Inspraak draait uit op fiasco Vrouwen: meer subsidie voor kindercentra 'Maassluis veel eerder op hoogte van gif 'Brinkmans beleid kost Schiedam publiciteit' 'Steendi jkpolder kreeg louter mooie beloften9 VIAARDINSS DAGBLAD SCHKBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Harm Woudstra overspoelt gemeente met bewijzen Auto te water: inzittende dood Schiedam- Zuid wil torenflat niet op Hoofd "Hel is weer een mooie kermis' Complex aan Boerhaave- laan onbe woonbaar Kermis kan uitbreiden VVV vindt omroepen terughoudend Negen maanden cel geëist voor poging tot afpersing Afdeling zit met vacatures in de maag De Hoek naar 8.137 iliiWEG Vlaardingen De eerste in spraakavond over de Vlaa-- dlngse parkeernota heeft de deelnemers gisteravond een rustige avond voor de televisie gekost en niets opgeleverd. Uiteindelijk werd er niets be sproken. De insprekers liepen weg, omdat 2ij te weinig infor matie hadden. De ambtenaren probeerden hen nog van hun vertrek te weerhouden de bijeenkomst kon per slot van rekening heel leerzaam zijn maar die pogingen waren ver geefs. „Het is weer een mooie ker mis", oordeelde een van de in sprekers. Op de eerste verdie ping vergaderde de commissie voor inspraakbegeleiding ert mediabeleid, in het souterrain 'van het stadhuis werd met de belanghebbenden de inspraak voorbereid. De raadsleden klaagden over gebrek aan in formatie. Zij waren te laat in gelicht. En wethouder Ras - Goudriaan gaf toe, dat de in sprekers „voor het mooi", een weekje eerder de stukken had den kunnen krijgen. Maar het mocht allemaal niet zo zijn. Gistermiddag kregen de insprekers een brief van de gemeente en diezelfde avond werden zij geacht daar hun zegjÊ over te zeggen. De win keliers, de bewoners van het centrum en de Kamer van koophandel voelden daar ech ter weinig voor. Zij vonden dat zij op zijn minst eerst de parkeernota onder ogen moes ten krijgen. Maar die is nog geheim. „Dit" is zonde van uw tijd en de onze", vond Harrie Dijkman van de organisatie van Vlaardingse ondernemers. Aan de plannen voor de par keergarage aan de Afrol valt, zo liet wethouder Bas Goudri aan weten, weinig meer te "veranderen. „Wij* hebben hier bijna drie jaar met de project ontwikkelaar over onderhan deld en daar gaan wij niet op nieuw aan beginnen." Volgens 'de wethouder blijft er nog ,maar één vraag over: wat gaat het parkeren de bewoners kos ten. De ambtenaren hadden gister avond graag iets meer over de plannen-verteld, maar zij kre gen van de insprekers de kans niet. „Wij moeten goede, dui delijke informatie hebben", zei een bewoonster, „en die heb ben wij niet." Zij riep de aan wezigen op om dan maar naar -huis te gaan. dynasty hebt u al gemist", zei voorzitter Ne vens met licht cynisme in de stem, „maar u kunt nog gaan kijken naar de uitreiking van de Veronica-A ward." Dat lie ten de insprekers zich, geen twee keer zeggen. Zij stapten allemaal op en verlieten de volgens hen nutteloze verga dering. De bewoners van de Maassluise gifwijk Steendijk- polder waren gisteren massaal naar het stadhuis gekomen om woorvoerder Harm Woudstra te ondersteunen. Maassluis De commissie bodem onderzoek Steendijkpolder kreeg gisteravond tijdens de hoorzitting onverwachte steun van één van de bewoners van de wijk. De heer Huiben, bewoner van de gifwijk en oud-raadslid van de ge meente Naaldwijk, hield een vurig pleidooi voor het verlagen van de onroerend-goedbeiastïng (OGB). „Alles wijst erop dat al ruim voor 1983 meer bekend was over de ver ontreiniging in de wijk. Willens en wetens heeft de gemeente ons gif grond verkocht. Tijdens de befaam de informatiedag in 1981) ieek het wel of we in Luilekkerland gingen wonen. Niets is minder waar. Het waren louter mooie beloften. De gemeente stond toen zo dicht bij de burgers, maar is er sindsdien steeds verder van af komen te staan". Hui ben kreeg de lachers op zijn hand toen hij de Steendijkpolder de naam 'gifpolderdrevenbuurt' gaf. „De bewoners moeten zich sterk ma ken voor een eigen politieke partij, cie in de gemeenteraad haar stem kan verheffen. De politici die nu in de raad zitten doen niets voor ons. Het lijkt veel op het gezegde: wiens brood men eet, diens woord men spreekt." Het leverde hem oen daverend ap plaus op. Schiedam De gemeente raad zal vanavond overgaan tot de onbewoonbaarverkla ring van een complex aan de Boerhaavelaan, grenzend aan de dichtgetimmerde, panden op het Boerhaave- plein. De drie woningen op nummer 113 zijn zwaar ver waarloosd, blijkt uit rappor tage van de hoofdingenieur directeur van de volkshuis vesting in Zuid-Holland. Twee van de drie woningen staan leeg. De laatste bewo ner van het complex zal uit gebreid voorgelicht worden over de mogelijkheden tot herhuisvesting en de plan nen van de gemeente Schie dam om uiterlijk zes maan den na nu tot ontruiming over te gaan; Schiedam De jaarlijkse kermis op het Emmaplein krijgt ko mende zomer meer ruimte. Ivo Janvier van het bureau De Ker- misgids krijgt behalve over het Emmaplein en de Huis te Rivie- reweg ook de beschikking over hét parkeerterrein tussen de ruï ne en het stadskantoor. De manier, waarop deze plek ingevuld kan worden, zal Janvier nog moeten bespreken met gemeente secretaris Arno Gorissen. Schiedam De stichting Sehiedamse Vrouwenemanci patie Organisatie (SVO), de Open School, de Vrouwen Orienteren zich op de Samen leving (VOS) en de werkgroe pen voor Politieke Vorming van Vrouwen (PVV) vinden dat de gemeente Schiedam meer geld moet uittrekken voor de kinderdagverblijven en de peuterspeelzalen. De Sehiedamse vrouwenbewe ging heeft een lijvig rapport uitgebracht, waarin jngestemd wordt met de bevindingen van de werkgroep Kindercentra Schiedam. Deze werkgroep stelde in sep tember al, dat de accommoda tie bij de diverse kindercentra met name Honki Ponk te wensen overlaat. De eis om meer betaald perso neel in dienst te kunnen ne men wordt door de vrouwen organisaties ook onderschre ven: „Vrijwilligerswerk (lief dewerk) is geen basis om een deskundige opvang van. conti nuïteit te verzekeren. Het huidige betaalde personeel verricht vele overuren, wat ten koste gaat van vrije tijd en gezondheid", aldus het rapport van de SVO, dat door emanci patiewerkster Lia Berben in samenwerking met de solidai re vrouwenorganisaties werd samengesteld. De vrouwen wijzen op de be hoefte om speelmateriaal op peil te houden en op de lange wachtlijsten, zowel voor plaat sing van baby's, peuters en kleuters als van schoolkinde ren. De vrouwen vragen zich af. of de gemeente in een ei gen raam notitie met 'per onge luk' juist die gemeenten heeft uitgezocht, waardoor het ver gelijkingsmateriaal er voor Schiedam gunstig zou uitsprin gen. Zoals bekend voelt de ge meente niets'voor subsidiever- hoging. De kindercentra mogen al blij zijn, dat zij er niet op achteruit gaan, zo is onlangs duidelijk geworden. De SVO en de solidaire instel lingen vinden dat echter te weinig. Maassluis De gemeente Maassluis moet al voor 1 januari 1983 op de hoogte zijn geweest van de ver ontreiniging in de gifwijk Steendijkpolder. Dit voer de Harm Woudstra, de voorzitter van de commis sie bodemonderzoek, tij dens een hoorzitting over de onroerend-goed belas ting (OGB) gisteravond aan. Woudstra sprak namens 8G2 bewoners van de wijk, die be zwaar hebben gemaakt tegen de hoogte van de OGB-heffing over de jaren 1983 en '84. De gemeente wil de aanslag voor 1983 in het geheel niet korten en voor 1984 slechts ten dele. De bewoners willen 'dat de aanslagen met vijftig procent omlaag gaan, omdat de veront reiniging al voor 1983 bekend was en de waarde van de hui zen in enkele jaren enorm is gekelderd, üe gemeente heeft steeds beweerd dat men voor 1983 helemaal niets van de verontreiniging afwist. Wet houder Izaak van der Knaap (milieu-zaken) bevestigde dat gisteren nog eens. De bewoners zijn massaal in verzet gekomen tegen de aan slagen. Harm Woudstra hield gisteren namens hen een warm pleidooi. Ze waren ook nu weer in groten getale naar het stadhuis gekomen om de woordvoerder te ondersteu nen. Woudstra overspoelde de wet houder met informatie. Uit de gemeentelijke archieven wist hij liefst achttien documenten boven water te toveren waarin melding wordt gemaakt van verontreiniging. Woudstra fel: „In het programma bodemsa nering van 1981 van het mi nisterie van VROM wordt melding gemaakt van de voor malige vuilstortplaats dr. Al bert Schweitzerdreef. Het DCMR-rapport bodemonder zoek uitgevoerd in mei en 'uni 1982 heeft ook duidelijk* bo demverontreiniging geconsta teerd. De vraag rijst dan ook waarom dit rapport pas op,23 juni 1983 in de openbaarheid is gebracht, terwijl de dagteke ning is november 1982." Woudstra hekelde in zijn be toog de rol van het gemeente bestuur en het ambtelijk appa raat: „Een zorgvuldig hande lend gemeentebestuur en een adequaat werkend ambtelijk apparaat had moeten begrijpen dat het woongebied in de Steendijkpolder op z'n minst verdacht gebied was. Alles werd echter op zijn beloop ge laten. Aspirant-kopers ontvin gen zelfs de mededeling dat er niets aan de hand was. Onze bewijzen tonen het tegendeel aan." Het bouwcentrum Rotterdam heeft in opdracht van Maas sluis onderzoek gedaan naai de waardevermindering van de huizen in Nederlands groot ste gifwijk, In het advies aan Schiedam Het onverwacht slechte weer was er de oorzaak van dat de bestuurster van een personenauto, die haar wagen op De Schie wilde draaien, het water in reed. De twee inzittenden moesten door de Sehie damse brandweer uit het wrak worden ge haald. De hulp kwam voor de 26-jarige M. Alayvaz te laat. Broeders van de GG&GD pasten weliswaar onmiddellijk reanimatie toe, maar op weg naar het Holy-ziekenhuis overleed de Sehiedamse. De uit Rotterdam afkomstige inzittende 'M.A. overleefde het ongeluk wel. Zij werd naar het Schieland- ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is evenwel nog kritiek. De politie vermoedt dat de vrouwen in Schiedam de weg waren kwijt geraakt. Het wegdek van De Schie was opgebroken. Bij de poging de auto te keren moeten het glad de wegdek en het slechte zicht fataal zijn geweest. j De auto wordt op de~kant getakeld. Schiedam De VVV heeft haar contacten met de omroe pen op een laag pitje gezet. Er was een afspraak met de Tros, dat Schiedam vaker op de te levisie zou komen, maar dat bleef vorig jaar bij mooie woorden, Allerlei program ma's, die in Schiedam zouden worden opgenomen, gingen niet door en ook voor komend jaar zit het er nauwelijks in. „Bovendien, als ik het wat theatraal mag zeggen, staat mijn hoofd er niet 20 naar", zegt Ruud Pillard, de directeur van de Sehiedamse Gemeen schap, waarbij de VVV tegen wil en dank nog steeds is aan gesloten, Pillard noemt twee oorzaken. De VVV beoogt het toerisme te bevorderen, eri televisie kan een leuke promotie voor Schiedam betekenen, maar de VVV streeft een integrale be leidsvoering mei de Sehiedam se Gemeenschap na. De situatie echter, waarin de SG is komen te verkeren, sti muleert de VVV in het geheel niet. „Je kunt wel lekker te keer willen gaan, maar de on zekerheid is te groot, Altijd weer dat verrekte koekhappen in Schiedam. Wij hebben de verhouding met* de'Tros weinig ontwikkeld'', aldus Pillard, die op pagina 19 uitgebreider op de SG-situatie ingaat. De tweede oorzaak dat „het media-pitje laag genet is" ziet Pillard in het beleid van mi nister Brinkman. „De omroe pen krijgen door zijn anti-re clame-campagne met al die boetes natuurlijk een gevoelige dreun en zij vragen zich af: wat kan nog wel, wat kan niet" meer? Neem een programma als 'Te land, ter zee en in de lucht', zoals dat in Zierikzee werd gehouden: daar werd het financieel gedragen door de middenstand. Maar mag dat straks nog? Je moet dat soort evenementen wel gesponsord krijgen en daar zijn de omroe pen nu terughoudend in. Zo kost Brinkmans beleid ons publiciteit. Ik zie in Schiedam dus weinig gebeuren, maar wie weet pakken wij de draad nog eens op." Kom in de kas De VVV zal dit jaar echter niet stil 2itien. Voor het eerst doet Schiedam mee aan de Westland-actïe 'Kom in de kas'. Van Schiedam uit zal er een fietsroute uitgestippeld worden. De glastuinders iaten hun ac tie deze keer samenvallen met de landelijke fietsdag, te weten op paaszaterdag, 6 april. Ook de molenmaand krijgt deze keer extra aandacht en Pillard hoopt dat het waar is, dat Jan Schaper hiervoor het 'Zakkendragershuisje zal open stellen. Voor het toekomstig toeris tisch beleid verwacht Pillard veel van de regionale aanpak van Rijnmond, die over dit ge bied een recreatieve film laat maken. Limburg was de eerste die met een toeristisch recreatief ont wikkelingsplan (TROP) kwam, Rijnmond is er nu mee bezig. „Je moet hier vaak te gen de vuile lucht opboksen, maar niettemin is Rijnmond natuurlijk een vreselijk mooi gebied", aldus Pillard. Zie verder pagina 39 t'gerr."êïuc dzt, de. vrzz r- de van de hui2en wel is ge daald, maar dat bet niet A rechtvaardigd is om de OGB met de helft te korten. Woud stra: „Het ^Bouwcentrum spreekt steeds over een ver meende verontreiniging. Dat is bezijden de waarheid." Harm Woudstra voerde ook nog aan dat de gemeente in het geheel niet verplicht is om de OGB te heffen. 'Cynisch:- „Er zou beter een belasting kunnen worden geheven van hen die In Maassluis op 'scho ne' grond wonen. Velen in de Steendijkpolder zouden graag een dergelijke belasting willen betalen in ruil voor schone en* niet verontreinigde grond." Wethouder Izaak van der Knaap, die pas sinds twee jaar de portefeuille milieuzaken in beheer heeft, wilde niet op de door Woudstra aangevoerde bewijzen ingaan: „Dat mag ik niet. Ik ben een afgevaardigde van het college en hoor slechts toe." Van der Knaap bena drukte wel dat hij bewonde ring heeft voor de manier waarop de commissie bodem onderzoek haar huiswerk had gedaan. „Ik sta te popelen om de discussie met die mensen aan te gaan. Ik. mag alleen niet en dat is best wel jammer, want nu lijkt het net of de ge meente de grote schuldige is. Ik benadruk nog eens: wij wis ten voor 1983 niets van ver ontreiniging af." Op de vraag waarom de com missie bodemonderzoek uit de archieven van de gemeente die bewijzen wel had opgedui keld antwoordde Van der Knaap: „Op het stadhuis lig gen misschien wel tienduizend brieven. Je moet rekenen dat de zaak pas enkele jaren terug is gaan spelen. Ik wou dat ik veel eerder milieu onder mijn beheer had gehad." Woudstra wii dat Maassluis dezelfde maatregelen neemt als de gemeente Dordrecht. In Dordrecht hebben de bewo ners van de gifwijk maar de helft aan OGB moeten beta len. „Daar is niet eens naar een peildatum gekeken", aldus Woudstra. „Maassluis zou zich ook zo moeten opstellen. Na tuurlijk, je kunt de OGB niet helemaal kwijtschelden, maai de helft is meer dan redelijk." Het gemeentebestuur denkt over een maand met een defi nitieve beslissing te komen. „Maar misschien gaat het ook wel langer duren", aldus Van der Knaap. „Er is zoveel be wijsmateriaal boven water ge komen, dat het wel enige tijd zal duren voordat we alle stukken hebben bestudeerd." Amsterdam De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank, mr, W. Mijnssen, heeft vanmorgen wegens poging tot afpersing tegen een 51-jarige Schie dammer een gevangenisstraf geëist van negen maanden, waarvan drie voorwaarde lijk. De man gaf ter zitting toe dat hij in december 1983 had ge- •robeerd het haarcosmeiica- icdrijf Wella in Amstelveen 1.200.QDO gulden af te persen. A' het bedrijf niet zou beta- zou hij een groengele stof in de produkten doen, die een langdurige verklaring van het haar zóu opleveren bij mensen die die produkten zouden ko pen. De politie wist de man op te sporen voordat hij zijn drei gementen kon uitvoeren. „Ik was op het idee gekomen door de Heinekcn-ontvoering, die diezelfde maand had ge speeld. Ik vond dat ze dat dom hadden gedaan en ik dacht het veel beter te kunnen", vertel de de Schiedammer de recht bank. Zijn gedachten gingen uit naar een groot cosnictica- conecrn. Uit de Gouden Gids haalde hij bedrijf Wella. Hij zette een uitvoerig scenario op. met als slot de overdracht van een koffertje met geld, dat bij een onveilig sein uit een trein door Gerard van 2uuren Schiedam De secretarieaf- dehng volksgezondheid in Schiedam kampt met grote personeelsproblemen. Twee van de negen functies op de afdeling zijn al enige tijd va cant. Binnen Kort Komen er nog twee vacatures bij. Vol- tens wethouder Luub Haf- amp is er sprake van een zor gelijke situatie. Hij drong er bij de raadscommissie voor volks gezondheid en welzijn dan ook op aan begrip te hebben als er vertragingen ontstaan bij het afhandelen van verschillende zaken. „We zullen heel duide lijk prioriteiten moeten stel len". meende hij. Hoek van Holland Het in wonertal van Hoek van Hol land is het afgelopen jaar ge stegen met 29 tot 8.137 perso nen. Het geboorte-overschot bedroeg veertien, doordat er 65 kinderen werden geboren en 51 personen overleden. Dit blijkt uit het jaarverslag van deelraadssecretaris F. van As- peren. In de deelgemeente werden in 1984 43 huwelijken voltrokken en elf scheidingen uitgesproken. zou moeten worden gegooid. Bij de bibliotheek van Ecomi- sche Zaken bekeek hij de om vang en de financiële toestand van het bedrijf. Nog ia Den Haag schreef hij in zijn auto een dreigbrief, die 14 decem ber '83 in Amstelveen werd ontvangen. De brief was zoge naamd geschreven door 'een internationale groepering...'. Toen er geen reactie volgde, schreef hij een tweede brief. Daarin zou het bedrijf een ad vertentie moeten plaatsen in een ochtendblad. Op aanraden 'van de 'politie gebeurde dat ook, maar de verdachte miste die advertentie, omdat deze in een andere rubriek was ge plaatst dan hij had geèist. Bij huiszoeking vond de politie een briefje, waarop stond 'Hei- neken-les'. Daarop had de man een groot aantal punten aangegeven, waarop deze ge ruchtmakende ontvoerings zaak naar zijn mening was misgelopen. Volgens de verdachte was hij tot zijn daad gekomen door fi nanciële problemen en door moeilijkheden thuis. Ook gaf de Schiedammer, volgens de psycholoog een zeer Begaafd iemand met een buitengewoon hoog IQ, toe, dat hij in zijn le ven nog één keer iets perfects wilde doen. In april vorig jaar had de offi cier van justitie een jaar ge vangenisstraf gevraagd. De zaak was toen op verzoek van de raadsman terugverwezen naar dc rechter-commissaris voor een onderzoek door een jjsycholoog en een psychiater. Die rapportage was voor de of ficier aanleiding een lagere straf te vorderen. De uitspraak is over twee we ken. Schiedam De bewonersver eniging Schiedam-Zuid is stel lig van plan op alle mogelijke manieren in verzet te gaan te gen hei voornemen van de stichting Serviceflat Schiedam om op het Hoofd een torenflat voor welgestelde bejaarden te bouwen. Ook gaat de bewoners vereni ging protest aantekenen tegen de omwikkelingen rond het GTB-terrein. Hier dreigt de gemeente de tweede bouwfase te willen overlaten aan een projectontwikkelaar, die er koopwoningen wil zetten. De bewonersvereniging vindt dat op het GTB-terrein, even als in de eerste fase, woning wetwoningen moeten komen. .Dat past meer bij het karakter van de Gorzen, vindt de vere niging. Deze punten worden van avond door opbouwwerker Armand van Puyvelde toege licht tijdens de jaarvergade ring van de bevvonersvereni- ging, die om acht uur begint in het schoollokaal aan de Zwar- tewaalsestraat 16.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1