fHogenbanweg telt veel twijfelaars Minister wil geen tunnel zibio komiit V 2 DRIES Wak voor de eenden Onder de Gaag ülillL Primeur in Stationsstraat: warmtekracht in woningwet En toch 3000 gulden per maand vrij opneembaar! HAARRNS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schade aart uw auto w Veel weerstand tegen renovatie Niet netjes van gemeente1 Bibliotheek vreest ernstige problemen oagelli RSA-10 Q ééntrapsverbranding495- RCA-66 Turboverbranding695- RCA-80 Turboverbranding845- Passage kiest naam voor bar Harry bakt ze ,t best Burgemeester in het ziekenhuis Museum weer wat rijker verenigde spaarbank DONDERDAG 17 JANUARI 1985 ^Schiedam Uit een voorlo- pige telling blijkt dat veel -'bewoners van de Hogenban- weg, Lorentzlaan en Dalton straat betwijfelen, of het Ge meentelijk Woningbeheer wel tot renovatie moet over gaan. Het ziet er vooralsnog Verplaatste entree straks 'onbereikbaar' Vlaardingen Minder bezoek voor de bewoners van Vaartland en grotere problemen voor leve ranciers en personeel om het be jaardencentrum te bereiken; die gevaren kleven volgens de di rectie van Vaartland aan het plan van de gemeente om op de Dillenburgsingel éénrichling*- verkeer in te stellen. De pas vo rig jaar verplaatste ingang is dan niet meer vanaf de Holysingel te bereiken. Volgens directeur Blankesteijn kan de gemeente zeker een bezwaarschrift tege moet zien. Vaartland is vanaf het begin steeds betrokken geweest bij het overleg over de reconstructie, maar toch noemt Blankesteijn de handelwijze van de gemeente „op z'n zachtst gezegd niet net jes." Het bejaardencentrum ver plaatste vorig jaar bij de kapitale -renovatie, met medeweten van de gemeente, de hoofdingang van de Holysingel naar de Dil lenburgsingel. Dat pakt nu heel onvoordelig uit. „De gemeente heeft de plannen voor verplaatsing van de entree onder ogen gehad", vertelt Blan kesteijn. „Toen hebben ze met *geen woord gerept over het re constructieplan. Terwijl ik toch het sterke vermoeden heb dat zij toen al wisten wat er ging ge beuren." Vaartland is erg ge makkelijk te vinden, maar over een poosje heel moeilijk te berei ken, vreest de directeur. Bij SGP'er Rien Lensvelt is de af sluiting van de Dillenburgsingel ook in het verkeerde keelgat ge schoten. „Ik doe dat niet vaak. maar nu ben ik tegen", zei hij in de verkeerscommissie. „Voor die 2,2 miljoen gulden, die de recon structie kost, zie ik geen grote verbetering." niet naar uit, dat het beno digde percentage van zeven tig procent van de bewoners gehaald wordt. In dat geval heeft directeur Jan van Schijndel van het Woningbeheer al laten weten, dat slechts noodzakelijk onder houd aan de woningen kan worden verricht en dat het re novatiecontingent verhuist naar een andere wijk; dat houdt in, dat in 1984 een. ander renovatiecomplex voorgaat en dat de betreffende buurt in Sehiedam-Oost een meer in grijpende verbetering wel kan vergeten. Woningbeheer haalt momen teel antwoordstroken op in de wijk; zestig tot zeventig pro cent van de reacties is al bin nen, aldus woordvoerder Ton Verdoes. Zijn indruk is dat de reacties nogal 'halfom' zijn: „Er zitten veel ja/nee-zeggers bij." Een belangrijk, mogelijk door slaggevend nadeel is dat het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu waarschijnlijk geen verhuisvergoeding zal toeken nen. En omdat die kosten voor herinrichting niet worden ver goed, zal het Gemeentelijk Woningbeheer wel extra moei te willen doen om het werk zo uit te voeren dat men er zo weinig mogelijk last van heeft, maar feit blijEt dat de bewo ners na eventuele renovatie zelf hun nieuwe inrichting moeten betalen. Achterstallig Maar er is in de buurt veel meer kritiek op de renovatie plannen van Woningbeheer. Het gaat om 140 woningen aan de Hogenbanweg, 80 aan de Lorentzlaan en 47 aan de Dal tonstraat en onder de bewo ners hoort men vee! veront waardiging, omdat de gemeen te de noodzakelijke vervan ging van kozijnen en elektri sche bedrading wil verreke nen in de renovatiekosten, dus in een huurverhoging. Buurt bewoners wijzen erop, dat ko zijnen en bedrading gewoon verouderd zijn, dus dat het gaat om achterstallig onder houd. En dat zou niet mogen leiden tot hogere huren. Een andere klacht is, dat mo dernisering van douche- en badruimte buiten de opzet is gebleven, ondanks het feit dat er in veel woningen onder houd aan moet worden ge pleegd. Dat gebeurde echter niet in afwachting van de re novatie. Men is het hier niet zonder meer mee eens. De bewonersvereniging Schie- dam-Oost kent ook de vrees, dat besparing op energiever bruik door isolatiemaatregelen niet zal opwegen tegen de huurverhoging. iwimiimiiiiiiiiHiiimiwiimiiiimimwiiiiiiBiiifritttiiiitftiiiNHttfiiirniimtitiimiiiiMraHM Vlaardingen Medewerkers van de Vlaardmgse plantsoe nendienst zijn druk in de weer om in de vijvers en de vaarten wakken te hakken voor de eenden. Voor de eenden is het bittere noodzaak om in deze barre tijden het water in te kunnen. „We helpen de bees ten zoveel mogelijk", aldus de heer Storm van de plantsoe nendienst. „fn heel Vlaardin gen zijn mensen van onze dienst op pad om wakken te hakken. Iedere dag worden ze gecontroleerd, omdat ze open Medewerkers van de plant soenendienst, Nanning Braaksma en Dirk Moerman, zagen een gat in het ijs aan de Zwaluweniaan in Vlaardin- gen-Holy: om de vissen wat tucht en de eenden wat water te geven. moeten blijven." Met enkele experts van Vlaar- dingse visverenigingen zijn mensen van de plantsoenen dienst ook al op pad geweest. Op diverse plaatsen zijn er in het ijs gaten geboord om de 2xi urstof toe voer voor de vissen met af te snijden. Bijvoederen voor de vogels is volgens Storm nog niet nodig: „We houden het natuurlijk wel in de gaten, maar we hebben de indruk dat de bevolking ook ontzettend goed helpt. De mensen geven de vogels vol doende eten." Maassluis De openbare bi bliotheek Maassluis vreest dat ze na 1987, als de rijkssubsidie wordt afgebouwd, ernstig in de problemen komt. De ge meentelijk bijdrage is nu al jaren niet meer verhoogd, ter wijl de kosten voor biblio theek alleen maar zijn toege nomen. „Op lange termijn zie ik veel problemen opdoe men", aldus Wim van Dijk van _de bibliotheek. De ge meente wil de korting van het rijk niet bijpassen: „Jam mer, want liefst 44 procent van de gemeenten in Neder land doet dat wel. Waarom zou Maassluis dat dan niet kunnen", aldus Wim van Dijk. „Het staat de gemeenteraad vrij om met voorstellen in die richting te komen. Ieder jaar moet immers de begroting worden vastgesteld", wil ver antwoordelijk wethouder Van der Knaap nog niet al te zeer op de zaken vooruit lopen. Het stichtingsbestuur heeft al een aantal plannen ontwor pen om de ergste moeilijkhe den op te vangen. „We zitten zeker niet bij de pakken neer, voeren actie waar nodig", toont Wim van Dijk zich strijdvaardig. „Wij moeten de komende jaren tussen de één en de anderhalve ton inleve ren. We kunnen gaan afbou wen door de openingstijden drastisch in te korten, waar door het publiek wegblijft, of de contributie omhoog te brengen naar een onaan vaardbaar niveau, waardoor we ook lezers verliezen. Dal zijn oplossingen waar we niet achter staan. We willen op een andere manier bezuini gen. De efficiency kan toene men en de automatisering wordt verder voltooid. Ver- der valt er alleen nog maar te bezuinigen in de personele sfeer. Anders komt je niet op anderhalve ton. Ons boeken bestand is aardig op peil. Daar hebben we ook al 10.000 gul den op bezuinigd. Alle leuke dingen zijn al geschrapt, ver der kunnen we niet." energiezuinige kachels voor bijverwarming in huis, caravan of boot zodat u toch behaaglijk uw avonden kunt doorbrengen. Daar waar de zomer u in de steek laat zijn wij u van dienst met Ook petroleum verkopen wij voor u in jerrycans groot 10 liter voor... 12.50 TECHNISCH JNSTALUTlfBfDRIJP SHOWROOM, KANTOOR EN WERKPLAATS: ENERGIEWEG 11, TELEFOON 342400, VLAARDINGEN Al bijna 25 jaar tot uw dienst Schiedam Een prijsvraag, waaraan een bescheiden aantal Schiedammers heeft meegedaan, heeft het Passagetheater uiteindelijk een nieuwe naam opgeleverd voor de Bio-foyer. Die naam zal vanavond tijdens het theatercafé bekend worden gemaakt en wethouder Posthoorn komt eraan te pas om de prijs uit te reiken. Passage heeft twee foyers, één voor de grote zaal en een kleinere voor de Bio-zaaE. In die kleine vindt doorgaans op dond erdaga vond en het theatercafé plaats. Daar wilde men een leuke naam voor hebben en er kwam een dikke jury aan te pas om zich over de inzendingen te buigen. Het dagelijks bestuur van Passage, de jubileumcommissie voor het vijftigjarig bestaan en de directies van het Stedelijk Museum en de bibliotheek hadden zitting in deze jury. Als Posthoorn klaar is met zijn ceremonie, volgt om negen uur vanavond een optreden van het Amstel Octei Miinmimmiitiiumiiiiimi Midden-Delfland Mi nister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat voelt er niets voor om voor de geplande rijksweg 19 een tunnel te bouwen bij Den Hoorn en de Kerkpolder. Het komt erop neer, dat zij de snel weg met een brug óver de Gaag wil leiden. Dit heeft gedeputeerde Noorland, voorzitter van de recon structiecommissie Mid den-Delfland, gezegd tij dens een persbijeenkomst. Zoals bekend besloot de re constructiecommissie voor Midden-Delfland (het pol derlandschap tussen Delft, Schiedam, Vlaardingen en het Westland) eind novem ber met één stem meerder heid om akkoord te gaan mei inpassing van rijksweg 19 in de volgende uitvoering; 60 centimeter liggend boven het maaiveld voor wat betreft het stuk tussen Delft en Schiedam/Vlaardingen, en mét een aquaduct bij Den Hoorn. Doze tunnel zou het verkeer tussen Schiedam en Rijswijk onder de Gaag dat is het water van Den Hoorn naar Schipluiden en de Woudse- weg (Den Hoorn-De Lier) moeten leiden. De reconstruc tiecommissie aanvaardde dit plan, zij het op een zeer gefor ceerde manier. Men ging er volgens gedeputeerde Noor- land daarbij vanuit, dat de mi nister akkoord ging met het aquaduct, mede omdat deze materie tijdens het overleg met de minister niet door haar aan de orde was gesteld. „We dachten echt dat we met de minister op één lijn zaten", aldus Noorland. De huidige opvatting van de minister maakt het volgens hem nodig de problematiek rond rijksweg 19 nogmaals in de commissie aan de orde te stellen. Op dit laatste wordt overigens van veel kanten aangedrongen. Het akkoord gaan van de re construct! ecom missie met een weg, op 60 centimeter hoogte heeft veel stof doen opwaaien. Gisteravond is ook in Schip luiden gesproken over deze kwestie, tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor bestuurlijke zaken. Men had hier bij geruchte gehoord dat minister Smit-Kroes nu vraagtekens zet bij het aqua duct. Duidelijk werd dat Schipluiden vindt dat een aquaductmóet Burgemeester Bruggeman kondigde aan dat het gemeentebestuur zal aan dringen op serieuze behande ling van dit aspect. iiiiiiiiiiiiiiiNiimuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiituiiii Hoek van Holland Bakker Harry van Klink uit Hoek van Holland bakt het lekkerste broodje van Nederland. Dat was althans cfe mening van een jury, die op de onlangs ge houden Horeca va nieuwe vondsten op broodgebied be oordeelde. Het ging hierbij vooral om broodjes die geschikt zijn voor horeca- en kantinegebruik. Van Klink kreeg voor zijn volkoren hanekam broodje een fraaie trofee, die hij een opval lende plaats in zijn winkel heeft gegeven. iiiiHmniiiiiiMummiimmniiiMiiiiuiiiiuiti Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier wordt volgende week m het Holy ziekenhuis op genomen voor een nieroperatie. Dc eerste burger van Vlaardin gen kreeg een week geleden de eerste klachten. Van Lier moest woensdagavond bij de raadsver gadering. waar wethouder Floor Quast afscheid nam, ver stek laten gaan. Loco-burge meester IJsbrand van der Vel den verving hem, maar moest dat zo plotseling doen, dat de vergadering een kwartier later dan gewoonlijk begon. Van der Velden zal ook de eerstkomen de tijd de plaats van de burge meester innemen. Vlaardingen Het visserijmu- seum tn Vlaardingen is 375 gul den rijker. Tijdens het museum- weekeinde in november kenden de vele bezoekers genieten van poppen m Viaardingse kleder dracht die door mevrouw Veld heer waren gemaakt. Zij schonk het museum een pop van een kuiper om geld voor het mu seum bijeen te krijgen. Bezoe kers van het museum konden een lol kopen om in aanmer king voor de zeer fraaie pop te komen. Hei resultaat was nave nant. Gisteren, tijdens de trek king van het winnende lot (nummer 196), maakte museum directeur Joop van Dorp de hoogte van het bedrag bekend. Mevrouw Veldheer trekt het winnende lot. Museumdirecteur Van Dorp kijkt tevreden toe. Schiedam De officiële start gisteren van de bouwactivitei ten in dc Stationsstraat stond vooral in het teken van het energiezuinige van de in totaal 178 woningen die daar m (ADVERTENTIES) Dries spoor! elke vervorming op. Deukt vak kundig uit. Spuit in de juiste kleur met de beste autolak. Regelt zo u wilt de schade met uw verzekering. Bofceiueg 100, 3125 AD Schiedam, iel. 010- 154540. 3a Nu sparen op een Girospeoaal-rekenmg bij de Verenigde Spaarbank betekent een noge rente, momenteel 57,?» En de mogelijkheid om i 3000,- per maand zonder kosten op ie nemen Meer opnemen kan natuurlijk ook, maar dan betaal! u 1% opnamekosten over het meerbedrag Bij aankoop van een eigen huis is uw spaartegoed helemaal i/rij opneembaar. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt ~INLICHTINB~ÉN: REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM" BOTERSEÖDT 2SJTHD ÖïfPSTMi J Schiedam-Oost verrijzen. „Het belang van de bouw van der gelijke woningen is onder deze polaire omslandigheden weer eens duidelijk geworden", me moreerde een trotse Cor van Tilborg. daarmee doelend op de extreem hoge gasrekenin- gen waarop ook menig Schie dammer straks zal worden ge- tracteerd. Trots was hij vooral, omdat Schiedam een landelij ke primeur had te vieren. Het is voor het. eerst in Nederland dat warmtekrachtkoppeling in een woningwetplan wordt toe gepast. De heer L. van Dijken, plaats vervangend hoofd van de di rectie van de Volkshuisves ting, benadrukte nadat hij het eerste offciele graafwerk had verricht eveneens het belang van energiezuinige woningen en de voortrekkersrol die Schiedam daarin vervult. „De vraag lijkt me gerechtvaardigd of bijvoot beeld in het Singel- kwartier renovatie nog wel wenselijk is. Het energiever bruik na renovatie wordt nooit zo laag als bij nieuwbouw," Architect A. van Hengel viel hem daarin bij. „In nieuwe huizen hangen de energiebe sparende voorzieningen als een perfecte jas om de wo ning", verkondigde die. Dat woningbouw ook voor het ministerie een steeds groter probleem wordt, onderstreepte Van Dijken met do medede ling dat hij voor dit jaar een budget heeft gekregen dat 5000 gulden minder per wo ning is dan vorig jaar. „Klei ner bouwen wordt dan auto matisch het devies." Be wonerswoord voerder J.J. van Roon verhaalde in vogel vlucht over de eendrachtige samenwerking tussen bewo ners en gemeente, maar waar schuwde aansluitend voor een mogelijke stagnatie van de bouwstroom. „We moeten snel doorgaan met de volgende fa sen." Hij voerde daarvoor twee argumenten aan. Voor een goede geluidswering is realise ring van de volgende fase van vitaal belang en de warmtek rachtinstallatie kan pas opti maal worden benut als aUe woningen zijn aangesloten. Van Tilborg zei dat verlangen serieus te nemen, maar wees er vervolgens op dat ook de tweede fase van het GTB-ter- rein snel van de grond moet komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1