SPORT 21 De gouden slag van Breugelmans 'Meeste bezoekers zijn stom dronken' Zwaluwen en Lobman terug naar de basis Kapitaal fitnesscentrum in oude Boterstraat Werkgroep wil rijksweg gelijkvloers PERSOONLIJK BUITLAAR WIL PUBLIEK AAN ZICH BINDEN Gedistilleerd Vlaardingen ziet geen oplossing Van Leeuwen tekent bij Kaltestaart blijft bij FCN'66; Joop Droog zegt 'ja' tegen Boys Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RW 8 februan 1985 §chiedam Er is een over eenkomst tussen het gebouw en zijn bezoekers. *t Is name lijk een gespierd pand gewor den, atletisch van inrichting, zwierig m zijn gangen, en wel iswaar niet met het branderige bruin van de zonnebank maar met bordeaux-rood en koel grijs, dus uiterlijk toch stijlvol en net. Een interieur waar je zo Avenue kunt neerleggen en dat in een sportschool, en nota bene in die oude Boter- straat Het kan niet missen. Temid den van allemaal oude gevel tjes staat op nummer 40 ineens een strak wit paleis, met verti cale lichtreclame; Sportareade in blokletters. Wat, Arcade? Zit dat niet aan de Lange Ha ven? „Tja, misschien zal dat zijn naam moeten verande ren", zegt Alain Breugelmans ondeugend. Alain hoort bij de Sportareade, dat zie je onmiddellijk: goed gekapt, moderne bril en spor tieve kleding en in zijn loop zit een zekere dynamiek: de armen hangen losjes uit de schouders, ellebogen naar bui ten. Showroom ylk mag mij directeur noe men," zegt de 37-jarige Breu gelmans. Dankzij zijn gouden idee is hij in die functie be noemd door het Engelse be drijf Mewsdown Training Un limited, Deze zoeht ergens in de Rijnmond een showroom voor trainingsapparaten voor body-reform volgens het Sportesse-systeem; en Alain Breugelmans kwam op de commercieel gezien lumineuze inval. ,',-Moet je luisteren", zei hij. ;Als jullie nu toch een show room willen voor die machi nes, ben ie toch gek als je het niet combineert met de prak tijk? Maak er meteen een heel fitnesscentrum van! Dan kun nen geïnteresseerde sportscho len de apparaten meteen in ge bruik zien." 't Was een idee van zo'n slor dige anderhalf miljoen gulden, maar de exploitatieberekening die Alain Breugelmans maakte hierbij gelouterd door zijn ervaringen als karateleraar bij Loek Hollanders sportschool in Rotterdam deed hem promoveren tot directeur. Geen gekke carrière voor ie mand die afkomstig ts uit de ■wereld van amusementsauto maten en karate ging doen, omdat hij die sector van de ho reca goed zat werd. 1 at Vanavond gaat zijn Sportarea de open en Schiedams burge meester Reinier Scheeres komt de opening verrichten. Werkbijen Woensdag zag het er nog niet naar uit, dat vanmiddag alles opgeruimd zou zijn. Aanne mersbedrijf J. van de Tempel waar Alain vol lof over is (evenals trouwens over zijn buren in de Boterstraat, de ar chitecten Martin van Velzen en Wim Lafeber) was nog druk aan het timmeren en vooral het trappenhuis leek wel een werkbijengemeen schap. Wie naar binnen wilde, moest een vonkenregen uit la sapparaten trolseren. Stond hier vroeger de Jalo- vleesvvarenfabriek? Niets is er van overgebleven, alleen de buitenmuren, maar verder werd alles weggebroken. Geen spoor is er over van de afge brande assemblagehal en fiet sen Fabriek die naast Jalo stond. Alles is vernieuwd. Alain Breugelmans is de trotse rondleider. Normaal gespro ken rekent hij daar een tientje voor, Dat krijgen mensen te rug, als zij lid van zijn school worden. „Dat doe ik niet om onderscheid te maken tussen directeuren of stratenmakers, maar uit een soort voorselec tie: ik wil alleen serieus en net publiek", zegt hij. Op de begane grond komt een bar met keuken en, wat Alain noemt, zijn winkelcentrum: een schoonheidssalon voor da mes en heren, een vertrek voor fysiotherapie, ruimte voor aerojazz voor kinderen van zes tot twaalf jaar, ruimte voor (in een later Stadium) zwangerschapsgymnastiek, kleedruimten, voorts twee zonnebanken en twee aparte gezichtsb r uiners. „Daar moet je niet eike dag onder, anders heb je over tien jaar een gezicht als een zee man", zegt Alain, die dan ook staat op verantwoord gebruik. Het immense complex reikt tot aan de Sehie. Aan die kant heeft Alain op de eerste ver dieping zijn kantoor en privé- ruimte, „want dat zal ik het eerste jaar wei nodig hebben. Ik ben van plan hier toch gauw veertien uur per dag te zijn." Via een breed dakterras kijkt hij uit op een stukje his torisch Schiedam. Onder zijn kantoor bevindt zich het ei genlijke fitnesscentrum met alle rek- en trekapparaten. ..Wij mikken op dertigers die zich al oud voelen en zestigers die jong willen blijven", zegt Alain. Achter glas bevindt zich een leslokaal voor trai ningsbijeenkomsten. Dat hoort: „Mot zekere regelmaat moet iemands oefenprogram ma besproken worden." De eerste en tweede verdie ping bestaan voornamelijk uit grote sportzalen met spiegel wand voor de vechtsporten: kyokushin karate, kickboksen, judo en jiu jitsu. Als je nu toch aan zo'n kapita le investering begint, moet je de perfectie doortrekken. Alain Breugelmans in ont spannen karatezit op de zol der van de Sportareade. Die per de zaal in oefent ex-kam- pioen Egbert Tomas met zijn neefjes Edward en Franklin Constancia. Computers en video maken het gebouw af. Voorts werkt Alain Breugelmans met lera ren als Egbert Tomas, ex-kara- tekampioen van Nederland en ex-bondscoaeh; Gé van den Elshout, huidig judokampioen in het middengewicht: ex- bokskampioen Leen Jansen en balletlerares Judith van Kou- wenhoven. Zelf geeft Alam ook karateles, hij is tweede dan en ook dat komt hard aan. De Sportareade gaat vandaag dus open, maar voorlopig heeft hij al 120 leerlingen. Dat is maar een begin. „Wij kunnen in dit gebouw 2500 leden kwijt, ervan uitgaande dat zij twee keer per week komen. Maar als ik er over twee jaar 1500 heb, ben ik dik tevre den." Schiedam/Viaardingen De werkgroep Stop Rijksweg 19 pro beert alsnog te bewerkstelligen dat de dwars door Midden-Delf land aan te leggen snelweg op maaiveldhoogte komt te liggen. De werkgroep vindt dat rijkswaterstaat alsnog een ïnpassmgs- rapport met varianten voor de hoogteligging moet maken, met de daaraan verbonden kosten. In een brief aan de vaste kamercommissie, die binnenkort de problematiek rond de aanleg van rijksweg 19 gaat behandeleft, zegt de werkgroep dat een lage ligging van de weg van over heersend belang is. Voor een gebied dat via een speciale recon structiewet de functie van bufferzone kreeg, is bet noodzakelijk dat visuele rust en openheid en een hoge mate van stilte in Mid den-Delfland behouden blijft. De werkgreep is van oordeel dat de door minister Smit- Kroes van verkeer en water staat voorgestelde variant, het optillen van de weg tot 60 cen timeter boven de begane grond (het maaiveld), aan deze èisen in geringe mate tegemoet wordt gekomen. „De recon structiecommissie Midden- Delfland houdt onverkort vast De nieuwe secretaris van het Produktschap voor Gedistil leerde Dranken in Schiedam is mr. Chr.F. van der Vlis (41), afkomstig uit de textielbran che. Hij volgt in die functie H. van Geen op, die 43 jaar be roepshalve met sterke drank te maken heeft gehad en met pensioen is gegaan. Een ne venfunctie was zijn directeurs functie bijde stichting Cen traal Gedistilleerd Bureau, Eveneens gevestigd op de hoek van Lange Haven en Westmo- Ifenstraat. Van Geen kreeg een Vererend getuigschrift* uit Banden van 'ir. J. Datema, voorzitter van het departe ment Schiedam van de Maat schappij voor nijverheid en handel aan haar uitspraak van april 1980 legen de aanleg van rijks weg 19", meent de werkgroep. Deze commissie heeft met- de femeen teraden van Delft, chiedam en Vlaardingen ge constateerd door de minister op niet te rechtvaardigen wijze onder tijdsdruk te zijn gezet. Volgens de werkgroep heeft de commissie nooit over de in passing van de weg een afge wogen keuze kunnen maken op basis van een inpassïngs- rappori van rijkswaterstaat- Alternatieve oplossingen voor de aanleg, zoals onder, of maximaal op maaiveldhooete, met toepassing van een be paalde constructie, zijn volgens de werkgroep door Rijkswa terstaat niet onderzocht. In de brief aan de kamercommissie wordt eraan herinnerd, dat ook het recreatieschap Mid den-Delfland onverkort vast houdt aan de aanleg van de weg maximaal op maaiveld hoogte. Naar de mening van de werk groep heeft de minister op het punt van de geluidshinder slechts toegezegd de ontwikke ling van het verkeer en de ge luidshinder te zullen volgen. „Door een dergelijke handel wijze kan op voorhand geen enkele garantie worden gege ven voor afdoende maatrege len", zegt de actiegroep. Vervolg van pagina 19 Vlaardingen Hel bestuur van de Heilige Geestkerk heeft al enkele keren de Vlaardingse politie ingescha keld. Paalvast: „Wij hebben zelfs vier weken de wacht ge houden, want de schade loopt te hoog op. De poLitie is ook een nacht bij ons geweest, maar toen lieten de jongelui zich niet zien. Wij weten wel wie het zijn, maar de politie heeft nog niet ingegrepen." „Als je ziet in welke toestand de jongelui het wijkcentrum verlaten, dan schrik je ge woon. De meeste zijn Stom dronken en wat voor taal ze dan niet uitslaan, walgelijk! Het wijkcentrum staat op een heel verkeerde plaats. Ik weet door Chris Woerts van mensen dat ze in het weekeinde geen oog meer dicht doen." Maarten Vermeer, raadslid voor het CDA, weet als geen ander van de problemen in de Babberspolder. Hij is met een bewoner een nacht op pad ge- wees» on raakte toen onder de indruk van de overlast. „Er moet snel Jets gebeuren", is zijn oordeel. „De zaak speelt al een hele tijd, we hebben er m de raadscommissie herhaalde lijk over gesproken, maar het is gewoon een feit dat het wijkcentrum ongelukkig gesi tueerd is." Vermeer opperde onlangs het idee om de disco's in de wijk centra die overlast bezorgen te sluiten ei te verhuizen naar plekken in de stad waar bewo ners geen last hebben van de uitspattingen van de jeugd. „Dat kost weliswaar geld, maar je bent wel van het pro bleem af. Nu worden er in wijkcentra allerijl voorzienin gen getroffen die weinig of niets helpen. Dat kost ook geld. We kunnen het dan be ter op één hoop gooien en bij- voorbeeld iets in de Westwijk realiseren." Kleine groep Johan van der Ster van wijk centrum 't Nieuwelant weet van de problemen: „Van de muziek hebben de wijkbewo ners vrijwel geen last. Je moet niet vergeten dat het hier in het weekeinde ontzettend druk is. De meeste bezoekers gedragen zich normaal, slechts een kleine groep zorgt voor de overlast. Wij waarschuwen constant, maar het helpt wei nig, ik weet het. Wij liggen met het wijkgebouw erg slecht in de wijk, dat realiseren wij ons ook, maar we doen er echt alles aan om de overlast voor de buurtbewoners tot een mi nimum te beperken." De gemeente ziet op korte ter mijn geen oplossing voor het probleem. Wim Boot: „In de commissie zal er wel weer over gesproken worden. Lang niet ieder weekeinde is er overlast. Het zijn golfbewegin gen: dan is het een tijdje rus tig, dan een hele poos weer niet. Wij hebben als gemeente de nodige maatregelen geno men, met het bestuur gespro ken, maar het heeft tot op he den nog maar weinig gehol pen. De mooiste oplossing zou inderdaad zijn om het buurt huis te verplaatsen naar el ders, maar ik betwijfel of de problemen dan ook verleden tijd zijn. Jongeren laten zich met dwingen om ergens an ders heen te gaan. Misschien komt er dan nog wel meer overlast in de wijk. Kijk, het Open Jongerencentrum (OJC) is speciaal gebouwd voor jon geren, maar nu blijkt dat lang niet iedereen daar terecht kan. Er moet dus een andere oplos sing komen, maar op welke termijn valt met geen moge lijkheid te zeggen.' Schiedam Dick Buitelaar rekent zondagmid dag voor eigen publiek doodgewoon op twee punten. Het gegeven, dat opponent SC Caro- buur nog steeds naar de top lonkt, doet daar niets aan af. De oefenmeester van SVV hoopt zelfs gebruik te kunnen maken van de in Leeu waarden danig verstoorde verhoudingen. „Dat", zegt hij. „kan in ons voordeel zijn, maar ook in ons nadeeL Voorlopig ga ik van het eer ste uit. Ik hoop. dat we de lijn die we vlak voor de winterstop hebben uitgezet, kunnen door trekken. En, ik hoop vooral, dat het publiek ons nu eens niet in de steek laat. Dit SVV ver dient minimaal tweeduizend toeschouwers". Met de opstelling moet Buitelaar tot na de laat ste training wachten. Rob Koevermans is ge schorst na zijn tegen Veendam geïncasseerde rode kaart, Jan Kdnemann is door de griep ge veld, Peter de Haan heeft last van een ontsto ken zenuw in een kies en Hans Neeskens heeft op de training een pittige blessure opgelopen. - „Maar", gaat de Brabander op de bluf toer,J „voor de rest moet de groep het aankunnen. We staan ondanks alles maar zes punten achter op Cambuur, dat moeten er na zondag dus vier zijn". Door de blessures heeft Buitelaar de 'youngster' Robert de Roo, die in het oefenduel tegen Vlaardingen redelijk debuteerde, in zijn, A-seleetie opgenomen. Arnold Lob man bezig als gymnastiekle raar. zegt hij, ,,hdd klasse gehou den Vlaardingen Langzaam maar zeker ontstijgt het be stuur van Zwaluwen Vlaar dingen haar ivoren toren. Sti laan worden zelfs deze 'be leidsmakers' meegezogen in het enthousiasme van Arnold Lobman, de deze jaargang in Holy dabuterende oefenmees ter, wiens aanpak zeker voor de statige eersteklasser van weleer revolutionair mag wor den genoemd. „Zwaluwen", zegt Lobman, als trainer op handen gedragen (PPSC) en verguisd ('s-Gravenzandse SV), „moet helemaal opnieuw beginnen. En dat gepraat over vroeger, dat moet men maar helemaal heel snel inslikken". Het doet Lobman pijn, dat hij niet in dienst trad bij een tweede-, maar bij een derde klasser. Het best bewaarde ge heim van de laaste jaren, want dat was de al in november 1983 aangegane overeenkomst, had zijns inziens beter eerder al een effectief stadium kun nen krijgen. „Want ik", zet hij heel simpel nergens vraagte kens achter, „ik had Zwalu wen in de tweede klasse ge houden, honderd procent ze ker. Ik had geen club en kon zo beginnen. Bovendien had ik ervaring in dit soort situaties. Een visie van buitenaf zou op dat moment beter zijn geweest. Dat heeft niets met de collega van toen ie maken". Pure bluf of instinctief den ken, Lobman heeft er niet de kans voor gehad zijn woorden aan de praktijk te toetsen. „Ik tekende bij een tweedeklasser, die direct uitzïeht had op de eerste klasse. Het materiaal as voldoende, daar had ik meer uitgehaald. Als Zwalu wen er in was gebleven, had ik aan een eenjarenlan vol doende gehad, nu is het een meerjarenplan geworden. Toen ik tekende, heb ik een rapport ingediend, met daarin de rode draad die door Zwalu wen zou moeten lopen. Het be stuur heeft een paar van die facetten opgepakt en me be loofd daaraan te zullen wer ken. Op grond daarvan ben ik gebleven, al had ik hogerop gekund". Prestatie Het laat zich niet moeilijk ra den, dat tn het geschrift van Lobman het woordje 'prestatie' meermalen is onderstreept, zijnde die bewuste rode draad. Prestaties niet alleen van het eerste en tweede, maar zeer zeker ook bij de jeugd, waar Lobman hoopt, dat jeugdtrai ner Piet van Miert zijn ge dachten oppikt. Zoals tevens het bestuur er van doordron gen moet zijn, dat het eerste DHS kiest voor Poulus en Van Hees Schiedam Het bestuur van DHS gaat ook volgend seizoen met de trainerscombïnatie Jan Poulus en Bert van Hees. Met Henk DegeUng blijft aan de Schiedamseweg in de nieuwe jaargang het complete r>egelei- dingsteafn intact. Van Hees, die al werkzaam was als assistent-trainer, nam in de vorige competitie het roer over van Wim Freriks en werd vervolgens als hoofdtrai ner aangesteld. Tot de WON bezwaar maakte, omdat Van Hees niet de juiste papieren had. Dank zij de bereidwillige me dewerking van Jan Poulus slaagde DHS er tcch in Van Hees in het zadel te houden, Voorzitter Koos Kerssmeijer c.s. zijn dusdanig tevreden over deze werrkwijze, dat zij graag op deze voet doorgaan. elftal het vlaggesehip van de vereniging is en dat de door die selectie verrichte arbeid af en toe best mag worden be loond. Met andere woorden: het vijftiende elftal niet de zelfde faciliteiten geven als het eerste om maar te tonen, dat Zwaluwen een échte club zou zijn. Waar andere oefenmeesters zich in de loop der jaren stuk beten op die gedachtengang, door Donald Bax daar wil Lobman het liefst als een razende Roeland door de porseleinkast jagen. „Zwalu wen heeft altijd te weinig aan dacht aan het eerste elftal be steed", is hij ongezouten in z'n kritiek- „Men heeft zich onte recht vastgehouden aan prin cipes. Als Zwaluwen terug wil naar het oude niveau, zal het zich op de selectie moeten toe spitsen. Dan moeten het vier de en vijfde uit de KNVB ver dwijnen. Te veel goede spelers haken te snel af, omdat ze in die twee teams toch nog rede lijk hoog spelen. Nee, ik wil die ambitie zien in een en twee. Zo moet het tweede te rug naar de reserve eerste klasse. Dat zal misschien een paar leden kosten, maar zo moet het wel". Spelopvatting Het grootste probleem vormde voor Lobman, die zich in de voorafgaande maanden uitge breid had georiënteerd op z'n nieuwe werkgever, de spelop vatting. Een positieve, zeer po sitieve zelfs, waarin volgens de gymnastiekleraar de schoon heid prevaleerde boven het rendement. „Zwaluwen speel de le lief en te mooi. Het kon geen resultaat voetbal spelen en daarom is het ook gedegra deerd. Het was voethallen om het voetballen, tikken om het tikken Ik kom uit Zuid-Ame- nka Daar wordt ook getikt, zij het met slechts één oogmerk zo snel mogelijk bij het andere doel zien te komen. Als je dat kunt, ben je een kunstenaar Bij Zwaluwen ging het over veel te veel schijven". „Bijna alle spelers voetbalden voor zichzelf, het hing als los zand aan elkaar. Er was ook geen vriendenkring. Daarom ben ik tch zo blij met die ne derlaag tegen TOGR. Het voetbal was enorm slecht, maar er is in het veld door niemand gekankerd. Het is nu dus wel een vriendenploeg en dat doet me goed. Overal waar ik heb getramd, heb ik ge streefd naar resultaat voet bal. Daarvoor kan ik kiezen uit een spelletje dat het oog streelt, dat de spelers plezier geeft of dat een collectief ge beuren is. Kijk naar landen als Denemarken en Frankrijk. Daar maken spelers als Plati- ni, Tigana en Giresse ook sli dings". Krachten Gretig haalt Lobman aan. dat hij deze zomer vrijwel op nieuw moest beginnen. Erken de krachten ais Leen Pijpers (naar Xerxes), Theo Juistenga (gestopt) Aad Biesheuvel (ern stige blessure) waren er niet meer bij. „Ik heb spelers uit het tweede een kans gegeven, jonge jongens. Zo'n Harry Boekholt, die was door ieder een dood geschreven, maar hij groeit nu langzaam. Dusdanig zelfs, dal hij tegen TOGR erg werd gemist. Zwaluwen heeft een nieuwe kweek, zelfs de oude spelers zijn nieuw. Ik had een elftal in m'n hoofd met Pijpers. Nu ik een andere ploeg heb gebouwd, kan ik Pijpers met meer gebruiken Wel z'n kwaliteiten, maar niet z'n mentaliteit, z'n voetbal ka rakter". Arnold Lobman zit bij Zwalu-, wen nog lang niet aan z'n pla fond. „In dat rapport", licht hij* een volgend tipje van de sluier op, „heb ik geschreven, dat. Zwaluwen vijf jaar nodig heeft- om weer bij de top te komen. Dat ik nu heb bijgetekend, isj geen garantie, dat ik langer, blijf. Ik moet het enthousiasme j er in houden, dan moet het volgend jaar wel loskomen.J Daar ben ik verantwoordelijk voor. De drang naar presteren', moet wakker worden ge-' maakt. Bovenaan staat de' prestatie centraal, dus ook on deraan. De jeugd zal daar ookj mee opgeleid moeten worden,' junioren de sfeer bij het eerstel elftal laten proeven. Wat dat- betreft. is de wedstrijd tegen» TOGR een goede les geweest.: We mogen nergens op reke-* nen, alleen maar bouwen, bou-3 wen en bouwen..." Schiedam Martimt heeft! aan alle onzekerheid een einde," gemaakt en het contract met oefenmeester Henry van* Leeuwen, die momenteel bij- de Schiedamse derdeklasser' aan z'n eerste jaar bezig is, te verlengen. 1 Het was de bedoeling dat pas vanavond een beslissing zotC vallen. Omdat de selectie zich unaniem uitsprak voor heC aanblijven van Van Leeuwen, besloot voorzitter Franken dej knoop door te hakken. Schiedam Piet Kattestaart gaat zo goed als zeker door bij. FCN'66. De trainer van de» Schiedamse vierdeklasser dc-nkt zelf, dat deze beslissing» voor tachtig procent zeker is* Beide partijen zijn tevreden- over en met eikaar, zodat de resterende twintig procent nog slechts een formaliteit is Kosiense en Hermes gaan door Schiedam Voorzitter Wim' van der Sloot heeft de a-selec-- tie van Hermes DVS gister-, avond meegedeeld, dat de» Schiedamse eersteklasser ook" volgend jaar onder leiding» staat van Hans Kostense. Hoe-, wel de oud-speler van SVV' door diverse verenigingen was' benaderd, kostte het Kostensd niet veel moeite ja te zeggen' tegen Hermes DVS. Kostense' is op Harga momenteel aan» zijn eerste seizoen bezig. Schiedam Joop Droog heef( het ook volgend seizoen op het. technisch vlak voor het zeggerk bij de afdelingsclub Schiedam-} se Boys, Mede op aanbeveling van de spelersgroep bereikte; Droog deze week overeen stemming met het bestuur van*, de tweede klasser (RVB-zon-j dag), die momenteel op een ge-" deelde vierde plaats staat. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2