PvdA en VVD laten zich niet uit elkaar drijven Gemeente Maassluis gooit gegevens weg Begroting uitgesteld Hoorzitting dreigt fiasco te worden Geen rustig afscheid voor Quast ÏIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE CODBANT NIEUWE WATERWEG COURANT Interpellatie mislukt Pompbediende verijdelt overval Verdachten vrij bij gebrek aan bewijs SG-directeur vindt vertrek Smit jammer MUTS ZORGT VOOR PANIEK Herkomst afval vuilstort niet te achterhalen May-day slaat alarm: 'We halen het niet' Sociaal-cultureel werk: 'Treurige geschiedenis' Ook Vlaardingen noemt Smit-Kroes 'onzorgvuldig' Erfpacht Woudhoek hangt af van B en W Veiliger verkeer langs De Loper Schuurkerk: andere film DONDERDAG 10 JANUARI 1985 Vlaardingen Van de interpellatie over de studies naar het verkeerscirculatie plan (VCP), die Nel Kester (D'66) gisteravond hield, is de Vlaardingse gemeente raad niet veel wijzer geworden. Verkeerswethouder Floor Quast zegde geen tijds planning toe en zei dat het weinig zinvol is om onderzoek te doen als de ver keersmaatregelen voorlopig toch niet worden genomen. „De studies blijven op het kookplaatje pruttelen", concludeerde Nel Kester en zij vond dat een slechte zaak. Vlaardingen Wethouder Floor Quasi kreeg gisteravond geen rus tig afscheid. De VVD'er, die op doktersadvies de politiek moet verlaten, werd door de oppositie via een interpellatie nog eens aan de tand gevoeld over het VCP, „Maar dat trad hij op de hem eigen flegmatische manier tegemoet", zei loco-burgemeester IJsbrand van der Velden in zijn afseheidswoord. Quast. die milieuambtenaar was in Vlaardingen en later bij Rijnmond, tien jaar raadslid en precies een jaar wethouder, hield zijn af scheidswoord Kort. Hij had wel meer willen zeggen, maar het was al zo laat geworden. „Ik wist dat het heel zwaar zou worden", ver telde Quast. „Maar voor je het hebt geprobeerd, weet je niet of het wel of niet kan. Ik heb de grenzen van mijn gezondheid verkend en ben uiteindelijk tot de conclusie geko men dat ik er een streep onder moest zetten", aldus de scheidende wethouder „En daar moet je geen compromissen over sluiten met je zelf Quast kreeg de gebruikelijke bo kaal me» glazen cadeau en raadsle den en publiek dronken nog een glas met hem Onder dat publiek was ook opvolger Jan Madern. die volgende maand geïnstalleerd en tot wethouder gekozen word» De oppositie wilde duidelijk heid over de vraag of er aan hel VCP nog iets veranderd kan worden, nu het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer subsidie heeft toegezegd. Die zou in gevaar komen, als het VCP naar aanleiding van door de VVD voorgestelde studies zou worden aangepast „Is dat nou zo, of is dat niet zo", vroeg CDA'er Jo Schriel. „Niemand kan er nog een touw aan vast knopen", zei Schriel. Maar sommige raads leden zeiden in de wandelgan gen dat het de oppositie er he lemaal niet om ie, doen was duidelijkheid te krijgen, D'66 zou de studies willen gebrui ken als een wig om VVD en PvdA uit elkaar te drijven. De PvdA had immers met het CDA het oude, door het minis terie gesubsidieerde plan inge diend en de VVD had via het beleidsprogramma geprobeerd daar wijzigingen in aan te brengen. Die twee moesten het dus wel met elkaar oneens zijn. Quast beaamde dat het ge meentebestuur heel inventief zal moeten zijn, wil het nog iets aan het VCP kunnen ver anderen zonder het toegezegde geld t>p het spel te zetten. Nel Kester. een beetje teleurge steld over het resultaat van haar interpellatie, wenste bur gemeester en wethouders daarbij veel wijsheid en sterk te. Waarvoor Quast haar op zijn beurt weer bedankte. „Dat zulten wij nodig hebben." Schiedam Twee jonge over vallers probeerden gisteravond de pompbediende van het ben- zmstaiion aan de Horvathweg te beroven. Nadat de jongens wat gekocht hadden probeer den zij een vloeistof in het ge zicht van de pompbediende te spuiten. Deze wendde echter direct zijn gezicht af, waardoor er niets in zijn gezicht kwam. Toen de overvallers dat zagen sloegen zij, zonder iets mee te nemen, op de vlucht. Maassluis De politie heeft de verdachten, die vast zaten in verband met de brand in het Koffiehuis aan de Indus trieweg in Maassluis, wegens gebrek aan bewijs vrij gelaten. De verdachten, waaronder de eigenaar van de zaak. lieten tegenover de politie niets los over de brand. „Al weet je 100 procent zeker dat de brand is aangestoken, je moet de kei harde bewijslast hebben, eer der kun je geen actie onderne men. Die ontbreekt momen teel en daarom hebben we de mensen vrij moeten laten." Bij de brand kwamen twee mensen om het leven. Schiedam Het vertrek van Piel Smit uit de Schiedamse Gemeenschap wordt betreurd door Ruud Pillard, directeur van de culturele stichting. „Het is voor mij geen verwon dering: ik zag het aankomen", aldus Pillard. „Piet Had al een paar keer zijn onvrede gede monstreerd. Ik respecteer zijn besluit ook. Bovendien heeft hij een lange staat van dienst achter de rug en op een gege ven moment kom je op een leeftijd dat je zegt: nu moet ik kritischer worden ten aanzien van mijn kunnen. Maar ik be treur zijn vertrek wel. Piet heeft zich altijd zeer betrok ken getoond met het Schie damse culturele veld. Je kon altijd een beroep op hem doen als er iets geregeld moest wor den. Hel is dus jammer dat hij weggaat, los van de reden. Het zal niet meevallen net zo'n ac tief iemand terug te vinden Ir. zijn plaats." Paniek op het ijs van de Poldervaart bij het Schiedamse Hargapark. In alle vroegte vond een onderwijzeres daar de muts van een kind op het ijs. Niets bij- j zonders misschien, maar naast de muts was een groot wak. Grote paniek, want aangenomen werd dat een kind door het ijs was gezakt en misschien wel verdron ken. De politie werd onmiddellijk Inge schakeld en duikers van de Schiedamse brandweer gingen, nadat het ijs was ge broken, op onderzoek uit. Zonder resul taat gelukkig, want er werd door de dui kers niets anders dan een oude fiets ge vonden. Wethouder Izaak van der Knaap. Maassluis De gemeente Maassluis van het oude naar het nieuwe stad- heeft de administratie van de stortingen, huis. van het industrieel afval op de voormali- Wethouder Izaak van der Knaap heeft dit be- ge vuiistórt weggegooid bij de verhui- vestigd Alleen de afrekeningen met het Maas- sluisse bedrijf Poldervaart, dat toestemming Schiedam De gemeente Schie- Seheeres neett de raadsleden laten dam, doorgaans toch al aan de late weten, dat de gemeentebegroting kant met de begroting, slaagt er 1985 nu in februari zal worden be niet in die voor 1985 op de daar- handeld. In overleg met de fractie voor geplande dagen in januari te leiders zijn de dagen 11, 12 en 14 behandelen. De in Lisse gevestigde februari vastgesteld. B en W bie- offset-drukkerij May-day heeft den hun excuses aan voor de ver- burgemeester Scheeres laten we- traging, maar melden erbij dat zij ten dat er onverwachte problemen ook pas deze week bericht van zijn ontstaan bij het drukken van May-day kregen, de papierlawine. De vertraging heeft geen direct gevaar voor de Schiedamse in komsten en uitgaven. Weliswaar verlangt de provincie Zuid-Hol land, dat een begroting voor dc jaarwisseling binnen moet zijn, maar Schiedam loopt al jaren ach ter bij de andere gemeenten. Janu- -ari is in Schiedam vaste prik. De vertraging is ooit ontstaan door een storing in de computer op de aldeling financien en. kennelijk heeft men dat nooit meer kunnen inlopen. In het stadskantoor zei vanoch tend iemand, dat Schiedam nog blij mag zijn dat het februari wordt. „Als je de naam van die drukkerij ziet, zou je toch ver wachten dat ie pas in de meidagen komt," sneerde hij. van ae gemeente had om het vuil te storten, zijn bewaard gebleven. Du bonnen met daarop het soort afval en de herkomst ervan zijn niet meer te achterhalen „Die bonnen had de gemeente nooit weg mogen gooien In de wet staal duidelijk dal zulke za ken bewaard moeten blijven Het komt de ge meente nu misschien wel mooi uit, maar cor rect is het met", aldus Nico Kikke, de vice- voorzmer van de commissie bodemonderzoek ii de Steendijkpolder. De grond van de voormalige vuilstort m de Maassluisse gifwijk Steen dijk pol deiwaar nu 300 woningen op zijn gebouwd, blijkt zeer ern stig vervuild te zijn. Gedurende twee jaar (1970-1972) heeft het bedrijf Poldervaart indus trieel afval van bedrijven uit do gemeente op de vuilnisbelt gestort Ve ran t woo i del ijk wet houder Izaak van der Knaap: „Dat moest wel, omdat Poldervaart nergens anders terecht kon. Wij hebben toen een overeenkomst gesloten met het bedrijf. De stortingen waren aan regels gebonden en inderdaad op ieder bonnetje stond steeds vermeld om wat voor vuil het ging Maar ja, bij de verhuizingen hebben we die bonnen weggegooid.-Je weel-toch hoe-d»t-gimtr-je-wric"- een hoop oud papier kwijt en toen zijn die bon nen gesneuveld. Konden wij ooit vermoeden dat we ze nu weer nodig zouden hebben? De rest van de administratie is er wel, dus als ge meente hebben «wij aan onze verplichtingen voldaan." De commissie bodemonderzoek is daar met zo zeker van en ook de directie van het familiebe drijf Poldervaart is weinig ingenomen mei de handelwijze van dc gemeente: „Wij geven geen commentaar", is het aanvankelijk bitse ant woord van directeur J. Poldervaart. Later wil hij wel, zij het na enige aanrzeling, een en an der toelichten: „De zaak heeft zich in een pc- door Chris Woerts riode afgespeeld waarin andere normen golden dan tegenwoordig. Men. kijkt er nu heel anders tegenaan. Ik ben bang dat er te snel conclusies worden getrokken." Poldervaart vreest dat zijn bedrijf de schuld krijgt: „Voordat we actie ondernemen wachten we eerst af wie de zwartepiet in de schoenen krijgt geschoven. Eigenlijk is ieder woord dat er nu over wordt gezegd teveel." Het grondonderzoek dat is uitgevoerd laat aan duidelijkheid weinig te wensen over. De ge meente deed het aanvankelijk voorkomen alsof er vrijwel alleen huisvuil was gestort op do vuilnisbelt. Het onderzoek toont echter aan dat ruim 70 procent van het vuil afkomstig was van de industrie. „En daar begrijp ik nu niets van", zegt Van der Knaap vol verbazing „We spreken maar over een periode van twee jaar dat er industrieel afval werd gestori Hoe kan het dan dat er zoveel verboden stoffen in de grond zitten? Ik heb mijn twijfels en daarom is een nader onderzoek nodig. Je mag gerust we len, ik ben geschrokken toen ik de conclusies i het rapport las. We moeten nu gewoon het nader onderzoek afwachten In het rapport over het onderzoek naar de ge steldheid van de grond van de vuilstortplaats wordt tevens het bedrijf Key en Kramer ge noemd. OoK dit Maassluisse bedrijf zou afval op de stortplaats hebben gedeponeerd. Direc teur Keijzer weet echter van niets Zijn boze, verontwaardigde reactie. „Wij hebben daar een opslagplaats voor onze buizen gehad. Die lag te genover de vuilstort. Ik weet mets van stortin gen. Ik sluit niet uit dat er is gestort, maar ik weet er absoluut niets van. Ik heb niets te ver bergen, iedereen die informatie wil kan bij mij terecht." Schiedam Het stadhuis dreigt vanavond het toneel te worden van een lusteloze ver- tóning zonder publiék. De hoorzitting die de gemeente houdt over het sociaal-cultu reel programma voor 1985 in feite is het gewoon een ver gadering van de centrale werkgroep SCP zal waar schijnlijk maar weinig bezoe kers trekken. Volgens coördinator Jan Kemps, ambtenaar van de ge meentelijke afdeling cultuur, sport en jeugd fCSJ), is het de laatste tijd 'een treurige ge schiedenis' met de vergaderin- gen van de werkgroep. „De laatste keer waren de aanwezigen op de vingers van... nou, niet één hand, maar wel van twee handen te tellen. Een mannetje of acht. En als je de rijke schakering aan Schie damse instellingen kent, besef je dat dat maar bar weinig is." aldus Kemps. Veel organisaties die van avond niet komen en daar bij zitten het opbouwwerk, de kindercentra, culturele vereni gingen, vormingswerk, sociale hulpverlening en clubhuizen hebben hevige kritiek op de sociaal-culturele planning. Zij missen voldoende inzicht. Op veel plaatsen, waar cijfers" moeten staan, prijken vraagte kens of de letters PM, wat staat voor pro memori: nader te bepalen dus, daar komt het op neer. Verder is er onduide lijkheid over de toekomst van de Schiedamse Gemeenschap, van de Trechter, van de sa menbundeling van scholings instituten tot een educatief centrum enzovoorts. Met zo- vee! onzekerheden wordt de planning een rommeltje, vre zen de instellingen, en dat •weerhoudt hen van meepra ten. Zij voelen er niets voor overbodig werk te doen, te meer omdat ook nog eens on bekend is hoe de nieuwe be zuinigingen zullen uitpakken. Volgens Jan Kemps valt die reden om niet mee te doen weg, zodra B en W met voor stellen komen waarop een re actie wordt gevraagd. „Die geef je dan toch?" vindt hij. Als ambtenaar wil hij de orga nisaties niet veroordelen. „Mijn taak is alleen de instel lingen aan te horen en hun meningen te verzamelen en samengevat aan B en W te doen toekomen. Dan is het niet interessant om te horen hoe ambtenaar Kemps er ver der over denkt," zegt hij. Uitbouw Volgens de stukken komt het sociaal-cultureel werk dit jaar in rustiger vaarwater dan in 1984, toen financiéle proble men vergaande beleidswijzi gingen nodig maakten. In het jaarprogramma '85 is nauwe lijks sprake van nieuwe drasti sche ingrepen en wordt zelfs voorzichtig over een uitbouw van werkvormen gesproken. Het educatief centrum Schie dam moet dit jaar gestalte krij gen, Daar zullen na realisering behalve algemene cursussen ook cursussen worden gegeven voor werklozen, minderheden en vrouwen. Dit jaar is het ook de bedoe ling dat de stichting Jeugdha- ven Nieuwland de nieuwe be huizing in de voormalige Mas- tenbroekschool betrekt. Het beleid om kleinschalige ieer- en werkprojecten bij bestaan de jongeren voorzieningen on der te brengen wordt voortge zet. Hiervoor is onlangs bij het ministerie om een subsidie van 160.000 gulden gevraagd. Ook heeft de gemeente bij de mi nister aangeklopt voor geld voor randgroepjongerenprojec ten. Zodra de vacature van beleids medewerkster emancipatie- kinderopvang is opgevuld, zal do werkgroep emancipatie haar werk beginnen. VVD verdeeld over rijksweg 19 Vlaardingen Na Schiedam en Delft heeft nu ook in Vlaardingen dc gemeenteraad minister Smit-Kroes van on zorgvuldigheid beschuldigd waar het gaat om de besluit vorming over rijksweg 19. Al leen de VVD-fractie onthield zijn stc-un aan een motie van dc PvdA „Al vind ik Smit- Kmos ook geen sympathiek mens", bekende de liberale fractievoorzitter George Neijs- id De druk, die do minister op de reconstructiecommissie Mid den-Delfland heeft uitgeoe fend om snel tot een besluit te komen, zat de Vlaardingse raad erg dwars. In de motie van PvdA'er Willem Kwak- kelstem wordt gesteld dal de reconsiruciiecommissie alsnog dc kans moet krijgen om op verantwoorde wijze te kunnen adviseren „De minister heeft opvallend veel haast met de aanleg van rijksweg ;9". vond Kwakkels tein Van de VVD steunden alleen dc wethoudeis de motie, nadat 7ij een paar minuten in con claaf waren gegaan met hun PvdA-collega's Het argument van zijn fractie dat de gemeen teraad zich niet moet bemoei en mei landelijk affaires, vond wet houtier Floor Quast met ter zakt' Dit is een actie van tic minisier in de richting van onze regio en het is met ge gaan zoals het hoon. meende Quast Schiedam Interessant Voor cta huiwkftvnttren »n WoÜÜ- hoek. du* vanavond bijeenko men in de Blauwe Brug, is te welen dat B en W van Schie dam ook na februari dc be voegdheid willen behouden uin erfpachtsovereenkomsten te beemdtgen. Formeel hebben burgemeester en wethouders die bevoegdheid al een jaar. maar zeker met de huidige problematiek in Woudhoek- Noord wordt verlenging wen selijk geacht: De gemeenteraad neemt op 28 januari hierover een beslissing. De opinievorming vanavond speelt daarbij ongetwijfeld een belangrijke rol en is tevens een indicatie voor hoe B en W dan hebben te handelen. Er ts al geopperd dat hot vol gende wijkbezoek van B en W misschien aan Woudhoek kan worden gebracht, „Problemen in een nieuwe wijk kan je be ter tijdig vernemen", aldus een woordvoerder. Vlaardingen Om dc proble men voor het langzaam ver keer bij winkelcentrum De Loper op te lossen neemt de gemeente Vlaardingen binnen enkele weken extra maatrege len op de Fredenk Hendrik laan. Dc* opstclmogelijkhüid op het kruispunt Holysingel zal wor den verruimd Het plan voor ziet verder :n een scheiding van hel fiets- en autoverkeer aan de binnenzijde van dc bochten Voor het overige ge deelte van de Frederik Hen driklaan wordt een zodanige markering aangebracht dat er aan beide kanten van de weg een strook ontstaat voor het brom )f iels verkeer. De weg wordt voor dc vele schoolkinderen ook veiliger Er wordt een nieuwe voelgan- gersuverstef kplaats aangelegd terwijl de huidige oversteek plaats in westelijke richting wordt opgeschoven. De bewoners krijgen maandag tijdens een informatie-avond de gelegenheid om met de ge meente te praten over het plan om de Frederik Hendriklaan te reconstrueren. De avond wordt gehouden in de aula van de openbare lagere school Dc* Kring aan de Stadhouders laan m Vlaardingen. Maassluis Het Schuurkerk- theater heeft de film Breatless. die vanavond zou worden ver toond. van het programma ge schrapt. Gekozen is voor Mac- Beth, het drama van Shake- ispeiire Roman Po- lanski verfilmde het verhaal. De filmvoorstelling begint vanavond om half negen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1