Halve dagopvang komt moeizaam van de grond 'Oppositie zeurt' 'En nu ga ïk... Broers gruwen van naam burgemeester VUAR0IN6S DAGBLAD SCHIE0AMS6HE COURANT NIEUWE WATERWEG SOURANT Dat levert u elke maand een stukje extra Inkomen op. Peuterspeelzalen houden boot af Van Dijk: 'De natie is nogal verdeeld' Maasland heeft een relletje Schiedammer verongelukt Posthoorn is Brinkman niet verenigde spaarbank 'Bibliotheek op 100 meter van de tram' WATERWEG DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 Vlaardmgen De Vlaardingse peuterspeelzalen heb- ben uitermate laks en gereserveerd gereageerd op de mogelijkheden, die er sinds kort zijn om een speelzaal om te bouwen tot een voorziening voor halve dagop vang. Zij hebben door die houding de kans gemist om het aantal gedwongen ontslagen bij de speelzalen te verkleinen. Tot die conclusie komt de commissie Democratische Planning in een notitie over halve dagopvang. De beschik bare extra subsidie van 20.000 gulden dreigt door die lauwe reacties Ongebruikt te blijven. Toch zijn er wel degelijk mo gelijkheden, concludeert Wil den Hartogh namens het Bu reau CDP. In de notitie wordt gedoeld op Heisasa en De Zeepbel, die omdat zij niet vanuit een buurthuis werken, goede mogelijkheden voor een dergelijke ombouw zouden hebben. Den Hartogh vindt het echter te ver gaan om druk uit te oefenen op bestuur en leiding van deze speelzalen. „Dat zou een erg slechte start zijn," meent hij. Halve dagopvang onderscheidt zich van peuterspeelzaalwerk door de gemiddelde verblijfs duur. Een peuterspeelzaal is per dagdeel 2 tot 3 uur open, terwijl dat na de omschakeling 4 tot 5 uur moet worden. Bo vendien zou een voorziening voor halve dagopvang alle werkdagen open moeten zijn. Als de commissie dinsdag 26 februari alsnog gaat proberen halve dagopvang in Vlaardm gen te realiseren, doet ze dat in de wetenschap dat de peu terspeelzalen niet staan te trappelen. Tijdens een eerste overleg hield het peulerspeel werk om drie redenen de boot af: te weinig geld, geen enkele bestaande accommodatie is ge schikt en goeddraaiende speel zalen mogen niet worden op geheven. Vooral met dat laatste argu ment heeft de commissie moeite. „Vier speelzalen halen de minimale groepsgrootte van vijftien kinderen niet eens/' meldt de notitie. Op basis van prognoses stelt zij dat de gerin ge overcapaci teit waarschijn - lijk nog zal toenemen. Daarte genover staat de gebleken be hoefte aan halve dagopvang. Een onderzoekje in 1981 duidt op een behoefte voor rond 840 kinderen. In dat aantal zou weinig veranderd zijn. „Al met al is het aanvaardbaar het aantal beschikbare plaatsen in hei peuterspeelzaalwerk enigs zins terug te brengen," is de conclusie in de notitie. Het bureau ziet nu nog één mogelijkheid. Eén van de peu terspeelzalen aan de Van der Werffstraat zou tot een voor ziening voor halve dagopvang kunnen worden omgebouwd. De peuterspeelzalen hebben daarin uiteindelijk toegestemd. Het bureau CDP schat in dat die operatie in de tweede helft van dit jaar kan worden ver wezenlijkt. Voor een vervolg moet er dan wel geld losgepeu terd worden uit het jaarpro gramma 1986 voor sociaal cul tureel werk en maatschappelij ke dienstverlening. Oud-Schie dammer Amstelbron Geheim plan voor congrescen trum Novotel hikt aan tegen plan zwembad Groenoord Schiedam Het Franse Novotel-concern iegt zich niet zonder slag of stoot neer bij een geheim plan van de gemeente Schiedam om zwembad Groenoord te verko pen aan een particulier, die op die plaats een congres centrum met hotelaccommodatie wil bouwen. Novoiel-directeur Jan Willem Mijinke. zetelend aan de Har- galaan op twee steenworpen afstand van het zwembad, ziet ef een bedreigende concurren tie in voor zijn eigen hotel, al zegt hij er meteen bij dat on derdelen van het plan met bad Groenoord hem wel aanspre ken. Het is hel streven van wethou der Hafkamp (sport, welzijn, volksgezondheid) dat de ge meente het verliesgevende bad Groenoord afstoot. Vertrouwe lijke onderhandelingen van de VVD-wethouder met een pro jectontwikkelaar staan echter haaks op ideeën binnen de PvdA en D'66 om zwembad Groenoord te 'voeden' met al ternatieve energie, waardoor het negatieve saldo verkleind zou kunnen worden. Niettemin krijgt Hafkamp voorlopig vrij baan om een an dere toekomst voor het zwem bad te bewerkstelligen. Er ligt een plan op de vergadertafel, waarbij van bad Groenoord al leen het diepe bassin en een meer dan gehalveerd grasveld overblijft. Op het terrein zou dan een congrescentrum moe ten verrijzen, met daarbij ho telruimte voor de congresgan gers. In de gemeenteraad bleek vo rige week al, dat een plan in die richting op fel verzet sluit. Groenoord is het enige open luchtzwembad van Schiedam en heeft een belangrijke func tie, ondanks een lichte daling van het aantal bezoekers gedu rende de laatste jaren. Bij de gemeente signaleerde men een tendens, dat zwemmers meer willen dan baantjes trekken. Whirlpool, sauna en golfslag zijn populaire trekkers. Daar om is zwembad Zuid er al toe overgegaan en is ook het Sportfondsenbad gemoderni seerd. Wethouder Hafkamp ontken de vorige week, dat zijn on derhandelingen tot gevolg hebben dat er twee zwemba den moeten sluiten, zoals de CPN had verondersteld. Voi-- gens Hafkamp is dat „uit de lucht- gegrepen". Hij wilde evenwel niets kwijt over de toekomst van bad Groenoord. Volgens een lid van de PvdA/VVD-coalitie bewaarde hij dat stilzwijgen om de be treffende ondernemer niet voor het hoofd te stoten. De CPN eiste openbaarheid en in spraak voor de Schiedammers, omdat een groot deel van hen bad Groenoord elke zomer be- Zwembad Groenoord zou voor de helft plaats moeten maken voor een congrescentrum met hotelaccommodatie. zoekt. Hafkamp ging daar niet op in. Vliegen De locatie van bad Groenoord wordt zeer gunstig geacht voor het congresklimaat: vlakbij NS-station Nieuwland, vlakbij rijksweg 20 en de Beneluxtun- nel en vlakbij het Prinses Bea- trixpark, dat beroepsvergade raars de nodige ontspanning biedt. Do VVV in Schiedam vindt al geruime tijd dat er in Schie dam een congrescentrum zou moeten komen. Novotel-direc- teur Mijinke is voorzitter van de VVV en juicht het plan voor wat het congresseren be treft dan ook toe „ook als hoteldirecteur heb ik er geen moeite mee Maar het hotel, dat eraan ge koppeld wordt, maakt dat No votel op het vinketouw zal gaan - zitten. Mijinke: „Het hangt ervan af wat voor hotel het wordt, wat de grootte er van wordt, enzovoorts. In het algemeen ben ik geneigd te zeggen; hoe meer vliegen op de honing afkomen, hoe beter hel is. Meer het zou concurre rend kunnen zijn." Uitbreiden Mijinke neemt aan, dat de be treffende plannenmaker zich gerealiseerd zal hebben dal Novotel er vlakbij staat, aan de afslag Schiedam-Noord (Kethel) van rijksweg 20. „Wij hebben vier jaar geleden met veertig kamers uitgebreid, wij zitten nu aan het maximum voor de regio. Zodoende kun nen wij spelen met de prijzen, het aanbod is voldoende en ons restaurant is pas ver bouwd, dat wordt juist volgen de week feestelijk heropend. Wij kennen de markt." Met andere woorden, Novotel Rotterdam/Schiedam zal geen last hebben van gewone pen sionruimte en goedkope toeris tenhotels. Maar juist waar No votel een vergaderhotel bij uit stek is, geschikt ook voor con gresgangers, zal een tweede hotel in de nabijheid met daar aan nota bene een congrescen trum gekoppeld bezwaren ont moeten. Mijinke zou daar alsnog een reden in kunnen zien om uit breidingsplannen te gaan ont wikkeien, hoewel het beoogde maximum was bereikt. Dat laat hij echter van de plannen afhangen. „Als het een con grescentrum voor honderd man wordt, lig ik er niet wak ker van. Gaat het om zalen voor duizend mensen, dan kan dat interessant worden." Schiedam Mas Heijboer deelt de kritiek van de Dienst Industriële Samenleving van wege de Kerken (DISK), dat er in het rapport van de RSV- enquêtecommissie zo weinig te lezen valt over de mensen in het concern. De Schiedammer bracht gis teravond als enige die kritiek naar voren, toen commissie voorzitter Cees van Dijk in het bovenzaaltje van de Amstel bron kwam: spreken voor de CDA-statenkring Delft. Heij boer: „Ik ben er zo weinig menselijkheid in tegengeko men." Ook DISK is van plan Van Dijk hierover aan te spre ken op -een volgende spreek beurt in Schiedam, maar op voorhand'gaf Van Dijk giste ren al aan dat het hele gebeu ren om een zakelijke aanpak, vroeg. „Als ook anderen RSV zakelijk hadden aangepakt, waren er minder mensen op straat komen te staan," ant woordde hij. Zijn betoog in de Amstelbron bracht geen nieuwe punten aan het licht, interessanter was de discussie na de pauze, toen enkele CDA'ers zich kri tisch uitlieten over minister Van Aardenne en zijn 'mislei ding'. Van Dijk echter: „Ik krijg evenveel brieven van mensen die zeggen: Van Aar- denne moet eruit, als van mensen die het mij kwalijk nemen dat hij tot zondebok is gemaakt. De Nederlandse na tie denkt er nogal verdeeld over." En: „Hel was aannemelijk ge weest, als er mensen waren verwijderd. Maar daarmee zou het probleem niet opgelost zijn. Het RSV-drama begint niet met Van Aarden ne, het begint reeds in de jaren zes tig-" Van Dijk zei dat de belangrijk ste les, die uit het RSV-drama geleerd kan worden, is dat de politiek voorzichtig moet zijn met haar steun aan het be drijfsleven. Voortbordurend daarop sprak hij over 'verde lende rechtvaardigheid': „De politiek .moet op haar hoede zijn voor bedrijfstakken en re gio, die beter de weg weten naar Den Haag dan andere. Het moet niet zo zijn, dat zij om die reden meer geld krij gen." Maasland De naamgeving van tie Burgemeester Groot Enzerinksmgel te Maasland blijft omstreden. Twee bewo ners van de Kluiskade zijn het met die straatnaamgeving he lemaal niet eens. Zij zien voor de toekomstige nieuwe ont- sluitingsweg van de Coimnan- deurspolder liever een andere naam dan die van Maaslands oud-burgemeester. Op de plaats waar de nieuwe weg in de toekomst via de Kluiskade op de Kerkwcg zal Van de auto bleven slechts enke- Ie wrakstuk ken over. Maasdam De 35-jarige Willem J.A. Timmer uit Schiedam is vannacht in Maasdam om het leven gekomen, toen de auto waarin hij meereed aan het einde van een doodlo pende weg op een gepar keerde kraan botste, De 23-jarige bestuurder en een 55-jarige mede-inzit tende, beiden uit Rotter dam, raakten gewond. Het ongeluk gebeurde even na twaalf uur op de voormalige provinciale weg in Maasdam, Komend vanuit het dorp reed de bestuurder het weggedeelte I Leo Kwak uit Hoek van Holland: Op doodlopende weg in Maasdam: op, dat eind vorig jaar na de aanleg van een rondweg werd afgesloten. Aan het einde van de weg reed hij en volle vaart het land in en knalde op de kraan, die precies in het ver lengde van de rechterrijstrook stond. Het dak van de auto werd door de arm van de kraan af gerukt. Het slachtoffer, dat naast de bestuurder zat, werd uit de auto geslingerd. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De 55-jarige man, L.H.F. Er- wich uit Rotterdam, zat ach terin. Hij is met onder meer afgèsneden pezen in zijn arm en gebroken ribben opgeno men op de intensive care-afde- ling van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. De man ver keert niet meer in levensge vaar. De bestuurder van de auto liep kneuzingen en een hersen schudding op. Vanwege alco holgebruik heeft de politie een bloedproef genomen. Vlaardingen „De VVD heeft altijd de mond vol gehad over inspraak, nou zit er een VVD-wethouder voor in spraak en er komt nog niks van terecht", sneerde CDA'er Maarten Vermeer gisteravond. De "oppositie had felle kritiek op de wijze waarop 'VVD en PvdA de Vlaardingse parkeer- plannen door de inspraak ja gen. De nieuwbakken liberale wethouder Jan Madera had voor die kritiek weinig goede woorden over: „We kunnen wel blijven zeuren over die in spraak..." Bewoners en winkeliers zijn boos. omdat zij over het be taald parkeren en over de par keergarage aan de Afrol bijna niets mogen zeggen. „Het plan ligt al klaar; wij mogen alleen nog ja of nee zeggen", vatte woordvoerder Geerts van de Kamer van Koophandel de grieven samen. En Kees van der Windt, de fractievoorzitter van de PvdA bevestigde dat alleen maar toen hij zei: „Wij moeten hei tempo erin hou den. Inspraak Jost niets op." Waarop CDA'er Chris van Roon zich bedroefd afvroeg: „Leren jullie het nou nooit?" De wethouders, die PvdA en VVD aan hun kant wisten, ga ven geen krimp. Madera zei dat hij best wilde aannemen dat de gevolgde procedure tot frustraties had geleid. Hij had hei echter consequent over 'zeuren* als de raadsleden het daarover hadden. jf Rotterdam De verwarring was compleet in Hoek b S van Holland. Terwijl broerlief de woning binnen- 3 =j stormde met de mededeling d2t de Elfstedentocht nu s toch doorging draaide de 41-jarïge Leo Kwak uit Hoek g 5 van Holland nog zijn rondjes op het plaatselijke, zeer 3 jjjjj beperkte natuurijs. Bij thuiskomst kreeg hij te maken S met een opgewonden menigte. 'De Elfstedentocht gaat door' werd hem toegeschreeuwd. Donderdag al. Kwak 5 geloofde het niet, tot zijn kinderen hem overtuigdèn. [f Nog geen uur later zit hij voor de deur van de VVV op jj| het Stadhuisplein in Rotterdam; één van de elf moge- 5 Jijke inschrijfadressen. door Peter van Zwienen 5 Tegen één uur stapt hij café 't Fust binnen dat voor 3 deze gelegenheid de poor- g ten maar openhoudt en dat 3 zeer alert via een medede- ling op een bord wel wil 3 weten ook. De bivakmut- §f sen worden over het hoofd 3 getrokken, de sjaal Josge- 55 maakt. Ja, hij heeft wel 3 even tijd voor een praatje 5 over die Elftedentocht waarmee iedereen bezig is. 3 „Ik was gisteravond gaan 5 schaatsen omdat ik er ei- genlijk de pest in had na 3 die mededeling van Sipke- 3 ma van zondag dat de tocht jg weer niet 2ou doorgaan. Ik kon wel begrip opbrengen 1 voor hun standpunt dat het 5 weer niet doorging. Uitein- 1 del ijk moet je voorzichtig 5 zijn". 1 Tintelen Maar Kwak weet ook du- veis goed dat een Elfste- den tocht nimmer zo dicht- bij is geweest en herinnert fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiiP zich maar al te goed dal in s 1963 hem de tocht aan de neus voorhij is gegaart. „Ik S ben helemaal gek van schaatsen. Ik wil niet zeg- s gen dat ik alleen maar voor 3 die Elfstedentocht train. Als je ouder wordt is een s eerste vereiste dat je wat aan je conditie blijft doen. s Als het winter wordt dan g gaat het bij mij toch echt s tintelen. Dan wil ik de s vlieten op. Lekker op na- tuurijs rijden. Vooral in de 5 ochtenduren, rond zeven uur. Ben je alleen op het ijs; dat is het mooiste". S Kwak had al eerder de kans deel te nemen aan s een Elfstedentocht, maar de militaire dienst verhin- s derde dat. „Tot dan toe =s reed ik weieens wedstrijd- jes, maar echt niet zo fa- 3 meus. Ik was alleen een doordouwer. Kon de lange afstanden aan. In 1963 kreeg ik de kans om mee te doen, had voor die Elfste- S dentocht getraind, maar ik §j kreeg geen vrij. Dus ging j| het niet door". En nu? „Als ik straks op m'n werk kom, 3 verklaren ze mij voor gek, maar ik heb dat er best 3 voor over". 5 Schiedam Er komt in Schiedam geen gemeentelijke prijs voor de beeldende kunst, zoals het CDA wil. Het stadsbestuur voelt er niets voor. Het zou betekenen dat een wethouder of burgemees ter de prijs zou moeten uitreiken, en wel op basis van een jury rapport en gezien de consternatie rond de weigering van het kabinet om Hugo Brandt Corstius de P.C. Hooftprijs toe te ken nen, dt-inzen B en W van Schiedam voor zo'n situatie terug. „Ik wil het Brinkman-effect ontlopen/' antwoordde wethouder Posthoorn kort en bondig op een herhaalde vraag van het CDA, U wilt uw maandelijkse inkomen aanvullen met de rente van uw spaargeld? Dat kan met de vijf jaar vaste Maand rente rekening van de Verenigde Spaarbank De minimum inleg is f15.000,- en u krijgt 7 rente per jaar (7,76% effectief;. Wij maken de rente elke maand automatisch aan u over. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. "I N ÜCHTIN OtNT RËGiÖ^HOÖFDK^NTÖOtrR'ÖTTER'DAM TFLt)iO /57192 uitkomen, hebben de broers Ammerlaan een stil protest ge plaatst. „Gemeenteraad van Maasland, doe ons een plezier, geef die man z'n singel, maar doe het dan niet hier", zo staat er op niet mis tc verstane wij ze op een bord te lezen. Beide bewoners hebben geen al te beste herinneringen aan de een aantal jaren geleden overleden oud-burgemeester F.J. Groot Enzerink. Vooral de geforceerde onteigening van hun land ligt bij hen nog steeds erg gevoelig. Door mid del van de uitgerekend precies tussen hun woningen geplande weg, willen zij niet blijvend aan de oud-burgemeester wor den herinnerd. Hun oproep aan de gemeente raad om van de voorgestelde naam af te zien, lijkt voorals nog weinig kans te hebben. Weliswaar namen burgemees ter en wethouders de straat naamgeving door de geuite be zwaren enkele maanden terug van de raadsagenda, maar in tweede instantie kwam de Groot •Enzerinksingel toch door de raad. - Een tussen gemeentebestuur en beide broers gevoerd ge sprek haalde niets uit. „Dat heeft geen enkele zin gehad", aldus één der broers. „We werden gewoon voor het blok gezet met de mededeling dat die naam er toch zou komen. Tijdens de tweede behandeling in de gemeenteraad kon je merken dat er afgesproken was dat er niemand wat zou vragen. De straatnaamgeving werd dan ook niet meer dan een hamerstuk". Schiedam Het moet toch onzeker worden geacht, waar de nieuwbouw van de Sehie- damse bibliotheek nu komt. Het Stadserf was al minder voor de hand liggend gewor den, zoals wethouder Post hoorn vorige week zei, en op de vraag of aan internaat De Uitkijk aan de Hoogstraat moest worden gedacht rea geerde hij met de opmerking: „Je mag niet meer raden." Posthoorn echter zei later weer, dat de door hem beoog de locatie ligt „binnen hon derd meter afstand van de trambaan". En dat ligt de Hoogstraat niet. Aan weerszij den van de nieuwe tramlijn naar Sehïedam-Noord liggen te bebouwen kaaislagterrei- nen, maar Posthoorn laat het speculeren aan anderen over.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1