1 SPORT 'Vijftig hulpaanvragen is genoeg om door te gaan' 'Geef wij ken invloed op cultureel beleid' DICK BUITELAAR ZET ORGANISATIE OP DE HELLING GEMEEENTE STELT 'T OOSTEN TELEUR Ministerie zet sein op groen voor dagverblijf Hulpverlening Buiten Kantoortijd Werkloosheid daalt verder Vergunning geweigerd voor cafés De Lage Weide niet Ruud Pillard kwam Hans van der Sloot weer tegen Rustig zwemmen Buitenweg verlengt SPORTAGENDA Jan Rotgers en Aad Gudde naar Spanje Hafkamp doet de eerste zet Kannegieter uitgeschakeld Trainingsveld VFC opgeknapt Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RW 25 januari 1985 Viaardingen Hulpverlening Buiten Kantoortijd (HBKT) heet de vrijwilligérsclub, die alweer vijf jaar in Viaardingen bezig is om mensen te helpen die met zichzelf of met anderen in de knoop zitten. Het belangrijkste onderscheid met de meeste andere organisaties, die zich met hulpverlening bezighouden, is dat de vrijwilligers 24 uur per dag bereikbaar zijn en dat uitsluitend aan problemen wordt gewerkt die geen uitstel dulden. Linda Algra neemt de coördi natie voor haar rekening. Een steeds terugkerend probleem voor baar is om het medewer kersbestand op peil te houden. Er zijn er zo'n 15 nodig om te voorkomen dat een te grote wisse) wordt getrokken op de vrije tijd van de vrijwilligers. Momenteel zijn nog slechts 11 mensen actief. „Het is telkens weer een pro bleem om de zaak bemand te krijgen", verzucht Linda. „Er zijn niet veel mensen die het kunnen opbrengen om 's nachts misschien uit bed te worden gebeld, Anderen zien het niet zitten omdat ze bang zijn met lastige problemen te \vorden geconfronteerd. Daar bij komt dat van de mensen die zich wel opgeven ongeveer de helft afvalt omdat wij ze niet geschikt vinden." De selectie van vrijwilligers gebeurt aan de hand van een persoonlijk gesprek waarbij de motivatie wordt getoetst. Ook worden fictieve voorvallen op gevoerd om de reactie daarop te peilen. Vervolgens wordt een aantal trainingsavonden belegd waarbij zaken als ge sprekstechniek, luisteren, ob serveren en enkele praktische vaardigheden aan de orde ko men. Crisisopvang „Het project heeft in die vijf jaar haar bestaansrecht wei bewezen", meent Linda. „On geveer vijftig hulpaanvragen per jaar. Dat lijkt me voldoen de om er mee door te gaan. De meest voorkomende proble men? Dat zijn er drie: jongeren die van huis weglopen, vrou wen die al dan niet na een mishandeling hun man verla ten en depressieve mensen die soms met zelfmoordplannen rondlopen. Het is .de taak van onze mensen aan crisisopvang te doen; ze moeten zeg maar een noodverband leggen. Dat is ook de reden waarom we met leken kunnen werken. Zodra je kiest voor crisisinter ventie, dus meer doet dan al leen een oplossing voor dat moment aandragen, heb je professionals nodig." De behoefte aan een professio nele aanpak is overigens al vanaf het begin aanwezig. „We zijn er inderdaad vanuit gegaan dat we na verloop van tijd met beroepskrachten zou den gaan werken. Dat was ook de reden voor het noodop- vangcentrum om met ons sa men te werken. Toen het er na drie jaar nog niet in zat, zijn zij afgehaakt." In de be- Linda gra...be staansrecht wel bewezen gin fase had Hulpverlening Buiten Kantoortijd een meer regionaal karakter. Maassluis liet het afweten omdat daar een soortgelijk project werd opgezet en uit Schiedam kwa men zo weinig hulpaanvragen dat de gemeente de subsidie beeindigde. Desondanks zijn het zeker niet uitsluitend Vlaardingers die hulp verlangen. „Soms bellen mensen uit Rotterdam of zelfs Capelle ons op", zegt Linda, daarmee onderstrepend hoe belangrijk het werk in haar ogen is. „De politie, die de te lefoontjes binnen krijgt, is er dan ook blij mee dat wij er zijn. Zij heeft een belangrijke functie in het geheel, is de eer ste zeef en bepaalt of men naar ons. een psychiater of de RIAGG wordt doorverwezen. We merken verder dat bet voor potentiele hulpvragers al een geruststellende gedachte is dat zij desnoods bij ons terecht kunnen." Mensen die zich als vrijwilli gers willen opgeven kunnen dat doen door te bellen met Linda Algra, tel. 010351022. Viaardingen Het ministerie var] welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft nu officieel het sein op groen gezet voor een medisch kleuterdagver blijf in Viaardingen. Het dag verblijf zal worden gereali seerd aan de Kamerlingh On- nesstraat in het schoolcomplex van de voormalige De Savor- nin Lohmanschooi. Het be stuur van de stichting medi sche kleuterdagverblijven ver wacht dat de start van de (her- )bouw in de zomer van 1985 zal plaatshebben. Het bestuur is inmiddels be gonnen met het aantrekken van personeel voor het dag-" verblijf. De algemeeri direc teur wordt al in mei 1985 aan gesteld. In 1980 werd gestart met de voorbereidingen om een me disch kleuterdagverblijf in Viaardingen te realiseren. In samenwerking met het dag verblijf de Kleine Plantage in Rotterdam werd het verzoek ingediend om in de regio Nieuwe Waterweg-Noord een dagverblijf te realiseren. In de gemeenten Viaardingen, Schiedam, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland bleek duidelijk behoefte aan een kleuterdagverblijf. In het nieuwe dagverblijf worden kinderen tussen de één en de zeven jaar behandeld bij wie een stoornis in de ontwikke ling is opgetreden of dreigt op te treden. Waterweg De werkloosheid in hel gebied Nieuwe Water weg-Noord blijft dalen. In de maand december nam het aan tal werklozen met 200 af. Nor maal gesproken neemt in de cember de werkloosheid altijd sterk toe. De werkloosheid daalde zowel bij de mannen (-83) als bij de vrouwen (-117). In een jaar tijcf is de werkloosheid in net Wa terweggebied gedaald met 1.586. In totaal vonden 1.245 mannen een baan in 1984 en konden 341 vrouwen aan het werk. Alleen in de bouwnijverheid blijft de situatie zorgwekkend. In deze bedrijfstak steeg de werkloosheid met 35 personen tot een totaal van 681. In de metaalsector daalde het aantal werklozen. Ook het handels- personeel en het kantoorperso neel ging weer aan de slag. De situatie voor de jeugdigen (beneden de 23 jaar) wordt steeds rooskleuriger. Vee! meer jongeren vinden in ver gelijking met 1983 een baan. Het aantal geregistreerde va catures neemt met de maand toe bij het arbeidsbureau. Schiedam Burgemeester en wethouders hebben afwijzend beschikt op twee aanvragen voor cafévergunningen in Schjedam-Oost en Schiedam- West. In beide gevallen heeft de vergunningaanvrager niet aangetoond aan de eisen van vakbekwaamheid te voldoen.. De Rotterdammer K. Vleer had aan de P.J- Troelstralaan 113 een café willen beginnen en J.P. Dirkzwager was dat van plan in een pand aan de Singel 234. Viaardingen In onze krant van dinsdag 22 januari is abu sievelijk gemeld dat alle open bare scholen voor kleuter-en lager onderwijs in Viaardin gen in het kader van de dag voor het openbaar onderwijs hun deuren voor .belangstel lenden en ouders open doen. Dat is onjuist. De Lage Weide doet niet mee aan de open da gen. Bovendien staat de Dr. Albert Schweïtzerschool niet in Holy, maar aan de Deifse- veerweg. Op welke dag(en) en tijdstippen de scholen open zijn kan bij de scholen worden opgevraagd. i Schiedam Als hij de sterren mag geloven (maar hij gelooft ze niet), dan wordt 1985 een gun stig jaar voor Ruud Pil- lard. Zijn kantoor ziet er opge ruimd uit, Pillard zelf is in een zonnig humeur. Buiten dooit het. Toch heeft de Schiedamse Gemeenschap zich op glad ijs begeven door het gemeentelijke plan tot opheffing aan te vechten. De relatie met het stadsbestuur is koel, zo niet bevroren en hier treedt de dooi niet in. Pillards directeurszetel wie- belt. „Vanuit mijn idealisme denk ik dat alles mogelijk is, zelfs nog een akkoord met de ge meente, maar ik ben realist genoeg om tegelijkertijd mijn door Kor Kegel schouders op te halen bij te hoog gespannen verwachtin gen." De omstandigheden zijn er naar om Pillards blauwe he mel te bewolken, maar hij ver tikt het tegenwoordig zich door politieke stortbuien te la ten bepalen. „Ik geef toe: dit is niet de meest constructieve manier om in te werken. De SG zit in een isolement. Voor goed functioneren is een bete re relatie met de gemeente no dig. Ik had ook wel voorzien dat ons bezwaar die verhou ding zou bemoeilijken, soms lijkt het zelfs wel op persoon lijke rancune. Ik merk helaas dat die situatie een terugslag heeft op de verenigingen." Zindelijk Hoe kan het ook anders? Van de 37 jaar, dat de Schiedamse Gemeenschap nu bestaat, wordt tenminste al de laatste elf jaar gepraat over ombui ging van deze cultuuroverkoe- pelende instantie, de laatste tijd zelfs over opheffing ervan. Vorig jaar hakte wethouder Posthoorn een knoop door: de SG moest weg, de ambtenaren van de afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ) zouden de sub sidieverdeling en beleidsbepa ling overnemen. Posthoorn en in navolging van hem de gemeenteraad— ging echter zo aan elementaire vormen van inspraak voorbij, dat de Arob- bezwaarschriftencommissie het stadsbestuur terugfloot. De SG kreeg uitstel en gedurende één jaar moest overleg worden gepleegd. Dat overleg verloopt op z'n zachts gezegd stroef. Pillard: „Als ik wethouder was —en gesteld dan dat ik het zover had laten komen, want dat vraag ik mij afdan geloof ik - dat ik met de SG om de tafel zou gaan zitten, niet alleen om te praten over uitvoering van het besluit tot opheffing, zóals hij wil, maar in de hoop met weldenkende mensen te ma ken te hebben. WaL-mij ver baasd heeft: enerzijds erkent de gemeente dat er procedure le fouten zijn gemaakt die dan ook tot uitstel van de termijn hebben geleid; anderzijds wordt daar helemaal niet de consequentie aan verbonden, dat ook over de nieuwe struc tuur overleg wordt gevoerd. Ik zou willen, in de ideale situa tie, dat de SG mocht meeden ken over de toekomstige in vulling van het cultuurbeleid, Nee, alleen over opheffing valt te praten. En zelfs dat is ge stopt in afwachting van de uit spraak van de Raad van Sta te." „Deze wanverhouding met de gemeente kan nog eindeloos voortduren," denkt Pillard. „Ik ontken dat wij de zaak traineren. Dat is niet in hel belang van Schiedam, Daarom hebben wij bij de Raad van State ook aangedrongen op versnelde behandeling van ons beroepsseh rift," Ambtenarij Pillard heeft weinig fiducie in het plan om hel cultuurbeleid volledig bij CSJ onder te bren gen. Oh. ook zijn eigen SG overlaadt hij met kritiek, hoor, maar de ambtenarij zal het en thousiasme in dc amateuristi sche kunstbeoefening nauwe lijks bevorderen, verwacht hij, gesterkt door de teleurstellen de ervaringen die opbouw werk, kindercentra en bewo nersverenigingen met CSJ hebben, Pillard zou toch het liefst een nieuw orgaan in het leven ge roepen zien. „Of dat SG heet of anders, maakt niet uit. Het zou wel anders samengesteld moeten zijn. Kijk, de fout van de democratisering in de jaren zestig vind ik, dat toen er alle maal burgers in besturen wer den gehaald, er een scheiding is gemaakt tussen belangstel lenden en belanghebbenden. De SG koos toen voor de be langstellenden, bij wie deskun digheid werd vermeend. Ik herinner mij nog Hans van der Sloot, die toen over de SG zei: 'ja, leuk, die democratisering, maar waar is die man van Wilton Fijenoord nou? Zit die er nu nog niet in?' Hij had ge lijk". „Ik denk dat wij nu langzaam moeten overgaan tot een cir cuit van belanghebbenden en dan bedoel ik niet mensen die een clubbelang te verdedigen hebben, maar mensen die in de culturele sfeer werkzaam, zijn en een brede deskundig heid en ervaring hebben. Ik Ruud Pillard: 'Je moet die man van Wilton Fijenoord ook tegenkomen'. doel op wijk organen, bewo nersverenigingen en dergelij ke. Daar kom je die man van Wilton tegen, daar heeft men een visie op de wijk en daar heeft men zeker culturele be langen. Geef de wijken meer invloed op het culturele beleid. Kijk, over dat soort dingen hadden wij het met de ge meente willen hebben, maar dat overleg heeft dus nooit kunnen plaatshebben." Schiedam Zwembad Zuid in Schiedam heeft speciaal voor volwassenen een aantal uren Ingeroosterd om rustig hun baantjes te kunnen trekken. Naast de vele recreatieve/v rij - zwem uren, als er allerlei speelmaterialen in het water liggen, zou er grote behoefte bestaan aan dergelijke uren. Vanaf 1 februari is het bad op de volgende tijden speciaal voor volwassenen geopend: woensdag: 20.30 - 21.45 uur; vnjdag: 19.00 - 20.30 uur en za terdag en zondag: 14,00 - 15.00 uur. Viaardingen Biljartvere niging 't Oosten krijgt van de gemeente Viaardingen geen bijdrage om het tekort van het vijfde biljarttoer- nooi voor ouderen voor een flink deel te kunnen dek ken, Het bestuur van 't Oos ten had om een eenmalige subsidie van 371,80 gulden verzocht, hoewel het werke lijk nadelig saldo over dat in 1983 en 1984 gehouden toernooi 671,80 gulden be droeg. Burgemeester en wethou- ders hebben 't Oosten laten weten, dat zij sympathie hebben voor een dergelijk initiatief, maar dat het be:- leid van de gemeente er steeds op gericht is geweest geen afzonderlijke aktivitei- ten te subsidiëren. Boven dien, zo schrijven b en w, krijgt de Stichting Raad voor het Ouderenwerk al een niet onaanzienlijke sub sidie. Deze beslissing kan tot ge volg hebben, dat 't Oosten, dat momenteel bezig is met de zesde aflevering van dit evenement, haar aktivitei len in die richting modi stopzetten. Het huidige toer: nooi kent op de begroting een nadelig saldo van 550 gulden. Afgaande op de brief, die de gemeente ver stuurde, behoeft 't Oosten ook voor dat bedrag niet op de steun van de plaatselijke overheid te rekenen. Dick BuiteIaar...'SVV moet er als een echte betaald voetbal organisatie gaan uitzien'... Schiedam De beslissing van het SW-bestuur en de vere nigde sponsors (SBVR) om het contract met oefenmeester Diek Buitelaar met twee jaar te verlengen, is gisteravond door de spelersgroep positief ontvangen. Aanvoerder Leen "Warnaar en spelbepalende middenvelder Chris Treling spraken van een 'gezonde zaak'. Treling: „Voor die man ga ik door het vuur. En ik geloof niet dat ik de enige ben". SVV, dat volgende week met assistent-trainer Hans Schin kel praat, wijkt voor het eerst in jaren af van de stelregel, dat het een trainer nooit lan ger dan een seizoen aan zich bindt. De Schiedamse eerste divisieclub versleet de laatste vier seizoenen vijf trainers (Sandor Popovies, Rob Jacobs, Nol de Ruiter, Huib Ruygrok en Pim Visser), hetgeen onom stotelijk in de prestaties was terug te vinden. Hoewel Buitelaar enkele maanden geleden een vierjari ge overeenkomst kreeg aange boden, achtten beide partijen het voorlopig beter om het maar op twee seizoenen te houden. „Omdat", zo conclu deerde Buitelaar, „je in de voetballerij toch mets kunt voorspellen. Het is i n ieder ge val goed voor de continuïteit, dat er nu een trainer eens wat Hoek van Holland Hans Buiteneweg blijft bij Hoek van Holland, De royaal besnorde oefenmeester van de zondagse vierdeklasser, die achter lijst aanvoerder BTC de tweede plaats inneemt, maakt het be sluit om voor een jaar bh te te kenen deze week aan de spe lersgroep bekend. Buitenweg gaat dan z'n dorde seizoen in aan de Noordzeekust. Arnold Lobman, bij Zwaluwen VI bezig aan z'n eerste seizoen, verlengde eveneens zijn con tract. VRIJDAG 25 JANUARI Basketbal: 20.00 Charlais—Juventus (d): Volleybal: 20.15 Holy—Alcazar 3 (d); Dammen: 10.30 Opening Schie dams kampioenschap door wethou der Luuo Hafkamp m De Ark (Groe- noerd); Voetbal: 19.30 Spelregelwed- strijd voor de jeugd in clubgebouw VSV aan de Marnlxfaan. ZATERDAG 20 januari KNYB-voetbal; 14.30 SVV 2—FC Wa- genrngen 2; Volleybal: 15.00 EAVV— Viaardingen (h). 15.30 VC Schie dam—Polaris (tl), 15 45 Radius— Viaardingen (d), 14.00 MVC—WIK (h), 14.00 RVC/Ltabnon 2—Holy (b). 12.00 MVC—WIK (d), 13.45 CW 2— Shell (d); Basketbal: 19.30 BC Pau- lus—Green Eagles (h), 18.30 Cange- roes—Green Eagles (d), 21.15 Red StarsJuventus (b); Zaalkorfbal: 17.50 Vriendenschaar (B>—Oranje Nassau, 17,00 Tempo—O DO (M). 15.50 Seolto—Harga, 20.00 Spirit— Korbis; Zaalhockey: Hoogvliet Rot terdam: 19.40 Pollux—Westland (h), 21.00 PolluxBarendrecht (h); Wa terpolo: 19.50 Shell—Merwede 4 {5, Kofpabad), 21,20 Vlking'60—Sassen- heim (h, Kolpabad), 15.50 Nautilus 3Viking'60 (d), 20.00 S2C—2VS (d); Tafeltennis: 15.30 Belcrum—Radio Molenaar; Turnen: 0B.30-i7.00 Club- kam pioen schap pen NT O in sportzaal Doelstraat te Maasland. ZONDAG 27 JANUARI KNVB-voetbai: 10.00 Sparta—SVV (kunstgrasveld A!exandria'66) Wa terpolo: 17.00 S2CWIK Wassenaar (h, zwembad West Rotterdam); Zaal handbal: 14.00 Oase—UVG(d), 13.00 DWS—Vires et Celentas (d). 13.30 Oe HoliandiaanVELO (d), 13.30 Anco- ra—WIK (tl), 14.40 De Holiandiaan— Runslreek (h). 15.30 Saturnus'72— UVG (h). 14.15 DWS—WIK (h); Zaal korfbal: 15.00 DKC—Viaardingen; Tafeltennis: 10,00-18.00 Clubkampi- censchappen NOAD in de Koop mansbeurs te Schiedam. langer aanblijft". Een mening, die met name door Leen Warnaar. SVV'er in hart en nieren, werd onder schreven. „Ik pleit er eigenlijk al jaren voor om een tramer de kans te geven hier iets op te bouwen. Dat Buitelaar nog twee jaar blijft, is alleen maar wijs te noemen. Of ik er zelf nog een jaartje aan vast plak? Na vorig jaar heb ik in ieder geval geleerd om nooit meer te zeggen, dat het rn'n laatste sei zoen is", houdt Warnaar een door Donald Bax sJag om de arm. Nu de Rijense beroepsmilitair z'n hernieuwde jawoord' heeft gegeven, zal de komende maanden intensief worden ge werkt aan een vei betering van de organisatie. „Daar versta ik dan wel alles onder", aldus Buitelaar. „Zeker als die be taalde je ugdcom petitie er komt, moeten we zo snel mo gelijk klaar zijn voor het nieu we seizoen. Dan denk ik ook aan de begeleiding". Clubarts Buitelaar heeft binnenkort een gesprek met Warnaar over de gedachten, die de vrije verde diger over SVV heeft, „Ik wil Leen so wis so behouden", zegt Buitelaar onomwonden. „Er zijn echter meer zaken. Zo vind tk, dat er hier volgend jaar een echte clubaris moei zijn, er moet een materiaalman komen, kortom, SVV moet er als een echte betaald voetbal organisatie gaan uitzien" Voor wat betreft het spclcr- spotentieel, heeft Buitelaar zijn visie al klaar De contracten van Chris Treling on René van Delft lopen nog een jaar door, maar de ovengen zullen zich nogmaals moeten bewij zen. Buitelaar: „Van de huidi ge groep kunnen er acht of ne gen blijven Daar zal ik ook bij het bestuur op aandringen. Ze ker Peter van Velzen. Ik denk. dat er een stuk of zes moeten verdwijnen. Dat moe ten we aanvullen met jongens, die kwaliteit hebben en graag bij SVV willen komen spelen". Schiedam SFC-tramer Jan Rotgers en manager Aad Gud de onderzoeken dit weekeinde de mogelijkheid om eind dit of begin volgend seizoen een trai ningskamp in Spanje te be trekken. Het tweetal is voor nemens kwartier te maken in de omgeving van Barcelona, waar zondag tevens de compe titiewedstrijd BarcelonaBet is Sevilla wordt bezocht. Ook zullen enkele trainingen wor den bijgewoond. „We weten nog niet precies wat we gaan doen", licht Rot gers toe. „Of we na een kam pioenschap of promotie met de selectie een paar dagen naar Spanje gaan. of dat we dat trainingskamp in de voorbe reiding naar de nieuwe com petitie opnemen. Het is de be doeling, dat Aad en ik ons za terdag en zondag oric-nteren op de mogelijkheden Hotel, tamingsaccommodatie en meer van die zaken". Schiedam Luub Hafkamp, weihouder van onder meer sport zaken, verricht vanavond de openingszet van het SchiedJms damkampioenschap. Plaats van handeling is gebouw Dc Ark aan het Hargplein, waar de liberale stadsbestuurder de deelne mers om half acht aan de gang zet. De onbetwiste favoriet in deze persoonlijke titelstrijd is natio naal meester Ron Heusdens. Voor de twee andere ereplaatsen in de hoofdklasse zijn veel kandidaten, van wie routinier Wim Vrijland en Sjaak Prins, de clubkampioen van Schiedam, de be langrijkste gegadigden zijn. In de eerste klasse worden Rob van Eijk, Tiny Mous (de twee oud-kampioenen van Schiedam degradeerden uit de hoofdklas se) en Aad Prins getipt. Ook de uit Harderwijk afkomstige. Ruurd Wuestman (studeert in Rotterdam en gaat bij Schiedam spelen) is favoriet in deze klasse. Maassluis - Wim Kannegieter is voor minstens vijf weken uit geschakeld. Tijdens een partijtje op de training ging de basket baller van het MaassJutse Green Eagles door zijn enkel. In hei ziekenhuis werden gescheurde banden geconstateerd en ver dween de enkel van Kannegieter in het gips. Voorlopig voor een week. Na deze periode krijgt hij waarschijnlijk gedurende vier weken loopgips aangemeten, waarna hij voorzichtig met de re validatie kan beginnen. Viaardingen Het trainingsveld van de voetbalvereniging or\dergaat binnenkort een. opknapbeurt. Burgemeesters en wethouders stellen de gemeenteraad voor accoord te gaan met het verstrekken van een krediet ter grootte van 70.600 gulfden met welke investering voor 1985 rekening is gehouden in de meerjarenbegroting. Het benodigde krediet gaat een kleine vierduizend gulden uit boven de raming in de meerjarenbegroting. B en w wijzen de raad er echter op, dat men bij de reconstructie van de velden van voetbalverniging Zwaluwen Vlaadjngen 3.500 gulden onder' deze begroting Is gebleven. Het voorstel wordt woensdag 6 fe bruari door de gemeenteraad behandeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2