Politie: actie invalidenbond wekt wrevel Tien miljoen sparen voor nieuw beleid Slecht ijs tast de traditie niet aan a VUARPINGS DAGBLAD SCHIiOAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT d Ravage bij MSV '71 IJsdisco succes Boomlange vechtersbaas Meerjarenbegroting Schiedam sluitend Eindelijk verkoopt Van Woerkom de Baan Schoorsteen met scheuren: huis in brand Jongeren slaags op Billitonlaan 'Je telt pas mee als je in Vlaardingen bent geweest' Patatbakker in Woudhoek moet sluiten MAANDAG 21 JANUARI 1985 tel ik,| en| iesK dc| tet| Del n-| OP l'l Waterweg De politie in de drie Waterweggemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is allerminst gelukkig met de nieuwe 'bonnenactie' van de Nederlandse invaliden- bond ANIB. Houders van een invaliden- pa rkeerkaart kunnen automo bilisten die ten onrechte ge bruik maken van é.en invali denparkeerplaats met die bon netjes verzoeken elders hun voertuig te stallen. Dat die ANIB-bormetjes verdacht veel lijken op officiële bekeuringen maakt de zaak wellicht nog moeilijker. Hoofdinspecteur Gijs Bierlïng van de Vlaardingse gemeente politie vindt dat de gehandi capte niet de indruk moet wekken op de stoel van de po litie te gaan zitten. „Ik denk dat het onnodig veel spannin gen veroorzaakt tussen gehan dicapten en andere automobi listen", reageert Bierling. „Niemand schiet er ook maar iets mee op. Als wij een fout- parkeerder terechtwijzen, le vert dat 160 gulden op en op deze manier brengt dat niets in het laatje. De politie is zelf bij machte in te grijpen als dat nodig is." Zijn collega's De Jong in Maassluis en Besseling in Schiedam onderschrijven die mening ten volle. De politiekorpsen voeren ten aanzien van het misbruik van invalidenparkeerplaatsen ie der een ander beleid. In Vlaardingen wordt het voer tuig van de slordige automobi list weggesleept en kan het al leen tegen een fikse boete weer worden opgehaald. In Schiedam wordt niet zo snel gesleept, maar de bekeuringen zijn er niet mis. In Maassluis is het parkeerprobleem niet zo relevant, maar de eventuele boetes zijn er niet minder mals door. Front De politie is niet de enige die moeite heeft met het ANIB-in- Maassluis Vandalen hebben in het weekeinde een ravage aangericht in de kantine van de voetbalvereniging MSV '71 aan de Kooilaan in Maassluis. De onverlaten gooiden een ruit stuk. In de kantine vonden zii een paar spuitbussen verf, die -zij op muren en kasten leegspo ten. Nadat de inbrekers ook nog de brandkranen hadden .opengezet vertrokken zij. Er wordt niets vermist. tiatief. In Zuid-HoUand zijn alle gehandicaptenorganisaties vertegenwoordigd in de Sa menwerkende Organisaties Gehandicaptenzorg (SOG). Deze stichting begon een jaar geleden ook al met eenzelfde soort 'gele-kaarten-actie'. Coördinator Herman van der Stap is teleurgesteld: „Ik dacht dat we met z'n allen één front zouden vormen, maar nu doet de ANIB gewoon iets op eigen houtje." De hoofdvestiging van de ANIB is in Haarlem. De bond heeft met zijn 50.000 leden een grote vinger in de pap bij de gehandicapten-organisaties. Voorlichtster mevrouw S. Slu- zewski: ,.Ik weet natuurlijk niet hoe het In de Waterwe gregio -is, maar uit het hele land kregen we vragen om iets aan die fout-parkeerders te doen. Daarom dus. Het is ove rigens niet de bedoeling dat we hiermee het politiebeleid doorkruisen of dat we onze af delingen tets opleggen. De kaarten zijn gewoon eén vriendelijk verzoek aan auto mobilisten om voortaan beter uit te kijken." De Schiedamse ANIB-afdeling is het niet eens met de moede rorganisatie en de Schiedamse woordvoerder Van der Sluis veronderstelt dat Vlaardingen en Maasluis ook niet juichen. „We wisten dat de politie niet veel voelde voor die SOG-ac- tie en daarom snap ik niet waarom Haarlem er nu nog een tweede actie tegenaan gooit. We hebben hier gekozen voor samenwerking en dan moet de ANIB niet zomaar in z'n eentje gaan opereren. Als we kaarten gebruiken liever die van de'SOG, dan die van de ANIB." Op de inderhaast opge spoten ijsbaan in het Prin ses Beatrixpark had zatèr- dagavond een geslaagde ijsdisco plaats. Sfeervolle verlichting, een zich warm drinkend gezelschap en dansmuziek tekenden de 'Saturday Night Freeze' bij het pannekoekhuis van Hans en Evetynn Visser. Schiedam De politie.hoopt op het spoor te komen van een ongeveer 35-jarige 'reus' die op de Broersvest een 23- jarige bewoner van de bin nenstad heeft afgeranseld. De vechtersbaas, bijna twee meter lang, beukte op de jon geman los om hem zover te krijgen dat hij geld zou af staan. Toen het slachtoffer echter riep geen geld bij zich te hebben, werd de man zo boos dat hij extra hard ging schoppen. Een blonde vrouw in een bontmantel, vermoe delijk een vriendin, kon de dader ervan weerhouden tot nog grover geweld over te gaan. De begroting ziet er dankzij de eerder afgesproken bezuini- tingen zelfs zo gunstig uit, dat chiedam in 1989 meer dan tien miljoen gulden zal kun nen aanwenden voor nieuw beleid. Voor dit jaar kan bijna de helft daarvan al worden ge bruikt voor nieuw gestelde prioriteiten. Dat blijkt uit het raadsstuk nummer één, het eerste dat burgemeester en wethouders dit jaar aan de gemeenteraad voorleggen, In de meeijaren- begroting speelt een belangrij- Zijdeveld wint strijd Schiedam De gemeente Schiedam is eindelijk in de gele genheid de twaalf onbewoonbaar verklaarde huizen aan de Baan te kopen van de vroegere VVD-fractleleider Joop van Woerkom. Jarenlang heeft de bejaarde politicus zijn woningbezit in de Schiedamse binnenstad willen beschermen tegen de vernieu wingsplannen van Chris Zijde veld, maar deze PvdA-wet- houder lag er niet wakker van. Alle nieuwbouwplannen wer den zo opgezet, dat voorlopig aan de Baan voorbij kon wor den gegaan. Van Woerkom zou dan vanzelf wel komen, want temidden van de nieuw bouw zouden zijn verpaupe rende huisjes geleidelijk in waarde verminderen. Zijde veld heeft goed gespeculeerd, valt thans in politieke kringen te vernemen. Heel lang heeft Van Woerkom de hoop gehad, dat hij met zijn onroerend goed aan de Baan 111-131 en 36 de binnenstads- ptannen kon blokkeren. In het bestemmingsplan van 1974 werd namelijk uitgegaan van een oostelijke toegang tot het centrumgebied (omgeving Ge dempte Baansloot), via de doorbraak van Broersvest naar Broersveld die in de volks- Schiedam De meerjarenbegroting 1985-1989 van de gemeente Schiedam is sluitend, zonder dat de tanden in het appeltje voor de dorst te hoeven worden gezet: de zogenaamde saldi-rescrve blijft geheel in tact. ke rol, dat de trendmatige ver hogingen van gemeentelijke belastingen en tariwen in 1985 achterwege kunnen blijven. B en W hebben dat gedaan om de koopkracht van de burgers zoveel mogelijk te ontzien. De gemeenteraad zal de meer jarenbegroting volgende week vaststellen. Vroeger hoefde.de raad cr alleen mee in te stem men, maar nu er een verplich ting is om bij de begroting 1985 ook verdere jaarramingen voor te leggen, is een 'instem ming* te zacht en wordt een Vaststelling' noodzakelijk. De vertragingsfactor (over dit jaar 3,2 miljoen) wordt in de meerjarenbegroting niet toege past voor het slotjaar 1989. Al leen hierdoor is de sluitende opzet verkregen. B en W mel den, dat de reeds afgesproken bezuinigingen in de komende jaren nog heel wat inspanning zullen vragen. De gemeente zal het financie ringsfonds als speciale tak van dienst opheffen, waaraan geen ingrijpende personele of admi nistratieve consequenties zijn verbonden. In plaats daarvan komt er een nieuwe verorde ning op het beheer van een al gemeen leningfonds. Schiedam Het vogeltje van een familie aan de Nieuwe Maasstraat is zondagochtend om vier uur omgekomen bij een brand, die ontstaan was in de oude schoorsteen van de 21- jarige benedenbuurman. De familie zelf kon door de politie tijdig uit huis worden gehaald. Toen de agenten terugkeerden voor het vogeltje, stond de vloer al in lichterlaaie. De schoorsteen was vuur gaan 'lekken' via scheuren, die ter hoogte van het plafond van de benedenbuurman zaten. Het was het gevolg van vrij inten sief stoken in de woning. De brand gaf 's nachts heel wat consternatie; ook buren van een belendend perceel werden door de politie en de brand weer gewekt. mond de Bolmers Boulevard werd genoemd: een 'eerbetoon' aan Zijdevelds voorganger Cor Bolmers. De panden van Van Woerkom stonden een dergelijke verdere doorbraak in de weg. Inmid dels is Zijdeveld en met hem het stadsbestuur- van een dergelijke verkeersontsluiting afgestapt. Vlaardingen De politie van Vlaardingen slaagde er zater dagnacht met moeite in om de rust op de Billitonlaan te her stellen. Vijftig jongeren waren rnet elkaar slaags geraakt, na dat drie van hen ruzie hadden gekregen in ontmoetingscen trum West. Een 17-jarige ion gen, die zwaar onder invloed van sterke drank was. be dreigde een 16-jarige jongen met een jungle-mes. De jonge man die bet mes hanteerde is door de politie aangehouden. Vlaardingen ïn groten getale kwamen ze gisteren weer. Westlanders, die te schaats in Vlaardingen ijs- moppen gingen halen. Het ijs was erg slecht, maar dat kon de meestcn niet deren. „Want", zoals een Waterin- ger het verkondigde, ,je telt pas mee als je in Vlaar dingen bent geweest" Nee, hij heeft nog geen ijs- moppen gehaald. Dat komt zo meteen wei. Eerst even warm worden in het naast ijsmoppenbakker Frans Ha zenberg gelegen café De Kroon. Het is dan rond het middaguur en de bladen met alcoholische versnape ingen gaan in hoog tempo rond. De Vlaardingse horeca maakt zich op dat moment al weer op voor de komst van de Westlanders. „De Kroon al vol? Prima, dan komt de loop er wel weer in", zegt Bram van café Centraal. „Zet ze maar koud, jongens, dat wordt gegarandeerd weer een gekkenhuis." Hij krijgt deels gelijk. Al doen vooral op de Hoogstraat de cafés goede zaken. Café Drukte bij Frans Hazenberg. Bij een enkeling gaan de ijsmoppen nog in de rode zakdoek. En dan terug het Westland In. Rond het middaguur in café De Kroon. De bladen met borrels gaan in hoog tempo'rond en de massaal Vlaardingen veroverende Westlanders zijn dan nog optimistisch over de terugtocht. Vlietzicht aan de Vlaardingse Vaart is voor de meesten een perfecte pleisterplaats. Bij een kraampje voor de deur staan de flessen met ijs aan geslagen jenever, vieux en diverse andere sterke dran ken al klaar. Dit is echter niet het enige, dat gretig af trek vindt Ook de erwten soep en warme worst gaan er in als koek. In Vlaardingen kun je rond de klok van drie café De Kroon niet meer in. Koos Al berts galmt uit de boxen. En omdat een polonaise in de drukte met meer mogelijk is wordt er gehost op het büjart. Rode zakdoek De meisjes achter de toon bank van FransHazenberg komen ondertussen handen tekort. Want bewijs maar eens, dat je naar Vlaardingen bent geweest zonder de zak ijsmoppen te kunnen tonen. De tradit Al is er nog slechts een enke ling, die de rode zakdoek rond de nek losknoopt en daar de koekjes in deponeert. Gezelligheid kent geen tijd, merken veel Westlanders en Delftenaren aan het eind vbn de middag. Beseffend, dat al cohol eerst in de benen en -riin nu nog traditie houdt dus stand. dan in de koude kieren gaat moeten. zitten neemt de animo voor een terugtocht zienderogen af. „Deeerste taxi is voor mij", zegt een schaatser van onder zijn bont kleurde muts nadat het zoveelste blad met jagermeister in zijn Wate- ringse gezelschap is rondge gaan. „Helemaal niet. We gaan met z'n allen schaatsend terug", protesteren zijn vrienden luidruchtig. Een half uurtje later hebben er nog drie een claim op de ach terbank van de taxi gelegd. Spitsuur bij de telefoons in de directe nabijheid van de Vlaardingse Vaart. In De Kroon is het zelfs vrijwel on- mogelnk de telefoon te berei ken. In andere horecagele genheden is het al niet veel anders. Toch slaagt een aan tal er in een taxi te bellen of het thuisfront in te seinen. „Hallo, met mij. Het ijs is zo ontzettend slecht. Nee, we zijn net in Vlaardingen. Zou je het erg vinden oir»,.." vijf uur. Een automobiliste rijdt langzaam door het haar onbekende Vlaardingen. „Hallo, weet U misschien café 't Spinnewiel? Inder daad, even een paar mensen ophalen. Anders zouden ze nu nog naar Wateringen ten 7' Schiedam Patatbakker Leo Custers raakt zijn ventvergunning" kwijt: Vanaf 15 februari mag hij niet meer met zijn rijdende snackbar in Woudhoek staan, omdat hij volgens B en W een illegale situatie creëert. Hij gaat namelijk niet langs de deur, maar neemt een officieuze stand plaats aan de Scheepvaart weg in en dat is wat an ders dan venten. Morgen zullen Leo en zijn vrouw Lida gebruik ma ken van het spreekuur van burgemeester Scheeres om hun nood te klagen. „Een brandgesprek", noemde Lida het gisteren. Zij was naar de Raad van State ge weest om een schorsingsr verzoek in te dienen. Het echtpaar Custers hoopt op een schorsende werking, totdat hun nieuwe zaak er staat. Zij hebben hiertoe een bouwvergunning inge diend, waarmee een mede werker van het grondbe drijf volgens Lida Custers druk in de weer is. Als echter de periode tus sen het venten en de ver koop op een vaste plek niet overbrugd mag wor den. komen de patatbak kers in financiële proble- ADVERTENTIE Eersteklas natuur- zeem. Soepele traangelooïde natuurzeem in een roya le maat (ca. 50 x 36 cm) en van goede kwaliteit. Met optimale vochtop- name. Van 4^95" voor Pledge meubelspray. Een prachtig resultaat bij het afstoffen. Kies uit 5 soorten. van AS5 voor

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1