f Alles fout wat fout kon gaan' Provincie twijfelt aan fietspaden door polder Nieuwjaar begint 'onwezenlijk stil* Schiedamse sociëteit op springen Golfclub gul op nieuwj aarsdag Islam-cursus in Julianakerk VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHEGOÜBANT NIEUWE WATERWEG COURANT Verlenging Groeneweg Zuidbuurt aanpassen ONTPLOFFING IN KELDER ■Stadsvernieuwers vernietigend over Lamoen-terrein 'Nieuwe bibliotheek heeft wervend effect' SSiPsSSII wmSÊlËmlMm Kerstbomen en receptie Buitenhaven weg tot april dicht Barkeeper maakt single Sieraden weg Val in gemaal QTI-bestuur nokt ermee Verkrachter aangehouden WOENSDAG 2 [ANUAR11985 wyiaarelingen De nieuwbouw op *het Lamoen-terrein in de Vette- «noordsepolder is een schrijnend "voorbeeld van een falend beleid T 'óm bewoners bij voorbereiding en r "uitvoering van stadsvernieuwings- ■projecten te betrekken. -Alles wat fout kon gaan, is daar Hout gegaan. Zowel bestemming, 'architectkeuze, verkaveling als toewijzing waren een bron van er gernis voor de bewoners. De bewonersorganisatie trok bijna steevast aan het kortste eind. Tol die pittige conclusies komt het Stadsvernieuwingsteam Zuid-Hol- land in een vergelijkend onder zoek naar de inbreng van bewo ners bij negen projecten in de pro vincie. De uitkomsten van het onderzoek in ondermeer Leiden, „Den Haag en Rotterdam zijn vervat in de nota "Bouwen met bewoners*. Beduidend vriendelijker oordeelt het team over de invloed van be woners op de totstandkoming van het project Ouwenbroek. eveneens in de Vettenoordsepoïder. Zo hebben de bewoners hun zin gekregen bij het drastisch verlagen van de servicekosten en de borg. Ook hun architectenkeuze werd overgenomen. Hoe slecht het imago van Vlaar- dingen in de provincie is ten aan zien van bewonersparticipatie blijkt uil de toonzetting van de conclusie: ..Zeker binnen de Vlaar- dingse verhoudingen is het rede lijk verlopen." ju' t' ^Waterweg Een flink aantal -fietspaden ten noorden van IVlaardingen en Schiedam zal .vermoedelijk niet worden aangelegd. De provincie Zuid-Holland staat nogal hui verig tegenover de aanleg, enerzijds vanwege de kosten, "anderzijds omdat ook fietsers p de rust in broedgebieden van weidevogels verstoren. Maar een aantal voorgestelde fiets- 1 verbindingen ontmoet wel een po- sitief advies. Een belangrijke ver betering voor fietsers zal het door- 1 trekken van de nu doodlopende Groeneweg in Schiedam-Kethel 4\ naar Delft-Tanthof zijn, lopend via het zogenaamde hoogspannings pad, met een dwarsverbinding bij Abtswoude naar de al bestaande route Harreweg/Abtswoudseweg, Nader bezien moet worden, of de Groeneweg ook via een ondertun neling van de spoorlijn Schiedam- /Delft kan aansluiten op de Kan- delaarweg en vervolgens via een veerpont over de Sehie op de Rot terdamse Rijweg nabij de Akker- dijksepolder (Oversehie-Delft). Een ander voorbeeld van verbete ring van fietspaden is de Zuid- buurtseweg tussen Vlaardingen en Maassluis. De provineie zou deze voor fietsers meer geschikt willen maken dan nu door het autover keer het geval is. Opmerkelijk bij dit plan is dat het valt buiten het bestek van het provinciaal fietspa denplan uit 1977, waarvan de pro vincie nu een toetsing heeft ge maakt. Hetzelfde geldt voor een fietspad in Hoek van Holland, via de Haakweg, naar de fietsroute langs het Staeldainse Bos. Ook dat stond niet in het plan van 1977, maar wel in het één jaar oude fietspaden plan van Rijnmond. Voor wat het Waterweggebied be treft, stelt de provincie als voorlo pige prioriteit (er moet nog een in spraakronde komen) een fietspad voor lussen het veer in Maassluis en de fietspaden in de Lickebaert. Dat pad zou deels op de werkweg langs Het Scheur moeten komen. Het fietspadenplan van 1977 is vol gens de evaluatie voor een flink deel gerealiseerd, als het Water weggebied en Midden-Delfland in ogenschouw worden genomen. Be langrijke verbeteringen zijn de Staelriiiin-roule tussen Hoek van Holland en Maassluis en het tracé langs de Vlaardingse Vaart naar Schipluiden en vandaar via de Gaag naar Maasland en vervol gens naar Do Lier. Vooral de Broekpolder springt er uit met fraaie groene lijnen op de plankaart: fietsers kunnen hun hart ophalen. Het gaat hier overi gens om paden, die niet in het ze ven jaar oude provinciale plan stonden. Ook de fietsroute langs de Nieuwe Waterweg, van Vlaardin gen-West tot aan Hoek van Hol land (op het stukje bij het Maas- sluisse veer na), is een belangrijke verbetering. Dal geldt ook voor de aansluiting van de Schiekade in Schiedam, via de Oostabtspolder om, op het gehucht De Kandelaar. Directeur Ewoidt komt met eisenpakket Schiedam De Gemeen schappelijke Openbare Biblio theek vindt dat in de directe omgeving van een nieuw te bouwen hoofdbibliotheek aan het Stadserf/Emmaplein aller lei andere dienstverlenende voorzieningen moeten worden gehuisvest. Directeur Henk Ewoidt denkt daarbij aan de artotheek, speel-o-theek, de dienst gemeentelijke voorlich ting en het Instituut Sociaal Raadslieden. Hij merkt dat op in het programma van eisen voor 20*n nieuwe vestiging, dat onlangs aan het college van B W is overhandigd. Een centrale bibliotheek noemt hij dringend gewenst, omdat de 'versnipperde en on volwaardige' huisvestingssitu atie in met name Oost en Cen trum een duidelijk negatief ef fect heeft op het bibliotheek bezoek in Schiedam. Op vijf verschillende adressen in Schiedam worden momenteel boeken uitgeleend. Landelijk maakt 30 procent van de Ieen- mogelijkheid gebruik, in Schiedam is dat slechts 26 pro cent. „Van een nieuwe, betere accommodatie zal een werven de kracht uitgaan," schat Ewoidt in. De recente verbouwingen en opknapbeurten van de hoofd bibliotheek hebben volgens Ewoidt gedeeltelijk hun doel gemist „Ze zijn het gebouw ten goede gekomen, maar tal rijke belemmeringen zijn ge bleven." Hij noemt in dat ver band de moeilijke toeganke lijkheid, geringe oppervlakte en de onoverzichtelijkheid. Een nieuwe hoofdvestiging zal, denkt Ewoidt, niet alleen meer publiek trekken, maar biedt bovendien garanties voor efficiënter en zuiniger werk, In het programma van eisen Wordt er van uitgegaan dat de nieuwe vestiging behalve een centrale functie ook een fili aalfunctie krijgt voor de bewo ners van Schiedam Centrum en Oost. Dat laatste onderko men zal na realisering van de nieuwbouw worden gesloten. Als de plannen doorgaan wordt tegelijkertijd ingehaakt op de mogelijkheden tot auto matisering van de uitleen- en lenersadministratie. Ewoidt pleit er voor dat de nieuwbouw in één laag wordt gerealiseerd. Gezien de totale oppervlakteberekening zal die wens practisch waarschijnlijk niet ijaliseerbaar zijn. Een uitslaande brand was het gevolg van de explosie. Vlaardingen In een kelderbox aan de Vossiusstraat heeft zich gistermiddag rond drie uur een ontploffing voorgedaan. De kelder brandde uit, de woningen erboven liepen rookschade op. Er vielen geen gewonden. In de kelder stonden een bromfiets en een diepvrieskist, die volgens de politie op een wat primitieve manier was aangesloten. Naar de oorzaak van de explosie stellen brandweer cn technische recherche een onderzoek in. Sehiedam De activiteiten- commissie van de Oosterkerk in Schiedam houdt gedurende vijf avonden een cursus over de Islam, waarvoor zij uitwijkt naar de Julianakerk aan de Burgemeester Knappertlaan. De organisatie geschiedt in sa menwerking met de diakonale werkgroep minderheden van de gereformeerde kerk Schie dam. Bedoeling is de cursisten meer duidelijk te maken over de leefgewoonten van de Turkse stadsgenoten in Schiedam. „Als wij werkelijk eikaars naasten willen zijn, in de bete kenis die de Bijbel daaraan geeft, is het zinvol ons te ver diepen in de achtergronden daarvan", staat in het blad Onze Kerk, orgaan van de evangelisch-Iutherse gemeente in Schiedam. De cursus wordt gegeven door de gereformeerde predikant drs. J. Slomp op donderdagen 10 en 24 januari, maandag 4 februari en donderdagen 21 februari en 7 maart. Aan, de orde komen de Koran, tradi ties en gebruiken, de rol van do vrouw, de Islam in Neder land, onderwijs en contacten tussen christenen en moslims. Het initiatief sluit aan op een cyclus lezingen van de her vormde gemeente Schiedam, waar men in oktober tot de conclusie kwam dat het chris tendom niet de enig ware godsdienst is. De brandweer probeert een auto die in de Coorn- hertstraat in Vlaardingen op het 'vreugdevuur' is geduwd, te redden. Ter besoherming tegen hel vuurwerk hebben de spuitgasten een lasbril opgezet. Waterweg-Noord De poli tiekorpsen langs de Nieuwe Waterweg zijn unaniem in hun oordeel, dat de jaarwisse ling zeer rustig is verlopen. Het politierapport van Vlaar dingen heeft het over kleine vernielingen, lichte baldadig heden en enkele vreugdevu ren, Alleen in de Coornhert- siraat liep het uit de hand. Daar moest de brandweer er aan te pas komen om een per sonenauto te redden die op een vreugdevuur was geduwd. Maandagmiddag vond de poli tie in een kelder box in de Chopinstraat een partij van ongeveer tOO autobanden. De 'eigenaren' waren van plan de banden tijdens de jaarwisse ling te verbranden. De politie in Schiedam spreekt over een 'onwezenlijk stille' jaarwisseling. In vergelijking met voorgaande jaren is vol gens de politie veel meer sier vuurwerk afgestoken en er werd daarentegen beduidend minder geknald, hoewel de Gorzen gedurende enkele nachten werd opgeschrikt door knallen met een sterkte van driemaal een gewoon rot je. De politie greep eenmaal in en zette een groepje van twin tig jongens met de handen voorovergebogen tegen, de muur van de Heilig Hartkerk, waarna de herrieschoppers ge fouilleerd werden. Op diverse plaatsen in Schie dam werden gewoontegetrouw kerstbomen in brand gestoken. De politie kreeg in totaal ze ven meldingen van kleine brandjes De brandweer oor deelde dat het nergens noodza kelijk was bluswerk te ver richten, Alleen voor een brand bij het oude Bols-gebouw aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan werd een uitzonde ring gemaakt. De spuitgasten vonden het gevaar te groot dat het pand door de brand schade zou oplopen Burgemeester Schee res kwam zelf nog pools hoogte nemen bij het hoog op laaiende vuur. Omsttceks drie uur op nieuwjaarsdag maakte de brandweer een ronde door de stad om smeulende vuurtjes na te blussen. Voor een bewoner van de Prinsenstceg had 1985 een slechte start. Tijdens zijn afwe zigheid 's nachts werd een ruit ingeslagen en een videorecor der, kleurentelevisie cn geld gestolen. Ook in Maassluis verliep de jaarwisseling betrekkelijk rus tig Hel aantal kerst boom- brandjes bleef tot een handvol beperkt (Jit het wijkgebouw aan de Generaal De Wetstraat werden tabak.sarti kelen gesto len, terwijl van een winkel m winkelcentrum Weslcindo een ruil werd ingetrapt en snoep goed werd ontvreemd. In de Olmenlaan werd aan de 'L-estvreugde* uiting gegeven door een autodak mei flessen te bewerken. Hoek van Holland Het da gelijks bestuur van de deelge meente Hoek van Holland houdt vanavond vanafacht uur m de foyer van gebouw De Hoekstee de nieuwsjaarsre- ceptie. Voorafgaand aan de receptie wordt op het terrein aan de Cordesstraat de kerstbomen verbrand, die tot *s avonds zes uur kunnen worden ingele verd tegen een dubbeltje per stuk Bovendien worden er pet boom loten verstrekt die kans geven op een wat grotere geldprijs. Om zeven uur 's avonds gaan de bomen in brand onder toe zicht van politie en (jeugd- jbrandweer. Schiedam De Buiten haven weg zal maandag voor alle verkeer worden afgesloten aan de kant van de Maasdijk. Hier is de gemeente Schiedam be gonnen met de verbreding van de dijk, die bovendien op Del tahoogte moet worden ge bracht. Het gaat om het hele stuk tussen de Buitensluis en de Gusto weg. Afhankelijk van het weer zal, het werk tot half april duren. Alle bedrijven aan de Buiten havenweg zullen gedurende die tijd alleen bereikbaar zijn vanaf de Koemarkt. In de di- reelickeet aan de Lekstraat kunnen de heren Van der Sar en Herweijer zonodig informa tie geven over de omleidingen voor het verkeer en de aard van de werkzaamheden. Schiedam Theo Koetsier, de eigenaar van btertapperij 't Koetsiertje in Schiedam, is morgen het middelpunt van een promotieavond in het panel aan de Hoogstraat. Dan wordt zijn single 'Al die nach ten' ten doop gehouden. De feestelijke avond rond de zin gende barkeeper wordt levens aangegrepen om stil te staan bij het verschijnen van de langspeelplaat 'Rotterdam uit en thuis'. Diverse artiesten die aan de elpee hebben meege werkt maken die avond hun opwachting. Schiedam Bij een inbraak in een woning :n de Dalton- straat ut Schiedam is voor 1.500 gulden aan sieraden ge stolen. Men kwam binnen mot behulp van een valse sleutel. Zwijndrecht Een inwoner uit Waalwijk is vanochtend licht gewond geraakt toen hij op zijn werk in Zwijndrecht vijf nieter diep in een riole ringsgemaal was gevallen De man werd met vermoedelijk een gebroken knie cn een ge kneusde schouder naar het ioomskalhoheke ziekenhuis in Dordrecht gebracht. Schiedam De in Schiedam vermaarde jongerensoeieteit QT! is op sterven na dood. Het bestuur voert een nieuw jaarswens meteen uit: de zeven bestuursleden hebben besloten collectief op te stappen. 2ij zijn het beu, dat er helemaal geen nieuwe vrijwilligers bijkomen om de boel draaiende te hou den. QT! is een afkorting van Quos- que Tandem?, hetgeen bete kent: hoelang nog? „Nog één weekje dus, snik", zegt voor zitter Thom Borsboom. Het vraagteken in de naam van de sociëteit maakte drie jaar geleden plaats voor een uitroepteken, want vol her nieuwd enthousiasme wilde men verder gaan en dat moest uit het leesteken blijken. „Helaas, het heeft niet zo mo gen zijn. Er kwamen dit sei zoen lot nog toe iets minder mensen, pakweg zestig, zeven tig per avond. Oh, gezellige club, hoor, maar als je iemand eens polste of hij niet een bardienst wilde over nemen of zo, dan kreeg je nul op het rekest. Dat zijn wij zat. Wij treden dus massaal af." Als zich alsnog vrijwilligers aandienen om de programme ring van concerten over ie ne men, zal dat op zaterdag 5 ja nuari 's middags om half vier beslist moeten worden, want er zijn nog wat financiële za ken af te handelen. QT! draaide met subsidie van stichting De Teerstoof. in wier gebouw aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam de sociéteit enke le vertrekken huurde en met een subsidie van De Linden- hof, een stichting voor jonge- renopvang. „Wij hebben nu een half jaar gedraaid", aldus Thom Borsboom, „en het leek onze penningmeester Arie van Rijnsbergen het meest eenvou dig om de halve subsidie terug te storten. Dat doen wij ook, als er geen opvolgers komen." Het bestuur bestond naast Borsboom en Van Rijnsbergen tul Jos Teerling (programme ring), Joost Oppenheim (klus jesman), Saskia Zandvliet (se cretaresse), Ed van Brake! (barcommissie) en Lejo van Herk. Vlaardingen Misschien, dacht voorzitter mr. P. A. Nou wen, was wethouder Ma- riette Hoogendijk op nieuw jaarsdag wel zo positieJ over de golfclub Broekpolder van wege haar pohticKc achter grond. Wie golf zegt, denkt tenslotte al gauw aan de VVD De club begon het nieuwe jaar gul met een schenking aan het gemeentebestuur Dat geld wordt bestemd voor badroi- sloelcn voor het Kolpahad en invaliden sportvereniging De Ooievaars. „Een golfer heeft steeds een andere handicap, ik kom op voor mensen die een blijvende handicap hebben", zei de wet houder, die overigens niet -de enige illustere gast was op de receptie in het clubgebouw .van de Broekpolder. De popu laire schrijver Chiem van Houwemngevoorzitter Wou wen noemde hem de buurman vaA de golfclub— kwam. net terug uit Amerika, vertellen dat hij ook wel lid wilde wor den van de club. Hij nam het elitaire beeld van de sport wat weg door te vertellen, dat golf in de Verenigde Staten vele malen duurder is. De problemen tussen Vlaar dingen en de golfclub lijken grotendeels tot het verleden te ifehoren. Ballen pikkende jon getjes worden steeds schaarser, vertelde Nouwen- Hij vond dat Vlaardingen door de komst van de golfcourse niet een stuk natuurgebied is afgeno men „De wegen om en dcor het terrein trekken steeds meer wandelaars en fietsers", zei de voorzitter. Het enige wat hem nog dwars zat was de hoge ogb-aanslng die de vere niging heeft gekregen. „Die is extra-ordinair. Zeker acht keer zo hoog als elke andere golfclub. Doe daar iets aan", vroeg Nouwen de wethouder. Daarna vergaten de golfers ogb cn ander leed en bleef de receptie tot in de avonduren gezellig. Vlaardingen Een 29-jarige Vlaardinger is op oudejaarsa vond in zijn woning aangehou den omdat hij, dreigend met een kapotgeslagen glas, een 21- jarige vrouw een paar keer had verkracht De Vlaardinger was de vrouw in een café.in Rotterdam tegengekomen en" had haar meegenomen naar* iiuis om daar de jaarwisseling door te brengen. v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1