WATERWEG SPORT Woudhoekers: 'Zuinig? Alleen maar ellende!' 21 Voorlichting komt met eigen krantje Bleiswijk: paradijs voor de langlaufer Gezin leeft in kou Maandelijks blad Stadserf huis aan huis I Jaarlijkse onderlinge Energie-zuinige huizen: hogere rekening ONS GSD: niet écht een uitbreiding ALS U HET SCHEMERUUR DEZE WEEK START ONZE GRANDIOZE OPRUIMING Maasland en Schipluiden willen toppers Jaap Klepke trainer DVC Schaatstocht door Westland SPORTAGENDA; Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 10 januari 19S5 Schiedam Bewoners spreken al van een totale mislukking. De energie-arme huizen in de Woud- hoek blijken, als we de bewoners mogen geloven helemaal niet zo energie-arm te zijn. „We hebben er alleen nog maar ellende va» gehad", spreekt een be woonster zeer verbolgen. De beschuldigende vinger gaat priemend m de richting van wethouder Chris Zijdeveld „De huizen, zijn met warm te krijgen Nu we een strenge wmter hebben valt het hele maal tegen We hebben straal kacheltjes nodig om het een beetje warm m huis te krijgen Dat zou bij deze huizen toeh niet mogen gebeuren De warmte-wisseiaar in het huis van de familie Flaten be vroor het afgelopen weekein de Cora FISten Toen was het door Chris Woerts hier helemaal niet om te har den We hebben herhaaldelijk klachten over de woning Het is m de kanier met warmer dan 18, 19 graden Dat ts ge woon te koud De bewoners hebben inmid dels de koppen by elkaar ge stoken om de pioblemen te be spreken De energierekening bijvoorbeeld zou drastisch om laag gaan, maar ook daar heb ben dc bewoners nog maar weinig van gemerkt „Ik be taal hier meer dan in mijn oude woning", aldus de moe der van Cora, die ook m een energie-zuimge woning woont „Het valt allemaal erg tegen We moeten nu bijbetalen om dat we teveel hebben gebruikt Dat had ik toen ik hier ging wonen niet kunnen vermoe den We hebben ook veel last van lekkage De gemeente komt wel veel kijken, maar er wordt verder weinig aan ge daan We hoorden van mon teurs dat er oude buizen zijn gebruikt en het zijn nota bene nieuwe huizen Wij zijn er door de gemeente ingeluisd, daar komt het op neer Trols De gemeente is trots op het project in de Schiedamse nieuwbouwwijk Het plan van de gemeente kreeg landelijke publiciteit Wethouder Chris Zijdeveld mocht zelfs op tele visie komen vertellen hoe "mooi en fraai de woningen wel met waren en hoe uniek het project mei was voor Neder land De wethouder weet. nu de wo ningen zijn bewoond, van de problemen, maar van een mis lukking wil hij zeker nog niet spreken Integendeel zelfs, de PvdA-wethouder zegt zeker te weten dat de problemen opge lost kunnen worden We zijn het energiegebruik van de wo ningen nagegaan Ook wij kre gen klachten over de hoge kosten Maar het blijkt alle maal nogal mee le vallen Eén van de grootste klagers heeft van de nutsbedrijven een groot bedrag teruggehad om dat zijn woning spectaculair weinig energie verbruikte De mensen moeten zich met fixe ren op één component van de afrekening van de ONS, maar op de gehele afrekening Dan b]nkt het allemaal best mee te vallen De problemen met de warmte wisselaars zijn Zijdeveld ook niet vreemd ,Daar hebben we gewoon pech mee gehad en dat is mij persoonlijk ook erg tegengevallen Sommige in stallaties werken perfect, maar andere vertonen steeds kuren Ik begrijp dat dat voor de be woners erg lastig is We wer ken erg hard aan een defini tieve oplossing want leuk is het inderdaad niet Zijdeveld is ervan overtuigd dat de energie-zmmge wonin gen toekomst hebben „Als de bewoners bereid zijn om een beetje te pionieren, dan lukt het allemaal best De familie Flaten is evenals andere buurtbewoners teleurgesteld over de energie-zuinige hui zen tn de Woudboek. Schiedam Stadserf gaat het heten, genoemd naar de plek waar in de toekomst de bibliotheek en de gemeentevoorliehting zich zullen vestigen: aan de voet van het Schiedamse stadskantoor en vlakbij de huidige eindhalte van tramlijnen 1 en 8. De omgeving van het Emma- plein staat de nodige verande- i mgen le wachten en onge twijfeld maakt Stadserf daar tegen die tijd melding van Want Stadserf wordt een krantje een maandelijks pe riodiekje van acht pagina's, dal huis aan huis zal verschij nen in een oplage van 30000 exemplaren Uitgever wordt de gemeente Schiedam In maart wordt het eerste nummer verwacht, aldus chef- voorlichter Theo Reyman De goedkeuring van B en W is in middels binnen De redactie zal bestaan uit de vyf Schie damse gemeentevoorhehters Theo Reyman en Bas van Bo th ove (algemene voorlichting). Honk Bonzei (sociale dienst), Mari Dingenouts (Openbare Nutsbedrijven Schiedam) en Hanneke Burggraaf (minder heden) In dit lijstje komt Peter Kui pers, die voorlichting geeft over stadsvernieuwing, niet voor, want hij vertrekt bin nenkort naar de afdeling voor lichting van de provincie Zuid-Holland Volgens Rey man staat nog niet vast of Kui pers opgevolgd zal wordtn, omdat ten gevolge van de be zuinigingsronde in 1984 elke vacature kritisch moet worden bezien Het vooilichungskrantje Stad serf kost uiteraard ook geld, maar B en W vinden dat de berichtgeving aan de Schie dammers beter gestroomlijnd moet worden Hierbij wil de gemeente met volledig afhan kelijk zijn van de plaatselijke pers. die er tenslotte vaak kri tische kanttekeningen bij plaatst De voorhehteis zullen het niet als nun taak zien om Stadserf vol kritiek te schrij ven, dat zou imrners de rela ties met hun collega's van an der© gemeentelijke afdelingen verstoren en voot lichting wil geen eilandje worden Reyman, gcviaagd naar de po sitie van Stadserf ten opzichte van de tn Schiedam verschij nende bladen, zegt dat het ei gen orgaan van voorlichting met concurreiend zal zijn Er komen bijvoorbeeld geen ad vertenties in en acht pagina's Theo Reyman tje'. pei maand breekt de pers de i nek met, meent hy Reyman denkt eerder dat Stadserf een belangrijke aanvulling wordt op hel plaatselijke nieuws het zal telkens de laatste gemeen telijke actualiteiten vermel den Het wordt mei /o star, i dat wij er alleen oude persbe richten in plaatsen", zegt hy „Het wordt een fris krantje Schiedam Do uitbreiding van de sociale dienst in Schie dam blijkt geen versterking met nog eens acht nieuwe mensen te betreffen, maar mikt op een verlenging van het tijdelijk arbeidscontract van de onderhavige ambtena ren Dat d. i gisteren Henk Bonzet, voorlichter van de ge meentelijke soc iale dienst (GSD) in Schiedam Wel uitbreiding dus, zij het in die zin dat het tijdelijk dienst verband van de betrokken ambtenaren op 1 januari afliep en dat de politiek nu gevraagd Wordt zich te verzoenen mei een verlenging tot I juh B en W hebben er voorwaarden aan gesteld, zoals het RN eergiste ren meldde (ADVERTENTIE) INEEN GEZELLIGE AMBIANCE DOOR W/LT BRENGEN waaru rustig aan de bar cl do stamtafel een aperitief kunt gebruiken, een sfeervolle f omgeving waar "t goed toeven r, ia. Probeer bet eens. Open dl. t/m za. vanaf 17.00 uur KwvmiHmnlSMIirM ScNMUm Tetotaw» 010-267425 ^op de rand van het cemrm Vlaardmgen Het gezin Abu Hunem is het wachten beu Al drie jaar wacht de Palestijnse farruhe op een andere woning Het woonhuis aan de Schim- melpennmckstraat heeft mo menteel veel weg van een koelcel Nu de winter Neder land nadrukkelijk m zijn greep heeft is het voor de drie kinderen en het echtpaar m het huis niet te huiden Over nachten in de slaapkamers is uitgesloten De temperatuur is extreem laag, kachels om de ruimten te verwarmen zijn er niet en alleen in dc- kamer biandt een gaskachel, die het vertrek echter ook met warm kan krijgen „Een hopeloze situatie" aldus Abu Huncin De kinderen zijn constant ziek, mijn vjouw is door ae situatie overspannen geworden wij zien het met meer zitten Het is veel te koud in de woning Niets helpt meer Ik moet in de woonka mer slapen, in de slaapkamer is het gewoon met rneer uit te houden Het is oen troosteloze situatie Vocht dringt aan alle kanten de woning binnen Behang komt spomaan naar beneden, de muren en de grond zijn permanent nat „Zo kun je toch met leven", is de mening van Abu Hunem „De ambte- naien op het stadhuis zullen er mot wakker van bggen Die gaan 's avonds lekker naar huis en stappen m een warm bed Dat is er voor ons niet meer bij Je hebt constant kou de voeten De flat is ook te klem vooi vijf personen De jongste slaapt nu in het rom melhok dat is omgebouwd tot slaapkamer Het kan eigenlijk niet, maar wat moet je an ders Verhuizen Het liefst zou de familie Abu Huncin morgen verhuizen „De gemeente weet van onze problemen Bouw- en woning toezicht is hier geweest en die mensen zeiden ook dat het een onhoudbare situatie was Maar voorlopjg zitten we hier nog steeds Inmiddels heeft Abu Hunein een schadeclaim bij de ge meente ingediend Ook wet houder Manette Hoogepdyk is benaderd, tot op heden zonder resultaat Een oplossing voor het nijpende probleem zit er op korte termijn dan ook niet in De situatie wordt echter, nu hel slechte weer blijft aan houden, met de dag erger „Wij kennen de problemen van het gezin.' aldus een woordvoerder van de gemeen te „Probleem is echter dat zij m een flat op de eerste verdie ping willen wonen Nu het is gewoon moeilijk om vooi die mensen een ander huis te vin den want ei komen gewoon weinig huizen op één hoog vrij Als zij die eis zouden la ten vallen, dan zouden er geen Het gezin Abu Hunein leeft constant in de kou. Een on houdbare situatie. Niet alleen de vader en moeder, maar ook de kinderen Lilas, Inas en Ibrahim, hebben onder de huidige situatie te lijden Eer» van de kinderen tekent hier op de beslagen spiegel in de slaapkamer problemen meei zijn Dan hebben we bij wijze van spie ken morgen een woning voor die mensen Punten hebben zij genoeg, maar er moot eerst wel een woning vrijkomen De jongste deelnemers gaan wankelend van start Bleiswijk De snotdrup pel onder haar neus wordt langzaam groter. Met een fikse veeg haalt ze het vocht weg Ir» haar andere hand een bekertje hete soep, die ze, genietend, opslurpt. „Meneer, het is geweldig! Ik woon in Alk maar en het kostte me vier uur om hier met de auto te komen", vertelt de 63-3arige mevrouw Dijk stra. „Ik heb er geen mo ment spijt van gehad. Het is hier een paradijs voor de langlaufer", lacht de bejaarde dame Ze heeft zojuist de wedstrijd, geor ganiseerd door langlauf- veremging Rotterdam- Westland, voltooid Bleiswijk is dit jaar de eerste plaats waar een langlaufwed- stryd wordt gehouden De Bleiswijkse Zoom, langs de Rottemeren, geniet volop be langstelling de laatste dagen Zelfs het NOS-journaal rukte met een cameraploeg uit om de winterpret vast te leggen Langlaufen is dan ook een snel groeiende sport in Neder land Hordes landgenoten trekken ieder jaar de grens over om in landen als Oosten rijk en Zwitserland de lange latten onder te binden In Bleiswijk kan echter ook pri ma geianglaufd worden, zo hebben vele liefhebbers giste ren ervaren Om half vijf 's middags, enige uren voor de start, is het weer voor langlaufen goed te noe men Het is vrijwel windstil Alleen drijven er dreigende wolken boven de Rottemeren „Hopelijk komt daar sneeuw uit en geen regen", mompelt George Brouwer, één van de organisatoren Brouwer is ex- voorzitter en erelid van Rot- terdam-Westland Hij is ai druk bezig om het parcours uit te zetten De keurige broek bo ven de skies verraadt dat hij direct vanuit zijn kantoor naar de loipe is gekomen Borrel Enkele langlaufers zijn al aan het trainen en inlopen Café restaurant 't Zeeltje zit al flink vol Aan de bar zitten wat ou dere heren achter een borrel Hun luide stemmen klmken door het hele vertrek „Lang laufen, me rug op", roept er een „Geef mil maar een neut", antwoord een ander weinig origineel De binnen komst van een complete NOS- cameraploeg, de tweede btn- j nen een week, geeft wat con- sternatie Het blijken heren van Studio Sport te zijn, die zich eveneens aan de bar ver voegen De eerste langlauf- wedstrijd van Nederland sinds jaren komt 's avonds (gister avond) dus op televisie „Ja, dat is natuurlijk mooi". ra Orgel op vrijdag Dc conecrtcommusie van de Dorps kerk in Schiedam-Kethel heeft dc komende maanden voor vijf vrijdag avonden een orgelt-onrert op het pro gramma staan Guus Korpersboek bijt morgen het spits af Op 1 februari geven twee leerlingen van hei Rot terdams Conservatorium een concert De Rotterdammer Gerard Lc-giersc kruipt 22 februari achter het orgel Op 15 maart ib het de beurt aan de Schiedammer Ane Metaal die wordt bijgestaan door de fluitiste Come Verbiest De eyc)u> wordt 12 apnl af gesloten niet een optreden van de Schiedammer Wim Veldhuizen Alle gi.ilis tonierten beginnen om 19 30 Bram geluk Oorlog geloof liefde en geluk Dat is dc titel van het programma vvaar- mee Bram Virimulen en Edward B Wahr zaterdag Zoldertheater in de Teerstoof aandoen Met hulp van een pia.no tn een drumstel banen zij rich vanaf 20 00 uur een weg door oude en metme nummers Moeder David Hel Mechels Miniatuur Theater «meelt zondagmiddag m het Passage- tneattr in Schiedam de Moedtr van David S Het toneelstuk «vin Yvonne Keuls handelt over een moeder en haar drugsverslaafde zoon Aanvang 1500 uur (ADVERTENTIE, Zie onze ETALAGES HOOGSTRAAT 104-lOS SCHIEDAM TEL.26.1720 reageert Brouwers, „die publi citeit De ianglaufsport ver dient het Rotterdam-Westland is de grootste en oudste lan- giaufveremgmg van Neder land Zes jaar geleden, by onze oprichting, introduceerden wij mm of meer de Ianglaufsport in Nederland RoUerdam- Westland heeft nu 200 leden, maar we kunnen er nog veel meer gebruiken", grijnst hij Brouwers heeft zojuist een loi pe uitgezet, een spoor voor de door Peter van de Stadt langlaufers In eerste instantie zou daarvoor geen zogenaamd loipe-trekkarretje worden ge bruikt Dat kan volgens de Ne derlandse Ski Vereniging, het overkoepelend orgaan voor alle ski- en langJaufelubs, al leen als er minstens vijftien centimeter sneeuw ligt De or ganisatie heeft het toch. maar gedaan, hoewel er 'maar' on geveer tien centimeter ligt Om half zes druppelen de eer ste deelnemers binnen Onder tussen blèrt Danny de Munck voor de zoveelste keer zijn 'poep op de stoep' door het café en vliegen de borrels en kommen zelfgebrouwde erw tensoep over de toonbank Binnen is het warm en druk, buiten koud met een opeens snijdende wind De echte fana tiekelingen maken nu al hun ski's gereed De onderkant van de latten worden mei wax in gesmeerd Het is een heel ge doe met die wax", merkt Piet van Schalwnk op, één van de wat oudere deelnemers „Maar je gaat er wel sneller door Aan no-wax skies heb je min der werk, maar het gaat wel langzamer" uil Het arme kind wordt ver volgens opgejaagd, want ieder een wacht op haar De tenen van de toeschouwers zijn on dertussen net zo Wdim als een vrieskist De diverse groepen starten nu vlug na elkaar Na tien minu ten finishen de pupillen al Eén hummeltje komt m de achterhoede huilend over de streeep Hij wordt opgevangen door zijn moeder Mam, de loipe was heel slecht Er lagen allemaal takjes Ik viel erovei De anderen reden gewoon door En het was veel te don- kei Ik zag niks", klaagt hij Een fikse trekdiop veigoedt de pijn Achterhoede Bij de heren is het conti ast groot Op kop vechten Martin Wilms en Ailard Kappetein om de overwinning In de ach terhoede glijden en grabbelen de mindere goden Nummer 115 valt al voor de dei de keer Zijn fans schieeuwen hem elke keer overeind Om kwart over acht is ieder een binnen De prijsuitreiking veigt twintig minuten De horde wil al het warme café ingaan als iemand in de verte biult Hé, nummer 23 moet nog finishen Strompelend komt hij vijf minuten later als allerlaatste over de meel Met een bezweet, rood gezicht en de snee»'wresten op zijn neus „Krijg ik nog een prysie", hakkelt hy Mooiste sporl „Waarom ik langlauf" Nou jongen, dat zal ik je eens ver tellen Stomme viaag trou wens, maar goed Langlaufen is de mooiste sporl die er is Jammer genoeg is het met het hele jaat winter Die uitstapjes naar Oostenrijk, Zwitserland of Sauerland kosten me han denvol geld Ik hoop dat deze sneeuw in ieder geval een hele lijd biyft liggen" Een half uur voor de start heerst er topdrukte in 't Zeel tje en op het parcours Zenuw achtige mensen, die keer op keer skies conti oleren en el kaar moed inspreken Het is stikdonker, maar dat is snel verholpen als de fakkels en de lichten van de NOS-tv worden ontstoken Er heerst een echt wedstrijdsfeertje, maar wel heel ontspannen Om 19 00 uur slaat de start van de eerste groep, de pupil len, op het programma Dorme Visser stelt dat vertrek even uit Zij is nog niet aan de start Een binding van haar ski is gebroken „Toe nou mam, geef me een andere ski Ze wach ten op me komt er huilerig Maasland De organisatoren van de traditionele tocht Maasland—Schipluiden heb ben deze wedstrijd over hon derd kilometer voor donder dag 17 januari op het program ma geplaatst I Ojrspronkelyk was het de be doeling, dat deze wedstryd- tocht vrijdag zou worden ver reden, maar in verband met andere grote evenementen op natuurijs gaf de KNSB daar voor geen toestemming Momenteel houdt de organisa tie zich bezig met het aantrek ken van erkende marathon cracks als Henri Ruitenberg, 'dolle' Dries van Wyhe, Jan Kooiman en Jan Roelof Kruit hof Ditmaal, omdat de traditie dat zo wil, zyn start en finish in Schipluiden Over de vlieten door het Westland begeven de schaatsers zich naar Maasland, waarbij de brug over de Trek- vliet het keerpunt De deelne mers leggen d^e afstand net zo lang af tot de honderd kilo meter is bereikt Vlaardmgen De gymnastiekvereniging LVT heeft voor zater- dag de jaarlijkse onderlinge wedstrijden uitgeschreven Deze worden gehouden in De Oude Lijnbaan aan de Vettenoordseka- de te Vlaardmgen en duren van tien uur 's ochtends tot onge veer half vyf Tijdens deze wedstrijden komen alle leeftydsgroe- penuitgebreid aan bod De toegang is gratis Schiedam Jaap Klepke tramt het komende halfjaar de zondag-afdeling van hel Delft- se DVC trainen De 45-jange Schiedammer had vorig sei zoen de Schiedamse afdelings- club GSS ondoi zijn hoede en begeleidde dit jaar de jeugd van stadgenoot DHS Klepke volg' bn DVC Hans de Bruijn op die aoor het bestuur van de HVB-eersteklasser met onmid dellijke ingang op non-actief is gezel Maasland De ysclubs uil Maasland. Maassluis, Vlaardm gen, Honselersdyk en Schip luiden hebben voor zaterdag en zondag de zogeheten West- land-toertocht uitgeschreven Deze tocht leidt door en langs deze vijf gemeenten en heeft een totale afstand van zestig kilometer In kleiner kring kan worden volstaan met twintig en dertig kilometer Op beide dagen kan tussen tien en oen uur worden gestart op de volgende punten Maas land cafe aan de Kerkweg, Maassluis ijsbaan aan de Maassluisedyk, Vlaardmgen ijsbaan Broekpolder, Honse- lersdyk Bloemenveiling West land, Schipluiden café De Kroon Hei inschrijfgeld bedraagt 7.50 gulden voor volwassenen en 5,00 gulden voor de jeugd tot 16 jaar De deelnemers moeten voor vier uur binnen zijn, wil len zij in aanmerking komen voor een hennnermgsmedasl- DONDERDAG 10 JANUARI Volleybal. 20 15 Sunlight—Ervea (h). 20 30 VW/Berkel 5—Shell (d). Biljar ten: 19 30 Voorrond© tweede klasse driebanden in "t Spinnewiel te Vlaar- dlngen (poule 4). 19 30 Voorronde vijlde l lasse band stoten in De Kroon te Vlaardmgen (poule 3). 19 30 Voor ronde vierde klasse bandstoten irroe Kroon te Vlaardlngen (poule 1), Zaal voetbal: Energie hal Rotterdam veld 3 19 45 Centra PortuguesDemos'(d), Asterlo Rotterdam 20 45 Spar taan'20—ORZ (d) VRIJDAG 11 JANUARI Biljarten: C3-klasse 19 30 De Witte Raaf A—De Bierelier. B-klasse drie banden 19 30 't Oosten B't Oosten A; Volleybat: 20 15 Holy—ZVC 3 (d)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2