Nieuwe bibliotheek in '85 in de molen Gematigd optimisme over toekomst veer VLAARDINBS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG EflUBAHT Woningzoekenden worden kritischer In de rij voor de burgemeester r Rijnmond telt arbeidskrachten HUURACHTERSTAND OP 1,56 MILJOEN Tienjarige SP viert feest in Triangel Bromfietser breekt polsen Man aangehouden GENOEG VOOR DE SLEE Nieuwjaarsbal in Schuurkerk Brand bij Fortuna Boerenkool met/Speedo's Jeugdtheater gaat om en om Bevrijdings feest over vier dagen uitgesmeerd Popcorn: nieuwe telg van CJV Ir v x.m mm DONDERDAG 3 JANUARI 1985 Schiedsm Wethouder Her man Posthoorn verwacht dat in de loop van 1985 begonnen kan worden met de bouw van een nieuwe hoofdbibliotheek aan het Stadserf/Emmaplein. Hij denkt dat het vervolgens een jaar zal duren voor het pand gebruiksklaar is. De ar chitect kan wat hem betreft al voor de zomermaanden begin nen met het maken van een ontwerp voor het nieuwe cen trale onderkomen van de bi bliotheek. Posthoorn voorziet binnen het college van B en W nauwelijks problemen. Het programma van eisen van bibliotheekdi recteur Henk Ewoldt zal in Ie der geval financieel gezien niet op bezwaren stuiten. „In het prioriteitenprogramma is met een ruim budget rekening gehouden. Daaraan zal het dus niet liggen", meent de wethou der. De nadrukkelijke wens van Ewoldt om andere dienstverle nende voorzieningen zoals de speel-o-th eek, gemeentelijke voorlichting en artotheek in de nieuwe bibliotheek onder te brengen, wordt door Post hoorn onderschreven. „We zijn het er wel over eens dat zo'n bundeling van voorzie ningen een goed idee is." Wat er met het huidige onder komen moet gebeuren, staat nog volledig open. Het college heeft zich daarover nog niet gebogen. Een gerucht in de Schiedamse binnenstad, dat het pand op grond van een oude claim van de historische Schiedammer M.C.M. de Groot gebruikt moet worden voor culturele doeleinden, is vol gens Posthoorn onjuist: die voorwaarde geldt slechts voor het belendende perceel, waar de CJV haar onderkomen heeft. Schiedam Het gemeentelijk woningbeheer in Schiedam ziet de huurachterstanden toenemen. Het jaar 1983 w^.-d afgesloten met een tekort van ruim 1,56 miljoen gulden, verschuldigd door 991 huurders. Het grootste deel daarvan had slechts één maand achterstand, maar in 81 gevallen liep men al drie maanden achter. Soms kon een regeling worden getroffen. Twaalf keer werd de deurwaarder ingescha keld, maar in 1983 hebben geen ontruimingen plaats gehad. Dat blijkt allemaal uit het onlangs verschenen jaarverslag van het ge meentelijk woningbeheer. De huurachterstand be droeg 3,64 procent van dc totale huuropbrengst bij de gemeente, die met ingang van 1984 precies 10.777 huurwoningen onder haar hoede heeft. Het jaarver slag van '84 zal wei legen '86 komen. Het gemeentelijk woning beheer inspecteert elke woning, die leegkomt. Zo nodig worden dan repara ties verricht, zodat de nieuwe huurder daarvan af is. Maar in 1983 bleek dat het aantal uit te voe ren reparaties 2odanig toe neemt, dat het woningbe heer overweegt ook tijdens de bewoning te gaan con troleren. Als het woning beheer de situatie eerder opneemt, kan de oude" huurder eventuele schade zelf herstellen. Die aceent- verschuiving in het werk staat voor de deur. Leegstand Vlaardingen Aan het begin van de nieuwjaarsreceptie in het Vlaardingse stadhuis stond er een rij tot ver in de gang, toen de receptie om negen uur officieel was afgelopen stond er nog steeds een rij. Het werd in de loop van de avond bijna ondraaglijk warm in de raad zaal. Honderden handen moesten burgemeester Fred van Lier en zijn vrouw schudden. En passant sneden zij ook nog de gigantische taart aan, waar mee Scouting Vlaardingen kwam binnen gemarcheerd. Al om half acht stonden de padvinders, die het 75-jarig be staan van hun vereniging vieren, samengedromd in een zij gangetje. Om acht uur kregen zij allemaal een lange lucifer om een van de vijfenzeventig kaarsjes aan te steken en toen even later de taart werd binnengebracht klonk er een luid applaus op. Het was de enige 'actie' op de receptie. De traditionele muzikale verschijningen - het dubbel man- nenkwartet en het vissersvrouwenkoor - maakten dit jaar plaats voor een jazzcombo en een Turks duo dat saz en turkse trom bespeelde. Mooie muziek, maar de uitheemse klanken waren niet een genot voor ieder oor. „Krijgen we dan nou weer normale muziek", vroeg iemand vertwijfeld toen saz en trom voor een korte pauze aan de kant werden gezet. Omringd padvinders mevrouw van L er de aan. Burge meester van Lier kijkt lachend toe. neemt toe in Nieuwland Vlaardingen De Socialistie- se Partij viert zaterdag in zaal Triangel in de Fransenstraat het feit dat de Vlaardingse af deling tien jaar bestaat. In die periode heeft de SP zich sterk geprofileerd als een actiepartij die met name in het geweer kwam voor zaken die betrek king hebben op milieu, huur verhogingen. gezondheidszorg en onlangs nog de onroerend- goedbelasting. De aanhang steeg in tien jaar van een denkbeeldige halve raadszetel in 1978 tot twee volwaardige raadszetels op dit moment. Tijdens het feest wordt een -videofilm vertoond over de si- .tuatie van de stakende Britse mijnwerkers. Kinderen kun- jien zich overgeven aan een keur van spelletjes. Voor de imuzikale omlijsting tekent de mondharmonica-band de Va- Jentina's. Het feest duurt van n;wee tot vijf uur. Maasland Een 16-jarige bromfietser uit Maasland heeft gistermiddag beide polsen en zijn linkeronderbeen gebro ken. Hij kreeg op de Burger- weg geen voorrang van een hem tegemoetkomende 20-jari- ge Naaldwijkse automobilist, die linksaf de Coldenhoven- 4aan wilde inslaan. De brom fietser is in het Reinier de <ïraaf Gasthuis in Delft opge nomen. Vlaardingen Een 26-jarige iVestduitser is gisteren in de peraniumstraat in Vlaardin gen aangehouden op verden king van diefstal. Hy had even tevoren ingebroken in een huis aan de Van Hogendor- plaan, waar hij sieraden had weggenomen. De man, die in Rotterdam woont, zit ,nu in een cgLyan het politiebureau. Schiedam Vooral in de flats rond het Dr. Wibaut- plein in Schiedam begint de leegstand van wonin gen toe te nemen. Dat komt doordat woningzoe kenden kritischer worden bij een toegewezen huur woning. Liever wacht men af, tot zich een meer geschikte woning aan dient. Dal geldt ook voor de zoge naamde starters. Vroeger had den zij weinig kwaliteitseisen, tegenwoordig ligt dat wel an ders. Eén en ander komt naar voren uit een gesprek tussen de PSP/PPR-fraetie in de Rijnmondraad en eer. ambte naar van de dienst volkshuis vesting van de gemeente Schiedam. In de nota 'Gaten kaas in Rijnmond' maakt de PSP/PPR hier gewag van. Een apart hoofdstuk in deze nota is gewijd aan de Schie damse wijk Nieuwland. Het onderzoek naar leegstand leert, dat er in Nieuwland dit jaar gemiddeld meer dan 130 woningen leeg stonden. Bijna tweederde daarvan bestaat uit flatwoningen op de derde en vierde verdieping. In de mees te flats in Nieuwland ontbre ken liften en dal maakt de ho ger gelegen woningen volgens de onderzoekers zeer onaan trekkelijk. Daarnaast bespeurt Ate Flap per, voorzitter van de PS F PPR-Rijn m ond fractie, veel gecamoufleerde leeg stand. In veel woningen hangt steevast de luxaflex naar be neden en staan de plantjes dood voor het raam. Navraag bij de buren leert dan, dat de bewoners ergens anders sa menwonen en zelden in hun eigen huurhuis vertoeven. Ook signaleert men het ver schijnsel, dat een aantal bui tenlanders een vierkamerwo ning krijgt toegewezen in ver band met gezinshereniging, maar dat het gezin dan niet naar Nederland overkomt en de man meestal elders bivak keert dan in het hem toegewe zen huis. De leegstand trekt vandalisme aan en verpaupering komt dan al gauw om de hoek kijken. Bovendien ergeren veel bewo ners zich volgens de PSP/PPR aan het feit, dat zij stoken voor het leegstaande 'buurhuis'. Van goede isolatie is in deze buurt geen sprake en in de praktijk verwarmt men nage noeg twee woningen. Schimmel De onderzoekers kregen bij de gemeente Schiedam te horen, dat er geen leegstandspro bleem bestaat. Wel werd er kend, dat er wat probleemflats zijn. Volgens de PSP/PPR- fractie van Rijnmond staan rond het Dr. Wibautplein de meeste huurwoningen leeg, terwijl de koopwoningen in de Parkflat (aan de Parkweg) en aan de 's-Gravelandseweg een probleem apart vormen. Enkele flatwoningen, die aan de Parkweg te koop staan, zijn nauwelijks in trek door ge luidshinder van het bedrijf dat op de begane grond gevestigd is, volgens het rapport. Ook zouden de woningen slecht on derhouden zijn: vochtdoorslag en schimmelplekken van meer dan een halve vierkante meter groot:'Ook de galerij en de in gang zien er vaak niet uit, al dus een bewoner. Omdat ver koop niet lukt. zcu de eigenaar overwegen de woningen weer te huur aan te bieden. Aan de 's-Gravelandseweg ;iaan in een flat twintig appar tementen leeg, sommige al bij na vijf jaar. Aanvankelijk wa ren het huurwoningen, maar de één na de ander werd ver kocht. De prijs is echter ge daald van 125.000 naar 65.000 gulden. Sommige bewoners blijven na verkoop nog met een grote hypotheekschuld zit ten en zijn derhalve praktisch gedwongen hun verdere leven daar te blijven wonen. De PSP/PPR spreekt van een enorm bedrag aan servicekos ten: 295 gulden per maand. Aspirant-huurders en -kopers zijn daarom niet erg happig op deze woningen, meldt het rap port. Van de gemeente Schiedam kregen de PSP/PPR-onder- zoekers bevestigd, dat het sy steem van de woningdistribu tie verbeterd zal worden en dat een tweede doelstelling is de woonruimteverordening aan te passen. Dat heeft vooral te maken met de afgenomen 'verhuisbereidheid'; het gedrag van woningzoekenden is ver anderd. Men wacht liever wat langer op een woning die meer naar de zin is. Ook jonge men sen blijven langer bij hun ou ders wonen. De PSP/PPR noemt als oorzaken het terug lopen van het besteedbaar in komen, de stijgende energie prijzen en de trendmatige huurverhogingen. De schooljeugd kan in de kerstvakantie dan toch nog plezier beleven aan typisch winters weer. De sneeuw die vannacht is gevallen bleek welis waar onvoldoende om al sneeuwpoppen te gaan maken of eikaar met sneeuwballen te bekogelen, er lag van morgen wel genoeg om de slee tevoor schijn te halen. Foto graaf Roel Dijkstra kiekte vier kinderen die tegen het decor van molen Aeolus in Vlaardingen gretig de dijk afgleden. Vlaardingen De veerdienst tussen Vlaardingen en Pernis voorziet duidelijk in een be hoefte. Dat concludeert de stichting Nieuwe Maas, die het veer beheert, in haar verslag over 1984. De Kaag zette van mei tot december 76.314 men sen over. Toch vindt secretaris Rob Wark een waarschuwing aan de subsidiegevers wel op zijn plaats. „Het veer kan niet altijd een werkgelegenheids project blijven. Dat is een Illu sie. Daar willen wij de autori teiten tijdig op wijzen". In oktober vallen de drie kapi teins van De Kaag terug van een WW V-uitkering naar het bijstandsniveau- Wark vreest dat hun motivatie om met be houd van uitkering te blijven werken daarmee een stevige deuk oploopt. „Dan krijgen die mensen het gevoel dat zij lief dadigheid bedrijven en is de kans groot dat zij opstappen." Rotterdam Zowel in Schie dam, Vlaardingen ais Maas sluis wordt in de maanden fe bruari tot en met mei een ar beidskrachtentelling gehou den. Het openbaar lichaam Rijnmond hoopt op die manier een zo goed mogelijk inzicht tfc krijgen in het functioneren van de locale en regionale ar beidsmarkt. Het onderzoek, dat eerder in 1981 en 1983 is gehouden, wordt in totaal in zeven gemeenten uitgevoerd. Rijnmond verzamelt in die pe riode van vier maanden gege vens over de regionale be roepsbevolking. het woon werkverkeer, de verborgen werkloosheid, het opleidings niveau van de werkzoekenden en de positie van de culturele minderheden op de arbeids markt. De stichting zou op dat mo ment in staat moeten zijn om Jonen uit te betalen. De kaart verkoop brengt echter maar net voldoende op om de de kosten te bestrijden. Contracten voor groepsver- voer met de industrie op de zuidoever van de Nieuwe Wa terweg zouden De Kaag uit de problemen kunnen helpen. Tot nu toe heeft overleg daar over niet veel resultaat opgele verd. Wark: „Die bedrijven wilden niet met ons praten, omdat zij er vanuit gingen dat de veerdienst niet levensvat baar was. Daar was geen be weging in te krijgen. Die situa tie willen wij dit jaar doorbre ken." Komen er geen contracten, dan is de stichting genood zaakt het veer uit de vaart te nemen op de uren dat de werknemers er gebruik van maken. „Anders gaan ver voersmaatschappijen, die wel contracten hebben, ons betich ten van concurrentieverval sing", verklaart Wark. Hij ver wacht dat de stichting, die het eerste kwartaal van dit jaar met een plan voor na oktober komt, alle dreigingen het hoofd zal kunnen bieden. Als werkgelegenheidsproject heeft het veer voldaan. Van de acht tien werklozen die op 1 mei 1984 werden aangenomen heb ben er inmiddels tien een vas te baan gevonden. Maassluis De Werkgroep Theater van de Schuurkerk heeft voor zaterdag een groot nieuwjaarsbal opgezet. De feestavond is opgetrokken rond een optreden van de dansband Rythmers, een vier mansformatie uit Hoek van Holland. In de pauze geeft dansschool Sitton een demon stratie. Het theater is vanaf acht uur open. Vlaardingen De Vlaarding se voetbalvereniging Fortuna ontdekte gisteren dat er aan het begin van de week, ver moedelijk op oudejaarsavond, is ingebroken in haar kantine aan de Marathon weg. Met gas- olie werd brand gesticht voor de deur van de radxokamer. De ruit van de deur brak dooi de hitte en deur en bedrading werden door de brand aange tast. Schiedam De Vlaardingse PvdA-fractieleider Kees van der Windt en de muziekgroep Speedo's luisteren zondag de traditionele boerenkoolmaal tijd van de Schiedamse sociaal democraten op. In boerderij Land vreugd aan de Sweeline- ksingel serveert de PvdA om half vier eerst een rondje kof fie, waarna afdelingsvoorzitter Ruurd van der Veer de nieuw jaarsbijeenkomst opent. Afgewisseld door de muziek gaat ~r-n der Windt in op de Vlaardingse politiek, waar men eveneens met een PvdA/VVD-coalitïe te maken heeft, overigens op een manier die wat meer stof doet opwaai en dan in Schiedam. Vanaf acht uur kan er worden gedanst. Vlaardingen Het Jeugdthe ater heeft mei ingang van dit jaar de opzet drastisch gewij zigd. De woensdagmiddagen worden voortaan volgens het onr*«5»n om-principe ingevuld. De ene middag kunnen de kinderen in De Harmonie te recht voor een toneel-, film- of poppenkastvoorstelling. De volgende woensdag gaan zij zelf met het thema van de vo rige week aan de slag. Zo wordt 9 januari een tekenfilm over Kuifje gedraaid, terwijl de kinderen een week later de opdracht krijgen zelf een strip verhaal te spelen. Het idee van de nieuwe opzet werd in oktober geboren toen de kinderen zelf circus speel den. Dat sloeg enorm aan. Dankzij dc begeleiding van twee stagiaires van de Sociale Academie kan het om-en-om* programma gestalte krijgen. Vlaardingen De stichting Nationale Gedenkdagen heeft besloten hel veertigste bevrij dingsfeest in Vlaardingen gro tendeels van 6 tot en met 8 mei te vieren. Op zondag 5 mei blijven de festiviteiten be perkt tot een vlootschouw in de Oude Haven en een bevrij dingsconcert in de Grote Kerk op de Markt. De stichting komt daarmee voor een deel tegemoet aan de bezwaren van de kleine chris telijke partijen tegen de vie ring op zondag. Omdat de ge allieerden toch pas op 8 mei Vlaardingen bevrijdden kon den de meeste festiviteiten tot die datum worden uitgesteld. „Een moeilijke beslissing om de beide groepen van de be volking aan hun trekken te la ten komen", aldus de stichting. Op 6, 7 of 8 mei is er in ieder geval een groot bal en wordt er vuurwerk afgestoken, maar verder moet het programma nog worden gemaakt. Alle Vlaardingers worden opgeroe pen hun ideeen daarover aan de stichting kenbaar te maken. Vlaardingen CJV Liefde en Vrede heeft aan de ruim 25 jeugdclubs, die onder haar verantwoordelijkheid opereren, een nieuwe telg toegevoegd. Dat is sociëteit Popcorn, die vanaf zon dag in de ruimte van het Scholieren honk aan de Fransenstraat wekelijks activiteiten voor jongeren van 12 tot 16 jaar houdt. Liefde en Vrede meent dat er grote behoefte is aan activiteiten voor die leeftijdsgroep. Zondag kan men er voor het eerst Wrssen twee en vijf uur terecht voor het beluisteren van muzieic, een spelletje flipperen of om te lezen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1