de studies die daarbij horen onmogelijk maakt. „Als het ministerie strikt vasthoudt aan de subsi dietoezegging", bevestigde verkeersdeskundige Van Loosbroek, „dan is dit beleid daarmee in strijd." Wethouder Quast en de WD- fractie zitten daarmee diep in de zorgen. De VVD had baar enorme winst bij de vorige verkiezingen voor de gemeen teraad voor een groot deel te danken aan een campagne te gen de afsluitingen in het VCP. Toen het CDA/PvdA- college viel en .de liberalen met de socialisten gingen on derhandelen was het verkeers plan het belangrijkste strijd punt. „Er komen nadere studies naar de afsluitingen", meldde de VVD trots toen het nieuwe college werd geïnstalleerd. Maar volgens ingewijden kan er van nadere studies hele maal geen sprake zijn. Gewillig oor Quast houdt zich vooralsnog vast aan het openbaar lichaam Rijnmond, dat in het geval van de Sehiedamseweg al ge zegd heeft dat afsluiting geen keiharde eis is. „Maar daar hebben we niets aan", aldus Nel Kester. „De subsidie komt van het ministerie en niet van Rijnmond." Over het ministe rie zei Quast slechts, dat hij zal proberen daar een 'gewillig oor' te vinden. „Niet de VVD, maar het colle ge wil de studies naar de af sluitingen", 2ei VVD'er Jan Bulva, voorstander van een 'open' Sehiedamseweg. „Er zijn afspraken gemaakt bij de college-onderhandelingen,' Maar Van Roon liet duidelijk merken dat hij voor die af spraken geen stuiver meer geeft „Meneer Bulva zal het moeten slikken", zei hy. „Of stikken." f - (ADVERTENTIE) Over 1983 werd aan Roparco-spaarders aan winstdeling f3.509.317,-uitgekeerd oftewel; bovenop de toch al hoge rente nog eens 0,36%. DE ROPARCO REKENING MEER RENTE, MEER VRIJHEID Uw spaargeld is beter af op zo n moderne Roparco Rekening. Die kombineert een hoge rente met grote vrijheid van opnemen. U kunt altijd over uw spaargeld beschikken, zonder dat u dat direkt weer procenten rente scheelt. A!s u nu de bon invult, ontvangt u de brochure met alle voordelen en voorwaarden van de Roparco Rekening. Een initiatief van de Robeco Groep Stuurt u de brochure over de Roparco Rekening naar: Naam: Adres: Postkode: Plaats: Deze bon in envelop zonder postzegel zenden aan: Roparco N.V.. Antwoordnummer 5555, 2500 VD's Gravenhage. Telefoon: 070-924401. den demonstraties naar zich toe hebben willen trekken. Rosman: „Ik heb daar zeer grote moeite mee en ik ben daar vanavond over benaderd door een groot aantal leden van mijn partij. Kerkelijk geo riënteerde mensen zijn toch al niet bepaald fakkeldragers en' om dat dan ook nog te doen achter de vlag van de CPN aan, dat gaat velen te ver." Het misverstand, gisteren in onze krant, als zou de CPN de fakkelstoet organiseren die in werkelijkheid door 25 Schie- damse organisaties is voorbe-" reid, doet daar volgens Ros man niets aan af. De CPN had volgens hem in een gezamen lijke bijeenkomst vrijdagavond moeten melden, dat een be richt de deur was uitgegaan. Dat is echter niet gedaan en dat heeft het CDA-bestuur verrast, aldus Rosman. Het persbericht, waarin de CPN zijn verontwaardiging uitspreekt over de vernielin gen in de Opstandingskerk en' waarin ook Schiedammers worden opgeroepen deel te ne men aan te houden activiteiten tegen racisme en fascisme, rol de dit weekeinde bij^ onze krant in de bus. Zaterdagmid dag kwam daar bovenop de mededeling van een CPN-hd, dat er maandag een. persconfe rentie zou worden gehouden over de fakkeloptocht. Hier door ontstond de indruk, dat het om een CPN-activiteit ging, maar het blijkt een ge beuren te 2ijn dat door bijna alle politieke partijen en ande re sociaal-maatschappelijke or ganisaties gedragen wordt. Rosman begrijpt dat zo'n mis verstand kon ontstaan en hij kijkt daar de CPN op aan. „Ik vind het kwalijk dat de CPN door onze interne afspraken heen manoeuvreert." De 25 organisaties hadden het mis verstand kunnen voorkomen, als hun bijeenkomst van vrij dagavond jongstleden in het openbaar was aangekondigd. De uitnodiging voor de pers conferentie kwam mondeling via de CPN. Rosman is echter bereid de kwestie, waar het om gaat, hoog te houden. De fakkelstoet, Is bedoeld als uiting; van af schuw tegen racisme. Als zo danig ondersteunt hij deze, De optocht begint donderdag avond om acht uur bij de Op standingskerk aan de Burge meester Honnerlage Grete- laan, nabij de hoek met de P.J, Troelstralaan. Maassluis Ook de ge meentelijke sociale dienst was eind vorige week be trokken bij de inval die de Maassluise politie deed in het onderzoek naar de acti viteiten van twee koppelba zen. Het vermoeden bestaat dat de sociale dienst voor een groot bedrag is opgelicht Over de omvang van de fraude bestaat nog geen duidelijkheid, maai er wordt in totaliteit gespro ken van een miljoen gulden. De 17.000 gulden die in beslag is genomen bij de twee koppel bazen in Maassluis en Helle- voetsluis was bestemd voor het uitbetalen van de salarissen. Het faraïliebedrijfje, dat ope reerde vanuit het Sparrendat in Maassluis, waar ook een deel van de salarissen werd uitbetaald, heeft de activitei ten moeten staken. Commen taar wordt niet gegeven op de inval van vrijdag. „Ik zeg niets, ik geef geen commen taar, goedendag", reageert de vrouw van de baas van het be drijf. Bij het bedrijf was een groot aantal werknemers in dienst. Vaak moest 's nachts worden gewerkt om de groenten- en fruittransporten op tijd te la ten vertrekken. De werkne mers die voor de koppelbazen werkten werden soms uitge leend aan het Delftse aanne mers- en transportbedrijf Van Dijk, dat gevestigd is in Den Hoorn. De politie heeft vrijdag ook bij dit bedrijf een inval ge daan, op zoek naar belastend materiaal. De Regt van het bedrijf Van Dijk is danig geschrokken: „Wij staan verder helemaal buiten deze affaire. De politie is hier inderdaad geweest, het is al erg genoeg dat de naam van onze zaak wordt genoemd. Het mag u duidelijk zijn dat wij vrijdag voor het laatst za ken met het Maassluise bedrijf hebben gedaan. Wij hadden niet het geringste vermoeden dat er iets scheef zou zitten. Verder onthouden wij ons van ieder commentaar." Tijdens ae rnvax in de wonin gen zijn naast de administratie ook een aantal persoonlijke bezittingen in beslag genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1