Van Wijnen heeft rotsvast vertrouwen in parkeerplan Sceptische Posthoorn heeft haast Streekplan funest voor Viaardingen' Zijdeveld plaatst eerste papierbak is DAGBLAD SGHIEDAMSGHE GOÜRANT NIEUWE WATERWEG COURANT m Personeel slachthuis verontrust naai* raad Kijkshop snel open 'Geen kern centrale op de Maasvlakte' Ongeval bij Wilton Nieuwe partij moet politiek impuls geven "Als het lang duurtzijn minima verkommerd en dood9 Verhouding met Rijnmond bedorven Trage auto van de weg gehaald Maasland wil bus op tijd DINSDAG 29 JANUARI Deelraad Hoek van Holland: Koek. van Holland Deel raadsbestuurder en voorzitter van de commissie sociale za ken en volksgezondheid W. de Groot (D'66) is sterk tegen de bouw van een kerncentrale op de Maasvlakte. Hij is van me ning dat op het gebied van het milieu Hoek van Holland het water tot aan de lippen is ge stegen. „Een kerncentrale is op zich zelf misschien weinig vervui' lend", zegi De Groot. „Maar het afval des te meer. Het is niet te overzien wat op langere termijn de gevolgen zuilen zijn van de 'tijdelijke afvalberging, die nu wordt toegepast". Daarnaast vindt hij de vesti gingsplaats in Europoort of op de Maasvlakte een potentiele bron van calamiteiten: „Als een kerncentrale in dit gebied wordt gebouwd is de omvang van een eventuele calamiteit absoluut niet meer te overzien of te beheersen. Door de vesti ging van een dergelijke cen trale heeft een onaanvaardba re 'opeenstapeling van risico factoren plaats, die afgewezen moet worden". Het hoeft niet eens een ramp in de kerncentrale zelf te zijn, vindt De Groot, maar er kan door allerlei oorzaken een ke len van explosies optreden waarbij radioactieve bestand delen in de lucht komen met eventueel zelfs het risico van afsluiting van het gehele ge bied. Volgens de deelraadsbestuur der staat de economische noodzaak van een nieuwe kerncentrale nog helemaal niet vast. Er zouden andere mogelijkheden denkbaar zijn zonder dat daarbij direct wordt gedacht aan een kolen- gestookte centrale. De Groot is van mening dat Hoek van Holland zich moet uitspreken tegen de vestiging van een kerncentrale op de Maasvlak te. Een ongevraagd advies van de commissie sociale zaken zou een eerste stap in die richting kunnen zijn en op de eerstvol gende vergadering zal daartoe een voorstel worden gedaan. Schiedam Een 50-jarige op varende van het Bulgaarse schip Sagita is gisteren na een arbeidsongeval met ernstige - verwondingen naar het Schie- landziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer werd onmid dellijk geopereerd. Hij ver keert niet meer in levensge vaar. Het ongeval op de Sagita, dat bij Wilton-Fijenoord ligt voor reparatie, had plaats rond elf uur. De man was vergeten de klauwplaat van de draaibank vast te zetten. Toen hij de draaibank aanzette schoot de loszittende as tegen zijn kaak been, oog en borstkas. Stads belangen Maassluis in oprichting Maassluis De oprichting van een nieuwe politieke partij in Maassluis komt eraan, maar de definitieve oprichting is pas aan het einde van het jaar te verwachten. Een groot aantal bewoners uit de Maassluise gif wijk Steendijkpolder loopt al geruime tijd met het idee rond om een eigen partij op te rich ten. De bewoners zijn uitermate on tevreden over de manier waarop de grote partijen in de raad (PvdA, CDA en VVD) zich bezighouden mei de ernstige verontreiniging in de Steendijkpolder. De heer Huiben, bewoner van de wijk, benadrukte vorige week tij dens een hoorzitting nog eens de wens van de bewoners. De initia tiefnemers verwachten veel respons van de Maassluise bevolking. Niet alleen van de bewoners van de Steendijkpolder, maar zeker ook uit de Verto-wijk, waar inmiddels ook bodemverontreiniging is geconsta teerd. „Het is nu nog te vroeg om een nieuwe partij te stichten", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek in door Chris Woerts de Steendijkpolder en bij de verkie zingen In 1986 mogelijk lijsttrekker van de partij. „We zullen de komen de acht maanden alle zeilen bij moeten zeiten om het onderzoek naar de verontreiniging in de wijk af te ronden. Nemen de partijen na al die maanden nog steeas een pas sieve houding aan, dan wordt het inderdaad tijd om actie te onderne men. De partijen hebben dus nog acht maanden de tijd om hun leven te beteren." De commissie bodemonderzoek voelt in dit stadium dus nog niets voor een nieuwe politieke stroming in Maassluis. De kans dat er echter aan de verkiezingen in 1986 wél een nieuwe partij meedoet is aanzien lijk: „Maar het moet dan niet alleen een partij worden die zich bezig gaat houden met de problemen in de Steendijkpolder. Hel moet de partij Stadsbelangen worden waar de gehele bevolking iets aan heeft. Als je je alleen met gif gaat bezig houden ben je denk ik fout bezig. Er spelen veel mee problemen in de stad. Ook de manier waarop met de middenstand wordt omgesprongen rammelt aan alle kanten. Ik vind 'dat er in Maassluis mensen 4n de raad zitten die niet capabel zijn en een nieuwe stroming zou verhelde rend kunnen werken." maquette van de Afrolgarage, waarvoor de plannen gisteren werden Viaardingen Van Wijnen Vastgoed bv heeft een rotsvast vertrouwen m de toekomst van de parkeergarage aan de Afrol in Viaardingen, „Wij doen mee in de exploitatie, omdat dit plan vergezeld gaat van een gedegen parkeerbeleid", zei woordvoerder Van der Bruggen van de Rijswijkse beleggingsmaatschappij giste ren bij de presentatie van de plannen. De gesprokken hebben bijna drie jaat in beslag genomen. „Wij zijn niet over één nacht ijs gegaan", zei wethouder Bas Goudriaan. Juist op die gedegen voorbereiding baseert Van der Bruggen zijn vertrouwen De vele verliesgevende parkeergarages in andere steden weet hij aan overhaaste beslis singen. „De deelnemers aan de exploitatie van de Afrolgarage lopen alleen risico als de bezetting onwaarschijnlijk laag wordt", aldus Van der Bruggen. Schiedam De eerste papier bak is in Schiedam geplaatst. Met gepaste trots deponeerde wethouder Chris Zijdeveld gis teren de eerste bak op het Dr. Wibautplein. In totaai worden er vijf papierbakken in de stad geplaatst. De gemeente wil dat de Sehie- damsc bevolking het papier wekelijks in do bakken gaat deponeren. Uit een onderzoek is gebleken dat in de wijken waar de bakken worden ge plaatst weinig vrijwilligers ac tief zijn in het ophalen van oud papier. „Wij willen geen concurrent zijn van verenigin gen of instellingen die ook oud papier ophalen", aldus ONS- voorliehter Mari Dingenouts, In Zuid is bijvoorbeeld geen bak geplaatst, omdat daar zeer frequent het oud papier wordt opgehaald. Wij willen nie mand in de wielen rijden." In Schiedam wordt per jaar ruim 3606 ton oud papier als huisvuil aangeboden. Een groot gedeelte kan opnieuw door de papierindustrie wor den gebruikt. De Rotterdamse firma Pauw zal de papierbak ken voor de gemeente legen en ter verwerking aan de in dustrie aanbieden. Het is de bedoeling dat het project de gemeente geen geld kost. Uit de opbrengst van het papier moeten de papierbakken wor den betaald. De eerste papierbak wordt geplaatst op het Wibautpiein. Schiedam Wethouder Her man Posthoorn wil uiterlijk in mei met concrete voorstellen komen voor een te voeren mi nimabeleid in Schiedam. De suggesties en aandachtspunten die door verschillende project groepen zijn gebundeld in de nota 'Mogelijkheden voor een minimabeleid1 werden gisteren door de raad als uitganspunt gekozen. Niet zonder morren overigens. Het was vooral het CDA dat bij monde van Riet van Lam- balgerr forse kritiek had. „Het heeft wel lang geduurd. De problemen waren vooraf te voorzien", begon ze voorzich tig om daarna ongemeen fel uit te halen met de conclusie: „Als het nog lang duurt, 2ijn de minima verkommerd en dood." De motie over de minima droeg Posthoorn op al in maart met uitgewerkte voor stellen te komen. De zinssne- den dat de minima 'op de rand van een crisissituatie balance ren* en dat 'directe hulp gebo den is" bleven wonderbaarlijk genoeg in de motie staan, toen in een uiterste poging om de raad mee te krijgen maart werd vervangen door mei. Ook de afgezwakte motie haaide het overigens mei. Diverse sprekers hekelden het kabinetsbeleid dat het nodig zou hebben gemaakt om plaat selijk met dergelijke nota's te komen. „We moeten redden wat er te redden valt", typeer de Herman Noordegraaf (PSP/PPR) de smalle marges die Schiedam zijn gegeven om binnen te opereren, nij pieiue voor een risicodragend beleid. „We moeien zoveel mogelijk de bijstandsnormen die gelden voor noodzakelijk levenson derhoud oprekken. Alleen zo kunnen we linancielc speel ruimte crecren. Desnoods moeien wc proefprocessen uit lokken." Viaardingen Het openbaar lichaam Rijnmond zal alle Vlaardingse bouwplannen nauwgezet toetsen aan hei on langs uitgegeven streekplan nummer 6. Wordt dat plan aangenomen, dan mag "Viaar dingen in een zóne 1-an twee kilometer vanaf de Waterweg niet meer huizen bouwen dan er op l januari 1984 stonden. Bouwen op de open plekken zou daarmee zo goed als onmo gelijk worden. Dit onthutsende nieuws hoor de een delegatie van wethou ders en ambtenaren vorige week in een geheim overleg met vertegenwoordigers van Rijnmond. In dat overleg had den de Vlaardingers willen aandringen op een groter con tingent voor de sociale wo ningbouw, maar het gezel schap kreeg een stevige dom per. „Rijnmond doet werkelijk alles om zich populair te ma ken", reageert wethouder Bas Goudriaan cynisch. Viaardingen spreekt in alle beleidsplannen van een ver steviging van de woonfunctie in de oude wijken. „Dat proces van stadsvernieuwing is a! zo'n vijftien jaar bezig, dat kan Rijnmond toch niet zomaar op vage gronden terugdraaien", zegt milieu-ambtenaar Mole naar. „Dit kan natuurlijk niet", roe pen Goudriaan en Molenaar om het hardst. De wethouder zei al eerder, dat de oude wij ken een museum zouden wor den als de zonen ngsplannen van Rijnmond doorgingen. Maar dat het zo'n vaart zou lo pen had het gemeentebestuur toch niet verwacht. Van de be weegredenen van het open baar lichaam zegt de wethou der niet erg veel te begrijpen. Viaardingen zal zich met hand en tand verzetten tegen het streekplan, dal nog door do Rijnmond raad moet worden goedgekeurd, „Er staat ons mets anders open dan een be roep te doen op die raad", zegt Molenaar. „Ik kan mij niet voorstellen dat die akkoord gaat met het blokkeren van de woningbouw in Viaardingen." De wethouder gaal er voorals nog van uit, dat alle bouw plannen worden uitgevoerd, zelfs als het streekplan wordt aangenomen „Dan zullen wij het uil moeten vechten op het scherp van de snede", aldus Goudriaan. „Maar ik begrijp niet waarom dat niet gewoon in goed overleg kan gaan." Posthoorn moest er allemaal mets van weten. „Ik wil geen maatregelen die botsen mot de voorschriften", verwoordde de PvdA-wethouder zijn voor zichtige koers. Vele andere suggesties konden op een ver gelijkbare behandeling reke nen. Het huis aan huis bezor gen van voorlichtingsfolders over de kwijtscheldingsmoge lijkheden van tarieven en be lastingen, het verstrekken van een woon kost emoeslag, een onderzoek naar mogelijke par ticuliere fondsen die voor de minima soelaas kunnen bie den; Posthoorn benaderde het allemaa1 op z'n minst scep tisch. Een motie van Uiferd Bruse- ker (CPN) om met het kwijt scheldingssysteem in de hand een deel van de energiereke ning van echte minima te schrappen, strandde omdat hij alvast 'de krenten uit de pap' wilde halen. Bruseker conclu deerde daaruit dat het idee op zich de raad kennelijk wel aanspreekt. In mei zal Posthoorn de priori teiten van uitgewerkte plan nen voorzien en ook de finan ce léle consequenties aangeven. In een later stadium volgt een beleid voor de rest van de aan bevelingen. Bij een bezettingsgraad van dertig procent maken de be heerders al een bescheiden winst. Het enige waaraan burgemees ter en wethouders politiek ge zien de handen konden bran den was de prijs die bewoners moeten betalen voor een par keerplaats op straat. Maar dat bedrag is in de nota niet inge vuld. Wethouder Goudriaan vindt hel wel 'alleszins rede lijk', dat de Ix-woners gaan be talen Wethouder IJsbrand van der Velden (financien): „Een belanghebbenden rege ling zonder controle leidt tot chaos. Die controle kost geld en daar moet wel iemand voor opdraaien Eerder ged a nc toezegg i ngon over gratis parkeren voor be woners noemde Goudriaan, 'niet gefundeerd'. Die beloftes zouden zijn gedaan, 'toen de bomen nog tot in de hemel groeiden'. 13 en w laten hel aan de gemeenteraad over om te bepalen wat een redelijke prijs is voor de bewoners. Wil de regeling kostendekkend zijn, dan zouden belangheb- ben den tweeho n Ie rd veer t ig gulden per jaar moeten beta len. Bij de parkeer meters en - automaten ral het tarief an derhalve gulden per uur be dragen. De eerste paai voor de par keergarage moet volgens sche ma in mei de grond in De ga rage wordt aan het oog ont trokken door een supermarkt en 86 woningen Vuor de bouw kan beginnen moeten inspre kers en gemeenteraad zich uit spreken over het plan. Het be heer van de garage, die aan 463 auto's plaats biedt, komt in handen van de gemeente en van Aetomat, een dochteron derneming van de Bataafse Petroleum maatschappij. Win kelier Bas van der Heijden en Van Wijnen dragen de eerste vijf jaar bij in een eventueel verlies In totaal moeten er in de Vlaardingse binnenstad drte parkeergarages worden ge bouwd. Daardoor wordt het mogelijk de open plekken tn de binnenstad vol le bouwen. Volgens wethouder Goudriaan kan dat in de komende jaren zo'n t weedu i zend woningen opleveren „Dat komt het ge zicht van de stad ten goede", vindt zijn collega Van der Vel den. Schiedam Hel personeel van het openbaar slachthuis heeft er m een brief bij do ge meenteraad op aangedrongen de voorgenomen sluiting tegen te gaan, zolang er geen duide lijkheid is over hun rechispost- tie. De werknemers zijn bang dat de rechten, die zij in vele jaren hebben opgebouwd, verloren gaan. Dat zou wellicht het ge val zijn als zij worden overge plaatst naar slachthuis Broere in Rotterdam. Het personeel baseert dat vermoeden op de gebrekkige informatie die zij tot heden van verantwoorde lijk wethouder Cor van Til- borg heeft ontvangen. Het epistel is op 20 december geschreven, maar werd pas gisteren aan de openbaarheid prijsgegeven. Van Tilborg zei, dat dat was omdat de schrij vers er aanvankelijk zelf lie ver met mee naar buiten wil den treden. CDA'er Piet Roosen drong er bij de wethouder met klem op aan zo snel mogelijk de ver langde duidelijkheid te ver schaffen, Hij zei het onjuist te vinden dat het personeel pas in een laat stadium over de voorgenomen sluiting was in gelicht „Tol 6 december was het personeel zelfs op geen en kele wijze betrokken hij het overleg", hekelde hij het op treden van Van Tilborg „Bo vendien functioneert de mede zegge nschapscoimnisMe niet. omdat drie leden zijn uitgetre den Roos.cn koppelde daar aan het verzoek om met alter natieven voor personeelsin- spraak ie komen Van Tilborg toonde begrip voor de onrust onder hel per soneel Misschien heb ik tij dens de voor licht ingsbijeen- komst het bedrijfseconomisch aspect wel te veel benadrukt. Het kan zijn dat men daaruit concludeerde dat de personele consequenties mij nauwelijks raakten. Ik denk dat die in druk met het aanstellen van een tijdelijke directie wel is weggenomen Wat de rechten betreft, wc hanteren gewoon de richtlijnen die daarvoor gelden." Viaardingen De Kijkshop opent de nieuwe vestiging in de Brede Havenstraat op 15 fe bruari. De huidige vestiging aan de Van Ba er lest raat wordt opgeheven. De opening zal met veel feestelijk vertoon plaatshebben. Meubelgigant Linders sloot za terdag definitief tie deuren voor het publiek. Aan een uit verkoop-periode van enkele maanden kwam een eind Dc verbouwing van het pand door medewerkers van de Kijkshop neemt ruim twee weken in beslag. De directie van de winkelketen in huls hout lelijke artikelen heeft nog geen huurder gevonden voor de tweede verdieping van het imposante pand op dc hoek van de Brede llavenstraat- Hoogstraat. Die ruimte wordt voorlopig niet benut Dc runnle. waar hel personeel van De Kijkshop nu de be schikking over krijgt, is twee maal zo groot als die van het pand in de Weslwijk in Vlaai- dingen. Viaardingen De politie heeft gistermiddag op rijksweg 20 c-en te zwaar beladen, on verzekerde bestelauto, die ook nog de nodige technische ge breken vertoonde, van de wei* gehaald Het busje viel op, omdat het met een snelheid van onge veer vijftig kilometer over de rijksweg 'sukkelde'. Een poli- tie-patrouiJIewagen dwong de bestuurder. een 25-jarige Dordtenaar, tot sloppen. Tegen ■hein en zijn twee jaar oudere broer, de eigenaar van de auto, werd proces-verbaal opoe- maakt. Maasland/Maassluis Burgemeester en wethouders van Maas land dringen er op aan de bussen vanaf station Maassluis niet te vroeg te laten vertrekken. Op tijd rijden voorkomt dat treinreizigers, richting Maasland en omgeving hun aansluiting op de<bus missen. Dit is eén van de reacties, die het Samenwerkingsorgaan West- v er voer n c' rec"*> lydens eerste mspraakronde in hetstreek- Een andere, voor zover die met het Waterweggebied te maken heeft is de wens van de stichting Welzijnswerk voor Ouderen in Maasland om lijn 132 iangs het Delftsegasthuis Reïnier de Graaf pathlsantenCn s t,ng wordt hierbij gesteund door 26 sym-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1