Drie winkelketens nemen Co-op over Onheilspellende tochtgaten in wijk verdwijnen Schiedamse politie wil meer vrouwen Peter van Anrooylaan bevreesd voor bus 53 Touwtrekken om Baobab GAB zet gratis cursus tekstverwerking op VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT W erkgelegenheid voor 175 mensen behouden Bewoners willen meer tijd Brutale diefstal mislukt West raakt lijn 52 kwijt VOR maakt ernst met gehandicaptenbeleid Ruzie in reiswereld Feestje loopt uit de hand S WHfflWEG DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 Schiedam De bewoners in Groenoord hebben geen onvertogen woord laten horen. Het volbouwen van de onderdoorgangen bij negen flats in de wijk, een plan dat dateert van 1982, werd door iedereen met gejuich ontvangen. Gisteren is met de werkzaamheden begon nen. Bij de negen onderdoorgangen zullen in totaal achttien kleine woningen worden gebouwd. Wethouder Chris Zijdeveld bekijkt met ambtenaren en één commissielid een onderdoor gang. Over een half jaar moeten daar twee woningen staan. Tijdens een voorlichtingsses- sie, gistermiddag voor de leden van de raadscommissie ruim telijke ordening, deed wethou der Chris Zijdeveld de twee aanwezige leden uit de doeken wat de charme is van dit bouwplan. „Iedereen heeft het als tochtgaten ervaren. Men sen die er 1s avonds wandel den, beschreven het als on heilspellend of op z'n minst ongezellig. We hebben de kans om de wijk leefbaarder te ma ken dan ook met beide handen aangegrepen." Het is genoegzaam bekend, Schiedam heeft jarenlang overvraagd op bouwplannen. „Dat werpt nu z'n vruchten af", constateerde Zijdeveld. „Er blijven altijd plannetjes bij het ministerie op de plank lig gen. Ais ze daar dan een gaatje hebben, profiteer je ervan." Bovendien heeft het rijk voor dit soort bouwplannen riante subsidies uitgetrokken. De huizen onder de flats, die naar verwachting over ongeveer een half jaar worden opgele verd, gaan ongeveer 250 gil den aan huur doen. Het wor den allemaal tweekamerwo ningen. Met de operatie is een duide lijk manco van de architecto nische opvattingen uit de pe riode '70-'75 blootgelegd. „In die periode werd in dit soort situaties in nieuwbouwwijken de begane grond bijna nooit bebouwd," verwoordde Zijde veld het falen. De eenheden worden voorzien van centrale verwarming, die wordt aange sloten op het centrale ketel huis van het flatgebouw. De werkzaamheden worden ge lijktijdig uitgevoerd in de on derdoorgangen aan de Mozart- laan, Jac. UrJusplein, Joz. Ore- liosingel (3), A. van Raai te- plein, B. Verhallenplem, L. Zimmermannplein en de Vi- valdiiaan. Schiedam In de Opstandingskerk ïn Schiedam heb ben 175 personeelsleden van de levensmiddelenorgani- satie Co-op Nieuwe Waterweg-Noord gisteravond te horen gekregen, dat hun werkgelegenheid gered is. De negentien met sluiting bedreigde filialen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis blijven op enkele na open. Tien supermarkten worden overgenomen door de DES (Door Eendracht Sterk) in Den Haag, een winkelketen waaruit de Co-op destijds ook door fusie is ontstaan. stroefd worden naar benoua van de Co-op-slijterijen De Witte Kruik, waarvan de kleinste overigens niet als zelf standige onderneming renda bel zal zijn. Crisismanager G.A.M. Brouwers en bewindvoerder W.G. van Hassel: „Personeel was blij dat er eindelijk eens wat ge beurde." Schiedam De korpsleiding van de Schiedamse poli tie doet er alles aan om meer vrouwen in dienst te ne men. Momenteel volgen twee aspirant-agentes een op leiding op de politieschool in Amsterdam. Het korps telt momenteel slechts twee vrouwelijke leden. Een advertentie in een huïs- aan-huisblad in Schiedam heeft inmiddels heel wat reac ties opgeleverd: „Dat geeft vertrouwen voor het verdere verloop van de sollicitaties", aldus commissaris Piel van den Hengel. „Vrouwen voegen een bepaald element toe aan het functioneren van het korps. Wij streven naar gelijk heid binnen het korps en de aanwezigheid van vrouwen is daarbij van groot belang. Vrouwen vormen een rustge vende factor en kiezen vaak voor een meer verbale oplos sing bij problemen." Overigens is het uitermate moeilijk voor de korpsleiding om voldoende vrouwelijke sol licitanten te vinden. Van den Hengel: „Het verloop binnen andere korpsen is heel mi niem. Ook van de opleidingen stroomt weinig door. In de stad zelf hebben wij nog maar weinig geadverteerd en dat stukje niet ontgonnen gebied zijn we nu aan het uitdiepen." Het Schiedamse korps wordt dit jaar uitgebreid met 22 men sen. Aanvankelijk zou de sterkte van het korps in het kader van de bezuinigingen moeten worden teruggebracht. Schiedam tekende echter met succes protest aan bij de minis ter Rietkerk van Binnenland se Zaken, Op 1 oktober moet het korps weer op volle sterk te zijn. Het' korps telt dan 147 mensen. Zie verder pagina 13. Vlaardingen De bewo ners van de Vlaardingse Vaart hebben meer tijd nodig om de plannen, die de gemeente heeft voor het neerzetten van drie flatgebouwen langs De Vaart, te kunnen bestude ren. De bewoners denken aan een periode van twee maanden. De bewoners willen ook een extern bureau inschakelen voor het geven van adviezen. De gemeente wil de inspraak procedure voor het omstreden bouwplan tot het uiterste be perken. Binnen een maand wil het college van burgemeester en wethouders een beslissing nemen over een eventuele be bouwing langs De Vaart. De bewoners willen meer tijd. „Een periode van acht, negen weken moet toch mogelijk zijn", aldus woordvoerder Bert de Vilder namens de bewo ners. „We hebben afspraken gemaakt met de ambtenaren over de te volgen procedure en ik ben over het verdere verloop vol vertrouwen." De gemeente wil langs De Vaart drie flatgebouwen neer zetten. De bewoners zijn fel te gen de plannen, omdat zij het 'groene hart' van Vlaardingen niet verder aangetast willen zien." i Het filiaal in de Koningshoek te Maassluis gaat samen met de aangrenzende slijterij De Witte Kruik over naar de win kelketen Hoogvliet. En de Co- op aan de Ketelstraat in Schie dam wordt overgenomen door Unigro (Vivo). Voor twee klei nere supermarkten en vier slijterijen van De Witte Kruik worden nog oplossingen ge zocht. In het Co-op-museum in Schiedam ten slotte is volgens bewindvoerder W.G. var» Has sel de gemeente enigermate get n teresseerd Vaststaat dat voor 175 van de 215 werknemers behoud van werkgelegenheid is gereali seerd. En er is volgens Van Hassel een reele kans dat dat aantal op 190 komt. In enkele gevallen zullen de filiaalhou ders van de Co-op als zelfstan dige ondernemers verder gaan, waarbij een aantal dan gebruik maakt van de facili teiten (inkoop, reclame, boek houding) van de DES. „De naam Co-op verdwijnt in ieder geval," aldus Van Hassel gisteravond na de personeels bijeenkomst. „In vijf weken tijd hebben wij deze verheu gende oplossing bereikt". Die tevredenheid werd gedeeld door Lou Wijnen van .de Dienstenbond FNV, Volgens Van Wijnen „mogen wij blij zijn dat een faillissement is voorkomen en dat wij nog zo hoog hebben kunnen scoren voor de werkgelegenheid." De vakbondsman .noemde het re sultaat zeer positief. Vitaliieil Ook het personeel toonde zich gisteravond opgelucht. Crisis manager G.A.M. Brouwers, die er met de bewindvoerders en de Dienstenbond aan gewerkt heeft om de Co-op-filialen uit de surséance van betaling te redden, heeft het personeel de hele maand januari veel vitali teit getoond. „Die mentaliteit is heel belangrijk geweest in onze gesprekken met de veer tien gegadigden, waarvan er uiteindelijk drie overbleven, de DES, Unigro en Hoogvliet De schuld van de Co-op was opgelopen tot 3,5 miljoen gul den. Ongeveer 150 crediteu ren, leveranciers van groente en fruit, zaten er voor redelijk omvangrijke bedragen in," al dus Brouwers. Van Hassel: „Zij komen nu zo goed mogelijk aan hun trekken. Van de werkgelegenheid is negentig procent gered, en de crediteu ren kunnen voor een evenre dig deel worden betaald. An ders waren zij voor tonnen de boot ingegaan," Crisismanager Brouwers: „Het is dat de bewindvoerders zorg vuldig naar de cijfers hebben gekeken, daardoor kon het faillissement worden afgewen teld. Wij zijn ervan uitgegaan dat elk filiaal zichzelf moest kunnen bedruipen. Dat kan nu zeker, want de hoge kosten aan overhead vallen nu weg. Ook het personeel van de Co- op toonde een nauwe betrok kenheid. Het personeel was blij dat er eens wat gebeurde. Daarvan getuigt de grote op komst, zelfs zaterdaghulpen gaven acte de presence. Met grote regelmaat hebbtn wij de filialen bezocht om ons oor te luister te leggen bij het perso neel, geheel overeenkomstig de opvattingen in modem ma nagement. Uiteindelijk is be reikt dat het personeel met volledig behoud van verkre gen rechten overgaat naar de nieuwe situatie." Brouwers en Van Hassel wil den niet ingaan op de vraag, of het bestuur van de Co-op Nieuwe Waterweg-Noord fou ten heeft gemaakt. „Wij kijken niet achterom," aldus Brou wers. „Wij kijken vooruit in de toekomst." Van Hassel stelt zich voor dat op 31 maart alles is afgerond. Komende maand zal -nog ge- Vlaardingen Alert ingrij pen van een vrachtwagen chauffeur voorkwam gister middag dat de auto van een 42-jarige man uit Maasland werd gestolen. Deze had ge tankt bij een pompstation aan de Deltaweg en was on derweg om de rekening te betalen, toen hij tot zijn schrik zag dat een onbeken de m zijn auto stapte en er mee wegreed. De autodief kwam niet ver. De chauffeur van een vrachtauto, die getuige was van de diefstal, zette zijn wa gen dwars op de weg en blokkeerde zo de weg voor de dader. De dief, een onge- veer 25 jaar oude man met rossig haar en een smalle snor, stapte snel uit de gesto len auto. Hij rende naar een gereedstaande BMW en reed weg. De man uit Maasland kon opgelucht weer in zijn eigen auto plaatsnemen. Schiedam In de Schiedamse wijk Groenoord is weerstand gerezen tegen een plan van gemeentewer ken om de route van buslijn 53 te verleggen van de Eduard van Beinumlaan naar de evenwijdig daaraan lopende Peter van Anrooylaan. Die routewijziging zou in september moeten ingaan. Maar gisteravond kwamen bij de commissie ruimtelijke orde ning van wethouder Zijdeveld al zes schriftelijke reacties bin nen van omwonenden van de Peter van Anrooylaan. Zij 2ijn bang da» hun laan een race baan wordt „Er komen nog meer reacties", wist een bewo ner Gronefeld van het Bart Verhallenplem. De commissie leek er zo bang met voor, zeker met na een toelichting van directeur Harm de Block van gemeente werken, waaruil begrepen kon worden dat de Peter van An rooylaan een soort hoge-hoed- behandelmg kan krijgen. Dat is een constructie waarbij het verkeer een straat inrijdt en er aan dezelfde kant weer uit moet komen, vergelijk de Edu ard van Beinumlaan in de hui dige situatie. Doorgaand ver keer zal er niet zo graag ge bruik van maken, was de slot som. Toen Gronefeld er na het corn missie-advies nog over wilde discussiëren, werd hij afgehamerd door wethouder Zijdeveld. Ook de plannen met bus 52 stuitten op verzet, ditmaal bij "VVD-raadslid Anne Renskers Het (voorlopige) eindpunt van lijn 52 komt in september ie liggen in de Zwaluwlaan, zo dat Vlaardingers bij de Chur ch ill weg kunnen overstappen op tramlijn 1 of anders even tueel bus 53. Hans van Kleef (PvdA) en mevrouw Renskers vroegen zich af hoe hel dan moet in Schiedam-West en langs het Schielandziekenhuis. als bus 52 daar niet meer rijdt. Volgens Zijdeveld is in dat gal voorzien in een plan van twee jaar geleden, maar hij had dat met als parate kennis in zijn hoofd, dus wilde hij er later een keer op terugkomen. Me vrouw Renskers vroeg door. werd door Zijdeveld verweten dat zij buiten de orde was, waarop het VVD-raadshd haar stem voorbehield aan het rap port over de verkecrscuculaue in Groenoord. PvdA'er Wim Oomen kwam met het idee om van een deel van de Eduard van Beinum laan een rol schaatsbaan te ma ken. De rest wordt fietspad. Vlaardingen Met Theo EU- asberg van Gemeentewerken overlegde het Vlaardings Overleg Revalidatie (VOR) gisterenavond over de manier waarop de stad vorm moet ge ven aan zijn gehandicaptenbe leid. Deze bijeenkomst was een rechtstreeks gevolg van het gesprek dal een afvaardiging van het VOR vorige maand had met wethouder Mariette H oogend ijk. In dat gesprek verklaarae mevrouw Hoogen- dijk het VOR als enige spreek buis voor alle Vlaardingse ge handicapten. te beschouwen en samen ernst te willen maken niet het gehandicaptenbeleid, Die beiotte houdt in dat er tus sen het VOR en de gemeente fj-equent contact dient te zijn. In eerste instantie spitsen de problemen zich toe op ver keerstechnische voo rz i en i ngen en vandaar dat juist de dienst bestratingen zich presenteert als eerste onderhandelings partner. Eliasberg kondigde onder meer de komst aan van Eddie Stuyt, een stagaire van de Tilburgse Verkeersacade- mie, die in zijn afstudeerscrip tie het Vlaardingse? gehandi captenbeleid gaat doorlichten. - Met de leden van het VOR be sprak Eliasberg de beste ma nier om de problematiek te be naderen Hei bleek dat er al leen al verkeerstechnisch meer haken cu ogen zijn dan de VOR-leden voor mogelijk hielden en Eliasberg zal nog herhaalde malen bij het VOR te gast zijn voor er in het ver keersbeleid sprake zal zijn van 'inclusief denken'. Theo Elïas enkele VOh- leden op ver keerstech nische biemen in de wijk Hoogka mer. Vlaardingen Het Vlaardingse reisbureau Baobab en de Amsterdamse touroperator Rik Jan Viezee liggen sinds enige tijd met elkaar overhoop over de naamvoe ring van Baobab. Viezee, die ïn Transglobal Travel een nieuw contactadres heeft gebonden, claimt de naam omdat hij als reisorganisator al dertien jaar reizen naar Afrika onderneemt. Sinds 1981 waren zijn reizen zee, de naam bij de Kamer van bij het Vlaardingse bureau on- Koophandel te hebben gedepo- dergebracht. [ene Hurks van Baobab werkt vanaf die datum met de naam. Zij beroept zich erop, in tegen stelling tot Vie- neerd. Het meningsverschil is inmid dels zo hoog opgelopen, dat de- Amsterdam mer in enkele lan delijke dagbladen een adver tentiecampagne is gestart. Daarin wijst hij er op dat de reizen, die door het Vlaarding se bureau worden aangeboden, niet op zijn jarenlange erva ring en financiële steun zijn gebaseerd. De tweespalt tussen de twee is ontstaan nadat Irene Hurks begin dit jaar volledig voor zichzelf begon. Dat was omdat Viezee te kennen gaf niet lan ger met haar m zee te willen. Voor Hurks was dat aanlei ding met andere touroperators contact te zoeken. In de perio de '81'84 boekte zij weliswaar Afrika-reizen, maar fungeerde niet als operator. Die rol was Viezee toebedacht. Beiden zijn uiterst summier in hun commentaar en bena drukken slechts dal 'naar een voor beide partijen acceptabele oplossing wordt gezocht'. De advocaat van het Vlaardings bureau probeert binnenkort tot een vergelijk met Viezee's belangenbehartiger te komen. Lukt dat niet, dan zeggen bei den niet te zullen schromen een kort geding aan te span nen. Schiedam Het Gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord heelt een gratis cursus tekstverwerking opgezet. Daarmee wil het arbeidsbureau aan de toenemende vraag naar tekstver werkers voldoen. De ervaring leert dat 50 procent van de men sen die de cursus hebben afgerond een baan krijgt. De cursus is in samenwerking met hel Centrum voor Administratieve Vak opleiding voor Volwassenen opgezet. Deelnemers moeien tussen 18 en 30 jaar zijn en staan ingeschre ven bij het arbeidsbureau. Bovendien moeten zij een mavo-op leiding hebben afgerond en een cursus typen hebben gevolgd. De cursus tekstverwerking duurt zeven dagen. Maassluis Een af scheidsfeestje in snack bar Palet aan de Mesda glaan in Maassluis liep danig uit de hand. Een 36-jarïge inwoner van Maassluis gooide zelfs de geyeiruit aan diggelen. De dronken man werd door de politie ter ont nuchtering ingesloten. Tot tweemaal toe moest de politie ook nog een ambulance inschakelen om bezoekers van het uit de hand gelopen feestje naar het ziekenhuis af te voeren. Eerst kreeg een feestganger een aanval van hyperventilatie en later op de avond moest een jongen met een ern stige vleeswond naar het Holy ziekenhuis in Vlaar dingen worden gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1