1 Padden 'klunen' over de weg Tweede generatie PvdA'ers staat op Plaatselijk talent óp Koninginnedag Opknappen wordt op Mathenesse getest VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COORANT wem WATERWEG COURANT Viaardingen en Maassluis voorkeur boven Rotterdam TVs weg ZONNEHUIS KIJKT MEE Patijn bezoekt Verolme Verzetskruis Twee gewonden Kolpabad: minder bezoekers Greep uit kassa F oto wedstri j d jubilerende bibliotheek Hafkamp opent buurt centrum Werkgroep zoekt vrijwilligers Nieuw JS-blad heet Roodgloeiend Ambtenaren gaan fraude i te lijf POP IN DEYOP Op ijsschots naar buiten VS4DAG 22 FEBRUARI 1S85 Ook de bewoners van het Zonne huis waren gisteren duidelijk bevan gen door de eifstedenkoorts. Vanaf 's morgens vroeg stond in de recreatiezaal een groot doek opge steld waarop de beelden uit Fries land werden geprojecteerd. Op het moment dat de ontknoping naderde zat de zaal nagenoeg vol. „En ik blijf tot het eind kijken," ver- I zekerde een bewoner, die, om niets te missen, met slechts die medede- j ling volstond, Een uurtje later was de zaal welis waar half leeggestroomd, de blij- 1 vers wisten van geen wijken. „Dat maak ik misschien nooit meer mee," verklaarde een ander zijn aanwezigheid, waarna hij breedvoe rig uitwijdde over de zegetocht 22 jaar geleden van Reinier Paping. i „Herinneren? Als de dag van giste- j ren," klonk het stoer. Viaardingen Koninginne dag wordt dit jaar in Viaardin gen anders aangepakt dan nor maal. Naast de gebruikelijke optredens van een keur van artiesten krijgt ook het pu bliek de kans zich aan de be volking te presenteren. De Stichting Nationale Gedenk dagen Viaardingen zoekt men sen die er voor voelen zich als clown, straatmuzikant, goo chelaar, of dansend en zingend te manifesteren. Op het Veer- plein zal voor die gelegenheid niet alleen een podium met microfoons en gel u ids verster king aanwezig zijn, ook zal een and his Flames. heuse piste worden gemaakt. Geïnteresseerden kunnen voor 1 april bellen met het organi serende Octopus Management, tel. 35.15.21. Ook min of meer bekende ar tiesten zullen die dag niet ont breken. Imca Marina begint om 11.00 uur. Ook gecontrac teerd zijn Oscar Harris, band- parodist Riny van der Lee, het clowneske goochelduo Ronal- do en Paddy en de sp-ectaeu- laire tropïcal-show compleet met limbo-danseressen en vuurvreters van Ricardo Aziz Maassluis Schelto Patijn, commissaris van de Koningin, brengt tijdens zijn werkbezoek aan Maassluis ondermeer een be- zóek aan Verolme Elektra. Bij dat bedrijf, dat enkele jaren geleden maar ternauwernood van een faillisement kon worden gered, is de nieuwe meidtafel yan de polite ontwikkeld en Patijn zal dit stukje technisch ver nuft bezichtigen. Tijdens het bezoek aan Maassluis op vrijdag 1 maart wordt ook een rondrit gemaakt door Maassluis. Na de ontvangst op het stadhuis door het college van burge meester en wethouder volgt een besloten vergadering. Het be zoek van Patijn wordt afgesloten met een informele bijeenkomst met de raadsleden in de foyer van het mini-theater De Sehuur- kerk. Maassluis Het Nationaal Co mité Verzetshcrdenkingskruis heeft het verzetsherdenkings- kruis toegekend aan mevrouw A.E. Suyderhoud-Bruinier uit Maassluis. Nu de herdenkingskruizen niet meer officieel worden uit gereikt, is de onderscheïdng per post toegezonden. Burge meester Hans van Es heeft ook schriftelijk zijn felicitatie over gebracht. Maasland Bij een aanrijding op het kruispunt van de afrit van rijksweg 20 en de Colden- hovelaan in Maasland zijn twee mensen gewonden ge raakt. Beiden zijn naar het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft overgebracht, aldus de politie. Gisteravond reed een 73-jarige Rijswijkse de afrit van rijks weg 20 op. Beneden aangeko men bpmerkte dat ze hier niet moest zijn, dus reed ze recht door de oprit op. Viaardingen Het aantal be zoekers van het Vlaardingse Kolpabad is vorig jaar in ver gelijking met het 1983 fiks naar beneden geduikeld. De ingrijpende renovatie van vo- Viaardingen De potitie van Viaardingen heeft een man die gistermiddag een greep in de kassa deed van de CO-OP aan de Van Hogendorplaan nog niet kunnen areesteren. De man ging er met 1425 gul den vandoor. De man wilde aan de kassa zoutjes en chips afrekenen. Toen de cassiëre op zijn ver zoek daarna een gulden_ wis selde deed de man een greep in de kassa en ging er met het geld vandoor. Het signalement van de man is als volgt: Leeftijd tussen de 24 en 27 jaar, half donkerblond haar, bol gezicht, stoppel baardje en in het rechteroor twee oorbellen. De handen van de man bibberden en hij droeg een lichtkleurig suède jack. Mensen die de politie in lichtingen kunnen geven wor den verzocht zich fn verbin ding met de politie te stellen. Telefoon: 010-34.23.55, toestel 127. rig jaar, waarvoor het zwem bad enige tijd gesloten werd, was daarvan de voornaamste oorzaak. In de geschiedenis van het Kolpabad blijft het jaar van de opening. 1955, de absolute top per. Toen passeerden 580.139 mensen de kassa, een aantal dat in alle jaren daarna niet meer is gehaald. Vorig jaar bleef de teller steken op 377.819. Daarmee werd de stij gende lijn die in 1978 inzette omgebogen in neerwaartse richting. Droge bedrijfsterreinen zijn er slecht aan toe Schiedam Mathenesse in Schie dam is door Rijnmond aangewezen als één van de drie 'droge bedrijfs terreinen' waar een proefproject wordt gestart. De bedoeling is te bekijken welke mogelijkheden er zijn om te komen tot herstructure ring van die terreinen. Uit een on derzoek van het openbaar lichaam is gebleken dat ongeveer een kwart van de builen het havenge bied liggende bedrijfsterreinen hard aan een opknapbeurt toe is. In totaal zijn zeventien terreinen onder de loep genomen. In de meeste gevallen is er sprake van verpaupering, inefficient gebruik en infrastructurele problemen- Rijnmond kent grote waarde toe aan het opknappen van die terrei nen. omdat alleen op die manier de druk op de toch ai schaarse open ruimte in het gebied kan worden verlicht Omdat de doel stelling van Rijnmond nauw aan sluit bij een onlangs door het rijk ontvouwd beleid voor stedelijke gebieden, rneent Rijnmond een be roep op Den Haag te kunnen doen voor een forse financiële tege moetkoming. Met de opknapbeurt zal in totaal circa 150 miljoen gul den zijn gemoeid. Aan de hand van bestaande bijdrage- en subsi dieregelingen ziet Rijnmond die steun echter somber in. ..Zoals het er nu uitziet is die volstrekt ontoe reikend," stelt Rijnmond in een verklaring. Behalve Mathenesse zijn ook het Hoofdweggebied en Spaanse Pol der in Roterdam als proefprojecten aangewezen. Schiedam De openbare bi bliotheek in Schiedam grijpt haar 65-jarig bestaan aan om een fotowedstrijd te organise ren met als onderwerp 'de le zende mens'. Hoewel het jubi leum pas zaterdag 28 septem ber wordt gevierd, gelijktijdig met de landelijke bibliotheek dag. kunnen deelnemers nu al foto's insturen. De wedstrijd wordt in twee ca tegorieën gespeeld: zwart/wit en kleur. Per deelnemer mo gen per categorie maximaaj drie foto's worden ingestuurd. De hoofdprijs is honderd gul den. Schiedam westwaarts Waterweg Anders dan de provincie Zuid-Holland is de PvdA in Schiedam van mening, dat deze gemeente beter kan samenwerken met Viaardingen en Maassluis dan met de wereldhaven Rotterdam. Schiedam Schtedam-Oost begint langzaam maar zeker de achterstand op het ter rein van welzijnsvoorzie ningen in te halen. De jong ste telg op dat gebied is de buurtaccommodatie in de Fahrenheitstraat waarin be halve een buurtcentrum ook een sportzaal is onder gebracht. Hoewel het on derkomen alweer geruime tijd in gebruik is, wordt pas komende woensdag om twaalf uur de officiële ope ningsbehandeling verricht. Wethouder Luub Hafkamp neemt die voor zijn reke ning. De eerste plannen dateren van juli 1979. In augustus vorig jaar werd het pand opgeleverd. Het betrekke lijk kleine buurtcentrum omvat een ontmoetings ruimte, vergaderruimte en een kantoor. De sportzaal heeft een speeloppervlakte van 22 bij 18 meter. Door middel van een optrekbare scheidingswand kan het veld in twee gelijke zalen worden verdeeld. Het provinciebestuur wil Zuid-Hollanu opdelen in een aantal samenwerkingsgebie den, die overigens wel onder de supervisie van provinciale staten blijven staan, maar waarin allerlei voorzieningen beter op elkaar afgestemd kunnen worden. De PvdA vreest dat Schiedam bij een samenwerking met Rotterdam min of meer onder de voet gelopen zal worden en dat Rotterdam allerlei voorzie ningen toch zelf zou claimen; daar hebben Schiedammers niets aan. Daarentegen is er a! een goede samenwerking met Viaardingen en Maassluis op velerlei gebied, met name in de gezondheidszorg, en op die toer zou de grootste politieke partij van Schiedam door wil len gaan. De naam Nieuwe Waterweg-Noord is voor dit gebied tenslotte al een begrip fe worden, vindt de PvdA. chiedam moet zich dus meer op zijn westelijke buren kun nen richten. Gisteravond discussieerde de PvdA-afdeling Schiedam in wijkcentrum Nieuwland over een rapportage van fractielei der Gé Brouwer, waarin onder andere hei punt van de regio nale samenwerking voor kwam. Brouwer rapporteert in het PvdA-orgaan Voorwaarts ook over de bingo-verslaving en over de bestrijding van vandalisme, waarvoor hij tij dens de begrotingsbehandeling enkele voorstellen deed. Bingo Brouwer rekent erop dat de politie verscherpt toeziet op professionele bingo's, waar de opbrengst in de zakken ver dwijnt van de bingomaster in plaats van in een verenigings kas en waar liet eiemunt ont spanning heeft plaatsgemaakt voor puur winstbejag. De PvdA signaleert hel verschijn sel, dat minder draagkrachtige m ensen on vera ri I woo rd veel geld steken in een bingotoer- nooi, in een poging om er iets beter van te worden. Het te gendeel is vaak waar. In het verenigingsleven, waar ook wel bingo gespeeld wordt maar waar men klanten ver liest aan de professionele toer nooien, bestaan vermoedens van laaiehchtenj Vandalisme Om iets te doen tegen vanda lisme kiest de PvdA-Schiedam voor twee Rotterdamse model len. Het CAS (coördinatie al ternatieve sancties) is justitieel van aard en de gemeente werkt hieraan mee door ver oordeelde vandalen werkpro jecten aan te bieden in zieken huizen, bejaardentehuizen en zovoorts. Het HALT (gewoon een afkor ting van: het alternatief) is een puur gemeentelijk model, waarbij het erom gaat die werkprojecten af te stemmen op de aard van de overtredin gen. die begaan zijn. Volgens Brouwer leert de ervaring, dat jongeren na zo'n alternatief project niet meer in hun fout terugvallen. Brouwer: „Het grote belang hiervan is niet eens de kosten besparing, maar de resocialise- ring van jongeren en het feit dat verpaupering en het nega tieve aanzicht van vernielin gen ontmoedigend werkt op de bevolking." Schiedam De padden werkgroep Scltk dam zit ook dit jaar weer te springen om klaar-overs. De grote trek van de 'klunende' padden wordt dit jaar tussen 13 maart en 14 april verwacht. Om niet voor verassingen te komen begint het wachtlopen al op 7 maart. De paddenwerkgroep heeft de (stille) hoop dat dit jaar ook de groene kikker (rana-esculenta) te vinden. De klaar-overs worden van te voren uitvoerig geïnformeerd door de pad denwerkgroep over de werkzaamhe den. Het is de bedoeling alle padden en kikkers te verzamelen en veilig de weg over te zetten. Vanaf de Noordeinde. Harreweg, kruising Scheepvaartweg tot de Woudweg en vanaf de Dorpstraat en een deel van de Kerkweg zien de klaar-overs van de paddenwerkgroep erop toe dat de dieren zonder letsel de overkant te bereiken. De padden en kikkers trekken vanuit hun winterver blijf altijd terug naar hun geboortesloot om te paren en eieren af te 2etten. Om de geboortesloot te bereiken moeten ze echter wel de weg over, maar vaak merken automobilistden de oversteken de padden en kikkers te laat op. Amplex Een oversteek kan variëren van enkele minuten tot een half uur. Een amplex (een mannetje dat meelift op de rug van de vrouw) doet er veel langer over dan een pad alleen. De trek heeft altijd een massaal karak ter. Vele tientallen padden en kikkers trekken gelijktijdig de wegen over. Vooral de stand van de maan is daarbij van belang. De trek begint bij het Laat ste Kwartier en het hoogtepunt valt bij Nieuwe Maan. Bij Volle Maan laten de padden en kikkers het echter afweten omdat het dan te koud en te droog is. Alle padden en kikkers die zijn overge zet worden door medewerkers van de paddenwerkgroep gemeten. Verder maken de klaar-overs medling van de windrichting, de windkracht en de ver dere weersomstandigheden. De paddenwerkgroep heeft een groot aantal vrijwilligers nodig om de padden en kikkers zonder ongelukken over de weg te zetten. De werving van de klaar-overs start vanavond. In De Stuurhut aan het Faassenplein in Schiedam is een informatie-avond. Be langstellenden kunnen vanaf 20.00 uur terecht in de voormalige school. Men sen die vooraf inlichtingen wensen kunnen terecht bij: C. van Hoek. Tele foon: 010-71.25.82 en J. Tcttclaar. tele foon: 010-70.60.30. De padden worden door vrijwilligers van de paddenwerkgroep naar de overkant van de weg gebracht. '1 Schiedam Zwamborn, Brou wer, Dielemans, Siljee, het zijn plaatselijk bekende namen uit de PvdA, maar deze keer heb ben zij niet de voornamen Arie, Gé, Nikolaj en, Yvonne, maar zij heten Peter, Astrid, Uico en Menno. Zij vormen de tweede generatie PvdA'ers en zij hebben de Jonge Socialisten iü Schiedam (her)opgericht. De JS bestond als plaatselijke afdeling ook al toen gewortel de namen als Hans Bakkeren Hans Konings nog jong waren, 'toen Simon de Ridder nog niet naar Zwitserland was verhuisd en Hans Verlinde en Henk de Veld zich politiek bewust wer den. Die episode van de JS duurde tot 1978; toen werden de jongelui volwassen politici en kwamen er enkele in het PvdA-afdelingsbestuur of öe gemeenteraadsfractie. Alleen Guus Klepke, Schie dams alternatieve hopman, hield zich daarna nog op een AJC-achtige manier met socia listische jongeren bezig. Het was een doom in het oog van Gorzenaar Cor Huyken, dat de PvdA geen vers bloed aan lengde. Twee jaar is hij bezig geweest om eerst landelijk, daarna plaatselijk een nieuwe afdeling van de Jonge Socialis ten op de been te krijgen. Dat is hem gelukt. Zelf is Huyken er te oud voor. Hij wordt nu dan ook met recht de vader van de Jonge Socialisten ge noemd. In ieder geval is hij de vader van Marjo Huyken, één der eerste leden van de JS. Peter Zwamborn is voorzitter; hij is de zoon van de voormali ge voorzitter van de bewoners vereniging Schiedam-Zuid, een ras-PvdA'er. Secretaris is Astrid Brouwer, dochter van de huidige PvdA- fractieleider. Penningmeester is Menno Siljee, zoon van ge meenteraadslid Yvonne. En de scholing en werving van JS'ers is in handen van Ulco Dielemans, oudste zoon van een voormalige fractieleider van de PvdA, utt de tijd dat deze nog kwamen en gingen. Het clubblad heet Roodgloei end: op de voorpagina ervan prijkt een rinkelende telefoon. Of die bij de JS ook werkelijk een hot-line genoemd zal kun nen worden, is de vraag, want Astrid Brouwer valt het op dat maar weinig jongeren in poli tiek geïnteresseerd zijn. „Zo erg droog is politiek met," zegt de 18-jarige leerlinge van Schvavenlam. De politiek biedt leuke invalshoeken. Zo benadert Ulco Dielemans (17) zijn schooltijd als het aan hey werk houden van leraren. Roodgloeiend bevat verder een boos commentaar van Menno Siljee over het rijke koningshuis, dat van hem zelf maar koninginnedag moet be talen. Schiedam De sociale dienst krijgt twee ambtenaren die speciaal belast zullen worden met het uitvoeren van een anti-fraudebeteid. Het besluit van B W vloeit voort uit een nota over het anti-fraudebe-' leid die in juni door de ge meenteraad is vastgesteld. Schiedam verwacht dat de 'fraude-ambtenaren' zichzelf zullen terugverdienen. Zij moeten dan tenminste 1.370.000 gulden aan inkom sten binnenhalen, want slechts tien procent daarvan mag Schiedam houden. Een extra argument om de fraudeambtenaren aan te stel len ia de wetenschap dat Den Haag heeft gedreigd kortingen door te voeren aan gemeenten die geen anti-fraudebeleid voeren. Viaardingen Feest in de VOP vanavond als in het wijkcentrum aan de Willem Pijperstraat vier popgroepen optreden. Demolition 4, Catch, Turquoise en Tip on In. Het popfestijn begint om 19.30 uur en de toegang bedraagt vijf gulden. De opbrengst van het concert komt ten bate van het kinderkamp voor de jeugd van de VOP. Schiedam Met een valse sleutel kregen inbrekers sim pel toegang tot de radio- en te- Ie visiehandel Tandy op de Hoogstraat in Schiedam. Uit de winkeel namen de dieven twee tv's, een video-recorder, twee computers, een compact disc en twee antennes weg. De schade loopt in de vele duizen den guldens. Schiedam Een 12-jarige jon gen uit Schiedam beleefde gis teren een heel spannend avon tuur. Ondanks de invallende dooi was hij het ijs op de buitenha ven opgegaan. Hij kwam te recht op een schots die begon af te drijven. De jongen kon de kant niet meer bereiken en dreef steeds verder weg. Omstanders waarschuwden echter de politie en de brand weer. Met behulp van een laderwa gen kon de brandweer de jon gen van de schots halen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1