Arie Verlinde (67) overleden Streekplan: Minder groen langs Waterweg Amateurs werken aan theaterdroom VUB wil ruimer teruggavebeleid 't zonnigste van 1985 Ook in w -rubriek ij Bewoners Steendijk- polder: 'Overheid schiet tekort' Post kantoor eerder dicht Inbraak in snackwagen Maassluis: geen borrel, wel receptie sn VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCKE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT a L Wijken praten weer mee in projectteams Glazen Stad rukt op tot voorbij m DOOR ONZE WEERKUNDIG MEDEWERKER JAN PEtLEBOER VKIIDAG 4 JANUARI 1985 Schiedam De nestor van de Schiedamse gemeenteraad, PvdA- raadslid Arie Verlinde {67), is gis teravond bij stichting Lentefeest aan de Broersvest overleden. Hij had eerst nog een fractievergade ring van zijn partij meegemaakt en was daarna een kopje koffie gaan drinken met de medewerkers van Lentefeest. Om kwart over den werd hij getroffen door een hart stilstand. Arie Verlinde had een zwak hart: drie jaar geleden werd hij tijdens een fakkeloptocht in de Boter- straat getroffen door een hartaan val, terwtjl dokter Ruurd van der Veer naast hem liep. Deze huidige afdelingsvoorzitter van de PvdA verleende eerste hulp en Verlinde herstelde, maar, zoals Van der Veer vanochtend in een reactie op het overlijden zei: „Arie was ge waarschuwd. Met Pasen heeft hij nog in het ziekenhuis gelegen. Hij was echter typisch een man om in het harnas te sterven. Hij was een belangrijk, vooraanstaand lid van de partij. Voor veel mensen was hij het gezicht van de PvdA." Arie Verlinde heeft sinds 4 sep- temt?r 1968 in de Schiedamse ge meenteraad gezeten. Hij heeft de PvdA-fractie enkele malen als voorzitter geleid en in 1978 was hij ook lijsttrekker van de PvdA tij dens de raadsverkiezingen. Voort vloeiend uit zijn politieke interesse was Verlinde in zeer uiteenlopen de kringen actief. Hij was in de ja ren zestig mede-oprichter van het ABC-voetbal (bedrijfscompetitie) en belandde in de Schiedamse sportraad. Hij was actief in het zie kenhuisbestuur, in personeelsza ken. sociale zaken, maar vooral sport en ontspanning: voor sport hal Margriet, voor de zwembaden, de volkstuintjes, en de Schiedamse partnersteden. Imago Vaak ontpopte hij zich als bewa ker van het linkse imago van de PvdA. Verlinde was in zijn jonge jaren m de AJC al actief. Zijn zoon Hans is hem gevolgd in zijn poli tieke voetsporen. „Een goeie vriend gaat van je weg." constateerde vanochtend VVD-fractieleider Gerard Ver- Arie Verlinde hulsdonk. „Er zijn raadsleden, die incidenten zijn, maar Arie is een monument geworden. Hij was hèt raadslid van de gemeente Schie dam." Burgemeester Seheeres besloot meteen na het bekendworden van Verlindes overlijden om het amu sementsgedeelte van de nieuw- jaarsinstuif, vanavond in het Pas sagetheater, te schrappen. De re ceptie krijgt een sober karakter, zonder muziek. De PvdA heeft de voor zondagmiddag geplande tra ditionele boerenkoolmaaltijd in boerderij Landvreugd afgelast. Schiedam De bewonersver enigingen Schiedam-West, - Oost en -Zuid hebben, na am pele overwegingen, besloten weer deel te nemen in de pro jectteams voor de stadsver nieuwing in de oude wijken. Zij voelen zich gesterkt door uitspraken van wethouder Van Tilborg en de raadsleden: die geven de verenigingen voldoende vertrouwen op het oplossen van door hen gesig naleerde knelpunten. De be wonersverenigingen waren anderhalve maand geleden op gestapt, omdat de inspraak in de stadsvernieuwing in de knel kwam. Schiedam Doordat veel be drijven tegenwoordig eerder sluiten dan vroeger, komen de meeste bezoekers van het hoofdpostkantoor in de Lange Nieuwstraat ook eerder langs: meest rond vijf uur, half zes. Maar om zes uur is de drukte wel voorbij en het laatste uur tje zit het PTT-personee! ver geefs te wachten. Daarom heeft de PTT besloten de sluitingstijd met ingang van 14 januari te bepalen op zes uur. Open blijven tot zeven wordt niet langer economisch verantwoord geacht. Op koop avond (donderdag) gaat het postkantoor nog even open van zeven uur tot half negen. Dat geldt alleen voor het hoofdpostkantoor in de Lange Nieuwstraat. De andere post kantoren in Schiedam hand haven hun sluitingstijd van vijf uur 's middags, en op het Wilhelminaplein gaat het kan toor zelfs al om vier uur dicht. Het postagentschap aan de Westfrankelandsestraat sluit op dinsdagen al om drie uur. Hieruit blijkt dat de PTT er nog niet in geslaagd is alle openingstijden op elkaar af te stemmen. Zo zijn de kantoren Bachplein, Mgr. Nolenslaan en Dieselstraat gewoon de hele dag open, vanaf half negen 's ochtends tot vijf uur, maar het kantoor in.Schiedam-Zuid en de postagentschappen West frankelandsestraat en Frans Rietveldpad zijn tussen de middag dicht. In Woudhoek is het agentschap bovendien op maandagochtend gesloten, ter wijl de openingstijden de rest van de week een kwartiertje later liggen dan bij de andere. In de polder Nieuw- land rooien spruiten- plukkers hun oogst on der de sneeuw van daan - Dit deel van de polder, nabij heï Oran- Sta^lrtitinef Una Jekanaa! en liet Stael- Jldeiaum&e DOS duinse Bos, blijft gro tendeels in tact. Maar het deel, dat dichter bij Hoek van Holland ligt ten noorden en oos ten daarvanwordt opgeofferd aan de Gla zen Stad. Op de ach tergrond: het bos van Staelduin. Waterweg - Er gaan de komende tien jaar honderden hectaren -groen langs de Nieuwe Waterweg verloren, als het herziene streekplan Rijnmond wordt uitgevoerd zoals het gisteren in con cept werd gepresenteerd. De verwachting bestaat dan ook, dat milieugroepen de inspraak tot 1 april volop zullen benutten om bezwaren aan te tekenen. Theseus, Hippolyta, Lysan- der, Hermia, Demetrius en Helena luisterend naar de re gisseur. Vlaardingen Het jaar 1985 begint voor de Stadsgehoorzaal met iets unieks. Een 'sessie' van 22 vrijetijds-acteurs speelt zaterdagavond Shakespeare's Midzomernachtsdroom, een onverslijtbare bestseller van bijna 400 jaar oud. Moeilijk te spelen, dat wel. Daarover kun nen de acteurs en actrices meepraten. Sinds mei wordt er twee keer per week gerepe teerd en kort voor de première moet er nog heel wat worden rechtgezet. Vergeten teksten, onnatuurlij ke gebaren, verkeerde intona ties en mislukte poses. Werk genoeg nog in zo weinig tijd. Behalve het feit dat Shake speare niet zo éên-twee-drie te spelen is. zijn de acteurs ook nog afkomstig uit zes verschil lende gezelschappen. Regis seur Fred Vaessen en zijn as sistente Judith Kroese hebben er hun handen aan vol gehad. „Moeilijk, ja soms wel, maar het loopt, dat zie je", zegt An- neimek van der Sloys, de nieuwe publiciteitsmedewerk- ster van de Stadsgehoorzaal. En inderdaad, twee moeilijker scenes worden doorgespeeld en behoudens enkele verspre kingen hoeft de regisseur al leen wat toneelmatige correc ties aan te brengen. Tegen Theseus: „Jan, ga nou een paar stapjes naar voren terwijl je dat zegt." Tegen Phi- lostrates: „Leni, je moet je niet brutaal, maar eerder ver strooid tussen de anderen in dringen." Tegen Spoel: „Nee, John, met zo'n lange pauze tussen die twee zinnen." Te gen Hippolyta: „Lei er nou wel op dat de zaal ook ziet wat je doet, Anneke." Enzovoorts, enzovoorts, Theseus maakt van 'een treurspel in klucht' en passant 'een kleurspel in trucht' en ambachtsman Schaaf heefi het over 'veters in paarden' tn plaats van 've ters in laarzen'. 'Much ado' voor een eenmalige opvoering? „Zonde van al die moeite? Nou, we hadden er natuurlijk best twee of drie voorstellingen van kunnen maken", zegt SGZ-directeur Marten Putman, „maar ik vind het fijn dat voor deze echt-Vlaardingse gebeurtenis helemaal is uitver kocht. Gewoon een eenmalige gebeurtenis. Ik denk dat het een leuke traditie kan worden om voortaan ieder jaar te be ginnen met zo'n samenwer kingsproject." „We praten wel veel over cul tuur en zo, maar ik vind dat dit cultuur is." Zaterdagavond kunnen ineer dan zevenhon derd Vlaardingers zich daar van overtuigen. Vlaardingen De mogelijk heden tot teruggave van eai- geld en huisvuilbelasting moe ten worden verruimd. De ech te minima moeten daarvoor in aanmerking komen, vindt bet Vtaardings uitkeringsgerech- tigdenberaad (VUB). Bij de huidige regeling maken alleen aow'ers kans iets van hun belastingcenten terug te zien. Mensen met een bij standsuitkering krijgen netto weliswaar minder geld, maar hun bruto-uitkering,4, waarop de norm gebaseerd is, valt ho ger uit. „De minder draagkrachtigen worden zoveel mogelijk ont zien door een ruimhartige toe passing van ontheffingen", schrijven PvdA en VVD in hun beleidsprogramma. Maar teruggave van cai-geld en huisvuilbelasting aan alle bij- r standstrekkers zou, zo is vorig jaar berekend, ongeveer zes ton kosten. „En dat elk jaar", zegt wethouder Ysbrand van der Velden (financien). „Dat geld hebben wij niet." De gemeente werkt wei aan een notitie over het minimabe leid in zijn totaliteit, maar vo rig jaar nog kwamen de poli tieke partijen overeen het be leid ten aanzien van teruggave van belastingen niet te veran deren. „Te duur", oordeelden de meeste partijen. Het VUB wil een advocaat in de arm nemen om te onder zoeken of het geld, dat de ge meente zou teruggeven, op de rijksoverhe:-'! kan worden ver haald. „In Rotterdam zijn voorstellen ir- die richting ge daan", weet Wim van der Windt van het VUB. „maar dat ligt heel moeilijk." Hij vindt dat de politiek het er tot nu toe lelijk bij heeft laten zit ten. „Die hebben er nog nooit wal aan gedaan. Alleen bij de heil in het plan van het VUB, algemene beschouwingen is „Zo'n verzoek, daar zal het erover gepraat." Wethouder rijk verder lak aan hebben", Van der Velden 2iet niet veel vermoedt hij. Er zijn zes kritieke plekken: 1. De fraaie polder Nieuwland ten noorden en oosten van Hoek van Holland: hier mikt Rijnmond op glastuinbouw, wat in de praktijk neerkomt op een uitbreiding van het Westland: de Glazen Stad zal oprukken tot voorbij het Stael-1 duinse Bos; de polder Nieuw land is groter dan de bebouw de kom van Hoek van Holland zelf. 2. Dertig hectare in Vlaardin gen-West, tussen de Zuid- buurtseweg en de Nieuwe Wa terweg, krijgt de bestemming bed rijf sterre in 3. De driehoek tussen het Ke- thelse gehucht De Kandelaar, de Schie en de Poldervaart wordt ook voor industrie gere serveerd. De reconstructie- commissie Midden-Delfland wil er echter een productiebos. Jlijnmond zal over deze noord punt van de Oostabtspolder nog overleg moeten voeren. Krijgt Rijnmond zijn zin. dan wordt wel een landschappelijk aantrekkelijke overgangszone opgenomen in de planning. Het nieuwe industriegebied zal dan via rijksweg 13 ontsloten moeten worden. 4. Hel Schiedamse industriege bied 's-Graveland breidt vol gens het streekplan uit hele maal tot aan de Kerklaan. Ten noorden daarvan, tot aan de Groeneweg, ligt potentiële grond voor woningbouw. 5. Van de Lickebaert, dat nota bene voor recreatie is bestemd, wordt een deel tussen de Maassluissedijk en de Zuid- buurtseweg permanent gere serveerd voor de stort van houw- en sloopafval en van havenslib. Rijnmond is dat ook van plan aan de noordrand van Vlaardingen en Schiedam en in het gebied tussen Hoek van Holland en Maassluis, waar vroeger de Rijnpoortha- ven was eeDland. 6. En dan is er uiteraard de Broekpolder nog, Vlaardings fraaie natuurgebied, waar Rijnmond al jarenlang wo ningbouw wil. Er is volgens Rijnmond in de hele regio geen reservecapaciteit voor zo'n groot aantal woningen als daar kan staan, meldt het streekplan. Toch is Rijnmond minder zeker van zijn zaak. Er wordt rekening gehouden met het bodemonderzoek en de uitslag kan wel eens zijn dat woningbouw niet verantwoord is op giftig havenslib. In dat geval is de recreatieve functie van deze groene locatie gered. Plasjes Rijnmond wijst in zijn streek plan slechts een aantal 'kleine elementen' in het Waterweg gebied aan voor recreatie. Bij Maassluis vormen de plasjes ten westen van de Steendijk- polder zo'n element. Hier van daan ligt een recreatieve ver binding met het Staelduinse Bos via de Oranjedijk voor de hand. Deze verbinding zal eventueel alleen doororoken worden door een butsloidmg naar het Europoort gebied, lo pend tussen Maassluis en Maasdijk. Rijnmond blijft ove rigens streven naar sanering van het munitiedepot in het Staclduinse Bos. Ook een groot deel van de pol der Noord-Kethel in Schiedam wordt aangemerkt als belang rijk natuurgebied, evenals het parkachtige landschapje tussen de Delftsche Schie en rijksweg 13. Rijnmond denkt de drassige weiden in Midden-Delfland te kunnen beschermen door wa terlopen te laten graven of an ders het peil van het grondwa ter aan tc passen. Rijnmond gaat uit van behoud van de landbouw ten noorden van Vlaardingen en Schiedam. Hoek van Holland De badplaatsfunctie van Hoek van Holland moet volgens het streekplan Rijnmond versterkt worden. Een middel hiertoe is de allang beoogde, maar nu urgente verlenging van de spoorlijn naar het strand. Het eindstation moet dan komen bij de Nuorderdam. Aantrekkelijk voor toeristen is het duingebied: dat is de laat ste jaren volgens Rijnmond zo danig tot ontwikkeling geko men, dat het als natuurgebied kan worden aangemerkt. Een heel ander soort toerisme zou de aanleg van een 'park' met windmolens zijn, waar voor Rijnmond ruimte ziet aan de oostelijke rand van Hoek van Holland, nabij de Haak- weg. Maassluis - De commissie Bo demonderzoek Steendijkpol- der houdt maandag een voor lichtingsbijeenkomst over de stand van zaken bij het onder zoek naar bodemverontreini ging in deze wijk. Bewoners krijgen m de Koningshof ant woord op de vragen, die zij tot eind vorig jaar schriftelijk bij de commissie konden indie nen. De commissie Bodemonder zoek belegt de bijeenkomst, omdat zij van mening is dat het gemeentebestuur van Maassluis en het openbaar li chaam Rijnmond tekort schie ten in het verstrekken van ge gevens In de zojuist verschenen nieuwsbrief staat letterlijk: „Juist naar aanleiding van de afsluiting van de eerste deel onderzoeken stellen vele be woners ons vragen. Wij heb ben er zowel bij de gemeente als bij Rijnmond op aange drongen de resultaten monde ling toe te lichten. Immers, Rijnmond en de ge meente zijn verantwoordelijk en niet de commissie. Snel bleek dat de betrokken over heden geen informatie willen geven zo lang niet het gehele onderzoek is afgerond In de nieuwsbrief d^eit de commissie dc bewoners mee, dat er m de wijk sprak* is van ernstige bodem vercntreini- ging. De vervolgonderzoeken zullen niet eerder dan in sep tember zijn afgeroiv.1. Dan be gint pas hel saneringsonder zoek Tijdens de bijeenkomst m Ko ningshof krijgt-ii de aanwezi gen een overzicht van wat er in het laatste anderhalf jaar is gebeurd m de Steen dijkpotder en op welke wijze de commis sie daarin een rol heeft ge speeld. De deelonderzoeken betreffen het historisch onderzoek en de onderzoeken naar de kwaliteit van het grond- cn het drink water. Ook het gewassen- en drinkwateronderzoek behoren lot deze fase van het onder zoek. De resultaten van het grondwateronder zoek en het grondonderzoek van de voor malige vuilstortplaats zijn nog onvolledig. Op grond hiervan zal de toe lichting van de commissie zich noodgedwongen beperken tot hel hovenshb. Direct na de pauze komen de schriftelijke vragen aan bod. De bijeenkomst in Koningshof begint om 20.00 uur. Schiedam Uit een snackwagen aan de 's Gravel and sew eg zijn een radio, iwee boxen en snacks gestolen De Berkelse eigenaar ontdekte dat, toen hij gisteren voor hei eerst na oud en nieuw zijn kraam weer wilde openen. De dief was hem voorgeweest en had het luik en de ruit van de wagen vernield. Ook in de Sint Theresiaschool aan de Perenlaan werd ingebro ken. Lesmateriaal en een poederblusser werden vernield en er werden ruiten ingegooid. Maassluis Ook dit jaar be staat er geen kans dronken huiswaarts te keren van de nieuwjaarsreceptie, die het ge meentebestuur de inwoners van Maassluis aanbiedt. Deze bijeenkomst, waarop de ge bruikelijke wensen uitgewis seld worden, heeft vanavond Lsvieeuw viel. in Groningen ^k/eef de hele zondag do iets ond- doet de luchtdruk wTl en een front met regeiM noorden en oosten ajt hjk mee ijzel en snee A snei ons land binn^ Mor ge noch ten uit Noordoost dreven enj sies sneï^ het plaats tussen half acht en half tien in het stadskantoor. De frisdranken en gezonde sapjes zullen er rijkelijk vloeien, aan gevuld met allerlei hapjes „Borrelgarnituur", noemde een woordvoerder van het stadskantoor deze geheel ten onrechte, omdat er geen enke le borrel geschonken zal wor den. En dat alles in het kader van het preventieve beleid te gen bet gebruik van alcohol. Vorig jaar werden de alcoholi sche versnaperingen voor het eerst van de lijst van beno digdheden voor de nieuwjaars bijeenkomst geschrapt. En dat terwijl het college tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst voor het ambtelijk personeel wel een flink aantal flessen jonge jenever in de koelkast had la ten zetten. Dat gebeurde afge lopen woensdag eveneens tij dens de nieuwjaarsborrel voor het personeel. Voor de burgers voelt het ge meentebestuur 2ich kennelijk op een andere wijze verant woordelijk: J__

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1