Angst voor branden steekt kop weer op .J-MÊ L*ji0i Goéd zo, dame! Meubelfabriek Modern 'Parkeren is nu een zooitje ongeregeld' Kinderopvang op helling VLAARDMGS BAGBLAD SCHIEDAMSCHE EOURAIIT NIEUWE WATEUWEG COURANT Jongeren in *1 Nieuwelant in opspraak Hoek van Holland boos op wethouder Nog steeds te laat... Schiedam-Oost roept gemeenteraad te hulp wmmmmm Carnaval barst weer los Winkeldief aangehouden Na tv- programma 25 tips ®!K. Onduidelijkheid over slooppanden Inbraak in Westpoint Video weg De meeste mogelijkheden voor de meest onmogelijke prijzen bij Meubelfabriek Modern WniRWEG Disco bezorgt Babberspolder nachtmerries VRIJDAG S FEBRUARI 1985 Vlaardingen De maat is vol voor de bewoners van de Babberspolder. Opgeschoten jongelui bezorgen de bewoners nachtmerries. Het bestuur van de parochie Heilige Geest komt ieder weekeinde weer voor verras singen te staan. De jongeren, die de disco in wijkcen trum 't Nieuwelant bezoeken, zorgen voor zoveel pro blemen dat de bewoners nu de hulp van de gemeente hebben ingeroepen. „Het is te gek wat hier 0~ beurt", aldus mevrouw Paal vast van de Heilige Geestkerk. „De jongelui hebben al voor duizenden guldens schade aan gericht. Ieder weekeinde is het raak. Sneuvelen er ruiten, uri neren ze weer in het souter rain. De boom voor de pastorie is ook al vernield en we ziin niet verzekerd tegen die scha de." Veel wijkbewoners gaan in het weekeinde pas na twee uur 's nachts naar bed. Eerder dur ven ze niet, in verband met de overlast die de jongeren ver oorzaken. Een viertal bewo- Hoek van Holland De Rotterdamse wethouder Ver meulen (volkshuisvesting) houdt er volgens de Hoekse 'deelraadsvoorzitter De Lint 'gluiperige' methoden op na. Zijn uitspraken zijn volgens De Lint 'bezijden de waarheid'. De keiharde confrontatie tussen Vermeulen en De Lint deed zich gisteren voor in de raadscommis sie voor stadsvernieuwing in Rotterdam. Vlaardingen/Schiedam Het carnaval barst het komende weekeinde weer in alle hevig heid los. Liefst vijf carnavals verenigingen komen zaterdag naar zaal Irene in Schiedam om het Boerenbal van De Rietzcilers luister bij te zetten. De Erwtenpellers (Baren- drecht), de Haagse Neuzen, de Meulenwiekers. Ons Brabant (allen Den Haag) en Promet- heus (Delft) zullen in de feest zaal de stemming naar een hoogtepunt voeren. Centraal tijdens het Boerenbal staat natuurlijk de verkiezing van het Zwarte Schaap van de stad Schiedam. Vorig jaar viel opbouwwerker Rene de Jongh de eer te beurt. Door de bezui nigingen bij de gemeente ver loor hij zijn baan in Schiedam- West. De Vlaardingse liefhebbers van het carnaval moeten nog even geduld hebben. De Leut- loggers zijn weliswaar actief, maar nog niet binnen de eigen stad. Prins Adrianus trekt met zijn gevolg naar Rotterdam. In het DGSW-gebouw wordt een groot carnavalsfeest gehouden voor geestelijk gehandicapten. Schiedam Een 28-jarige Rotterdammer is gisteravond op de Hoogstraat in de kraag gepakt, nadat hij in verschil lende winkels goederen had gestolen. Tijdens zijn aanhou ding had de man voor onge veer 70 gulden toiletartikelen op zak. De politie was inge seind door een winkelier, die de man 'iets* had zien stelen. Schiedam De Schiedamse politie heeft goede hoop dat de circa 25 telefonische tips, die gisteravond zijn binnengeko men naar aanleiding van het Avro-televisieprogramma "Op sparing verzocht', kunnen bij dragen tot^ de oplossing van een misdrijf. Het programma ging in op de brutale roofover val, die drie mannen op 13 de cember aan het Sint Liduina- plein pleegden op twee bejaar de zusters. Vandaag begint de politie met het selecteren en natrekken van de tips. De papierbakken in Schiedam zijn een succes. Eindelijk kunnen wijkbewoners in sommige delen van de stad hun oude kranten en overvloed aan reclame blaadjes kwijt op mo- j menten. dat het hen zelf uitkomt, zonder thuis te hoeven blij ven als een school of vereniging oud papier komt inzamelen. Nooit meer hoge stapels behalve in de wijken waar nog geen papierbak staat. De gemeente vindt dat in die wijken genoeg inzamelingen worden gehouden om geen bak te hoe ven plaatsen, maar daarbij neemt men dan wel voetstoots aan dat iedereen overdag thuis is om oude kranten mee te geven. Wie weet zit er nog uitbreiding in. De papierbak in Schiedam-Oost, vlakbij de bushalte op de Buijs Ballotsingel, hoek Lorentzlaan. werd gisleren goed vetgemest door een dame, die eerst haar boodschappentas vol kranten grondig leegde alvorens de winkels in te gaan. Al maandenlang tracht Hoek van Holland geld los te krijgen voor de verbetering van de woonomgeving van zeshon derd te renoveren woningen. Vermeulen weigert echter de hiervoor geldende subsidie van 2500 gulden per woning bij het rijk aan te vragen. „Die subsidie is er alleen voor de omgeving rond vooroorlogse woningen", probeert hij de deelraad al maanden aan het verstand te peuteren. Dit zou beteken dat maar 65 van de 600 woningen voor subsidie in aanmerking zouden kunnen komen. Tenslotte stuurde Vermeulen Hoek van Holland een boze brief, waarin hij zijn irritaties over de halstarrigheid van de deelraad onverbloemd uitte. Dat schoot De Lint in het ver keerde keelgat. „Uw brief is bezijden de waar heid1', begon hij koeltjes. De deelraadsvoorzitter, die nu pas echt op dreef kwam vervolg de: „Als u zegt, dat de schuld bij ons ligt, is dat een onjuiste voorstelling van zaken. Ik vind dat een uitermate onheu se benadering. Als u zo schrijft, vind ik dat een gluipe rige benadering." Een bijna volle publieke tribu- ne kon mee 'genieten' van de gedachten wisseling tussen bei de politici. Vermeulen vol stond met hooghartig te ant woorden dat deze smeuïge taal wellicht gebruikelijk was in de Hoek, maar niet in het Rotter damse stadhuis. Vermeulen hield vol dat de subsidie-aanvraag onzinnig was, omdat het ministerie die toch zou afwijzen. Voorzitter De Lint: „Wij hebben de circu laire van de minister ook gele zen. Daarin wordt nergens een onderscheid gemaakt tussen vooroorlogs en naoorlogs." Vermeulen en zijn ambtena ren beroepen zich op de prak tijk. „Onze ervaring is dat na oorlogse woningen hiervoor nooit subsidie krijgen. Zelfs voor vooroorlogse woningen wordt de de aanvraag soms nog afgewezen." De kwestie zal niettemin opnieuw door ambtenaren worden uitge zocht. ners heeft zich nu tot de ge meente gewend. „Overlast die zo veelvuldig voorkomt is vol komen onaanvaardbaar ge worden,'' stellen zij in een boze brief. Een greep uit de klachten. Bij het verlaten van de disco wor den bier- en limonadeflesjes meegenomen en op straat ka pot gegooid. Op zondag- er maandagochtend moeten, de uitritten worden schoonge veegd. Kinderen kunnen niet meer in de tuinen spelen. De achterdeuren van de flats wor den steeds beklad. Bloembak ken worden afgerukt. Verschrikkelijk De bewoners vinden dat nog niet het ergste: „Er wordt vrij elijk seks bedreven in het openbaar en af en toe staat er zelfs een bestelwagentje gepar keerd op het parkeerterrein, dat per tijdseenheid verhuurd wordt aan belangstellende paartjes," aldus de verbolgen bewoners. „Het is toch niet ie geloven" aldus mevrouw Paalvast. „Je ziet ze gewoon in en uit lopen. Het is gewoon verschrikkelijk. Het centrum heeft een ver gunning tot elf uur, maar het is constant twee, drie uur nachts voordat het rustig wordt. Taxi's rijden na elf uur af en aan om nieuwe klanten naar het wijkcentrum te bren gen. Het wijkgebouw draait zonder subsidie en door langer open te blijven willen ze meer geld verdienen. Maar tvij zit ten met de ellende, dat wordt vergeten," Zie verder pagina 21 f-v*~ èsS£„ Schiedam - Na de vorst is het niet meer goed gekomen. Nog steeds lopen opvallend veel openbare klokken in kerk torens of op straten en pleinen ongelijk. Sommige zijn zelfs helemaal stil blijven staan. En aan de kou heeft het toch niet gelegen. De oorzaak lag in Europa, zegt voorlichter Mari Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). J In de vorstperiode was in alle landen de vraag naar stroom zo groot, dat de Europese elektriciteitsbedrijven het alleen aan konden als zij gezamenlijk de frequentie zouden verla gen tot een fractie minder dan de gebruikelijke 30 Hz. „Aan stofzuigers merkte je het thuis niet, maar aan klokken wel: die zijn langzaam achter gaan lopen," zegt Dingenouts. „En dat was niet alleen bij ons in Schiedam, maar ook in Rotterdam en Vlaardingen, in Dordrecht en Den Haag, en zelfs in Spanje en in Duitsland. Dus overal, eigenlijk." Hij vindt het wel gek dat het euvel niet verholpen is, want inmiddels is na Europees overleg besloten de frequentie op te voeren tot het oude niveau. Een aantal klokken heeft die inhaalmanoeuvre echter niet begrepen. Zij lopen nog steeds ongelijk. „Ja, hoe dat dan komt... Dat zal wel aan die klok ken zelf liggen. Dan zullen wij ze één voor één moeten na kijken," piekert Dingenouts. A. Knoester, Vera Streuper en opbouwwerkster Tieke Verkerk vinden dat er snel gesloopt moet woraen. Vlaardingen „Dat worden weer slapeloze nachten", vre zen de bewoners van de 26 woningen aan de 2e Van Leijden Gaelstraak Die huizen staan al twee jaar op de nominatie om ïsloopt te worden en er zijn er al twee dichtgetimmerd, „laar door de haast met de bouw van de parkeergarage krij gen plotseling de bewoners van Kornelis Speelmanstraat en Afrol voorrang bij het zoeken van vervangende huisvesting. De nog overgebleven bewoners van de Van Leijden Gael- straat worden daar de dupe van. Vlaardingen Omgeven door een regiment ambtena ren en drie vertegenwoordi gers van garagebouwer Van Wijnen. Vastgoed legden bur gemeester en wethouders gisteravond de plannen voor invoering van het betaald parkeren uit aan de gemeen teraad. Verkeersingenieur Hans van Loosbroek, die had beloofd zich van een oordeel te onthouden, stak een warm pleidooi af voor de bouw van de parkeergarage. „Het parkeren in de binnen stad is nu een zooitje ongere- feld", beweerde hij. Zowel ewoners, winkeliers als be zoekers zouden welvaren bij de invoering van het nieuwe parkeerregime. Dat was nog niet voldoende doorgedron gen, meende Van Loosbroek. Hij wees de actievoerders te gen de. plannen terecht- „Ik zou die mensen willen vra gen: Hoe lang heb je nu no dig om een plaatsje voor je auto ie vinden? Na de invoe ring van betaald parkeren en de pouw van de garage gaat dat veel sneller." Op de tribune zaten André van Velsen en Harrie Dijk man, die in de gemeentelijk stuurgroep betaald parkeren ondernemers en bewoners -f' vertegenwoordigden, zich te verbijten. „We hebben ge beld, maar wij mochten er niet bij zijn", legde Van Vel sen uit. En omdat Van Vel sen en Dijkman er niet bij waren, kon wethouder Bas Goudriaan de raadsleden verteilen, dat de vertegen woordigers van bewoners en ondernemers het eindrapport „niet onaanvaardbaar" von den. „Er is helemaal geen stem ming geweest", wond Van Velsen zich op. „Wij kregen het eindrapport op vrijdag en op maandagochtend moesten wii ons oordeel geven Wij hebben alle twee gezegd dat we het plan op onderdelen afwezen." Van Velsen vindt dat parkeren voor bewoners gratis moet zijn en dat er in het plan te weinig plaatsen voor bewoners zijn gereser veerd. De raadsleden zetten vooral vraagtekens bij de risico's die de gemeente loopt als de par keergarage aan de Afrol ver liezen gaat opleveren. De raad had eerder uitgespro ken dat de gemeente geen ri sico zou mogen dragen. Gou driaan legde uit, dat de ge meente wel gedwongen was geweest om deel te nemen in de exploitatie. De toestanden rond de Van Kinsbergenplaats, waar in de dichtgetimmerde huizen het ene brandje na het andere werd aangestoken, staan de mensen nog vers in hel geheu-, gen. Zij zijn bang opnieuw met die taferelen in hun buurt te worden geconfronteerd. „Wij hebben dat allemaal meege maakt", zegt Bep Elmendorp „De 2orgen, de angst voor brand, voor ongedierte." Het kwam in de Zeeheldenbuurt zelfs zo ver, dat de brandweer er de sirenes niet meer aanzet te, om de onrust niet nog gro ter te maken. In december kregen de bewo ners van de 2e Van Leijden Gaelstraat een brief van huis baas Patrimonium, dat zij snel moesten omzien naar andere woonruimte. Zij zouden daar bij voorrang krijgen boven an deren. „Maar toen ik de afde ling huisvesting belde werd mij verteld, dat er voorlopig niet gesloopt wordt en dat onze verhuizing niet urgent is", vertelt een boze A. Knoes ter. „Dat komt omdat die frats van Goudriaan met die par keergarage er tussendoor komt", weet Vera Streuper van de bewonersgroep. „Het is allemaal gebrek aan beleid." Het sloopbesluit is gehand haafd, maar wanneer de hui zen tegen de vlakte gaan weet niemand, vertelt opbouw werkster Tieke Verkerk. Zij vindt dat de bewoners 'sloop- urgentie* moeten krijgen. „Het moet niet lang meer duren", vindt Bep Elmendorp, „want als de schoolvakanties aanbre ken doen wij hier geen oog meer dicht." Vlaardingen Café West point aan de Westhavenkade heeft woensdagnacht bezoek gehad van inbrekers. Er werd 400 gulden uit een geldlade ge stolen, nadat een ruit uit de sponning was verwijderd. Van een woning aan de Lus thofstraat werd met een schroevedraaier een raam ge forceerd. Men ging 1450 gul den en twee spaarbankboekjes aan de haal. Schiedam De bewonersgroep uit de Van Leeuwen- hoeckstraat in Schiedam-Oost heeft de gemeenteraads leden gevraagd, of zij de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW) onder druk willen zetten om alsnog tot een renovatieplan te ko men. Maassluis Bij een woningin braak In de Burgemeester Za- neveldstraat is een video-re corder, camera en sieraden voor in totaal 2.900 gulden buitgemaakt. Men kwam bin nen via het balkon door een deur te forceren. Gisteren werd eveneens inge broken in een woning aan het Sparrendal. Het hele huis. werd doorzocht, maar de be woners misten niets. IP?# 5f 9 e mogelijkheden zijn ontelbaar bij Meubelfabriek Modem in Schiedam. Neem nu onze kasten en wand- meui en- Wij hebben ze in klassiek, _.iken en moeoern, zoals de kast op de foto. De mogelijkheden zijn legio. Groot of klrin, veel of weinig planken, glas-of dichtdeuren:uzegt het maar. En op cle koop toe is deze kast zó voordelig dat u het bijna niel gelooft. Kom kijken bij Meubelfabriek Modern «n Schiedam, vlakbij het centrum. SCHIEDAM BUITENHAVENWEG 132-140 TEL 010-268815/262203 De SSSW heeft de bewoners laten weten, dat renovatie een te groot risico wordt. Hooguit kan een klein deel blijven staan, maar de rest moet plat. De bewoners zijn verontwaardigd. Zij wijzen op adviezen van architecten bureau Van Wijngaarden, Strötbaum en Benneheij uit Rotterdam en de SSSW-ad- viseur voor funderingen, Ge- otechniek, die goede moge lijkheden zien voor renova tie. Geotechniek maakt slechts voor zeventien wo ningen een voorbehoud, de architecten noemen een re novatiebedrag van 85.000 gulden per woning. De bewoners hebben ge- hoord dat dit bedrag van het ministerie maar 60.000 gul den mag zijn en dat hierover paniek is uitgebroken in het stadskantoor. „Maar", schrij ven zij de gemeenteraad, „het kan niet zo zijn dat de angst op het stadskantoor de hoogte van het renovatiebe drag bepaalt." Zij willen de gebruikelijke ministeriele richtlijn gehan teerd zien. De bewoners zijn daarnaast bang, dat Schie dam een renovatiecontingent verspeelt. Schiedam De kindercen tra m Schiedam schreeuwen om uitbreiding, maar in het Schielandziekenhuis wordt de kinderopvang met ophef fing bedreigd. „Wij hebben eenvoudig te weinig kinde ren", aldus verpleegkundig directrice C. de Frel-Schop. Tijdens de inspraakavond over het gemeentelijk beleid voor kindercentra ging woensdag het gerucht al, dat de creche van Schieland dicht moet. Ambtenaar Gert Mulder durf de het althans niet tegen te spreken, zoals hij zei. „Ook in het ziekenhuis waart het spook van de bezuinigingen rond. Het zou kunnen dat de directie zegt: dan moet dat maar weg." Volgens mevrouw De Frel heeft het met bezuinigingen bij Schieland niet zoveel te maken. Wel zit de pijn in de veranderde wijze van finan ciering. Het instituut waarbij de ziekenhuizen vroeger hun ziektekosten declareerden, COZ, vergoedde de kosten voor kinderopvang voor het. overgrote deel, maar na de1 ombuiging in het COTG is be- paald dat ziekenhuizen 75 pro cent van deze kosten zélf voor hun rekening moeten nemen.' Mevrouw De Frel: „Dat geld moet dus komen uit de op brengst van de creche zelf. Maar daar komen wij niet aan. Wij hebben onvoldoende kin deren. vijftien op dit moment." Het Schielandziekenhuis is er enige tijd geleden al toe over gegaan om de creche ook open te stellen voor kinderen van mensen, die niet bij het zie kenhuis werken maar in de buurt wonen. Dat scheelde in de inkomsten, maar nog niet. genoeg. De zïekenhuisdirectie t beraadt zich thans over de toe- komst van de creche. Op de inspraakavond in het- stadskantoor werd deze week geconcludeerd dat de kinder opvang in het ziekenhuis veel duurder is dan bij kinderdag-' verblijven of peuterspeelzalen. Mulder sprak van een bedrag van 400 gulden per maand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1