Schiedam streeft naar tweede spoorw egviaduct Markant punt langs Waterweg verdwenen wmnm Acht maanden geëist voor reeks vergrij pen VIAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Brouwer heeft tientallen zaken zien komen en gaan wm 1 Uitbreiding VGraveland sïokt Kethelse weide op g?«. ft i Bibliotheek stort zich op computers WINKELDIEF AANGEHOUDEN m VRIJDAG 21 DECEMBER 1984 o De karakteristieke waarde van de Polderweg blijkt duide lijk uit deze foto. Achter de panden liggen de percelen wei degrond, die de gemeente zal kopen. Schiedam Hoe groot het aantal bedrijven Is, dat mr. Jaap Brouwer naar Schiedam heeft zien ko men cn uit de stad heeft zien vertrekken, was gis termiddag- een vraag die de scheidende chef van de gemeentelijke afdeling economische aangelegen heden even boven het den kraam uitging. „Veel," riep hij veelbeteke nend uit, onderwijl nieu we gasten in het Stedelijk Museum begroetend. Zijn afscheidsreceptie werd zeer druk bezocht en het Schiedamse bedrijfsleven floreerde, althans gisteren in het museum. Had Jaap Brouwer iets meer rust gehad om de vraag te overdenken, dan was hij toch op vele tien tallen uitgekomen. Elf jaar heeft hij bij de ge meente Schiedam gewerkt, begonnen destijds bij openbare werken onder leiding van Van Heerde, maar sinds 1979 als chef van zajn eigen, nieuwe af- Jaap Brouwer haalt herinneringen op met zijn opvolger René Roep; hun echtgenotes luisteren toe. deling: de stimulering van de economie. Dit bureau werd destijds in het leven geroepen door toenmalig wethouder, thans burgemeester Rei- nïer Scheeres, die gisteren één der eerste bezoekers in het museum was, want Scheeres en Brouwer zijn voor het Schiedamse be drijfsleven menigmaal van doorslaggevende bete kenis geweest. Met René Roep i'ormden zij de harde kern in de betrekkingen tussen het zakenleven en de plaatselijke overheid en het is dan ook niet voor niets dat Roep nu Brou wer als chef opgevolgd is. Brouwer zelf vertrekt naar Oud-Beijerland, waar hij benoemd is tot gemeen tesecretaris. Die benoe ming geldt pas met Ingang van medio 1985, maar nu al wordt Brouwer er enke le dagen per week inge werkt. Brouwer kan terugkijken op een periode met veel za kelijke successen, waarin hij steeds een bijdrage le verde. De redding van Wil- ton-Fijenoord is ongetwij feld de meest bekende, maar ook achter vestigin gen van allerlei bedrijven zoals binnenkort Stork Werkspoor Diesel cn achter de' uitbreiding van industriegebied 's-Grave- land kan de naam Brou wer worden vermoed. Voor hem staat vast dat gemeentelijke acquisitie veel zin heeft; in Oud-Beij erland houdt hij zich er momenteel ook mee bezig. Tot de eerste gasten op zijn afscheidsreceptie in het museum behoorden be halve burgemeester Scheeres ook bankdirec teur Klaas van de Geest, SSN-directeur Cees Bokx, de vroegere stadhuisbode Dekker, de wethouders Hafkamp en Van Tilborg, CDA-raadsleden Van Kat wijk en Hartog en ex-ge meentesecretaris Melis Blok, die glibberend de Appelmarktbrug over kwam. De oude hijskraan van de Fumess haalde net zijn 'pensioen' niet: na 64 jaar werd hij door Soufflet aesloopt. Schiedam Eén van de mar kante punten fangs de Nieuwe Waterweg is deze week ge sloopt. Het ging om een dertig meter hoge hijskraan, die in 1920 door Furness werd ge- k)uwd en die ook de opkomst en ondergang van scheepswerf Oe Nieuwe Waterweg mee maakte en overleefde, 't Was \*net zijn stalen constructie van dertig meter hoog een fraai ge zicht vanaf het water, vindt de Schiedamse havendienst. De kraan moest echter worden gesloopt, omdat het Franse be drijf Soufflet, dat er tegen woordig gevestigd is, het een sta-in-de-weg vond. Soufflet was niet van plan de hijskraan te gebruiken. De constructie stond op een twintig meter hoge kraan baan, die overigens nog wel even blijft bestaan. De kraan heeft vroeger dienst ge daan bij de reparatie van sche pen. Het hoge obstakel was ook te zien vanaf de Westfran- kelandsedijk, waar de meeste Schiedammers war meer be kend zijn dan met het indus- iriegehiedje aan de andere kant van de Wilhelminaha- Schiedam Het eerste spoorwegviaduct op de Nieuwe Damlaan is nog niet klaar, of de gemeen te houdt al rekening met de bouw van een tweede onderdoorgang: in dit ge val onder de spoorlijn Schiedam-Delft. De juiste plaatsis nog niet bepaald; dat hangt ervan af, waar precies de Ne derlandse Spoorwegen in de toekomst het station. Kethel willen bouwen. In een volgend, stadium van de besprekingen zal het duidelijk worden, dat de NS en de gemeente al lebei streven naar net zo'n architectonische eenheid als bij station Nieuwland het geval is. Het nieuwe spoorwegviaduct is noodzakelijk om de 's-Gra- velandseweg te kunnen, ver binden met de verlengde Zwa luwlaan in Kethel. Want hoe wel die verbinding nog jaren op zoch kan laten wachten, is het toch een keer de bedoeling dal SchU,'dem-Noord via een tweede uitvalsweg richting centrum ontsloten wordt. Kethel Deze week heeft de gemeente raad besloten drie percelen grond achter de panden Pol derweg 23-25 aan te kopen van boer GIsthoorn. Dat heeft te maken met de uitbreiding van industriegebied VGrave land. Weliswaar heeft Kethel vorige week officiële naam borden rond de dorpskern te ruggekregen, maar de redding van een zeer karakteristiek stukje Kethel kon met die symbolische handeling niet voorkomen worden. De omge ving van de Polderweg wordt steeds meer opgeofferd aan de industrie. Volgens ambtenaar Boekes- teijn van de afdeling stede- bouw is er echter een stuk Polderweg met bijzondere landschappelijke waarde, waar de gemeente heel zuinig op moet zijn. „De Polderweg is tenslotte ook een recreatieve route naar Midden-Delfland en dat zal zo moeten blijven," aldus Boekesteijn. Grens Toch is de noordelijke grens van het industriegebied nog niet bepaald. „Dat hangt van veel factoren af", aldus René Roep, de, nieuwe chef van de afdeling economische aangele genheden, „Een flink terrein ten noorden van de huidige industrie is inmiddels opgespo ten en er zijn gegadigden voor die grond." Het ziet er voorals nog naar uit, dat in de drie hoek tussen Polderweg, spoor baan en VGraveland maar een klein weidelandschap zal overblijven. Hoe de VGravelandseweg dan komt te lopen, hangt af van de plek waar er een spoorwegvia duct kan komen. De VGrave landseweg maakt reeds een zo genaamde bajonet-versprin ging ter hoogte van het nieuw gevestigde pharmaeeutische bedrijf Interpharrn. Alleen dat al toont aan, dat de gemeente plannen uit de jaren zestig verlaten heeft en dus niet meer met een bulldozer de hele Polderweg zal platwalsen ten behoeve van economische belangen. •ïf y>V~- J'- Vlaardingen De gemeente bibliotheek in Vlaardingen gaat mensen die tegenwoordig wel 'computeranalfabeten' worden genoemd helpen hun kennis bij te spijkeren. In de studiezaal aan de Fransen straat wordt na de kerstvakan tie een huiscomputer neerge zet, die door het publiek gratis kan worden gebruikt. De bi bliotheek denkt er zelfs over om in de nabije toekomst com puters en software te gaan uit lenen. „Na het tijdperk van de micro fiches, gaai de bibliotheek nu het microcomputertijdperk binnen", aldus directeur John Lamens. Scholieren krijgen al ruimschoots de kans om zich in het gebruik van de compu ter ie bekwamen, maar die mogelijkheid hebben een hele boel mensen nog nooit gehad. Daarom wórdt er een demon stra tiesct neergezet, waar alle bezoekers gebruik van kunnen maken, ongeacht of ze nu lid zijn van de bibliotheek of niet. Als de belangstelling groot ge noeg is zullen ook in de filia len van de gemeentebiblio theek computers worden ge plaatst. Via een enquête wordt de gebruikers gevraagd of zij het op prijs stellen om compu ters en software te lenen. Met het leengeld, stelt Lamens zich voor, kunnen dan weer boe ken over huiscomputers, tijd schriften en software .worden aangeschaft. „Zo komt het geld weer ten goede aan het publiek." Om de overlast voor andere bezoekers van de studiezaal te beperken, mogen maar twee mensen tegelijk in de compu terruimte aanwezig zijn. Men sen die van de computer ge bruik willen maken en dat mag voorlopig hooguit twee uur moeten tevoren een af spraak maken. Het personeel vertelt op verzoek alleen hoe de apparatuur aan- en uitgezet moet worden. De Kaasmarkt met het oude stadhuis omstreeks 1908, en rechts van dat aantrekkelijke, zij het onpraktische gebouw het hoofdbureau van politie: er is weer heel wat te zien op deze nieuwe kleurenplaat van Pieter van den Doel. Het verlengde van de Kaasmarkt was de Kipstraat, die evenwijdig liep met de Hoogstraat. De dwarsverbindingen werden gevormd door allerlei smalle straten en stegen met namen, die op een soms macabere manier tot de verbeelding spraken, zoals de Doodkistenmakerssteeg. Over die hele historische omgeving en de vele bekende zaken in die buurt moet heel wat te vertellen zijn. Ondanks de drukke dagen voor de kerst hopen we, dat lezers, die de situatie daar goed gekend hebben, weer zullen willen reageren. Brieven worden zoals altijd gaarne ingewacht bij de redactie van de rubriek Rotterdam Centraal, postbus 959, 3000 AZ Rotterdam. Dordrecht Door zijn naïviteit en chronisch geldgebrek heeft een 24-jarige Schiedammer zich eind vorig jaar flink in de nes- ton gewerkt. De man liet zich door 'geslepen vrienden' verlei den tot een reeks zogenaamd lucratieve en in ieder geval straf bare transacties. Telkens weer hield hij weinig of niets aan zijn zaakjes over. Dat bleek gisteren toen voor de Dordtse rechtbank acht maanden gevangenisstraf le gen hem werd geëist. De man hield zich tussen sep tember en december met wat de officier van justitie noemde 'een staalkaart van strafbare feiten' bezig. Het begon met het oplichten van de Amro- bank voor 168,000 gulden, Dat plannetje was door drie ande ren in de gevangenis uitge broed. Een 36-jarige ex-direc teur van de bank uit Lunteren stond aan de wieg van het idee. Hij wilde op die manier aan zijn wrok ten opzichte van zijn voormalige werkgever ui- ting geven. Nadat hij van de Zeeuwse vestiging waar hij werkte 2oven ion had verduis terd, zou de bank op uiterst onzorgvuldige wijze goederen Vlaardingen Een 32-jarige Vlaardinger is gisteren bij V&D aangehouden op verdenking van winkeldiefstaL De man had voor ruim vierhonderd gulden aan goederen ont vreemd. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Uit een huis aan de Julianalaan werden woensdagavond geld en betaalkaarten gestolen. De dief kwam binnen door een raam. Een bromfiets met helm, samen ongeveer acht honderd gulden waard, verdwenen uit de kelderbox van een huis aan de Van der Palmstraat in Vlaardingen. De Inbre ker brak de deur open. van hem verkocht hebben. Twee woningen, een vakantie huisje cn een auto zijn voor veel te lage bedragen van de hand gedaan, stelde de man ter zitting. Hij hod een inge nieuze manier bedacht om het geld van de bank naar een an dere rekening over te schrij ven. De Schiedammer paste in het 'vergeldingsplan', omdat het geld via zijn rekening doorge sluisd moest worden naar de bedenkers. Als tussenpersoon zou hij rond 20.000 gultien toucheren. De man zei gisteren daarvan vooraf geen weet te hebben gehad. „Ze vertelden me dat die transactie bedoeld was om dat bedrag buiten een dreigend faillissement te hou den. Ik wist toen niet eens dat ik iets strafbaars beging." Valse dollars Een maand later vroeg een Vlaardingso kennis, die ook al met de oplichtingszaak te ma ken had, hem in Rotterdam een stapel valse dollarbiljetten op te halen. Tijdens twee be zoekjes kocht hij in totaal circa 300 briefjes van elk 100 dollar. Hij betaalde daarvoor iets meer dan 3,000 gulden. De Vlaardingse vriend zou het spul verder verhandelen. Nog geen week later kwam deze met het verhaal op de proppen dat hem in Amsterdam onder bedreiging van een pistool het namaak geld afhandig was ge maakt. De Schiedammer moest voor de helft van het verlies opdraaien. In oktober en november had het duo bemoeienis met de he ling van twee dure personen wagens. Ook in dat geval bleek dc Schiedammer niet veel meer dan de man die het vuile werk moest opknappen. De tweede auto werd door de Vlaardinger ingeruild voor een oldtimer uit 1934. „Ik heb er geen cent van gezien," be^ weerde de Schiedammer giste ren. In het tweede geval leek hij er, dankzij een brutale zet,' wel op le verdienen. De Schie dammer had namelijk de lef om te reageren op een krante:. nadvertentie waarin de eige naar van de wagen een fikse, beloning voor een gouden tip uitloofde. De 15.000 gulden be loning ontving hij weliswaar^ maar ook de inmiddels getipte politie wist hem te vinden. Zijn advocaat vatte de zakeri; samen als een 'typisch geval van slechte vriendjes'. Juist omdat zijn cliënt van een\for$ salaris in een keer was gekel derd naar een wao-uitkering zou hij zo gevoelig zijn geweest voor de koeien met gouden horens die hem werden bV loofd. De Vlaardinger moet zich la-: ter voor de rechtbank verant,-; ^voorden. Uitspraak 3 jahuaru

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1