Drie Waterwegsteden: 13.025 huizen erbij Alsnog geld voor stadsvernieuwing in Oost en Zuid I Saaie boel bij jarige SP m Kolpabad verliest op eigen jubileum VI «BS DAGBLAD BCfflEDAMSCKE COURANT NIEUWE WATERWEG CODRAN1 Duig probeert hel op Amsterdams Rijnmond: tramlijn aftakken naar Holy Botenbuurt van Brug naar Stuurhut Schiedam mag tien jaar lang 't meest bouwen Brandweer redt vrouw Surséance voor Jonker en Stans Een happy end en iedereen tevreden Verlaat kerstvuur! Weduwe Niemands verdriet sluit winkel na overval Nieuwe nestor: Cees Huisman WQBnVGE MAANDAG 7 JANUARI 1985 Waterweg In de komende tien jaar zal Schiedam 6400 woningen moeten bouwen. Vlaardirigen krijgt er 5390 te bouwen en Maassluis mag niet verder dan 1235. Dat brengt het totaal op meer dan 13.000 huizen. Die taakstelling legt Rijnmond de drie Waterwegsteden op ïn het nieuwe streekplan, dat (in concept) een geactualiseerde versie is van het streekplan uit 1974. Tot het jaar 1990 zullen Schie dam en Vlaardingen ruim schoots in hun behoefte aan nieuwbouw worden voorzien, meent Rijnmond, alleen Maas sluis zou er best 410 meer wil len neerzetten. Na 1990 zullen Schiedam en .Vlaardingen noodgedwongen achterblijven met de woning bouw! Nu al ziet het ernaar uit dat Schiedam over tien jaar 1900 woningen minder zal hebben gebouwd dan nu het streven is: voor Vlaardingen zal een uiteindelijk tekort ont staan variërend van 550 tot 1400 woningen: dit grote saldo hangt samen met wel of niet bebouwen van de Broekpol der. Er wordt vanwege de stads vernieuwing natuurlijk ook gesloopt. Toch is de bedoeling dat de Schiedamse woning voorraad groeit van 29.000 wo ningen nu tot 31.500 woningen in 1990 en 33.500 woningen in 1994. Voor Vlaardingen geldt een groei van 30.600 woningen nu tot 33.100 in 1990 en 35.000 in 1994. En voor Maassluis zijn de cijfers: 11.712 nu, 12.530 over zes jaar en 12.800 over tien jaar. Alle vervangende nieuwbouw zullen de gemeenten vrijwel zelf moeten betalen. In de oude wijken van Schiedam gaat het om een aantal van 1650 in tien jaar lijd en voor Vlaardingen berekent Rijn mond een aantal van 890. Spaland Een grote buffer voor woning bouw is behalve de Broekpol der in Vlaardingen ook het ge bied Spaland in Schiedam- Noord. Ondanks de geluids hinder, die luchthaven Zes tienhoven met zich meebrengt, wil Rijnmond deze baggerloca- tie maximaal gaan benutten voor woondoeleinden. Dat kan door de geluidszone rond Zes tienhoven (de zogenaamde 35 Ke-contour) aan te passen. Dat past precies in hel streven van de gemeente Schiedam zelf. De bedoeling is om dat deel van Spaland te realiseren, dat het dichtst tegen de nieuw bouwwijk Woudhoek aan ligt, ten westen van de Harreweg. Dat Spaland gerealiseerd moest worden, stond al in het streekplan van 1974, maar de haalbaarheid ,was door Zes tienhoven twijfelachtig. Rijn mond vindt het gebied, ge schikt voor 3100 woningen, echter zeer gunstig gelegen ten aanzien van openbaar vervoer, industrie en agglomeratie. Bedrijven Wat de bedrijvigheid ten noor den van de Nieuwe Waterweg betreft, ziet Rijnmond in Vlaardingen de belangrijkste ondersteuning van het Rotter damse winkelcentrum. De bin nensteden van Schiedam en Maassluis zijn aileen van bete kenis als nevencentra. Kantoren wil Rijnmond ge bouwd zien nabij de centra van Schiedam en Vlaardingen. Weizijn Het streekplan Rijnmond gaat ook in op enkele welzijnsas pecten, die voor de ruimtelijke ordening in de drie Waterweg- sleden van belang zijn. In Holy-Noord ts - ->n inrich ting voor zwak - gen ge pland. Naast dezt ;aardingse hoofdvestiging zuilen er nog enkele decentrale nevencentra worden gerealiseerd. Rijnmond laat in het midden, of het toekomstig algemeen psychiatrisch ziekenhuis (APZ) in Schiedam of in Vlaardingen moet worden ge vestigd. Rijnmond wil, gelet op het cre- matorium-in-aanbouw in Schiedam, zeer terughoudend worden met uitbreiding van de capaciteit voor lijkverbran ding. Er is binnenkort een overcapaciteit. Schiedam Voor de stadsvernieuwing rond de Laurens Costerstraat en het Land van Ris in Schiedam-Oost, alsmede voor de plannen met de Sommelsdijksestraat en 'omgeving in Schiedam- 2uid, heeft de gemeente alsnog een subsidie van 21425.000 gulden gekregen van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu. Deze onverwachte uitkering dankt de gemeente Schiedam aan het feit dat andere ge meenten, die recht hadden op géld uit de zogenaamde' ISR- pot, zijn achtergebleven met het maken van plannen voor de stadsvernieuwing. Schie dam had dat zien aankomen en juist extra plannen inge diend, onder het motto: je weet, maar nooit. Dat levert nu bijna 2,5 miljoen op. De directeur-generaal van de volkshuisvesting op het minis terie, ir. J.M. Koopman, iaat Schiedam weten dat wel enke le correcties zijn aangebracht in de Schiedamse berekenings wijze. Hei grootste deel van de extra subsidie gaat naar de Sommelsdijksestraat. Schie dam mag bovendien 25 parti culiere woningen in dit te slo pen gebied gaan opkopen. Een kleiner bedrag is voor hel Land van Ris en omgeving; Hiervoor had de gemeente overigens al een ontoerei kendbedrag ontvangen. Schiedam De brandweer is* zondagmiddag om kwart over één in de Alphons Ariënsstraat een portiekwo ning binnengedrongen, waar een keukenbrandje was ont staan terwijl de bejaarde be woonster lag te slapen. De vrouw was in slaap gesuk keld, terwijl in de keuken hèt wildbraad langzaam zwart begon te blakeren en het vet oververhit raakte: in een mum van tijd zag de hele keuken zwart en buren merkten plotseling wat er aan de hand was. De brandweer zette alle deu ren tegen elkaar open om de boel goed door te tochten. De schade bleef beperkt tot rookaanslag op muren en plafond. H. I. Ambacht De recht bank in Dordrecht heeft sursé ance van betaling verleend aan de scheepswerf Jonker en Stans in H. I Ambacht." Dit tot dé Rijn-Waal Groep behoren de bedrijf (160 man personeel) is actief in de nieuwbouw en in de reparatie. De werf, die een financieel zeer slecht jaar achter de rug heeft, is een van de bedrijven die - met de Volksrepubliek China in- gesprek is over de bouw van zes trawlers. Vlaardingen Galerie De Duig aan de Land- straat sloeg zaterdag, met de opening van een expo sitie van Marina Radius, een nieuwe weg in. Voor moderne kunst komen mensen niet naar Vlaar dingen, legde kunstenaar Dick Kats uit, want dat kun je in veel meer gale rieën in het Rijnmondge bied zien. Kats en zijn collega Aad Hof- mann willen De Duig, met ex- posities van realistische kunst, een eigen gezicht geven. Rea lisme is het gat in de kunst markt van Rijnmond, daar probeert de galerie aan de Landstraat nu op in te spelen. Zelf exposeren Kats en Hof man n in galerie Mokum in Amsterdam, waar het realisme zich wel een vaste plaats heeft verworven. Het valt niet mee om in Vlaar- dingen als galeriehouder het hoofd boven water te houden. Marjan van Mourik, die 'het zonder al te veel succes in de Smalle Havenstraat een tijdje probeerde, kan dat bevestigen. Zij heeft haar galerie moeten sluiten en werkt nu met Kats en Hofmann samen. Realisme moet de sleutel tot het succes zijn. Ove** de vraag of het werk van Marina Radius, die vooral verrukt schijnt te zijn van paarden en schelpen, realis tisch is waren de bezoekers het zaterdag niet eens. „Ik zou het eerder magisch realisme noemen", zei Jan van Reeven, wijzend op een schilderij van een nautilusschelp die boven de zee zweeft. „In ieder geval heb ik het geduld niet om alle details zo precies te schilde ren." Schiedam/Vlaardingen Rijnmond blijft stug volhou den, dat tramlijn 1. nadat deze eenmaal is doorgetrok ken tot Schiedam-Noord. afgetakt moet worden naar Vlaardingen-Holy. Toch, zoals Rijnmond zich ook ge nuanceerder uitlaat over de toekomst van de Broekpol der, is de woordkeus in het concept-streekplan minder stellig dan tien jaar geleden. Rijnmond spreekt nu van een studietracé, waarvan de wen selijkheid en de kans op reali se ring nog met geheel te over zien zijn. Maar Vlaardingen hoeft hierdoor geen hoop ie krijgen: Rijnmond wil hel tra cé via de Europa boulevard minstens lot na 1994 vrijhou den voor een rail verbinding. Op een kleine plankaart te kent Rijnmond de tramlijn in lot aan de Lepelaarsingel, maar op de hoofdkaart eindigt de stippellijn middenin de Broekpolder. Het Schiedamse eindpunt van tramlijn 1 zou moeten komen bij een nieuw NS-stalion Ke- thél, maar dat is afhankelijk van de toekomst van Spaland. Rijnmond spreekt overigens van verdubbeling van het spoor Den Haag-Dordreeht. Ook hiervan is afhankelijk of het station Kethel/Spaland er komt. Rijnmond wil gedurende de komende tien jaar bestuderen, of tramlijn 1 vanaf het Marco- niplien in Rotterdam, via Schiedam-Centrum naar Schiedam-Noord, alsnog kan worden 'omgebouwd' tot snel tram. Want een sneltram is het nu nog niet, ook al denken de voor hun publiek vrezende winkeliers aan de Broers vest in Schiedam daar anders over. Vlaardingen Terwijl de sneeuw zaterdagavond over de Sehiedamseweg dwarrelde, ge noten meer dan 700 Vlaardin- gers in de Stadsgehoorzaal van Shakespeares Midzomernacht- drooni en hooguit een enke ling stapte ontevreden weer de winterse kou in. SGZ-direk- tt>ur Marten Putman kan te vreden zijn over deze eerste voorstelling van 1985. Uit zes Vlaardingse toneelge zelschappen waren 22 vrije- tijds-aeteurs al in mei begon nen met het instuderen van deze klassieker. Regie-aaiiwij zingen van Fred Vaassen en Judith Kroesen zorgden voor professionele acteerprestaties. In de vertaling van Cees Bud- ditigh werden slechts minieme wijzigingen aangebracht. Bij voorbeeld: Ober ons bood schappenjongen Puck is in het origineel een vrijpostige jonge man, maar in Vlaardingen werd zijn rol glanzend ver tolkt door Janka Verhoeff. Diezelfde Puck sluit het stuk af met het advies aan degenen die het spel niet is bevallen, maar moeten doen of het een vluchtige droom is 'geweest. Eerder in het stuk had Jan Heisterborg als ambachtsman Schaaf tot zijn kameraden ge zegd: „Een droombeeld is god betert helemaal niets." En geen enkele theaterbezoeker* zal het gevoel gehad hebben voor niets te zijn gekomen. Acteerprestaties die zich ruim schoots konden meten aan die M i dzame r n ach tsdroom in Stadsgehoorzaal van beroepsaeteurs. Verspre kingen, vergelen teksten en andere onvolkomenheden wa ren er niet, althans niet merk baar. Vanuit de zaal was de tekst soms wat moeilijk te vol gen en zeker bij Shakespeare is dat nogal hinderlijk. John van den Berg als Spoel en Es- tel le Peet als Helena schitter den in hun rollen. De twintig andere acleurs niet minder, overigens. Shakepeare schreef de Midzo- mernachtsdroom toen hij bijna aan het toppunt van zijn artis tieke carrière was. Een stuk dat louter uil toneel routines bestaat en waarin de eerdere psychologische problemen als sneeuw voor de zon verdwe nen zijn. Alles eindigt geluk kig en de ingewikkelde intri ges zijn er alleen om het alle maal 'leuk' te maken. Een happy end, iedereen tevreden. De acteurs en actrices, de re gisseurs, thealerdi rek leur Pul man, het Yiaardings Centrum voor Amateurtoneel en ïn ie der geval het publiek. Terwijl het buiten sneeuwde stapten de kinderen binnen op de tandem-ski's. Vlaardingen „Als er actie gevoerd moet worden kunnen we wèl op onze mensen rekenen", verzekerde een districtsbestuurster van de Socialistiese Partij ^ater^ dag in Triangel. De afdeling Vlaardingen van de SP vierde daar het 10-jarig bestaan in een weinig feestelij ke ambiance. Vrolijke harmonicamuziek van de Valen- tina's kon daar weinig aan veranderen. Een goede gelegenheid om op te laden voor het nieuwe jaar, noemde de SP het feest. Blijk baar hadden weinig leden daar behoefte aan, want Triangel bleef akelig leeg. Een handje vol getrouwen vulde een paar tafeltjes of bekeek de foto's van het roemruchte actiever leden. Alleen de kinderen, voor wie in de grote zaal spelletjes te doen waren, trokken zich van die sfeer niets aan. Die stapten op de tandem-ski's, genoten van de poppenkast en van oud-holiandse bezigheden als ballen gooien en zaklopen. „Onze jeugdafdeling", wees raadslid Remi Poppe lachend. De oudere leden verontschul digde hij. „Dat zijn allemaal sportieve mensen. Die zijn aan het schaatsen of aan het sleeën met de kinderen." Poppe probeerde zijn collega raadslid Anton van Weezei nog aan het dansen te krijgen. .Anders blijft het helemaal „miucu ""j" ,7,7 XI j zo'n dooie boel, joh! Maar/ Van Wee/, el roerde kalm mes zijn koffie en gaf geen. kryttp. Schiedam Met een hoge- drukstraal is de brandweer op het' Fabripleïn een verlaat kerstboomvuur te lijf gegaan, dat door jongelui uit de buurt was aangestoken. Oud hout en een enkele overgebleven boom waren erin geworpen. Een buurtbewoner probeerde met een gasfles te blussen, maar de brandweer kwam met zwaar der geschut. XJit renovatiewoningen aan nil ?g< igek het Fabriplein veróammtn dit weekeinde enkele rialen. Inbrekers de huizen binnengel# fatoor nieuwe ruiten meldde Volker'^Mw^ schappij de politie. Schiedam De 70-jarige we duwe A. Niemandsverdriet heeft na een overval, zaterdag ochtend om half elf in haar boekwinkeltje, definitief beslo ten haar zaak aan de Lange Kerkstraat 52b te sluiten. Zij speelde al een jaar met de gedachte om er langzamer hand eens een punt achter te zetten, maar toen zij zaterdag door drie jongens van twintig jaar werd overvallen en be roofd van honderd gulden, was de maat vol. Ook enkele jaren geleden al werd de weduwe overvallen; toen raakte zij gewond. Zater dag kwam zij met de schrik vrij, maar het incident was de drupnel die de emmer deed overlopen, vertelde zij later de politie. ,©e drie jongens waren haar winkel binnengekomen en be gonnen baar meteen, met een. mes te bedreigen. De weduwe zette het op een gillen, waarop één der overvallers haar van achteren beetpakte- en een hand op baar mond drukte. De twee anderen namen geld uit de kassa weg. Na hun vlucht bleef de wedu we naar adem happend achter. Het signalement, wat zij de po litie kon opgeven, was ngal vaag. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te wenden tot het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat. te- lefoon 260760. Burgemeester Van Lier moest zaterdagmorgen al vroeg uit de veren om bloe men uit te delen in het jubile rende Kolpabad. Een handje vol zwemmers en zwemsters, dat er dertig jaar geleden bij .de opening van het bad ook al bij was op de foto me vrouw Brouwer was nu weer bij het feest present en werd door Van Lier in de bloemetjes gezet. Het feestelijk vlaggende Kol pabad vierde niet alleen het dertig Jarig bestaan, maar ook het gereed komen van de derde renovatie in zes Schiedam Voorzitter Ben Stuivenberg sprak tevre den van een unicum. Drie maanden geleden vroeg de wijkvereniging Botenbuurt om een eigen gebouwtje en zaterdag kwam wethouder Lub Hafkamp naar het Faassenplein om de officiële opening te verrichten. De Stuurhut, noemde de vereniging de opgeknapte school toepasselijk. „De gemeente is misschien nog nooit zo snel geweest", zei Stuivenberg. Hafkamp trok de Schiedam- een vuurtoren. Under tussen se vlag weg en onthulde speelde de harmonie Harpe daarmee een plaquette van Davids, die een paar maan- jaar. Het publiek kon genie ten van duik- en reddingsde monstraties en discozwem- men en zag een show van oude badmode. Bovendien- kon de gerenoveerde instal latie van het Kolpabad, die om tien uur door wethouder Quast officieel in gebruik werd gesteld, de hele dag worden bezichtigd. Naast alle vreugde was er een heel klein beetje verdriet voor het personeel van het Kolpabad. De collega's van het Holybad wonnen de wa~ terpolowedstrijd, het politie team werd tweede en het Kolpabad eindigde op de derde en laatste plaats. den geleden, na jaren zwer ven, eindelijk een permanent onderkomen vond in hetzelf de schooltje in het park. Een fotoserie in de gang liet zien hoeveel werk er verzet was; vandalen hadden aardig huisgehouden in het lege ge bouwtje. „Ze blijven tokken", zei een buurtbewoonster, terwijl de ene spreker na de andere zich aandiende om de wijk vereniging geluk te wensen. Tot zaterdag was de Boten buurt steeds aangewezen op de Blauwe Brug, als er ge feest' of vergaderd werd. Paul Verspeek van de SSSN vond het een wonder dat het gebouw zo snel was opge knapt. „Weinigen hebben veel werk verzet voor ve len", citeerde hij Winston Churchill. „U bent nu alle maal wel blij met dit ge bouw, maar een paar mensen hebben het werk moeten doen. Het is te hopen dat meer mensen de handen uit de mouwen steken als er in de toekomst weer eens iets moet worden gedaan." Schiedam Opvolger van het dom*' .avond overle den Pv/ dsïid Arie Ver- iinde - Jacob Wiersma uit Sehiedam-Oost Het oud ste gemeenteraadslid is nu Cees Huisman (63), een par tijgenoot van de op 67-jarige leeftijd overleden Verlinde. Arie Verlinde wordt mor genochtend om elf uur be graven op de algemene be graafplaats, waar burgemees ter Scheeres een korte toe spraak zal -houden. In ver band met de beperkte ruimte in de noodaula -wegens de bouw van het crematorium is aansluitend op de plech tigheid in wijkcentrum Nieuwland gelegenheid tot condoleance.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1